l Texel gaat met vertrouwen de toekomst in! wl r nterview met Burgemeester Rehorst Belangrijke vorderingen sinds de bevrijding p Niüid:. Ouwe Sunderklaas V.. TtERDAG 11 DECEMBER 1918 62e JAARGANG. No. 6278 TEXELSCHE COURANT Een dezer dagen hadden wij het ge- ioegen een onderhoud te mogen hebben net onze burgemeester, Mr. Rehorst, inder wiens bekwame leiding reeds veel joeds voor ons eiland tot stand is ge komen. Uit het interview bleek ons :onneklaar, dat de burgemeester zich net hart en ziel wijdt aan de belangen ?an Texel en zijn ingezetenen. Hij is ran ons eiland gaan houden en gaarne iceft hij al zijn energie om onder de noeilijke omstandigheden van tegen- oordig voor Texel te bereiken wat er bereiken valt. Onze burgemeester e' oonde zich ten opzichte va« tal van be- tuurszaken, die in deze na-oorlogse i ijd lang niet eenvoudig zijn, vrij opti- nistisch, ja, vaak zagen wij hem met looggespannen verwachtingen vervuld, 'rachtig; optimisme en wilskracht kun nen het samen ver brengen in de wereld! Alvorens hij de onderwerpen, die onze bijzondere aandacht hadden, aanroerde, ver jaringen gaf en conclusies trok; schetste de rgemeester de taak van het gemeente-be tuur in het algemeen: Het moderne gemeentebehecr propageert taak van het gemeentebestuur het maat- happelijk leven in al zijn vormen te stimu- :ren, aldus de burgemeester. Men moet de emeenteraad en B en W. gaan zien als n werkgemeenschap, waarbij de politiek de minder gunstige zin van het woord •ordt uitgeschakeld. Het gemeentebestuur :9' ehoort te kunnen beschikken over bekwame mbtenaren en werklieden, berekend voor un taak. De gemeente behoort ook in tech- ef isch opzicht voorzien te zijn van goede ap- iaraten. zoals b v. het brandweermaterieel, cholen, die voldoen aan de moderne eisen, aarbij ik ook aan de leermiddelen denk. 'ï^en behoeve van gemeentewerken is er uto-tractie nodig, kortom wij. moeten kun- en beschikken over alles wat tot de_mo- Jerne bedrijfsvoering moet worden gere de end. Na de bevrijding zijn wij begonnen met :t in orde brengen van de gemeentereini- ingsdienst. (Inderdaad, flauwtjes herinne en wij ons nog de ..kettewagen -van-Bertus zijn discipelen). Wij hebben een vuilnis- uto en een vrachtauto aangeschaft, een neeuwploeg en een zandstrooier. Wij mo- en niet achterstaan bij particuliere bedrij en. ja wij moeten zelfs aan de spits staan. a' fan belangrijke ondernemingen als b v. de uivelfabriek, C. R. Keijser en Co, TESO, noem er zo maar enige, wordt een mo- rne bedrijfsvoering verwacht, welnu die elfde gedachte moet ook in het gemeente eheer doordringen Het onderwijs. Ik noemde daar straks het onderwijs. Laat beginnen met de scholenbouw, zo ver- olgde de burgemeester na zijn algemene ileiding. Voor het openbare lagere onder- rijs in Den Burg wilden wij een school ouwen met zeven lokalen Bij de bepaling an de grootte hadden wij het oog gericht p de toekomst. Ook zou er een gymnastiek zaal aan verbonden worden Architect ras de heer Pot, di# ook de kerk in De Vaal zal bouwen en voorts met de restau- ïtie van de N H kerk in De Cocksdorp belast. De nieuwe school kreeg een plant oen, een aardige woning voor het hoofd an de school, een speelplaats. Die school- ouw zou helaas nog jaren moeten wach- Nu hebben wij van de Minister goed- euring ontvangen tot de bouw van een tmi-permanente school De soliditeit daar- an moet gelijk zijn aan de normale school, Heen is zij soberder van uitvoering. Wij unnenons geen enkele luxe permiteren, een tegels, geen centrale verwarming Per ikaal kost het 12 000. li weet, dat de :hool in de Nieuwstraat een donker hok is n bovendien te klein, zodat een deel van de :erlingen is ondergebracht in het St. Jans- s. Daarom stellen wij de raad voor om in 16 Dec. te houden zitting zijn goedkeu- ng te hechten aan ons plan tot bouw van en semi-permanente school met vijf lokalen, leze bouw kunnen wij beschouwen als on- erdeel van de toekomstige school, eigen- jk hier heeft U de tekening van de :hool, zoals deze uiteindelijk zal worden rordt het een vleugel van het nieuwe ge- ouw. Hoe staat het met de scholen, burge- lecster? Wij hebben behoorlijke scholen in De cicksdorp, in Oosterend en Oudeschild De Oog heeft een slecht gebouw. Ook daar loeten wij zo spoedig mogelijk verbetering rengen. Nieuwbouw aldaar hangt ook al an de financiën af enz. enz. In De Koog de toestand zeer primitief. Voorts hebben wij in de toekomst plannen )t de bouw van nieuwe scholen in Midden- lierland en Den Hoorn. Wist LI, dat de lagste twee klassen te De Koog in een erbouwd gemeenteschuurtje zitten7 De lugd zwierf voorheen van pension naar ension. Als badplaats moet De Koog een oede indruk maken. In Callantsoog, mijn orige gemeente, zag je veel kinderen van adgasten op de school. Nu men in den inde de tactiek van vacanticspreiding gaat oeren, hetgeen al aardige resultaten op- ivert, zullen vele ouders, die hier komen igeren in het voor- of naseizoen hun kin- eren hier tevens de school willen laten ezoeken Wij zijn hard bezig de leermiddelen op eil te brengen. Wij hebben daarvan reeds rote bedragen gevoteerd, want na de be rijding moest er een grote achterstand wor- 'en ingehaald. Ik wil graag hierbij opmerken, dat wij egenover het bijzonder onderwijs met de- ten daarentegen af, wat de overheid zal doen Dan moet zo langzamerhand aandacht worden geschonken aan de woningverbete ring. Hier komt de huurkwestie naar voren. Er zijn eigenaars, die helemaal niets meer aan hun woningen laten opknappen, omdat zij de huurprijs te laag achten. Wij zullen trachten tot beiderlei tevredenheid een op lossing te vinden, waar wij op onrechtma- Een Convair liner van de K.L.M., die wel op ons eiland zal neerstrijken en. 450 kni. per uur vliegt en straks ook zelfde welwillendheid staan als tegenover het openbare onderwijs. De overheid moet meer zorg gaan beste den aan het kleuteronderwijs Ik vei heug mij ten zeerste over het lofwaardige initiatief in verschillende dorpen. Helaas beschikken wij niet over gediplomeerde krachten, even min hebben wij behoorlijke* lokaliteiten. De gemeente geeft ƒ5 subsidie per kind per jaar. Wij hopen, dat het rijk en andere in stellingen ook financiële steun gaan ver lenen. Het kleuterschoplsysteem draagt nog echt het karakter van een bewaarschool. In Oudeschild zijn liefst zestig kinderen toe vertrouwd aan één enkele onderwijzeres, die bovendien niet gediplomeerd is. De kleuters komen in de regel terecht ln afgekeurde schooltjes. Wat de huishoudschool betreft: iedere dag verwacht ik definitieve goedkeuring van be stek en begroting, zodat dan meteen aan besteding kan volgen. Het wordt een semi- permanente school. U weet, dat de land bouwschool een stichting is geworden, ook deze huishoudschool is een stichting, waarin allé maatschappelijke stromingen alsmede de gemeente zijn vertegenwoordigd. Wij stimu leren (zoals ik reeds zeide) en laten het beheer dan verder over aan de stichting zelf. Graag willen wij eindelijk eens voorzie ningen treffen ten gunste van het buitenge woon lager onderwijs. De kinderen, die het normale onderwijs hier niet kunnen volgen, gaan nu naar Den Helder of blijven op de gewone school rondhangen. De reis daar heen heeft geen gunstige invloed op de kin deren: het ware te wensen, dat wij hier spoedig zelf een school voor B.L O. kon den stichten. Wij hebben ten aanziea daar van contact opgenomen met Den Helder en proberen hier een dependance te krijgen van de Helderse school. Een en ander verkeert echter nog in het prilste stadium van voor bereiding. Dan hadden wij graag de rooster van de U.L.O. uitgebreid met lichamelijke oefening onder leiding van een gediplomeerde kracht. Wij zijn al eens in die richting aan het werk geweest. Het Rijk neemt de kosten voor zijn rekening. Destijds hebben wij al contact ge had met een leraar. De moeilijkheid is, dat zulk een kracht geen volledig weekprogram- ma vindt, maar wellicht kan hij zich beijve ren met heilmassage en als sportleraar zal er hier ook wel een taak voor hem zijn weg gelegd. De volkshuisvesting. De volkshuisvesting. 1 November hebben wij de wederopbouw van het rijk oveige- nomen Wij zullen de particuliere bouw zo veel mogelijk stimuleren.* Anderzijds staan wij op het standpunt, dat de overheid dient te zorgen voor een behoorlijk aantal arbei derswoningen. Daartoe is op ons initiatief na de bevrijding de woningbouwvereen. ge sticht Zij is samengesteld uit verschillende stromingen der bevolking met een vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Wat de overheid dus zelf zou bouwen, wordt nu toevertrouwd aan deze vereen. Zij heeft reeds 53 permanente overheidswoningen ge bouwd of in uitvoering. 12 Zweedse. 7 Bruynzeelwoningen en 2 z g. Maycrete- woningen (achter het gebouw van de TE.M.) Ep is hier ontzettend veel belangstel ling voor particuliere bouw. Veel groter dan aan de vaste wal. In het algemeen houden wij vast aan een bouwvolume van 300 cub.m. per woning. Velen willen met het oog op het houden van pension een grotere woning bouwen. Wij moeten echter een lijn trekken en ad viseren dan yi de regel de bouw nog enige tijd uit te stellen Wij zijn zeer tevreden over de boerderijbouw. Nergens in ons land gaat het zo vlot als op Texel. Er zijn na de bevrijding 12 boerderijen gebouwd en vier bijbehorende woningen. Er zijn 7 boerde rijen in aanbouw en voorts liggen er vele plannen gereed. Er zijn 34 particuliere en rijkssubsidie-woningen gebouwd en 8 zonder rijksfinanciering. Wij hebben thans de goed keuring van 50 woningen, waarvan sommige al weer op stapel zijn gezet. De meeste andere gemeenten staan er wat de opbouw betreft beslist ongunstiger vdor Ik schat het aantal woningen, dat wij nog te kort komen, op 300400. Er zijn gelukkig particuliere werkgevers, die hun taak verstaan en woningen voor hun personeel bouwen, anderen wach- de „Deli", die -hier vroeger op Texel reed en evcnlang werk liad over het tiaject OudesdhildDen Burg als dit vliegtuig voor een vlucht Schiphol Texel. Burgemeester Rehorst „regeert" in de tijd van het snelverkeer. Burge meester Jhr. Strick van Linschoten e.a. leefden in het „deli-tijdperk" heel wat rustiger. tige tegenwerking stuiten kunnen wij op grond van de woningwet tot maatregelen overgaan. De burgemeester toont ons vervolgens een grafiek, \yaarop te lezen valt, dat Texel al ver boven zijn bouwvolume uitgegaan is Uitbreidingsplan Den Burg. Het uitbreidingsplan van Den Burg. De grootste verandering en uitbreidingen zul len tot stand worden gebracht ten zuiden van Den Burg, waar reeds in April van die jaar een grote oppervlakte grond tussen Molenstraat, Warmoesstraat, Schildereind en Emmalaan werd onteigend. Een onpar tijdige commissie stelt de schadevergoeding vast, terwijl renteuitkering geschiedt vanaf het tijdstip van onteigening. De percelen, die straks baan zullen moeten maken voor de plantsoenen, speelweide, ijsbaan zijn nog niet onteigend, doch ook deze tiansacties krij gen natuurlijk haar beslag, zodra de tijd daarvoor gekomen is. De o 1 school zal vlak achter de War moesstraat verrijzen en wel achter de woning van mej. G. Koning ongeveer. Zij komt te liggen aan een nieuwe weg, die zal lopen van de Molenstraat naar het Schildereinde, dus parallel aan de Warmoesstraat. Er ko men 3 doorbraken ongeveer ter hoogte van de Molendwarstraat. in de Warmoesstraat (verwoest perceel familie Bruin) en ter hoogte van de Julianastraat. De Gerefor meerden zijn voorts van plan binnen niet al te lange tijd een kerk te bouwen aan deze weg en wel achter de woning van kruidenier Heerschap. De overheid heeft plannen tot de bouw van 40 woningen achter de Molen straat (dus ten oosten van deze straat), terwijl aan de Singel, gelegen tussen Emma laan en Warmoesstraat particuliere wonin gen kunnen worden gebouwd, ten einde af wisseling in de bouwtrant te krijgen De stenen voer de huishoudschool, die ook ln deze omgeving zal verrijzen, zijn al op het terrein gearriveerd. Die komt in 1949 gereed. Wanneer de Geref. kerk wordt ge bouwd is ons nog niet bekend. Is U de prijs bekend, die voor de ont eigende gronden zal worden uitbetaald? Nog niet. zomin als die welke de par ticulieren straks voor de door ons te hopen gronden zullen bedingen Het prijzenbureau bepaalt de prijzen. Allereerst beginnen wij met de bestrating Ik zie daar bij de le Kogerdwarsstraat ook een groot gebouw aangegeven. Ook een kerk? Neen, de kans bestaat dat daar het Rusthuis wordt gebouwd. Hierna komen andere takken van dienst ter sprake: De stichting van de veterinair- technische dienst is de vrucht geweest van uitstekende samenwerking tussen gemeente, zuivelfabriek en landbouworg. Vanavond vieren wij het feest Van Ouwe Sunderklaas Dan gaat conventie aan de kant En doen wij even dwaas. Dan zetten wij het masker af, Van alledaagse schijn. En doen we 't dwazenmasker voor. Dan zijn we die wij zijn. Wie anders als bezadigd man Zijn v/eg door 't leven gaat, loopt dan, vermomd als een Chinees, Te springen langs de straat. Het huisdat men gewoonlijk nooit Vereert met een bezoek. Daar loopt men nu brutaalweg in En krijgt er thee met koek. En misstanden, die onders slechts Bedèkt worden genoemd, Stelt men nu realistisch voor. Scherp, raak en onverbloemd. Zo is de Ouwe Sunderklaas Het jaarlijkse festijn, Dat ons toch altijd weer bekoort En echt ons zelf doet zijn. Daarom stemt het tot vreugde, dat De Waal thans ook mee doet. En, naar 'k terloops vernemen mocht, Wordt ie dar reuze goed. Wij hoeven dus niet bang te zijn Dat Ouwe Sunderklaas Op Texel uitgestorven raakt, 't Idee reeds is te dwaas! Ik wens de spelers allemaal Succes in deze strijd, De toeschouwers zeer veel plezier En niets geen nattigheid. (1) HUIB DE RIJMELAAR. (1) Uit de lucht althans. Het Witte Kruis werkt prachtig Wij ge ven subsidie. Het speet ons, dat de kraam inrichting weg moest. Wij moeten kiezen: het Gesticht werd te klein. De T.E.M. De raad staat op het stand punt, dat het eilJnd zoveel mogelijk gc- electrificeerd moet worden Wij betreuren het, dat de T.E.M vroeger te klein is op gezet. zodat vele delen verstoken bleven van stroom. Men is, zoals U weet, gauw ge neigd over te gaan tot Buta-gas. Door in voering van lage konktarieven hopen wij aan de wensen van de afnemers tegemoet te ko men. De waterleiding. De waterleiding. Uw verslaggever ver heugde er zich over. dat ook dit onderwerp door de burgervader zonder enige schroom werd aangesneden. Binnenkort hopen wij door enige grepen in de historie aan te to nen. hoe fnuikend het ontbreken van een waterleiding hier is Ware de oorlog niet uitgebroken, gewis zou Texel al lang een waterleidingbedrijf zijn rijk geweest. Nu moeten wij ons vaak nog op de primitieve wijze behelpen. Zeker, er zijn wel particu lieren, wier woning van stromend water is voorzien, doch ook daarbij is het ideaal nog verre te zoeken De boerderijen willen een veel betere melkproductie geven bij aanwending van het zuivere leidingwater. Er zijn cijfers be kend, waardoor kan worden aangetoond, dat de melkopbrengst op sommige boerde rijen door verbeterde watertoevoer (water leiding) met twintig pet omhoog vloog!! In een apart artikel, wellicht groeit de penne- vrucht tot meer dan één artikel uit, hopen wij speciale aandacht te gaan wijden aan dit voor Texel zo brandend actuele vraagstuk, dat vooral de huisvrouwen bezig houdt. Wij hebben nog slechts eén huisvrouw gesproken en wij wisten genoeg Trouwens let terlijk moeten wij week aan week, dag aan dag, uur aan uur aan den lijve ondervinden, wat het ontbreken van waterleiding voor de ingezetenen betekent. Wij denken om een voorbeeld te nomen aan de badgelegenheid. Weinigen beschikken over een badkuip nog geringer is het aantal douches op het eiland Hoe men zich in die andere gevallen redt. is bijna een raadsel. De Texelaar, die geen douchecel heeft, maar toch een lonbeeld van zuiverheid wil zijn, is genoodzaakt zich elke Zaterdag te reinigen met behulp van warm-water-in-een-grote-teil. Mocht de tekenaar van de krant hem ooit tijdens zulk een reinigingsceremonie verrassen, gewis hij zou een tekening voorleggen, waaruit U zó de in devote aanbidding neergehurkte vol geling van Boeddha zou halen,*diep kruipt hij neer voor de teil en schept hij het watei handenlepelend op om het vervolgens Nia- garent langs zijn rug en borst te laten stro men Daarbij zal hij voortdurend angstvallig om zich heen gluren of op de aan hem toe gestane, beperkte plaats van handeling de graad van vochtigheid niet al te zeer wordt overschreden waar schrobberingen van zijn privé-overheid hem anders ontegenzeg gelijk te wachten staan Dat alles flitste door de brein van Uw penneknecht toen de burgervader over sprong naar de toekomstige waterlei ding: Texel kan niet zélf een waterleidingsbe drijf exploiteren. Met de electriciteitsvoor- ziening kon dat wel. maar voor waterleiding moet zulk een groot kapitaal geinvesteerd worden, dat dit vér boven het vermogen van Texel ligt. Wij moeten dus aansluiting zoe ken bij het Prov. Waterleidingsbedrijf. Ged Staten hebben zich bereid verklaard Texel te voorzien van waterleiding, zodra er mate riaal voor beschikbaar is. Wanneer de wa terleiding een feit wordt, hangt af van de economische toestand Deviezenkwesties spelen een grote rol Maar dat de water leiding er eenmaal komt staat als een paal boven water. De Waterleidingsplannen zijn al vele ma len in de Raad besproken, zij dateren al van 1911, naar ik meen; er zijn toen ook ver schillende onderzoekingen door deskundigen verricht. Marken heeft een leiding door de Gouwzee naar het vasteland. Dat is een ont zettend dure geschiedenis geweest. Een ver binding door het Marsdiep zou voor ons nog veel bezwaarlijker worden Het water zal UITGAVE v.h Fa. LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl. Den Burg Texel Postbus 11 Telsfoonnr. 11 Postgiro 652 Bankrekening. Rotterd Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f2,25 p. half j WINKELBONNEN. In de week van 13-18 December kun nen de winkeliers de winkel we ciöbonneii ter verificatie inleveren bij de admini strateur, de heer C. Moojen, Sohoon- oordweg 87. ZILVEREN JUBILEUM DS. JANZEN OOSTEREND. Ds. Janzen uit Tub- bergen hoopt Zondag a.s. de ochtend en middag-dienst in de Ned. Herv. kerk te leiden. De predikant is op ons eiland geen onbekende: In 1923 werd hij ale theologisch candidaat te Utrecht beroe pen tot voorganger van de N.H. Ge meente te Oosterend. ,7 Juli 1928 nam hij afscheid en vertrok daarop naar zijn nieuwe gemeente Tubbergen, waar Zijn Eerwaarde nog steeds predikant is. In de nnddagdienst, die om half vier be gint is gelegenheid om Ds. Janzen ge- hik te wensen ter gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum. ten zuiden van De Koog aan de duinen moe ten worden onttrokken. Ook voor Eierland zou de waterleiding een uitkomst zijn. Men heeft daar brak wa ter En vergeten wij Oudeschild niet waar de bewoners op enkele uitzonderingen na, van een welput verstoken zijn Hoogstens zes welputten, die allemaal in ..De West' lig gen, geven goed water De wegen. De wegen. Wij hadden grote plannen in zake de overneming van diverse polder wegen. Krachtens de z.g Noodvoorzieningswet Oud krijgt de gemeente over de jaren '48'50 een bijzondere bijdrage, om de begroting sluitend te maken. Als noodzakelijke uitgave willen wij daarbij voegen het bedrag, nodig voor de overneming van de betreffende polder wegen. Dus even afwachten. De gemeente is met haar eigen wegen vrij wel klaar. De 30 polders weliswaar nog niet, maar zij hebben een groter net. Bij alle cri- tiek moeten we ook deze zaak eens van de andere kant gaan bekijken: Er is behoorlijk gewerkt Na de bevrijding zijn er vele we gen verbeterd, o.a. Kogerweg, Hoornderweg, Spangerweg, de weg langs de dijk van Oude schild. Wij voelen het als onze taak, het on derhoud van de verkeerswegen niet geheel op de polder te laten drukken Vreemdelingen verkeer. Vreemdelingenverkeer. Het afgelopen jaar hebben wij grote bedragen uitgetrokken voor verbetering der rijwielpaden. Wij willen het toeristenverkeer zoveel mogelijk bevorderen. Het particulier initiatief zullen wij ook in deze zoveel mogelijk stimuleren. Door de aanleg van het vliegveld gaat Texel als toeristencentrum in standing ontzaglijk voor uit! Er zijn plannen aanhangig om het vreem delingenverkeer op moderne basis te schoei en, ik persoonlijk denk aan een stichting, waarin de V.V.V.. de Teso en de gemeen te vertegenwoordigd zijn om aldus te ko men tot een goed doordachte behartiging van het vreemdelingenverkeer met voldoen de geldmiddelen ter beschikking. Ik zou het graag willen aansturen op gelijkelijke ver deling van de lasten over gemeente. Teso en belanghebbenden En tenslotte: Jeugdzorg. Deze moet meer doelbewust worden. Er wordt hier veel te weinig voor de jeugd-na-schooltijd gedaan. Ik heb hier nog niet één speeltuin gezien. Met steun van de overheid moet er een vereen, in het leven worden geroepen, die zich met deze aangelegenheid wil belasten. Voorts zijn wij bezig met de opbouw van het maatschappelijk werk; De aanstelling van een maatschappelijke werkster wordt overwogen. Voor Texel denk ik aan deze bevorde ring van het kookonderwijs, het openen van naai- en knipcursussen. Daarbij moet de door ons aan te stellen maatschappelijk werkster stimulerend optreden. Voor de bevordering van gezinshulp door kerkelijke- en particuliere instellingen zullen rijk, gemeente en wellicht ook de Prov subsidie verleffen. Het Burgerlijk armbestuur is door ons omgebouwd tot sociale dienst Wij begin nen ons werk in Januari a.s. Van werkloosheid hebben wij geen last en ik ben er ook niet zo bang voor, nu wij grote werken gaan uitvoeren. T.E.M., en vliegveld zullen de werkzoekenden voor een groot deel kunnen opvangen De bootverbinding. Ik persoonlijk vind het 't allerbelangrijkst, dat er een boot komt, waarop de geladen vrachtauto s geplaatst kunnen worden. Denken wij b.v. ïan de auto's met vis van de Texelse afslag, met bouwmateriaal enz. enz Ofschoon ik in het plan-Horntje veel goeds zie, moeten wij open oog hebben voor de verkeersproble men, die zich bij opening van een route via 'het Horntje zullen voordoen Wij zouden dan een grote verkeersweg moeten aanleg gen van Den Burg naar het Horntje. Dat lijkt voorlopig economisch niet uitvoerbaar, zonder steun van hoger gezag. JUBILERENDE PRIESTER. Onze vroegere plaatsgenoot, de Zeer- eerw. heer C J. Graaf, tihans pastoor van de St. Jozep'hparochie te Den Haag, vierde 6 Dec. zijn twaalf en half jarig priesterjubileum.

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1