Sue Nieuwe bonnen Zó kunnen wij met het buitenland concurreren Hoe D. Boerhorst Dzn. de taak van de boer ziet bij de economische opbouw Brammetje Flapoor en z'n vrienden vindt het geluk. Brits Indiërs roosterden jonge lepelaars Meeuwen willen de broedplaats in de P.H. Polder veroveren ZESDE PRAATAVOND (Slot.) Als laatste spreker voerde de heer A. Boerhorst het woord. Hij trachtte een antwoord te geven op de vraag welke taak de landbouwer heeft bij de econo mische opbouw. Nu ons land door allerlei oorzaken in een economisch zwakke positie is geko men, is het ons aller taak alles in het werk te stellen het welvaartspeil op te voeren. Voor de boer zal dit betekenen, dat hij de productie van de bodem zo veel mogelijk moet opvoeren, opdat de regering in staat kan worden gesteld meer goederen te exporteren dan te im porteren. Zeer belangrijk is daarbij de verbete ring van de voederpositie in eigen land. Vóór de oorlog moesten enorme hoeveel heden krachtvoer worden ingevoerd om de winterproductie van ons melkvee op peil te houden. Door het gebt-ek aan de viezen moet deze import van krachtvo:- der drastisch beperkt worden. Spr. gaat dan uitvoerig na, welke mid delen de boer daarvoor beschikbaar heeft. Aan de winning van het hooi moet de uiterste zorg worden besteed, opdat het voor ons zo kostbare eiwit zoveel mogelijk 'behouden blijft, Spr. wijst daarbij op het belang van het tij dig maaien, eventueel gecombineerd met het ruiteren van het hooi. Verder moet ook de bemesting van het gras land verbeterd worden. Meer dan 50 pet van ons grasland verkeert in een on voldoende vnedingstoestand. In dit ver band werd de aandacht gevestigd op h->t belang van organische meststoffen, daar een tekort hieraan de grond op de duur dood maakt. Besteedt dus de grootste zorg aan stalmest en gier en voorkomt verliezen. Dit streven wordt door de re gering ook gesteund, die aan de kleine bedrijven subsidie geeft bij de bouw van mestplaten en gierkelders. Ook liet bouwland moet zoveel moge lijk ingeschakeld worden hp de ver bouw van voedermiddelen. De granen zullen voor een gedeelte vervangen moe ten worden door de meer opbrengende hakvruchten. Spr. wees verder op het grote belang van kunstweiden. speciaal klaverweiden. Deze toch stellen ons in staat hooi te winnen, dat het krachtvoer voor een goed deel vervangt. In de daar voor in aanmerking komende streken zal ook de bouw van grasdrogerijen be vorderd moeten worden. Bij de varkensmesterij moet een oor deelkundig gebruik gemaakt worden van gestoomde aardappelen. In beperkte hoeveelheden gebruikt geven ze een grote besparing van aangekocht kracht voer. Bij ieder onderdeel van ons bedrijf moet voorop staan de winning van kwa liteitsproducten, «ant alleen op deze wij ze zuilen wij in staat zijn dc concurren tie met liet buitenland vol te houden. In dit erband wees spr. op de taak van de landbouw voorlichting. Vooral op het ge bied van de veeteelt moet de voorlich ting worden uitgebreid. Speciaal voor ons eiland geldt, dat de kwaliteit van dp schapenstapel opgevoerd moet worden. Twee lammeren. Volgens spr. is het bij een oordeelkun dige fokkerij mogelijk, dat 75 pet. van de schapen twee lamineren groot brengt Deze grotere aandacht voor de fokkerij zal gepaard moeten gaan met een bete re bedrijfsvoering en spr dacht daarbij vooral aan een inkrimping can de scha penstapel. zodat men op een aantal scha pen van twee tot drie stuks per bunder komt. Ten slotte wees spr. op liet belang van een sterke organisatie. De landbouwers moeten zich zoveel mogelijk organiseren en dan liefst in één org. Op 't moment is de toestand zo, dat de landbouwende be volking slechts één ze3de gedeelte 'van de gehele bevolking uitmaakt en dit heeft, tot gevolg, dat wij een zware strijd hebben te voeren. Spr. eindigde met de opwekking om samen met de regering mede te werken aan de verbetering van de economische positie van ons land in het belang van de gehele Nederlandse bevolking Op dit onderwerp volgde een drukke bespreking, waarbij diverse punten uit het betoog van de lieer Boerhorst nog eens flink werden onderstreept. C. v. Gr. MEER VARKENS EN MEER PLUIMVEE NODIG! „Teneinde de thans nog bestaande exportkansen van varkensvlees te kun nen benutten en voor de toekomst afzet markten in het buitenland te behouden, zal het noodzakelijk zijn, dat Nederland nu reeds in ruime mate kan exporteren en wel tegen zoveel mogelijk concurre rende prijzen. Daarom is 'n ruimere om vang van de varkensstapel een dringen de noodzaak, daar andei's de uit te voe ren kwantiteiten te klein zouden wor den en de prijs te hoog zou komen te liggen Het belang van een uitbreiding van de productie geldt voor de pluimvee houderij in ten minsts even sterke ma te als voor de varkenshouderij", aldus de Stichting voor de Landbouw in een advies aan de minister. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 9. Pang! Bram sloeg de noot. zo hard bij kon op de marmeren tafel.... maar o wee, in plaats van de noot ging het tafelblad stuk, en de noot schoot er dwars doorheen. Op liet lawaai kwam een der dienaren aanlopen.... O, foei, wat zou Bon Aboe wel zeggen! Hii zou hen zeker straffen, want hij was een buitengewoon machtig man! 10. Ben Aboe nam het echter geluk kig kalm op. Hij zei niets, maar toen hij Bram de volgende dag het geld over reikte een zak vol goudstukken! zei hij: „Ik heb de kosten voor een nieuw tafelblad er maar afgehouden! En nu, goede reis; ik hoop, dat jullie geen rovers tegenkomt!" 33.) Het kan wel, dat ik laat thuis kom, juffer Soes, zei hij. Blijf alsjeblieft niet op me wachten. Neen. zei Sue kort. Hij keek haar aan eu zag dat zij aleek was en dat haar mond een strakke trek had. - Wat is er? vroeg hij. Ben je niet met me tevreden in dit pakje? 't Is een zot apenjasje, vind je niet? Het staat u goed, mr. Darna.v: Staat het me? riep Darnay lachend. Nou het past anders helemaal niet bij me.... Ik heb veel liever een trui aan. Sue zei niets en hij schrok, toen hij haar mond zag beven. Lieve hemel, juf fer Soes! riep tl liWat is er? Wat heb je? Niets, zei Sue Werkelijk niets... ik ie zij bang dagge laat komt. 's Jonge, ja! Dat zou wat wezen! riep hii, zijn jas grijpend. Ik moet Sir James niet laten wachten. Dat zou de maat doen overlopen, vrees ik Sir James Faulds was weduwnaar. Hij had twee zoons, die allebei officier wjj- ren Hij had die avond nog slechts één andere gast, met wie hij sherry zat te drinken in de bibliotheek toen Darna.v verseheen. Dat was admiraal Lang. De beide oude heren zaten bij het vuur en nodigde hem uit een stoel bij te schuiven. Hebt u mijn fijnsparren gezien vóór liet huis? vroeg de gastheer met '11 tinteling in zijn ogen. U hebt verstand van bomen, meen ik te hebben opge merkt, Ik heb altijd veel belang in bomen gesteld, antwoordde Darnay glimla chend. En bij het curling ben ik boven dien nog veel waardevols te weten geko men. De admiraal grinnikte. Het viel niet te betwijfelen, dat de twee mannen zich kostelijk vermaakt hadden over de grap Daarin had Bul loch volkomen gelijk gehad en hij bad ook gelijk gehad met zijn opmerking, dat. ze machtig best met elkaar konden opschieten. Er was een sfeer van vriend schap en vertrouwen tussen die twee, zoals alleen bestaan kan tussen mannen die elkaar van kindsbeen af gekend hebben. Zeifs als ze kibbelden wat. om de haverklap het geval was kon men voelen, dat dat niet afdeed aan hun we derzijdse vriendschap. Doch ondanks de saamhorigheid tas sen die twee, kreeg Darnay hoegenaamd niet het gevoel een indringer te zijn. Integendeel, hij voelde duidelijk, dat zij het- prettig vonden dat hii er was en dat ze met groot genoegen luisteren naar alles wat hij te vertellen had over zijn leven en opvattingen. Dat gevoel steeg hem naar het hoofd als wijn (want hij had in geen maanden een gesprek ge- KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Missen in Den Hoorn en Oos terend om 7,30 en 10 uur, in Den Hoorn om 10 uur. Biechtgel. van 7-7,30 u. Com munie onder alle Missen en om 7 en 9 uur. Uitstelling na de vroegmis tot 9 u. en na de Hoogmis tot 12,30 u. 7 uur Lij densmeditatie. Deze week: Missen 0111 7 en 8 uur. Communie vóór en onder de Missen. Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag ook 0,30 uur. Maandag: ook een Mis 0111 9 uur. Woensdag: In Den Hoorn 7,30 u. een Mis. 7,30 u. Jozeflof. Geen congrega tie. Donderdag: In Oosterend 0111 8 uur een H. Mis. 3,30 u. biechtgel. v. school kinderen. 7,30 uur lof tot sluiting van Maart; vóór en na het lof biechtgelegen heid. Vrijdag: le Vrijdag 8 uur gez. Mis. In Den Hoorn H. Mis om 7,30 uur. 7,30 uur lof. Zaterdag: le Zaterdag v.d. maand. 6,30 li. cominunieiiitreiken. Van 4-8 biechtgel. op hele uren. 6 uur rozen krans. TENNIS. De tafeltennisclub van Den Burg heeft keurig materiaal. Tedere Dinsdag avond zijn de leden, meer dan twintig man, troinv aan het trainen. Sommigen hebben de slag al behoorlijk te pakken en de tijd zal niet ver meer zijn, of zij zullen zich durven meten met andeie clubs. Virtuozen hebben wij op Texel niet (nog niet) en daarom was het een goede gedachte van liet, bestuur om enige Hei- derse spelers uit te nodigen. Dinsdag gaven zij een demonstratie o.a. in aan vallen en verdedigen. Wij stonden ver baasd. De ballen waren bijwijlen niet le volgen. Maar de Texelaars geloven straks niet onder te doen voor de Over- kanters. Hoe meer leden hoe meer uit blinkers! Wie zich voelt aangetrokken tot deze sport, die in alle seizoenen ep bij elke weersgesteldheid kan worden be oefend (er wordt immers in het gymna stieklokaal gespeeld), neme eens een kijkje en wie zich niet tot deze sport voelt aangetrokken moet tóch ook eens komen, want na enkele ogenblikken Imt spel te hebben gevolgd, bekruipt, je al de lust ook eens een slagbord ter hand te nemen om de bal over het net, te jagen. Wij hopen, dat de hierboven door ons weergegeven invitatie van de eiug suc ces heeft én dat er in de andere dorpen ook stemmen opgaan tot oprichting van een tafeltennisclub. Dan zouden de ver enigingen elkander t.z.t, kunnen ont moeten en spannende competitiewsdstrij- de kunnen volgen. f VACANTIESPREIDING MAAKT GOEDE KANS! Het Centraal Werkcomité Vaeantie, onder welks leiding eind 1948 het con gres inzake vacantiespreiding werd ge houden, bericht, dat thans de instem ming verworven is van de voornaamst: bij liet lager onderwjjs betrokken orga nisaties en instellingen om met haar steun in 1949 tot een spreiding te komen. Naar bekend is, is de vacantietijd dei- kinderen een maatstaf voor die der ou ders. Een oproep aan de gemeente- en schoolbesturen der groteie gemeenten is verzonden, waarin een indeling in een deel dier gemeenten de lagere-seliool- vacanties op 16 Juli, in een ander deel op 23 Juli en in een derde deel op 36 Juli beginnen. Daarbij aansluitend hebben door be middeling van de Stichting van dc Ar beid en bij de bouwvakken betrokken groepen besloten om, in voorbereiding van een nadere vaste regeling, dit jaar reeds de traditionele eerste week van Augustus als collectieve vacantieweok op te heffen, deze naar de tweede week van Aug. te verleggen, doch dispensatie te verlenen voor de bedrijven die zich bij de schooispreiding wensen aan te passen. De metaalnijverheid verwacht een overeenkomstige spreiding even eens toe te passen. Het bureau voor vacantiespreiding (verbonden aan het Centraal Werk comité Vaeantie, Stadhouderslaan 148, Pen Haag) zal van 1 Maar! af gaan funotionneren om de uitvoering van de ze spreiding te propageren en daarbij hulp te verlenen. Het zal verder 'n cam pagne voeren om erto: bij te dragen, dat zij, die geen schoolgaande kinderen heb ben, hun vaeantie voor half Juli of na half Aug aststellen. .De kluut is er ook weer. De heer Kloosterman vertelde ons, dat er in het midden der vorige week kluten zijn neergevleugeld in de 4 ha. metends „Molenkolk" en omgeving, het be- beschermde gebied in de P. H. Polder. Hij had ze eigenlijk al eerder verwacht, want vorig jaar waren ze al op 4 Maart terug. Deze prachtige wit-zwarte vogel met ziin naar boven gebogen snavel wordt door de kokmeeuwen nauwelijks een plaatsje onder de P.H. Polderse zon ge gund. Die meeuwen mogen wel flink aangepakt worden, want ieder jaar ko men er meer. „Het terrein ligt de laat ste jaren vol meeuweneieren. Ik heb vorig jaar wel duizend nesten geteld. Toen had ik maar tien nesten van de kluut en ik weet er toch nog van, dat er 30 nesten lagen!", aldus de heer Kloosterman, wien de bescherming van dit. terrein is toevertrouwd. Eindelijk hebben de lepelaars ook eer besluit genomen: zij zijn weer in de Muy achter De Koog op de oude stellingen te ruggekeerd en wel op 16 Maart, De heer Vermeulen, de vogelwachter aldaar, heeft al 43 lepelaars gezien, maar li ij rekent weer op 'n even grote bezetting als vorig jaar, toen er 100 paren aan 't FILMNTEUWS. KAPITEIN BOYCOTT Ierland in 1880. De boeren gaan ge bukt onder zware lasten, opgelegd door de Engelse grootgrondbezitters. De grootste tyran is Kapitein Boycolt, die de boeren uitmergelt. Enige jaren achtereen is de oogst zeer slecht ge weest. en de pachters konden hun schul den niet betalen. Boycott stelt hun een ultimatum Dan ontbrandt een lelie strijd, want. de boeren gaan zich vereni gen en niemand wil meer voor Boycott gaan werken. Deze krijgt met allerlei tegenslagen te kampen. In zijn laatste poging tot zelfbehoud ontneemt Boyco't een volbloedpaard aan Hugh Davin, di? ook dik bij hem in het krijt, staat. Met dit paard hoopt. B. in wedrennen zijn verloren gelden terug te winnen. Of er ook nog liefde in bet - spel koint? Na tuurlijk! Er schuilt altijd kaf onder het koren. Zo heb je ook in Amerika hoogst ge vaarlijke misdadigers in wier ogen men senlevens goedkop°r zijn dan papier. Door allerlei zwendelpractijken trach ten zij zich een fortuin te verwerven. Wie herinnert zich niet de beruchte figuren als Al Oapone en Bruno Haup- niann. Tegen deze bende misdadigers voet de z.g. T-man een verbeten strijd. Op le ven en dood. De vertolkers van de hoofdrollen, Dennis O'Keefp en Alfred Ryder moeten een bende vals? munters onschadelijk maken. Van 19.30 tot 1938 was de valse mun ter staatsvijand nr. 1. Tegenwoordig probeert deze vorm van misdaad op nieuw haar kop op te steken in het land van Uncle Sam. HUISSLACHTING VARKENS EN SCHAPEN. De Voedselcomm. maakt bekend, dat zij die voor een huisslackting in aan merking komen en dit nog niet. bit de P. B H. hebben aangevraagd, daartoe tot 3i Maart gelegenheid hebben, nadien wor den geen aanvragen meer aangenomen. De htusslachling voor het lopende sei zoen voor varkens en schapen sluit Za terdag 2 April e.k., voor latere datums worden geen machtigingen meer afge geven. bouwen sloegen. De eerste jaren van d« oorlog heeft do lepelaarskolonie hel kwaad te verduren gehad, want vele Br.- Indiërs (nóg zien wij hen met hun kleu rige omslagdoeken door het dorp wiege len) roofden de eieren, ja, zelfs draai den ze jonge lepelaars de nek om, om ze „thuis" aan hel braadspit te roosteren! De laatste oorlogsjaren werden de dui nen van de Muyen, zoals overal elders, onveilig gemaakt door mijnenvelden, zo dat de zeer geschrokken vogels weer aan de wederopbouw gingen: niemand dorst door die mijnen hun kolonie meer te naderen. A] jarenlang zijn de mij nen keurig netjes opgeruimd, maai-.... natuurlijk blijven wij op grote afstand om deze zeldzame vogels in de eelegeii- heid te stellen, ongehinderd hun wonin gen op te bouwen, hun eieren te leggen en straks hun jongen te verzorgen. KIPPEN BIJ BUURMAN IN I>E KOST Of die eilandgenoot P.B.., zijn kippen niet onder de duim had, of dat hij door 't te laat indienen van zegelkaarten geen voerder voor zijn hoenders had weten te bemachtigen. in ieder geval kwa men zijn hennetjes dag aan dag een kor reltje graan pikken in het veld van ziin buurman. De buren leefden reeds op niet al te beste voet en dit kippeninei- dent was de rampzalige druppel, die de emmer deed overlopen. De gedupeerde buur klaagde de kippenhouder aan en de kantonrechter veroordeelde laatstg noemde tot flfiof zes dagen. De Texelaar J.V. werd tot f3.oi 1 dag veroordeeld, omdat hii niet was ko men opdagen in een zaak, waarbij hij ais getuige het woord had moeten voeren Hii bleek ziek te zijn, had daar ochrif- telifk kennis van gedaan, maar de recli ter had zijn epistel te laat ontvangen. van 27 Maart t.m. 9 April 1949 Voedingsmiddelenkaarten 903. 061 vlees (A, B, D) is 100 gram vlees 062 vlees (A, B) is 300 gram vlees 063 vlees (D) is 160 gram vlees 064 algem. (A, B, D) is 250 gram lijst 065 algem. (A, B, D) is 250 gram boter, margarine of vet 066 algem. (A, B) is 500 gr. boter, mar garine of vet 067 algem. (A, B) is 200 gr kaas of 250 gram korstloze kaas 068 algem. (A, B> Is 125 gram koffie 072 algem. (B) is 200 gr. kaas of 250 gr, korstloze kaas 074 algem. (D) is 250 gr. boter of Mar garine of vet 075 algem. (D) is 100 gr. kaas of 125 gr korstloze kaas Tahakskaarten 993 70 tabak (QA) is 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 72 tabak (QC) is 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 994 (bijz. arbeid, a.s. moeders, zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt, met de letter J. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). I>e bonnen 044 048, 049, 050, 051, 0,53, 056, 057, 058 en 059 algem. der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. voerd met mensen van zijn eigen gees telijk niveau) en zodoende raakte hij echt op zijn praatstoel en vertelde onder houdend en boeiend. De drie mannen dineerden aan een ronde tafel, die een klein, verlicht ei land leek te vormen in de grote, scheme rige eetzaal. De gordijnen waren dicht getrokken en een groot vuur vlamde op de enorme haard. Twee lakeien bedien den hen, zich onhoorbaar door het ver trek bewegend. Het. was zo totaal ver schillend van zijn leven op Tag-molen, dat Darnay bijna moest lachen Wat voert u uit, mr. Darnay, als 11 niet schildert? vroeg Sir James. Darnay probeerde het hun uit te leg gen. Er was niet veel dat hen interes seren kon, behalve het. oudejaarssouper bij de Bullochs en dus gaf hij daar een opgewekte en uitvoerige beschrijving van. 'Het zijn pracht-mensen, zei Sir Ja mes, en ik zie tot mijn genoegen, dat u dat óók ontdekt hebt. En - weet u wat aardig is? Zij hebben u óók ontdekt. Ia geloof, dat u precies de goede weg hebt gekozen om Schotland te leren kennen en.... te schilderen, want die mensen zijn Schotland. Nou ga je me te hoog, Jamie, zei de admiraal. Ik kan begrijpen, dat Dar na.v de mensen moet kennen vóór hij ze kan schilderen. Maar waarom moet hii de mensen kennen om de heuvels te kunnen schilderen? Wat een diepzinnig argument, riep de gastheer lachend. Darnay heeft ons geizegd, dat hij het eclite Schotse leven wilde schilderen. Dan moet hij jou schilderen. IHi kan zijn tijd wel beter gebrui ken zei Sir James. Maar een goed portret van Jean zou me wel aardig lij ken. Wat zou je daarvan zeggen, Dar nay? Zou je een opdracht, voor eerr por tret van mijn nichtje aannemen? Daar verwed ik mijn brandkast op, riep Sir Rupert Als hij Jean te zien krijgt, is hij niet. meer te houden. - Ik zon dat porti et graag schilde ren, zei Darnay. Niets liever dan dat Maar ik vraag me af, of u het zou wil len. Zij vroegen hem wat hij daarmee be doelde en Darnay vertelde hun van zijn nieuwe manier van werken. Hij vertelde hun er alles van. Ho» hii opeens 't ge voel gekregen had, dat alles in zijn werk laf en geestloos scheen te worden dat hii niet vooruit kon komen op die manier die hij wenste dat hij tenslot te het- besluit genomen had, er „hele maal uit te trekken" en dat hij een geheel andere werkwijze was begonnen, zelfs wat verfmenging betrof. Hü had gelezen van de ontdekking die in Parijs was gedaan. Daar hadden twee sohilders ontdekt, dat de Van Eycks hun prach tig en onverwoestbaar ooloriet verkre gen hadden door het gebruik van een mengsel van olie- en Iijmverf. Hü was mi ook bezig daarmee proeven te nemen. Maar lijj achtte zich nog bü verre na niet geslaagd met die proefnemingen. Maar uw schilderijen werden toch goed verkocht. U had al naam gemaakt, zei de admiraal Het bevredigde mij niet. Maar u moet Jean schilderen !n elk geval, zei Sir James. Het zal me sterk benieuwen, wat u van haar maakt. Goed, zei Darnay, ik zal haar schil deren en als het u niet bevalt, zullen we liet verbranden Is dat goed? Het is in ieder geval een nobel aan bod, zei Sir James. Neem nog wat port, Darnay, en geef my de karaf even. Darnay voldeed aan het verzoek. Uw naam, mr. Darnay, vroeg de admiraal, is die Engels? Ik geloof niet, die ooit meer gehoord te hebben. Ik stam uit Normandië, antwoordde Darna.v. De oude naam was d' Arraigné Ons wapen is een spin. De slag by Hastings 1066. zei Sir James. Het is zowat, het enige jaartal, dat ik lir-b kunnen onthouden. Na 't diner speelden zy biljart Dar nay en de admiraal, terwijl de gastheer voor hen noteerde. Ze praatten over al les en nog wat en de twee oude vrien den kregen weer ruzie over de waarde van Darnay's stoten. Och jy zei Sir James Waar heb jij biljarten kunnen leren. Zeker op je schip. Aan land bad je wel wat anders te doen. In iedere haven een ander meis je. Zo zyn jullie, zeelui (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4