Cjrocn 2rwartsjexels in het hartL, mm En bollentelers bespraken reeds de rooitijd! I r blijven bij elkaar! Gunstig weer bevorderde de vele landbouwwerkzaamheden Het wordt weer lente Honderd leerlingen van Hdversums Lyceum komen weer in de Texelse aarde wroeten1 ricf-'V:;a Texelse stolp in Zuid-Afrika „En wij Leden - ontbonden - stierenvereniging vormen sociëteit BO EKENWEEK 26 Febr. 5 Maart „Twee Negerpopjes" GRATIS Firma W. C. Rei) Vandaag begint de BOEKENWEEK 1949 Boekhandel Parkstraat Daardoor thans wat meer werklozen dan vorig jaar ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6300 COURANT Uitgave v.h Fa. Langevcld De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 Tel 1 1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rocrerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De bloemen gaan weer bloeien, de lente schoon zijn. Alles keert terug, behalve Het wordt weer voorjaar! „Gewel dig!" zullen er zeg gen. „Zet het op de voorpagina, In een randje, want dat wisten wij nog niet!" Ach, wij be doelen het anders: wat zijn we lekker en voordelig door ...door de peri ode gekomen, die wij op de kalender de weinig aanlokkelijke natpn „winter" ga ven. Het zal niemand spijten, dat wij de traditionele isolering van een eiland in de winter hebhen gemist.... En nu wordt liet straks al weer voor jaar. Kunt u geloven, dat het al weer zo ver is? Wij leven snel en de natuur leeft snel. Op de vergadering van „Bloembol lencultuur", Woensdagavond in Hotel „Texel" gehouden, werd al gesproken over de a.s. rooitijd. Misschien heeft- een der bestuursleden dezer dagen wande lend en speurend langs zijn bollenlv elden de eerste groene pieken ontdekt van zich naar het zonlicht werkende crocus- sen en toen is-ie natuurlijk zo in zich zelf verder gaan rekenen: regeren is vooruitzien. Nog een goeie week en de meest ongeduldige bollenkweker komt ai weer met de vork aandragen 0111 het bollendek weg te rollen eu instinctief zullen die ,tere planten nóg meer hun best doen om op tijd te zijn voor het len- tefeeest Om daar te pronken in hun hel gele, donker paarse, wijnrode en in zo veel tinten méér! Ja, no'g een goeie week en liet eerste dek wordt op een göote hoop gebracht en ove vier en een halve maand is de tijd van liet rooien al weer aangebro ken! Op ons eiland is het zomerdag een hele toer 0111 genoeg personeel te wer ven voor het rooien van bollen Het kost veel tijd, al wordt het gedeeltelijk machinaal verricht en de kweker zit dan gauw niet zijn handen in het haar. Hij heeft hulp nodig Jeugd met pit! Ja, pit hebben ze, die jongeens en meisjes van het R.K. Lyceum te Hilver sum! Die hebben onze hollenwereld al twee jaar achtereen uit het moeras ge holpen en dezer dagen vroeg hun leraar, dhr Dekker, of hij wéér met een club van 100 man naar Texel kon komen. Welkom! meende het bestuur van „Bloembollencultuur" en Woensdag avond hebben de leden, d.w.z. een deel @001 CitOU STRA.NDHOTEl - kOOO-TEXEL- TUUJCMt COCBAKT, ....behalve het Badhotel, waarvan nog slechts brokken fundering zijn overge bleven, als droeve herinnering aan ban ge jaren der leden, de koppen bij elkaar gesto ken en de organisatie ter hand geno men. Honderd leerlingen. Ze blijven 10 werkdagen, dus totaal kan Texel 1000 werkdagen var, hun krachten en ijver profiteren Nu, liet ziet er naar uit, dat al ddê'ldOO werkdagen worden volge boekt' want Woensdagavond waren reeds 750 werkdagen besproken. Wie nog wat jonge krachten in dienst uil ne men, mag er dus wel als de kippen bij zijn en omgaand bericht zenden aan de voorzitter, de lieer II. Bruijn, Wilhel- minalaan 11, Den Burg (vóór 1 Maart). De jeugd vindt het knal! Dat is zeker, andere kom je niet voor het derde jaar om op dit eiland in de grond te gaan wroeten! Ach, de Kransen hebben het zo raak gezegd: „Verandering van spijs doet happen!" Het rooien van bolicn is zo heel andere kost dan het studeren van wiskunde, liet goochelen niet onre gelmatige Franse werkwoorden En bo vendien kun je je geologische weten schap al rooiende verdienen. Wij spraken over spijs! Welnu, ze zullen niet niet lege magen te bed gaan: het Bureau Oogstvoorziening. waarbij de jongelui in een goed blaadje staan, zorgt voor de pot. Over het ravitaille- ringsvraagstuk heeft geen enkele kwe ker zich dus zorgen te maken. De jeugd komt 011s helpen, maar daar moet behalve een grote dosis gezond heid, (zeelucht, dennegeur), ook nog een financiële tegemoetkoming tegenover slaan. Geen geld, geen gerooide bollen. De looneisen zijn niet hoog: voor drie en een halve gulden (daar komen nog soci ale lasten boven), kruipen de jongelui iedere dag zeven en een half uur door liet land. É11 11a afloop worden de lieren werkgevers natuurlijk vergast op een feestavond! Het gehele programma wijkt weinig ai van het vorige; de heer Bouwe Bak ker heeft zijn kampeerschuur weer be schikbaar gesteld. „Komen er alleen jongens?" weid er gevraagd. De voorz. meende. dat het ter verho ging van de stemming aanbeveling ver dient, dat er ook wat meisjes komen helpen. Daar was niets op tegen. 111 tegen deel, enkelen merkten op, dat sommige meisjes nog barder werken dan de jon gens! Door elkaar zijn de prestaties on geveer 13 bedden (150 111.) per dag. (Het rooien geschiedt „achter" de ploeg.) Vol waardige krachten vinden 13 bedden na tuurlijk een peulschilletje, maar hun loon ligt ook minstens 2 5 3 maal zo hoog! E11 nogmaals: iedere kweker ziet geen kans 0111 in het drukst van het sei zoen genoeg personeel te werven. De belangstelling van de zijde der kwekers is groter dan vorig jaar, een stille hulde aan de jeugd. Vorig jaar werden totaal 750 werkdagen door de Hilversummers gevuld en thans ziet 't er naar uil, dat wij de 1000 vol krijgen. 750 dagen zijn nl. al besproken. Op de vergadering merkten wij ook dhr Schnmaker op, de 80-jarige Texelse kweker, die in de bollenteelt zijn le venswerk heeft gevonden.. En ook hij zal straks weer de Overkantise hulp har telijk welkom heten, de jeugd uit Hil versum zal weer vol enthousiasme ko men en er zijn er altijd, die na 't ploeg- v erband. nog eens on eigen gelegenheid terugkeren: scheiden van Texel valt zwaar - zo moeilijk kan ook dhr Schn maker, grijs van ouderdom, zijn hollen vaarwel toeroepen. Zou hij zijn „eeu wige jeugd" niet te danken hebhen aan zijn liefde voor dit schone vak? ZEG HET MET SCHONE EIEREN. Naar aanleiding van de elders in dit nr. geplaatste adv. van onze Coop. P T V. „Texel" hebben wij even een kijkje genomen in het eilingsgebouw, waar de eier-sorteer- en stenrpelmaehine onver poosd voortwertkte. Maar wat voor eie ren zag je er tusseenl. Te vies 0111 aan te pakken! Dat is niet nodig: men boude hok en nesten droog door het ge bruik van stro of kaf of houtwol of baksel, li ziet, keus genoeg. Turfmolm is minder geschikt. De vuile eieren brengen minstens een cent per stuk minder op. want die komen de grens niet over. Gewassen eieren worden even eens beslist, afgekeurd voor export. Men kijkt nauw in exportkringen, want het gebeurt wel, dat er van de eerste soort nog eieren worden geweigerd. Tot dusver werd één priis uitbetaald, maar genoemde omstandigheden dwongen tot Massificatie., Trouwens, waar C.Z. „Een dracht" uitbetaalt naar kwaliteit van de melk, viel bovenomschreven maatregel voor uitbetaling van de eieren wel te verwachten. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 26 Febr. op 0111,7,32; on der 0111 6,15. Maan: 27 Febr. N.M.; Maart EK. Hoog water ter rede van Texel; 26 Febr. 9,en 9,13. 27 Febr. 9,40 en 9,51. 28 Febr. 10,13 en 10,24. 1 Maart 10,40 en 10,51. 2 Maart 11,06 en 11,16. 3 Maart 11,32 en 11,42 4 Maart 11,59 en V1SAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 14 t-.ni. 19 Febr. 1949 9941 kg bot; 316 kg garnalen; 272 kg haring; 101 kg kaan; 1744 kg kabeljauw; 13249 kg schar; 22317 kg schol; 297 kg tarbot; 4354 kg tong; 1700 kg wulken; 6834 kg wijting: 34 kg kreukels; 49 kg lever; 36 kg kuit; 3 kg zalm Wij schreven destijds dat een aantal Texelse schapen naar Z.-Afrika emi greerden en de heer Siem de Waal, die in Pretoria woont, berichtte ons toen in een interessant artikel, dat hij ze harte lijk verwelkomd had. Wat ;s nu Zuid-Afrika mét Texelse schapen, maar zónder 'n Texelse stolp? Laat daar nu ook werkelijk een stolp worden gebouwd! De heer J. Smit, Mo lenstraat, die reeds op jeugdige leeftijd met zijn vader, wijlen de heer C. Smit, zulke stolpen op ons eiland bouwde, kreeg onlangs een luchtpostbrief van de heer de Waal met het verzoek omgaand en óók per luchtpost- een paar tekenin gen op le sturen van zo'n gebouw. De heer de Waal had iemand, die wilde bouwen, verteld, hoe de Texelse boerde rijen, de échte dus, eruit zien: huis, koeien en paarden, alles onder één dak. De man werd nieuwsgierig en met zo'n bouwwerk maakten, dat goed, niet duur en in hoge mate practiscb was", aldus de brief. Hoe best de heer de Waal ook in Afrika boert, Holland, Texel, kan hij blijkbaar niet vergeten! E11 als-ic straks de Texels-Afrikaanse stolp zal zien her rijzen, zal zijn herinnering aan al wat Texel zo karakteriseert wel des te le- hoeve als handleiding wil die Afrikaan aan de rand van Pretoria een villa zet ten, dus in de vorm van een stolp, zo als wij die hier kennen „Deze Afrikaan is iemand die van woningen houdt, zoals ze eigenlijk door natuurlijke omstandig heden zijn geworden. Zonder, dat ooit een architect, een bouwkundige van pro fessie zich ermee heeft bemoeid. E11, zo meende men in Pretoria, waar zou je een mooier voorbeeld aantreffen van zo'11 bouwerfj dan op Texel? De stolpen, het resultaat van eeuwenlange samen werking tussen practisdie boeren en practiscihe bouwers. Die heel vroeger misschien ternauwernood konden schrij ven, maar met gezond verstand een vendiger worden! Aanzien doet geden ken Als trouw abonné van de „Texelaar" schrijft bij: „Als ik zo eens in de krant iees, wat het bouwen de laatste tijd op Texel kost, dan sdhrik ik van de prij zen en vraag ik 111e af of dat 1111 alle maal maar mogelijk is. Hoe moet het als straks alles weer een beetje nor maal wordt?" Overigens merkt hij op, dat ook in Afrika alles erg duur is. Dat verwon- dert ons niet: woningnood heerst over de hele wereld, de gevolgen van de oor log, die puin en nog eens puin naliet, zullen de wereld nog lang onder zware lasten gebukt doen gaan. Dat zou dan de laatste vergadering v. „Stlerenverenlging Den Hoorn" wor den. Toen de leden zich na kopplestied in „Loodsmansweivuren" hadden ver zameld vonden ze, dat hun Stieren verga deringen bij de Texelse folklore waren gaan behoren, want dan kwamen niet alleen de stieren ter sprake, er werd ook over koetjes en kalfjes geboomd. Nadat de koffie en koek was geser veerd, voorz. en seer. zich van hun taak i.e. opening en lezing der notulen had den gekweten, (die vermeldden o.a. dat de vereniging tot liquidatie en toetre ding tot de K.I. had besloten), werd de jaarrekening bekeken. Die zag er niet slecht uit, er kon best een extra borrel tje af! De voorz. wilde het overgebleven geld verdelen onder kleuterschool en fanfarecorps, maar W. J. Bakker sprak: „Laten we eontaotavonden blijven hou den in de vorm van een boerensocië- teit, waar de belangen kunnen worden besproken, waar event, onderlinge ge- sohillen geregeld kunnen worden en waar als het moet liet oude bestuur als commissie wordt benoemd, 0111, zo dat nódig mocht zijn, met liet gemeentebe stuur overleg te plegen. Nu, daar waren ze bjjna allemaal voor. Op de gezond heid van de pasgeborene werd natuur lijk spontaan geklonken Nu en dan zullen lezingen worden ge houden en zo mogelijk excursies worden „Zo, d« gast vertrokken?" „Ja, vanmorgen met de eerste boot, om vijf uur zat-ie al in de bus. „En-ie zou gisteravond al gaan!" „Ze hebhen ons gefopt, want de bus ging een half uur vóór de laste boot vertrok!" „Fopt, welninnit, de leste bus gaat al- lied 0111 kwart over vijf van de Groene- plaats, alle are twintig minuten voor de hoot". (Alle gesprekken en tips buiten onze verantwoordelijkheid. Red.) M ATTHEU S-P ASSION Wij bobben niets dan lof voor het prachtige koorOok het jongens koor is bij deze lof inbegrepen.... Ai met al was het een uitvoering waar de vereniging en baar dirigent met vol doening op kunnen terugzien.... Vrije Alkmaarder. gemaakt naar proefboerderijen, fabrie ken- enz. De voorz. merkte schertsend op, dat de ruilverkaveling ter wille van de goede geest maar niet besproken moet worden Wie weet een aardige naam voor de ze sociëteit? B. R DEN HOORN EN DE P.H. POLDER PRACTISCH GEHEEL VRIJ VAN NARCIS VLIEGEN. Woensdagmiddag vergaderde liet be stuur van „Bloembollencultuur" met de commissievoorzitters en de controleur van de „Nareis", 0111 de plannen voor 't nieuwe seieoen te bespreken. Uit de besprekingen bleek, dat de ac tie ter bestrijding der naroisvlieg het vorig jaar goed resultaat heeft gehad. Zo zijn bv. Den Hoorn en de P.H. Pol der practised! geheel vrij van narcis- vliegen. In de omgeving van De- Koog is men nog lang niet zo ver. Er zijn tijd nog enkele kwekers, die menen, dat zij de voorgeschreven bestrijdingsme fhoden kunnen saboteren. Tegen dezul ken zal dit jaar streng wonden opgetre den. Over een paar dagen zal de contro leur beginnen. Laten we dan allen de adviezen, die ons door de controleur gegeven worden, opvolgen. I11 de vroeg ste soorten kunnen we nu de vliegbollen al verwijderen. Ook het opruimen van opslag zal weer de volle aandacht die nen te hebben. Voor de boekenweek hebben wij een ruime keuze goede boeken voor iedere leeftijd* en iederejj beurs. Bij contante aankoop ontvangt iedere koper, van een Holl. boek van mins tens f3,50 HET GESCHENK 1949 de novelle KomtU eens kijken in de Boekhandel Warmoesstraat 18 Den Burg BOt' 26 FEBR.- 5 MAAP.T 1949 De novelle „Twee Negerpopjes" resultaat van een^letterkundige prijs vraag, ontvangt U GRATIS indien U voor tenminste f3,50 (contant) boe ken koopf Met de prijsvraag wie de auteur is kunt U boeken ter waarde van f 100 winnen M ECHINASATIE IN DE LANDBOUW. Op 17 Maant hoopt Ir. Bakker Aikr- ma, rijksla ndbouwconsulent voor land bouwwerktuigen, op uitnodiging van de Bedrijfsverde Ver. v. Oud-leerlinge<n en de Coop. Werktuigenver. te spreken over de mechanisatie van onze land bouwbedrijven. Dhr Bakker Arkema is met dit onder werp volkomen op de hoogl-e en heeft tevens de gave om zijn onderwerp op bevattelijke en onderhoudende wijze naar voren te brengen. Gen enkele mee levende landbouwer mag deze vergade ring zonder meer voorbij lalen gaan. 't Onderwerp heeft zowel betrekking op de landbouwbedrijven als op de ge- gemengde bedrijven en zuivere gras- landbedrtjven. Ben specialist op bet ge bied van melkmachines zal merle aan wezig z;jn. Zaterdag j.l. registreerde het. Biikan- loor „Texel" van iiet. Gew. Arbeidsbu reau 70 werklozen en 5 personen, die naar een ander baantje uitzagen. Vijftig Texelse werklozen verrichten thans nut tige prestaties in de DUW, die twee ob jecten ter hand heeft genomen: één in de PH Polder, waar land door ontzil- ting wordt verbeterd en een object in polder Eierland, waar aan verbetering van de waterafvoer wordt gewerkt, o. a door liet graven van sloten Voor de D. U.W. werken bovendien ongeveer 65 werklozen uit Den Helder. Voorts staan vier vrouwen als werk zoekenden ingeschreven en wel drie met interesse voor administratief werk en één kinderverzorgster. Van de zijde der werkgevers werden genoemde dag gvraagd: 4 bouwvaklie- den, 1 smid, 4 vaste landarbeiders en 2 musici. (Nu de krant verschijnt zal waarschijnlijk reeds in deze vacatures zijn voorzien). Vorig jaar omstreeks hetzelfde tijd stip, nl. van 16-21 Febr., aldus verne men wii. stonden op Texel slechts 48 werklozen ingeschreven en 7 gegadig den voor een andere functie; 39 perso nen vonden toen werk bij de DUW. Dat thans de werkloosheid met bijkans 190 pet. is gestegen is louter het gevolg van de bijzonder gunstige weersgesteld heid, waardoor het landwerk zonder stagnatie z n beslag kon worden gege ven. Voorts wint de mechanisatie ;n de landbouw meer en meer terrein. Vorstverlet hebben wij dit seizoen niet gekend. Ook zijn er zeer weinig regen- verleitdagen geregistreerd. LEGER DES HEILS Donderdag 10 Maart a.s. lioopt een groep cadetten van het Leger des Heils verschillende bijeenkomsten te organi seren. Na een openludhtsamonkomst op de GrOeneplaats volgt een afwisselend programma voor de jeugd in Eben Ha- 'üzer. We zouden zeggen „voor elck wat wils". Om acht uur hoopt het gezelschap een samenkomst voor groteren te hou den in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Er volgen nog bijzonderheden.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1