Binnen- en Buitenland hebben grote belangstelling voor geregistreerd wolvee. Zou inkrimping van de schapenstapel werkelijk invloed hebben op de lammerenprijs „Buurman, je gaat toch naar Den Burg!" Bonnen afhalen geeft buitendorpen een groot ongerief. Texel in 1948 Jubileum in cle aannemerswereld Landaanwinning aan Fi ese en Groningse kus*. die tegen een geringe vergoeding (bv. 10 ct. per kaart) de benodigde beschei den in het kantoor te Den Burg af haalt? Dit zou een schitterende oplossing zün. We hopen, dat het voorstel van de heer Bruin weerklank vindt, daar vooral de oudere ingezetenen met hun handen in het haar zitten. Op de dezer dagen gehouden leden vergadering van de afd. Texel van de Holl. Mij. van Landbouw werd het be stuur gemachtigd contact aan te knopen met de L.T.B. ten einde gezamenlijk (er zullen nog meerdere organisaties aan deelnemen) bij de overheid te pleiten "ubsidics welke zeer ge wenst zijn tot financiële steun bij de omzetting van de Texelse schapenbe- drijven. De vergadering werd geopend door de heer H J. Keijser, die het overlijden van de voorzitter, de heer. A. J. Keijser, her dacht De Mij. had een ruime plaats in zijn hart Hoe heeft hij zich ingespannen om een extra-uitkering te krijgen voor de fok- loien Hij heeft gepoogd Texel en Eier- ~\nd in een afdeling te verenigen en voorts eeft hij getracht Texel door een hoofd bestuurslid te doen vertegenwoordigen. Het s niet gemakkelijk iemand in zijn plaats te benoemen, die een dergelijke capaciteit .eeft. Na lezing der notulen door de heer Jac. Roeper Johz. wordt een en ander mede gedeeld omtrent het werkprogramma Over 'e causeries schreven wij reeds. Ook meld den wij reeds de voedertoewijzing. Er was een schrijven ontvangen van het gemeentebestuur inzake de vacatures, die in de Stichting Lagere Landbouwschool zijn ontstaan. Het gemeentebestuur zag gaarne twee candidaten gesteld. Het bestuur van de Holl. Mij. had gemeend twee personen candidaat te stellen, wier zoon (zonen) de school bezoeken. Hiervoor zouden dan in aanmerking komen de heren M J Kikkert en N. J. Kikkert, beiden uit Den Hoorn. De heer Jurr. Beumkes bestreed dit stand punt en bij de hierop gehouden stemming bleken de mcesten zijn zienswijze te delen, waarop het voorstel van het bestuur werd verworpen Wij deelden reeds mede, dat de heer Jac. Roeper Johzn. tot voorzitter werd gekozen en dat in nog enkele andere vacatures werd voorzien. O.m. werd gekozen mej G. Dijt De voorzitter merkte op, dat het voor de Holl. Mij. van L. een unicum in den lande genoemd kan worden, dat een vrouwelijk lid tot besturslid werd verkozen. Bespreking L.E.I.-rapport (Landbouw- Economisch Instituut). Dit rapport werd reeds in gedeelten gepubliceerd Dc voorz. stelde de vraag of men het er in grote lijnen mee eens was. De verg scheen dit wel te zijn. De voorz. merkte op. dat bepaalde cijfers wel aanvechtbaar zijn, maar de strek king van het rapport wordt over het alge meen juist geacht. Natuurlijk zijn er wel, die het niet helemaal eens zijn met dit rapport Mej. Dijt vindt de beperking van de scha penstapel vrij drastisch (voor Texel tot plm. 1012.000 stuks!) Zij gelooft niet, dat deze inkrimping van enige invloed kan zijn op de prijs van de lammeren. Er wordt steeds aangenomen en op gewezen, dat de scha penhouderij niet lonend is, maar iedereen weet, dat voor de oorlog practisch niet een landbouwbedrijf lonend was Als de ande re bedrijven niet gesteund waren, had men kunnen zien, dat de schapenhouderij het langer had volgehouden dan de andere t ikken Er werden duizenden guldens be taald aan monopolieheffing op de granen Als de melkprijs werd verlaagd de steun dus kwam te vervallen), zou de rundvee houderij ook niet meer verantwoord zijn 'ractisch kan niet één bedrijf zoals bekend ogen Canada of Australië op. Bepaalde buitenlandse graanprijzen lig gen al weer beneden die van het binnen- ..nd. Als voor het graan straks niet meer wordt betaald dan de wereldmarktprijs kunt ii het resultaat wel raden! Ik vind. aldus :pr., dat de regering totdusver weinig heeft gedaan voor de bestaanszekerheid van onze Liedrijven. Er zitten meer bedrijven in de knoei dan ons schapenbedrijf alleen- die 80 millioen gulden subsidie wordt niet on nodig uitgegeven! Voorz.: ..Op Texel krijgen wij daar J 180.000 van, dat is lang niet weinig, ge zien de omstandigheden komt Texel er heel goed af." Mej. Dijt: De rundveehouders krijgen 3 ct. verhoging per liter melk. Dat wordt in totaal en enorm bedrag. Wat is toch dc reden, dat Den Haag het bestaan van kleine bedrijven practisch onmogelijk maakt? De Voorzitter gelooft niet, dat in Den Haag een groep zetelt, die juist <5e kleine bedrijven wil dwarsbomen. Dhr. Jurr. Beumkes Wij moeten de tra ditie opzij zetten en meer materieel gaan denken. Wij moeten zelf ons voer gaan telen en daartoe een deel van het land gaan scheuren. De voorzitter meent, dat men zelf kan telen beneden de prijs, waarvoor men het voer van anderen moet kopen. De bedrij ven in oud-Texel kunnen bijna even goed koop produceren als die van Eierland e.a Mej. Dijt blijft het onverklaarbaar ach ten,, dat de schapenbedrijven het loodje moeten leggen, terwijl de rundveebedrijven 3 ct. per liter extra ontvangen. Dhr. Joh Roeper Johzn.: In Zuid-Holland en andere gebieden rolt het best met de schapenhouderij. Een boer daar, zei me: „Ik kocht eens een schaap met twee kleine lammeren voor 110.Vijf maanden later brachten ze me 190, op Ik houd ze tus sen de spoelingkocien. Mej. Dijt blijft hopen, dat men iets kan bereiken tot handhaving van de oude be drijfsvorm. Dhr Van Groningen merkt op, dat de L.T.B. ook die bedrijfsvorm wil steunen, die de omzetting bevordert. Er zijn op Texel zeker niet meer dan vijftig bedrijven, die van omzetting niets willen weten. Bij de anderen vindt men geen tegenzin, vooral niet bij de jonge generatie. Opgemerkt wordt nog, dat het in de ongeregistreerde schapenwereld heel slecht gaat, maar in de geregistreerde gaat het juist heel goed! Er is veel vraag van verschillende zijden, zowel in binnen- als in buitenland. Voor goed (geregistreerd) wolvee moet men veel koeien houden. Specifieke schapenbedrijven zijn, uitge zonderd tijdens de oorlog, nooit rendabel geweest. Bij verpachtingen door de kerken legden de huurders, ten einde aan hun finan ciële verplichtingen te kunnen voldoen, zich toe op een gemengd bedrijf. Dat was meer rendabel dan het specifieke schapenbedrijf. aldus betoog de heer P. Bakker Azn. De voorzitter leest vervolgens een schrij ven voor van de R.K. Land- en Tuinbouw Bond, afd Den Burg. ,,In onze alg. leden- verg. van 16 Nov jl. werd het L.E I -rap port over de Texelse schapenhouderij op Texel besproken Bezwaren van enige be tekenis werden er niet naarvoren gebracht. Het werd in zijn geheel aanvaard als de meest gewenste oplossing Besloten werd om in overleg met de andere landbouworg. aan de hand van dit rapport, bij de over heid te bepleiten, dat belangrijke subsidies zullen worden verleend voor de bouw van gierkelders en silo's, verbouw en of uit breiding van stallen, aankoop van electrische weide-afrastering (vooral voor de tuin- wallen) aan die Texelse bedrijven, die de door het rapport aangewezen richting wil len gaan, of reeds in de achter ons liggende jaren zijn gegaan, doch door de moeilijke materiaalpositie niet in de gelegenheid wa ren de gewenste en noodzakelijke verbete ringen aan te brengen. Ook werd het gewenst geacht om te trachten subsidie of iets dergelijks te ver krijgen in de zeer hoge kosten van de uit breiding der zuivelfabriek, welke uitbrei ding toch voor een groot deel noodzakelijk is. bij de in het rapport als enige uitweg aangewezen omzetting onzer veestapel Het schrijven besluit met het voorstel om in een gecombineerde bestuursvergadering de diverse conclusies nader te bespreken. Er behoeft wel nauwelijks te worden op gemerkt, dat de verg gaarne contact zag gemaakt door het bestuur met de L.T.B. om de zo zeer gewenste subsidies te ver krijgen! De bedrijven zullen zich immers bij omzetting grote offers moeten getroosten De overheid zal wel geen steun meer ver lenen, vermoedt men. zoals die is gegeven in de vorm van een uitkering per fokooi. Zij zal voortaan, waar nodig, willen steu nen als een bedrijfsvoering wordt toege past, die volgens haar meer verantwoord Is, voor bestendiging van steun op een wijze, als thans in Jan. wordt uitgekeerd uit het schapenpotje, voelt zij niet, daar zij de specifieke schapenteelt economisch niet ver antwoord acht. Wat de subsidie bij bouw van gierkelders enz. betreft, zij opgemerkt, dat deze zich bepaalt tot bedrijven tot acht ha. Getracht zal worden deze steun ook te doen uitstrek ken over Texelse bedrijven, groter dan acht ha. Tijdens de rondvraag wijst de heer D Kuiper, nabij De Waal. er op. dat zij, die nog geen lid van de Mij. zijn, verzocht moe ten worden zich aan te sluiten. Hoe meer leden, hoe sterker wij staan. Een persoon lijk contact met de niet-leden heeft onge twijfeld gunstig resultaat De heer Joh. Roeper vestigt nog de aan dacht op de causerie van Ir. de Vries op 18 Jan.. die de geregistreerde schapenfok kerij ter sprake zal brengen, tevens zal een nieuwe film „Het Texelse Schaap" worden vertoond. In antwoord op de vraag van de heer P Koom. Z-Westergeest, zegt de voor zitter, dat de granen worden uitbetaald op basis van kostprijsberekening en wel aan de hand van de kostprijs, opgenomen in het L.E.I -rapport. Van de wol kan geen kost prijsberekening worden opgezet. Voor scha penvlees gaat dit wel: de schapenhouderij baseert men thans op de vleesprijs en niet op die van de wol Zelfs met een wolprijs van 34 gld. zou de vleesprijs niet kunnen worden gecompenseerd. ONGEVALLEN, BRANDEN, ENZ. 5 Jan. Teso-boot keert in schemer naar haren terug wegens aanwezigheid van mijnen. 15 Jan. Twee koeien van „Zeewijk" door bliksem gedood. 22 Jan. Inbraak bij boter- en kaas handel D. Pool te Den Hoorn. 11 pond boter en 1 20 gestolen. 21 Jan. Auto van Dr. Ehas rijdt zonder inzittende(n) in de haven van Oudesohild. 8 Febr. Bij paal 22 spoelt lijk aan. Vermoedelijk slachtoffer van ramp Noorse schip „Skoghaus". 29 Febr. 1 ha. heide in de Kuilder- noilen verbrand. 4 Maart. De Dokter Wagemaker raakt bij Den Helder door mist aan de grond. Na vier uur vlot. 26 Maart Wieringer kotter strandt bij Onrust. 14 April. Het 3-j. ventje Sieve v. d. Zee in het afvoerkanaal van Waalen- burg te Oost verdronken. 19 April. Dhr. W. Th. Bakker te Den Hoorn bij ongeval met paard en wagen gedood; hij Iaat vrouw en 9 kin deren achter. Op het strand achter Den Hoorn spoelt het lijk aan van de 36-j. machi nist W. Warhout uit Maassluis. 16 Juni. Dhr Joh. Bremer aan de Ter gelegenheid van het veertig ja rig bestaan van de zaak hebben wij 'n bezoek gebracht aan de werkplaats van „Timmer- en Aannemersbedrijf v.h. Jan Koorn Mzn.", aan de Wilhelmlna- laan alhier. Eigenlijk moeten wij spre ken van werkplaatsen, want de zaak groeit en liet gebouw dat In 1933 werd betrokken is nu maar een dwerg verge leken hij de nieuwe werkplaats, die eventjes 175 m2 groot Is en over een mime opslagzolder beschikt. De heer M. Ivoorn, die sedert de rampzalige dagen van April 1945, toen zijn ouders, een broer en. een zuster het leven verloren, het bedrijf leidt, vertel de ons, dat zijn Vader, wijlen de keer Jan Koorn Mzn., in 1908 samen met de heer Jan Schaden1 een werkplaats in de Nieulwstraat overnam van de heer Kees Huisman, die met zijn echtgenote zijn geluk ging beproeven in Amerika. Schagen werd ons eiland ook al ontrouw en vertrok naar elders. Hij bracht 't. tot hoofdopzichter en werkte in die functie mede aan de bouw van de Amsterdamse Bank op het Rem brandsplein. Maar Koom zette hier zijn werk zaamheden voort. Hoofdzakelijk voor reparatiedoeleinden, terwijl zo nu en dan nieuwrboinv werd uitgevoerd. Het aannemersbedrijf op Texel had in de crisis een zware dobber en ook de thans jubilerende firma weet daarvan mee te praten! Thans is de zaak uitgegroeid tot een onderneming, die voor alle voorkomen de werkzaamheden is berekend! Wij hebben de modernste machines in be drijf gezien. Er was actie genoeg, want de firma is voor wat haar branche aan gaat, de bouw opgedragen van de slachtplaats met kokerij aan de Haller- weg. Wij zagen reeds spantwerk van het dak gereed liggen. (Vorige week is de eerste steen voor de nieuwe slacht plaats gelegd!) De cirkelzaag deelde in een wip een zware balk in tweeën, de langgatboor ponste als het ware door het materiaal, de schaaf met zijn 50 cm. brede beitel, joeg met 4300 toeren per minuut in een ommezien de ruwe huid van de [danken, waarop voorheen de timmerman een kwartier of langer met de rijschaaf stond te zwoegen. Glasspon ningen werden rap afgewerkt, alles ging tienmaal zo vlug als met het drommel- jagertje en de rijlat. Ten1 slotte vestigde de heer Koorn onze aandacht nog op het gebouw: „Zou je kunnen geloven, dat dit is opgetrok ken uit materiaal, afkomstig van barak ken en bunkers?" En later „Wij staan nou op de zoldering, die bestaat uit planken van de barak van de Zuid batterij" Wij hebben de heer Koorn geluk ge wenst met zijn bedrijf ToCh hebben wij ons de vraag ge steld, hoe het met de aannemersbedrij ven op ons eiland moet gaan, waar voor het nieuwe jaar zo weinig nieuwbouw mogelijk zal zijn. De kostelijk ingerichte. bedrijven kunnen wel een paar honderd woningen per jaar zetten en naar ver luidt, moet het bouwvolume tot tien woningen blijven beperkt. Weliswaar komt daar nog de bouw van twee scho len er enige boerderijen bij, maar toch zullen vele aannemers zich zorgen maken en reikhalzend uitzien naar de tijd, waarin het materiaal weer in rui me mate voorhanden zal zijn. Moge de lust tot bouwen, die van daag de dag bijzonder groot is, ook in de toekomst het kenmerk blijven van een volk, dat in zjjn toekomst durft ge loven. 31 Mei van het vorige jaar werd de distributiekring Texel opgeheven en het kantoor gedegradeerd tot agenterhap van distributickrlng Den Helder. De te- perking had o.m. tot gevolg, dat er cp de buitendorpen geen zittingen meer werden gehouden. Er is destyds niet zo veel commen taar geleverd op de maatregel, men scheen zich er bij neer te leggen. De heer Jac. Bruin, Oudeschild, lid van de gemeenteraad, moet de laatste iijd noga! wat over „die bezuiniging" horen. Hij heelt een conferentie gehad met Burgemeester Rehorst, maar aan gezien de distributie een zaak Is, die lie t Rijk zelf regelt, kan dc gemeente wei nig uitrichten. Toch moet er wat gebeuren! Vooral nu de winter is ingetreden! Indien de uitreiking niet meer in de dorpen afzonderlijk kan geschieden, moet cr een andere methode worden toe gepast. Is het niet mogelijk, dat alle bewoners van de buitendorpen de han den ineen slaan en iemand aanstellen. HET MOND- EN KLAUWZEER aan de vaste wal breidde zich ia No vcmber j.l. sterk uit. Thans vrijwel tot staan gebracht. Het mond- en klauwzeer, dat onge veer een half jaar geleden in Nederland weer de kop begon op te steken, hecfl zich gedurende de maand Nov. j.l. sterk uitgebreid. Kwam in Oct. j.l. deze g '- vreesde veeziekte op 60 boerderijen, gelegen in 4 provincies, voor, in Nov. j.l. waren 386 bedrijven, verdeeld over alle provincies, besmet, waarvan 339 nieuwe gevallen. Dit betekent een uit breiding met niet minder dan 500 pet. in een maand tijds, In de provincie Z.-Holland was in Nov. j.l. het aantal besmette bedrijven het grootst, nl. 147, waarvan 113 nieu we gevallen. Dan volgt de prov. Noord- Brabant, 74 besmette boerderijen wer den geteld, alle nieuwe gevallen. In Zeeland waren 47 bedrijven door hel mond- en klauwzeer aangetast, waarvan 38 nieuwe gevallen. Zowel in de provin cie Utrecht ais in de provincie Gelder land kwamen 29 gevallen (alle nieuw) van deze ziekte voor; in Noordholland 28, waarvan 25 nieuw; in Friesland 10 (alle nieuw); in Overijssel S, (waarvan 7 nieuw); in Drente, Limburg en Gro ningen resp. 6, 5 en 3 gevallen (all1 nieuw). Tijdig enten voorkomt uitbrei ding. Ondanks de sterke uitbreiding der ziekte lean men iiiet van een naderende catastrophe spreken aangezien men in middels een verdere uitbreiding, o. a. door tijdig enten der dieren, heel't we ten te voorkomen. Het aantal gevallen blijft de laatste weken betrekkelijk sta- tionnair en schommelt thans om de 150 ii 500. Het is gebleken, dat bijna uitsluitend de niet geënte dieren het slachtoffer werden vim het mond- en klauwzeer. De veehouders wordt dan ook aangera den, de dieren tijdig te laten enten ei' voorts aankoop en het in aanraking laten komen van eigen met vreemde dieren te beperken. Het afdoende reini gen van veetransportauto's is ook een factor van belang, terwij! vóór alles nieuwe gevallen van besmetting di rect dienen te worden opgegeven bij de plaatselijke autoriteiten. Die opheffing van Distribtuiekring Texel is het gevolg van de bezuiniging, die het Rijk zich moet opleggen. Het doet ons echter vreemd aan, dat deze maatregel ook werd toegepast ten aan zien van Texel. Blijkbaar hebben do heren ambtena ren er geen ilauw idee van, hoe groot di afstanden tussen dc dorpen wel zün. Als zij er zelf eens met vliegende storm en zware regenval op uit moesten, zou de zaak wel weer spoedig in het oude spoor zijn geleid!! GLORIA IN EXCELSIS DEO! Enthousiast over het fraaie schilder werk van de heer Ad Blok v.d. Velde, kunstschilder te De Koog, nodigde Pastoor Gussenkoven ons een dezer da gen uit een kijkje te nemen in de kerk van de H. Jtannes de Doper alhier. De heer v.d. Velde was opdracht ge geven tot 't schilderen van een sterren hemel, die zou aausluiteu aan de stai van Bethlehem,in dit geval een scha- penboet, zoals wij ze op het eiland heb ben, (zie over boeten een volgend nr.) De heer v.d. Velde heeft zich keurig van zijn taak gekweten: in de donkere hemel straalt de ster van het Oosten, groot en imposant, alle andere, ontelba re sterren overschitterend. Temidden van wolkenbanken zien wij de engeltjes, gekomen om dit grote wonder van de geboorte v an Christus, de lang ver wachte Redder der wereld te aanschou wen. Ook zien wij op liet doek de con touren van de kerk, met schapen, vreedzaam grazend bij een brok tuin- wal. Alles concentreert zich om de krib be in de stal, waarheen de drie konin gen zijn getrokken, die thans met hun geschenken voor dc Messias zijn neer geknield. Het was dit decor, dat heeft medege- b'inwd aan de schone gedachte rond het Kerstfeest: dat er nog blijdschap mag zijn, dat er nog hoop mag zijn, omdat Gods liefde is van eeuwigheid tot eeu wigheid. AABDAPPELSELECTIECURSUS. liij voldoende belangstelling wordt binnenkort een cursus gehouden voor het diploma „Aardappelselec.teur". Voorwaarde: leeftijd minstens 20 jaar, minstens twee jaar practische ervaring in het selecteren. De kosten voor deze cursus bedragen f 10, studiemateriaal inbegrepen. Er worden 8 theoretische lessen gegeven van 2Vs uur. Na de cur sus» wordt een schriftelijk examen af- genomen Voorts worden nog enkel" practische lessen gegeven. Het exa- mengeld (1950) bedraagt, f5,Bij goed gevolg wordt een door het Rijk erkend selectie-diploma verstrekt. Het is niet mogelijk, ieder jaar een cursus te houden. Ieder, die hiervoor interesse heeft, neme deze kans waar. (Zie adv.) SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. Door de hevige storm en de vele re genbuien werd het Randers-terrein afgekeurd. De uitslagen in deze afd. zijn: Zeevo- els LSVV 4-1; BerdosW.Waard afgekeurd; N.NiedorpVrone 3-2; R.K. AFC—Sclfcórl 5-1. Geen verrassende uitslagen dus. BKG 2 dat bij Texel 2 op bezoek ging, bracht het niet verder dan Den Helder. Vermoedelijk was de storm hun te machtig en durfden ze het Marsdiep L' niet over Ie steken. Voor a.s. Zondag luidt het program- ma: TexelN.Niedorp; W.Waard-Zee- vogels: Vrone-Berdos; SehoorlRan- ders; Watenvogels-RK AFC Vooral WatervogelsRK AFC zal 'n uiterst spannende strijd worden, maar ook Texel-N.Niedorp kan een ware ti-(j tanenkamp worden. Texel 1, pas op! Er i moet gewonnen worden en daarom he denavond allemaal ter training, opdat ge Zondag in prima conditie zijt. en uw wil om te winnen zult kunnen uitvoeren. S S.V, „De Zwaluw" Onze sportvereniging heeft in 1948 niet zo slecht geboerd. Er werd met 3 elftallen aan de Texelse comp. deelge- nomen De adsp. deden het 't beste en i zij staan aan de kop van hun afd. Vijf jongens moesten in militaire dienst, I waardoor wjj enigermate verzwakt wer den. 1! beginnen wij straks met twee i uitvoeringen. Moge het nieuwe jaar voor leden en donateurs een succesvo', jaar worden! S.V.O. Dc Cneksdorp. Na een rustperiode van enkele we- ken wordt Zondag de strijd op het groe- J ne veld hervat. Het le speelt thuis te gen de leider van de afd., OW 1 We trainen volgende week weer. Door de zware regenval van de laatste dagen kunnen wij vanavond nog niet trainen.- V.V. De Koog. Zondag j.l. werd we wedstrijd ZDH De Koog afgelast vanwege het slechte weer. De heer P. Savelkouls heeft de leiding bij de training op zich genomen, i' Het. bestuur is zelf bij hem aan huis I geweest er. we kunnen niet anders zeg gen, dan dat hij een en al voor deze sport is, zelf heeft hij jaren gespeeld Leden, nu is de beurt aan jullie* zet "r> op. Woensdag 5 Jan, training, zaal B. Visser. 7,15 tot 8,15 uur adsp.; ÖJ5 tot 9,30 uur leden. Alle leden worden nogmaals verïocht hier aan deel te nemen. Geleidelijk aan verplaatst de kust in de provincies Friesland en Groningen zich in Noordelijke richting en telkens komt er wéér een stukje Waddenzee bij. Als de Waddenzee helemaal land werd (wat wel nooit zal gebeuren), zou dat betekenen, dat Nederland er een twee de Veluwe bfi krijgt, want de mees te grond tussen Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Rottum en de kust bestaat uit onvruchtbare zandgronden. Maar aan de kust zorgt de zee voor gevolgen van een hem 29 Mei over komen motorongeval overleden 28 Juni. Schoorsteen van boerderij S. Wuis, Noorden, door bliksem ver nield. 29 Juni. Schuur naast boerderij „De Voorzorg" van dhr Jh. Witte, door de bliksem getroffen. Actieve brand weer weet brand te beperken. Ook „de Bunders" door hemelvuur getroffen, schade f5000,Bij Oosterend boer derij van dhr P. Dros getroffen. Door flink optreden van de jongens van Swart meteen geblust.. Een koe van dhr Ver- seput in Eierland dodelijk getroffen. 19 Juli. Fins zeiljacht „Sha-Sha" in de Eierlandse Gronden gestrand. Schip per Bakker en zijn mannen redden de 2 opvarenden. Het jacht bleek in Gothen burg te zijn gestolen. De opvarenden waren Duitsers, die uitgeleverd worden. 21 Juni. Het 7-j. zoontje van de fa milie Idema door vrachtauto overreden. Hij brak beide henen. 5 Aug. Het 7-j. dochtertje van d? lam. Klein uit Usselstein door autobus gedood. 25 Aug. Dhr P. Kok loopt bij het schoonmaken van een auto-motor met benzine, ernstige brandwonden op. 31 Aug. Inbraak in Den Hoorn. Het is niet de eerste keer, maar de da der is spoorloos. aanvoer van zeer vruchtbare klei-slib en het is de moeite waard aan deze gronden aandacht te besteden. Daarom wordt met de landaanwinning langs de Fries-Groningse kust ook voortdurend doorgegaan. Niet lang geleden zijn de Linthorst Homanpolder (460 "hectare) en de Emmapolder (900 hectare) in Gro ningen gereed gekomen en vermoede lijk zullen binnenkort voor bedijking in aanmerking komen de Zuidelijke helft van de Lauwerszee (2300 hectare) en een complex bij Fenverd in Friesland (1500 tot 2000 hectare). Helpt men de natuur niet een handje, dan zou er van deze landaanwinning niet veel terechtkomen, want de natuur lijke aanslibbing is vrijwel afgelopen. Men maakt nu aarden dammen of dam men var palen en rijshout, waardoor zgn. bezinkvelden ontstaan, waarin men greppels graaft. Binnen de dammen kan liet slib rustig bezinken en de greppels zorgen voor aan. en afvoer van slib en water. Op deze wijze komt de grond be trekkelijk snel omhoog en wanneer er eenmaal enige plantengroei is (de zee kraal en de zeester „doen" het al gauw!') gaat het nog sneller. Op die manier ontstaat 'n „kwelder". In Fries land legt men er meestal een zomerkade omheen en het land wordt dan als_ vee weide gebruikt. In Groningen gaat men doorgaans tot volledige inpoldering over. Deze wijze van landaanwinning is vrij duur: één nieuwe h.a. cultuurgrond komt op ongeveer f9000. Maar Neder land heeft steeds meer grond nodig om zijn jonge boeren bestaansmogelijkhe den te versohaffen. Bovendien heeft de ze manier van inpoldering die voor het grootste deel met de hand geschiedt, in tijden van'depressie steeds vele werklo zen weer bezigheid versohaft.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2