i Flinke belangstelling voor aankoop van kampioen stier "i r-ï „Enfin wij zijn heelhuids thuis" Griep Toerist waarheen is Uw trip Bespreek tijdig een plaats in Uw vacantie oord 'OENSDAG 19 JANUARI 1949 62e JAARGANG No. 6289 TEXELSCHE COURANT Vereniging voor K.I. hield spoedvergadering De Nederlandse landbouw vee teelt tracht op alle mogelijke manie ren de moeilijke tijdsomstandighe den het hoofd te bieden. Haar con sulenten beijveren zich in het geven van adviezen, waardoor de intensi teit zo hoog mogelijk kan worden opgevoerd. Het is nu eenmaal zo, dat de Ned. bedrijven slechts door bijzondere maatregelen in staat zijn inee te komen in het grote wereld productie-proces van de tegen woordige tijd. Doordat wij klein be huisd zijn hebben gebieden als Ca nada, Australië enz. immers een be langrijke voorsprong. Halen wij uit de bodem wat er uit te halen is, fok ken wij met vee dat dehoogste pro ductiecijfers geeft, dan zal het ook hier waarachtig wel gaan. Deze mening bleek ook de vergade ring van de Coop. Ver. voor K.I. (kunstmatige Inseminatie) te zijn toegedaan. Niet minder dan 30 veehouders, 100 koeien, besloten deel te nemen in de aankoop van de Kampioenstier van Noordholland üina's Lindberg Adema, eig. gebr. Ruiter de Oosterblokker. Een andere stier, eveneens een bijzon- vier exemplaar, weid onlangs naar 'Ojraiikrijk verkocht. De boeren uit N.H. rftgrepen, dat Adema behouden moest Morden. Maar de prijs, f25.000-! moest ''natuurlijk een groot aantal aandelen j'morden geplaatst. Er zullen er wel zijn, e-lie zioh hebben afgevraagd Krijg je utlat ooit terug?" -Welnu, wij geven hier e-aiige productiecijfers, aan de hand 'waarvan men kan concluderen, dat deze ''Wier zijn gewicht inderdaad in goud laard is. 1 de moeder gaf op 2 j. leeftijd 4664 1., 4,96 vet in 313 dg, 3 jaar 5765 1., 4,11 vet 'in 308 dg. op 4 jaar 5360 l„ 3.92 vet in s310 dg. op 5 jaar 5082 I., 4,12 vet in 291 \adei Old Amster Adema 1, prefe- gi ;nd klasse A. n rootmoec'.er van vaderajjde: 2 jaar 3083 e| it dJ ui! ï'-ÜE n et afe' fj 4,09 ve, in 326 dg. 4 jaar 4182 14JÏ7 in 272 dg 5 jaar 5400 1„ 4,33 vet in dg. grootmoeder van moederszijde: jaar 3424 14,14 vet in 299 dg. 4 jaar t-JblO 4,07 vet in 329 dg, Bij het beoordelen van de productie- egevens moeten wij bedenken, dal de "Stier Dina Lindbergs Adema heei goed efokt 'heeft, gezien de beoordeling \an ijn nakomelingen, welke lieel gunstig geweest. Dil bepaalt i. d. eerste plaats fokwaarde van een dergelijke slier. De lieer O. Roeper Mzn. heette de 'aanwezigen, de belangstelling was vrij 'groot, hartelijk welkom, in het bijzonder 'de heren Swart, Noordijk, adviseur, B f>ros Pzn, en C. van Leeuwen. De heer C. H Roeper las vervolgens - notulen voor. 30 Sept. 1947 werd de er. met. 80 leden opgericht. De oprioh- uig was noodzakelijk geworden, want p Texel was liet vetgehalte lager dan *®p de bedrijven aan de Overkant, die .aren aangesloten liij de ver. tot K.I ren constateerde een achterstand van ertiig jaar. Deze oud kon de voorzitter de bal- itage van ruim 50 nieuwe leden v ast- dellen met koeien. De voorzitter gaf een overzicht van de ei-richtingen in de afgelopen periode. >e stier Melle, die in Friesland werd ge- J oLilit, kon wegens een zooi-zweer eerst ;een dienst doen. Ten slotte kochten wij -ok nog een reserve, omdat, het w erken net één stier zeer riskant bleek te zijn De productie-cijfers van de moeder v. lelie /ijn: op 3-j leeftijd 4.153 liter, 4,38 et. vet, 312 mel'kdagen, op 4 jaar leeft .078 I., 4,44 vet in 323 dg. Ie vader van Melle, Kduard. zoon an Adema 197, preferend klasse A. is de eerbekende Fries stamvader. )e grootmoeder van Melle: op 6 ,j. 5488 4,17 vet in 269 dg., 7 j. en acht mul. 5273 14,11 vet in 333 dg. Op 10 leeftijd 5148 l„ 4,11 vet in 340 dg. idema 27 v.d. Beukenhof (met als vader >ina Lindbergs Adema, grootvader Old unster Adema 1. preferend klasse AL reductie ijfers van grootmoeder van aders zijde: op 2 j. 4664 1. 3,96 pet vet 11 313 dg.. 3 jaar 5765 1., 4,11 vet in 308 agen, 5 jaar 5082 1 4,12 vet, 291 dg. De moeder: 2 jaar en 2 mnd. 4416.1 1„ 12 vet. in 330 dagen. 4 jr. 5330 I.. 3,92 et in 280 dg Adema 27 v. d. Beuken- of heeft als grootvader van moeders- n vaderskant Old Amster Adema I. Den Hoorn iwerd opgeheven en het rootste aantal leden trad direct tot on- e ver, toe Met de begroting van f 5,- tper koe als inschrijfgeld komt de ver. 0ogal zuinig utit. Het aantal koeien is tot ruim 1100 gestegen en dit zal ïnoge- Uik tót 1500 klimmen Breng ze bij buis. Om het werk van de inseminator te ërgemakkelijken moet. de leden worden erplioht hun koeien die behandeld moe- •n worden, bij huis vast te houden. De kinmelding voor behandeling dient des horgens tussen 8 en 9 uur te geschie den (Voor Den Hoorn, waar de boeren grotendeels in het dorp wonen, zal een -ntraal punt van behandeling worden 'ekozen. de aanmelding blijft op dezelf- e tijd), 's avonds dient men tussen 6 en uur te -melden en wel bjj de heer wart. Men gelieve aan de genoemde jden stipt de hand te houden! De oeien, die 's avonds worden gemeld. worden de volgende morgen voor negen uur behandeld. De lieer Wieringa gaf hierna een fi nancieel overzicht, daarbij werd er op gewezen, dat het bedrag aan de ver, te Burgerbrug, voor d-* K.I. verschuldigd aanmerkelijk hoger lag, dan men had verwacht. Voor koeien, die niet bestand waren, moest nl. eveneens worden be taald. Omtrent, de grootte van de inleggel- den blpek nog enig misverstand te be staan. Men betaalt inleggeld van 't aan tal koeien, dat men liet, eerste jaar laat insemineren. Aan liet verslag over liet boekjaar 1 Nov. '4731 Oct. '48, uitgebracht door dhr B. Dros Bzn., ontlenen wij: Voor de ver. werd de eerste koe ge- insemineerd op 15 Jan. 1948. Daar de ver. nog geen voor K.I goedgekeurde stieren bezat, werd na vele besprekin gen overgegaan tot het betrekken van middelen uit Burgerbrug. De resulta ten waren matig. De eerste maanden hebben wji vele moeilijkheden moeten overwinnen, maar met behulp van het bestuur, de lieer Swart, de lieer Van Leeuwen en de Gezondheidsdienst te Alkmaar zijn wij na enige iijd te 'hebben gesukkeld, tot betere resultaten geko men. Van 9 Febr tot 22 Maart werden middelen gebruikt van Melle en van de ver. Opmeer De /.ooleweer, die Melle hier na een week in een der klauwen van de achterpoten kreeg, was waar schijnlijk het gevolg van de reis uit Friesland, hierdoor waren de beginre- sultaten van hem slecht Ie noemen. Van het zaad van Opmeer (Jongert's Ade ma), werd geen enkele koe drachtig. In April en Mei werd weer. geïnsemlneerd van Melle De resultaten werden steeds beter. Find Mei werd de eerste koe geïnsemineerd van de reservestier Adema 27 v.d. Beukenhof. Van die da tum af waren de resultaten van heide stieren goed tot zeer goed. In totaal wer den 1044 inseminaties verricht en wel 105 van Opmeer eii Burgerbrug, 171 van Adema 27 v. d. Beukenhof en 768 van Melle. Hel aantal sprongen verricht door Adema 27 v.d. Beukenhof is 33, oftewel 1 sprong voor 5 koeien, hel grootste aantal koeien, geïns. van 1 sprong be droeg is elf stuks. Melle maakte 66 sprongen. Dal is gemiddeld 1 sprong voor 12 koeien. Het grootste aantal ins. van 1 sprong was 31. In Juli werden de mees te koeien aangeboden, in Jan. de minste. In het drukste van het seizoen sprongen lu-ide stieren tweemaal in de week. Het aantal leden bedroeg op 31 Oct, j.l. 86, met een aantal koeien van 673. Daarvan zijn er 609 dracthig. Eenmaal geïns. w erden 417 koeien waarvan 400 drachtig, 2 x geïns. 191 koeien, waarvan 167 drachtig en 65 meerdere keren ge- ins., waarvan 42 drachtig, dat is 60, 80 en 91 pet. drachtig Van de 86 bedrijven hebben er 47 een bevruchtingspercen tage van 100, 32 bedrijven boven de 80 en 7 bedrijven beneden de 80 pet. Een betrekkelijk gering aantal koeien werd geweigerd wegens een zichtbare afwijking of een infectie. Deze dieren moet men voor ze weer aangeboden wor den door de veearts laten behandelen. Dit geldt ook voor dieren, die twee- of driemaal opbreken en waarbij toch geen afwijking geconstateerd is. Na be handeling door de arts bleken de die ren. wel drachtig te worden. fn de afgelopen zomer werd door ons assistentie, verleend aan Stierenver Den Hoorn, waar men een stier buiten gebruik moest stellen. Aan het eind van kjear werden meerdere koeien aan Den Hoorn door opheffing van de ver aldaar dooi- ons behandeld. Over de resultaten aldaar is thans nog niet veel te zeggen, doch dam zullen nog wel enige moeilijkheden voordoen, vooral waar het verwerpen voorkomt Acht koeien hebben geaborteerd, bij bloedondeivoek reageerden deze nega tief op liet abortus. Texel treedt toe tot de bond. Na de pauze volgde bespreking toe treding tot de bond, die 13 Oct. jl. te Alkmaar werd opgericht De kosten zijn voor Texel slechts 50 cent per koe, resp. 75 et tot 1.000 dieren, 50 et tot 1500 en 26 boven 2.000. Op voorstel van liet bestuur besloot men toe te treden In afwijking van de regel werd de lieer C. Roeper Mzn. bij acclamatie tot voorzit ter herkozen. Men liet de stembriefjes maar eens onbeschreven, daar de be langrijke agenda woekering met de tijd (bustijd) vergde. Tot leden van de com missie, belast met het nazien van de boeken, werden gekozen de heren II. v. d. Beek, Eierland, F. Keijser, De Waal en Joh. Bakker, Amalia'hoeve, P.H. Polder. De kampioenstier Natuurlijk wil iedereen wel met zo'n stier als Dina's Lindberg Adema fokken maar wat kost het? Dat valt reuze mee, daar ook aan het vasteland grote be langstelling voor deelname bestaat, 6 Jan. jl. werd in de bestuurverg. van de Bond medegedeeld, dat deze stier te koop was De Bond telt ongeveer 1200 veehouders met 20.000 koien, als ieder een zich aanmeldt- als aandeelhouder SUCCES VAN ADVERTEREN! Voor het bonte programma van Texels Fanfare, dat 28 Jan. en 5 Febr. een uit voering hoopt te -geven, was een ouder wetse schommehvieg nodig. Men adver teerde en.... kreeg 10 aanbiedingen. UITVOERING IS UITGESTELD. De uitvoeringen van D.E.K. van Den Hoorn zijn wegeijs omstandigheden tot nader te bepalen datum uitgesteld. zei kapitein Klaas Kikkert een oud- Texelaar. Voor onze rubriek „Texel in den Vreemde" zou kapitein Klaas Kikkert van de „Ifedoe" een spann'end relaas kunnen schrijven! Want deze oud- plaatsgenoot, zoon van wijlen meester L. J. Kikkert, onderwijzer aan de o. J. school te Den Burg heeft nog nooit zo'n storm meegemaakt als met Ouwejaar. Tegen een verslaggever van een Rot terdams dagblad zei Kikkert: „Excuseer me, i'k moet nodig wat bij komen. In drie dagen en nachten ben ik niet uit de kleren geweest. Dat komt door dat stormpje. Zoals het nu in het Kanaal gespookt heeft, heeft het geloof ik bij mensenheugenis niet gespookt. Bij Finistere begon het lieve leven, maar voorlopig trokken we ons er wei nig van aan en bleven we koers hou den, Tenslotte noteerden we maar liefst windkracht 11 Dan neem je maar de wijste partij. Daarom 'heb ik een hele dag bijgedraaid gelegen De golven sloegen zo over dek, dat wij bij wijze van spreken meer onder dan boven wa lm- lagen. M'n nek doet nog zem- van al dat naar boven kijken, naar die verra derlijke toppen van de golven, waarvan je je telkens afvraagt: „Waai- zullen die neerkomen?" Enfin, we zijn heel huids thuis met een volle lading stuk goed, al is het dan wat over tijd. Maar nu moeten ze me de eerste 24 uur niet storen, want ruim 70 uur tus sen al dat nat op de brug staan, is zelfs voor een Kikkert te veel" En na deze „zaeh'ie wenk" verlieten we dp gezagvoerder van het oudste schip van de Kon. Rotterd. Lloj'd Naar wij vernemen, maakte hij zijn leerde reis als kapitein. Hij heeft hier destijds de zeevaartschool bezocht. Het doet ons - Texelaars goed. dat Kik kert er zich zo flink doorheen heeft ge slagen, want in hem zien wij de repre- sentieve figuur van ai onze zeevarende oud-eilandgenoten, die de strijd tegen de felste storm aandurven en na zo'n zware reis weer in alle nuchterheid op de brug stappen om het volgende tra ject over die gevaarlijke, maar immer boeiende zee te ondernemen. MOLEN ZWAAR BESCHADIGD Met een „MIJNHARTJE" (cachet) spoedig weer opgeknapt Doos 3" cent komt dit op ruim f 1.per koe. Op de centrale stierenkeuring werd de zoon van de stier, Adema 21, kampioen en de vader werd reserve stier kampioen. De stier is zes jaar oud en als wij geluk hebben kunnen wij er nog zes jaar mee fokken. De lieer P. Dros meende, dat de stier liet meeste waarde heeft, voor leden van een stamboek of fokver., maai de voorzitter merkte op. dat iedereen er van kan profiteren: de fabriekseontrole is trouwens ai voldoende. Dat er voor Texel ontheffing bestaat is dus niet juist. Ten slotte kan iedereen van de stier profiteren om zijn stal vooruit te brengenMen verwacht, dat op Texel iets meer dan een van de tien koeien door de betreffende stier kan worden geins. Op Texel vinden de meeste ins. plaats in Juni, aan liet Vasteland in Mci-Juni, maar er zal naar verspreiding moet-en worden gestreeft. De heer Dros: Hier zijn koeien met bekende productiecijfers. Het is dus mogelijk om de eis te stellen, dat alleen koeien worden behandeld met insem. van de beroemde stier, die meer dan 200 kg botervet geven, of van vaarsen te eisen dat de moeder deze productie geeft. Voor koeien met minder goede productiecijfers moeten wij geen extra kosten maken. De voorzitter zegt, dat wie 'het „verst" heen zijn, de fokresultaten van de stier toch wel liet eerst nodig hebben: Ieder een heeft trouwens gelijke rechten, daarvoor hebben wij een ooop Op Teexl hebben wij veel koeien met veel melk en een tamelijk laag vetgehalte, maar na twee of drie generaties is het vet er wel in gefokt door dergelijke stieren. Het is dus niet noodzakelijk, dat al leen koeien met een hoge vet opbrengst profiteren •"De heer B Dros Bzn.: De inseminatie moest, voor honderd pet. kunnen slagen Dat zal ons wei nooit gelukken, maar wij moeten kunnen eisen, dat de koe normaal afgekalft heeft, niet eerder dan drie maanden na de afkalving aangebo den wordt en voordat ze geinsem. wordt door de veearts wordt behandeld Er wordt voorgeschreven, dat de die ren na twee vergeefse inseminaties dooi de veearts worden onderzocht, velen la ten dat al uit eigen geweging doen, al dus de voorz. Ten slotte werd nog opgemerkt, dat men in het buitenland Denemarken, Amerika e.e. de K.I. tijdens de oorlogs jaren al op veel groter schaal toepaste dan thans in ons land geschiedt -/e De Molen van het Noorden, de enige grote watermolen van het eiland, is Vrij dagmiddag tijdens het malen twee wie ken kwijt geraakt. Men schrijft het in cident toe aan slijtage. Een derde wiek werd drie meter afgerukt toen deze te gen de gevallen wieken hotste. Er deden zidh geen persoonlijke ongelukken voor. OEFENING MET DE BRANDSPUIT. Zaterdagmiddag werd te Oudeschild een eerste oefening gehouden met de motorbrandspuit, welke afkomstig is van De Cocksdorp. Het begin was niet succesvol, want ondanks talloze pogin gen, wilde de motor niet behoorlijk lo pen, tot groot ongenoegen van de mo tordrijver. Nadat de gebreken enigszins verholpen waren, gaf de spuit echter behoorlijk water, ook toen er met 2 stra len gespoten werd. Het is dus voor Ou deschild een behoorlijke verbetering, vergeleken bij de oude voorwereldlijke handpomp, die we tot nu toe hadden. Het was ook voor de jeugd een heel feest en het was maar gelukkig, dat het Zaterdag was, want velen gingen drui pend naar huis. GROTE BELANGSTELLING. Wel 22 Texelse aannemers hadden zich bij de gomeentesc-huur aan de Haller- weg verzameld, toen djnr Maandagmor gen acht kopen badd'inghout, dat door issers voor de strandvonderij op zee was opgepikt, in het openbaar tegen vastgestelde prijzen werden verkocht Ei- moest worden geloot. Iri een advertentie in dit nummer roept de V.V.V. Texel sollicitanten op voor de functie van assistentie) Een goed teken, hel bewijst, dat de V.V.V. liet druk krijgt en hoe meer werk er voor baar aan de winkel komt, hoe heter! Het allerlaatste nieuws is voorts, dat de minister van Economische Zaken ver gunning -heeft verleend tot liet vestigen van ecu reisbureau alhier. Er is con tact gelegd met de onderneming Lisso- ne-Lindemann, te Den Haag, tot stich ting \an een correspondentschap, dat in de toekomst wordt belast, met verkoop van spoorkaartjes, zowel voor binneri- als buitenland, voor trips per touring car enz. enz. De benoeming van 'n assistent(e) ge schiedt, opdat de administrateur meer gelegenheid krijgt zioh op de hoogte te stellen van de gang van zaken in de hotels, pensions, e d. Hij is dan in staat de organisatie van het vreemdelingen verkeer intensief ter hand te nemen en maatregelen te treffen, zowel in het be lang van de gasten ais die van de gast heer. Want wij moeten de bezoekers in ieder opzicht te genroet komen Wij moeten hen van de kleinste zorgen vrij waren, hier moeten zij rust vinden en nog eens rust en dat 'bereiken wij dooi de service tot de hoogst mogelijke graad op te-voeren. Nooit mag een vacantie- ganger ons met enig gevoel van teleur stelling hoe klein ook verlaten De wo ningnood mag groot 'zijn, thuis mag het ook zo'n pretje niet wezen, hier moet men comfort vinden. Er dient meer dan ooit te worden gecontroleerd of de ge legenheden, waarin de gasten hun in trek zullen nemen aan de eisen voldoen en ook zouden wij de pensionhouders vooral op het hart w illen drukken, de tafel zn goed mogelijk te verzorgen! Wij hebben daaromtrent klachten ge hoord. gelukkig heel weinig, doch één appel In de mand, vult u maar aan! De A.N.V.V. zai voor Texel een eta lagestuk. een maquette dus. vervaardi gen. Die gaat een reis maken door En geland en Amerika. Het wordt een at tractief, geestig onderwerp, waarop de hekende tekenaar Van der Spek zijn krachten zal beproeven Zo blijven wc in actie en dat moet ook, want, wie -het orgaan van de A.N. V.V. doorbladert, ziei, dot men overal zijn best doet en allerhande attracties overpeins'. In Breda organiseerden ze met veel succes bustochten. Dit jaar zul len die worden uitgebreid. Men houdt in Den Haag en elders zgn. Bredase avonden, tal van tochten in de omgeving met allerlei vervoermiddelen, waaronder landauers (vooral in trek bjj ouderen) en per paardetram (een speciale attrac tie voor buitenlandse toeristen) zuilen door Breda worden georganiseerd. De helft van de maand Januari is al weer verstreken, voorbij gevlogen voor wie in jeugd-ig enthousiasme door 't le ven gaan Onder die categorie vinden wij ook de a.s. badgasten, de individu- elen, de vaders met zorgen voor het ge zin, de trekkers in clubverband. De jeugdigen van dagen hebben de schaat sen waarschijnlijk nog wel voor liet grij pen liggen om er bij te zijn, zodra de vorst invalt, de ouderen zullen eventu eel wel een paai- pantoffels op hun ver langlijstje hebben staan ter gelegenheid van de vermeerdering van hun jaartjes of andere gedenkwaardige dag, want 't is nog hartje winter. De natuur gaat echter haar gang: croeussen en sneeuw klokjes zijn al bezig zich omhoog te werken, uit te breken om er bij te zijn, als 't goede, milde voorjaar triumphe- rend binnentrekt, -zij willen meedoen aan hei grote feest van straks, het lente feest én de lentevreugde! Ook de vacan- tiegangers willen er straks weer bifj zijn en lipfst willen zü bet weer zo goéd mogelijk naar de zin krijgen! Daar beeft een mens recht op, na al die drie- lionderdzi-veel dagen van zwoegen en slaven. Wij wensen hun dan ook nu reeds liet. volle profijt van de zomerge- neugten 1949. Maai- laten zij dan toch vooral gedachtig zijn het gezegde, dat wie het eerst komt, liet eei-sl maalt Ze ker, de map .correspondentie van one* V V.V. gaat elke week zwaarder wegen, men heeft dagelijks al een veertig stuk ken te behandelen, waaronder vele aan vragen, tóch zien wij liet weer aanko men, dat velen te "laat hun pension, hun hotel, hui kampeerterrein en wat dies meer zij, hespreken. Het is eigenlijk ie der jaar nog zo geweest Wij zouden '1 wel van alle vaderlandse daken willen sein eeuw en: „Bespreekt reeds nu uw kamer, uw gemeubileerd huis, uw schuur, uw terrein!!" TURELUUR TEXELSCHC COUKANÏ

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1