lang moet Texel nog modderen zonder waterleiding pr Kg Geslaagd debuut van de Maria Congregatie Hoornder jeugd handhaafde ook dit jaar een Ouwejaarsavondtraditie Kalenders 1949 fOENSDAG 5 JANUARI 1949 62e JAARGANG No. 6285 EXELSCHE COURANT Wat niet niet weet wat niet deert, maar alle Texelaars weten het wél! Zfl voelen zich op het gebied van de hygiëne een stuk achtergesteld bij tienduizenden landgenoten aan de overkant wier woning op de water leiding is aangesloten. Een enkele manoeuvre aan de overkantse kraan en het kostelijke water vliegt er uit. Er is tegenwoordig geen enkele rxelaar meer, die niet eens per jaar n reisje naar liet Vasteland onder- emt en zodra hij weer met de geneug- n van de waterleiding kennis maakt, oet het 'm steeds van het hart: „Wat li genot, zo'n kraantje, wat een genot n douche, wat een genot zo'n had jis!" En als die Vastelanders hun tegenvi- te komen maken en by flinke droogte in de knierpende pomp een scheut ater trachten te ontfutselen, tja dan lor je nogal eens: „Hè, ik zou hier joit kunnen wennen.'Goed, Goed, het ag hier fyn wonen zijn met al dat na- urschoon om je heen en ik voel ook iver dennengeur door mijn slaapka- erramen naar binnen zwoelen dan die irwenste fabrieksdampen, maar het irrukkeiyke bezit van een kraan en op dc- waterleiding spant toch de oon," Daal' staan wij dan met onze dennen- issen en duinen en strand en wij be ven plechtig, dat-ie volgend jaar voor ekaar komt! Nu is het waar, dat het woord water- iding over de lippen komt, zowel over e van de eenvoudigen van geest als er die van onze vroede vaderen en ij weten niet wie het vurigst hoopt op Twezenlyking van de waterleiding op ?xei. In 1911 werd er al in de Raad er gedelibereerd en verschillende iskundigen hebben hier en daar al ja- n geleden steekproeven genomen Edoch, Texel zelf zal nooit m slaat zijn een waterleidingsbedrijf te exploite- 11. liet zal zich moeten aansluiten bij t ProiBedi-yf. Een gelukkig ver- ■liijnsel is, dat Ged, Staten het met el- lar eens zijn, dat Texel niet langer nder een waterleiding kan leven. Zodra er materiaal beschikbaar is imt ze er ook. Zeg het met slakken. Tot zolang moeten wij dus blijven lormodderen. In de tegenwoordige tijd n wij trouwens nog een voordeel in ontstentenis van een waterleiding: de geinbakken vormen een geliefd woon- >rd van die moddervette slakken en en teger. een, dat de Texelaar by het jtten van liet onontbeerlijke vocht zo'n est mee naar boven krijgt. Nu niet opperen en ajakkes roepen, want de eigen betalen altijd nog een flinke ijs voor onize wulken en dat zijn ook iszuivere stamboekslakken. Dat slakken vies ziin is maar inbeel- ng. Natuurlijk kunt U aanvoeren, dat 'nderen maar al te graag het deksel itillen en een of ander voorwerp in put laten vallen, waardoor de zui- rheid van het water niet wordt bevor derd. Laat liet zo zyn maar vieze var kens w orden niet vet en in doorsnee 'zien wy-op-Texel er tooh heel ivat ge zonder uil. dan de stadsmensen, die niet voor niets bleekneusjes worden ge noemd. Bovendien: menig Texelaar heeft de goede gewoonte om eenmaal pef jaar ziin regenput of zelf of door een deskundige te laten schoonmaken, waarbij wy mogen aanemen, dat niet 't materiële (een verloren gegane trouw ring, een kinderschopje een bloempot) op de voorgrond staat, doch de lust tot het doen delen van de put in de alge mene hooggeprezen schoonmaakwoede van Moeder de vrouw. 25 JAAR ORGANIST! Op Niéuw-jaarsdag herdacht de heer W. van Heerwaarden,' Gravenstraat, de dag, dat hy 25 jaar lang de functie van organist vervulde in de R.K. kerk in de Molenstraat. Tijdens de plechtige Hoogmis, welke ter gelegenheid van dit jubileum met grote luister werd gecelebreerd, en waaronder de zangers een keurig uitge voerde meerstemmige Veni Creator en Mis zongen, memoreerde de Pastoor in zyn Nieuwjaarspreek dit heugelijk ju bileum en wees op de accuratesse en het plichtsbesef van de jubilaris, die nooit verzuimd had of te laat gekomen was. Ten huize van de jubilaris verscheen het voltallige kerkbestuur, dat bij monde vai, Pastoor Gussenhoven een ruststoel aanbood. De heren zangers schonken een courantenbak en een mu- ziek-ca taloog. Geheel de dag was de woning van de jubilaris gevuld met belangstellenden, die hun gelukwensen kwamen aanbie den. Twee woningen, één put. Een hoogst actuele noot worde hier tussendoor geslingerd: samen goed is armoed, zegt liet spreekwoord. Maar vele trouwlustigen kruipen liever met twee paren in een hokje om met z'n vieren lief en leed te delen dan nog jaren in liet stadium van vaste verke ring te blijven rondlopen. By die deling behoort ook liet gezamenlijk putten van water. Waar overvloed is kijkt men op geen druppel, doch in tijden van droogte - en dan behoeft het niet eens zo erg te worden als in de nooit vergeten zo mer van 1947 dan vormt de water- schaarste en waternood een enorme bron van twist, waaruit om in de terminologie te blyven, de gevaarlijkste toestanden kunnen voort vloeien. Dan kennen wy ergens in Den Burg twee woningen, die gezamenlijk één re genput hebben en waar het ene gezin met een behoorlijk aantal spruiten is j - gezegend, terwijl de ooievaar de andere zuivelfabriek, dat water kost me 75 cent woning maar steeds braaf voorbij blijft j per cubieke meter. In Oudeschild-Oost, fladderen. Gevolg in tijden van droogte dus in de richting van de haven, krijg je achterdocht en kwaje gezichten. enkel zout water. In liet westen ligt het Dezer dagen zyn wy er op uit getrok- land wat hoger. Merkwaardig, maar als ken om eens te onderzoeken, hoe men je daar een kolk op het hoogste punt zich op het eiland oe.helpt. Wij sloegen j van liet land graaft, heb je de meeste de Sdhiiderweg in en ontmoetten daar j kans op beter water. Alle sloten by Ou- Vorst, storm, sneeuw, alles in één week Maandag zag Den Burg in bovenstaand beeld een Oudeschilder veehouder, die mei 'n grote watertank op zyn wagen naar de zuivelfabriek reed. Wy roken eopie en inderdaad, het interview paste keurig in dit bestek. De man vertelde: ,,Ik rydt al mijn levenlang om water, want by ons in he! dorp is het misère. In heel Oudeschild zyn niet meer dan zes pul len, waaruit je goed water haalt. (Wel water, bedoelen wy). Die putten liggen helemaal in de west Ik ga nu naar de OVERZICHT OER WATERLEIDINGEN LIGGING DER POMPSTATIONS e-J'- -x-.KVWltPrfi^ /t-0 muis PLAATS, WAM ten DRINKWATERLEIDING 15 GEVESTIGD. ZETEL EENER GROEPSWATERLEIOING POMPSTATION GEARCEERD GEBED VOORZIEN VAN DRINKWATER PROVINCIE.GRENZEN GEMEENTE.GRENZEN RUKS INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID UTRECHT deschild zyn fout, bij Rozenhout. zyn ze j geschikt als drinkwater voor het vee. Ik rijd een paar keer per week naar i de fabriek ter w ille van myn koeien, schapen en het paard. Er zit hier, met die drie melkbussen erbij, een zeven honderd liter op de wagen als ik voor zien ben. Tk kan ook wei water halen van de gemeentelijke pomp aan de weg, maar hier leg ik de slang er in en de tank loopi vanzelf vol." „Dat is zo garnv bekeken!" „Nu wel, maar kom hier eens zomer dag!! Dan staat er een hele file van wa gens, dan kun je uren wachten, hadden wy maar een waterleiding!" „Moet U het hele jaar door water ha len?" „Practisoh wel, want al is het geen zomer meer, zolang er geen regen komt, zitten wy zonder. September was droog en November gaf ooi: niet veel vocht!! Nevel geeft geen water!! Tk ken by Den Helder een boer, die zyn rund vee doorlopend op stal houdt, hii is aan gesloten op de waterleiding en heeft dus geen gebrek, maar dat moet ook niet, want een koe-op-stal heeft dagelijks 60 liter nodig!" Daarop hebben wij' een on derhoud gehad met de lieer Wieringa, directeur van C.Z. „De Eendracht", die ons ver telde, dat er zomerdag door particulieren meer water van de fabriek wordt betrokken, dan hem lief Onze norton- pompen (dezer dagen is er nog een bijgeslagen), ont vangen prachtig water van de Hoge Berg. De capaciteit is 10,000 liter per uur. Wij heb ben dagen gehad, dat er 5—6 uur aan pen stuk door voor boerderijen en andere parti culieren werd geleverd. Dat werd dan 40—50,000 liter. De kosten van het water zelf vallen mee, maar het trans port naar Eierland kost voor een vracht van 3 ton toch wl f 12-14! Weinig boerde rijen hebben een nortou- pomp." Meer melk door heter water.. Van welk een groot belang goed drinkwater voor de boe ren is, blijkt uit het feit. dat een bedrijf, dat voorheen troebel water moest gebrui ken, door aansluiting op de waterleiding 20 pot. meer melk opbracht! Dat is na tuurlijk wel een unicum, maar dat de koeien heel wat meer melk geven bij zuiver water is buiten kijf. Op het platte land moet nog tiee! wat ge beuren, zoals uit bijgaande kaart blijkt. Niet alleen ont- breekt de waterleiding op de waddeneilanden, ook in Dren te is het grootste gebied nog verstoken, alsmede grote op pen-lakten in Groningen, de Veluwe, Limburg, e a. Slechts 00 pet. van de bedrijven op het platteland is aangesloten. De Friese Rijksveeteeltcon- lent was van mening, dat er per stalperiode bij 40 stuks vee gerekend moet worden op 'n schadepost van f!500,— indien in plaats van het bes te water uit de waterleiding, ander water wordt gebruikt. (Slot volgt) Wat ze aan De C'ocksdorp kun nen, kunnen wij toch ook wel!?" meenden de Jongens en meisjes van de Marlacongregalle. Laten wij er dadelijk aan toevoe gen, dat 7.U er met vlag en wimpel zijn gekomen, de jongens en meis jes, die vorig jaar Mei zulk een suc ces oogstten met hun schetsen, dat zij het aan durfden met een heus toneelstuk voor het voetlicht te treden. En in de adv. lazen wij dan ook het kordate woord: „De Toneel club"! Na hen aan het werk te hebben ge zien, kunnen wy zonder, schroom ver tellen, dat Texel weer een toneelclub rijker is geworden. Natuurlijk is dit ge zelschap nog geenszins een gevaarlijke mededingstei naar de beker. Wie zou dat mogen eisen?: vele Texelse ama teurs hebben huu sporen pas verdiend na jarenlange volharding, na veel cii- tiek te hebben moeten horen, vandaag vernietigend, morgen opbouwend en zo kwamen zij ten slotte m het rijk, waai de beroepsspelers tronen! Het is tori) bekend, dat wij zelf onzuiver door 'n tikkeltje Chauvinisme meermalen van overkants auditorium de opmerking hebben horen maken: „Die lui hoeven voor beroepsspel by ons in de grote stad niet onder te doen!" Dan voelden wij ons gestreeld! De Mariacongregatie is dus op de goede weg. Het is een alleraardigste op voering geworden, nadat het ensemble wat huiverig naar liet uiteenw ijkende doek zal hebben gekeken, want.... naar wij uit goede bron vernamen, wil de 'het met de generale repetitie niet erg i lotten. De inhoud. „Marjatla's Kerst" Wij worden mee genomen naar de Tanvmerohoeve, in 'n onherbergzame streek van Noorwegen. Het is hartje winter, sneeuwstormen gieren rondom de- gebouwen, hongerige wolven zwerven begerig rond en wee de lei-dwaalde reiziger, die hun in het vizier komt! „Maar wy moeten er op uit, mannen", zegt Conrad Përzer (Marius Witte, „Si. Marcus", de eigenaar van de Tamnif-ro-hoeve, „wij moeten de ar me, geïsoleerde bewoners van het Jung- fröh-dal redden, wij moeten hen redden van hongersnood!" De expeditie is ech ter zeer gevaarlijk, waar zij zes uur lang over een zeer smalle, iangs diepe afgronden voerende bergpas moet trek ken, één misstap en men is verloren Marjatta (Rita Reij Tld.) verkeert in grote angst omtrent liet lot, dat de mannen te wachten staaf. Zij houdt van haar man. En van haar dochertje In- grid (Loc-sje Buisman .ld.). Wel is waar blijft Mfirjatta's \ader (Jaap Barhorst) op de hoeve en Aili, (Corrip van Heer waarden) haar zuster zal haar ook ge zelschap houden, maar geen enkel be moedigend woord kan haar geruststel len. De mannen, die de dalbewoners zul len ravitailleren, bonden krijgsraad. Als Conrad aan Odegin van Majalter (Jan Smit) op de man af vraagt, of deze er mee op uit trekt, krijgt hij een ontwij kend antwoord. Odegin wijst er o.m. op, dat de tocht zeer gevaarlijk is. Oonrad maakt hem uit voor een lafaard, maar Marjatta verdedigt Odegin, angstig als zij is loor de bijkans onverantwoorde onderneming, waaraan ook Aili's man (ore Odegard (Thijs Bakker) en haar broer Balt (Jan Hopman Frzn.) zullen deelnemen. Conrad wordt kwaad en ver denkt zijn vrouw er van, dat zij die Ode gin wat al te aardig vindt, Marjatta denkt echter niet aan ontrouw De ex peditie vertrekt en Simon Böre, de ou de knecht (Jan Noo,y) loopt dapper op w acht met het geweer, om wolven en ro ers up een afstand te houden! Maar de ouwe baas wordt overrompeld en neer geslagen door drie rovers (Dirk Witte, Siem van Swinderen en Jaap Bakker), die op hun beurt door Odegin onschade lijk worden gemaakt, althans op de vlucht worden gedreven. Odegin heeft de hele zaak echter in scène gezet om in de ogen van Marjatta een held te zijn en daardoor haar liefde te veroveren. Zij is hem hoogst dankbaar dal zij hem heeft ontzet, maar als hij haar in zijn a men wii nemen om haar te kussen, tracht ze zich resoluut los te worstelen. Voordat zij daarin slaagt, worden zjj door de op een onverwacht tijdstip te- i nggekeerde expeditieleden verrast. Haar man wordt door grote woede ge grepen en het is maar gelukkig, dat hy meteen rechtsomkeert maakt! Hel ge luk in de Tammero-hoeve keert pas te- nig, als een der rovers, door een kodde- li nu zwaar verwond, getuigt, dat Mar jatta niets van Id-gin heeft willen we ten. ('onrad en Marjatta vinden elkan der weer in een innige omhelzing. Goed op dreef. Wi.j hebben reeds gezegd, dat't - jeug dige gezelschap goed op dreef was. Regi seur was dhr W v. Engelen De rollen waren goed ingestudeerd en werden flink vertolkt. M. Witte was een kranige hoer, die recht door zee ging en voor geen kleintje vervaard was. Rita Reij een zorgzame huisvrouw. Was zij aanvankelijk wat stug in het spel, in '1 2e en 3e bedrijf wist zij de achterstand keurig in te halen. Loesje Buisman pas negen jaar, speelde heel lief en kende haar rol uitstekend! Die zal nog wel eens op de planken mogen komen! Jaap Barhorst v.as dc oude vader, die al heel w at stormen had getrotseerd en de jon ge generatie vaak van advies diende. Jan Xooy was een uitstekende kracht, die de figuur van de oude knecht vol kanen tot zijn recht bracht, Corrie van Meerwaarden gaf een knappe creatie als de kordate zuster van Marjatta. die zelf zovee! zachtaardiger karakter be zat Ook de andere spelers. Jan. Hop man. Sientje Zijm, Thijs Bakker, Jan Smit, Dirk Witte, Siem van Swinderen en Jaap Bakker bleken het klappen van de zweep al aardig te verstaan, vooral de uitbeelding van de drie rovers werd ongekunsteld, rauw-eoht, weergegeven en geloof maar, dat dat driemanschap 1 ij een défilé voor de Ouwe Sunder- klaas jury deze aan de haal had laten gaan! Zo hebben we ook deze uitvoering met plezier verslagen. Moge de Maria congregatie in deze richting voort gaan! Alle boeren van Den Hoorn weten het. en toch gaat er gtcn jaar voorhij of een of meerderen van hen worden lelijk bij de neus fieno- meu. In de nacht, waarop liet moe- gestieden jaar de ogen sluit en de kleine dappere knaap vol levens moed de estafette overneemt. Zo hebben de „kwajongens" van Den Hoorn ook ditmaal reuze succes ge had bij hun speurtochten over er ven en landt rijen. Een nalatigheid van de heer A Smit leverde de grootste tropliee op: Smit had zijn hooihark ver buiten schot - ten minste, dat dacht-ie Wie zoekt zo'n werktuig helemaal in de Mars hij de Oude Weg! De jeugd zocht en vond en in een glorieuze tocht tiokken zij er mee naar de duinen. De ijzeren hooi hark werd n h. boven op een nol ge bracht. „Met een paard had je het niet gered!" vertelt ons een oudore dorpe ling. die nog weer na-gnuift, en die blijkbaar ook best had willen meedoen, a's wij zo de tinteling in zyn ogen zien! „Heeft u ze zien gaan? Heeft de hoer ze zien gaan?" „Nee, wy hebben niks gezien!" Dat is kras, want geloof maar, dat liet. een hele optocht is geworden. De lieer Hans Zijm had verzuimd, zijn „hooi- kras" (een soort wagen) veilig in de schuur te loodsen, nu die was de vol gende morgen natuurlijk evenmin in velden of wegen te vinden. Daar was-ie ook niet, want ook dit vehikel had een plaatsje gekregen in de duinen! Aan liet Klif stond een onbeheerde sohapenkrib, hij zal wel leeggegeten zijn, waar de söhapen hun kradhtrant- soen wel op kunnen en nok deze krib werd in triomf meegevoeld. Bij mevr. de wed. A. Bruin-zag de jeugd een leu ke schoorsteen, niet zo gek hoog en als narretje van de kermis hebben ze hem om die schoorsteen geslingerd, de voer bak! Dit. ging echter met zo'n vaart, dat de schoorsteen bezweek en bewoonster en huurt verschrikt naar buiten kwa men. Natuurlijk hebben de Ouwejaars- avondvierders de zaak meteen gefinan cierd. want liet moet een grap blyven en zo bekijken wii liet ook. Die avond hoort er bij en dan moeten de boeren maar op hun hoede ziin. Bij bakker Dros werd een broodkar op hel plat van liet huis gezdl. Misschien herinnert de lezer liet zich nog, dal eens een boerenwagen werd ge demonteerd, in onderdelen op een stolp weid geplaatst, gemonteerd en vol most werd gejadpn. emmertje voor emmertje Zo'n vaart heeft het ditmaal niet gelo pen, maar Smit en Zijm zullen het wel roerend met elkander eens ziin, dat het zo best top kon. Ook de Parool kalender wordt een oude bekende. De kalender is ver lucht met talrijke foto's welke een beeld geven van de weer toegenomen bedrijvigheid in ons land. De ..Oranje' op weg naar Indonesië en de K.L M. openen de rij. Zelfs Mo kum's pierement en poppenkast en de traditionele wasdag in Volendam ont breken niet. De kalender geeft verder talloze wenken en puzzles, waarvan de oplos singen en de prijsuitreikingen te zijner ïijd 111 Parool opgenomen worden. Korenaar kalender 1,75. Deze bekende dagkalender is te be kend. Goede wijn behoeft geen krans. Nederland in beeld f 2,40. Wederom prachtige opnamen van natuurschoon in ons land sieren deze duidelijke weekkalender. Wanneer is Texel ook eens vertegenwoordigd? Aviatica 3.90. Een prachtige kalender voor de lief hebbers van de luchtvaart. 27 afbeel dingen van vliegtuigen met duidelijke toelichting, zijn ook later het bewaren waard.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1