Sue mum. Gesprekken bij de Pomp MVten-n*; vindt het gèluk. JUBILARIS GEHULDIGD. „Wat zullen wij hem geven?" dachten wfl. Ja, waarmee kun je een 60-jarige typograaf, die 40 jaar trouwe dienst heeft betoond en die altijd moet lachen om het gezegde tegen klagende jonge mensen: „Kom, kom, je bent nog geen zèstig!", waarmee moet je in 's hemels naam zo'n feestvarken verrassen? Wij kochten toen 'n aquarel (de haven van Oudeschild), die bijzonder goed uit het penseel van onze oud-plaatsgenoot dhr W. Mulder was gekomen. En we hadden groot succes. Mèt hing de haven al aan het behang De Directie van de krant vroeg of Gerrit eens in een rookstoel wilde zak ken, een mooi, zwaar meubelstuk. Inmid dels zwoegden wij zonder Gerrit verder achter bok en machine, maar 's avonds mochten w ij hem nog eens onder de ge neugten van een glaasje, een sigaartje en gebak zien tronen temidden van zijn gelukkig gezin en de vele vrienden en kennissen, die op hun beurt hun wensen in een grote bloemenhulde kwamen ver tolken. Vborts was de post met een extra zware tas de Molenstraat ingesla gen. Dat wij Gerrit nog vele jaren in goede •^ezondhrid hebben toegewenst, behoeft zeker niet te worden vermeid. „Vrijdag, 28 Januari hebben lui, die de Westenveg opknappen, de leeuwerik gehoord! Vroeg, hè!!" „Maar voor dat béést te laat, hij het willen protesteren tegen het slechten van de tnunwaoltjes. Tjonge, tjonge, over honderden meters benne ze deer sloopt. Weer moet zo'n veugel straks sien nest bouwen?" (Leeuweriken broeden bii voorkeur op tninwallen. Red.) WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR? Uitreiking bijzondere arbeid. Op Donderdag 10 Februari: 9-12 werkgevers letters A tot K.; 1,30-4,30 letters L tot Z. Naamlijsten kunnen nog worden inge- geleverd tot en met Dinsdag a.s. Naamlijsten welke aan hei loket wor den aangeboden, kunnen niet in behan deling worden genomen. Op bovengenoemde datum zal er geen uitreiking levensmiddelenkaarten enz. zü'i. NYLON ZUSTERS. Londen heeft tekort verpleegsters. En men voelt, dat gaat verkeerd. Daarom nat men, sedert kort nog. Deze arbeid animeert Met de volgende geneugten: Eigen kamer, (ideaal!). Vlotte attractieve kleding. Televisie op hun zaal. En als toppunt van volmaaktheid. .Ta, men komt over de brug Gratis eer) paar Nylonkousen. Heeft u daar nog van terug? 'k Hoop niet veel. maar dat ons landje Dat dék zit met, een tekort. Gauw dit voorbeeld na zal volgen, G'loof maar dat-ie reuze wordt Dan geen hard gesteven kragen. En geen gTauwe jurken meer. Maar een vlot en fleurig jurkje. Lieve tijd. wat wil je meer. Stel u voor: je ligt. als man daar. Zuur te kijken van de pijn. En daar huppelt plots een zuster, Louter kleur en louter lijn, Met twee mooie Nylon-benen Als een nimf over de zaal. Nou, ik wed, de ergste piinen Gaan gelijk ook aan de haal. Maar nu eventjes heel ernstig, 't Is toch eigenlijk bedroefd. Dat de werving van verpleegsters Zulk een stimulans behoeft. Wanneer dat alleen het doel is, Raad ik a! de dames aan. Liever naar een modehuis dan Naar een ziekenhuis te gaan. Want de vraag is niet of zuster Nylon-benen heeft of zwart'. Maar of onder haar eostuumpje Werkelijk ook klopt een hart. HUIB DE RIJMELAAR. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDRIJDEN. Plaatjes en versies door G. TH. ROTMAN. 95. Het volgende ogenblik kwamen mijnheer Pimpelmans en de apotheker precies op het visnet terecht, dat juist opgehaald was. Door het geweldige ge wicht kiepte het hele bootje als een dui kende eend voorover. Het net met inbe grip van mijnheer Pi-mpelmaus en zijn vriend, verdween onder water, terwijl de arme visser door het omkiepende bootje als een hal weggeslagen werd. 96. Jonas Platvis plonsde in de sloot, maar hij wist nog gauw op de schimmel te klauteren, die z'n sprong te kort ge nomen had en eveneens in de sloot te rechtgekomen was. Bet. werkte zich ech ter gauw op het droge en ging er van door, Jonas medenemend, die languit op de rug van het paard lag te spartelen als wijlen Mazeppa in eigen persoon INGEZONDEN. WAARTOE DIENT DE ERFWED STRIJD? Wat siert onze hadplaats en ontsiert haar? wat in de Texelaar van vorige week lazen wij tot onze grote verbazing, dat de in schrijving voor getimmerten en tenten, om deze in onze badplaats te zetten, weer open staat. Vele inwoners van ons dorp zijn weer bezig, De Koog een zo goed mo gelijk aanzien te geven, maar het zijn steeds de kiosken die het weer ontsieren. Ook de badgasten (vooral de goed ge situeerden) wensen niet, dat. ze in een kermisdorp terecht komen. Wij hebben dit zelf vorig seizoen van vele gasten vernomen. Verscheidene malen heeft onze VW ook al getracht, dit te ver hinderen, maar tot nog toe zonder re sultaat. Ook de gemeente heeft schrifte lijk toezegging gedaan, dat zij dit zou herzien, dodh ook hier is het. resultaat nihil gebleven. ENIGE KOGELS. Met dank aan de redactie voor de ver leende plaatsruimte. Wij adviseren de schrijvers van dit stuk om zich in verbinding te stellen met het, gemeentebestuur, te meer daar dit onderwerp volgens hen reeds de aan dacht van het gem. bestuur heeft. Red. WATERLEIDING. Het probleem van de watervoorziening wordt thans in geheel Nederland onder de loupe genomen. De directeur van de gemeentelijke water- en lichtbedrjjven in Den Helder onderzoekt met, instemming van B. en W. de mogelijkheid tot uit breiding van de capaciteit van de water- winplaats In de gemeenteraad van Den Helder werd uitvoerig van gedachten gewis seld over het onderwerp drinkwater voorziening. De heer Prins deed de suggestie aan de hand om te onderzoe ken of van Texel geen water kon wor den betrokken, omdat men daar ook zelf geïnteresseerd is bij de aanleg van een bedrijf, zodat dit, zou kunnen worden verenigd. Wethouder v. d. Vaart- achtte water toevoer vanaf Texel echter niet moge lijk Meer en meer wordt Texel's verlan gen over een waterleidingbedrijf te kun nen beschikken, wereldkundig. Dat gaat goed. De toekomstige voorziening heef; reeds de volle aandacht van Ged. Sta ten. Onze gemeente heeft op advies van het Rijksinstituut, de pharmaceutisdhe inspecteur der Volksgezondheid te Leeuwarden verzodht, een onderzoek in te stellen. Vol verwachting zien wii uit. naar het rapport. „STEUN WETTIG GEZAG" Donderdag 27 Jan. j.l. werd 's avonds op liet raadhuis te Den Burg de „Plaat selijke Commissie Steun. Wettig Gezag Texel", geïnstalleerd. Leden van genoemde commissie zijn: C. H Roeper, Spang, voorz.; II. P Bolt. Oosterend, secr.-penningm.; W. v. Heerwaarden, Den Burg, administra teur; A Backer, Oudeschild; Th. R. Hin Dijkmandhuizen; S. C. Keijser, Den Burg; S. v.d. Vis, De Koog; P. Vlaming Jaczn., Oost; S. de Waard. Den Rurg; .1. Wiestdorp, De Cocksdorp. Aan ieder, die dit Nationaal Instituut wenst te steunen, hetzij door lid te wor den van S.W.G.. hezü door het schen ken van een geldelijke bijdrage, wordt gaarne elke inlichting verstrekt door bo. genoemde heren. Naar het Engels 19.) Dus u vindt het goed? zei Dar- nay schijnbaar koel, maar inwendig op getogen over de verbazing van de oude man Man, 't is een wonderl riep Bul loch. Het is niet te geloven! Ik heb haar zo wel honderd maal zien kijken! Haar hoofd zo een tiksiken opzij 'en haar kin vooruit. Ze was beledigd, hè? Daruay ladlite. Ik vrees, dat ik haar opzettelijk een beetje boos gemaakt heb, gaf hij toe. - Zeer verwerpelijk, verklaarde mr. Bulloch met een tinteling in zijn ogen, mar misschien heiligde het doel de middelen. - En hoe vindt u die? vroeg Darna.v, op een andere studie van Sue wijzend. - De andere? Dat is een peinzen de blik, mr. Darnay. Zó heb ik haar nooit gezien, geloof ik - Sue is te practiscli voor dromen. Ik zag haar zo. Ik zal niet zeggen, dat ge dat niet deedt. Ik zeg alleen, dat het niei de Sue is. die ik ken. begon mr. Bulloch en plotseling zweeg hij. Dit was niet de Sue, die hij kende, maar mr. Darnay kende haar zo kende haar met die dromende blik, die haar kleine, strakke gezicht zo verzachtte. Ik zal het moeten zeggen, dacht hij en plotseling zei hij hardop: Wij willen Sue weer thuis hebben, mr. Darnay. U wilt wat Wij zouden Sue weer graag thuis hebben, ze mr. Rullooh en liet hel daar bij Een ogenblik zweeg Darnay; toen zei hij; Ja, natuurlijk als ze dat wil juffer Soes moet doen wat haar het liefst is ik bedoel. Maai 't is Sue niet, zei haar groot vader, wij zijn 't. wij willen haar weer graag bij ons hebben, ziede.Zij zou er niet levree mee zijn als ze hoorde, dat ik het. u gezegd bad. Ik vind, dal u deze aangelegenheid zelf moet regelen, zei Darnay eenvoudig en daarbij liet hij het. Bulloch voeilde, dat hij min of meer op zijn nummer was gezet en misschien verdiende hij liet wel, want, mr Darnay had hem met hartelijkheid en vriend schap ontvangen en.... van die vriemj- scliap had hij eigenlijk een beetje mis bruik gemaakt. Hij begreep nu, dat hij nooit met mr. Darnay had moeten spre ken achter Sue's rug. Hij had zich wel moeten verontschuldigen over die dom heid, maar zijn natuur kwam daartegen in opstand Hij was te koppig en te on afhankelijk voor verontschuldigingen of erkenning van eigen ongelijk. Hji bleef een ogenblik zwjlgend staan kijken naar de portretstudie van Sue en opeens voelde hij Damay's hand op zijn schouder. Het doet mij veel ple zier. dat u de portretten goed vindt. DE KLEREN MAKEN DE MAN. Chemische wasserij en stoomver- vertl op Texel. De kleren maken de man (en de vrouw. Wij willen niei graag te rug naar de tijd. waarin de mensen zich In ruwe dierenhuiden hulden, wij hou den van moderne snufjes, wil volgen de mode. Een groot, dagblad schreef nota-bene vlak na de aanhef van een artikel over het proees-Krav cihenko, dat diens vrouw kleding droeg, welke vier jaar hij de mode van West-Europa ten achter was Dat. gold blijkbaar als daverend nieuws. Zelfs in deze wereld van kommer en zorg, angstige vragen en niet te ont warren puzzles. Ell bij al die puzzles zien wjj dan toch een lichtpuntje. Wij denken ill. aan de stichting van een che mische wasserij en - stoomververij, de „Re-Neo", dat betekent vernieuwing. Wij overdrijven niet als wij schrijven, dut deze onderneming' in een grote be hoefte voorziet, want met de texiielpo- silie staat het er, gezien de handhaving van punten en beperkte voorraad, nog niet al te best voor. Bovendien ben je hij aanschaffing van een nieuwe jurk. mantel, oostaium of jas een behoorlijke duit kwijt Het geld wordt schaarser, er worden geen uitzonderlijk hoge lonen meer betaald, wij moeten weer extra uit kijken onr rond te komen. In nieuwe tint. Daarom stapten wij met grote interes se naar de chemische wasserij en- stoom ververij van de heer P. A. Vervoort, die zo gelukkig is geweest in de voormalige schilderswerkplaats van de heer D. Too- lens, perceel Witte Kruisweg 7, zijn be drijf op te ridhlen. Wij hebben er de modernste maohines zien draaien. Men toonde ons een prachtige collectie zo juist behandelde kledingstukken. „Wat de nik je hiervan?" zo vroeg de heer Ver- voort, die op Texel geen onbekende is en aller vertrouwen reeds geniet, „de man tel was bruin". Wii bewonderen dan 'n donker blauwe mantel, die in een onzer kledingmagazijnen geëtaleerd wel gauw een liefhebster zou vinden! Daar hangt een japon, waarmee een lelijk ongeluk is gebeurd, want bij het herstel moest een lap van een andere kleur worden gebezigd In de verf er mee en de zaak was weer gezond. Wij zijn mensen en dus is niets men selijks ons vreemd, wij zijn nieuwsgie rig hoe de japon is „uitgevallen", wij zijn niet minder benieuwd hoe de nieu we tint. het zal doen. Welnu, dhr Ver- voort verzekerde ons. dat men zijn kle dingstuk na een week terug ontvang', stoom- en persgoed is desnoods na een dag gereed (er kunnen zich spoedgeval len voordoen!). De chemische wasserij zal ook heel wat narigheid uil de wereld helpen; ons werd een mantel getoond die van onder tot boven door vlekken ontoonbaar was geworden. En nu kop de eigenares er w eer mee pronken. Alle soorten kledingstukken kunnen hier worden behandeld, ook hoeden en lederwaren, gordijnen en tafelkleden, terwijl voorts veel succes wordt'bereikt met de behandeling \an meubelstof. Uit dit alles blijkt, dat de „Re-Neo" een aanwinst voor ons eiland is! DE WONDEREN VAN HET HEELAL. De heer Kohnert, wiens causerie over „De vrijmaking van de atoomenergie" zulk eer. goed onthaal vond, hoopt Maandag 7 Febr. a.s. wederom voor hel Nut op te treden. Dan komt hij spreken over „De wonderen van de sterrenwe reld". In totaal worden 3 avonden aan dit onderwerp gewpd. (Zie adv.) FILM-NIEUWS GEVANGENE VAN 'T VERLEDEN. Charles Rainier heeft in de oorlog zijn geheugen verloren. Hij ontsnapt uit oen krankzinnigengesticht, ontmoet een meisje (Paula), dat medelijden met hem heeft en later vindien wjj hen als echt paar terug op een villa. Het huwelijk is gelukkig, maar door een ongeluk, waar bij hij enige tijd het bewustzijn verliest, herinnert liij zich zijn familie en ver- j geet zijn vrouw. U begrijpt, dat dauruit zeer pijnlijke verwikkelingen kunnen ontstaan. Ben andere vrouw kruist zijn weg en Paula?Doch om de span ning er in te houden laten wij beant woording van die vraag over aan de film. HALLO. BANDOENG! 1249. 't Is al weer onze beurt, om jullie te schrijven hi dit rubriekje, en we maken daarvan weer een dankbaar gebruik Jullie zult wel bemerkt hebben, dat de Texelse Courant de laatste tijd niet zo geregeld kwam als je gewend was, maar dat zit 'm in de minder goede luchtpost verbinding van hier naar Indonesië. De kranten werden wel geregeld op tijd venzonden, maar gingen in plaats van i per luchtpost, per boot. Jammer dat dit; allemaal zo moet, maar we konden erj ook niets aan veranderen. Jullie zult die kranten nog wel ontvangen, maar hel nieuws dat daar in staat is dan inmid- dels oude kost geworden. Sinds een week schijnt 't met de lucht-1 post weer wat beter te worden en de K L.M schijnt nu weer een goede weg ge- i vonden te hebben langs een andere rou te. Er komt dus weer schot in en het ergste sohijnt geleden te zijn. Hier loopt alles nog zijn gewone gan getje en veel bijzonders valt er de laat ste tijd niet voor. We kijken dagelijks met belangstel ling uit naar berichten over een eventu ele demobilisatie. De meeaten van jul lie zitten nu al ruim twee jaar in de Oost en 't. wordt nu toch wel zoetjesaan lijd. dat weer met een regeling van te- rugkomst wordt begonnen. Dan zal het j feest zijn, zeg! We feliciteren hierbij H. .1. v.d. Geest, J. J. Gielis en Henk Zijm die resp. op 18, 23 en 24 Febr. hun ver jaardag hopen te vieren Van harte pro ficiat. jongens! We wensen jullie alle j drie liet allerbeste toe, wat maar le be denken is, alsook een echt gezellige dag onder elkaar. We leven in gedachten deze feestdag met jullie mee. hoor. Kunnen wij hierbii nog niet afspre ken, dat ge allemaal ons binnenkort weer eens een briefje of zoiets schrijft? e rekenen daarop hoor! Tot volgende gelegenheid en vele groeten mn KATH THUISFRONT. KATHOLIEKE KERKDIENST Zondag: Missen in Den Burg en Den Hoorn om 7,30 en 10 uur; in Oosterend om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30 uur Communie onder alle Missen en om 7 en 0 uur. Mcisjescongr. om 5 uur. Lof om 7 uur. No -het lof manneneongr Van- j daag na de Missen de Blasius-zegen. Deze week: Missen om 7 en 8 uur (Maand.Dinsd. en Vrijdag ook om 9 mil), tedere avond om 7,30 u. óf lof óf rozenkrans. Maandag :half 8 vrou-wen- congr. Woensdag; 8 u. H. Mis in Den Hoorn Half 8 Maria-lof. 8 tl. jongeman- nencongr. Donderdag: 8,30 u H. Mis in Oosterend. Half 8 jongedamescongr Vrijdag: 3,30 u. biechtgel. v. schoolkin deren. 7.30 u. Maria-lof. Zaterdag; van 4 tol 8 u. biecbtgpl. op hele uren. 6 uur rozenkrans. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zou komt 6 Febr. op om 8,13; on der om 5,36. Maan; 13 Febr. V.M., 20 Febr. L.K. Hoog watpr ter rede van Texel: 5 Febr. 1,12 en 1,29. 6 Febr. 1,49 en 2,13. 7 Febr. 2,33 en 2,56. 8 Febr. 3,29 en 3,59. 9 Febr 4,48 en 5,24. 10 Febr. 6,15 en 6,50. 11 Febr, 7.29 en 7,69. mr. BuMocb, zei hij vriendelijk. Mag ik u dat ene aanbieden? Het zou me ge noegen doen als u het van mij vilt aan nemen Maar, mr. Darnay. -Het is niet meer dan een studie, ziet. u. en als ik mijn schilderij af heb, zal ik 't. niet meer nodig hebben Dus... als u het hebben wilt... Maar dat kan ik niet aannemen! riep Bulloch verlegen. I-k ik zou 't alleen kunnen aannemen als u mij er voor liet -betalen. Anders zou ik, het niet durven aannemen. En ik zou 't niet kunnen verkopen, zei Damay glimlachend. Het is maar 'n studie en ik zou niet weten wat het waard is In elk geval maar bitter weinig. Maar misschien staat u me toe het aan de grootmoeder van juffer Soes te geven? Daar kunt u toch niets op tegen hebben? Maar Bulloch vond, dat het weinig verschil maakte. Hij voelde zich meer en meer verlegen en hij wist zeer goed, dat Darnay hem het schilderij aanbood uit loutsr hartelijkheid dat het niet bii de man was opgekomen, gloeiende kolen op zijn hoofd te stapelen Darnay was sponlaan en impulsief en hij be doelde er niels anders mee dan ecu daad van vriendschap. Mr. Bulloch wist niet, wat hij doen of zeggen moest Dit compliceerde de toestand verschrik kelijk. Als hij het schilderij eenvoudig weigerde aan te nemen, zou dat on dankbaar en grof zijn maar als ze 't aannamen, hoe konden ze Sue dan van hem vv eghalen? 't. Is maolitig aardig van oe, mr. Darnay, zei Bulloch eindelijk, om oe de waarheid te zeggen: ik weet eigenlijk niet wa 'k doen of zeggen moet. Ik vind dat dat schilderij van Sue waarde heeft, of 't nou een studie is of niet. Mün vrouw tja! ik zal zien wat ze zegt. Ik weet niet: of ze hetzelfde zal zeggen, als ik. Ze zal toet wel aannemen, als u 't haar maar op de goede manier voorstelt, zei Darnay. Maar, zoals mr. Bullooh later ontdek te was dat juist, de moelijklieid. Want -hoe duidelijk hij het ook aan Susan uil- legde en hij voelde voortdurend, dat hij het veel te nauwkeurig en te duide lijk uitlegde - hij zag heel goed, wat Susan dacht, namelijk, dat hii was „overgehaald" door tui;. Darnay: ont haald op de goede dingen der aarde, omgepraat met vriendelijke en hartelij ke woorden en omgekocht met. het schil derij. dat 'hij zo mooi had gevonden. - Een mins is nog niet goed. omdat ie de Schrift kan aanhalen, zei mrs. Bullooh ten slotte met een zucht. Kijk naar David zelf. Ik zou Sue geen vijf minuten met. hem alleen hebben durven laten. Nu daarop viel niet veel te ant woorden. HOOFDSTUK XII Darnay begon zijn huishoudster bo ven robijnen te schatten, nu hii gevaar liep haar te zullen verliezen. Het drong nu pas tot hem door, hoe goed hij verzoigd was -geworden, de laatste tijd, niet alleen wat zijn voeding en ver.pleging, maar ook wat zijn con versatie betrof. Zij was precies liet ge zelschap dat hii nodig had, een vereni ging van eigenschappen, die zijn na tuur completeerden. Haar practiscli ge zond verstand gaf hem het gevoel van veilig aan de aarde verankerd te zijn en haar bewondering, eerlijk cn ge meend en nooit dwepend of dwaas, was hem groter steun bii zijn werk dan de beste kunstcritiek. Zü had een geheel eigen sfeer, sterk en helder en trouw hij wist dat hij nooit meer iemand zou vinden, die hem zó goed zou-kunnen1 aanvullen en helpen Niet. één ogenblik kwam liet in hean op, dat de reputatie van liet meisje ge vaar zou kunnen lopen, doordat zü al leen met hem in zijn huis woonde Zijn' geest vi as scherp en rijk aan begrip voor de échte dingen des levens, maar -hii was egocentrisch als alle zeer be gaafden en juist de stralende helder heid van zijn levensvisie verblindde hem voor de kleine, benepen problemen der alledagsmensen. Sue had -hem genist kunnen stellen, als ze geweten had, wat er in hem om ging, want -ze dacht er eenvoudig niet aan, van Tag-moien weg te gaan. Het wenk en het leven hier deden haar goed en ze was nog nooit zo gelukkig ge weest sedert de dood van haar moeder (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4