^GEPEOE Sue $£adttoe! Nieuwjaarsannonces. 322 Plaats Uw nieuwjaarswens in de Texelse Courant Bel direct onze advertentie afd., nr. 11 op! vindt het geluk. LAMMEREN MARKT IN EDAM IN VROEGER TIJDEN. Zeevangslamnieren voor export! De lamnierenmarkt in Edam wordt tan jaar tot jaar minder. Men kan eohter zien dat deze markt voor enkele kopers en sehapenJiouders nog wel belangstelling heel't, daar er nog wel enkelen aan de oproep van de gemeente gehoor hadden gegeven. Maar het materiaal ontbrak. Onlangs werden nog slechts 4 exem plaren aangevoerd. Deze markt was in vroeger jaren wijd en zijd in N.-Holland hekend, daar de Zeetangslammeren door de sohapen- weiders zeer werden gezocht. -Maar ook voor de export waren deze schapen zeer gewild en er ktyamen ge regeld twee veeboten uit Alkmaar, daar het een vast gebruik was. dat de Scher mer sohapenweiders in Edam hun in kopen kwamen doen. Ook de Former en de Beemster wa ren steeds goed vertegenwoordigd. Voor de export werden dan veel zaken gedaan, vnl. voor Londen. De spoorwa gons stonden dan te Kwadijk gereed voor het vervoer. Maar de tijden veranderen. De scha- penweiderij is bij lang na zo groot niet meer en is ook geheel veranderd, zodat, wil men deze markt weer nieuw leven "geven, de marktdag zal moeten worden vervroegd Men had moeten trachten te bewerkstelligen dat er ook gelegenheid was geweest de schapen te mogen leve ren aan de B.V.V., welke thans toch de grote afneemster is, vnl. van de ram- 1 animeren. ZOMER MELK TOESLAG 1917. De betalingen van de zomermelkto- slag 1947 Leoben plaatsgehad. Aan hen, die geen betaling of bericht ontvingen, doch mei.en, wel hiervoor ia aanmer king te komen, wordt de gelegenheid geboden, om vóór 19 Dec. 1948 recla mes in te dienen bij het Bureau van de Prov. Voedselcomni. v. N.-Holland, afd. Zomermeliktoeslag te Alkmaar, onder vermelding van de fabriek, waaraan in de periode van 27 April t.m. 27 Sept. 1947 de melk geleverd werd Ook de zgn. éénhouders, die in 1947 regelma tig melk aan een melkfabriek of zuivel- inrichting hebben afgeleverd, kunnen van liet reclamerecht. gebruik maken. Medicijn bij Kou en Pijn ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 18 Dec. op om 8,46; on der om 4,29, Maan: 23 Dec. L.K.; 30 Dec. X.M Hoog water ter rede van Texel: 18 Dec. 10,40 en 10,55. 19 Dec. 11.30 en 11,45. 20 Dec. en 0,20. 21 Dei'. 0,35 en 1,05. 22 Dee. 1,20 en 1,56. 23 lm, 2.15 en •.'.50. 24 Dec 3.10 en 3.50. FILMNIEUWS. NU JE WEG BENT.... Een ontroerend verhaal van een dap per Amerikaans gezin in oorlogstijd. Het verhaal ook van millioonen Ame rikaanse gezinnen, die in de oorlog de vader in dienst zagen gaan en zelf op 't thuisfront in ziekenhuis en fabriek aan de slag gingen. „Een onoverwinlijke vesting", dat was het Amerik. gezin in het oorlogsjaar 1943. Een portret van Amerika in de oorlog, getekend vol hu mor, vol blijdschap, met tragedie ook, zoals het leven van dag tot dag nu een maal oplevert. Het geheel, een film van realiteit, die een nieuwe bijdrage levert tot dat, wat toch eigenlijk een van de belangrijkste doelstellingen van de filmkunst zou moeten zijn: het beter begrijpen van het andere volk. Shirley Temple, die wij de laatste tijd alleen nog zagen in „de bittere waar heid", en die na haar baby-stardom 'n paar jaar gebruikte om te studeren, maakt ir. deze film haar entrée. Ze speelt de jongste dochter van de familie Hilton en is natuurlijk in stitte ver liefd op de oom met het uniform. f 4.90 vtrkri/gbaar bi/de boekhandel RECEPTEN. Kool op z.'n Ghinees (voor 4 personen) 1 witte kool, 1 ui, 2 knofiookpartjes (of nog 1 ui), zout, iets peper, boter of margarine, 1 lepel bloem. De kool fjjnsiiyden of -scnaven. De uien, (en de knoflook) fijnsnipperen en in wat boter of margarine lichtbruin fruiten. De kool, peper en zout toevoe gen en de groente gaar smoren, terwijl men haa.' geregeld even omlegt. Zo no dig een klein scheutje water toevoegen. Als de groente gaar is, de bloem er over strooien en er door roeren. Het gerecht dan nog even door en door verwarmen, zodat de bloean gaar wordt. Rode kool-sla (4 personen): rode kool, zout, 2 zure appelen, iets suiker, (een klein stukje ui), wat slasaus of een fijngemaakte aardappel, vermengd met mosterd, azijn, peper en zout. De rode kool zeer fflnsdhavcn of snij den. evenals tie aardappelen (het stukje ui zéér iijnsnijden). De kool vermengen met de appel (de ui) en de (zelfgemaak te) slasaus. OUWE SUNDERKLAAS. DEN HOORN. De 3e prijs van groep II werd gewonnen door Geri de Leeuw en Nellie Kikkert M.Jd. (Foutief werd vermeld Nellie Hubbert). MIJNHEER PIMPELMANS Plaatjes en versjes GAAT PAARDRIJDEN. door G. TH. ROTMAN. (ffijSJMifiai 7f. Mismoedig besteeg hij even later zijn schimmel, die op een afstandje stond te wachten, zeker in de hoop op een suikerklontje als beloning. Het zwarte galaeostuum was totaal spier wit van de kalk, zodat mijnheer Pimpel mans sprekend op zijn eigen schimmel leek. „Komaan, 't zal wel drogen!" dacht hij, „en dan zullen we wel verder zien!" Inderdaad, door de warme zon nestralen sloeg weldra aan alle kanten de wasem er uit. 72 Toen liet jasje van mijnheer Pim pelmans naar diens mening voldoende gedroogd was, besloot hij het alvast wat uit te slaan, waartoe hij van zijn paard steeg er, midden op de weg ging staan. In zijn onnadenkendheid lette hij er echter niet op, dat hij vlak bij het open raam van Joohem Spruitkool stond. Nu, van deze onoplettendheid zou hij niet veel plezier beleven! VAOANTIESPREIDING KOMT AAN DE ORDE. Aan dit slepende vraagstuk zal thans meer aandacht worden besteed Door 't Centraal-Werkcomité-Vacantie is op 18 Deo. in Den Haag een Congres uitge schreven, waarin dit onderwerp van verschillende zijden zal worden belicht. Dit congres is als een openbaar appèl bedoeld. Alle organisaties, die met tou risme tj maken hebben zjjn hiervoor uitgenodigd. STROPERS LIEPEN IN DE VAL. en nog enkele andere „excessen". De Texelaars B. B. en H. J. J. waren minder fortuinlijk dan de surrogaat stroper, die tijdens het Sunderklaas- feest in De Koog zoveel succes oogstte: zij werden tijdens hun nachtelijke ope ratie door de politie in de kraag ge pakt. De Helderse kantonrechter veroor deelde de mannen wegens overtreding van de jachtwet tot f30 subs. 10 dagen hechtenis, alsmede tot een voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. B. B„ die de verbalisant beleni- merd had in de uitoefening van diens functie, moest dat met f 50 subs. 20 da gen bekopen. De stropersbenodigdlie- den w.o. een hond en een lantaarn, wer den verbeurd verklaard. Dat liet stropen vele Texelaars in het bloed zit, blijkt duidelijk: behalve de 2 bovengenoemde eilanders, waren C. v. H. en D. J. W. ook al uit stropen ge gaan en wel in de Westerduinen bij Den Hoorn. Zij beschikten over een prima lichtbak en een lange hond. C. v. H. moest f30 dofeken, subs. 10 dagen brommen, bovendien legde de rechter een voorwaardelijke heohtenisstraf op van 8 dg met een proeftijd van 2 jaar. D. J. W., wie de in de fuik gelopen stroperij danig dwars zat, had zijn grie ven niet goed kunnen onderdrukken en was daarbij bepaald onvriendelijk tegen de verbalisant geworden.... Daarvoor rekende de rechter hom een straf toe van 150, subs. 20 dagen, alsmede een voortv. straf, gelijk aan die, welke O. v. H. thans bedreigt, Zonder hond, zonder schijnwerper, zonder accu's en met som matie de lichtbak in te leveren (blijft men in gebreke, dan volgt nog f75 boete), verlieten de Texelaars 't matje De Amsterdamse ketelmakc W. R„ kreeg f25 boete subs. 10 dg. omdaLie met een gevonden karabijn in het veld had gelopen. De politie, die hem greep, kon in de man kennelijk geen „eerlijke vinder" ontdekken, temeer daar deze het wapen in een sloot gooi de, toen hij een zoon van Hermandad in het vizier kreeg. De Chauffeur M. de V. had bij het passeren van een auto op een smalle weg het gaspedaal wat diep ingedrukt en de yeggenoot door te veel naar links uit te wijken, lichtelijk aangereden De ze ondoordachte manoeuvre kostte hem f8,subs 3 dagen, alsmede betaling van de schade, die hem op f31,25 kwam te staan KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Burg en Oos terend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 u. Biechtgel. van 7-7,30 u. Com munie onder alle Missen en om 7 en 9 uur. Lof om 7 u. met Adventsconferen- tie Om 5 u. meisjescongr. Deze week: Missen om 7 en 8 uur. Maandag: Geen H. Mis om 9 u. Dinsdag: 8 u. Advent-s- avond in Casino v.d. meisjes- en jon- genscongr. Woensdag: 8 u. H. Mis in Den Hoorn. Geen lof en geen congr. Donderdag: In O'end om 8 u. een H. Mis, Kwart vóór 3 biechtgel. voor alle schoolkinderen. Van 7-9 u. biechtgel. in de bijkerken en in Den Burg. Vrijdag: Biechtgel. van 10-12, van 4-6.30 en van 7,30-9 uur. Zaterdag: Nachtmis om 5 u.; daarna 2 gelezen Missen. H.H. Missen om 7,30, 8 en de Hoogmis om 10 uur. 7 u. plechtig lof niet preek; daarna biechtgelegenheid. FOTO VAN DE WEEK. SB Generaal Jean de Lattre de Tasigny is thans onder Montgomery's opperbe vel leider van de landlegers van de Westerse Staten geworden, ook van de Nederlandse defensie. De uit de strijd tegen de Duitsers vermaarde Franse generaal bereist thans West Europa op inspectie. De foto geeft zijn aankomst op Schiphol. Een practische manier om Uw relaties en kennissen te complimenteren ter ge legenheid met de a.s. jaarwisseling is het plaatsen van een nieuwjaars-adver- tie in de Texelse Courant van 31 Dec. a.s. Het tarief bedraagt f 1.en f 1.80. Wij doen een vriendelijk beroep op Uw medewerking om Uw opdracht tijdig op te geven. dan bent U verzekerd dal deze op 1 exel linis aan huis gelezen wordt HALLO BANDOENG! Waarde vrienden. •t Is al weer een hele poos geleden, dat we door middel van deze rubriek iets van ons lieten horen. Drukke werk zaamheden van vele der bestuursleden, die 0111 beurten deze rubriek samenstel len is daar de ooi-zaak van en daar ik de draad van ons rooster kwijt ben, neem ilc thans maar de vrijheid weer eens zo'n episteltje naar jullie te schrij ven. Ilc had al enige tijd de gedachte, „op zekere dag staat er op het bekende plaatsje in de krant „Hallo Nederland, Hallo Texel" en vervolgens „waar zit ten juHie?" Maar nu dit (gelukkig?) nog niet is gebeurd, zullen we Indonesië maar weer op de gewone manier oproe pen. Zoals ge wel bemerkt zult hebben, is de krantenverzending thans iets an ders geregeld. Het postzegel plakken op de enveloppen is nu overbodig gewor den en kan thans worden volstaan met vermelding „port betaald". Tevens zult ge bemerkt hebben, dat de krant niet geheel volledig meer is. Dit zit 'm hier in, dat anders het gewicht wordt over schreden, wat maximum per zending mag worden verzonden. De Siiitej-klaasdrukte is weer achter de rug en de verslagen zullen jullie in de Texelaar wel lezen of inmiddels reeds gelezen hebben. Wij zijn van mening, dat jullie hart ook wel warm geklopt zal hebben op die dag en ge ook in gedachten met ons hebt meegevierd. Nu staan we voor het Kerstfeest en we hopen, dat ge daar ook een mooi kerstfeest moogt meemaken, maar we wensen dat het voor Se meesten van jullie nu toch het laatste mag wezen, wat ge daar in de tropen hoopt te vie ren. Allemaal een zalig Kerstfeest! Dezer dagen hield de K.A.B. een cul turele avond en in het sluitingswoord van de voorz. werd verzocht om door middel van Kath. Thuisfront de jongens in Indonesië de hartelijke groeten te willen overbrengen van het bestuur van de K.A.B. Hierdoor wordt weer eens duidelijk gedemonstreerd, dat- ie dereen met jullie meeleeft, jongens! Houd er df moed maar in! Tot de volgende keer en vele groeten van KATH. THUISFRONT. DE STEM VAN NIWEV TEXEL. Beste vrienden in Oost en West. Als jullie deze krant ontvangt, is het Kerstmis. Je begrgpt dus, dat we van daag iets aan jullie te zeggen hebben en daarom in dit nr. can de Texelaar onze Stem weer eens laten spreken. Het zal jullie wellicht opgevallen zijn, dat we de laatste weken niet zoveel meer van ons tieten horen, althans in de ru briek „Hallo Bandoeng"; de krant zelf ontvangen jullie toch zeker nog regel matig twee keer per week? Waarom on ze Stem de laatste weken zo weinig sprak? Enkel en alleen hierom, dat er maar weinig nieuws in te vermelden was. Vat het dus niet op als een teken dat de Nnvin hier op Texel zo'n beetje „over de kop" is. Nee, mannen, zolang jullie nog niet terug hier zijt, zolang- zullen wij ons best blijven doen. Is er echter betrekkelijk weinig verenigings- nieuws, dan menen we te kunnen vol staan met de eigenlijke krant; die ge noeg nieuws bevat wat jullie interes seert. Beste vrinden, de komende dagen van Kerstmis en Nieuwjaar zijn misschien voor een of ander onder jullie wat moeilijke dagen. Wo kunnen ons dat best voorstellen. Meer dan anders zal de gedachte aan thuis zich opdringen. Nog hen je nie't thuis; je had verleden jaar al zo gehoopt met Kerstmis thuis te zijn, eu nog is het niet het geval. Het is niet anders; het had anders kunnen zijn, maar wat heb je eraan 0111 daar aan te danken? Het Kestkind kwam vrede op aarde brengen; maar de men sen, althans velen, menen een andere vrede te moeten zoeken; van goede wil zijn, wat het Kerstkind als voorwaarde voor- Zijn vrede gesteld heelt, 's velen te machtig. Jongens in Indië, wij wensen jullie een Gelukkig en Zalig Kerstfeest, in deze zin, dat jullie allen je als pracht kerels zult gedragen: opgewekt, vro lijk, moedig, standvastig, niet uit het lood te slaan door de telkens terugke rende teleurstellingen die het leven nu eenmaal voor iedereen op zijn tijd mee brengt. Blijft van goede wil! Secr. 7 Naar het Engels .Misschien is t beter, dat we er niet ver der over praten en dat ik weer naar huis ga. Ik zal er met niemand een woord over spreken. Hij keek haar aan alsof hij haar op dat ogenblik voor het eerst zag en de uitdruk king van zijn gezicht verzachtte plotseling Dat is verduiveld aardig van je.' zei hij Machtig aardig! Maar ik wil weten, be grijp je? Er is hier iets niet helemaal recht en dat wil ik eerst doorzien. Om je de waarheid te zeggen, heeft mijn vrouw van het eerste ogenblik af het land aan dit huis gehad. Maar voor mijn werk moest ik uit alles weg het gefuifd laat naar bed. kletsvisites en al die andere non sens. waar je tijd en werkkracht aan ver spilt Ik moest weg," zei mr. Darney. terwijl hij de keuken op en neer begon te lopen. Het leek wel of hij meer tot zichzelf sprak dan tot Sue Gisteravond barstte de bom en we zeiden dingen tegen elkaar die we allang onuitgesproken gedacht had den en die niet erg aangenaam waren. Het eind was, dat Ellse besloot naar haar familie terug te gaan. Ze haalde Ovette uit haar bed en zij# pakten hun koffers Maar Ovette wist, dat ze zouden gaan," riep Sue opgewonden, ,,haar koffer was al bijna vol gisteravond en ze heeft niet in haar bed geslapen." ..Weet je 't zeker?" vroeg hij. ,.Heb je dat gisteravond om negen uur werkelijk ge zien? Het is voor mij van groot belang, be- grijp je?' „Ja," zei Sue, ..Van het bed niet. Dat kan ze weer opgemaakt hebben Maar van de koffer wel. O. Hemel ik wou. dat ik nee kon zeggen, mr. Darnay. Ik begrijp het best zij hadden al van te voren afgesproken om te gaan ..En ze maakte die ruzie express - 't was een comedie om aanleiding te hebben om te kunnen weggaan." zei hij bitter. Doch even later haalde hij zijn schouders op en voeg de er aan toe: ..Enfin' 't Maakt niet veel verschil." Er viel een stilte. Eindelijk zei Sue ,.Ge gaat nu zelf zeker óók weg en sluit het huis?' ,,Nee waarom zou ik? Ik begon nu net er is iets aan dit huis en dit land, dat me bevalt. Iets waaraan ik behoefte heb en dat ik al op veel plaatsen heb gezocht zonder het te vinden. Nee ik blijf hier. in mijn eentje Mijn potje kan ik zelf wel koken dat heb ik al zoveel gedaan en ik zal heerlijk kunnen werken, zonder iets dat me hindert De eerste gedachte, die bij Sue opkwam, was. hem voor te stellen, dat zij zou blij ven en het huishouden voor hem doen. want ze kon zich niet indenken, dat hij dat zelf enigszins behoorlijk zou kunnen. Hij had misschien vroeger wel zijn eigen potje ge kookt, maar dat was heel iets anders dan een groot huis zonder moderne gemakken in orde te houden Ze rilde bij de gedachte, hoe de molen er zou uitzien, nadat hij er een week in had huisgehouden' Maar dat was haar zaak niet, alles welbeschouwd. Hij had gezegd, dat zij moest vertrekken en dus kon ze niet anders doen. Doch in ieder geval zou ze, vóór ze ging, zijn middag maaltijd klaar maken en het huis in orde brengen. Sue keek naar hem en zag. dat hij haar alweer vergeten had en teruggekeerd was tot zijn eigen gedachten en dromen. Ze zag ook, dat hij zelfs niet meer aan zijn vrouw dacht of aan de streek, die ze hem gespeeld had. Sue wist niet waaraan een kunstenaar dacht als zijn gezicht die vreemde, abstracte uitdrukking had, maar omdat haar dat be lang inboezemde, volgde zij zijn blik en zag, dat hij het raam uitkeek. Een grote, witte, bolle wolk dreef langs de blauwe hemel en wierp een grijze schaduw op het zonnige heuvelland. ..Prachtig!' mompelde hij. ..De zachtheid en de witheid er van Zelfs Constable Als ik hier bleef om het huishouden te doen, geloof ik niet, dat hij er iets van zou merken, zei Sue tot zichzelf en ze glim lachte. HOOFDSTUK IV Het was natuurlijk een belachelijk idee. dat mr Darnay niet zou merken of zij in het huis was of niet Sue grinnikte er om maar in de loop van de dag begon ze te begrijpen, dat dat idee niet zo ver van de waarheid was. Ze maakte in het huis in orde, wat er in orde te maken was en daarna bereidde zij mr. Darnay s lunch en omdat ze medelijden met hem had over de behandeling, die hij van zijn vrouw had ondervonden, besteedde ze veel zorg aan die maaltijd. Ze gaf hem soep met kerrie-schoteltje, dat ze maakte van koud vlees, dat ze in de vliegenkast vond. en mooie, blank en droog gekookte rijst. En als toetje een koffie-soufflé met een kers uit de jam er bovenop. Daar hij niet kwam toen ze op de gong had geslagen, ging ze hem zoeken en vond hem een eindje verder bij de rivier, waar hij bezig was een olieverfschets te maken van een oude knot wilg. Hij was zó verdiept in zijn werk, dat het haar enige moeite kostte, hem „wakker te schudden" en mee naar huis te krijgen. ,,'t Is ijselijk," dacht Sue, terwijl ze naar de keuken terugging voor haar eigen maal tijd. ,,'t Is gewoon ijselijk Hij zal er nooit aan denken om zelf eten te koken hij zal honger lijder. en hij is toch al zo mager' En zo besloot ze nog te blijven en ook zijn avondeten klaar te maken en dan te gaan. Als het donker werd, zou hij vanzelf met schilderen moeten ophouden en dan zou ze met hem kunnen spreken en hem uit leggen waar alles te vinden was en hoe hij dit moest doen dat moest doen om de min ste last te hebben. Zc vond het slim van zichzelf, dat ze op de gedachte gekomen was, dat de werktijd van een schilder nood zakelijkerwijs beperkt werd door het dag licht, maar ze merkte al spoedig, dat die redenering slechts ten halve opging Mr. Darnay hield inderdaad met schilde ren op toen het donker werd, maar hij ging naar zijn atelier en leek daar even onbereik baar als eerst. Niettemin ging zij er heen om hem te vertellen, dat de slager er was en te vragen wat er besteld moest worden. Voorzichtig deed ze de deur van het atelier ooen en zag hem bij de grote tafel staan, die vol stond met flessen en potten en aller lei schilderbehoeften. Hij deed poeder en een vloeistof in een mortier en begon daar in te roeren. Hij leek wel een alchimist met zijn gevlek te schilderspak en zijn verwarde haren. Van Sue merkte hij hoegenaamd niets. Daarom deed ze de deur maar weer dicht. Er zou geen verstandig woord uit hem te krijgen zijn vóór hij klaar was met dat geheimzin nige werkje. De slager keek verbaasd op toen hij Sue op Tag-molen zag „Zijde hier voor lang, miss Pringle'" vroeg hij belangstellend. „Maar voor hulp tijdelijk," zei Sue. „Hedde een mooie biefstuk van een pond veur me, mr. Farquharson? ..Ik zal het afsnijden," zei hij en dook in zijn auto totdat alleen nog zijn voeten zicht baar waren Het bleef even stil, terwijl hij de biefstuk afsneed. Toen kwam hij 'weer te voorschijn en legde het vlees op de weeg schaal. die achter in de auto stond. Terwijl hij het woog, zei hij: Kunde nog niet een paar pond soepvlees gebruiken miss Pringle7 Die hè'k nog net over. Machtig best soepvlees „Neen," zei Sue kort. „Och neem 't maar van me,' drong hij aan. terwijl hij een hakplank uit de auto nam. waarop het soepvlees lag ,,'t Is vers en best en ge kunt 't hen veur sixpence, omda'k 't over heb." Sue zag, dat het niet veel minder was dan twee pond en het zag er inderdaad goed uit Ze zou 't genomen hebben als ze op de molen had kunnen blijven, want ze zou er een krachtige Soep van hebben kunnen (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4