Wie wil er metselaar worden Sinterklaas wil gelukkig maken tens fonkelde Texel van de kappen Nu dragen geen tien vrouwen haar meer „Deze kap draag ik al zeventig jaar 1 Mooi resultaat. 5 December: Wij verrassen elkander. WOENSDAG 8 DECEMBER 1948. 62e JAARGANG. No. 6277 TEXELSCHE COURANT Iedere morgen, steevast op hetzelfde tijd- passeert een plaatsgenote ons bureau, lie steeds even onze opmerkzaamheid heeft 'een. schalkse lezer, die daar al roddelt. /een Amor in het spelDe vrouw, die wij hier bedoe len. is allang "5M2BB1 geen duizend weken meer. eerder zal ze de vierdui zend achter zich hebben liggen En. laten wij kort en dui delijk zijn. de ver sc hij- ZE ZIJN ER NOG' ning uan die ilaatsgenote zelf. qua persoon dus, is het tok al niet, wat ons een artikel in de pen iceft gegeven Het is haar kap, de Texelse ap met de fonkeling van de zon als zij chijnt de opsmuk van de muts en de chit tering van de glimmend gepoetste zij- alden. dat heeft ons getrokken. Onwillekeurig schoot onze herinnering r erug naar een nummer van de ouwe Texe- A jar van ver voor de oorlog, waarin wij een oto aantroffen van een vriendelijk lachen* boerin, getooid met de Texelse kap Er mder stond geschreven: „Zo zijn er nog elukkig'" Mijn jonge collega schoo* in een ich en bewees daarbij, dat-ie er eigenlijk iets van begreep Zo zijn er nog gelukkig" En nu, een ijftien jaar later, kunnen wij nog wel ver dien, dat er .gelukkig nog zo zijn", maar hoe weinigen dragen nog de kap van het iland! Wij hebben een bejaarde ..stadgenootge- olst en die weet er nog van, dat ,.het schit- rde van de kappen" als Zondags de kerk itkwam. Zeventig jaar met de kap. Wij zijn het kleine huisje van een bejaarde 'exelse vrouw binnen gestapt, bij zon rouw. die de kap nog met alle trots draagt e n geen dag verzuimt hem op te zetten. Wij raakten al gauw in druk gesprek en aar uit de tent lokkend ving ons oor: ..Ja, et benne heel are tiede as toen wee kien ers wasse. As meisie spaarde wee voor een ap, maar teugeswoordig spaart het jonge olk voor een fiets! Wij zitten tegenover een werklustig S rouwtje, dat nauwelijks van haar breiwerk d p keek. We knikten begrijpend en dach- e n onderwijl; ,*Nou komt de critiek op de •e edendaagse jeugd, misschien gaat ze spre- en over de ontreddering en wie weet wat Ij eer! Maar ze zweeg toen weer. Wij von® d en het hoogst vruchtbaar bij die vergelij- ing aan te knopen: ,,Maar een fiets, daar oe je niet je hele leven mee, die kap van zal toch wel... ..Ja, zon kap als deze koop je maar een eer. Ik draag hem al bijna zeventig jaar! r' og maar acht vrouwen dragen hem, ik zou n minste niet weten, wie nog meer" Ze Demde de namen a Wie als vreemdeling op Texel komt, be- )eft heus geen speurtocht naar een kap te ginnen, want alleman kan hem het huisje ifijzen, waar de bewoonster dit sierlijke d lofddeksel nog in ere houdt, de kap is er eenmaal eén opvallende verschijning, ja last een verschijnsel geworden. Er is de laatste tijd heel wat te .verslaan )or de Texelse redactiestaf, Texel leeft, eft heftiger als de winterse kilte, de mist in de zeeën die haar in hun greep willen :a nklemmen Ze kregen het eiland niet ge- dt>n gen, het bevrijdt zich en ontplooit de ootste activiteit in de romantiek en de ilkore Ja, e is variatie genoeg en daar- er hebben wij al het een en ander geschre- :n ook, maar ditmaal stond de kap op het 3 rste plan: De vrouw, die wij interviewden Lg opt naar de negentig en de weinig anderen d< et-de-kap worden zo zoetjesaan ook men- n van de dag. Nog een korte spanne tijds ill i de vroege badgast zal te laat zijn om de >t ip te kunnen vereeuwigen op de plaats, aar-ie thuishoort. Dan zal hij zijn schreden ii oeten richten naar het museum, althans af> Texel. Arme meisjes droeg tinnen kap. Mochten de Rooms-Katholieke meisjes de ip al op haar twaalfde verjaardag opzet- haar Protestantse tijdgenoten droegen ld :m voor de eerste keer ter gelegenheid g m hun bevestiging als lid van de kerki zij it aren dan een jaar of achttien. Wij horen onze vertelster spreken van je e heugelijke dag, waarop je voor het eerst kap op mocht. Het was een feest. En jna alle vrouwen droegen kappen, het flon- rde in de kerk van het goud en het zilver, :chts wie het niet kon betalen moest zich n ander hoofddeksel kiezen En nu nu is zij de enige, die de kap >g draagt, van hen. die zich Zondags naar :t bedehuis begeven Ach, Texel wordt in veel modern. Alle addeneilanden gaan trouwens met hun tijd ee: De bekende Vlielander Donia schreef al is ..Toen ik 46 jaar geleden op Vlieland H vam, liepen nog enkele vrouwen in oudcr- .2 ctse lange jakken en met een huik of aj lofddoek. In het begin van deze eeuw zag hier nog wel eens een enkele vrouw met n zilveren kap' Van Terschelling schreef V.V.V. ons: „De klederdrachten wor- :n steeds minder, hoewel men hier nog :el wat ouderen aantreft, die deze kleder- acht in ere houden de z.g. Jakkenmensen". Stellig zijn het alle zulke eenvoudige men sen als zij, die daar zo ijverig aan het breien bleef. Mogen zij ook zo brandschoon zijn als de Texelse! Hoeveel bezems zal ze op dat straatje hebben afgeschrobd? en niet. „voor de buren", want het ligt achter huis Hoeveel uren heeft ze op de zilveren kap of de gouden zijnaalden gepoetst? Hoeveel dozijnen warme, wollen kousen gebreid? Heeft ze die ijver van haai moeder geërfd? Haar moeder, die de boer ochtend en avond hard hielp bij het melken van honderd scha pen. omdat ze kon sparen voor een kap, d w.z *een échte kap, want ze begon met een tinnen kap. wijl de centen thuis schaars waren Hoeveel schapen zal ze hebben leeggemolken om aan het benodigde bedrag te komen? Want je verdiende toentertijd maar weinige stuivers en een zilveren kap kostte honderd gulden. Zacht blozend" Dit alles vertelt onze gastvrouw, terwijl ze haar „mooiste spullen' opzet Dat duurt even' Zo n kap opzetten en de muts er bij is niet eenvoudig' Vooral voor haar met zulk een meedogenloze zelf-critiek, haar zin voor orde en lust tot onberispelijk handelen! Dan is ze klaar voor „het portret" Maar wat kijkt ze ernstig! „Ik kijk altijd zo!" ver weert ze zich als de nu fotograferende inter viewer haar paait tot het schenken van een glimlach Zo gaat ze dan op de kiek En ach, het is waar, zo past dit ernstige gelaat ook wel in dit kader, waar iedere folklorist en velen met hem er wat liefde voor over zouden hebben, als zij nog eens een blik zouden kunnen werpen in die van goud en zilver fonkelende kerk uit die mooie, rustige en gemoedelijke wereld, die helaas plaats moet maken voor een jachtend leven met stroomlijn als troef Negentig jaar geleden heeft zekere Allan een alleraardigst boekje over ons eiland ge schreven Daarin krijgt ook de klederdracht van toen én van eeuwen her een belangrijke plaats. Hij spreekt er over de galakleding, zo goed als over de werkkleding van de Texelse vrouwen, „die zeer blank zijn en zacht bloozend' Die Allan durfde wat zeggen en schrijven, zwart op wit! Wij koesteren respect voor dezulken. Uit eerbied tevens geven wij hem gaarne in een volgend artikel het woord over onze Texelse schonen van toen OUD-HOLL. ZILVEREN MUNT De heer P. H. Bakker vond een oud- Holl. zilveren munt bij grondbewerking aan de Westerweg („De Lelie") tegenover het land. waarin de heer Jb. Kikkert Nzn. zo vele oudheidkundige onderzoekingen met succes heeft verricht. Wij hebben de munt, die ruim 20 gram weegt en vier cm middellijn heeft, opgezon den naar het Koninklijk Kabinet van mun ten, penningen en gesneden stenen te Den Haag. De Directeur van dit Instituut berichtte ons: Het is een ducalon van Philips IV, koning van Spanje en heer der Zuidelijke Nederlanden, geslagen te Antwerpen in 1656. Dergelijke stukken waren gedurende de 17e eeuw in grote getale ook in de Noor delijke Nederlanden in omloop en hadden een koers van 3 gulden 3 stuivers De voorzijde vertoont het portret van de Koning, met omschrift: Phil(ippus) Dei) G(ratia) Hisp(aniarum) et Indiar(um) Rex; de keerzijde vertoont het wapenschild van de Koning, waarboven een kroon en waar onder de tekenen van het Gulden Vlies, vastgehouden door twee aanziende leeuwen, met omschrift: Archid(ux) Austr(iae) Dux Burg(undiae) Brab(antiae) (etcetera). De vertaling der omschriften, die samen een zin uitmaken, luidt. Philips IV, bij de gratie Gods Koning van Spanje en de In dien, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondië. Brabant, enz. In November bezochten wij alle dor pen met de film van. „De Maoht van het Kleine", suppletiefonds ter bestrijding van de vallende ziekte. Wij danken allen voor deze geslaagde propaganda',veek: de leidersisters) van de plaatselijke afd„ de Predikanten; de Kerkeraden en de Kerkvoogdijen van de Ned. Herv. Kerk alsmede van de Doopsgezinde Broederschap, de hoof den der scholen en vooral ook de Texe laars die groot medeieven en begrip voor de ernst van deze ziekte hebben getoond. De opbtengst was f 622,26. Wij danken U allen zeer hartelijk. Met de prettigste herinneringen heb ben we afscheid genomen van dit mooie eiland. Namens de vereniging, A. Veenhof, Reizend Broeder. VAKOPLEIDING. Wij zijn de heren leiders van de „Rijks- werkplaats herscholingscursus metselaars", ressorterende onder de afd. Vakonderwijs van het Gewestelijk Arbeidsbureau zeer erkentelijk voor de uitnodiging tot het bij wonen van de Maandag j 1. in Den Helder gehouden persconferentie, want daar heb ben wij een uitstekend inzicht gekregen in de wijze, waarop werklustige mannen van 1840 jaar worden omgeschoold in het metselaarsvak. Er wordt wel eens beweerd, dat je van school af tussen de stenen moet hebben gezeten om het klikken van de troffel te leren kennen en een goed vakman te wor den, die zijn brood kan verdienen. Dat is niet waar Wij denken aan de wijze woor den van de grote Franse denker, die schreef: „Belangstelling is de grootste dri|fveer' en inderdaad, wie met hart en ziel de troffel ter hand neemt, die slaagt! Wij hebben de mannen, de cursisten aan het werk gezien en heus. hier worden geen z.g duizendpoters geproduceerd. Zij wor den grondig onderricht in alle mogelijke werkstukken (34) als: togen, gevels met vlechtingen, erkers, en zoveel andere moei lijke bouwsels Vele duizenden stenen heb ben zij verlegd en duizend en één keer zijn zij ook op de vingers getikt, voor de baas hen aan de werkgevers uitlevert Wij ne men aan, dat de journalisten, die er kleu mend van de kou omheen stonden (alom hing een naargeestige mist, die door merg en been drong, de kinderen probeerden het ijs we geloven, dat die journalisten de lust bekroop, ook stenen te leggen en te bouwen, te bouwen tot je gloeide, te zien hoe zo'n huis, waaraan jijzelf mag bouwen steen na steen verrijst. Journalisten, die na de conferentie en na de demonstratie van de cursisten zelf, een ieder naar zijn redac tie is gestapt om er een stukje over te schrijven, dat wegens papierschaarste sterk beknopt moest worden en illustratie met sprekend fotomateriaal helemaal niet ge doogde Die jongens en mannen, die adsp. metse laars, zij hebben de toekomst. Zij kunnen de eerste tien, twintig jaar vooruit, zij be hoeven niet tang te zijn vandaag of morgen door hun baas te worden ontslagen wegens gebrek aan opdrachten Neen, wij hebben een enorme achterstand in te halen, hier in Holland, dat als industrieland opkomt, maar op het agrarisch gebied zo'n zorgvolle tijd doormaakt. En juist dit laatste heeft ons doen besluiten gevolg te geven aan de oproep naai" Den Helder over te steken. Want, gedurende de wintermaanden treedt hier ook op het eiland werkloosheid op. Ieder jaar zijn er werklozen, jonge man nen, die zomerdag flink hebben verdiend in de landbouw bij het verrichten van oogstwerkzaamheden, maar die zo eind Oct. begin Nov. geen emplooi vinden. Voor hen vooral isr de cursus in het leven geroepen. In vier maanden tijds kunnen zij hier een uitstekend vak leren, het metselaarsvak. Natuurlijk kom je niet als all round vakman in de practijk, doch de practijk is de beste leermeester en al doende raakt men vol komen met het vak vertrouwd. Wij heb ben een chauffeur gekend, die op zekere dag de voegspijker greep en ten slotte de buitenmuren voor zijn rekening dorst ne men, zelf zonder een grondige vakopleiding, zoals hierboven omschreven Leren en geld toe! Gehuwde cursisten genieten een loon van f 28,per week phis event, kinderbijslag, plus t 2,50 prestatietoeslag Het loon is ge lijk aan de overbruggingsuitkering. Onge- huwden komen tot 21.plus prestatie- toeslag van 2,50. Voor Texel is van belang, dat alle reis kosten vergoed worden. Een ieder, die am bitie voor het metselvak heeft, raden wij aan eens te gaan praten met de Directeur van het Arbeidsbureau alhier, die U gaarne de verdere inlichtingen verstrekt. Op de conferentie werd medegedeeld, dat de cursus vorig jaar Nov. was begonnen, omdat er grote behoefte bestond aan bouw vakarbeiders, terwijl bombardementen en afbraak het woningprobleem haast onoplos baar hadden gemaakt. Helaas ging het aan tal cursisten gedurende het afgelopen jaar hard achteruit. Er werd met Nov. vorig jaar met 45 begonnen en thans zijn er nog maar zes! D.w.z in Den Helder, want in het ge hele land zijn 35 werkplaatseS, waarin in 15 vakken worden onderwezen, 27 Oct. j.l. werden 2678 arbeiders opgeleid, waarvan 468 metselaars. 824 timmerlieden, 101 schil ders, 788 bankwerkers, 160 electr. techn en 153 autogenische lassers. Het is een goede gedachte van de Over heid geweest om juist het Arbeidsbureau hier in te schakelen, waar dit lichaam vol komen met de vraag en aanbod in de ver schillende takken op de hoogte is. 20 van de 45 cursisten zijn als metselaar aan de slag gegaan en zij kunnen zich goed handhaven. Er zijn er geweest, die halver wege de cursus toch weer een ander baan tje zochten. Tevreden werkgevers. De werkgevers zijn tevreden. Geen won der, waar men hier theoretisch en practisch uitstekend wordt onderricht. Zeker, zij mis sen nog de snelheid en routine, maar dat wordt iedere dag beter en na een jaar of eerder nog hebben zij het tempo te pakken. Zes man op de cursus! Dat is veel te weinig en nu het juiste moment daar is, ves tigen wij gaarne de aandacht op de mooie gelegenheid hier eens Uw licht op te ste ken, nu het werk weer schaars wordt in de landbouw. Vergeten wij trouwens niet, dat de landbouw (zie artikel vorige nr.) zich al meer economisch verantwoord moet gaan oriënteren, d.w.z. zoveel mogelijk de mechanisatie gaan toepassen, met gevolg, dat er al minder behoefte aan landarbeiders ontstaat. Ongetwijfeld heeft ons eiland, de Wieringermeer, Den Helder (aanleg nieuwe haven en als gevolg behoefte aan woningen) straks meer behoefte aan bouwvaklie- den, die „hun steentje kunnen leggen", dan aan landarbeiders. Zeker, op het ogenblik is het materiaal nog schaars, maar dat wordt beter. Zo zijn dan de dagen van spanning voorbij: De Sint, die precies weet, wat je het afgelopen jaar hebt uitgespookt, waar je hebt gefaald en waar je gedrag een lichtend voorbeeld was geweest.... de Sint heeft weer gedaan wat hij kan. Wij mogen zeggen, dat ook „de vijfde December" weer met gulden letteren in de annalen kan worden vermeld. Wellicht kwamen er begerenswaar- dig'tieden op de verlanglijstjes voor, die zo kosthaar waren, dat lauer en moe der bedenkelijk het hoofd hebben ge schud en diepe zorgenrimpels hebben getrokken, maar de Sint is vindingrijk en... een kinderhand is gauw gevuld. Met het optimisme, de jeugd eigen, is zij weer opgegaan in wat zij dan wél heeft mogen ontvangen. Zo is het Sin terklaasfeest altijd een feest van vreug de. Ook voor de groteren. Kom, laten wij ons niet „groot" houden! Lag onze vreugde niet in het kopen voor den an der? Met het doel de ander gelukkig te zien? En deed het ons niet goed, een geschenk te mogen ontvangen, afgezien van de *vaarde-in-geld? Op dit feest 'speelt het materiële een veel minder belangrijke rol dan het geestelijke. Wij willen ook hier getuigen van genegen heid voor dc- ander, voor elkander. Daarin ligt ook de waarde van dit feest. In het Kerstfeest zien wij het accent win Gods liefde tot Zijn schepsel dooi de komst, het grote geschenk, van Zijn Zoon, op het feest van St. Nicolaas is het de genegenheid die tot uitdrukking wil worden gebracht tussen mensen on derling. Zeker, het is mensenwerk, dat nimmer zal bereiken wat ons in Kerst mis treft en aangrijpt, toch is het goed, het feest te vieren van de 5e Decem ber. Zoals wij het vieren in de huiselij ke kring. Daar schept het de sfeer, waaruit veel goeds kan worden gebo ren. De Sinterklaasviering van de 5e Dec. behoeven wij dan ook nimmer aan te moedigen, waar de mens van goeden wille de warmte blijft zoeken, de ander gelukkig wil zipn, hem een. avond wil geven van door vreugde verbannen zorg. Texel heeft Sinterklaasfeest gevierd. De jeugd in uitbundigheid voorop. Na tuurlijk hebben er heel wat in hun rik ketik gezeten, maar toen de Sint ons van de wegstomende „Dokter Wageina- ker" toeriep: „Tot volgend jaar!" en demonstratief met zijn lege zak ging zwaaien, snoof onze krantenneus ver heugend nieuws: Geen rakker in de zak, da's goed!! Geen enkel kind heeft het al te bont gemaakt, dit jaar! Met een fikse i'oe-<bewerking was het blijkbaar basta. Op alle scholen is-ie geweest en over al hebben -ze hem hartelijk toegezon gen. Wij hebben hem natuurlijk niet overal kunnen volgen (wie lacht daar!?) en wij willen dan volstaan met publiea tie van een enkel verslag, van onze Coeksdorpse correspondent, dat als il lustratie moge dienen voor het kinder feest van heel Texel: „Het feest in „De Hoop" trok daar zoveel bezoekers, da! de zaal veel te klein was. Van alle kanten waren ge schenken gekomen om het de Sint wat makkelijker te maken. De Sint compli menteerde of vermaande. Tiny v.d. Berg mocht een liedje zingen en deed dat prachtig. Hierna versnaperingen. Twee meisjes brachten een schets, getiteld „Neuzenpraatje". Wegens groot succes werd „Tien kleine nikkertjes" gebis seerd. Veertien oudere meisjes zongen alleraardigst. Weer tractaties, ja, die waren enorm, je kunt wel zien, dat de snoep van dc bon is! Toen weer dan sende paartjes, door meester Swaal op zijn accordeon begeleid, „De Slimme Knecht", „de radio-rapporteurs"; weer dansen en tot slot „Jan Lustig", met lieve zang. De spanning steeg bij de uitreiking van de geschenken ten top en meester Lefferman dankte alle me dewerkers dan ook hartelijk voor hun steun. Aan de vergenoegde gezichten kon je de pret der jeugd toetsen. Donderdagavond werden wij uitgeno digd tot bijwoning van de soiré dan sante in „De Oranjeboom", waar Henk Craanen's pupillen in Sinterklaasfeest stemming hijeen waren. De Sint had voor iedereen een geschenk met rijm, dat de ontvanger zelf moest voorlezen. In liet veen kijkt, men op geen turfje, welnu, ook deze Sint hoefde op geen korreltje (suiker) te kijken, waar hij zo uit zijn „kruideniersjas in „Sinterklaas- ■gala" was gedoken.... In Den Burg was geen maskerade te zien. Wij hadden ze ook niet verwacht, want aller oog is gericht op de Ouwe Sunterkluas. Feestelijke klanken overgolfden de Weverstraat toen daar Zaterdagavond Van den Berg's Meubelhuis ging uit pakken. Iedereen had mee mogen ra den naar de prijs van een stoel. Opper wachtmeester Smit had de prijs vastge steld: f63,21 en de familie Renooy won met f 63,20 de le prijs, nr. 2 B. Druif, Weststraat 25, Oosterend f 63,25 en nr. 3 mevr. Voigt, Wilhelininalaan f 63,33. De krant wiel de eer te beurt, de ver zegelde enveloppe te mogen openen. Ouwe Sunderklaas voor de radio. Onze VW blijft actief. Zij weet bet. zo goed als iedere zakenman: „Maak re clame en het komt in orde!" Dat Texel wijd en zijd bekend is weten wjj, maar er zijn méér op hun qui-vive-zijnde va- i antieoorden en die zitten ook niet stil! Net als in de voetbalcompetitie: wie het hardst loopt, wint, wie van de VVV's bet geduchtst op de trommel slaat, kun je het beste horen. Polygoon vangt ieder programma aan: „Hier polygoon, Haarlem!" schoon die filmonderneming alom bekend is. Wij „hebben" de toerist, maar wij moeten hem ook houden. Een „frapper toujours" is noodzakelijk. Daarom doet bet ons goed dat de VVV het heeft klaargespeeld, dat Texel weer voor de radio komt en wel Woensdagmiddag om 4,15 uur. Wij horen dan een en an der over de Ouwe Sunterklaas. Gabrle de Wacht illustreert. De reportage komt over Hilversum I. Straks zal TpxpI weer de aandacht vragen en wel zodra de vuurtoren (Russenoorlog etc!) is opgeleverd en zijn lichtbundels weer over dc zee zal doen flitsen. De WV heeft voorts weer contact aangeknoopt met. het hier vorig jaar reeds opgetreden muziekgezelschap „Vrij cn Blij", dat naar wij hopen hiel' a.s. zomerseizoen weer zal optreden, waarbij waarschijnlijk de '"idio-miero- foon zal worden ingeschakeld PLATTELANDSVROUWEN. De Adventsavond van de Platte landsvrouwen, welke 16 Dec. zou wor den gehouden, vindt in verband met da verbouwing van Hotel Texel, plaats op Maandag 20 Dec. GITTEN WITTE KRUIS Wed K„ Oudeschild. 5.—; J. C. B„ Den Burg, f 2,50: Fam E. Oosterend„ f 2.50: A. K Den Burg. 2,50, W W.. Den Burg, 2,50; J. S Den Burg. 1. F. B., Den Burg. 0,50; L., Den Burg, 0.50; P. V.. Oudeschild, 2.50; Fam B.. Oudeschild. 2,50; M. D., Oosterend. 1,-; B Dennen, f 0,50; K. K., De Koog, 2, R. K„ De Koog. f 2,50. K De Waal, 1,-; L 't Horntje. 2,50 INENTING TEGEN D1HPTER1E Tweede en laatste inspuiting. Burgemeester en wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat de tweede en tevens laatste inspuiting tegen dlphterie zal plaats vinden op de onderstaande plaat sen en tijdstippen. In afwijking van vorige publicaties zal dus thans geen derde inspuiting meer plaats vinden. De inenting met het nieuwe scrum bestaat dus slechts uit twee inspuitingen. De tweede inspuiting is bedoeld alleen voor die kinderen, die nog niet eerder vol ledig werden ingeënt. Texel, 1 December 1948. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, Mr. G. D. Rehorst. De secretaris, P. Beemsterboer. O.L.S Zuid-Eierland Donderdag 9 Dcc. •18. 9.30 uur. O.L.S, De Waal Woensdag 8 Dec '48. 2 uur. Nutsbewaarschool Den Burg: Woensdag 8 Dec 48. 2.30 uur. School voor Cbr. Volksonderwijs Den Burg: Woensdag 8 Dec. '48, 9 uur O.L.S en Kleuterschool Oudeschild: Woensdag 8 Dec. '48, 9 uur R.K. School Den Burg: Woensdag 8 Dec '48, 3 uur. R.K fröbelschool Den Burg op Donder dag 9 Dec '48, 3 uur. De inenting in de O L.S te De Koog zal plaats vinden op een tijdstip, dat bekend gemaakt wordt in de O.L. School INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat het verzoek van de Coöperatie ve Aankoopvereniging G. A. om in het perceel, kadastraal bekend in sectie K., no. 2683 een droger- en reinigingsin stallatie tc mogen plaatsen en in ge bruik nemen door hen is ingewilligd. Mede werd ingewilligd een verzoek van de N.V. Goederenhandel Ph. Vles- sing te Den Burg, om in het perceel Hollewalsweg nr. 11 en 13, kadastraal bekend in sectie E, no. 143 een machi nale meubelmakerij te mogen oprichten. Mede werd ingewilligd een verzoek van P. A. Vervoort, te Den Burg, om hl het perceel Witte Kruisweg nr. 7, ka dastraal hekend ill sectie K, no. 2009 em chemische wasserij en -ververij te mogen vestigen. Mede werd ingewilligd een verzoek van W Burger te De Koog, om aan de Kampweg te De Koog in het perceel, kadastraal bekend in sectie H, no. 2641. een timmermanswerkplaats voor machi nale houtbewerking te mogen inrichten. De aandacht wordt cr op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 23 November 1948 Burgemeester en Wethouders van Texel. De Burgemeester. Mr G. D REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1