Cjrocn 'Ttvarts jexeh in het w acirmee kcin ik U van dienst zijn? Met een verkoop-expert op weg naar het Succes Hulde aan Qerril Logman Grote opruiming van Texelse ratten G. J. Logman veertig jaar typograaf bij de „Texelse Courant" DOE GEWOON! Eén van de dcie, ZATFKHAG 29 JANUARI 1949 /an i ITEXELSE ide Uitgave v.h Fa Langeveld A: De Rooy .oekhandel - Drukkeri) - Bibliotheek let! *en Burg Texel Postbus 1 1 Tel 11 tel nsi 62e JAARGANG No. 6292 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Pienter en belangstellend, zij slaagt overal. De lieer Blbo heelt Dinsdagavond j.l. opnieuw een causerie gehouden voor de Texelse Middenstand en opnieuw heeft hy de verkopers, de zakenlieden In het algemeen, een stuk op weg geholpen naar het succes. Over een moeilijke weg vol voetangels en klemmen, althans een weg met rare kronkelingen en diepe kul len: wie niet voortdurend oplet, vliegt uit de bocht, wie lukraak voortsjokt raakt wellicht de koers kwijt, voortdu rend dient men zich af te vragen: Hoe nu? De weg heeft zijtakken, maar die nemen wij niet, want wij willen recht op het doel af. Wij moeten zo gauw moge lijk slagen en wee degene, die op een kruispunt een verkeerde richting kiest: hij kan zlln blezen wel pakken! De heer Blbo houdt zijn voordrachten door heel Nederland. HU kan hier slechts drie avonden optreden. Wie de cursus heeft gevolgd, zal heus geen tweede Bibo zijn. Dat is ook niet nodig, als hij maar een ijverig leerling is en de gegeven tips maar dagelijks toepast, stap voor stap komt hy dan wel waar hij wil wezen. Belangstelling is de grootste drijf veer, welnu, Texel heeft belangstelling aan de dag 'gelegd, want de tweede avond was het gehoor nog talrijker dan de eerste, welgeteld hebben 45 personen méér gevolg gegeven aan de oproep van onze Middenstandsver. om te profiteren van deze unieke gelegenheid en weten schap op te doen van een expert in op tima forma. De heer P. Svvarthof sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn voldoe- „Ach, mevrouw, die stof maakt U nog dikker dan li al bent". (Hij bezocht geen cursus!) ning te kennen gaf over de grote be langstelling, waardoor het bewijs was geleverd, dat dhr Bilro door zijn 14 da gen geleden gehouden causerie vrucht bare reclame had gemaakt! Dhr Bibo stak van wal met een korte resumé van hetgeen hij de vorige keer in Hotel „Texel" bad betoogd, zijn drie ezingen vormen immers een aaneen- lli'itend geheel en voor de talrijke nieu- e bezoekers was bet geven van een koit overzicht van „les 1" noodzakelijk. Spr. had van zyn vastewalse kennissen het verzoek meegekregen de Texelaars hun compliment te maken voor de keu rige wijze waarop men in vele zaken weid bediend. Zelfs al kocht je maar 'n postzegel, je werd met alle mogelijke onderscheiding behandeld. Hou het zo en maak bet nog beter, adviseerde spr. Vitaliteit en zelfcontrole Hoe staat het met het privéleven, de persoonlijke eigenschappen van de ver koper? Het vak van de verkoper vereist een grote dosis vitaliteit en zelfcontrole, zyn bekwaamheid moet samengaan met de goede eigenschappen van diens per soon. Het uiterlijk en het voorkomen moeten vertrouwen inboezemen. Als de klant denkt: Wat komt er nou op me af? zal uw succes niet groot worden. Ook mag ndoit de fout worden gemaakt, dat men de klant uit de hoogte behandelt, hoe kan dan todh de basis worden ge legd voor een vlotte conversatie, waarop de klant misschien had gehoopt? Weet, dat goed gekleed gaan en op vallend gekleed gaan. een hemelsbreed verschil vormen. Eenvoud is nog steeds bet kenmerk van het ware Dames-verko. pers mogen niet hyper-modern gekleed gaan of de indruk maken, dat zij op weg zijn naar een soirée of eeh sport gaan beoefenen. Spreekt niet gemaakt, houdt er geen winkelstemmetje op na, dat houdt u niet de hele dag vol en u maakt (spreken illustreert doorlopend met geestige voorbeelden) beslist vandaag of morgen een blunder. Wee de ver- koper(ster) die snip of landerig is! Wees opgewekt en lach eens Dat maakt u bovendien nog knapper ook! Onthoud namen, scheip uw geheugen, heb open oog voor de omstandigheden van de klant, toon persoonlijke belangstelling, dat maakt u sympathiek, toets het maar eens aan de praetijk. Een koper, die vlug van begrip is, zal overal slagen. Verhoog de efficiëntie dooi- uw geëta leerde - artikelen niet alleen van een prijskaartje te voorzien, maar noem van een artikel zoveel mogelijk ook de naam. De klant voelt zich meer zelfver zekerd, een schuchter type zal spoedi ger uw zaak binnengaan en u zult hem weerzien. Laten wij er steeds aan denken, dat ons doel is, de klant rijker onze zaak te doen verlaten. In vele opzichten kunnen wij hem van dienst zijn, doch het zal een ieder duidelijk wezen, dat wijzelf goed beslagen ten ijs moeten komen, wij moeten een behoorlijke dosis alge mene ontwikkeling hebben. Tegen woordig wordt aan de vaste wal voor de eerst de beste jongste bediende al het bezit van een H.B.S. diploma verlangd. De tyd stelt eisen. Wie vroeger op school niet kon meekomen en ook geen kans zag een goed vakman te worden, was, naar men meende, altijd nog wel geschikt voor de winkel.... Die tijd is voorbij. Lees veel, ontwikkel u, ge bruik liever geen vreemde woorden als u ze tooh niet kunt uitspreken. Wacht u voor het gevaar, de klant te eorrigereil, als hij een vreemd woord verkeerd heeft uitgesproken. Tact moet het optreden r an de verkoper ken merken. Beschaving is nooit kwetsend, nooit beledigend, nooit onaangenaam. Begeef u nooit in een dispuut. Men is soms gaulw gekwetst. Spr. heeft eens 'n verkoper horen zeggen: „Die stof zou ik u niet aanraden, die maakt u nog dikker dan u al bent". Vermoedelijk zal de patroon zich later dik hebben ge maakt over de vraag waarom hij de klant nooit meer terug zagWordt nooit familiaar, heb geduld. Beheers u. Hel) zin voor orde, heb uw gereedschap steeds by de hand. Van groot belang is ook uw geest drift, die moet er bij. Wie enthousias me en liefde voor zyn werk heeft zal geestdriftig kunnen zijn. Wie bij de verkoop van een klein artikel de be zoeker met alle voorkomendheid be dient, baant de weg voor de volgende aankoop, een hoogst belangrijke wel licht, U bent de magneet en tl weet, dat een magneet kan aantrekken en afsto ten. Iedere klant gaat in een 5-Deoem- berstemming uw zaak binnen, vol ver wachting klopt zijn hart. Welnu, maak hem uitbundig, breng hem in feest- stemming! De psychologie. Een goed verkoper moet psycholo gisch zijn ingesteld. Hij komt met aller lei soorten karakters in aanraking, mak kelijke klanten, lastige, humeurige, op- vliegerige, besluitloze, zuinige, haast»1 ge, zo verschillend als de mensen maar zyn kunnen. Hy moet ze allemaal te- v reden stellen. U kunt hen niet alle maal over één kam scheren. Schenk daarom aandacht aan de psychologie Weet, dat kinderen toekomstige klanten zijn. Help een kind op zijn beurt, stel hem niet achter. Moeder wacht op het artikel. Zié verder, dénk verder Ik kan niet genoeg wijzen op het gro te belang van de reclame. Maar zorg dan ook. dat 'tkiopt! Reclame is de py- ler waarop uw zaak drijft. Denk nooit, dat reclame luxe is. Zij is noodzakelijk. Zij betreft uw verkonpontwikkeiing. Re clame is uw vriend en bondgenoot. Re clame effent het pad voor u, uzelf zorgt daarna voor het afsluiten van de koop. Reclame is beïnvloeding en een goede indruk maken. Zorg er voor. dat de ad „Voorradig? Natuurlijk, daar adverte ren wij immers mee!!" (HU volgde de cursus en wist, dat het moest kloppen. vertentie klopt, zij moet verantwoord zijn, m.a.w., in uw zaak moet men de zelfde geest ontmoeten, als die, welke vanuit de adv of het drukwerk spreekt. De heer Bibo lichtte zijn adviezen tel kens opnieuw met frappante voorbeel den toe, voorbeelden uit- de praetijk, uit het leven, waarin de verkoper zulk een benijdenswaardige plaats heeft mogen innemen. Dat hij die onderscheiding waard zij' Beste Geirit, Jubilaris, Nu het Dinsdaq veertig jaar is. Dat j' als drukker bent verbonden Aan de Tesselaar, zo vond de Rijmelaar, dat aan dit feit Wel een loflied mocht gewijd Als op een piano spelend, Licht en vlug de toetsen strelend, Liet je, onder dalen, rijzen, Rust'loos klikken de matrijzen. Saam zich rijend tot het woord, 't Woord tot zinnen, enzovoort. Zo gezeten, heb je jaren, Raadsverslagen, commentaren, Sportberichten en recensies, Feuilletons en advertenties, Nieuwsberichten klein en groot, Vorm gegeven in het lood. Tronend achter je machine, Mocht je de gemeenschap dienen Met het schone ambacht, dat Steeds je volle liefde had. Zeker, je kon wel eens grauwen En zo op z'n tijd wat snauwen, Maar je vrienden wisten dit: Ruwe bolster blanke pit. Daarom wil ik jubilaris. Namens al wal Tesselaar is, ]e heel bart'lijk fel'citeren Nu je straks gaat jubileren. 'k Hoop van harte beste, brave Logman, puik der typografen, Dat het je mag zijn gegeven Vele jaren nog te leven In gezondheid, rust en vree Op deez' parel der Noordzee. Huib de Rijmelaar Ais Marshall eens wist, hoeveel kor rels graan een rat per dag naar binnen werkt en hoeveel van dat schadelijk on gedierte er nog rondsluipt, zou hij ze ker tot eis stellen, dat die Hollanders eerst eens alles op alles zetten om die rattenplaag de baas te worden. Er mo gen dan volgens onderstaandbericht wat minder ratten zyn dan vorig jaar, dood moeten ze allemaal! Gaarne wekken wij alle particulieren op, de handen ineen te slaan en Texel naast het praedicaat „runder-t.b.c.-vry" dat van „rattenvrij" te verlenen. Namens de commissie voor de Ratten bestrijding op Texel, wordt het volgende onder de aandacht van de Texelse be volking gebracht: Er zijn plannen ontworpen om zo spoedig mogelijk te komen tot een geor ganiseerde rattenbestrijding over ge heel Texel Het is zeer goed mogelyk een derge lijke bestrijding te doen uitvoeren door één der vele firma's, die zich met rat tenbestrijding belasten. Aangezien hier mede belangrijke "bedragen gemoeid zijn, is de commissie van oordeel, dat indien op de medewerking van alle be langhebbenden gerekend kan worden, een en ander heel goed kan geschieden door inschakeling van het particulier initiatief. Reeds eerder werden langs deze weg uitstekende resultaten verkregen; ook thans is dit mogelyk, vooral omdat de rattenplaag niet zo ernstig is als enke le jaren geleden. Dit laatste mag echter „Hel enige ware geluk ls voldoening en voldoening over een goed volbrachte taak Is ook het hoogste geluk" Aan deze woorden, die diepe overden king waard zijn, dachten wij toen wij even bij de heer G. J. Logman aanliepen en wel ter gelegenheid van diens aan staand jubileum. Dinsdag 1 Februari ls het nl. veertig jaar geleden, dat hij In dienst trad op de zetterij van de fa. Langeveld De Rooi), uitgeefster van de Texelse Cou rant. De heer Logman is weer bijna de oude, u weet, dat een ernstige maagaan doening hem danig te pakken heeft, ge had. Bijnaen iedere dag hoopt-ie dat de dokter zal zeggen: „Kruip maar weer adhter je machine!" Dan is-ie ten minste weer in zyn oude doen., in het bedrijf, waaraan hij met hart en ziel hangt. Dat „hart en ziel!" is langzamer hand bij vele jubilea 'n onlosmakelijk huldebetoon van de interviewer maar wij die Gerrit jaar in jaar uit hebben meege maakt, weten dat hij opgaat in z'n vak. Als z'n Linotype goed loopt en de copy niet te gortig is, vertelt zijn gezicht dat hij zich even zeer in zijn sas voelt als de veehouder, die aan de uiers trekt van de kampioenskoe van het eiland. Zo hebben wy hem altijd gekeiul, be halve dan als de machine eens niet goed loopt: dan volgt wet eens een berisping. Welnu, dat neemt ze, want geloof maar niet, dat stagnatie in haar ingenieuse apparatuur het gevolg zou zijn van on voldoende onderhoud! Als alle huisvrou wen zo zorgvol omgaan met hun wasma chines en stofzuigers, moigen die niet klagen! Het is vreemd, maar ten slotte raak ,je aan elkander gehecht en toen de heer Logman na zyn ziekte weer een omme tje mocht maken, was zijn eerste sohre- de naar de drukkerij om te zien hoe zijn machine functioneerde, dadelijk keek-ie in de loodpot, want tja, van de liefde alléén kan zelfs geen zetmachine leven. De heer Logman was 20 jaar, toen hij als zetter in dienst trad van dt fa. Langeveld de Rooij. Je had toen nog geen zetmachines, alle regïls werden met de hand gezet en men moest flink atmpakken wilde men 56 regels per uur produceren Nadat het zetsel rooi- de krant of andere drukwerk zijn dienst had gedaan moest het in de vakjes van de letterkast worden teruggewipt, het distribueren, flat opnieuw een zee van tijd kostte. Toen de zetmachine haar intree deed, betekende dit dan ook een enorme voor uitgang in de typografie. De handzet terij bepaalde zich hoofdzakelijk tot het verzorgen van de advertenties en het familie- en handelsdrukwerk. Tegen zo'n zetmachine kan de snelste handzetter niet op enals het zetsel van de machine is gebruikt gooi je het doodge woon in de loodpot: de machine produ ceert alsmaar nieuwe letters, oneindig in getal.' 1 November 1928 kreeg de Texelse Courant zijn zetmachine een z.g. typo graaf Wij kunnen ons voorstellen, dat menig zetler met jaloerse blikken naar de heer Logman kéék, toen hij tot ma- chinczetter werd gepromoveerd. Het was ten slotte de eerste zetmachine op het eiland. Je kreeg een toetsenbord voor je en je tikte maar, net als een typiste. Was de regel vol dan drukte je op een knop en voor dat je de manoeuvres van de machine had gevolgd, gleed er al een keisverse regel uit. Het grapje was in die dagen en is het nog wel dat men tegen de bezoeker zei: „Ik zal je naam even zetten". Een, twee, vijf se conden ei. asjeblieft, hou vast! Maai- op het zelfde moment liet je de rogel wel weer vallen, want zo'n ding is gloeiend lteet. Is de regel gespoten, dan haalde je de z.g. korf over, de matrijzen vielen terug en je tikte een nieuwe. .Mncliinezctten werd zijn hobby! Elf jaar heeft de jubilaris op zijn trouwe Typograaf getypt, toen kwam 20 November 1939 het nieuwste snufje op het -gebied van zetmachines de drukkerij binnen, een z.g. Linotype en adliter deze machine hebben wy de heer Logman destijds vereeuwigd. „Hij is niks veranderd" njericte een zetter vanmorgen op, toen wy in het foto-archief doken en de heer Logman er uitvisten. Een reden temeer om dit artikeltje met een kiekje van het feest varken te illustreren! Wij hebben willen uitrekenen, hoeveel regels hij heeft gezel. Wij kwamen op zo'n slordige drie en een halve millioen! Dat is dan zijn productie op de machines en wel gedurende 20 jaar, die 20 jaar daarvóór heeft hij zeker wel een milli oen regels met de hand geproduceerd! De heer Logman heeft het bedrijf zien groeien. Toen hij kwam diu-kten ze 500 kranten thans heeft de Texelaar een op-laag van 3200 ex. Vroeger werden ze één voor één in de drukpers gelegd, die je met handkracht, of juister met voet- kracht, iiet lopen Na het tijdperk van de benzinemotor, kwam een geheel au tomatische snelpers in bedrijf, je legt de vellen papier maar op de machine en ze komen er bedrukt uit. Het was wel een heel andere tijd toen de heer Logman zyn loophaan op de drukkerij hegonl Wij hebben eens zo'n krant van 1909 voor ons opengeslagen Het gezelligste is dan altijd weer zo'n advertentie-pagina! Ja. daar staahie: de Pink Pillen advertentie Een struise geen reden zijn om thans de bestryding minder krachtig aan te pakken. Juist nmdat de plaag minder hevig is, kan de actie gemakkelijker met succes worden bekroond! De commissie dient nu op korte termijn op de hoogte te worden gesteld van de stand der verspreiding van de ratten op ons eiland en hiertoe doet zij een dringend beroep op alle be woners van Texel om bij één der onder staande adressen opgave te doen van d« eventuele aanwezigheid van ratten op hun bedrijf, liefst vóór 1 Februari: De Koog: .1, Schol, De Cocksdorp: L. van Hoorn; Eierland: Joh. de Graaf; Den Hoorn: Jurr. Beumkes; Oudesohild: Bakker, V'isafslag; De Waal: D. Boot. Den Burg: Raadhuis, F. W. J. Swart, E. Noordijk, A. v.d. Meulen: de assistenten v.d Bedrijfsver.: v. Groningen, Witt* en van Leeuwen; Oosterend: Jo Roeper •Tohzn. Houd Uw mond als gewoonlijk rein» met IVOROL en Uw neus ruim met DAMPO (verkoudheidsbalsem). Dit maakt in grieptijd minder vatbaar- En mocht. U het onverhoopt toch te pakken krijgen, dan helpen SANA- PIRIN-tabletten U er spoedig af VERGADERING LANDBOUWER!! EN VEEHOUDERS. Gaarne vestigen wij de aandacht op een adv. in dit no. betreffende een op 3 Februari a.s. in Hotel Texel" te houd -n vergadering door de Stichting v. Ned. Zelfstandige Handel en Indu strie (Z.H.I.). Ei- zullen o.m. Amerikaan se films worden vertoond, w.o ook inte ressante films voor de dames. EEN OUDE ZILVERMEEUW. Zilvermeeuwen kunnen een hoge leef tijd bereiken: op 17 Juni 1921 werd een jonge zilvermeeuw geringd te Texel en 26 Dec. j.l werd de vogel te Turay, Mor- hi-han, Bretagne (Frankrijk) gevangen. GYMNASTIEK VER. „TEXEL". De hoofdafdelingen van Gymnastiek vereniging „Texel" hopen Zaterdag 19 Febr. een uitvoering te geven en de adspiranten komen 25 Febr. voor het voetlicht, aldus bericht ons de leider, de heer C. Mets, die ons verder nog mede deelde, dat het best gaat met de turn- sport op het eiland, Gymn. Ver. „Texel" tolt ongeveer 180 leden. Het ziet er naar uit, dat de uitvoeringen weer grote be langstelling zullen trekken. COOP. VEEAFZET. De Ver. voor Coop. Veeafzet hoopt 8 Febr haar alg. jaarvergadering te hou den. (Zie adv.) ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 29 Jan. op om 8.25; on der om 5,22. Maan: 29 .Jan, N.M., 6 Fe bruari EK. Hoog water ter- rede van Texel: 29 Jan 9,54 en 10,06. 30 Jan. 10,31 en 10,44. 31 Jan. 11,04 en 11,16. 1 Febr 11,34 en 11.44. 2 Febr. en "2,05. 3 Febr. 0.15 en 12.33 4 Febr 0,48 en 1,01. oaar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Pui*ol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen van 30-75 ct. boerin kijkt ons blijmoedig aan en zegt: „Sinds ik Pinkpillen gebruik, heb ik geen pijn mieer, geen zenuwaandoenin gen, geen schele hoofdpijn, ik rust des nachts uitstekend, i'k heb al mijn krach ten weergekregen". Naast die wonderbaarlijke pilletjes adverteerde een slager met vet gerookt spek bij 5 pond f 0,30, en mager gerookt spek hij 5 pond 0,35.- (Joh. Kriebel, be- lóéfd aanbevelend), beste grauwe kruip erwten kon je meepikken voor 22 cent per kop en bij vijf kop 20 ct. boterham-" men worst werd je voor 40 cent per pond thuis bezoigd en zo smullen wij door Ja, dat was wel een goeie ouwe tijd, maar de heer Logman wil hem alleen ai niet meer terug, om!dat-ie het dan weer zonder zijn zetmachine zou moeten stél len enzonder zyn schat van een kleindochter, die, tja. het moet gezegd, aan zijn grijzende haren zat te plukken, zo maar tijdens ons interview.... dal wij Dinsdag nog wel even zullen voort zetten, want dan willen wjj hem tevens gelukwensen met zijn zestigste geboor tedag, een dubbel feest dus! Wij wensen „Gerrit" nog menig jaar in goede gezondheid. Bij die wens zullen velen zidh aansluiten, ook de liefhebbers v an het toneel, want als regisseur heeft de heer Logman ook goed vveitk verricht, en zo zijn er wel meer punten om hei* in de hoogte le steken. Maar hij zal het vvèl zo gepast vinden als wij het hierbij laten.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1