Sue Runder-t.b.c. krijgt op Texel geen kans meer Praatavond Oud-Leerlingen Aardappelstoominrichting werd continubedrijf! Straks ook jacht op de ruriderhorzel en bestrijding van de Abortus vindt het geluk. Horen in fcisês! De Praatavonden van de Vereniging van Oud-Leerlingen der Lagere Landbouwschool mogen zich in een steeds stijgende belang stelling verheugen Het gemiddeld aantal be zoekers wordt ieder winterseizoen hoger en ook de avond van 2 December was weer zeer goed bezocht Op deze Praatavond voerden twee sprekers als deelnemers aan de Lezingswedstrijd het woord. De heer F. Haarsma sprak over het on derwerp: Het stomen van aardappelen. Een zeer actueel onderwerp! De heer Haarsma wees er op, dat het voor hem om een be paalde reden wat moeilijk is om over dit onderwerp te spreken, daar hij eigenaar en exploitant is van de op Texel aanwezige stoominrichting. Hij wil evenwel trachten dit onderwerp zo objectief mogelijk te be lichten, De heer Haarsma gaat dan aller eerst in op enige technische zaken De stoominrichting, waarmede spr. de aardap pelen op Texel stoomt heeft een waterreser voir van plm. 600 liter. Deze hoeveelheid water wordt aan de kook gebracht en de ontwikkelde waterdamp (stoom) wordt ge leid door vaten, waarin een hoevelheid van plm 350 kg aardappelen is gedaan. Na ruim een kwartier zijn deze aardappelen gaar. De stoominrichting heeft een capaci teit van gemiddeld 10000 kg per dag bij een normaal aantal werkuren. De laatste weken wordt meer gestoomd, omdat het door de geweldige animo voor dit werk nodig is om ook 's nachts door te werken. Vervolgens geeft spr. aan, waar een boer voor moet zorgen wanneer hij aardappelen wil laten stomen. Daar is in de eerste plaats de kuil, die nodig is voor het opslaan van de gestoomde aardappelen Deze moet een inhoud hebbenvan plm. één kubieke meter per 1000 kg aardappelen. Men maakt de kuil het liefst in de grond. Bij voorkeur krijgt deze een langwerpige vorm, bijv. één meter breed en een lengte die overeenkomt met de hoeveelheid te stomen aardappelen Dan moet er voor gezorgd worden, dat de aardappelen flink aangestampt worden. Dit is een eerste eis Over de aardappelen ko men dan papieren zakken geen kunst- mestzakken en hierop komt een steek grond We hebben hier dus met een zeer gemakkelijke bewaarmethode te doen In- plaats van papieren zakken wordt ook wel een laagje kaf gebruikt. Ook dit voldoet zeer goed. Gebruik evenwel geen stro, want dit brengt het gevaar van luchttoetreding mee. Verder is het van zeer veel belang, dat de kuil na het stomen minstens 4 weken dicht blijft Het gebruik van gestoomde aardappe len, die niet voldoende doorgezuurd zijn geeft gevaren en kan tot gevolg hebben, dat U uw varkens dood voert En dit behoeft niet voor te komen indien men werkt vol gens de voorschriften. Wel moet men er om denken, dat gestoomde aardappelen een eenzijdig voeder vormen. Het moet worden aangevuld met producten, die meer eiwit be vatten. In dit verband wijst spr. op het artikel van den heer van Groningen in de Texelse Courant. Ook voor melkkoeien. Overigens kan men gestoomde aardappe len voor practisch alle dieren op de boer derij gebruiken. Spr. heeft ze met veel suc- MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. 67. \yel, toen hij daar dat raam zo zag hangen, herinnerde de schimmel zioh opeens, hoe hij vroeger in 'het paaidepspel onder een hoepel door had moeten draven; de meneer, die op zijn rug zat, sprong daar dan doorheen, zo maar onder het draven door. Hij dacht nu, dat mijnheer Pimpelmans óók zo iets van plan was en besloot te laten zien, dat hij wist hoe het hoorde. 6 Naar het Engels Het was nog nooit bij Sue opgekomen, dat er een excuus zou kunnen bestaan voor on redelijkheid, maar ze was te overduveld om te antwoorden. Dat zou trouwens niet ge makkelijk geweest zijn, want er was geen speld tussen te krijgen de woordenstroom der Franse vrouw alles in gebroken Engels doorspekt met talloze Eranse woor- ze ooit gehoord had, want ze was gewend den. Sue vond het de vreemdste taal( die aan de langzame Schotse spreekwijze van de Bellforders. Vóór ze een uur inliet huis was, wist ze alles van de Darnay's. Het ging tegen haar gevoel, zich in te laten met de particuliere aangelegenheden van anderen, maar als ze •U3IU3UJ3A UO||!AX pei{ SJ3IU sAbUJBQ 3p J3AO had ze wel watten in de oren moeten stop pen. ,,Wij houden niet van Schotland," zei Ovette. bij haar komend in de bijkeuken, waar ze aardapelen zat te schillen voor het avondeten van de Darnay's. ,,Bah, wat een land! Er is niets geen mensen geen lichten geen vrolijkheid. In Paris! Daar kan men leven Daar houden madame Dar- nay en ik van. Monsieur Darnay sleept ons maar mee naar vreselijke oorden!" Sue keek stug Ze was verontwaardigd over zulk een oordeel over haar land, doch ze vond het maar beter niet in te gaan op ces gevoerd aan jonge hanen. Wel is het van belang naast dit product als aanvulling karnemelk te geven. Het gebruik aan var kens is voldoende bekend en ook als voe der voor mestkoelen genieten gestoomde aardappelen grote belangstelling. Minder bekend is, dat ook melkkoeien met voor deel gevoerd kunnen worden met gestoomde aardappelen. In Friesland worden ze even wel in vrij grote hoeveelheden met succes in het rantsoen voor melkkoeien opgeno men. Spr. is van mening, dat men dit in Friesland doen kan, omdat men daar be schikt over kuilgras van prima kwaliteit en verder ook over gedroogd gras. Deze pro ducten lenen zich zeer goed om als aanvul ling te dienen van de eiwitarme aardappe len. Het gebruik van gest. aardappelen ver dient volgens spr. voorkeur boven rauwe aardappelen, omdat de dieren door het laatstgenoemde product vaak last van diar- hee krijgen. Dit wordt voorkomen door de aardappelen gestoomd te voeren. In Fries land geeft men ook aan paarden, die wat schraal in t vlees zitten wel gestoomde aardappelen. Tenslotte wordt door spr. nog een ver gelijking gemaakt tussen de Zetmeelwaarde. die kan worden geproduceerd door de ge wassen rogge, silomais en aardappelen. Hieruit bleek, dat de aardappelen hierbij ver aan de spits staan. De verbouw van aard appelen als voedergewas verdient dus ook zeker de aandacht. Er volgde op dit onderwerp een flinke bespreking Hierbij bleek, dat verschillenden van mening waren, dat het gebruik van rauwe aardappelen aan melkkoeien tot een zekere hoogte vrij goed mogelijk was. Als bezwaar van gest. aard werd genoemd, dat het meer op de vetaanzet, dan op de melk productie van invloed was Daarentegen zijn rauwe aardappelen melkdrijvend. Wanneer men niet over voerbieten kan beschikken en aardappelen moet voeren tot aan het einde van de staltijd kan het overweging verdienen de hoeveelheid, die nodig is voor de laatste maanden te laten stomen, omdat men in het voorjaar last krijgt van spruitvorming en dit heeft een zeer nadeiige invloed op de gezondheid der dieren (Wordt vervolgd.) KERKNIEUWS DE COCKSDORP. Ds. T. W. Dekker, N.H. predikant alhier, heeft bedankt voor de toezegging van beroep door de gemeente Siddeburen. G. DONIA t VLIELAND. 3 Dec. overleed alhier, na een ziekbed van enige maanden, op 72-jarige leeftijd de heer G. Donia, oud onderwijzer en wethouder. Met hem gaat een werkzaam persoon heen, die in het openbare- en verenigingsleven veel arbeid heeft verricht. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoeld van 29 Nov. t.m. 4 Dec. '48: 54 kg bot, 6437 kg,garnalen, 130 kg haring, 170 kg kaan, 1722 kg kabel jauw, t kg rog, 4502 kg schar, 19454 kg schol, 123 kg paling, 45 kg poon, 444 kg tarbot, 6332 kg tong, 1341 kg wul ken, 11130 kg wijting, 5945 kg pufgar- nalen, 8 kg zalm. GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes 68.Een korte aanloop, een sprong en Ihet paard scheerde rakelings onder het raam door. Nu, daar had meneer Pim pelmans helemaal niet op gerekend; hij kwakte niet onzacht tegen het benge lende ding aan en greep er zioh aan vast om niet te vallen. Daar hing hij, zwevende tussen hemel en aarde, ter wijl de schimmel verder draafde de hatelijkheden van de vrouw. Ze kon toch geen ruzie gaan maken na pas twee uur in het huis te zijn geweest! ,,Ja jij vindt het niet zo erg als wij," zei Ovette maar jij kent niet anders comprenez? Jij kent Paris, niet. Jij bent nooit in Londres geweest ae mooie stra ten met prachtige winkels mooie dingen in de vitrines mooie japonnen en juwelen si joli! H i e r is alles koud en misérable." .Waarom blijf je dan hier?" vroeg Sue, die zich niet meer kon inhouden. ,,0 misschien blijven wij wel niet zo lang als je denkt," antwoordde Ovette. met haar grijnslach .Madame Darnay vindt het hier even erg als ik en het is madame Dar nay, die al het geld heeft comprenez? Zij speelt de eerste violon en ze houdt van blijde muziek, comme moi Vanmorgen zei ze nog Sue keek op Van haar aardappelen, omdat er niets meer kwam en ze zag een vreem de uitdrukking op het bleke gezicht. fait rien," vervolgde Ovette. ,,dat is niet van belang, Sue. Voor jou is van be lang een goed diner klaar te maken, n'est-ce pas?" Sue antwoordde niet. Ze bracht haar aardappelen naar de keuken en zette ze op het fornuis (er was geen gas op de Taa- molen, geen electriciteit of stromend water), maar als ze nu meende nu van Ovette af te zijn, had ze het mis. ..We hadden het zo heerlijk in Londres," zei de Frangaise achter haar. „Madame Dar nay gaf veel partijen en monsieur Darnay maakte mooie schilderijen. Tout le monde zei, dat hij een groot artist was. Hij ver diende daar veel geld mee, maar hij is ego- De algemene ledenvergadering van de Ver. tot bestrijding van tbc onder het rundvee en andere veeziekten, genoot bijzonder grote belangstelling: de zaal van „De Lindeboom" was geheel gevuld. Als symptoom voor de ernstige wil van de Texelse boeren, het eiland vrij te houden en daarbij niet voor financiële offers terug te schrikken, getuigt wel het feit, dat met algemene stemmen werd besloten de contributie, die van 85 tot 95 cent moest worden gebracht, tot een gulden per dier te verhogen. Uit de geste blijkt overduidelijk, dat de veehou ders het grote belang van een tbc-vrij* eiland begrijpen; hierin zien wij tevens een stille hulde aan het adres van de heer Noordijk c.s., die, na jarenlange activiteit, zulk een schoon resultaat heb ben mogen behalen: Texel vrij van de gevreesde runder-tbc! Welk een pracht stuk propaganda dit ook is voor het vreemdelingen-verkeer behoeft zeker niet te worden betoogd! De heer Jac Roeper Johzn., secr -pennm., opende met de hoop uit te spreken, dat de vergadering haar volledige goedkeuring zou hechten aan de plannen van het bestuur om de heer E. Noordijk te benoemen tot voor zitter, welke functie hij reeds op verzoek van het bestuur had waargenomen. De vergade ring betuigt haar algemene instemming. De heer Roeper wenst de nieuwe voorzitter har telijk geluk. Hij noemt het vertrouwen, in de heer Noordijk gesteld, een groot voorrecht. De heer Noordijk dankt hiervoor en hoopt het waardig te tonen ,,Ik zal mijn plicht doen en trachten het beste er van te maken Spr. heet de vergadering hartelijk welkom en zegt zich te verheugen over de grote be langstelling. welke voor het bestuur steeds bewijs is van medeleven der leden met wel en wee der vereniging Voorzitter wijdt woorden van waardering aan de nagedachtenis van de overleden voor zitter, de heer A. J. Keijser Toen de ver eniging in Oct. 1929 werd opgericht, trad de heer Keijser onmiddellijk als actief lid toe door onmiddellijk over te gaan tot aanslui ting van zijn veestapel. Het bestuur bestond aanvankelijk uit vertegenwoordigers van de toenmalige zuivelfabrieken, toen dit in 1930 werd gewijzigd, werd de heer Keijser lid van het bestuur, in welke functie hij steeds op de bres heeft gestaan als de belangen in het geding kwamen. In 1942 volgde hij de heer C. de Wit als voorzitter op (Die de belan gen van de vereniging ook jarenlang had be hartigd') Ik vroeg mij wel eens af, of de heer Keijser het niet veel te druk kreeg, door zovele functies in landbouworganisaties te aanvaarden, maar hij hield van het werk en gaf er gaarne al zijn tijd aan. Hij had het volste vertrouwen en heeft dit nooit be schaamd". Voorzitter verzoekt de aanwezigen zich van hun zetels te verheffen en een ogenblik stilte in acht te nemen, om de nagedachtenis van de overleden voorzitter te eren. De prestaties. Het afgelopen seizoen 47'48 is zeer goed geweest. In de eerste plaats denk ik aan het onderzoek door collega Swart, zo vervolgt de voorzitter. Ik overdrijf niet, als ik beweer, dat zijn onderzoek zeer serieus is verricht en zeer snel werd uitgevoerd. Van groot belang! Het onderzoek is bij hem in uitstekende handen. Ik dank hem voor zijn werk. Er werden 4659 dieren op 481 be drijven onderzocht. 437 bedrijven bleken vrij, op 44 ontdekten wij reactie. Totaal wa ren er 79 reactiekoeien. Dit aantal was be langrijk hoger dan in voorgaande jaren. Er waren verschillende oorzaken voor: Ik noem o.a. het feit, dat de tuberculine zo langza merhand aanmerkelijk verbeterd is, hetgeen vorig jaar ook gebleken is bij onderzoek in het gehele land. Het aantal reageerders was belangrijk hoger. Reactie op 44 bedrijven was geen kleinigheid. Het bestuur heeft daar om de knoop willen doorhakken en getracht Texel vrij te maken. De gelegenheid daar toe was bijzonder gunstig, doordat het Cen trale Bestuur voor de opruiming van reageer ders een regeling trof van schadeloosstelling 20.per dier. en voor de vereniging in zijn geheel bedroeg de tegemoetkoming iste, terriblement egoïste, eet homme Het is niet genoeg, dat de mensen zijn schilderijen kopen en hem grand artiste noemen neen, hij moest uit de stad weggaan en niet meer schilderen wat de mensen mooi vinden. Hij moest naar dit sombere land gaan Mon Dieu. qu'il est béte!" ..Hebben ze kinderen? vroeg Sue. in de hoop het gepraat in gewonere banen te lei den. „Neen en die zullen er ook wel niet komen", zei Ovette en grijnsde weer. Sue was zo ver, dat ze Ovette onuitstaan baar vond en zich afvroeg, hoe ze het met dit mens zou kunnen uithouden. En toch was de vrouw op haar manier, vriendelijk voor haar. Na tafel zei ze, dat de kaas-soufflé a ravir was geweest en dat mr. Darnay er tweemaal van genomen had en toen de vaat was gewassen, en alles in de keuken opgeruimd, zei ze. dat Sue er vermoeid uitzag en maar gauw naar bed moest gaan „Je bent moe ja dat is a compren- dre," zei ze. „Ik zal wel voor de warme kruiken zorgen En ze ging mee naar bo ven om te zien of Sue alles had wat nodig was. De bovenverdieping van het huis bestond uit een portaaltje en drie kamers, die daar op uitkwamen. „Dit is m ij n kamer," zei Ovette en wees naar een half open deur. „En d a t is jouw kamer Als je iets nodig mocht hebben, maar neen, dat zal wel niet." „Natuurlijk niet," zei Sue. Ze had niet veel lust om Ovette's kamer te bekijken, maar het leek onvriendelijk, hoe genaamd geen belangstelling te tonen. Dus 40.per dier bij sanering. Wij besloten toen er zelf nog 10.bij te doen, mits alle reactie dieren werden opgeruimd. Ons voorstel werd zeer gunstig ontvangen, de veehouders dank ik voor de medewerking De reageerders zijn van het eiland gebracht. Bij nader onderzoek vond de heer Swart nog 3 reageerders op 2 bedrijven. Ook .die wer den weggevoerd en 1 Juli waren wij alle rea geerders kwijt, (de 10.konden worden gesubsidieerd uit het fonds, dat wij destijds hadden opgericht, met steun van de gemeen te, TESO en de zuivelfabriek). De subsidies zijn weer binnengekomen en ik dank deze instanties voor hun steun. Texel is thans vrij van de runder-t.b.c. Het is onze plicht te trachten te behouden, wat met veel moeite en veel werk is bereikt. Dit kan alleen, wan neer de invoer serieus wordt toegepast. Dat Texel t.b.c.-vrij is biedt grote voor delen In ons land wordt de bestrijding zeer streng aangepakt en zij is in bijna alle pro vincies verplicht geworden. Door subs, tracht men het land vrij te krijgen om te kunnen concurreren met Denemarken, dat practisch geheel vrij is, Voorheen werden alle reageerders ge knipt; dat wordt niet meer toegestaan. Aan de vaste wal brengen boeren, die hun stapel t.b.c. vrij willen maken, hun vee, dat rea geert, op-de markt Om gevaar van aan koop van reageerders af te wenden worden certificaten uitgegeven Witte voor vee, af komstig uit t b.c.-vrije stallen, die minstens twee jaar geen reactie hadden vertoond, wit met groene strook voor vee, afkomstig uit bedrijven, die het laatste jaar geen reactie hadden vertoond en mocht er toch nog reac tie zijn gevonden, dan werd toch ais vrij beschouwd als ae reageerders binnen 20 da gen waren opgeruimd. Rose certificaten wer den uitgegeven voor dieren, afkomstig uit stallen met reactie. Het is moeilijk om aan de vaste wal dieren te kopen met een wit certificaat. Wij zijn het vaste land een stuk voor en zullen het nog jaren blijven ook. Er zal nog heel wat water door het Mars diep stromen eer Nederland vrij is Wanneer U geen wit certificaat kunt be machtigen, koopt li dan uitsluitend van iemand die men goed kent. Sinds Juli werden ingevoerd 140 koeien, waarvan er 16 positief waren, dat is 10 pet. reactie! 169 pinken, 14 positief, 4 pinken stie ren, geen reactie, 147 graskalveren, 7 reactie. 17 nuchtere kalveren, niet onderzocht, (moe ten 6 weken oud zijn).In totaal 495 ex. met 37 reactiedieren, afkomstig van veehou ders. die alle moeite doen om hun stal vrij te krijgen. Ik druk U op het hart, zo besloot spr. zijn openingswoord, goed op te letten bij de aankoop van vee van het vasteland De notulen van de 16 Dec. vorige jaar ge houden vergadering welke door 21 personen werd bezocht, werden ónder dankzegging onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren een schrijven van de ge meente en TESO, die beide 197,50 hadden uitgetrokken voor de opruiming van reageer ders. De 37 reageerders hebben het eiland natuurlijk weer verlaten Wij ondervonden niet de minste moeilijkheden, men heeft be grip voor ons streven, het is alleen te be treuren, dat die dieren er nog kunnen komen. De koeien worden aan de haven ingespo ten en nogal eens opgestald tussen t.b.c.-vrij vee. In drie dagen kunnen zij bij open vorm veel onheil stichten. Dus: isoleert ze, zo lang de uitslag niet bekend is. Rundveestapel breidt zich uit. Hierna las de secr.-penmngm. zijn jaarver slag voor Daaraan ontlenen wij: „Mocht ik in mijn vorig verslag gewagen van de toe nemende belangrijkheid onzer vereniging door de gestadige groei van de Texelse rundveestapel, en daarbij de verwachting uitspreken, dat in verband met de minder gunstige uitkomsten van het schapenbedrijf in de toekomst een nog groter toeneming van de runveestapel zou zijn te verwachten, dan valt te constateren, dat de rundveestapel zich nog steeds uitbreidt en het is te voor zien. dat zij nog niet aan het einde hiervan zijn gekomen! Uit de cijfers van het aantal dieren boven de twee jaar het melkvee dus blijkt duidelijk, welk een grote plaats de melkveehouderij op het Texelse bedrijf gaat innemen. Ook komt dit tot uiting bij de sterk gestegen melkaanvoer aan de Zui velfabriek. wierp ze een blik door de deuropening en zag tot haar verwondering, dat in de kamer de grootste wanorde heerste. Overal lagen kleren, zowel op het bed als op de grond en bij de wastafel stond een grote mand- koffer met opengeslagen deksel. Sue vond dat vreemd, want Ovette had helemaal niet de indruk van slordigheid gegeven, noch wat de keuken noch wat haar persoon betrof. Waarom dan w e 1 zo n rommel in haar slaapkamer? ,,Ik heb mijn kamer gedaan en ben er nog niet mee klaar," zei Ovette, de deur dicht trekkend. „Ik heb ook zóveel te doen ge had Sue knikte. „Kom," vervolgde Ovette, „dit is jouw kamer. Je zult er wel goed slapen, niet? Ga nu maar gauw naar bed." Ze gingen het vertrek binnen en Sue keek om zich heen bij het licht van de petroleum lamp, die Ovette op tafel zette. Het was een kleine, lage, gezellige kamer met een diepe vensternis in de dikke molenmuur. Dat raam keek uit op de rivier Ze zag het water glan zen in het duister en hoorde het voorij het huis stromen. „Je zult wel wakker worden van het wa ter morgenochtend." zei Ovette „Maar je moet in bed blijven tot i k je kom roepen. Als je leven hoort in huis, hoef je niet op te staan. Ze komen soms laat thuis. Madame Darnay zal morgenochtend wel met je spre ken. Slaap maar goed." „Dank je wel te rusten," zei Sue. Ze was zo moe geworden van al de nieuwe indrukken en van het' eindeloze gepraat van Ovette, dat ze tien minuten later al sliep. In seizoen 45/46, 46/47 en 47/48 werden resp. onderzocht 3857, 4134 en 4659 dieren, waarvan resp. 2869, 3272 en 3700 boven de twee jaar. In twee jaar een toeneming van melkkoeien met 831 stuks. Dat is 29% van 45/46. De omstandigheden waren de afge lopen zomer bijzonder gunstig, de voeder positie en kunstmestvoorziening worden steeds gunstiger. De prijzen waren zeer gun stig. de melkprijzen althans op ons eiland boden weinig reden tot critiek. De resul taten van de nog steeds groeiende rundvee stapel mogen dan ook zeker bevredigend ge noemd worden. Ook de secr herdenkt de figuur van de overleden voorzitter. Hij merkt op, dat het moeilijk zal zijn de plaatsen, die de heer Keijser in de landbouworganisaties vervulde, en thaps vaceren, op gelijkwaardige wijze aan te vullen. Wij missen hem node en de herinnering aan hem zal bij ons voortleven. Leden. Het aantal steeg van 466 tot 481. Geldmiddelen. De omslag bleef 0.85 per dier. De incasso liep grotendeels over de Boerenleenbank, waardoor een belangrijke besparing aan incassokosten werd verkre gen. Oiïtv. aan omslag f3682,90, van de Prov. gezondheidsdienst als bijdrage in de bestrijdingskosten 4468,40. Als bijdrage in de kosten van bestrijding werd door de ver eniging betaald 2087.dat is 0 50 per onderzocht dier. De rekening sloot met to taal aan ontv. en uitg. van 9167,64, met voordelig saldo van 1336,63, waarvan nog 200.moet worden betaald voor de controle van ingevoerd vee. Het onderzoek werd verricht door de heer Swart. Aantal reageerders groter dan de vorige jaren, zelfde verschijnsel aan vaste wal (door de voorzitter reeds uiteengezet). Het ging zeer vlot. Er werd half Nov. be gonnen. Na opruiming van de reageerders werden eind MaartApril de stallen, waar in reageerders waren voorgekomen, nog maals onderzocht Dit onderzoek betrof 438 dieren over 39 stallen Door de subsidie van 40.van de Prov. gezondheidsdienst kon den alle veehouders worden bewogen hun dieren op te ruimen. Er werd 3950. voor uitbetaald, waarvan f 3160.door de Prov. Dienst, de rest door de vereniging, gemeente, Teso en C. Z. De Eendracht. Mei 1948 kwam hier geen enkele reageer- der meer voor. Maatregelen zijn getroffen en voor zover nodig nader overwogen om invoer van reagerende dieren te voorkomen en wanneer zulks mocht geschieden, deze dan onverwijld van het eiland te verwij deren. De rundveestapel bestond voor 22 uit jongvee. Voorjaar 1948 werd gepoogd de bestrijding van de runderhorzel te organi seren. Er werd te laat mede aangevangen en bij de tweede behandeling was het jonge vee door het gunstige weer reeds in de weide. De secr. besluit met een ernstig beroep op allen zich te blijven inspannen voor de vrij houding van het eiland. De heren M. C. Bakker en P Koning Jzn. hadden de boeken in orde bevonden. De heer Bakker dankte de secr -penningm. voor diens accuraat beheer. Als nieuwe rekeningnazieners werden be noemd de heren Joh. de Graaf en Jn Stam mes. Bestuur De heer N. Eelman Wzn. werd als vertegenwoordiger van de C B.T.B. be noemd tot bestuurslid en wel bij acclamatie. (De na de oprichting van de vereniging in het leven geroepen C B.T B. was nl. nog niet vertegenwoordigd) De voorz. zag in de heer Eelman een serieus werker, die zijn beste krachten aan de vereniging, zou geven. Contributie. De vereniging, moet per dier 0.75 aan de Centr. Vereniging afdragen, dit bedrag wordt thans op 0 85 gebracht Voorgesteld wordt de contributie te verho gen tot 0 95. om financiering door het be stuur mogelijk te maken. De vergadering be sloot de contributie te verhogen tot 1. (Vorig jaar heeft de gezondheidsdienst ge holpen bij de opruiming van de reageerders, voortaan zal dit uit eigen kasmiddelen moe ten geschieden. (Wordt vervolgd). Als een kou of griep IJ overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst W.ijnhardt poeders bij de hand te hebben. Ooos 45 et ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 11 Dec. op om 8,40; on der om 4,28. Maan: 16 Dec. V.M., 23 Dec. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 11 Dec. 4,40 en 5,25. 12 Dec. 5,45 en 6,20. 13 Dec. 6,40 en 7,15. 14 Dec. 7,35 en 8,05. 15 Dec. 8,25 en 8,50. 16 Dec. 9,15 en 9,30. 17 Dec. 10,10 en 10,15. HOOFDSTUK VI Het was al helemaal licht toen Sue wak ker werd en voor een ogenblik begreep ze niet waar ze was. Het raam zat aan de ver keerde kant en het plafond was wel een halve meter gezakt. Maar toen herinnerde zij zich plotseling alles wat er gebeurd Nvas. De zon scheen door het raam naar binnen en Sue begreep, dat het al laat moest zijn. Waarom had Ovette haar nog niet geroe pen? Dat was erg vervelend, want er moest nog een heleboel gebeuren vóór het ont bijt. Ze sprong uit het bed en begon zich vlug aan te kleden en ondanks haar haast kon ze zich toch niet weerhouden, uit het raam te kijken, want de vorige avond was het donker geweest en had zij het uitzicht niet kunnen zien. Haar raam zag uit op het Oosten en stroomafwaarts en in het licht van de zon zag ze de golfjes van de rivier blinken, die hier een sterke en bewogen stroom had. Aan de overkant van de rivier liep een beboste helling vrij steil op. Hier en daar zat het dode loof nog aan de bomen. Zodra ze klaar was met aankleden, liep ze snel haar kamertje uit en de trap af Het was stil in huis vreemd stil die stilte gaf haar een gevoel van angst. In de keuken, die aan de voorkant van het huis lag, bewoog ook niets en er was dan ook niemand toen ze er binnentrad. Tijdens haar voorbereidingen voor het ontbijt luisterde zij nu en dan of er boven al beweging kwam, maar het bl e e f stil. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4