Cjrocn '/wartsjexels in het harL, sis 1 Siggi Oosterend gaat „Monument van Samenwerking" bouwen Het dorp zal met een muzieknis worden verrijkt Met zijn de besten die zich beteren Wat er uit de laatste koffers kwam bi Onze nachtwacht Gesprekken hij de Pomp De heer Bibo nam afscheid «pas»» ïG ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6296 COURANT i. Uitgave v.h. Fa. Langeveld De Rooy r0j| Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek 'ml Den Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 new id af i'ar pui; l onl Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrck Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Naast de Doopsgezinde Kerk in de Peperstraat te Oosterend wordt In het kader van de wederopbouw en de uitbreiding van dit dorp hard gewerkt aan de bouw van nieuwe woningen. Dat is op zichzelf reeds een verheugend bericht Nóg meer verheuging geeft het nieuws dat de Oosterenders van plan zijn om op het pleintje, behorend bij het nieu we complex,' n muzieknis te bouwen en wel In eendrachtige samenwer king. Dat die algemene samenwerking er betekent een belangrijke slap in de j;"Jfoede richting. En daarbij denken wij neteen aan de elders over Oosterend verbreide mening, dat er zoveel ver deeldheid heerst, Niets is dus minder 'el ,v aar, want zo juist komt de heer 81 K. Fielmich ons vertellen, dat héél Oos- :erend belang stelt in de bouw van de nuzieknis. Want dat bouwwerk wordt liet „Monument van samenwerking ijk Ia Dosterend"". En deze stichting heeft er eeds een commissie in het leven geroe pen, die geen gelegenheid zal laten voorhij gaan om Oosterend zo spoedig 5e mogelijk met genoemd bouwwerk te ver- ijken. De commissie bestaal uit de vol gende personen: K. Fielmich, voorzitter Dr. Renout, secretaris, P. S. Kuiper, penningmeester, Joh. Kuip, commissa- i3 en Jb. Drijver Czn., bouwkundig ad viseur. Niet alleen de twee muziekveren, maar ook de drie zangverenigingen zullen er iJmusiceren. 1- Hoe B en W daarover dachten? d- Reuze! Oosterend kreeg een compliment van 'e.onze burgemeester, wien terstond het 1 ere-voorzitterschap werd aangeboden. e' Oosterend met zijn belangstelling voor muziek, heeft redht op een muzieknis, zo goed als Den Burg zich geen open- tuöhtuitivoering meer kan indenken zon der de decoratie van de nis in het park. Heeft Den Burg vorig jaar het nieuwe bouwsel feestelijk ingewijd, zonder de nude muziek,,tent", de jonge generatie heeft het park nooit gekend zonder. Wie in Amsterdam bekend is, weet, dat daar in de parken, Oosterpark, Von delpark enz. ook druk wordt geconcer teerd. Vooral gedurende de zomeravon den. Daar komen duizenden liefhebbers luisteren. Welnu, wij weten, dat de Oosterenders in doorsnee nog veel meer belangstelling aan de dag leggen voor muziek dan de bewoners van onze hoofdstad Als wij nagaan, dat Ooster end vijf vocale en instrumentale mu- ziekver. telt, zou relatief gesproken, ie dere Amsterdamse straat er minstens één moeten bezitten. Hèt bewijs! Ook el ders op ons eiland geniet de muziek gro te belangstelling. Gedachtig aan dit feit geven wij de commissie van het „Monument van sa menwerking in Oosterend' een goede kans, een pracht kans, dat haar streven met goede uitslag wordt bekroond. De commissie hoopt bij alle mogelijke ge legenheden certificaten te plaatsen, cer tificaten door de verkoop van symboli sche bouwstenen. Voor Texel is dit iets nieuws, elders heeft men reeds op deze wijze gewerkt, o.a. bji de oprichting van het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam. Gaame wekken wij de Texelaars op hun steentje bij te dragen. Daarbij denken wij niet alleen aan Oos terend en omgeving! Heel Texel tone zijn sympathie met dit mooie streven. En tóch: muziek! „Böse mensen haben keine lieder!" Muziek staat in het teken van levens moed, van verwadhting en dankbaar heid. Op school zong je al in onbewuste spontaniteit mee: „Was muziek en zang er niet, het leven bad geen waarde". On derwijl gaf je je bankgenoot misschien een opstopper, omdat-ie je een knikker had afgegapt, maar je zong toah mee en in je woede was je toch blij, als lid van die zingende klas. Wij zijn groot ge worden, maar als trotse vader laat je je kind, je zoon, je dochter, op je knie huppelen en spoort hem aan tot zang, en als er een verjaarsfeest wordt ge vierd, mag hij of zij iets zingen en je trots zwelt tot hoogmoed als iedereen 't schattig vindt. Het kind groeit op, het mag de kinderzangklassen bezoeken, la ter mag het op het fanfarecorps of een mandolineorkest of een zangvereniging. Daar leert hij „haar" en zij „hem" ken nengoed, Amor is machtig, maar uit eindelijk ga je er heen om de muziek zelf! De muziek, de eeuwige muziek. Muziek door heel het leven. Dat hebben wij nodig. Kun je nog zingen, zing dan mee, ook als je in de put zit! En eigen lijk zitten wij tegenwoordig allemaal 'n beetje in de put! De een heeft een jon gen in Indië, de ander zoekt al jaren te vergeefs een eigen home. omdat het samenwonen niet bevalt op de duur, een dei-de wil emigreren, maar stuit op een machtig bolwerk van duizend en een bepalingenMaar bij dat alles hou den wij de kop op en zingen wij weer. Dit alles overpeinsden wij, toen dhr Fielmich ons bureau had verlaten. Oos terend doemde op voor ons geestesoog, Ooslerend met zijn oude toren, zijn ka rakteristieke huizen, sommige mis schien niet meer hecht en sterk, dan tóch vertrouwd. Oosterend met zijn ge zellige straten, schilderachtig, stadsge- uijze gebouwd, mot slechts één mis greep van de stedebouwkundige, die zo maar een lintje ging uitrollen als ver lengde van de Peperstraat Daar beu je meteen uil die sfeer, zoals Oosterend hem op zijn eigen manier brengt. Maai architect Wieger Bruin, die ook zijn wakend oog over de nieuwbouw laat gaan, zal niets ontglippen. Voor de Straks on te richten muzieknis zal hij stellig geen beter plekje weten aan te wijzen, dan daar in bet. toekomstige centrum van dit dorp! Oosterend in het bijzonder en Texel in het algemeen veel meer nog dan voorheen zullen de diverse eilandelijke muziekverenigingen straks visites en tegenvisites willen gaan afleggen wij wensen u veel goeds bij uw streven, reeds het hierboven geschetste bewijs van eendracht onder uw bevolking is een schoon resultaat waard. W ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 12 Febr. op om 8,00; on der om 5,49. Maan: 13 Febr. V.M.. 20 Febr L.K. Hoog water ter rede van Texel: 12 Febr. 8,34 en 8,54. 13 Febr. 9,28 en 9,46. 14 Febr. 10,13 en 10,32 15 Febr 10,56 en 11,15. 16 Febr. 11,39 en 11,56. 17 Febr. en 12,20. 18 Febr. 0,37 en 12,58. De storm gaat aanzwellen tot een or kaan, de bomen van het Park worden heftig heen en weer geslingerd. Het is Woensdagavond, half tien. De bus met passagiers van de laatste boot- dienst uit Den Helder is 'n dik kwartier over tijd de Groeneplaats opgereden. Wie verderop moeten en met hetzelfde voertuig de reis kunnen vervolgen, prij zen zich gelukkig, dat zij niet behoeven over te stappen. Wie het einddoel van zijn tocht heelt bereikt, begeeft zich met rasse schreden huiswaarts. Naar de be haaglijke huiskamer, naar een kop war me melk of qhocolade (die van de bon is). En dan onder de wol, hoe eerder hoe betei, voorzorgsmaatregel nr. één tegen de lang niet malse griep. Slaap brengt rust en kracht. Maar de bomen krijgen géén rust vanavond en naar het zich laat aanzien de hele nacht niet. Overal liggen takken, in straten en luinen. Geen boom, die geen veer Itak) laat in zijn strijd om het bestaan. Het is Februari, sprokkelmaand Ik krijg nog laat bezoek, er komt al tijd laat bezoek, een sportverslaggever brengt zijn laatste nieuws, een trotse va der komt geboortekaartjes bestellen, 'n familie verliest een geliefd lid, wiens overlijden per rouwcirculaire wordt be kend gemaakt. Geboorte en sterfte, dag aan dag zijn wij anschouwers ervan, en het leven gaat verder. Mijn bezoek neemt atscheid. Ik gluur nog even door de kier van de deur. Wind, stoim en geen kip meer op straat. Maar wel een kat, zoals ik zie en eer ik de deur voor z'n snuit kan dichtgooien is-ie al binnen en schiet-ie met vaart onder de vouwmachine. „Poes, poes!" roep ik, want-ie moet er weer uit, de drukkerij heelt geen last van rallen of muizen die zoeken lie ver een bakkerijzolder op. „Poes, poesl" Maar de kat komt niet en ik kan niet langer wachten, want hierover moet een verhaaltje worden geschreven. „Hoog bezoek" zet ik er boven en dan wachten op verdere inspiratie. Die komt! Want de poes heeft de hele druk- C. DE WIJN Sr. JUBILEERDE. 13 Jan. j.l..kwamen de besturen der heide kerkgenootschappen van Oude- schild bijeen voor de jaarlijkse controle van boeiken en beheer van ons gemeen schappelijk kerkhof ditmaal ten huize van de boekhouder, de heer O. de Wijn Sr. zelf. Het werd wel even plechtiger dan normaal, want dhr de Wijn vervulde de ze functie nu 25 jaar en wel op een wij ze, die alle lof verdient. Wij menen dan ook na-mens alle in woners van Oudesohild en omstreken te spreken, wanneer wij de Wijn vanaf deze plaats hartelijk dank zeggen voor de grote zorg, die hij voor ons kerkhof heeft gekoesterd. Er moest steeds met bescheiden middelen worden gewerkt en dat maakt het er meestal niet gemakke lijk op. Opgemerkt moet nog worden, dat de heer de Wijn in deze functie ziin vader, die dit 26 jaar waarnam, na diens overlijd?,opvolgde, zodat de familie d» Wijn nu al meer dan een halve eeuw liet gewone beheer over ons kerkhof heeft gevoerd. WIE DURFT??!! Onze klantenbezorger van Den Hoorn is reeds voor dag en dauw met de „Texelaar" op pad Dat komt zo uit met zijn andere werkzaamheden. „Maar wat geeft me dat een last. zo- teel deuren nog op slot, ze hebben lang niet allemaal een brievenbus en probeer nou ers een krant onder een klemmende deur door te krijgen!" klaagde hij. Dat geven we je te doen! Voor een Amsterdamse krantenbezor ger zouden wij in dit geval geen lans kunnen breken, maar de bewoners van Den Hoorn kunnen heus zonder angst hun voordeur ontgrendelen als ze toch op zijn. Trouwens, nu je helemaal niets moer hoort van diefstal in het dorp, kan degene, die zonder 3lot op de deur blijft pitten, nauwelijks als een held worden beschouwd. Name .is onze ijverige bezorger veel dank voor de medewerking! AANBESTEDING HOEVE „DUINOORD". De Woensdag door Architectenbureau Joh. G. Brandtsteder gehouden aanbe steding van de bouw van een dubbel woonhuis, hoeve „Duinoord" van Gebr. Prins, te Eierland, had de volgende uitslag: Duin, Den Burg f 19,512,—; Drijver, Oosterend f20,S50.Giese, Eierland E117a f 18,880,—; Burger, De Koog I' 19,655,Van 't Hoog en Keijser, Den Burg f 21,498,—; Venema. Den Burg f 19,432,Wtirzer, Morseliweg 149, Lei den f 24,950,Timmer, Oosterend f 21,015, De gunning is-aangehouden. kerij al verkend. De pers was niks voor hem, de Heidelberger-automatische de gelpers interesseerde hem ook niet en de snijmachine vond hij bepaald lugu ber nel een kattenguillotine Nou stcat-ie reikhalzend voor me. ik haal geen hand over zijn kop. Want hij is vies. Hij is niet lelijk met zijn zwart bont vel, maar wei mager, als brand hout. Hij wil bij me opspringen, op mijn schoot zitten. Maar ik moet schrijven. Als ik hem aanhaalde, ging hij vast en zeker spinnen. Oh, hij wipt nu op de stoel van de vorige bezoeker, zit enkele seconden met de rug naar me toe. Richt zich op en gaat likken, óveral, met een zwak, rochelend geluid. Plots een nies bui. Rimpels trekken vlagerig over zijn vel. De bonkige bouw wijst er op, dat-ie geen al te best kosthuis heeft gehad. Hij likt vréér en knijpt nu van genoi om het likken zijn ogen tot kleine spleetjes. Hij gaat weer liggen. Doodse stilte. Maar buiten buldert de wind in onver minderde hevigheid. Wat moet ik nou doen? Hebben we niet een asyl op het eiland? Ik weet niet wat ik moet beginnen. Hij komt weer op de poten, gaapt, trekt zijn iose long langs zij scherp ge bit. Gaat weer poetsen en wrijven. En rare likgeluiden geven. Ik open de deur en roep. Hij is van de stoel gesprongen, doet drie trage stap pen in mijn richting. Blijft op veilige af stand stokstijf staan en voor 'k terug ben in het kantoor heeft hij zijn plaats op de stoel al weer ingenomen. Zo waar zef-ie zijn voorpoten tot een sprong op de re dactietafel, maar een lol priemen drei gende pen weerhoud! hem lot gevolg- geving aan zijn brutale inval. Nou gaal-ie tamelijk gek doen Hij gaat snotteren. Ik draai een shawl om mijn nek, pak mijn jas en neem afscheid van onze eerste nachtwacht. „OP NAAR HET STAMLAND!" In het maandblad van de Coop. Ver. voor Veeafzet „Vee' lazen wij de volgen de adv.: ..Voor,geregistreerde drachtige schapen en jonge ooien naar Het stam land van de Texelaar en de afdeling der C.V.V. op het eiland, geer. J. C. Roeper. Oosterend, Texel". Dit is de beste reclame, die er voor de fokker van Texel kan worden gemaakt. Steeds weer inoet men hameren op dat woord „Stamland", aan dergelijke propa ganda heeft de Friese koeien-houder toch ook zjjn succes te danken! ITLMNIEUWS MISLEIDE JEUGD. Emil, een 12-jarige Duitse jongen, zal in Amerika door zijn familie worden op gevoed. Het kind is vergiftigd door de Nazi-propaganda en overal en altijd tracht hij zijn niet de paplepel ingegoten theorieën te verkondigen. Hij ontpopt zich als een kleine bacillendrager van rassenhaat en geweld. Zijn optreden is een waarschuwend woord tot de wereld, op haar hoede te zijn voor een misdadig systeem, dat weliswaar niet meer wordt toegepast, maar altijd nog aanhangers telt. Kan er nog iets goeds groeien uit kin deren, die Hitier tot een opperste macht, een god, moesten verheerlijken? „Hei je 't leze in dat boek van Piel Bakker? Deer staat, dat jutters en zo, die vroeger in handen van de rechters vielen, gegeeseld werden, gebrandmerkt en gebannen! Dan kei je teugeswoordig nag er-is een gokkie wage!" „Dot zei je nou wel, maar je ken een dikke bekeuring oplope! En soms kenne ze je achter de tralies zette!" „Goed, dan moet je ok maar zorge, dat ze je niet snappe! Maar teugeswoor dig hluuve ze tenminste van je lief of!!" „Hel ziin de besten, die zich beteren!" aldus sprak de hr. Bibo op de laatste avond van de cur sus Verkoopkunde, welke evenals de vorige twee voor drachten door zeer vele middenstan ders en andere be langstellenden werd bijgewoond. Het zijn de besten! Onbetwist, want de besten streven naar steeds beter. Rus teloos gaan zij voort steeds zoekend naar nieuwe mogelijkheden, vorsend, waaraan gemaakte fouten te wijten zijn, óók da gelijks ervarend dat wie werkt, fouten maakt. Het zijn de besten, die alle eigenwijs heid over boord zetten en gaarne oog en oor openzetten, waar de zienswijze van anderen voor ziin eigen bedrijf, zijn eigen omstandigheden 'n tip betekent: zo moet ik bet ook doen, en zó doet ik het nóg beter dan heml Het zijn de besten, die deze cursus hebben aangegrepen. Om 'n voorsprong te behalen op hen, die na de normale dagtaak de zaak de zaak laten, verpo zing zoeken in wie weet wat en de vol gende morgen wel wéér zullen zien.... Zij zullen dan hetzélfde beeld zien, waar geen voorlichting hun blik heeft ver ruimd. zij kruipen voort als in de mist Het zijn de besten, die durven geloven !n het succes, in een betere toekomst, in opbouw, in uitbreiding in.... geluk. ..Ik heb U voorgehouden hoe u dient te handelen, ik hoop dat u alles wat ik hier heb besproken in de goede geest hebt aanvaard. Dat u tiet, inzicht in uw taak hebt verdiept. Dat geestdrift, be langstelling, optimisme, zin voor orde, werklust, kortom streven naar beter uw onvervreemdbaar eigendom wordt. En dat u een voorbeeld zult zijn voor de an der! Ik verlaat u aan dit station, u trekt verder met uw bagage. Mogen mijn woorden uw toewijding hebben wakker geroepen, uw begrip verrijkt, moge een vonk van mijn enthousiasme voor de verkoopkunde u hebben aangewakkerd tot laaiende geestdrift. Dan zijn wij op de goede weg naar hogere prestatie en naar meer,geluk", aldus betoogde de hr Bibo aan liet slot van zijn causerie, die wederom uitstekend verzorgd was. In „De Oranjeboom" weiden op deze avond weer verschillende koffers uitge pakt! Hij begon met de ontvangst van de klant. Wat is er niet voor gespen deerd eer de klant de zaak heeft betre den. Die ontvangst zij een koning waar dig. Een klant, koning-klant, gooit men geen artikelen voorDat is majes teitsschennis. De klant wil geëerd zijn U is er tot zijn dienst en daarin ligt zulk een vruchtbaar terrein. Dan komen wij bij de goodwill, een koffer, waarop 't woord „breekbaar" staat. Goodwill is de steunpilaar, de basis, het verleden, heden en toekomst steen voor steen op gebouwd, met besparing van moeiten noch kosten, met betoon van moed en het brengen van offers. Goodwill is so lide zolang er gewaakt wordt. Eén bits antwoord en zij stort als een kaartenhuis ineen. Laten daaraan vooral de adspi- rant zakenlieden denken, laten zij den ken aan hun promotie, die nooit wordt verkregen door onverschilligheid en zonder juist inzicht van de laak. Wij moeten op elkander aan kunnen, opdat de één niet afbreekt van de ander op bouwt. Steen voor steen. Ieder contact geeft een goede kans tot opbouw. Ook tot afbraak. Wal is sfeer? Dat is niet in twee, drie woorden uit te drukken, maar de klant is hiér des kundige! In uiw liefde voor uw te ver kopen artikel ligt de goede 'sfeer en de vinden wij ook in uw bediening van de klant, Hoe maakt u het hem gemakkelijk Wat zijn de verlangens? Wat maakt hem rijker en dus gelukkig? Hoe voorkomt u onaangename situaties (denk aan het belang van goed inpakken) Welke toon legt u in uw slem, ais een klant u belt? Is u dan diezelfde, vriendelijke baas van ach ter-de-toonbank? En ais u telefoneert.... Velen vragen zich af, hoe je een klacht moet behandelen. Laat die in ieder ge val nooit behandelen door de jongste bediende! Doe het zelf. Is hy gegrond wees dan royaal en de reactie zal u winst opleveren! Goodwill, ook door service: het ge heim om kopers tevreden te stellen. Daar komen wij achter, als wjj ons ver diepen in de psychologie, ons gaan af vragen wat de klant zoekt, hóe wij zijn soms sluimerende verlangens in ver vuiling kunnen doen gaan. En met het uitpakken van deze koffer nam dhr Bibo afscheid van Texel. Hij dankte de besturen van de mld- denstandsverenigingen en die van de patroonsver. voor de uitnodiging. Hij verliet Texel met een zeer goede indruk en sprak de hoop uit, dat de verkopers, die thans een goede aansluiting hebben, de reis tot een goed einde zullen bren gen. Zijn woorden ontlokten de aanwe zigen een spontaan applaus, dat wel haast toe een ovatie aanzwol. De heer C. v.d. Kooi dankte de heer Bibo voor diens voordrachtavonden en wees erop, dat de middenstanders de clientèle inderdaad 'n dienst willen be wijzen en mede willen werken aan de welvaart en liet geluk van de gemeen schap. Spr. hoopte, dat dhr Bibo hisr nog eens weer zou optreden. De heer Van der Kooi vroeg ten slotte of iemand nog een vraag wilde stellen naar aanleiding van de causerie van dhr Bibo. Niemand vroeg liet woord. Na zulk een cursus valt er in derdaad niets meer te zeggen, enkel 'e doen. Veel te doen zelfs

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1