Bij de Jaarwisseling r Hoe zit dat met die wolprijzen? De fabrikanten worden heel wat prettiger geleid dan de boeren RUWE HAMDEH Texel in 1948 door burgemeester G. D. Rehorst De heer J. C. Visser VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 62e JAARGANG No. 6284 TEXELSCHE COURANT PERSONALIA. Jan Onze vroegere plaatsgenoot, dlir D. J. Wuis benoemd tot tech. hoofdambtenaar A te Den Haag. De oud-Texelaar Kees Vonk expo seert in het Frans Halsmuseum te Haar lem. Jan. Wachtmeester A. A. Jellema met pensioen. 20 Jan. Dhr H. J. Abmu, dir. PTT- kantoor viert 40-j. jubileum. 1 Febr. Dhr H. Kalis, kantoorhou der PTT te De Cocksdorp, gaat na 40 dienstjaren met pensioen. Dhr P. Savel'kouls, sergt -marinier, uit Indonesië teruggekeerd, ontvangt zilv. medaille voor 24 jaar eerlijke en trouwe dienst. 16 Maart. Jan Trap, Texels. oudste ingezetene, 99 jaar. Maart. Dhr S. Krijneri en P. A. '/uurendonk, adj.-commiezen, eervol ontslag verleend per 1 April. Dhr Jb. Kalis benoemd tot vogel wachter voor Den Hoorn en omgeving, als opvolger van dhr K. Boon. Zuster Dieuw Witte vertrekt eind Juli naar Flores (Indonesië)". April. Mej. Fr. Thomassen 40 j. in dienstbetrekking bij R. J. Daalder te De Koog. —7 April. Dhr W. H. Lap neemt als Pres.-Commissaris afscheid van Teso. April. Dhr Gerritsma bedankt als adm. VW Texel. 7 April. Dhr G. Bakker gekozen tot commissaris van TESO. 23 April. Dhr G. W. Oskamp uit 200 sollicitanten benoemd tot adm. van de WV. April Dhr A. van Dienst benoemd tot adm. van de Woningbouwvereniging 2 Mei Dhr J. Bakker, Den Hoorn, 25 jaar lid R.K. Armbestuur. Diir B. Boks behaalt fraai succes op Intern, tentoonstelling banketbakke rij etc. te Utrecht. Juni. Dhr A. A. Jellema, De Koog, benoemd tot controleur bij de N.V T.È. S.O. 27 Juni. Dhr C. Witte, „St. Mar rus", 't Noorden, 40 jaar kerkmeester. 1 Juli. Mej. A. Tuinder krijgt zilve ren medaille van de Oranje-Nassau- orde wegens 50-j. dienst als .huishoud ster bij dhr Jb Roeper Jbzn. Onze vroegere plaatsgenoot, dhr Ir. J. S. Keijsev, benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. 10 Sept. Dhr M. C. de Gorter be noemd tot administrateur van de N. V. TESO Er waren 400 sollicitanten. 29 Sept. Afscheid van Dr. Ten Bruggencate van liet Consultatiebureau. Sept. Dhr K. J. G. Lampers be noemd tot stuurman op lichtschip ,,'i'er- söhellingerbank". Oct. Mevr. N, Epe-Keldenliuis nam afscheid als leidster van de Zusterkring 29 Oct. Zuster Mulder onfcvafigt zil veren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. 6 Dec. Dhr J. C. Visser benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau. ONDERWIJS. 10 Jan. Kleuterschool geopend te Oosterend. Jan. Mw. M. W. de Graal-Bakker te De Cocksdorp benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l.s. aldaar. 19 Jan. Ouderavond o.i.s. te O'end. Jan. Mw. de Wolf-Kikkert wegens ziekte van dhr P. Kleve, h.d.s., benoemd tot tijd. onderwijzeres te M.-Eierland. Febr. Opgave aantal leerlingen der scholen in 1947. 19, 20 en 23 Maart Opvoering ope rette „Het goudmuiltje" door o.l.s. te M.-Eierland. 14 Mei. Feestavond Ulo. 1 Nov .was het 25 jaar geleden, dat de schooi voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg werd geopend. Jubileum wordt feestelijk herdacht. JUBILEA. 27 Febr. Echtpaar L. Bruin-J. Bruin-de Vries 60 jaar getrouwd. Maart Zadelmakerij Alex Koning 45 jaar. 18 Maart. Echtpaar H. Koopman— G. Koopman-Selser 50 jaar getrouwd. 20 April. Echtpaar A. v.d. Slikke- M. v.d. Slikke-Zwartepooite 60 jaar ge trouwd. - 10 Mei. Het echtpaar H. Witte M. Witte-Huisman 50 jaar getrouwd. 12 Mei. Dhr Jac. Kikkert Nzn. ge huldigd wegens 50-j. lidmaatschap van de II. M v. Landbouw. 13 Mei Doopsgez. Jongerenkring viert 25-jarig bestaan. 9 Juni. A. Kooger en J. 'A. Kooger- v.d. Berg te De Waal 55 jaar getrouwd. 19 Aug. Aris van der Vis en Tet.je Kuiter te Oostercnd 60. jaar getrouwd. 30 Sept. Echtpaar J. Henkes en H. Henkes-Vlas 50 jaar getrouwd KERKELIJK LEVEN. 11 Jan. Driekoningenfeest in Sint JanShuis. 18 Jan. Ned. Herv. Kapel te Zuid- Eierland in gebruik genomen. 11 en 13 Febr. houdt Pater Witte in Den Hoorn en Oosterend lezingen over zijn missiewerk in Afrika. 15 Febr. Ds. G. Hartdorfl, te Ant werpen benoemd, neemt afscheid van De Waal en De Koog. April. Bazar in Z.-Eierland t.b.v. Ned. Herv. Org. April. Doopsgez. Zangkoor te Den Burg opgericht, dir. dhr F. Ivassenaar. Texel. Oudejaaj' 1948. Het is min of meer traditie gewor den, dat de burgemeester in de ver trouwde \„Texelaar" het oude jaar uit luidt liet een kleine nabetrachting en liet nieuwe jaar met een enke! woord voor ons eiland aankondigt. Gaarne wil ik van de mij opnieuw geboden gelegenheid gebruik maken, in dé" eerste plaats om alle Texelaren een gezegend 1949 toe te wensen. Het afgelopen jaar bracht Texel veel goeds. Er was vooruitgang ten opzieli- le van de veel besproken wegen en de wederopbouw, ofschoon we allen niet ons ongeduld liet veel vlugger zouden wensen. Schone boerderijen verrezen in Eierland en liet aantal ruïnes in liet wijde .polderlandschap wordt allengs kleiner. Het is een voorbeeld'van ener giek aanpakken. Menige goede woning werd gesticht. De woningnood blijft echter schrijnen en de vooruitzichten voor 1949 zijn niet opwekkend. Het be zoek van liet toen nog prinselijk paar was een hoogtepunt voor Texel. In veel was pr een prettige samenwerking, soms viel het tegen. Tal van particulieren brachten ze genrijke verbeteringen aan in hun be drijven en vele plannen worden uitge werkt. Mei dankbaarheid mag worden geconstateerd, dat de Texelaar oi er liet algemeen de roep van zijn tijd hoort en verstaat. Van een in de beslotenheid van liet eiland soezen is geen sprake. Natuurlijk is Texel in liet verleden nooit een aparte wereld met eigen geestelijk leven cn gesloten, economi sche huishouding geweest, maar in de ze tijd zijn de banden met ,de over kant" wel zeer sterk geworden. Zit men 's morgens op de boot, dan verbaast men er zich telkens weer over, hoeveel Texelaren steeds het Marsdiep over steken cn uitzwermen over de provin cie Noordholland en verder, 's Avonds keren zij terug als bijen naar de korl, op de booi uitwisselend de wederzijdse ervaringen. Luisterende naar de ge sprekken op de boot, hoorde ik eens, dat de ene Texelaar jarenlang op Cu racao goweest was, de andere wenste te emigreren naar Zuid-Afrika; voorts sprak iemand over zijn zoon, die in In donesië was en een ander over ziin zoon in Canada. Het zou interessant zijn na te gaan in hoeveel vreemde lan den en plaatsen er Texelaars wonen. Dit alles is een symptoom van het steeds meer opgenomen worden van 't eiland in 't grote verkeer. De een zal dit toejuichen, omdat de moderne tijd dit eist, de ander zal het betreuren, om dat er een deel van de intieme eiland sfeer door verloren gaat. We hebben echter hel beloop der dingen te aan vaarden Als we onze gedachten laten gaan naar het komend jaar, dan is dat niet zonder zorg. We gevoelen, dat op me nig gebied de wagen zwaarder gaat trokken. We hebben tijdens de oorlog wel allen betoogd, dat er na zoveel ja ren van afbraak en verwoesting moei lijke tijden zouden volgen, doch in de practijk willen wij daar niet zo graag aan. Toch zullen wij er rekening mee moeten houden en trachten liet beste er van te maken. De oorlog heeft veel geestelijk" onrust gebracht en, hetgeen erger is, veel geestelijke onverschillig heid. De levensstijl van „na ons de zondvloed" wordt meer aangetroffen dan voorheen. Menig geestelijk scheep je heeft zijn vaste koers van vroeger verloren. De economische verhoudin gen geven meer aanleiding tot huilen dan tot vrengde Van dit alles heeft en zal Texel de invloed ondergaan. Tegenover veel van dit alles staan wij machteloos. Toch blijft er veel over ten aanzien waarvan wen wel invloed hebben, nl. de opbouw van eigen geestelijk leven cn de opbouw van onze Texelse gemeen schap, het zijn plicht doen in eigen werk en taak en de samenwerking on derling. Moge het jaar 1949, ondanks veel dat dreigt, toch voor Texel en ons allen een gezegend jaar worden, vindende het ons bereidt, ieder op zijn post. er het beste van te maken. die bij K.B. van 6 December jl. werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en wel wegens zijn verdiensten als voorzitter van het Alg. Armbestuur, welke functie hij veertig jaar lang heeft vervuld. P.T.T. OP 31 DEC. EN 1 JAN. Den Burg is 31 Dec. na 15 uur ge sloten voor alle geldzaken en na 17 uur voor alle overige postale dienstonder delen. 1 Jan. geopend: \an 8-9 uur voor de verkoop van frankeerzegels en voor busrechthouders tot afhalen van corres pondentie. Van 8-9 cn van 13-14 uur ge opend voor telegraaf en ceigesprekken. 1 Jan. wordt een briêfbestelling uit gevoerd 1 Jan. worden geen pakketten besteld. De Cocksdorp Oosterend en Oude- schild, Den Hoorn, De Koog en De Waal 31 Dec. voor alle postzaken ge,- sloten om 15 uur. Voor telegraaf en te lefoon geopend als op andere werkda gen Eierland ip 31 Dec. voor alle geldzaken geSlotea om 10 uur. Voor overige postale dienstonderdelen ge opend van 15-16,30 uur. Telegraaf en te lefoon van 8-20 uur. den. De Cocksdorp, Oosterend en Oude- schild, De Koog zijn 1 Jan. geopend van 8-9 uur voor de verkoop van fran keerzegels en telegraaf en telefoon; Den Hoorn, De Waal cn Eierland zijn 1 Jan. alleen geopend van 8-9 uur voor vei koop frankeerzegels. 2 Mei. Ds. M. N. de Wolf doet in tree in Geref. Kerk te Oosteiend en Den Burg. Mei. Congregatie-avond in de Pa rochie te Den Burg. Mei. Missietentoonstelling iri „Ca sino". Baten voor de missie van Pater Witte. 27 Juni. Afscheid Ds. G. M. J. Winter, N.H. predikant te Oosterend. 28 Juli. Pater Witte vertrekt na 8 maanden weer naar Afrika. 1 Aug. Cand. C. J.J. Janse doet in tree als voorganger van de N.H Ge meente te De Waal en De Koog. Zomer 1948. ,,Öe Jonge Kerk" kam peert bij Den Hoorn. Bijeenkomsten „Youth for Christ". 19 Aug. Opening bazar ten bale v. restauratie N.H. kerk te Den Burg. 22 Sept.. R.K. kerk te Den Hoorn bestaat 25 jaar. 25 Sept. Viering 00-j. bestaan Zon dagsschool ie Den Hoorn. 22 Oct. De klok van de R.K. kerk te Den Burg feestelijk ingehaald, ge wijd en geluid. Nov. Aanvang restauratie N. H. kerk te Den Burg. 27 Nov. Kerkklok N.H. kerk Ou- deschild terug en weer geluid. 9 Dec. Aanbesteding herhouw N.H. kerk te De Waai. 12 Dec. Ds. Janzen, voorheen te Oosterend, thans te Tubbergen, leidt dienst in Oosterend ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. -3 Dec Onze vroeg ere plaatsgenoot de Z.Eerw. heer C. J. Graaf, kapelaan te Den Haag, viert ziin lS'/j-jarig pries terjubileum 25 Dec. Klok N.H. kerk, na jaren, op Texel terug luidt weer. HOLL. JMIJ. VAN LANDBOUW. in de Dinsdagavond gehouden verga dering werd dhr Jac. Roeper Johzn. tot voorzitter benoemd. Dhr H. J. Keij ser werd als penningmeester herkozen. Voorts werden tot leden van 't bestuur benoemd mej. G Dijt en de heren F. R. Keijser, Jurr. Beumkes cn KI. Zuide- wind. Donderdag 24 Febr. komt dhr Van der Knoop uit Brielle met een in- terssante film. begin Febr. zal Ir. Tuin man een inleiding houden over de Be nelux, terwijl het jongste L.E.I.-rapport (Landbouw Econ. Instituut) ter sprake zal komen. Van 1 Nov. tot 15 Jan. werd reeds 25 kg. voer toegewezen, er komt nog 50 kg bij, dat om practische redenen in twee gedeelten zal,worden verstrekt. Zie ook volgnd nummer De .schapenhouder moge opgaan in zijn bedrijf, het is zeker dat zijn liefde voor zijn boerderij de stimulans van redelijke bedrijfsuitkomsten niet kan ontberen. Dan zegt-ie allengs: gooi de ploeg er maar in. Doch velen hebben gelukkig nog alk belangstelling voor het wolvee. Dat bleek ook weer zonne klaar tijdens de Donderdag jl. in Hotel Texel" gehouden vergadering, waar op de heer Haverhals, secretaris van de Ned. Wolfederatie, een inleiding zou houden over de wolprijzen. Spr. wer den tal van vragen gesteld^en menig maal werd hij geïnterrumpeerd. Waar dit in zijn competentie lag, wist hij de vragenstellers doorgaans naar genoeg doening te beantwoorden. Echter trof ons, dat dc spreker hier en tiaar wat kort bij een bepaald punt bleef stil staan, waardoor de gedachtengang-in- de-zaal niet steeds tot rijping kon komen. Na een kort openingswoord door de heer Th. Hin, begon de heer Haver hals zijn toespraak: Wij zien thans een kenmerkend ver schil met voor de oorlog, toen bij vrije vraag en vrij aanbod de prijzen enigs zins afgestemd werden op ,de wereld markt. want nu wordt de prijs vast gesteld van overheidswege en wel door het Directoraat-Generaal van de prii- zen in Den Haag. Er werd een com missie van advies ingesteld, gevormd door een industrieel, een vertegenwoor diger van de Stichting van de Land bouw, een wolhandelaar in buiten landse- en een in binnenlandse wol en een vertegenwoordiger van de Ned. Wolfederatie. In deze commissie ko men. zoals men begrijpt, tal van tegen strijdige belangen Aaar voren. De re gering eist, dat de prijs wordt vastge steld overeenkomstig die van de we reldmarkt. Wij voeren minstens tien millioen kg in en produceren zelf een millioen. Zou de regering een afwijkende (dus hogere) prijs voor het binnenland vast stellen. dan zou op het buitnelandse product een heffing moeten worden ge legd Die politiek wil zij niet volgen De laatste jaren is van Texelse zijde meermalen de opmerking gemaakt, dat. hoewel de prijs almaar steeg, de rege ring dezelfde prijs handhaafde. Steeg de prijs werkelijk? De berichten, die men over de wolmarkt leest, zijn alleen door insiders te begrijpen. De krant schrijft niet. wat het rendement en de DE KAMPIOEN Dit is de ram van de heer G. C. Kikkert De Westen, die op de 13 Sept. j.l. ge houden fokveedag nummer één werd in de rubriekeenjarige rammen en daar mede voor zijn eigenaar de wisselbeker veroverde kwaliteit zijn. En van deze factoren is de prijs nu eenmaal afhankelijk Het aantal kwaliteiten is zeer groot. Wij onderscheiden twee grote groepen dc Merino en de Cross Breed, onder de laatste soort valt de Ned wol. Voor de oorlog zagen wij reeds prijsstijging. Voor de oorlog werd de wol regel matig duurder naar de fijnte en dat is zo doorgaans: stijging naar fijnte! Na de oorlog nog grotere stijging naar de fijnte (de Merino). Ik kreeg direkt Texelse boeren mij me. zegt spr. Ik wees er op dat de grove soorten in prijs daalden (5 pet.), terwijl de Me rino met 20 pet en meer steeg! De Merino wol teelt Australië en Zuid- Afrika en het duurder worden van die wol werd door schaarste veroorzaakt. In de oorlogstijd bracht de wol minder op dan het vlees. In Australië en Afrika ging men zich daardoor meer toeleggen op de fokkerij van het vleesschaap, waardoor het aan tal Merino-schapen achteruitging. UITGAVK v.h. Fa LANGEVELD DE ROOIJ Boekhandel - Drukkerij en Bibl Den Burg Texel Postbus 11 Te??foonnr 11 Postgiro 652 Bankrekening Rotterd. Bankver en Coöp. Boerenleenbank. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Postabonnementen f 2,25 p half j OVERBRUGGINGSUITKERING VORSTVERLET. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de uitbetaling van de overbruggingsuitkeringen en van de uitkeringen ter zake van vorstverlet voor de georganiseerde werknemers van liet NVV, KAB, CNV en EVC zal plaats hebben aan de navolgende adres sen: De Cocksdorp, wijk C. en Midden- Fierland: bij J. Westdorp, „Rio Gran de". Zuid-Eierland: bij C. M. van Sijp E 58 Oosterend en wijk O: bij D. van Ta- tenhove, Hoekstraat, 20, Oosterend. De Koog en wijk K: bij R, Henstra, „Bosrand", De Koog. Den Hoorn en wijk H: bij W. Jonker, Den Hoorn 104. Den Burg, wijk B, De Waal en wijk W: bij J. C, Giele8, Schoonoordweg 2, te Den Burg. Voor ongeorganiseerden geschiedt d§ betaling ten gemeentehuize en wel op Dondrdag 6 Jan. 3049, des morgens van 10-11 uur. De uitkering aan georganiseerden vindt plaats op Donderdag 6 Jan. 1949, des namiddags van 2-3 uur aan boven staande adressen of zo er dan weer ge legenheid is het werk te hervatten de® avonds van 8-9 uur, eveneens aan bo venstaande adressen. De vertegenwoordigers van de vak honden kunnen de uitkeringen in d« loop van Donderdag 6 Januari a.s. ten gemeentehuize afhalen. De wekelijkse inkomstenbriefjes kun nen voor de georganiseerde arbeiders eveneens aan bovenstaande adressen worden ingeleverd. De inlevering dient te geschieden op Vrijdag 31 December of uiterlijk op Maandag 3 Januari a. s. vóór des middags twaalf uur. De brief jes worden van de vertegenwoordigers \an de vakorganisaties ingewacht uiter lijk in de loop van Maandag 3 Januari a. s. Texel, 29 December 1948. Mv De Burgemeester, G. D. REHORST. Ruwe huid, Schrale lippen,- 1 PURQL verzacht en qeneestl ln midden '47 hadden wij een half millioen kg wol in de vemen in Amster dam liggen. Wij konden de voorraad niet kwijt, doordat de prijs veel te hoog lag het buitenland bood tegen lagere prijs aan De heer Th Hin. het woord verkrij gende, merki op. dat hij het op de in Jttni in Alkmaar gehouden vergadering niet helemaal eens was met de vastge stelde prijs. Ook nu ben ik nog niet overtuigd geraakt. Er zit een kleine kronkel in de redenering van spr. Hij zegt, dat de wolprijs is vastgesteld naar die van de wereldmarkt. Volgens mijn eigen gegevens wisten wij, dat vanaf-Juni '47 tot Juni '48 de prijs aan merkelijk was opgelopen, de de merino weliswaar veel meer door de vermin derde aanvoer. Ik dacht aan nóg een oorzaak: de fijnere wol wordt in da meskleding verwelkt en voor die kle ding zijn geen prijzen vastgesteld. Dhr. Jac Keijser: Wat verdient de Federatie aan de verwerking van een kg wol? Antw. Acht pet, dat is fantas tisch goedkoop De handelswinst op buitenlandse wol is ook minstens dit pet., terwijl daarbij verder niets gefi nancierd behoeft te worden. Dhr. Keijser: Toen het deviezenkraan- tje dichtging namen de Nederlanders de wol wel af. Toen konden zij de prijs wel betalen. Dhr. P. Bakker Azn In 1939 was de uitgekeerde prijs plm. 74 ct., tnaar ze lag in werkelijkheid boven de gulden. Mej. Dijt. Als wij een prijs uitbe taald kregen die hoger is dan de we reldmarktprijs. begrijp ik niet, dat wij nog gedwongen worden de wol te leve ren. Ook werd bij een zelfde prijs op de wereldmarkt na verloop van tijd vijftig ct minder uitbetaald, nl. van f. 2.60 2.10. Dhr. jac Keijser: De industrie zit er ook niet om vliegen te vangen, denkt ze. Hoe is het mogelijk, dat zij 7,8 pet dividend kan uitkeren, nieuwe indus trieën worden opgericht en geweldige reserveringen worden gevormd. Dat kun je toch niet van de wind doen? De spr. zeide, dat de prijs, hier een tijdlang uitbetaald, te hoog was. in verhouding tot de wereldmarktprijs Dit kon men niet volhouden. In de loop van '47 is zulks niet meer geschied. De deviezenschaarste is een chapi ter. dat niet door mij te beoordelen valt. het is regeringspolitiek. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1948 | | pagina 1