iw@m©ïL 7 Sue Nieuwjaarsannonces Consolidatie van de omzet der Coöp. Aankoopvereniging „Texel" Ledental steeg tot 140; Besloten tot aanvrage van Credietverhoging bij de Boerenleenbank; Vooruitzichten afzet pootgoed zeer slecht. GOED, O O ÉD!, Plaats Uw nieuwjaarswens in de I exelse Courant Bel direct onze advertentie afd., nr. It op! Levendige discussies op vergadering Bloembollencultuur Melle Weersma kon Holland niet vergeten De Componist van de „Penny Serenada" is een oud-Texelaar en woonde in De Waal vindt het geluk. De Algemene ledenvergadering van bo vengenoemde vereniging, die Dinsdag 1.1 werd gehouden was zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer C. H. Roeper wijdt aller eerst enige woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis «van de overleden zaakvoerder, de heer A. J. Keijser Deze woorden worden door de aanwezigen staan de en in grote stilte aangehoord. Dan opent de voorzitter met een woord van welkom en spreekt zijn voldoening uit over de zeer goede opkomst Het afgelopen boekjaar heeft zich geken merkt door een consolidatie van de omzet onzer vereniging. Als een verheugend feit k ui worden genoemd, dat het afgelopen je ar weer een hoger percentage van de transacties tot stand kwam met de leden. Het ledental steeg met 13 leden en bedraagt na ruim MO. Zeer belangrijke besluiten werden geno b en, waaronder in de eerste plaats kan v orden genoemd de bouw van een nieu pakhuis en de aanschaffing van enkele g.ote machines. Dit bracht grote kosten n ee en het verheugt ons daarom, dat wij n ettemin een behoorlijk bedrag konden af schrijven op gebouwen en inventaris. Vervolgens wijst spr. op de geldkrapte, die ook de boerenbedrijven begint te be dreigen. Onze vereniging kan niet optreden a s credietgever en daarom wekt spr dc leden op om in hun bedrijfsuitgaven de so herheid te betrachten. Vervolgens worden de Notulen van de twee laatste Alg Vergaderingen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding \an een opmerking in de Notulen betreffen de aanschaf van een graanmaalderij en ha- verpletter moet voorzitter opmerken, dat de pakhuisruimte momenteel al weer te klein is om tot aanschaffing hiervan over te gaan. De ass. zaakvoerder, de heer P J. Stoep- ker brengt hierna het jaarverslag uit Hier aan willen wij het volgende ontlenen. Het ledental zou nog meer kunnen stij gen indien meer tijd kon worden besteed aan de propaganda. Het afgelopen seizoen heeft aangetoond, dat een bezoek aan land bouwers, die reeds tot de geregelde afne mers behoren, maar nog niet als lid toe traden succes heeft. Wij hopen in het ko mende seizoen hiermede door te gaan Het personeel, dat een vaste kern van 8 man telt in tijden van grote aanvoer is meer personeel in dienst heeft zich voor beeldig van zijn taak gekweten. Spr wees hierbij speciaal op de moeilijke tijd tijdens de ziekte en het overlijden van de heer Keijser toen aan het kantoorpersoneel hoge eisen werden gesteld De verkoop van de diverse producten geschiedde voor plm. 66% aan leden, voor de rest aan niet-leden. De mogelijkheden tot vergroting van de omzet zijn vrij be perkt en deze zal alleen belangrijk kunnen stijgen na het aflopen van de distributie van kalimestofen De omzet van vee voeder is belangrijk toegenomen, evenzo die in bestrijdingsmiddelen De opslag van re- geringsgraan was in het seizoen 1947/48 be langrijk lager als gevolg van de slechte oogst van 1947 De afzet zaaigraan was bevredi gend met uitzondering van een partij Ex press haver, waarvoor geen exportmogelijk- 1 eden waren. Er werd ruim één millioen kg pootgoed verwerkt Ook de handel in hooi cn stro is ter hand genomen en tot nu toe zijn de resultaten zeer gunstig. Spr. eindigde met de opwekking om mede te werken aan de bloei van de organisatie, c!le geboren is uit de nood der tijden en die ok nu de boeren helpen wil om de uit- amsten van het bedrijf zo gunstig mogelijk te doen zijn. Voorzitter brengt de heer Stoepker dank voor zijn verslag en spr spreekt zijn vol doening uit over het feit, dat de vereniging direct na het overlijden van de heer Keijser kon beschikken over een zo goede plaats vervanger. Volgt ballotage nieuwe leden. Zonder be zwaar worden dertien nieuwe leden tot de vereniging toegelaten. Daarna volgt goedkeuring van de Balans en de Verlies- en Winstrekening Ook het Bestuursvoorstel betreffende bestemming van het Winstsaldo wordt zonder discussie aanvaard Bestuursverkiezing. Aftredend, doch herkiesbaar de heer C H. Roeper Met op twee na algemene stem men wordt de heer Roeper herkozen Tot lid van de Commissie van Toezicht wordt in de plaats van de J. Stammes (niet herkiesbaar) de heer C. van Rossem ge kozen. Hierna komt in behandeling een voorstel van het Bestuur tot aanvrage van een Cre dietverhoging bij de Boerenleenbank Dit is noodzakelijk geworden door de uitbreiding van gebouwen en inventaris Het werkka- pr.aal is momenteel te klein en de aankoop van kunstmest vraagt grote sommen geld De heer Joh de Graaf meent, dat het een verheugend feit kan worden genoemd, dat steeds meer werkkapitaal nodig is. Het voorstel van het testuur wordt zonder stem ming aangenomen. In de Rondvraag vraagt de heer Joh Bakker naar de post Dubieuze debiteuren. Voorzitter zegt, dat deze verheugend klein is. De heer P de Graaf wijst op de wense lijkheid om inplaats van s middags voort aan 's morgens of 's avonds te vergaderen. Dit vindt algemeen instemming De heer Joh. Graaf heeft met grote instemming ge luisterd naar de woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de heer A. J Keijser en zou het zeer op prijs stellen wanneer in het kantoor een eenvoudige ge denksteen zou worden aangebracht ter her innering aan deze grote werker voor onze coöperatie. Voorzitter zegt. dat het bestuur reeds had besloten een groot portret van de overledene aan te brengen boven de plaats, waar de heer Keijser steeds zijn werk deed Het bestuur wil evenwel het voorstel van de heer De Graaf in overweging nemen. De heer P Kikkert vraagt naar de moge lijkheid om ook op de bedrijven op het oude Texel zaairogge te vermeerderen. Spreker meent, dat ook deze leden recht hebben op het voordeel, dat aan de verbouw van deze rogge is verbonden Voorzitter wijst op de grote moeilijkheden, die dit meebrengt. Een goede verzorging is beslist vereist en wordt ook verlangd door het Centraal Bureau. Dit is veel gemakkelijker uit te voeren op de grote bedrijven. Verder zitten we altijd met de moeilijkheid, dat het afdorsen hier te laat plaats vindt en deze moeilijkheid wordt nog vergroot als we nog meer bedrijven inscha kelen Toch heeft deze kwestie de aandacht van het Bestuur en er zal getracht worden om de vermeerdering van de zomergranen on der te brengen op de bedrijven van onze leden op het oude Texel. Op een vraag uit de vergadering ant woordt de heer Stoepker dat de vooruit zichten voor de afzet van pootgoed zeer slecht zijn. Wat de overname van consupm- tieaardappelen door de regering betreft we zullen ons best doen hierbij ingeschakeld te worden Nadat de voorzitter de leden nogmaals gewezen heeft op het grote belang van de boerencoöperatie wordt de vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst en de in goede geest gevoerde besprekingen gesloten. KATHOLIEKE KERKDIENST, Zondag: H.H. Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur; in Oos terend 10 ur Biechtgel. van 7-7,30 uur. Lof met preek om 7 uur. Maandag: 3e Kerstdag. H.H. Missen 7, 8, 8,30 en om 9,30 uur gez. huwelijksmis. 7 u. slui tingslof, preek en processie. Dinsdag: Missen om 7, 8 en 9 uur. 9,30 u. kinder zegen. Woensdag: In Den Hoorn een H. Mis om 8 uur. Geen lof en geen congr. Donderdag: In Oosterend een H. Mis om 8,30 uur. Vrijdag: Oudejaar. H. H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Om 7 uur lof met preek en Te Deum. Zaterdag: Nieuwjaar. Geen bijkerken. Missen in -Den Burg 'om 7,30, 8,45 en 10 uur. Om 7 uur lof. Geen biechtgelegenheid. daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 26 Dec. op om 8,49; on der om 4,32 Maan: 30 Dec. N.M.; 7 Jan. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 25 Dec. 4,15 en 4,55. 26 Dec. 5,25 en 6,05. 27 Dec. 6,35 en 7,10. 28 Deo. 7,35 en 8,10. 20 Dec. 8,35 en 9,00. 30 Dec 9,30 en 9,40 31 Dec. 10,10 en 10,20. Een practische manier om Uw relaties en kennissen te complimenteren ter ge legenheid met de a.s. jaarwisseling is het plaatsen Van een nieuwjaars-advor- tie in de Texelse Courant van 31 Dec. a.s. Het tarief bedraagt f 1.en f 1.80. U kunt tot Woensdagmorgen 12 uur Uw annonce opgeven, maar het liefst vandaag nog!- dan bent U verzekerd dat deze op Texel Imis aan huis gelezen wordt Donderdag hield de afd. Texel van de Alg. Yer- v- Bloembollencultuur een goed bezochte vergadering. Na de ope ning, notulen en jaarverslag deed de penningmeester rekening en verantwoor ding. Alles werd in goede orde bevon den. Er was een saldo van 575.De voorzitter, dhr. H. Bruyn, die aftrad, werd bij acclamatie herkozen. Als afge- vaardingen naar Haarlem werden be noemd P. van Tatenhoven en A. Schoo. Hierna volgde het belangrijkste punt der agenda: Behandeling der beschrij vingsbrief voor de algemene vergadering te Haarlem. Het voorstel van het Hoofd bestuur om de Minister te verzoeken de saneringsmaatregelen te beëindigen werd gelijk behandeld met een bijna gelijk voorstel van de afdelingen Grotebroek en Rijnsburg Op het voorstel hoofdbe stuur was nog een motie-Lisse ingediend die nog enkele maatregelen wilde be houden. Areaalbeheersing, minimum prij zen en surplusfonds. Na langdurige soms heftige discussies werd op voorstel van dhr. H. Leber aan het voorstel Hoofd bestuur nog een motie toegevoegd om ook de buitenlandse m.p. af te schaffen. Na stemming werd de motie Lisse ver worpen. en de voorstellen Hoofdbestuur en Grotebroek-Rijnsburg aangenomen. Het voorstel om van de export 2/3 van dc omzetbel. die deze bij export van de bollen terug krijgt, gerestitueerd te krij gen werd aangenomen. Wordt dit in Haarlem ook aangenomen dan treedt het 20 Jan. 1949 in werking. Ook het voorstel om het beursgebouw in Haarlem te laten gaf aanleiding tot discussies. Unaniem was men van oor deel dat we in Haarlem moeten blijven. Maar Hillegom vraagt schadevergeoding wanneer we op het indertijd genomen besluit om te verhuizen naar Hillegom terug komen. Men zou eerst willen weten hoe groot die schade is voor men besluit. De afgevaardigden kregen blanco man daat. Het voorstel Hoofdbestuur tot contri butieverhoging met dr 12 kon geen goedkeuring krijgen. Men wil op de uit gaven bezuinigen. Afgev. blanco man daat. Bij de rondvraag zal nog gevraagd worden naar schade aan irissen ontstaan door verplichte warmwaterbehandeling. Als laatste belangrijke punt stond op de agenda: Bestrijding Narcisvlieg. Dhr. Zeeman, contr. v. d. ..Narcis", was spe- Wie aan Melle Weersma denkt, denkt aan de „Penny Serenade" en wü Texelaars voegen dan nog trots dc opmerking er aan toe, dat Melle op ons eiland heeft gewoond en wel in het dorp De Waal, Het is al weer heel wat jaartjes gele den. dat Melle met ,,Dick" en „Ben" en al die andere jongens van De Waal ra votte, aan het slootjespringen was en wat niet al! Het was een alleraardigste jongen, die Melle, verzekerde ons een inwoner van De Waal, vrolijk, levenslustig. Hier in de kamer maakte-ie eens zo'n capriool, dat-ie een been brak Die Melle heeft in het dorp heel wat ..jeugdconcerten" gegeven! Denkelijk had •vader hem voorbestemd voor 't schone vak van onderwijzer, zoals hij zelf het in alle deugd en eerzaamheid beoefende, maar Melle werd meer en meer door de muziek gegrepen. Hij was nauwelijks negen jaar toen hij zijn eerste compositie schreef. Moeder was er zo trots op, dat ze het werk altijd zorgvuldig in haar archief heeft bewaard! Die Melle hield je natuurlijk niet in het dorp, die wilde ei op uit, die wilde kennis maken met de Nederlandse kunst genoten. En zo vertrok hij van het eiland, maar hij kwam er ook weer terug! Hij heeft het bij zijn aankomst op Schiphol aan de journalisten erkend: „Ik werd door heimwee naar Holland terug ge dreven". Hij kwam uit Zuid-Amerika, uit Buenos Aires, de man van de „Penny serenade", twee jaar lang het meest ge speelde jazznr. in Amerika. Hij kon ech ter maar een maand hier blijven, want hij heeft het razend druk in zijn nieuwe vaderland. ciaal voor dit punt ter vergadering ge komen en deelde mede dat van de 2300 roe 2-jarigen die vorig jaar afgekeurd werden er nog 25 bleven zitten. Verder was hij over de resultaten der vorig jaar gevoerde actie zeer tevreden. Er zal op de ingeslagen weg worden voortgegaan. Besloten werd dit jaar weer vliegen op te kopen, nu voor 2 ct. per stuk. Na een rondvraag, die niet veel op leverde, sloot de voorzitter met een bij zonder woord van dank aan dhr.lee man voor diens aanwezigheid. MIJNHEER PIMPELMANS Plaatjes en versjes GAAT PAARDRIJDEN. door G. TH. ROTMAN. 76. Toen Jochem uitgehoest was, school hij met een vastberaden nik de tafel opzij en stapte regelrecht door het open raam naar buiten. Meneer Pimpelmans zicli van geen kwaad bewust, kreeg 'n hoofd als vuur toen hij opeens het drei gende gezicht van de boer voor zich zag opdoemen. Wat hebben wij nu?" dacht hij. 76. Nu, dat zou hij gewaar worden. Want Jochem kwam niet alleen; hij had zijn prakje, dat door de daarop gevallen kalk oneetbaar geworden was, meege bracht en duwde het mijnheer Pimpel mans pardoes midden in z'n gezicht. „Daar!" zei hij, „eet 'tzelf, als je kalk zo gezond vindt!" "Natuurlijk moest hij van die maand een weekend snoepen om weer eens kennis te maken met Texel, zijn oude vrienden te ontmoeten enz. enz. En dan keert hij, naar hij zelf heeft verklaard, misschien wel voor goed naar Amerika terug. Hij heeft wat beleefd! Tijdens de twee de wereldoorlog heeft hij twee jaar in de Amerikaanse marine gediend, het laatste oorlogsjaar doorkruiste hij de Pacific. Hij is gehuwd met de bekende Weense Operette- cn filmster Hedy Eisler, die jarenlang de partner van Richard Tauber is geweest, en die in 1933 wegens de Jo denvervolging Duitsland ontvluchtte. Onlangs heeft Melle gecomponeerd het door en door Hollandse „Anneke", het geen wij gaarne even opmerken om te bewijzen, dat hij ondanks zijn huwelijk met een buitenlandse vrouw Holland zelf een plaats in zijn hart niet heeft ont- I zegd .Melle is een van de jongens, op Wie ik j als amusementskunstenaar en als Neder lander trots ben", schreef Alex de Haas, die toch niet de eerste de beste artist is!! Zo kwam Melle door heimwee gedre ven terug in Holland Hij was echter al tien jaar geleden naar Zuid-Amerika vertrokken en de Hollandse taal liet hem wel een. een beetje in de steek, toen hij zó met zijn snuit voor de microfoon werd gezet. Ja, h:j werd meteen geïntrodu ceerd voor, uitzendingen met grote orkes ten, o.a. het Metropole-orkest, waarin hij als pianist soli en eigen arrangementen moest uitvoeren. Melle op Texel. Daar zat Melle dan tegenover ons, in een woning op Texelse bodem! Hij vertelt een alleraardigste anecdote: Je weet. dat ik zo'n reuze succes heb gehad destijds met die „Penny Serenade", ik heb er be hoorlijk aan verdiend ookmaar je weet niet hoe 'n toer het was haar uitge geven te krijgen! De Londense uitgever, die ik had aangeklampt, zag er niets in. Hij wilde haar niet laten drukken. Ten slotte haalde ik een van zijn employé's over om telkens, wanneer de baas in de buurt kwam, het beginmotiefje van dit lied te gaan neuriën. Toen de uitgever ten slotte wilde weten, wat die kerel toch in vredesnaam aldoor floot, toen was de zaak gauw in orde!!! De verschrikkingen van de oorlog staan nog in scherpe beelden voor hem. Hij beeft heel wat gezien, maar is blij, dat hijzelf ook heeft mogen meehelpen de vijanden te verdrijven. Eerst werd hij als messboy aangesteld, maar tenslotte kon den ze hem beter gebruiken als scheepsarts, toen ze vernamen, dat hij als medisch student wel zo het een en ander van de geneeskunde afwist. En wat ga je in Zuid-Amerika doen? Eerst gaan wij aan een stad voor 360 Hollandse families bouwen. Wij krijgen daar een' mooi vliegveld en een auto racebaan Daarover vertelt hij dan vol vuur. De bescheidenheid siert ook hem, want hij gewaagt niet van het vele werk, dat hij in de oorlog voor de joden heeft ge daan: van zijn „Penny serenade" had hij nog een flinke som geld bij de Buma te goed. Zijn tantièmes bij de Buma heeft hij toen afgestaan aan joden, die daardoor in de gelegenheid waren onder te dmken en er zodoende het leven hebben afge bracht. Gaarne besluiten wij met de wens, dat het onze oud-cilandge- noot goed mag blijven gaan aan de overkant van de Oceaan, een land zo heel anders in ieder opzicht als het onze, maar waar Melle zich blikbaar even goed thuis voelt als in zijn dorpje op Tcxèl. Naar het Engels Doch naarmate zij hem beter leerde ken nen. begon ze te voelen, dat alles, wat hij deed of ooit had gedaan, redelijk en juist was en kon ze zich hoe langer hoe minder indenken, dat hij iets onredelijks of minder waardigs zou doen. Zijn natuur koos altijd het juiste en beste om te doen, want hij was scherp en blank als een zwaard hij haat te huichelarij en oneerlijkheid en alles wat laf en klein was. Sue had nog nooit zulk eei^mens ontmoet, een mens, zo natuurlijk en vrij >en ongevoelig voor de critiek van anderen. Soms, als Darnay „sliep zoals Sue het noemde (hoewel het een zeer onjuiste aan duiding was van het soort trance, waarin hij werkte), kon ze de hele dag in zijn nabij heid zijn zonder dat ze een menselijke blik van hem kreeg. Het maakte haar soms bijna angstig, als hij zo maar naar haar keek zonder haar te zien alsof ze een tafel of een kast was maar op andere tijden, als hij „wakker was, scheen hij behoefte aan afwisseling te hebben en kon haar dan in het atelier roepen om met haar te praten of hij kwam naar dc keuken, ging op de tafel zitten cn hield haar met zijn gepraat van haar werk. Dergelijke gesprekken be lemmerden haar werk ernstig, want wat hij vertelde was zó interessant (misschien wel omdat het zo moeilijk te volgen was), dat ze naar hem kon staan luisteren, terwijl de melk overkookte en zij vergat of ze al zout op de aardappelen had gedaan. Zij begreep heel goed, dat hij tegen haar praatte bij gebrek aan iemand anders en dat het hem weinig schelen kon of ze hem begreep, of niet en in het begin vond ze dat helemaal niet prettig 't Is allemaal tóch onzin, zei ze tot zichzelf, bij wijze van troost. Maar het vreemde van het geval was. dat het geen onzin was. Dat merkte ze als ze zich later zijn woorden herinnerde cn er over na dacht en plotseling dingen begreep, die hij gezegd had Die dingen hadden de. vreem de eigenschap, aan de deur van haar geest te blijven kloppen tot zij opendeed. Soms kreeg ze een gevoel van boosheid tegen hem. want tactvol was hij niet in zijn optreden zijn geest was te vol van zijn werk om aan de gevoelens van zijn huis houdster te denken - en Sue was nogal gauw op haar teentjes getrapt evenals alle sterke persoonlijkheden, die zich in een ondergeschikte positie bevinden. ,Ge kunt derèk aan tafel gaan, zei ze op een avond, toen ze de dienbak met scha len binnenbracht. Darnay zat in de „Scots man" te lezen daarin las hij nu iedere dag zonder zich een ogenblik te bekomme ren om de vraag, waar het ding vandaan kwam. „Ik zal direct aan tafel gaan. juffrouw Soes," antwoordde hij .zonder van de krant op te kijken. Sue voelde de terechtwijzing en werd kwaad „Ik spreek zoals de mensen hier.'' zei ze stug. Darnay keek haar aan en glimlachte. Wat een gecompliceerd wezentje was ze! On wetend als een wilde, trots als de duivel, onafhankelijk als een vogel in de lucht en niettemin bescheiden en intelligent en zorgzaam ,,Dat behoef je niet te doen. juffer Soes." „Dat behoef ik niet?" „Neen, want je weet beter Het is een soort van omgekeerde trots „Ik wil niet beter zijn dan de andere Beilforders waarom zou ik? Ze zijn goed genoeg voor mij.' Hij keek naar haar voeten. „Maar je draagt toch ook geen uitgelopen schoenen?" zei hij. Sue ging zonder nog iets te zeggen naar de keuken terug. Hij was niet wijs! Uitge lopen schoenen! Nee op haar schoenen en kleren was ze netjes. En ze was trots op haar kleine voeten Neen nooit zou ze rondlopen als mrs Watt en de oude juf frouw Bain met haar uitgelopen flodder- schoenen' En toen opeens werd het haar duidelijk. Lelijke, flodderige taal gebruiken was iets afschuwelijks. Ze dacht er over na, terwijl ze de omelet bakte en die los hield in de pan, opdat ze niet zou aanbranden. Toen ze klaar was en mooi goudgeel, liet zij ze op een bord glijden en bracht dat naar binnen. „Ik begrijp, wat ge bedoelt," zei ze, het bord op tafel zettend. Darnay, die het weerbericht had zitten lezen, keek Verbaasd op en staarde haar aan. „Slordige taal," vervolgde ze „zo wil ik niet meer spreken." Hij bleef haar aankijken, nu met een glim lach. „Zou ik niet kunnen leren spreken zoals u?' „Probeer 't alsjeblieft niet, juffer Soes. 't Zou zonde en jammer wezen. Je taal hoort bij je land, net als de hei bij de heuvels 'e hebt nog net genoeg Schots in je taal om te krulden wat jc zegt Ik vind het erg prettig om er naar te luisteren." Hij werd plotseling geheel ernstig. „En vergeet nooit," vervolgde hij. „dat het oude Schots een prachtige, sterke taal was, sterk als je voor vaderen zelf Zij spraken het aan het hof van koning James en in de Schotse gerechts hoven. Dichters hebben die oude taal ge bruikt en haar onsterfelijk gemaakt. Ik maakte alleen maar aanmerking op dat éne woord, dat je gebruikte ik ben een mis selijke vitter." (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 4