Cjroen Twartsjexeh in het harL, VV- Ds. Buskes 9 Maart 25 jaar predikant -Maartse buien Boeken zijn intieme vrienden Oosterend was zijn eerste standplaats In 1929 keerde hij opnieuw naar Texel terug 1 Koeien in de knel ZATERDAG 5 MAART 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6302 COURANT Uitgave v.h Fa Langeveld Dc Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coop. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Nov. 1923. Een verheugend bericht be reikt de Geref. Gemeente te Oosterend: de Candldaat tot de Heilige Dienst, Ds. J. J. Buskes Jr. neemt het beroep naar Oosterend aan. 22 maal heelt men daar vergeefs een beroep gedaan en zie: de aanhouder wint niet alleen, hfj vindt Maart 1921 in de nieuwe voorganger een uitstekend redenaar, die pas 25 jaar oud met hart en ziel zijn schone op dracht, strijden voor de Koning der Ko ningen, aanvaardt. Wij mogen aannemen, dat menigeen al spoedig heeft gefluisterd of niet gefluisterd „Die raken wij weer gauw kwijt". Maar hij bleefl Omdat hij van Texel ging houden - - daarover straks meer Maart 3 924, dat is 25 jaar geleden. Ach, eigenlijk een korte spanne tijds, maar Ds. Buskes heeft getoond, wat je kunt presteren in die luttele jaren. Rus teloos was zijn activiteit, hij werd ge dreven door een sterk .sociaal gevoel, brandend van lust tot het dienen van de gerechtigheid. Hji nam nimmer een blad voor de mond. Durfde wat te zeg gen! Durfde verantwoordelijkheid te aan vaarden, gróte verantwoordelijkheid en waar hij meende dat Dr. Geelkerken, de juiste weg koos, volgde hij hem onmid dellijk door uit de Geref. Kerk te treden en later mede te werken aan de oprich ting van de Geref. Kerk in Hersteld Verband. Dat bracht onherroepelijk een breuk. Velen bleven hem trouw, velen keerden hem de rug toe. Hij verliet Oosterend. Onze kroniek vermeldt voor zover wij kunnen nagaan, niet hóé; er söhijnt geen verslag te zijn geipaakt van het afscheid in Mei 1926, toen hij te Amsterdam buiten het Kerk verband werd beroepen Als predikant van de Geref. Kerk in H. V. keert hij 24 Maart 1929 naar Oos- terend terug, waar 23 Febr. 1931 een nieuwe kerk wordt ingewijd, nadat men sinds 1927 in de Doopsgezinde kerk was bijeengekomen. Weer it hij op Texel, het door hem geliefde eiland. Juni 1931 wordt hij te Middelharnis beroepen, hij blijft. In ■Sept. 1931 wordt hij te Amsterdam be roepen, ook dan blijft hij op het ei land. Pas 28 Aug. van het volgende jaar vertrekt hij naar de hoofdstad, waarna Ds. Kok hem 18 Dec. 1932 opvolgt. Tot die datum zal hij hier regelmatig om de 3 weken komen preken. Dat be looft hij bij zijn afscheid, waarin hij verklaart: „Nu ga ik Texel verlaten, Texel, dat ik lief he'o Ook dat Texei, dat met Jezus Christus alleen rekent op de begrafenis. Het is mij een droefheid, dat ik geestelijk voor zovele Texelaars een vreemde ben gebleven". Hij vond in Amsterdam een rijk ar beidsveld, het werk in de grote stad vroeg zijn volledige inzetting, het vroeg offers; hij gaf ze gaarne. Onvermoeid preekte hij, onvermoeid schreef hij neen, hij bepaalde zijn taak niet tot kan selbestijging en huisbezoek, overal dook hj) op. In zijn boek „Het eiland, de stad en het koninkrijk" vinden wij als titel van een nieuw hoofdstuk „Een preek in Tusohinski". Tuschinski is een bio scooptheater. Elders vinden wij in het boek een afbeelding van een paard en wagen, met op die wagen getrokken door de straten van Amsterdam een groot bord: „Zaterdag 4 April spreekt Ds. J. J. Buskes over het Evangelie en de wereldactie der godlozen, gebouw Ge rard Brandstraat 28, aanvang 8 uur. Toegang vrij, deibat vrij. Tramlijn 1,6,23" Met wie is hij al niet in debat geweest. Klassiek zouden wij haast het debat wil len noemen, dat hij hield met de heer Koeman, een grote figuur in de commu nistische rijen. Dan weer daagde hij Sam de Wolff, overtuigd Marxist, uit. Enz. Hij schreef ook boeken en ontelbare brochures Ontelbare! In 1943 werd hij predikant bij de Ned. Herv. Kerk, de „volkskerk", die hij nu met een speciale opdracht dient: hem is het evangelisatie werk onder niet-kerkelijken in Amster damOost opgedragen. Dat mooie werk geschiedt door de Kerkeraadscom- missie „Woord en Wereld", waarvan hij voorzitter is, en het concentreert zich des Zondags om de godsdienstige bijeen komsten, die hij in het Indisch Instituut pleegt te lelden. ("Vroeger „Koloniaal Museum" geheten). Wie een plaats wil bemachtigen, moet er vroeg bij zijn en om tien uur (om half elf begint de dienst) stroomt men reeds naar binnen. Het gebeurt bijna steeds, l dat hij, de voorganger, kort voor de dienst begint, even uit de consistorie kamer komt om te zien of „ze" wel alle maal kunnen zitten! Zo niet, dan sleept hij extra stoelen aan en eens stond hij zijn eigen zetel af! Sprak daar een ande- Kerelje bent gek, zon negorij". Dat was het oordeel van een qrotestadsdo- miné, toen ik het beroep naar Ooster end had aangenomen. Maar dominé Gunning schreet mij: „Ga naar Texel en God zegene U, leid op Uw schone eiland velen tot den Heiland en help er de kerk des Heren te bouwen: ik ben blij, dat gij naar het koude, maar toch vrijere Noordholland gaat". Aldus lezen wij in een van Ds. Buskes' boeken. ,Jk ben geen kenner, maar wel een liefhebber van de natuur. Nergens zwerl ik liever dan op het eiland met zijn on uitputtelijke rijkdom aan weilanden, korenvelden, bossen, duinen en stran den. Niet minder gevarieerd is de vo gelrijkdom .van Texel. Maar. het was niet mijn taak om de natuur te be studeren, ik ging er heen om de kerk te bouwen". 25 jaar geleden. Jarenlang zit hij al weer in Amsterdam, maar vele vacan- ties brengt hij op het eiland door en toen hij niet lang geleden in „Carré" circus „Carré" voor een uitverkocht „huis" het podium betrad was zijn eer ste woord: „Ik heb mijn vacantie door gebracht op Texel en daar Hiernaast vertellen wij iets van de afgelopen kwart eeuw prediking en waar hij zich verder bewoog. Moge er nog veel vruchtdragend werk van hem uitgaan. re predikant, dan was de kerk meestal niet geheel bezet. Ds. Buskes, onvermoeid militante evangelist, beweegt zich op velerlei ter rein. Als socialist trad hij eerst tot de S.D.A.P., later tot de P.v.d.A. toe Als anti-militarist is hij met prof Hering de stuwende kracht in „Kerk en Wereld" En dan is hij ook nog de geboren jour nalist-, regelmatig medewerker o.a. aan „Tijd en Taak" ..In de Waagschaal" en „De Open Deur". Zijn vrienden willen hem ter gelegen heid van zijn jubileum een bedrag aan bieden dat hij voor zijn werk in Amster dam-Oost zal kunnen besteden. Het giro nummer van „Woord en Wereld" dat een en ander organiseert, is 317901. BELANGRIJK BERICHT inzake frankering van brieven en briefkaarlen. Naar wij van de Directeur van het PTT-kantour te Den Burg vernemen, is het locale port, verschuldigd voor brie ven, briefkaarten VAN Den Burg VOOR Ben Hoorn, De Koog en De Waal, even als in omgekeerde richting (VAN Den Hoorn, De Koog en De Waal VOOR Den Burg) ingetrokken. Ditzelfde geldt ook voor brieven en briefkaarten, welke worden verzonden tussen Den Hoorn, De Koog en De Waal onderling. Tenzij de stukken voor de plaats zelf zijn bestemd en door het kantoor ter plaatse worden besteld, is voortaan in liet- verkeer met genoemde plaatsen voor brieven (van enkelvoudig gewicht) het interlocal® tarief van 10 cent en voor briefkaarten het tarief van 6 cent, ver- Moiiilhysiëne Elke poetsing met -i v L Is een ware mondwasslng. sehuldigd. Nadere inlichtingen omtrent de fran kering van brieven boven 20 gram kun nen worden verkregen aan genoemde kantoren ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 5 Maart op om 7,16; on der om 6,28. Maan; 8 Maart E.K., 14 Mrt. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 5 Maart 0,09 en 12,26. 6 Maart 0,40 en 12,49. 7 Maart 1,12 en 1,30. S Maart 1,54 en 2,14. 9 Maart 2,46 en 3,17. 10 Maart 4.02 en 4,46. 11 Maart 5,47 en 6,23. Maart is in het land gekomen En. hij roerde wel zijn staart. Reeds de eerste daq de beste Was het al de moeite waard. Huizen stortten in elkander, Bomen.gingen voor de grond. En de pannen van de daken Vlogen overal in 't rond. Hagel-, sneeuw- en regenbuien Wisselden elkander ai. Wat ons eerder de gedachte Aan de maand December gat. Maar trots deze dingen moet men Toch niet pessimistisch zijn, Na de storm komt weer de stilte En na regen zonneschijn. Ook al brandt nu nog de kachel, Ook al huilt soms nog de wind. Maart geeft ons óók de belofte Dat de Lente weer begint. Vrouwlief loopt alreeds met plannen Voor de schoonmaak in het rond. Dan staat heel het huis op stelten Van de zolder tot 't plafond. Crocus, sneeuwklokjes en ribes Kleuren weer het bos en veld, Wat voor ons weer het bewijs is Dat de winter henen snelt. Maart is in het land gekomen, En al was 't een slecht begin. Hopelijk haalt hij zijne schade Wel v/eer zeer, zeer spoedig in. HUIB DE RIJMELAAR. BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens goedkeuring van de We deropbouw werden de«ze week de navol gende bouwvergunningen verleend: de heer A. Saai lot het bouwen van een boerderij ,,De Hoek" nabij iDe Cocks dorp; dhr T. Buis tot het bouwen van 'n bergplaats aan de Duinweg nabij De Coeksdorp; dhr F. Kikkert te De Cocks- dorp tot het verbouwen van zijn woon huis; dhr L. Roeper Pzn., in 't Noorden lot het bouwen van een paardenstal; dhr J. A. Eelman te Den Burg tot het bou wen van een garage aan de Haffelder- weg; dhr KI. Zuidewind nabij Oosterend tot het bouwen van een bergplaats; dhr M. Koorn „Tubantia" tot het uitbreiden van pensionruimte en Gebr. Prins te Eierland tot het bouwen van een dubbel woonhuis in Eierland. De heer P. Bakker Bzn. bad Dinsdag ochtend juist zijn koeien gemolken, toen een hevige stormvlaag, een orkaan, de schuur deed instorten. De muren be zweken en het dak plofte op vee en vee houder neer, zoals een entomoloog (in sectenkenner) zijn vangnet- om een vlin der slaat. Dhr Bakker kwam met de schrik vrij, d.w.z. hij werd niet geraakt, maar ook hij zat gevangen! Verschillen de koeien ter zaten er 13 in) werden be kneld Er moesten heel vat handen aan te pas komen om de dieren te verlossen. Het duurde ruim een uur, voordal de laatste koe bevrijd was Al die tijd had den verschillende koeien een zware last moeten torsen, de een in mindere, de an dere in meerdere mate. Een zeug, wiens hok al eerder was verwoest, had dek king gezocht onder de stenen muur. Dit werd haar noodlottig; ze werd doodge drukt. Nog twee koeien verkeerden in een netelige positie. Dommekrachten heb ben het dak opgelicht, ze kunnen dus opstaan, maar angst- houdt hen aan de grond. „Kalm aan, kalm aan", zegt een veehouder, die wel weet hoe je in zo'n geval moet handelen. DRANKWETVERLOVEN. Aan de heren J. C. Timmer, bakker in dé Hogerstraat te Den Burg en J A. van den Berg, B 155. werd een verlof B verleend. Voor de veertiende maal houdt Ne derland zijn Boekenweek. En het is vandaag al weer de laatste dag! Wij hopen zeer, dat deze actie zal beant woorden aan haar doel: de belangstel ling voor het boek, het goede boek, te vergroten. Is er ooit een tijd geweest, met zulk een grote behoefte aan geeste lijke herbewapeningIs er ooit een tijd geweest met zoveel symptomen van ont reddering? Ach, wie verwondert zulks na jaren van ellende, materiële ellende vooral, jaren, waarin bruut geweld te genover bruut geweld kwam te staan bittere noodzaak helaas. De bevrijding kwam, en met haar de vrijheid van drukpers. Wij mogen weer schrijven wat wij willen. Wat wij willenWij mogen ons gelukkig „Ja, en hoe de schrijver de strijd van dat mens uitbeeldde!" prijzen bewoners te zijn van een land, dat ook op litterair gebied een uitsteken de naam heeft. Het geestelijk voedsel in de meest delicate vorm ligt weer voor het grijpen. Als wordt gezegd, dat het boek te duur is, klaagt men ten onrechte, de prijs is weliswaar met 70 pet. gestegen, (wij vergelijken met de voor-oorlogse toestand) en dat komt neer op een in dexcijfer van 170, maar het indexcijfer voor voedingsmiddelen is 235. Het geestelijk voedsel is dus minder duur der geworden dan het voedsel, dat onze broze leden in stand houdt! Voorts zij ter verdediging van een en ander ge constateerd, dat de boekhandel onder haar kopers juist een verschuiving waarneemt naar de minder draagkrach tige clientèle. Na de oorlog heeft het aantal kopers zich niet onaanzienlijk uitgebreid, maar zij kopen in beperkte hoeveelheid. Dat zijn de niet-kapitaal- krachtigen en het is zeer verheugend, dat daar veel jonge mensen onder zijn, die met grote belangstelling een kleine bibliotheek opbouwen. Uit dit feit blijkt dat de belangstelling voor het boek groeit! „Wie leest, verrijkt zijn geest", nie mand die daaraan twijfelt, tenzij hij 'n verkeerde keus doet. In deze heeft de boekhandelaar 'n belangrijke taak: hij dient de koper een handje te helpen. Er zijn er die met hun lievelingsschrijver dwepen wij vergeven het maar 't is dankbaar werk hen verder te leiden door de litteraire wereld en hen in con tact te brengen met 'n grotere „kennis- sen'krinq. Ook dat draagt bij tot de algemene ontwikkeling. En wat lezen wij? Altijd de roman? Altijd een weten schappelijk werk? Altijd geschiedenis? Altijd over de natuur? Folklore? Verandering van spijs, ook van geestelijke spijs, doet happen. Hoe meer wij vertrouwd raken met wat er te koop is, hoe dieper wij willen doordringen om ons ten slotte geheel en al thuis te gevoelen in het uitnemende rijk van het boek. Zijn wij enthousiast over het geleze- ne? Steken wij ons (ontvangen) licht dan niet onder de korenmaat, maar gaan wij er mee rond en wijzen wij vrienden en kennissen op het geluk, dat wij vonden in het tot intieme vriend ge worden boek. Betere dienst kunnen wij hen niet bewijzen. Ach, eigenlijk heb ben wij allemaal een opdracht, niet al leen de schrijver, ook de lezer en die is het dienen van de cultuur, tot welke taak iedere goede schrijver aan de vruchten kent men de boom zich geroepen voelt, waarvoor hij werkt, met wegcijfering van het materiële gewin. Als attractie schenkt de Boekhandel bij aankoop van minstens f3,50 aan boeken een alleraardigst werkje, dat u zonder onderbreking zoudt willen uitle zen. Doet u dat dan als ouverture van 'n schoon begin of als een voortzetting door aankoop van een of meer van on derstaande werken, waarvan de naam van schrijver of schrijfster een rijke in houd waai borgt. W. Dr. Egbert de Vries: De aarde betaalt f 6,90. Deze hoogleraar a.d. Landbouw hogeschool te Wageningen behan delt de rijkdommen der aarde en hun betekenis voor de wereldhuishouding en de politiek. Herman de Man: Heilig Pietje de Booy f 5,50. De Man beschrijft hierin op in drukwekkende wijze de figuur van de onnozele Pietje de Booy. Nieuwe uitgaven van Bertus Aafjes: Egyptische brieven f 4,50 Circus f 3,50 Maatschappelijk jaarboekje 1949. f 3,50 I. J. Moerkerk: 'n Vliegend beroep. Wat er te doen valt en hoe het gedaan wordt, m.m.v. talloze K.L.M.-functio- narissen, f 4,90. A. de Doolaard: Orient Expres f 5,50 Fotojaarboek 1949 f 9,50 Stoll en W. H. de Groot: Recepten huis houdschool Laan van Meerdervoort Den Haag f 5,25 V. d. Mandere: Een dynamische tijd f 6,30. Het wereldgebeuren vanaf 1914; deze nieuwe 4e druk bewijst op overtuigende wijze de bruikbaarheid van dit boek. Prof. Dr. E. v. Everdingen: Wolken, RAADSVERKIEZING. Burgemeester en Wethouders hebben de datum waarop de verkiezing voor de raadsleden zal nlaats vinden, voor onze gemeente bepaald op 15 Juni a.s. .de brandweer hielp ook een hand je en -na een poosje is de eerste van de twee runderen overeind, hy heeft nog weinig lust in lopen. maar de storm blijft razen en hij heeft recht op een betere stal: een oude, sterke 3chapenboet zal zijn niemv woon oord worden die dag. Hij loopt nog raai met de poten te trekken, maar met drie man krijgt men hem toch in beweging. Hierboven de ongelukkige zeug. Een brok muur van verscheidene vierkante nieters heeft haar bedolven. Het arme dier is morsdood gedrukt. weer en winden f 6,90 De oud-hoofddirecteur van de KNMI van de Bilt verhaalt in dit boek over de diverse bonte afwisselingen van onze weersomstandigheden. Aart v.d. Leeuw: Ik en mijn speelman f 1,90. Thackeray: Kermis der ijdelheid. Een roman zonder held f 8,90 De Gepeoe slaat toe! f 4,90 betr. de moord op Leo Trotzki Philips Gibbs: Achter het ijzeren gor dijn f 6,50 Afrika Trilogie: 1. De storm steekt op. 2. Voor def poorten van Cairo. 3. De laatste phase, per deel f 6.50 Als de katoen rijpt, trilogie. 1. Midzo mer. 2. Blanke slaven. 3. Nieuwe adel. per deel f 5,90 Pearl Buck: De moeder f 4,50 Gabrièl Gorris: Mayoba, de goede Ka- cike f 4,90 Radio-encyclopaedie voor luisteraars, muziekliefhebbers enz. Honderden fo to's er tekeningen. Bij intekening slechts f 6,90. EEN KWAJE STROPER. Jacobus K. uit R'dam had bij Mr. Hoi- steyn, de officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Alkmaar, niet veel succes mei zijn verweerschrift, dat h# had ingediend na een conflict met wachtmeester .J D en de jachtopziener C\ 11. Dat conflict was ontstaan toen hij op 4 Dec. by het stropen (van een Sinter klaas-haas?) met een lichtbak werd ge schaakt. Ket was niet de eerste keer, dat hij de wet overtrad, het ging best en het ligt voor de hand, dat hij zijn iichtbak niet graag inleverde.... Toen nam de sterke arm hem zijn spullen af. De berooide maakte zich erg kwaad en slingerde de wachters heel lelijke woor den naar het hoofd Dat kostte hem dezer dagen f 100 boe te of 30 dg. brommen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaar. Een zwaardere eis dan de buit wel licht.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1