Cjrocn 2warL- Jexels in het harL, ■i Restauraties van monumentale gebouwen „Mijn dochter kiest een man' ZATERDAG 2 APRIL 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6310 COU RANT 11 Uitgave v.h Fa Lsmgeveld 8c De Rooy - Bockhandel Drukkeri| - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 Tel. 1 1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coóp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Na ons laatste bericht over de restau ratie van de N'ed. Herv. kerk te Den Burg is het werk belangrijk gevorderd. Het gebouw wordt grondig hersteld en daartoe is een indrukwekkend steige'- werk nodig. Van binnen is de kerk vol gebouwd met étages van palen en plan ken, die tot aan het dak reiken. Alle pilaren zijn schpongebikt, deze worden later weer gepleisterd, evenals de mu ren. Het onderste gedeelte van pilaren en muren krijgt echter een donkerder tint. Ook aan de buitenkant van het g<- bouw wordt geducht gehakt en gemet seld, want de dikke muren zijn zeer verwaarloosd. Al bakkende ontdekte men in de noordelijke muur, ongeveer tegenover de reeds bestaande ingang in de zuidelijke muur, een poort van bijna twee meter hoog en ruim 2,5 m. breed Opzicht tr Van Hagen deelde ons mede, dat deze poort vroegertijd zeer vermoe delijk is aangesloten geweest op 'n kloos tergang, daar men gewoon was ten noor den van de kerk bijgebouwen op te rich ten. Tot die bijgebouwen behoorde het klooster en ressorterend onder 't kloos ter trof men dan dikwijls weer '11 wees huis en-of een armenhuis aan. Voorts vernamen wij, dat met de res tauratie van liet gebouwtje 111 de Kogel straat, thans bewoond door de familie Kassenaar, nog dit jaar zal worden be gonnen. Al jarenlang staat dit in di schragen. Wij drukken hierbij een plaatje af van dit uit 1501 daterend gebouwtje, dm vele toeristen trekt. Die draaien lntn hoofd mee met de vreemd neergeslinger de woorden: „Die sljn ooren stopt voor' roepen der armen, God zal hem niet om- farmen". (Vlak boven de deur). Een deel van het steigerwerk. dat voor de ku'k wordt gebruikt, kan straks dus dienst doen bij het herstel van dit gebouwtje in de Kogerstraat, dat nl. ook VLASREPELMACHINE VOLDOET GOED. De heor J. F. Eelman, commissionair in akkerbouwgewassen, heeft veel suc ces met zijn vlasrepelmaehine, die op het ogenblik op het bedrijf van de heer D. Keijser, Ougeren, werkt. Het is de eer ste machine op het eiland. De ploegbaas (ook invoerder van J. P.'s vlasvoetibal- ploeg?! vertelde ons, dat er dagelijks 7 8 ton vlas door de machine gaat, dat is de gemiddelde opbrengst van een ha. Op Texel schijnt het met de vlasteelt de goe_ de kant uit te gaan, want het afgelopen seizoen werden 400 bunders land met dit gewas bezaaid en de oogst viel goed ie noemen. Op „Madura" werd wel 20 ha vlas verbouwd. Bedrijven die kleiner? boeveelheden telen verzamelen de oogst op een centraal punt, opdat het repelen zo economisch mogelijk kan worden ver richt. De repelmachine werkte uitstekend, zonder onderbreking stroomde het zaad in de zakken, liet fijne, oliehoudende zaad, op een andere plaats werden de zaaddozen gedeponeerd. „Dit is prima voeder", aldus een der werklieden, die ons een handvol zaaddozen toonde. ,he1 heeft dezelfde voedingswaarde alsliv <11 eernehooi". Rappe handen sloegen stevige banden van vlas 0111 de bundels, die ongeveer 4 kg wegen. BRIDGECLUB OPGERICHT. Dinsdag 2tl Maart werd in Hotel „De Graaf" een bridgeclub opgericht.. Er zijn al 32 leden, terwijl nog enkele zeer waarschijnlijk lid zullen worden. De beer M. Idema werd gekozen b.t voorz. en wedstrijdleider en de heer A Wessels tot secr.-penningmeester Er zullen nog enkele onderlinge drives worden gehoudn en in Sept. wordt be gonnen met een competitiewedstrijd. Na afloop der vergadering werd nog een driv? gehouden in een serie van 7 tafels, deze drive werd gewonnen dooi de lieren Steenhuis eri Brinkerhof. Nieuwe Ipden kunnen zich aanmelden bij de heer M. A. Idema, Wilhelmina- laan I en op de eerstvolgende speel avond, 26 April a.s. in Hotel „De Graaf' KATHOLIEKE KERKDIENST Zondag: Missen in Den Burg, Den Hoorn en Oosterend 0111 7,30 en 10 uur. Bitchtgel. van 7-7,30 uur Communie on der alle Missen en om 7 en 9 uur. Van 3 tot 5 uur Aanbidding. 5 u. meisjeseon gregatie. 7 u. Lijdensmeditatie, waarna lof met Te Deum. -Deze week: Missen om 7 en 8 u. Communie vóór en onder de Missen, Dinsd. en Vrijdag ook 6 30 uur. Maandag: ook een Mis om 9 uur. 7,30 vTotrvvencongr. Woensdag: in Den Hoorn een Mis 0111 7,30 u. Om 7 30 uur .Jozeflof. 8 li. jongenseongr. Donderdag: in Oosterend een Mis om 8 uur. Vrijdag: geen kinderbiechtgel. 7,30 uur Kruis weg. Zaterdag: Van 4 tot 8 u. biechtgel. op hele uren. 0 uur rozenkrans. op de lijst voor monumentenzorg staa'. De restauratie van de kerk van D" 1 Hoorn zal waarschijnlijk volgend jaar br_ ginnen. Het komt reeds voor op de he groting voor volgend jaar. Ook de res tauratie van de Ned. Herv. kerk te Ou- deschild zal niet zo heel lang meer op zich ]>at?n wachten. JEUGDIGE TEXELAARS, ZIE DAT JE ER BIJ KOMT! De directeur van het Bijkantoor „Texel" van het Gevv, Arbeidsbureau heeft ons een circulaire ter inzage ge zonden betreffende de „werving van cursisten voor de opleiding in de goud mijnen van Zuid-Afrika". Begin April zullen enige Zuid-Afrika ners naar Nederland komen om deze aangelegenheid verder te regelen. Afri ka kan 200 jonge Nederlanders gebrui ken als opzichter over de inheemse mijn werkers. Leeftijd 19 tot 23 jaar (min stens moet de lagere school zijn door'o- pen). De cursus duurt zes maanden, waarna plaatsing bij een der goudmij nen volgt, ter voltooiing van deze oplei ding. De overtocht is voor rekening van de mjjnscholsn. Na aftrek van kost, in woning enz. houdt de cursist het eerste half jaar iedere maand 5,5 pd. st. over (55 gulden) Jongens, zie dat je er bij komt! Daar ligt een prachtige kans! Want Afrika -s het land van de toekomst! De aanmelding dient zo spoedig mo gelijk te geschieden, als het kan nog vandaag. WEES EEN HEEK LANGS DE LIJN. BKC loonde zich een sportieve ploeg en daarom juist willen wij even de klacht van de aanvoerder onder de aan dacht van die bezoekers brengen, die ei behagen in scheppen op een of andere vv ijze sensatie te verwekken, door uil roepen -»f het zgn. „voeren" doelverdedi- ger of spelers der tegenpartij te be ïnvloeden. Als hij dan zegt:„Jullie club is ons erg sympathiek maar het pub'ifk zal jullie naam bederven", dan wordt lijd, hierover een aanmerking te maken. Ook de wedstrijd-bezoekers hebben een taak en we verwachten, dat zij, die zich aan uitspattingen te buiten gaan, z'cli in den vervolge daarvan zullen onthou den. Een kras staaltje Natuurlijk kent U hem. Hij is de populaire postbode, de brenger van lief en leed. Binnen enkele dagen brengt hij iets heel bijzonders bij U in de bus! In elk gezin komt een echte brief van A. J. Polaks Puddingfabriek met een verrassing. Straks zal er druk over gesproken worden. Geen wonder, want A.J.P we wat-ie-doet Het is -er oude Firma, die reeds meer dan 50 iaar bekend staat om haar heerlijk? pudding. U wacht dus de nost -naar af. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt. 2 April op om 6,12; on der om 7.16. Maan: 6 April E.K., 13 April V.M. Hoog water ter rede van Texel: 2 April 11,27 en 11,42. 3 April 11,56 en 4 April 0,12 en 12,27. 5 April 9,47 en 1,05. 6 April 1,28 en 1,51 7 April 2,22 en 2.56. 8 April 3,39 en 4.24. FILMNIKUWS ZONSONDERGANG. „....Spoedig na de voltrekking van hun huwelijk zullen zij weer naar Afrika terugkeren, naar een eenzame buiten post waar de zonsondergang een domi nerende rol speelt", aldus het slot van liet filmverhaal, dat zich afspeelt in de buurt van Abessinië. Daar wordt een Engelse vertegenwoordiger keer op keer in hevige conflicten betrokken. Er worden wapens gesmokkeld en er wor den gevechten geleverd. Misdadige ele menten worden ontmaskerd of zaa'en dood en verderf. Inboorlingen roeren zich.... Een film met sensatie op sen satie. Er komt zelfs een watervliegtuig aan te pas, dat bij een grootscheepse wa pens-mokkel blijkt betrokken. Helden en lafaards, strijd en liefde. Alles in een film die in snel tempo de vele verwikke lingen weergeeft, en de aandacht blijft boeien. DE STEM DES VOLKS. Voor liet a.s. Meifeest, waaraan ook dooi- de „Stem" wordt medegewerkt, is een 6-tal nummers 111 studie genomen En er zal aan gewerkt moeten worden, want de tijd is kort, Al zitten we midden in de schoonmaak, de dames zijn er er dus de heren in ieder geval! Daarmede tonen we aan, dat de geest prima is en hopen we te bewijzen, dat waar een vvd is, ook een weg gevonden wordt, We repeteren elke Woensdagavond in de Ulo-school, aanvang 8 uur precies. VAKONDERWIJZERS. De beren P. Sdioorl en B. Paagmau, slaagden te Alkmaar voor Vakonderwij zer in de landbouwvverktuigkunde. spe ciaal betreffende de landbonwtractor en -dieselmotorentechniek. BELANGRIJKE VERGADERING. Donderdag 7 April belegt de Coop. P T.V. „Texel" een ledenvergadering niet als belangrijk punt een voorstel tot aan sluiting bij de exportgroep van de ver enig. de Coop, eierenexporteurs. De lieer B. van Asperen Vervenne, 1 jjtkspluim- veeeonsulent, zal dit onderwerp toelicli teil. Alle pluimveehouders worden ver wacht. (Zie adv.) AAT BAKKER (VAN SPYK) KLOPTE ZIJN MAJOOR. De bootreis naar Indonesië duurt wet 3 weken. Je hebt na verloop van tijd at genoeg over de verschansing gekeken en dan zoek je andere afleiding. Aan boord der schepen is vooral d? schaak sport geliefd. I11 „Zeeschuim", het blad. dat op de „Ivota Inten" wordt verspreid, lezen wij, dat soldaat A. C Bakker (van Spyk) majoor Ligthart in een partijtje schaak klopte. De majooor speelde te gen 24 borden. Hij won 19 partij?'., speelde 1 remise en verloor er slechts 1, dus o.a. van onze Texelaar A, C'. Bak ker, die wij evenals alle jongens weer spoedig in ons midden hopen te zien Ouder bovenstaande titel voerden „De Duinkanters" Zaterdag j.l. in „De Toe komst" een vrolijke romance op van Wim Dumont. Het gegeven bestaat hier in, dat Louise Wlordum (mv. K. Klaasmi- Bos-Vermeulen) liet vertikt door haar vader, oen schatrijk fabrikant (R. Smii) gekoppeld te worden aan jonker Beu de Meester van Leeuwendaal (D. Bonne). Deze jongeman, die de voor hem uit verkoren bruid nog nooit gezien heeft, ontvlucht zijn vaderlijk huis en komt in een carnavalsvermomming terecht in 'n onbewoonde, maar gestoffeerde villa. Enige uren daarvoor is Louise met haar gedienstige (ntv. A Brouwer-Kiewiet), eveneens het ouderlijk huis ontvlucht, omdat zp Ben, die ze niet kent. maar per sé niet tot man wil, niet te ontmoeten De beide dames komen in de gemeubi leerde onbewoonde villa van papa Wor- dum en treffen daar aan een ongunstig uitziend individu, luisterende naar de naam van Jan de Roeper (P. Vermeu len). Gedurende de afwezigheid van de huiseigenaar roept Roeper zich al .jaren lang uit als onbezoldigd huisbewaard -r droogt er zjjn was in de salon en slaapt de slaap des Rechtvaardigen op de di van. Jan begroet Louise en haar kamer meisje als „dames van het asfalt" en biedt gastvrijheid aan op voorwaarde, dal ze hun handen „thuishouden". Louise speelt haar rol van „asfali- gir!" dan zo goed, dat Jan niet be'er weet, Haar gedienstige, luisterende naar de naam Eulalia wordt herdoopt in Eu- ljn en speelt zeer tegen haar zin mee T11 deze villa belanden de jonker en zijn knecht Karei Doevendans (D. Kuip Omdat zij als „penoze-jongens" zijn ver kleed, worden ze opgenomen in de pas- gevormde „boeven"-gemeenschap. Een agent. Peer v.d. Mu-ggenheuvel (A. Bon ne) waarschuwt Papa De Meester Rakker) waar zijn zoon Ben zich be- i ind-t. Tm overmaat van ramp wordt Papa van Workum ook gew aar waar zijn ongehoorzame dochter uithangt. De Ba ron. w il zijn zoon beletten zich af te ge- 1 en met de straatmeid Louise en de ver buigen fabrikant wil niet, dal Louise zich vergooit aan de straatslijper Ben. De ontknoping is happy end. De bediende van Ben, Karei heeft on dertussen de barre vesting Eulalia ve?- overd Jan de Roeper mèt een glas goe de wijn, blijft alleen achter Het spel. De regisseur, dhr A. Blok v.d. Velde is er in geslaagd om de uitvoering vlot te doen verlopen. Tempo is hij 'n klucht een belangrijk ding! Waar hier op Texel een zo grote ver snippering van het beschikbare „matei i aal" plaats heeft gevonden (waar vindt men in Nederland een gemeente met nog geen 10,009 inwoners, waar zovee; to neelverenigingen bestaan?) kan het ui°t anders of in elke club komen naast en kele goede, ook minder goede krachten voor. Welke ziin nu veel voorkomende fouten? In de eerste plaats: de uit spraak! Telkens weer komt het dialect om het hoekje kijken. Dit hindert niet zo veel wanneer men de rol speelt van agent o| hoer of i.d. maar wel is het storend, wanneer een aristocraat zegt: „we benne" i.p.v. „we zijn" en „gane we", i.p.v. „gaan we", enz., enz. Een tweede punt: Op liet toneel weten sommigen met hun handen geen raad. Ze gesticuleren dan zeer druk, liefst met beide handen tegelijk, duwen ze weg in hun zakken op de meest onnatuurlijke wijze of houden ze stram en stijf uitge strekt. Handen zijn er o.a. om met een enkel simpel gebaar onze woorden e ondersteunen. De Fransman gesticuleert zeer druk, maar wij niet. Verder mag 't niet voorkomen, dat bij een gesprek de ene speler door een foutieve opstelling liet uitzicht op de andere belemmert. Vreemde woorden: Luister zeer goed naar de uitspraak van de regisseur, Liefde voor het toneel. „De Duinkanters" hebben hun uiter ste best ge-daan, we hebben respect voor de liefd? voor het toneelspel, die 2 5 drie maal in een week urenlang ioi repeteren dwingt. De zaal heeft geno ten en soms waren de spelers genood zaakt even te pauzeren 0111 de lachsalvo's te laten bedaren. Vooral D. Kuip oogelle een groot succes met zijn oerkomiselie uitbeelding van de „déftige" huisknecht. D Bonne kon ons minder voldoen Deze rol, die hoge eisen stelt, lag hem niet al te.goed. I11 de eerste plaats moest hij i 1 de huid van een vlotte jonker kruipen en deze jonker moest weer een „penoze"- jongen spelen. I11 de scène met zijn va der was bij niet fel genoeg en in de lief desscènes niet vlot genoeg. A. Bonn? deed liet goed als agent, 'n klein rolle tje, ma u- goed vertolkt. Maar waarom, 0 grimeur, dat lelijke Hitler-snorrety:, i.p.v. een grote, ruige, desnoods knalro de ouwerwetse veldwachterssnor?! De hoofdrol van Jan de Roeper was in goe de handen bjj I' Vermeulen. Hij wist aan deze figuur kleur en leven te geven Ook zijn uitspraak, die een totalp wijzi ging moest ondergaan was geheel in stijl. Zijn mimiek was uitstekend, hoewel soms iets tè druk. De kleren die hij droeg waren in orde, maar de garderob? aan de waslijn was juist iets te gaaf. C. Bakker verraste vpIpii door ziin onge dwongen optreden. Van plankenkoorts geen spoor. Bakker durft zich over liet toneel I? verplaatsen, óók tijdens de ge sprekken en dat is van belang. Wjj zouden de grime liever iels andes gezien hebben, liet. w as niet de kop van een aristocraat maar meer van een za kenman R. Smit vertolkte de rol van de groot-fabrikant Smit kón toneelspe len, maar wjj zien hem toeli liet liefst ui een rol als bv. de vuurtorenwachter of de jachtopziener. Dan speelt hij échter, natuurlijker, dan als „gentleman". Over de beide dames veel lof. Mv,. Klaasen Bos is zoals het spel eiste ie's te nerveus, maar weet dit goed onder '11 grote dosis natuurlijkheid te verberger Het „lachen" gaat haar heel goed af Do lieren-spelers kunnen veel van haar le ren. Ze speelde een zeer vlotte partij. Mw. Brouwer, de van afgrijzen vervulde trouwe dienstmaagd, haar hart omgeven door een nieters dikke bunker, maar uiteindelijk sneuvelend voor Amor. Dit sneuvelen geschiedde overigens o.i. te snel. De plotselinge overgang van diepe afschuw naar het: „kip, ik heb je" s niet overtuigend. Dit is misschien nog eerder een fout in liet stuk zelf dan in de vertolking. Rest- nog de souffleur, die ook zijn best deed, iets zachter kan maar een en kele keer wel hard móést in 't eerste be drijf. Aan liet slot een dankwoord van de voorz., dhr Smit en bloemen voor mw Blok v.d. Velden. De verloting liep vrij langzaam. Zorg de volgende keer voor één gelijke serie loteri Het geharrewar met rood-blanco-stempel e.d. werkt ni-t animerend. De avond werd besloten mot pen gezellig bal Al met al een leuke avond, waarop hartelijk gelachen is. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR Uitreiking extra rantsoenen voor bij zondere arbeid op Donderdag 7 April u.s 912 uur voor werkgevers wier naam aanvangt met A t.m. K. 1,304,00 uur vooi' werkgevers wier naam aanvangt met L t.m. Z Naamlijsten dienen voor Woensdag in geleverd te zijn. Naamlijsten welke aan liet loket worden aangeboden, kunnen niet in behandeling worden genomen Mede te brengen: de stamkaarten dar werknemers. Aanvragen werkkleding. Bedrijven en personen, die voor werk kleding in aanmerking komen en ver zuimd hebben een aanvraag rn te die (nen, worden hiertoe alsnog in de gele genheid gesteld tot en met 14 April a.s, op de voor de kantoren gebruikelijke dagen van openstelling. De distributiestamkaapten dienen hij de aanvraag te worden overgelegd CONSULT ATIEBU REA U. Als gewoonlijk elke tweede en vierde Woensdag van iedere maand. Voor de maand April dus Woensdag 13 en Woensdag '27 April. Van 1,30'2,30 voor buiten Den Burg, voor moeders in taxi's precies 0111 1,30 uur, teneinde on nodig wachten -te voorkomen. Voor Den Burg van 2,30 tot uiterlijk 3,30 uur n.m. TEXELSE KINDEREN NAAR HET BIO-VAGANTIEOORD. Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de film pjes van het Bio-Vaeant-ieoortl, welke Stichting tweemaal per jaar ten behoe ve van het zwakke kind collecteert Ook liet, bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij -te dragen De Stichting „Bio-Vaeantieoord", waarvan de bestuursleden geheel belan geloos hun functies waarnemen, zendt zwakke, behoeftige kinderen uit geheel Nederland, in de leeftijd van 6-14 jaar, naai het ideale Bio-Vacantieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee (ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers) om de kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe le vensvreugde te geven. Op Donderdag 31 Maart j.l. vertrok ken 3 Texelaartjes naar dit ideale va (antieoord en wij twijfelen er niet aan oi' ook .deze kinderen zullen kz.t. ge- sterki en vol ni?mv? energie terugkeren. TEXTIEL DIT JAAR VRIJ? De algemene verwachting is, dat de textiel dit jaar i rjj komt. Dom- vergroting van de varkensstapel zal dit jaar de vleesdistributie af geschaft kunnen worden en de prijs van varkensvlees zal omlaag gaan. Het ligt in de bedoeling vóór 1 Juli van liet. volgend jaar de meeste der zgn. schaarste-voorschriften te doen verval len. Maar men mag er niet op rekenen, dat de kolen liet volgend stookseizoen vrij zullen komen KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op 22 Februari 1949 vastgestelde kiezersljisti zoals deze. thans luidt, lot 1 April van het volgen de jaar van kracht blijft behoudens daarin tengevolge van rechterlijke uit spraken, welke wijzigingen der lijst he velen, aan te brengen. De kiezerslijst blijft \oor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage .1 dei-gelegd en in afschrift, tegen heta- ijug, voor een ieder verkrijgbaar. Texel, 1 April 1949. Burgem. en Wethouders vnu Texel, De Burgemeester. REHOR8T. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN POKKEN TE DE KOOG. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid word! gegeven tot kosteloze inenting en her- inenting tegen pokken voor kinderen voor het dorp De Koog op Woensdag 6 April a.s. te 3 uur in de o.i. school. Teneinde abuizen bij liet opnemen van namen en voornamen te voorkomen, die nen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opgeno men, to worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen voor het bereiken van de leeftijd van één jaar ingeënt dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan, 0111 kinderen, hoewel reeds ouder dan één iaat-, die tot op he den nog niet werden ingeënt, te laten inenten. Aan de ouders van de kinderen, die bjj de vorige gelegenheid ingeënt zjjn en nog niel met de kinderen voor d? controle verschenen zijn, wordt aange raden alsnog met desten te verschijnen, teneinde hierover de vaccinehewijzen in ontvangst te nemen. Texel, 17 Maart 1949 Burgem. pii Wethouders voornoemd Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1