Sue m Heeft de Texelse schapenfokker te weinig reclame gemaakt? Wat doet de overheid voor de verzorging van het landschap vindt het geluk. (vervolg) In het vervolg van zijn causerie wees Ir de Vries er op, dat naar zijn mening de Texelse fokkers niet ten volle ge bruik gemaakt hebben van het feit, dat de naam van hun eiland verbonden is aan het Texelse schaap. Spr. wijst daar bij op het Friese Rundvee Stamboek, dat altijd en overal op de bres staat wan neer het er om gaat de naam van hun provincie blijvend te verbinden aan die van het zwartbonte veeslag. En zij heb ben hiermede succes gehad, want in al le werelddelen komt men deynaam Friesland nog tegen wanneer Men spreekt over het Zwartbonte vee. Iets dergelijks vinden we in de pa arden we re ld Met. hardnekkigheid verzetten bij voorbeeld fokkers uit Groningen en Gelderland zich wanneer het er om gaal de namen Groninger type en Gel ders type te laten vervallen. En dit al leen uit zakelijk overwegingen. Men weet daar wat een naam waard is 1 De Texelse fokkers zullen de handen ineen moeten slaan en alsnog moeten proberen munt te slaan uit het feit, dat de naam van hun eiland verbonden is aan dit ras. at de fokrichting betreft waarschuwt spr er tegen om al te veel achter de- vaste wal aan te lopen. We vinden n.l. duidelijk twee typen in het ras. lief eerste is liet- meer oorspronkelijk type: het fijne kvaiiteitssehaap. Vlees en wol zijn van prima kwalieit. Daarnaast vindt men vooral aan de vaste wal steeds meer liet grovere, meer robuste type. Vlees en wol zijn van iets minder? kwaliteit. Ir. de Vries is van mening, da). Texel zich zal moeten blijven toe leggen op het kwaliteitsschaap. Men is hier wel eens iets van afgeweken onder invloed van het feit, dat het prijsver schil tussen fijnere en grovere kwaliteit wol bijna geheel was vervallen. Ook bij de uitbetaling van het vlees is er een te gering verschil tussen de diverse kwali teiten. Spr, aCht het mogelijk, dat een langdurige periode van vrede en rust weer groter prijsverschil zal geven, om dat men dan weer meer gaat letten op kwaliteit. En daarmee zou gepaard kun nen gaan een grotere vraag naar het specifiek Texelse kwaliteitsschaap Spr. stelt de vraag of mogelijk de hoge kosten een bezwaar vormen om toe te treden tot het Texelse Schapen stamboek. Wanneer men alle kosten bij elkaar telt. komt men waarschijnlijk niet hoger dar. f 2.50 tot f 3,per schaap. En wat krijgt men daarvoor terug? In de eerste plaats de afstamiiiingsre- gistratie. Dan de selectie bü de defini tieve keuring. Verder is er de Sehapen- fokdag, die de Texelse fokkers in de gelegenheid stelt te tonen wat gepres teerd is. Ook de reclame in het buiten land wordt door het. Schapenstamboek verzorgd. Spr. moet er hier evenwel op wijzen, dat dit een algemene reclame is voor het Texelse schapenras. Men kan Naar het Engels IB.) Het was de eerste maal, dat hij haar deze vraag deed en Sue begreep de belangrijkheid er van. Tot nog toe had hij maar gepraat zonder ziCh te be kommeren of ze hem begreep of niet maar gepraat voor zijn eigen plezier, omdat hij behoefte tot praten had en er niemand anders in de buurt was, met wie liii praten kon. Maar nu sprak hij tegen haar en verwachtte, begrip van haar. - Ik geloof niet, dal ik het - helemaal begrijp, zei Sue. - .Te weet er niets van, maar je kunt zien kijken met je ogen.Je zit niet vol met ideeën van anderen over kunst, legde Darnay uit. Dat is toCh duide lijk, niet? -Ia. zed Sue. Ik zal 't dus maar niet lezen, en ze wierp een meewarige blik naar het tijdschrift, dat op tafel lag. Darnay greep het, en stopte liet in het fornuis. Het ging Sue aan 't hart. ter wijl ze toekeek (ze had er een shilling voor betaald), maar ze deed niets 0111 't. van de.ondergang te redden. Toen ze opkeek, zag ze Darnay's ogen op haar gericht. Morgen ga ik jou schil deren, zei liij en hij liet zich in de leun- 4 niet. speciaal op het eiland Texel wij zen, maar de Texelse fokkers zijn volko men vrij om daarnaast als afzonderlij ke groep de aandacht, te vestigen op het stamland van het Texelse schaap. Tenslotte zorgt het Stamboek ook voor de verdediging van de belangen van de sohapenfokers in Den Haag. Spr. wijst er daarbij op, dat hij het steeds een moeilijkheid heeft gevonden, dat hij b;i de verdediging van speciaal Texelse belangen, niiet kon wijzen op het feit, dat de Texelaar van zijn kant alles had gedaan,- o.m. door een gi;nte deelname aan het Schapenstamboek Spr. is er van overtuigd, dat de deel name aan het Stamboek veelal geen di rect zichtbaar resultaat geeft. Daarnaast zal alle aandacht op de reclame in bin nen- en buitenland gevestigd moeten zijn. De Texelse fokkers hebben een veel groter belang bij de afzet dan de fokkers van de vaste wal, omdat de schapenfokkerij nog steeds een belang rijke bron van bestaan is. Ir de Vries wijst nog op de bevoorrechte positie, waarin Texel verkeert ook door hei feit, dat de Inspecteur van het Stamboek 'n Texelaar is, die niets zal nalaten, om de Texelse fokkers in hun streven te hel pen. Met een korte samenvatting van liet gesprokene, waarbü spr nogmaals wees op de noodzakelijkheid van een meer actief optreden van de Texelse schapenfokkers, besloot spr. zijn cau serie. Hierna werd de nieuwe Texelse scha penfilm vrtoond. Wij willen hierbü de ze opmerking maken. Deze film is be doeld als een middel om reclame te ma ken voor het Texelse schaap in het bui tenland. De film wil ei|i idee geven van de omstandigheden, waaronder het Tex. schaap wordt gehouden op liet stam land Texel. Men wil daarbii vooral laten uitkomen de soberheid en de gehard heid van het Texelse ras. De film geeft prachtige natuuropnamen, maar schiet o.i. als documentatiefilm absoluut te kort De film is daartoe te beknopt en ook de tekst is zeer onvolledig. Na het vertonen van de film werden nog enkele i ragen gesteld aan Ir. de Vries. Dhr Jar. Lap Kzn. vroeg: Hoe moe ten we reclame maken? De lieer de Vries wjjst er dan np, hoe hij tijdens de bezettingsjaren een brochure geschre ven heeft, over liet Texelse schaap, die in enkele talen is verschenen. Dit werk moet doorgaan. Spr wijst op de moge lijkheid een eenvoudig foldertje samen te stellen en deze door relaties in het buitenland te laten verspreiden. Verder heeft dhr Lap gehoord, dat er in Frankrijk goede vraag zou zijn naar het Texelse schaap en vraagt of onze regering niet in contact kan treden mei de Franse regering om op dit ter rein iets te bereiken. Ook dhr de Vries is hekend, dat Frankrijk belangstelling stoel bij de tafel vallen met een diepe znëht. Sue had niet vergeten, dat ze „uitge schilderd" zou worden, maar ze moen- de. in haar onkunde van de lusten en luimen der kunstenaars dat Darnay op haar zou wachten tot ze tijd had om te poseren Ze was bezig de keuken vloer te schrobben, toen hit in de deur opening verscheen en haar mededeelde, dat liii klaar was om te beginnen Maar dat zij ik niet, zei Sue, haar hoender in de emmer dopend. Ik moet de aardappelen schillen, a'k hiermee klaar zij. En dan de pudding nog. Vóór twaalf uur za'k niet kunnen. Kom maar dadelijk, zei Darnay De vloer zal niet weglopen en we ne men brood met. kaas mee voor de lunch. Wat? riep Shp. maar ik kan al het werk toch niet -Dat kun je wel op mijn verant woording Ze keek hem aan en zag tot haar schrik, dat hij het meende. Ze zou het dus moeten doen, dat. kon niet andere, en, misschien, als ze 't nu deed, kon ze' na een uur zien weg te komen om voor liet eten te zorgen. De keukenvloer moest dan maar wachten tot de namid dag. - Dan zal ik mij gaan verkleden, zei ze, opstaand. Hii fronste het voorhoofd. Onder het begrip landschapsverzor ging valt bv. ook het aanbrengen van nieuwe beplantingen langs vegen. Men gaat hierbij te werk volgens een door deskundigen opgesteld plan. waarin niet alleen met de technische maar ook met de aestetistihe zijde van het wegen- vraagstuk rekening wordt gehouden. Vooral hij het aanbrengen van beplan tingen langs nieuwe wegen zijn deze factoren xan groot belang. Iedere weg stelt zijn eigen eisen Zo vraagt bv. een autosnelweg een geheel andere behandeling^dan'een weg, die slechts voor plaatselijk verkeer is be stemd. Naast de beplantingen is het ook de ligging van de weg in het landschap die een deel van zijn schoonheid in houdt. Verschillende factoren als de hoogte an de weg ten opzichte van het omgevende landschap, de breedte van heeft voor onze schapen. Wanneer dez.e zaak niet vlotter loopt, is dit volgens Ir. de Vries niet te wijten aan de rege ningen van beide landen. Spr houdt het voor mogelijk, dat hiel' bepaalde krach ten werken, die niet gediend zijn bij 'n invoer van Texelse fokdieren in Frank rijk. Spr. wijst bv. op liet feit, dat Frankrijk zelf reeds Texelse schapen uitvoert naar Polen. In Tsjecho-Sloxvakije werden enkele jaren goede contacten gelegd, maar dooi de veranderde omstandigheden in dit land licht men zich op 't moment meer naar het Oosten dan naar het Westen. Op een vraag welk type schaap men in het buitenland vraagt, antwoordt spr. dat hij van mening is, dat dp Belgëu en Fransen meer belangstelling hebben voor het fijnere Texelse kxvaliteits- schaap dan naar het mepr robuste schaap van de vaste wal. Dhr R. Eelman meent, dat het gevaar xan de verkoop van beste Texelse fok dieren naar de vaste xval, minder groot is dan dhr de Vries aangaf. Dhr Eelman meent, dat het niet zeker is, dat een dier, xvaarvoor aan de vaste xval grote belangstelling is, ook een goed fokdier x'oor Texel is. Dhr de Vries en ook meerdere aanwezigen blijven van me ning, dat er in het verleden te veel goe de fokdieren naar de vaste wal gegaan zijn. Tenslotte krijgt ook dhr O Roeper, inspecteur van het Stamboek nog het xvom-d. Ook hij heeft op meerdere pun ten critiek op de houding xan de Texel se fokkers. Zo wijst hij op het feat, dat men geen voldoende gegevens bezit over de wolopbrengst xan de ingeschre ven schapen. Verder acht spr. het een grote fout, dat x ele Texelse fokkers nog x-oortgaan met fokken van dieren, die vierniaal aaneen slechts één lam ter xve- veld brachten. Deze dieren moeten er uit, xvant de vruchtbaarheid is absniunt onvoldoende. Ook dhr Roeper xvijst nog eens op de laksheid van de Texelsp fokker wanneer het gaat om allerlei afwijkingen bij de dieren. De fokker aan de vaste xval heeft over het algemeen veel meer aan dacht voor deze dingen dan zijn Texel se collega's teryi.il de laatsten een toch veel groter belang bij de schapenfokke rij hebben Dhr Roeper meent, dat er voor serieuze fokkers nog xvel moge lijkheden zijn. Hij wijst daarbij op een kleine fokker aan de vaste xval, die dit jaar 13 rammen vericodht voor een ge middelde prijs van f130 per stuk. Hiermede kwam het einde van deze voor onze schapenfokkers zeer belang rijke avond. Het is een verheugend feit, dat, nu hel aantal hcliapen op ons eiland terugloopt, meer aandacht wordt be steedt aar. de opvoering van de kwali teit van de overblijvende dieren. Dit wolilt ook geïllustreerd door het feit, dat deze winter reeds enkele zeer be langrijke vergaderingen werden gewijd aan deze bedrijfstak Dhr Roeper sprak dan ook zeker na mens alle aanwezigen, toen hij dhr de Vries hartelijk dankte voor zijn boeien de causerie. Wij sluiten ons hierbij aan en hopen dat de opbouxvende critiek van Ir. de Vries tot gevolg mag hebben, dat de Texelse fokkers hun taak in de toe komst zullen verstaan. O. v. Gr. Ik sehilder je, zoals je nu bent, zei hij. Neen! Neem alsjeblieft dat ding niet van je hoofd. Dat staat je aardig. 't Is een stofdoek! kreet Sue Dat kan mij niets schelen! Ge ge xvilt mij toch niet schilde ren met een stofdoek om miin hoofd? Ik schilder je, precies zoals je bent, zei hij met nadruk Sue ging mee naar liet atelier Ze ging in de stoel zitten die hij voor haar had klaargezet Ze voelde zich ellendig en zenuwachtig. Eens had ze in Beilford haar portret laten maken bij de foto graaf en ze had dat afschuwelijk gex'on- den maar dit was nog veel erger Hoe moet ik zitten? Gewoon! zei hii, zijn ezel verschui vend en naar haar kijkend met de be kende afwezige blik Sue ging „gewoon" zitten en spande toén al haar spieren in om „gewoon" te blijxen zitten. Zoodoende kreeg ze iets van een houten pop. Lieve hemel! liep Darnay. Is dat je gewone manier van zitten? Je xvilt toch niet. oor een ledepop poseren? Sue richtte zich op en gaf een vrij scherp antwoord om duidelijk te maken, hoe ze gewoon xvas te zitten. Ze vergat daarbij, dat ze bezig was te poseren en Darnay begon dadelijk met zijn hout- koolschets. Hij had het idee gehad, eerst een paar studies te maken van het hoofd x'an juf fer Soes, maar hij vond zijn model zó boeiend, dat dat plan verdween als de bermen, de indeling van de weg enz. spelen hierbij een belangrijke rol Bü al deze xverkzaambeden treedt de Afd Laradschapsverzorging van het Staatsbosbeheer als adviserend orgaan op. Zo adviseert genoemde Afd de diensten xan de Rijkswaterstaat in de versCliiller.de provincies over de be planting van de Rijkswegen en kanalen, tenwijl bij het ontwerpen van nieuwe of het onderhoud van bestaande beplan tingen eveneens advies xvordt verstrekt. Daarnaast brengt het Staatsbosbeheer nok aan gemeenten adviezen uit over xvegbeplantingen, in liet bijzonder voor de wegen, die in de landelijke gedeel-^ ten zijn gelegen. in de Wieringei meer en de N.O.-pol- der ziet men zich geplaatst voor geheel ■andere viaagstukken, daar het hier vul gaat over liet creëren van geheel nieu we landschappen, die aanpassing vragen bij de eisen uni de moderne landbouw techniek en bedrijfsvoering. Voor de N.O.-polder is een speciale commissie ingesteld, die tot taak heeft, plannen uit te werken voor de opbauxv xan het nieuxve landschap m dit gebied. Hoewel men er naar streeft in het nieu xve te creëren landschap zoveel moge lijk het aantrekkelijke en het kenmer kende xan het vroegere landschap terug te brengen, kunnen evenwel de gexvij- zigde omstandigheden aanleiding geven tot een nieuwe opzet, ook al liggen daarbij de verhoudingen veelal anders dan op liet zo zwaar geteisterde Wal cheren. Ruilverkaveling. Bij de ruilx erkavelingen ligt het x raagstuk van de landschapsverzorging weer anders Het is een bekend feit, dat ruilverkavelingen somtijds diep ingrijpende wijzigingen .in het bestaan de landschapsbeeld kunnen teweegbren- gen. In vele gevallen gaan ruilverkave lingen gepaard met de aanleg van xve- gen, verlegging van bestaande xvegen en verbetering van waterafvoer. De nieuxve kavelgrenzen zullen in het alge meen rechter zijn. terxvljl de vorm. en de grootte xan de kavels meel' overeen zullen komen met die van het nieuwe landsdhap. Teneinde tot een aantrekke lijk geheel te geraken, worden voor de ruilverkavelingen sinds enkele jaren door het Staatsbosbeheer landschaps plannen ontworpen, xvaarin de wensen voor een goede verzorging x an hel land schap worden vastgelegd. Deze beper ken zich niet tot beplantingen, maar de opbouxv xan het nienxx'e landschap in zijn geheel wordt er in verwerkt, waar bü tevens aandacht xvordt gexvljd aan eventuele wensen, die op het gebied xan natuur, en landsehapsbrseherming liggen. Naast de geïnundeerde gebieden xvordt ook aan andere vormen van oor- logsschadt hulp geboden. Bü het her stel van hossen, lanen, beplantingen langs dijken en xxegen, die in het tijd vak van 1!)40-'45 geveld ziin, worden mits houtsoorten worden geplant, die voor ile houtproductie van belang zijn, geldelijke bijdragen verleend tot 50 pet van de normaal te achten aanlegkosten. Tot het eind van het vorig jaar kwamen 5200 aanvragen om subsidie binnen, xx aarvan 75 pet. xxerd afgedaan Een be drag van f7 millioen xverd toegezegd, xvaarvoor een oppervlakte xan ongeveer 14,000 ha. is of zal xvorden bebost, ter- \vijl een lengte x'an 2600 km gerekend naar een enkele rij bomen, aan xveg. sneeuw voor de zon. Zodra de houtskciol- sehets af xvas en vooral toen hij met verf begon, ontdekte hij, dat zij werkelijk mooi was niet mooi in de gewone zin des xvoords, maar op haar eigen wijze. Hij had in zijn'leven vele mooie vrou wen gezien en nok geschilderd, maar juffer Soes' voorgeslacht had bestaan uit 'n rij Laagland-Schotten, een rij, die eeuwen lang xvas Daaraan dacht hii. terwijl hij haar schilderde en hij zag het karakter dier sterke, stugge mensen ge tekend in de zuivere Ujnen van haar ge zicht en moest zichzelf bekennen, dat dat zuivere raskarakter een geheel ei gen schoonheid had. die pas duidelijk werd, wanneer men liet met aandacht beschouwde. Zuiverheid van ras betekende inder daad veel De meeste mensen, die Dar nay kende, hadden het. type van het ge mengde bloed. Ziin eigen vrouw had een Franse moeder en hijzelf een Noorse grootmoeder (die hem xvaarsehijnlijk zijn slanke, benige gestalte gegeven had). Zulke meng-typeh dacht Darfiay, kunnen aantrekkelijk on zelfs mooi zijn in hun jeugd, maar zij blijven zelden mooi in hun ouderdom. Juffer Soes be hoorde tot de bodem, waarop zij gebo ren en getogen xvas Ze zou een mooie vrouw xvorden, van het soort, dat Rem brandt had liefgehad en geschilderd. Dit waren bezielende gedachten, maar Darnay kon er niet rustig op doorgaan, want zodra hij zweeg, begon juffer Soes weer aan haar houding te denken en verstarde. Hij had bij zijn bomen en laan- en dükbeplanting is of zal wor-?^ den hersteld. Het behoud en de ontwikkeling van het aesthetisch verantwoorde land-^ schap in een land als het. onze, waarin^ de industrialisatie een steeds voornamer] plaats opeist, betekent tevens liét voort- bestaan van nationale waarden, die voor het volkskarakter van een beslissende invloed ziin. BAND NED. INDONESIË. Salatiga, 8 Dec. 1948. V Mijne heren: Langs deze weg zend ik namens het F VertiindingBrtpeleton 41e bat. Infante rie, onze hartelijke dank voor het ons door middel van de Niiwin verstrekte ra-p dio-toestel, gesöhonken door de Band[\ Ned.-Inidië, afd. Texel. Wij allen genieten van de Jazz, kront jong, gamelan, klassiek. Luisteren naar Holland via de P.C.J. Weer een ander hoort met genoegen wat R.K. en Prot, geestelijken ons te zeggen hebben. Uj ziet dus. dat uw gave, of liever gezegd het offer van het. Ned. volk in heft Moe derland in een grote behoefte voorziet. Contact via de Radio met patria is een zegen voor ons, in de eenzaamheid van Salatiga en de voorposten. Wat de jongens hier hetreft, kan ik u mededelen, dal xve ons wel door de moeilijkheden heen zullen slaan. Het klimaat is hier heerlijk. Het land is mooi, maar de overgrote meerderheid verlangt torih weer naar het zo zeer i' geliefde vaderland terug. Ik eindig. Nogmaals onze hartelijke j dank. Veel succes met de uw zo zeer ge- xvaardeerde arbeid. U kunt van onze sympathie verzekerd zijn. Namens het Verhindingspeleton van i het 411e Bat, Inf. w g. W. H. A ALBERS. Salatiga, 312'48. Geachte Dames en Heren: Het zal u ongetwijfeld genoegen doen te weten, dat door bemiddeling van de Band Nederland Indië, ons Bataljon n.l. het 411e Bataljon Infanterie Reg. Gre nadiers, dat 30 Juli 1948 naar Indonesië xertrok, verrijkt is met een aantal prachtige radio-toestellen. Een ervan, nl. het toestel, dat door de afd. Texel is geschonken, is toegewezen aan onze Stafcompagnie, waarvan bovendien d.m. v. loudspeaker 2 wachtpeletons ook mee genieten. U zoudt ons zeer verplichten, indien u onze hartelijke dank overbracht aan de afd, Texel. Het toestel is niet alleen een symbool van de Band Ned.-Indië, maai de onvolprezen P.C.J. doet ons dikwijls herinneren aan al dc vertrouwde orkes ten p,ii stemmen van radio Hilversum" U kunt er dan ook van ovrtuigd zijn, dat, ook al wordt u niet overladen met bedankjes, het toestel ruimschoots be- anlwoordt aan het door u gestelde doel Wij hopen er nog (betrekkelijk), lang van te genieten. Uw dankbare xx.g. Sold. Ie klas A. H, v POEOKE, Stal' 411e Bat Velpost Semarang. ALI BABA. xvolken moeten blijx en. Nu hij echter eenmaal begonnen was, kon hij er niet meer mee ophouden - dat heerlijke verschoten blauw x an de stofdoek,die ze op haar hoofd had gebonden en het prachtige haar. donker en glanzend als een kastanje en de roomblanke huid.... Maar hii moest praten, xvant die Medusa-achtige uitdrukking begon de zachte Ujnen x an kaak en hals alweer star te maken. Tk ga eerst een paar veldstudies van je maken, begon hij, en dan komt het échte portret. Misschien schilder ik je xvel buiten, met één van je eigen heu vels op de achtergrond Hou je veel van .ie land, juffer Soes? ja ik houd van Schotland, zei Sue, al heb ik er nog niet veel van ge zien. Ben je wel eens in Londen ge weest? Neen de enige stad xvaar ik ooit geweest zij. is Edinburgh. Ik heb xvel es gedacht, dat 't. fijn moet ziin, in een grote stad te wonen. Niets van waar, zei Darnay, druk in de weer met zijn penseel, geloof het maar niet, Soes. Om in een stad te leven moet je een rhinoeeros-huid hebben en jouw huid is dunner dan de gemid delde. Maar waarom? O als je in een grote stad loopt, botsen er alle mogelijke mensen tegen je op of ze kijken je aan met onverschilli ge ogen, net of ze je niet zien. (Wordt vervolgd.) MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versjes door G. TH. ROTMAN. S9. Opeens zag mijnheer Pimpelmans echter, dat zijn x-rieud Pil, die bij zijn sprong hard neergekomen xvas, bewus teloos op de weg lag. Hü strompelde er 'teen. „Sta op, Pil!" jammerde hü, „toe doe nou niet zo flauxv!" Maar Pil bleef liggen. Radeloos holde mijnheer Pim pelmans nil xx-eer naar zijn schimmel en probeerde deze overeim] te krijgen Maar het paard had ook niet veel zin. 90. Tijdens deze vergeefse pogingen hoopte ziöh langzamerhand aan weers zijden een file van auto's op, die er niet x-oorbij konden. De bestuurders raasden en tierden, maar eindelijk kozen ze de verstandigste weg en kwamen een handje helpen. Het was me een conster natie van belang en de tranen biggelden mijnheer Pimpelmans langs de wangen.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4