De Kerk heeft steeds getriompheerd Vrouwen( waakt en werkt! Motoren ronkten over het eiland Wie heeft cle klepel vein cle torenklok gezien Rector Drost sprak voor cle R.K. Ontwikkelingsclub Leuze van de P. v.d. A. - Vrouwendag Geslaagde kampioenswedstrijden Een kerkklok gaat weer beieren 'Bij en leven in grillig klimaat Flinke belangstelling voor ouderavond U.L.O.-schoo Gewis heeft Rector Drost, die Don derdagavond j.l. in ,,De Zwaan" een causerie zou houden over het onderwerp „Ruïne zonder Christus, opbouw met Christus", zich een missionnaris van het zuiverste water gevoeld, toen hij zich in Den Helder bij roet-zwarte nacht in scheepte om de overtocht naar het eiland TeXel te wagen. Wellicht heeft-ie zich gelukkig geprezen, dat-ie dezar dagen werd benoemd tot pastoor te Schoorl- dam in plaats van der parochianen zie lenherder op het Gouden Boltje, waar heen een winterse reis toch altijd een hele onderneming is. Maar zijn Eerwaarde kwam dan toch, zijn door de nieuwe functie ontstane extra werk zaamheden ten spijt. Voor deze gloedvolle spreker, die door de voorz. van de club, de heer Mercx. met een hartelijk woord werd ingeleid was het jammer, dat de Texelaars het zelf met de Sinterklaas bijzonder druk schenen te heb ben en menig stoeltje van genoemd lokaal onbezet lieten De advent, aldus Rector Drost, herinnert ons aan de eeuwen die voorafgingen aan de komst van Christus, in een wereld, die niet meer was, zoals God haar had gewild: Hij toch gaf een paradijs van liefde, vrede en geluk. Het verlangen naar dat paradijs heeft de mens van goeden wille een litanie van heimwee gegeven, waar hij doordrongen was van de verschrikking, die een wereld zonder Christus is. Dezulken hunkeren ernaar kerst feest te vieren niet zij, de velen, die zich hebben losgerukt van God, Hem hebben bui tengesloten, zonder rekening te houden met de eindbestemming bij God. Hun leven loopt dood als tegen een muur. Hoe kwijnend klinkt het devies van de mens-zonder-God ,,Maak van je leven, wat ervan te maken is. morgen zijn wij dood!' God is ondoorgron delijk. God, liefde in een wereld van liefde loosheid en egoisme, Hem heeft Vondel ge zegd „Wie is het, die zo hoog gezeten, zo diep in 't grondeloze licht, van tijd noch eeuwigheid gemeten, bestaan kan zonder tegenwicht7 Dat is God!' Als de mens van goeden wil anderen wil laten delen in zijn geluk en gelukkig is, wan neer ook anderen genieten, hoe groot moet dan het geluk zijn. dat God zijn kinderen in volmaakte graad wil schenken. Spr. haalde een en ander uit Faust'' aan. belichtte de val van de engel Lucifer die de vrijheid wilde en onafhankelijk van God Maar God wil eenheid, orde, harmonie, waarin Hij het middelpunt is. Na de engelen schiep God de mens. Hij maakte hem on sterfelijk en verhief hem tot zijn eigen kind en erfgenaam, die de aarde reeds kreeg als voorportaal van Gods Heerlijkheid, Maar de nietige mens heeft een revolutie ontketend door gesuggereerd door de Satan ge lijk te willen worden aan zijn Schepper. Nici het eten van die verboden vrucht was het kwaad, doch de begeerte, die er achter school en drijfveer werd. Door de val van de mens te bewerkstellingen heeft de Satan wraakgenomen voor diens eigen ondergang hij speelde een treurspel, waar God epkel blijspelen wilde. Maar die onttroonde ko ningskinderen kregen weer heimwee naar hun Maker, die Christus het kindschap deed herstellen toen de wereld Hem krusigde. Adam nam in zijn val de gehele mensheid mee want hij vertegenwoordigde de mens heid. Christus is de nieuwe Adam in Wie God allen verlossen wil Boven Bethlehem klonk het „Ere zij God' en Vrede op aarde" Christus groet was „Vrede zij U Vrede geeft eenheid. Deze moet steunen op bovennatuurlijke grondslag, op de kerk met de paus als zichtbaar en de Christus als on zichtbaar Hoofd. Ons ideaal is, dat alle men- .en als broeders en zusters zullen stromen naar de Berg van Gods Heiligheid Alle een heid is kunstmatig, als zij niet is gefundeerd in Christus, voor wie alle mensen gelijk zijn. De Paus is niet meer dan een slagersjongen, een ateliermeisje niet minder dan de Ko ningin Eenheid In de loop der eeuwen zijn honderden org en koninkrijken uiteengespat, de kerk is gebleven door Gods kracht en Zijn onverbrekelijke band. Jarenlang is de kerk bestreden, altijd'heeft zij getriomfeerd Spr wees er op, dat er in de barbaren- landen ellende, misbruiken, strijd, drankzucht en dobbelspel heersten voor er het Evangelie werd gebraeftt. het Evangelie schiep ook cultuur. Christelijke cultuur en deed de men sen hun liefde tot God (die hen eerst lief gehad heeft) ook uiten in architectuur en schilderkunst Hierna stond spr. stil bij de ruines in de tegenwoordige wereld, de ruïnes in het maatschappelijk leven. Velen geven God dc schuld, maar de wereld draagt het Kaïns teken. God wijst de weg, maar laat de mens vrij in zijn keus. De mens heeft wel degelijk verantwoordelijkheid. Velen vragen waar om God in Oost-Europa en Rusland niet ingrijpt, waarom hij zekere machthebbers niet machteloos maakt. Wel nu. wij moeten ons Gods hulp waardig tonen, niet dadelijk gaan roepen, maar ook trachten het zelf op te knappen. Als de egoïstische wereld twee duizend jaar na Christus nog niets heeft ge leerd is het haar eigen schuld. Rector Drost wees op de waarde van een gaaf gezin. Zonder die gezinnen staat dg kerk met haar duizenden priesters machte loos. Zie naar Frankrijk - Het gezin KUIKENBONNE^J VOOR HET A.S. BROEDSEIZOEN. De Prov. Voedseluommissaris maakt bekend, dat pluimveehouders, die voor kuikentoewijzing in aanmerking wensen te komen t.m. 18 Dec. 1948 een aan vraagformulier kunnen indienen bij de PBH. De pluimveehouderij moet van werkelijke betekenis zijn voor de in komsten van het bedrijf. Voor hen die zelf geen gelegenheid hebben de kui kens op te fokken tot jonge hennen be staat de mogelijkheid dit door anderen te laten doen. is het bolwerk rond de parochie. Als een jonge Texelaar priester wordt gewijd, loopt heel het eiland uit. Treedt een bruidspaar in het huwelijk, dan is dat heel gewoon ge worden. maar ieder bruidspaar heeft als toe komstige ouderpaar een heilige taak. Er gaat, zo eindigde spr., een nieuwe roep door de wereld om .een Verlosser. Christus hoeft niet terug te komen. Ieder jaar met kerstmis openbaart Hij zich op nieuw aan de wereld, verloren in schuld. Laten wij Hem dan ontvangen als waar dige apostelen, die weten, dat niets ons kan scheiden van de liefde Gods. INGEZONDEN. NAAR AANLEIDING VAN Naar aanleiding van Uw verslag over de raadszitting in Uw blad van Zaterdag 13 November 1948, moge ik omtrent de laatste opmerkingen van de heer Bakker en de Voorzitter het volgende mededelen: Kort na de gunning van de zes arbei derswoningen werden de mij verstrekte houtbonnen ongeldig verklaard. Hoewel ik onmiddellijk nieuwe bonnen aanvroeg heb ik daarop 3 maanden moeten wachten, het geen een zodanige stagnatie in de bouw veroorzaakte, dat de woningen niet vóór de winter glas- en waterdicht kwamen Een samenvallende omstandigheid was de strenge winter, waardoor de bouw nog eens extra werd gestagneerd. Later werden nog glas bonnen ongeldig verklaard, waardoor op nieuw stagnatie werd ondervonden. Het is niet de bedoeling van de regering om gevolgen, buiten de schuld van de aan nemer, als normale aannemers-risico te be schouwen. Ik heb mij daarom met een scha de-claim in December 1947 tot mijn prin cipale, Gemeente Texel, gericht Tot nu toe, bijna een jaar na de indie ning, heb ik hierop geen enkel bericht ont vangen!!! De opmerking van de Voorzitter kan ik gemakkelijk weerleggen met de verklaring, dat de Gemeentebegroting van de 6 arbei derswoningen lager was dan de mijne. Voor bunkersloop heb ik van de Directie nimmer gunning ontvangen. In het bestek, door Gemeente opgemaakt, wordt als Di rectie aangewezen het Hoofd van de We deropbouw, waarvan ik geen opdracht tot sloop van de bunker heb ontvangen Met dank voor de plaatsing. J. v. d Linde, Walcheren DE RUILVERKAVELING OP TERSCHELLING. Nog steeds heerst grote ontevredenheid op Terschelling over de ruilverkaveling Weer circuleerde een schrijven nu met een verzoek om herverdeling der kavels. Dit schrijven is getekend door 84 land eigenaren Hierop komen diverse namen voor van personen, die zelf wel goed-„be deeld" zijn. doch die de onbillijkheid van de verdeling der landerijen niet kunnen verdra gen. Deze brief met verzoek van herverdeling der landerijen, werd opgezonden aan Hoofd van het Bureau van Ruilverkaveling Arnhem, met het verzoek een nader onderzoek te wil len doen instellen door een onpartijdige com missie. Voorop gesteld werd dan natuur lijk dat niet alleen de Plaatselijke Commis sie of de heer Muller worden gehoord, doch dat ook anderen en vooral de onderteke naars van het bovenvermelde schrijven hun bezwaren kenbaar kunnen maken. Om zo min mogelijk tijd van bedoelde commissie te vorderen werd verzocht een vergadering te beleggen waarop een ieder zijn bezwaren naar voren kan brengen De heer Muller en de P.C zouden dan meteen kunnen zien en horen dat er niet „weinigen" zijn die niet accoord kunnen gaan met de huidige verdeling, zoals dit door de heren wordt voorgesteld Lezers van Uw blad die niet op Ter schelling wonen en ook reden tot ontevre denheid hebben zouden dan per volmacht hun bezwaren door een ander kenbaar kun nen laten maken. J Groendijk RUILVERKA VELING, Naar wij vernemen is er thans een adres gericht tot het Hoofdbestuur der Ruilver kaveling met het verzoek tot herziening van de verdeling der landerijen op Terschelling Dit adres is getekend door ruim 80 perso nen. terwijl ook de kerken, welke over veel land beschikken, zich achter deze actie heb ben geplaatst. Men acht de toewijzing der landerijen in vele gevallen onbevredigend. Een herziening zou dan ook aanbeveling verdienen Een uitgebreider samenstelling der plaatselijke commissie wordt wenselijk geacht. VOOR ONZE VROUWEN -v - Het namiddagtoilet van Moira Shea rer, de star in „The Red Shoes". Het prachtige materiaal is velours- chiffon en vooral het bovenstuk werd zeer eenvoudig gehouden: drie knoops gaten met drie knopen, driekwartmouw en een door tailleband gehard ceintuur tje m^ gesp. De mooie, witkanten kraag, de revers en de maneheften ste ken opvallend af Het rokje is vlot, charmant en flatteus, met losse plooien ingestikt bij de taillenaad. Ongeveer 10 cm. onder de taillelijn is een stuk kant van bijna 20 cm. breedte opgenaaid. Zij draagt hij dit toiletje een zwarte hoed met voile, eveneens gegarneerd met de zelfde witte kant en verder lange, suède handschoenen. Onder vrij grote belangstelling heeft de Vrouwenbond van de Partij v. d. Arbeid afd. Oudeschild Woensdag zijn jaarlijkse Vrouwendag gehouden. We zagen o.a. een vrij groot aantal bezoeksters van De Cocks- dorp. Oosterend en Den Burg. De voorz. mevr. KoningBruin heette dc aanwezigen welkom, in 't bizonder mevr dc Vries en mevr KraneHemelrijk De leuze voor deze avond, aldus de voorz. is „Vrouwen waakt en werkt'1. In een tijd als deze, waarin de vrouwen meestal moeite hebben om de eindjes aan elkaar te knopen bestaat de kans dat de politieke be langstelling wegebt. Wij willen daarom de vrouwen waarschuwen dat ze moeten waken om datgene te behouden, wat reeds is ver kregen Mevr. Bergstra declameerde hierna „Beurt onze vlaggen en „Langs de kant gevolgd door 2 liederen van mevr KraneHemel rijk „Eenheid" en „Moeder", waarbij ze zichzelf met de harmonica begeleidde. Daarna werd een propaganda toneelstukje opgevoerd „Heeft U even tijd?", waarin het dienstbodcnprobleem. de samenwoning en de distributieperikelen werden behandeld. Het kon ons niet erg bekoren, terwijl ook het spel te wensen overliet. Mevr. Krane zong vervolgens een zee mansliedje „Millioenen golven ruisen" en een liedje speciaal gemaakt van Oudeschild dat zeer in de smaak viel, gevolgd door declan^atie van mevr. KoningBruin: „De Ramp van de Nijmegenen „Heizang' De spr mevr de Vries zeide, dat de leuze „Vrouwen waakt' al duidt op een ge vaar dat dreigt. Dat gevaar komt uit het Oosten, dat is voor ieder duidelijk, maar we moeten het toch ook niet overschatten en steeds over een derde oorlog pratetv. We moeten de mogelijkheden om een oorlog te voorkomen uitbuiten, dat is veel beter. Het Marshall-plan, geboren uit een be- wonderingswaardige visie op de noden in Europa, brengt een band met Amerika. Toch moeten wij ook hier waakzaam zijn en ons niet laten leiden door het wantrouwen, dat Amerika er wel bijbedoelingen mee zal heb ben Amerika verwacht dat wij in Europa De Zondag door Motorclub „Texel" georganiseerde kampioensrit over Texel is uitstekend geslaagd. De be langstelling had groter moeten zijn, was de mening van de deelnemers, die vol gende keer beslist weer van de partij zijn. „Wij tellen 50 leden en 16 er van namen deel. Onze club kan veel groter worden, want Texel heeft 200 motorrij ders". Er werd om half twee gestart, nadat de lieer Berkenbos ter controlering van de wegwijzers reeds om 1 uur was vertrokken. (Er waren enkele wegge nomen of omgedraaid kinderwerk na tuurlijk. Om de 2 minuten startten telkens 2 motoren en wel een lichte en een ^wa re, er werd nl. in 2 klassen (tot 200 cc. en 250-350 en zwaarder) gereden. De dagrit die om half 2 begon, bedroeg 80 km., de nachtrit, die om acht uur begon, bedroeg 40 km De lichte motoren moes ten overdag een gemiddelde snelheid ontwikkelen van 30 km., de zwaardere 36 km. Tijdsduur resp. 2 uur 28 min. en 2 uur 1 min. De nachtrit moest resp. 1 uur 16 min. en 1 uur 4 min duren. Het geheel verliep zonder ernstige in cidenten. Het meest onfortuinlijk was, U. Agter, die op liet strand een brok hout tussen de ketting kreeg, die met een brak. Kees Zegel en J. Kaozor re den op het strand ten zuiden van De Cocksdorp een bord voorbij door. de mist!! Later ging de controleur daar op het strand staan. Bij de Slufter keerden zij maar weer terug, daar deze de weg versperde. Heiman Kooger sloeg door misverstand een verkeerde weg in, hetgeen hem vele strafpunten kostte. Aan de dagrit voor lichte motoren na men deel: JABuijs, C. Moojen, L. Bak ker, J. Kaozor, U. Agter, Jp. Kikkert, C. Zegel. L. Bakker werd met 17 strafpun ten kampioen. Aan de dagrit zware motoren namen deel: Jurr. Beumkes, Venerea, A. Ziel man. P. C. Roeper, Eg. Boekei, Adr. Vonk. Willi Duinker en II. Kooger, die met 30 strafpunten kampioen werd, Jurr. Beumkes 2e met 45 en Zielman 3e met 50 Aan de nachtrit voor lichte motoren namén deel: L. Bakker (54 strafpunten), .1. Kaozor (0 pnt.), Jp. Kikkert 2 pnt, en Vandaag hangt de klok van de ge meente teren weer op haar oude plaats, op plm. 22 meier boven het dorp Den Burg. De Duitsers namen haar destijds weg om het waardevolle metaal te smel ten en er gebruik vau te maken bij de vervaardiging van oorlogstuig. Het mag een wonder heten, dat de klok voor de ze vernietiging gespaard is gebleven. Het is een heel karwei geweest, dit op hijsen maar Daalder en zijn assistenten hebben haar veilig en wel boven ge kregen 1330 kg. is geen klokje om zonder zware takels aan te pakken! Wij hadden gehoopt te kunnen be richten, dat de klok vandaag gaat proofluiden, maar.... de klepel iszoek! Wij willen nu graag gebeier horen, de oude, welvertrouwde klank de klok wordt in 1949 300 'jaar! maar nie mand weet, waar de klepel (uit)hangt! Wie, o wie heeft hem gezien? Het is er een van een meter lengte! Is-ie er gens bij een ijzerhandelaar terechtge komen? Alleman zoeke in huis en erf, want ze moet weer luiden, onze oude to renklok! De Texelse iemkers hebben Dinsdagavond hun jaarvergadering gehouden, die ondanks de dikke mist vrij goed bezocht was Notu len, jaarverslag en financiën werden alle goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mevr. Blom-Brüchner en de heren A A Jellema en P. de Graaf werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Ieder der aanwezigen werd ter gelegenheid van het St Nicolaasfeest met een aardig ge schenk verrast. Daarna wisselden de leden van gedachten omtrent het afgelopen bijenjaar. Dankzij de zachte winter genoten de volken in het voor jaar een goede ontwikkeling. De koolzaad bloei veroorzaakte echter veel zwakke vol- Zegel (9) die kampioen werd, terwijl hij door peclh bij de vorige rit 100 straf punten kreeg. Voor de nachtrit startten: Jurr. Beumkes (13 strafpunten), A. Zielman (8), H. Kooger (31), Venema, Roeper en Vonk, welke laatste drie wegens ver keerd rijden en motorpech uitvielen. Jurr. Beumkes en A. Zielman had den ieder totaal 58 strafpunten voor dag- en nachtrit voor zware motoren, 'n bekwaamheidsrit zal de overwinnaar aanwijzen. WAT LEERT DE DEENSE LANDBOUW ONS Dezer dagen heeft de heer Ir J. M. A_. Penders, Rijkslandbouwconsulent, enkele in drukken gegeven van de landbouw in Dene marken welk land onze grote concurrent op landbouwgebied is teneinde hieruit een lering te kunnen trekken voor onze landbouw Denemarken bezit 200000 landbouwbe drijven iets minder dan Nederland en V/i maal zoveel cultuurgrond met als ge volg een gemiddelde bedrijfsgrootte van ca 17 ha, die bij ons slechts 11 ha bedraagt. Terwijl in ons land de helft der bedrijven ge pacht is, overheerst daar de grondeigendom en bezit men voor meer dan 95 pet een eigen geërfde boerenstand. Spreker noemde dit een gevolg van een groot verschil in landbouwhistorische ontwikkeling, waarbij in het verleden een gezonde, krachtige po litiek is gevoerd. Daar de afzet van agrarische producten op de binnenlandse markt in Denemarken veel geringer is dan bij ons, is de Deense landbouw veel meer dan de onze aange wezen op de export. De Denen brengen daarvoor ook momenteel hun offers door een sterk gerantsoeneerd boter- en vlees verbruik. De Deense boter heeft een kost-' prijs van 2/3 van de onze en kan dus beter concurreren De export bestond in Dene marken voor 95 pet uit dierlijke producten als boter, bacon en paarden, terwijl men sinds korte tijd ook ons aardappelras Bintje exporteert. Denemarken heeft met ongeveer gelijke opbrengsten slechts de helft tot een derde van ons kunstmestverbruik door een wissel- bouwsyfteem met inschakeling van kunst weiden en doelmatig gebruik van stalmest en gier. Vooral op.het gemengd zandbedrijf is bij ons nog te veel onproductief blijvend grasland, dat beter gescheurd en eventueel tot wisselbouw bestemd kan worden. Productiecontróle van het rundvee en doelmatige aanfok wordt in Denemarken ook meer algemeen toegepast. In navolging hiervan zullen we gelijktijdig met opvoering van de bodemproductie ook moeten streven naar een verhoging van de dicrljjke produc tie. om hierdoor de zo noodzakelijke kost prijsverlaging en betere bedrijfsuitkomsten te mogen verwachten, is gelegen in een ra tionele intensivering der bedrijven. ken en gaf weinig kans op honingwinning, als gevolg van moderne bestuiving (iets nieuws dit jaar) Om van klaverdracht te kunnen profiteren moet de temperatuur 20 22 graden bedragen, door het natte en koude weer was er nu geenvdracht Een en ander had tot gevolg, dat de jonge moeren niet bevrucht werden. Dit geschiedt nl alleen bij goede vliegdagen. Zo ontstonden nu vele moerlozen volken. De heidebloei begon heel goed, zodat de verwachtingen begonnen te stijgen. Van 24- 30 Augustus kregen wij echter meer regen en wind dan ons lief was en we zagen een mooie winkans verkeken (Immers van 20- 30 Aug. beleeft de heidebloei haar topvorm!) Maar, zo besluit de verslaggevende iemker, een goede iemker is altijd optimist, zodat zijn liefhebberij voor de bijenteelt er niet minder om zal worden! tot een Economische Unie zullen komen ei dat zal dan'een van de weinige goede vruch ten van de oorlog zijn. Wij moeten dit ech ter doen op onze wijze, zonder beïnvloeding doch ook zonder wantrouwen. Wij moetei nooit vergeten dat onze beschaving oude en dieper is dan in Amerika. Daar is eei socialisme, dat de vrucht is van grote nooi en bitterheid, onbekend, omdat er zulk eei schrijnende ellende nooit heeft geheerst. Ei het staat wel vast, dat als men veel leed ei strijd heeft meegemaakt, het socialistiscl ideaal veel meer betekenis heeft. De tijdei dat de arbeiders geen deel aan de cultuu van een volk hadden zijn voorbij door de fe volgehouden strijd van onze voormannen! De toestanden zijn nog slecht, maar beden! dat deze door kankeren niet worden opge heven Vrouwen werkt. Alleen door te zor gen voor een goed gezin kunnen we d« wereld niet verbeteren, we moeten ook ge meenschapszin hebben en de politieke be langstelling voor de grote dingen die gebeu ren, o.a. de nieuwe rechtsorde v d. arbeid ondernemings-, bedrijfsraden enz. levendig houden. We moeten in staat zijn de plaatsen in die raden te bezetten en daarvoor is sa menwerking van man en vrouw nodig. Hei lezen van uw eigen bladen,, bezoek aan cur sussen en vergaderingen is eveneens van be lang. Bedenkt dat de wereld van morgen gebouwd wordt door mensen van nu. Als gij niet waakt en niet werkt, kan geen socia listische maatschappij worden opgebouwd De sfeer in het gezin en het meeleven van vrouwen en moeders bepaalt het peil van dc strijd Spr. eindigde met enigfe dichtregels van Henr. Roland Holst, deze met grote belang stelling gevolgde rede. Mevr. Bergstra declameerde nog /.Vrou wen Vredesgang" en „Wij bukken niet". Mevr. Krane zong o.a. op verzoek „Het Tenellied' Voor een goed gevulde zaal opende de heer H. Steenhuis de vergadering, waarin de burgemeester afzonderlijk welkom werd geheten Het huishoudelijk gedeelte bevatte enige mededelingen o.a. het aanschaffen van een filmtoestel, daar het thans in gebruik zijnde toestel bij lange niet meer aan de eisen vol doet. Ook het huiswerkprobleem werd nog eens ter sprake gebracht, doch van ouders- zijde werden geen klachten gehoord. De ver kiezing van een lid voor de oudercommissie verliep niet erg vlot. Bij derde opname van stemmen werd mevrouw Riteco herkozen en in de vacature van de heer Dros, die naar elders vertrokken is, werd de heer Mein- dertsma gekozen Tijdens de pauze kwam de jeugd, die het tweede gedeelte van de avond mocht bijwonen, de zaal binnen. De heer J. H Memelink uit Hoenderloo hield een voordracht over het Nationale Park: „De Hooge Veluwe", geïllustreerd met lantaarnplaatjes en een sprekende film De wordingsgeschiedenis Van het .park werd verteld, waaruit men begreep, welke enorme rijkdommen de familie Kröller heeft bezeten Tengevolge van de grote financiële achter uitgang werd de familie Kroller gedwongen af te zien van de bouw van een museum, waarin de kunstcollectie van de Nederlandse schilder Vincent van Gogh en werken van talrijke andete kunstenaars zouden worden ondergebracht. „Een slordige honderddui zend' had mevrouw Kröller nog wel voor de bouw van een overgangsmuseum, dat nu als Rijksbezit midden in het Nationale Park staat Mevrouw Kroller had n.l. haar gehele kunstverzameling aan het. Rijk geschonken; alsmede „De Hooge Veluwe", een terrein van pl.m. 6000 ha. aan het Nederlandse volk. Daarna liet de heer Memelink ons iets zien van het wisselend karakter van dit bezit Naald- en loofbomen; heidenvelden en zand verstuivingen, dit alles vertelt, ons van de grootse pracht van de Veluwe. Na'ar aan leiding van het moderne bouwwerk van Dr. Berlage: Het jachtslot „St Hubertus" werd de jeugd verteld van de legende van Huber tus. Het slot van de avond bracht ons een prachtige film van de „Hooge Veluwe", waarin wij zowel de nachtegaan als het bol deren van de korhoenders, het brullen van de herten als het knorren van de wilde zwij nen hoorden. Een waardig slot gaf ons de film met de woorden: „Eerbied voor alles wat leeft". Met een woord van hartelijke dank ver tolkte de heer Steenhuis de gevoelens, van jong en oud. i TEXELSE MARKT. Den Burg, 6 Deo. 1948. Aangevoerd 8 koeien f 475-650; 11 pinken f226- .325; 21 biggen f 40-70. Vöbr de leverinj 8 n. kalveren.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 2