Landbouwers Texels strand bezaaid met planken en baddings Verlovings kaartjes Werk voor de strandvonderij De Cocksdorp charterde zeven wagens voor het transport Waarom de premie voor het Ziekenfonds werd verhoogd. De Wol-industrie had geen ongunstig Wat zal 1949 de wolproducenten brengen jaar. Drukkerij Texelse Courant José Biljartclub „Fortuna" Woensdagavond Sociale Dienst vóór 1 Februari 1949 ingediend moeten worden Wenst U prima KUIKENS te ontvangen S. Bakker, flinke woning kleine boerderij MONTEUR ,',Gaat u mee sinaasappelen zoeken op liet strand?" vroeg een adsp.-jutter Zon dagmiddag aan zijn vader. Nou daar had vader wel zin in. Als .je zo vlak on der de duinen woont (De Koog), is dat een kleine moeite. Maar toen het twee tal op het strand kwam zagen zij prach tig hout aanspoelen, dik, gaaf, gebruiks- hout, grenenhout van wel 6 m. lang. Prachtige planken en ook veel baddings. Er kwam al meer, weldra waren alle on der-strandvonders r en De Koog, De Cocksdorp en Den Hoorn op hun qui- vive, want dat moet je wel met al die lustige jutters om je heen... Die gun nen onze burgemeester, hoofd van de strandvonderij, ook niks. En dan was burgemeester Kamp volgens zijn eigen woorden in het boekje „Wij wonen op een eiland" juist zo enthousiast, het hoofd van een eilandelijke gemeente te zijn geworden, in de hoop door die'aan- spoelerij in korte tijd hoven .Tan te ra ken!! Nu, onze eerste magistraat, kan tevre den zijn: onder-strandvonders hebben overal hun mannetjes op wacht gezet, om de jutter in toom te houden, liet. moet al een heel handige kerel zijn. wil-ie toch nog met zo'n plank van een meter of zes door de nollen komen. Is-ie een maal uit liet gevaarlijke gebied, dan kau-ie met zijn buit doen, wat-ie wil. Men vermoedt, dat een bij de laatste storm in nood geraakt houtsohip zijn deklast over boord heeft gezet en wel om de Noord, want het meeste hout is aangespoeld tussen De Cocksdorp en de Slufter. De onder-strandvonder Troost schatte de hoeveelheid „mooi, prachtig mooi grenenhout" op 20UO planken en baddings. Hij vertelde ons, dat ze met 7 wagens aan het vervoeren waren. Het hout is oi er het hele strand verspreid, ran De Cocksdorp tot aan de Slufter en verderop ook, maar daar zwaaien Kuip en Daalder de scepter. Welnu, die ook opgebeld en zij deelden ons mede, dat liet strand daar niet zo dik bezaaid was als meer noordwaarts. De Koog noteer de zo'n dikke 300 tot 400 planken en baddings. Het eersfe hout spoelde Zon dagmiddag aan en Maandagochtend kwam er ook nog een partij. Den Hoorn kon het met drie karrevraohten wel af, maar iedere jutter zou zeker likkebaar den, als-ie zo'n partijtje op een veilige plek in de nollen had weten in te gra ven. SPORT OP TEXEL. S.V. Texel. In een zeer spannende en zware wed strijd heeft Texel l,met Berdos de pun ten gedeeld, een uitslag waar beide par tijen tevreden mee kunnen zijn. De leiding was niet bijzonder, nam dikwijls vreemde beslissingen. De wind stond dwars over het veld hetgeen altijd lastig is. B beschikte over een prima hardwerkende en snelle ploeg met een voorhoede die beslist sterker was dan die van T. Het was dan ook ge lukkig dat onze achterhoede, behoudens een twijfelachtig begin, er goed hel oog op had, en menig snelle aanval moest worden onderbroken. Henk stond weer als van ouds steeds op de goede plaats en was in heel goede vorm Ook Lolle, Gomert en Wlim kwamen er al beter in In de halflinie speelde Niek een prima rustige partij, steeds goed opstellen en geplaatst doorgeien z|jn ze sterkst" wa pens. In de voorhoede liep het niet. erg. Dick was minder actief en men begreep elkaar nog al eens verkeerd. Bert was niet beweeglijk genoeg, al'was de nud- voorplaats al weer beter bezet dan we de laatste tjjd gewend waren. Gerrit werkte hard maar moest meer ineens kunnen doorgeven. Henk Witte bracht er nog met veel van terecht. Direct ontwikkelt zicli een snelle par tij voetbal en moeten de achterhoeden in aetie komen Snel komen de gasthe ren dikwijls opzetten met mooie scherpe passen trachten ze door onze verdedi ging heen te snijden, maar die zijn op hun post en keren alles, totdat een nieuwe aanval, waarbij de aanvaller in buitenspel positie vrjj komt en inschiet 1-0, want de scheidsrechter kent dit punt toe. Tot 3 min. voor rust blijft het vech ten om de voorsprong vergroten of ge lijk maken en het laatste geschiedt ais Dick een doorgespeelde hoge hal mee neemt mi op grote afstand een enorm hard schot lost, dat. in de beneden hoek verdwijnt, en de B keper totaal verrast Hiermede.komt dan rust. Direct na de hervatting, een afgesla gen T aanval gaat over in een bezoek aan 't T. heiligdom, waar Wim een cor ner moest weggeven, deze boog iour 't doel geplaatst zal door Lolle gevangen worden, maar met bal en ai wordt h|j in bet doel gewerkt en B leidt opnieuw. In Januari 1947 werd door de over heid de premie voor verzekerden van lti jaar en. ouder op 50 cent gebracht, ter wijl tevens werd bepaald, dat de ver strekkingen voor de vrijwillige ver- kerjng op hetzelfde peil moesten wor den gebracht, als voor de verplicht-ver zekerden. De toen vastgestelde premie was al te laag vastgesteld, om alle ver strekkingen te geven en uit het vereve ningsfonds (dit zijn de gelden welke op gebracht zijn door werkgevers en werk nemers) zou een bijdrage worden gege ven voor de vrijwillige verzekering. In 1947 iverd 10 millioen beschikbaar ge steld, voor 1048 12 millioen, terwijl men voor 1940 15 millioen dacht nodig te hebben. De Stichting van de Arbeid vond echter, dat deze gelden ten on rechte werden besteed aan de vrijwillige verzekering en stelde voor 1949 maar 7'/j millioen beschikbaar en maakte daarbij de bepaling, dat dit bedrag hoofdzakelijk moest worden besteed om personen, die uit bel arbeidsproces voortkwamen (uitgetrnkkcne.n uit de ziektewet, ongevallenwet, gepensioneer den), daarvoor in het fonds te nemen. Dit is eclder op het ogenblik practisöh onmogelijk maar zal in loop van 1949 wel worden uitgewerkt. De organisaties van ziekenfondsen werden hiermede ongeveer 5 Dec 1948 in kennis gesteld. Bij de behandeling door de gezamenlijke organisaties van dit punt, werd geert overeenstemming bereikt, de een was voor verhoogde contributie, de ander voor verlaging der verstrekkingen, zodat men niet tot een besluit kwam. Twee organisaties hebben niet afgewacht tot de overheid, die ons in deze impasse bracht, richtlijnen gaf, wat er moest gebeuren, liepen jie zaak vooruit en gaven reeds voor 1 Januari 1949 aan hun ziekenfondsen opdracht om de contributie te verhogen. Het oor deel van de Federatie van Maatschappij Ziekenfondsen was, dat de overheid ons uit de moeilijkheden moest helen, waar in het ons gebracht had De bespreking, die tussen de overheidsinstantie en hei bestuur \an de Federatie werden ge voerd, maakten spoedig duidelijk dat de overheid zich hier niet mee te moeien, wel werd bepaald dat de verstrekkingen moesten worden gehandhaafd. Aan de fondsen werd overgelaten hoe ze dat moesten financieren Zaterdag 8 Jan. j.l. moesten in een vergadering van de Landelijke Raad de besturen van de Maatschappij Ziekenfondsen, noodge dwongen en onder lievig protest ook de contributieverhoging aanvaarden. Elke week uitstel yan de invoering betekent een aanzienlijk bedrag. Een motie werd ingediend, waarvan de voornaamste pun ten wel z|in: „De onduidelijke positie van het ver eveningsfonds" „De korte termijn waarop deze aange- legenheoid aan de orde is gesteld" „Dat, digeen voor wie de bijdrage voor 1949 zal worden gegeven toch moeten betalen." „Dat de voorgestelde contributie voor een belangrijkdeel van de ingeschreven personen niet meer sociaal verantwoord kan worden geacht, omdat de in begin 1947 verhoogde premie van 50 cent van overheidswege als het maximum toelaat bare bedrag werd aangemerkt?' Dat een plaatselijk bestuur in deze dingen niet veel meer te vertellen heeft, is thans weer gebleken. Men kan zijn stem uitbrengen, maar moet toch in al les de grote lijnen volgen indunks de grote moeilijkheden kan worden vastgesteld, dat het afgelopen jaar voor de wol-industrie geen ongun stig verloop heeft gehad. Aldus de Tilburgse correspondent van he! „Algemeen Handelsblad" De schaarste aan deviezen, welke zich in liet hegin van 1948 sterk mani festeerde, had een grote intering van de ivol-voorraden tot gevolg. Deze voorra den waren -aanvankelijk voldoende voor een productie van ongeveer acht maan den. Maar toen de aanvulling van de viezen achterwege bleef, zakte dit cijfer allengs terug tot 4'/° maand en later nog weer tot S'/i maand. Het was natuurlijk onvermijdelijk de productie aan deze toestand en liet. ver laagde wol-percentage aan te passen, hetgeen uiteraard van zeer veel invloed was op de kwaliteit en liet assortiment van liet vervaardigde product. Pas op de helft, van het jaar kon de overheid ervan worden overtuigd dat. zij te ver was gegaan en kon een belangrijke ver betering worden bereikt.; mede dank zij de hulp van het Marshall-plan. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat dit Ame rikaans soulaas rechtstreeks weinig voor de wol-industrie te betekenen heeft, mede omdat wolaankopen in Ar gentinië tegen betaling in guldens plaats hebben. De bezettingsgraad Niettegenstaande al deze perik.Ten was het niet alleen mogelijk de bezet tingsgraad in de spinnerijen te handha ven, maar kon deze zelfs worden opge voerd tot 1800/o van het aantal kilo's ver werkte grondstoffen in 1938-'39. De import van garens en in het bij zonder van kamgarens, liep in 1948 enigszins op en bedroeg ea. 6400 ton, tegen 5600 ton in 1947. Deze invoer blijft, evenwel nog steeds beneden het vooroorlogse peil. In het bijzonder valt het te betreuren dat onder invloed van de betalingsmoei lijkheden met België, de import uit dat land daalde in plaats van steeg. De zeer hoge binnenlandse garenpro ductie, tezamen met de gestegen import maakte het mogelijk om in 1948 in de weverijen een bezettingsgraad te berei ken van 125°/o van het in 1938-'39 aan tal kilo's verwerkte garens. Enkele cijfers mogen aantonen, dat dj productie van de voornaamste artikelen op basis van de productie in de laatste 'vier-wekelijkse periode ver uitgaat ho ven de gemiddelde productie in de ja ren 19381939 De verhouding is: 1948 l-7'38-l-7'3» Wollen stoffen 3,676,842 m2 2,493,720 m2 Wollen en half wollen dekens '210,905 st. 100,000 St. Handbreigarens 330,015 kg 200,000 kg Deze belangrijke productie maakte 't mogelijk, ondanks hogere export en la gere import en de sterk toegenomen bevolking in Nederland, het verbruik van wollen textielproducten in 1948 op ongeveer het vóór-oorlogse niveau te brengen. 'Dat de textiel-distributie in haar ge heel desondanks nog niet opgeheven kon worden en er nog steeds een grote vraag naar textiel-goederen blijft, be staan, is enerzijds te wijten aan de nog immer niet bevredigde aohterstand, en anderzijds aan het feit, dat de voor ziening met katoenen producten ier bij dit peil achterblijft De vooruitzichten voor 1949 zijn niet ongunstig te noemen. De verwachting tocli is gewettigd - tenzij zich bijzondere omstandigheden mochten voordoen dat in het komen de jaar tot opheffing van de distributie zal kunnen worden overgegaan. Het geen ook noodzakelijk is, als per 1 Ja nuari 1950 de Econ. Unie in werking treedt. Met belangstelling hebben wij boven staand artikpl gelezen. Het gaat de we verijen niet slecht! Maar hoe zijn de vooruitzichten voor de wolproduoenten, voor de boeren? De import van garens, zo kunnen wjj lezen, liep in 1948 enigs zins op Dat verwondert ons niet, waai de bevolking zich ges-taag uitbreidt. Maar waarom niet een betere prijs uit gekeerd aan de boer, door wiens ar beid de import, niet nog groter is ge worden dan hij reeds door de omstan digheden moest zijn. Wij moeten heel zuinig zijn op de deviezen, maar kan de overheid ook niet wat zuiniger zijn in de berekening van de prijzen, die de in dustrie voor haar producten maakt? Wij schreven reeds over de hoge dividen den, die zij kan maken Hoe staat dat met die prjjsbeheersing? Hoe staat hel met het schone voornemen van de over heid om de boeren een bestaansrechte te verzekeren? UITVERKOCHT. Voor de avond van de Blindenbond zijn alle kaarten uitverkocht! KOOS VORRINK ERNSTIG GEWOND BIJ VLIEGTUIG ONGELUK. •Maandagavond omstreeks 10 uur is een Nederl. vliegtuig, de PH-NAZ van de maatschappij Aero Holland N.V op weg van Ypenburg naar Kopenhagen, oo een afgelegen plaats aan de Oost kust van het eiland Falster neergestort De gezagvoerder, dhr Protira en de tweede piloot, rlhr de Jong, werden ge dood. De enige passagier, dhr Koos Vor- rink, vonrz van de P v.d. A is ernstig gewond in het ziekenhuis van Nyko ping opgenomen. De heer Vorrink. die Maandag de ge hele dag in Amsterdam de besprekingen had bijgewoond, welke de P. v.d. A hield over Indonesië, vertrok laat in de middag naar Ypenburg, waar hij zieh aan boord begaf van de PH-NAZ. De heer Vorrink was met een regeringsop dracht op weg naar Oslo om aldaar be sprekingen te hebber met enkele voor aanstaande personen uit de soc. partij. Verondersteld wordt, dal het toestel in verband niet het zeer donkere, rn regenachtige weer te laag gevlogen is en daardoor de toppen heeft geraakt van bomen, die aan de Oostkust van het eiland Falster staan. Drie bomen wer den uit de grond genikt. De machine kwam in een bos in de nabijheid van de kust terecht en werd volkqmen ver nield. De heer Vorrink kwam in het zieken huis tot bewustzijn en kon toen ophelde ring geven over gezagvoerder en 2e pi loot. Hij heeft de rechterbovenarm en liet rechterdijbeen gebroken en is aan de rug verwond. Volgens de laatste be richten is zijn toestand niet levensge vaarlijk. T reageert fel, talrijke aanvalspogingen worden ondernomen en het ziet er naar uit dat onze voorhoede niet tegen de B achterhoede opgewassen is. Als er nog 10 min. te spelen zijn, krijgt T een cor ner en dfze goed voor het doel gebracht w ordt door Bert even doorgetikt met de hand (pei ongeluk) waarna Gerrit de bal ons de doellijn werkt en we staan weer gelijk. Maar daar gaat de B voor hoede er van door en met een prachtig schot brengen ze de stand op 3-2, maar wonder bov enwonder keurt de scheids rechter dit doelpunt af, hetgeen ons toeli.i'kt of hij een gemaakte fout wil herstellen. Hiermede komt dan het ein de van di ze uiterst spannende sportieve wedstrijd Uitslagen van Zondag: LSVVWieringerwaard 2-2 ZeevogelsVrone 2-2 BerdosTexel 2-2 N.-Niedor-pSchoorl 3-2 Randers—Watenogels 2-1 Res F. 2e kl. N II.: Forresters 2-B.K. C, 2 1-4; Texel 2HR 5 1-2; Oudesluis 2—RKAFC 3 1-2. Texel 2 stelde wel weer heel erg te leur, door van H te verliezen. Het be gint er somber uit te zien, lui! A.s. Zondag de belangrijke wedstrijd Texel 1 Zeevogels 1. Texelse Boys. Boys I dwong 't beter spelend Dirks- horn tot een gelijk spel. Als de scheidsrechter laat tossen zijn het de Boys die het ivindvoordeel kie zen, hierdoor gaan zij direct tot de aan- vai over. Maar door de sterke wind ging het. in vele gevallen veel te hard, zodal de voorhoede het niet kon belopen. Een half uur na aanvang kopt de l.-binnen een bal over de backs heen en onze tmidvoor was er als de kippen bij. Maar ook de keeper was uit zijn doel geko men, deze was echter onfortuinlijk, door dat, h|j de bal tussen zijn benen door liet gaan, waarvan onze inidvoor dank baar gebruik maakte en de bal in doel plaatste 1-0. Doch ook Dirkshorn stond lang niet stil en bouiwde tegen de wind in menige goede en vlugge aanvallen op, maar onze achterhoede zag kans al deze aanvallen liet hoofd te liieden, zo doende kwam het einde der eerste helft met een 1-0 voorsprong voor onze jongens. Na de rust is Dirkshorn overwegend in de aanval en dringt dan ook geweldig op. Onze gehele achterhoede krijgt ber gen werk te verzetten, maar stuk voor stuk kweet zij zich goed van de haar op gelegde taak. En aan hun is het ook te danken, dat tot vlak voor liet einde Dirkshorn nog geen kans had gezien, een doelpunt te scoren. Ook de Boys voorhoede maakte liet de achterhoede- spelers van Dirkshorn nog wel eens lastig door hun onverwachtse aanvallen maar zij zagen toch geen kans de voor sprong te vergroten. Als tegen het ein de Dirkshorn weer hevig in de aanval is, redt onze keeper op. schitterende wijze ze door de hal op het juiste moment uit de' doelmond te stompen, de bal beland de jammer genoeg voor de henen van een D-speler. deze schoot direct in, maar nu vond liet nog een struikelblok in de weg. nl. het hoofd? van een onzer backs. De scheidsrechter constateerde, dat dit met de vuist gebeurd was? en wees zodoende naar de penaltystip. De- nut en!" net 1-1 ze werd goed door Dirkshorn benut belandde dan via de hoek in het net Kort hierop kondigde de goed leidende scheidsrechter liet einde aan van deze" sportief gespeelde wedstrijd. Dit was 'nz zware opgaaf, jongens en jullie hebt jec kranig geweerd. Een pluim voor onze gehele achterhoede is hier zeker op z'n" plaats. Ons compliment Het 2e ging de strijd aanbinden tegen De Koog. En na eerst de leiding met 1-0^ genomen te hebben, gingen ze toch melv 3-2 ten onder. De voorhoede was in liet veld niet op dreef en was over het algemeen veel te traag. We hebben liet wel eens veel be ter van jullie gezien, jongens. Jammer genoeg kreeg ik te horen, dat .jullie j harder fietsen konden dan voetballen.- maar dat is toch zeker niet waar? Toonl dat de volgende week tegen de leider* Oosterend. Vermoedelijk is er Donder! dag 27 Jan. a.s, clubavond, H.S. ONDERSCHEIDEN Onze vroegere plaatsgenoot Th. C. 'i Kager, thans werkzaam op het Stafbu- ï-eau van de A.A.T. te Bandoeng, is h|i Kon. Besluit no. 6, d.d. 22 Dec. 1948, wegens buitengewone verdienste toege kend. de Zilveren Medaille verbonden! aan de Ridderorde van Oranje-Nassau, EEN FAMILIE-AVOND De Christelijke Landarbeidersbond hoopt vanavond in Hotel Texel een bui tengewone familie-avond te houden. Er izal een piachtige film worden vertoond cn een lid van het Hoofdbestuur zal een korte toespraak houden. WEOEROPBOUWPLAN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door het College van Algemene Commissarissen voor de We deropbouw, bij besluit van 3 December 1948, nr. 96, is vastgesteld het basisplan voor de wederopbouw ran de kommen van Den Burg. De Cocksdorp, De Koog en De Waal. Het- besluit tot vaststelling ligt ter de bijlagen van 20 Januari 1949 af, ge durende 14 dagen voor een ieder ter in zage. Texel, 18 Januari 1949, Blirgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester van Texel Mr. G. D. REHORST. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER Wij hebben ontvangen een mooie collectie i K*.e,i,AAKTJ6f> Te k. n. d. bi. w. japon m. 42-44, 15 p. f 20. Sin gel 348, Oudeschild. Te k een Philips radio, goed spelend cn een jon genspak, plusfour, ift. 13 j. Adres: De Waal 50. Te k. een woonhuis. Te aanvaarden Weststr. 15. Oosterend. B.z.a. net jong meisje v.d. dag. In I)en Hoorn of Den Burg liefst in niet te druk ge zin. Adres bur. v.d. blad. - Gevr. met 20 Maart, een vaste knecht, goed kunnende melken. C-. Kuip Mzn., .Rozenburg'. Te k. prima grauwe erwten. P. Witte, 's-Her- togenbos" Aan huis weer beste biggen. H. Witte Gasthuisstr. 16. -- Wie -heeft- onze grond boor in zijn bezit? Gaar ne spoedig lerug. Gebr. Bruin, Den Burg. Gevonden te O'end een bi. gr. ceintuur. Tegen adv. kosten terug bij Koopman, Oosterend. Alle soorten hand brei en haakwerk gevr Da- mesjunrpers en mans- truien vanaf f8 Adres Hoogstr 140 of de Wet straat 29, Den Helder. Te k. een electr. en een oud-holl. spinnewiel en damesfiets. W. Bernar- dus. Rnitersplaats B 192 Wie heeft mijn tasm. broodtrommel en ther mosfles gevonden, van Spang naar Den Burg Verleden week Maan dagavond verloren. D. Verstegen. Hogerstr. 8. - Te k. dubbel kozijn m. ramen en glas. Scha- penkrih 8 voet en hou ten klonner. P Boom Oudeschild. Met blijdschap geven we U kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje Cor F. WF.STDORP-Timmer A WESTDORP JAPIE Rio, De Cocksdorp. 16 januari 1949 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje dat bij het 11 Doopsel de namen ontving JOANNA CORNELIA A VERBERNE- Cummandeur j. VERBF.RNE PIET, MARIANNE, ADRI, RITAen KEES Spang, Texel, |6 Januari 1949. Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon Jacob A DRIJVER de Bloois C. DRIJVER Oosterend, Texel, 16 Januari 1949 Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon Jan C. VONK-v d Vis C. VONK Schoolstraat 13, Oosterend Texel, 17 Januari 1949 Bij ons vertrek op 22 |an. 1949 naar Indonesië zen den wij va^af deze plaats onze beste wensen en groeten alle vrienden en bekenden Joh., lan en Ankie Lampers a b. M. S. Sibajak De clubavond wordt deze week niet Donderdag maar gehouden. Het Bestuur De Voorzitter van de Sociale Dienst in de Ge- ineenteTexel maakt bekend dat Rekeningen voor hetl Alg Armbestuur over hetJ jaar 1948 bij de Soc. Dienst Na die datum worden geenl Rekeningen meer betaal-4 baar gesteld. Texel, 18 januari 1949 De Voorzitter voornoemd, Mr G. D Rehorst van puliorumvrij bedrijf en raszuiver, bezorgt dan Uw' bonnen (met opgaaf van. ras en leveringstijd) zoj spoedig mogelijk bij: Westerweg. Verm.bedr. 2907 Te huur aangeboden met schuur en 4 H.A land gel. in fl dorp bij Ijos en' heide Daarvoor gevraagd) met plm. 6 H.A. land. Brieven onder no. 556 aan bureau van dit blad. GEVRAAGD een geroutij neerd zelfstandig Aiooie vrije woning dis ponibel. GARAGE BROUWER, Oosterend, Tel. 10. ij A

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2