Sue Brammetje Flapoor en z'n vrienden Koger Jeugd wasgoed op dreef vindt het geluk. GEMEENTERAAD TEXEL. Zitting van Donderdag 31 Maart '49. Hier volgt het slot van het verslag. Dhr A. Backer had de alg. beschou wingen geopend en vragen gesteld. De ze werden door de voorz. beantwoord. Dhr Backer wilde de vermakelijkheids belasting in navolging van verschillende andere gemeenten verlaagd zien. De voorz. antwoordde hem: Wij heb ben zeer vele verzoeken tot ontheffing toegestaan. Wij zijn soepel, anderszijds moeten wij aan onze trek zien te komen Voor filmvertoningen mogen wij 50 pel heffen, maar wij komen niet boven c!e 5, ja wij zakken al gauw af tot 20 pet Wat de tbe-bestrijding betreft: laten wij met aanschaffen van apparaten enz. voorzichtig zijn, anders worden wij zo arm als Job. De ver. van Ned. gemeenten is wat het streven naar zelfstandigheid betref' zeer actief. Wij kunnen de tendenz tot de centralisatie bv. afspeuren in de we deropbouw. Het is te hopen, dat bet die kant blijft uitgaan, opdat plaatselijk ge oriënteerde personen kimnen optreden. Dhr M. Bakker heeft niets dan waar- oderende woorden voor de samenstellers van de begroting. In antwoord op de vraag van dhr Keij ser of ni t-kerkclijken ook van de ge zinshulp kunnen profiteren, antwoordt dhr de Waard, dat men urgentie nummer één stelt ongeacht de geloofsovertuiging Voorz.: Als het nodig mocht zijn, kunnen wij een neutrale ver. voor ge insverzorging stichten, maar ik hoor geen klachten. Dhr Keijser vraagt zich af of de<z g zinsverzorging niet aan de kraamverzorging gekoppeld kan worden om meer eoon. t? kunnen wer ken. Weth. Hin: Wij streven naar 'n federatief verband. Een slecht voorbeeld. Dhr A. Backer vindt, dat de gemeente een slecht voorbeeld geeft waar zij 1 pet van het loon inhoudt als premie van de ziektewet. Het moge wettelijk juist zijn. in de practijk komt het nergens voor, dat 1 pot. wordt ingehouden. Ik vrees, dat hiermede het hek van de dam gaat! De visafslag is inderdaad een hache lijke post. De kotters blijven de laatste tijd weg, de vis daalt in prijs (de bot en de wijting deden 30 Maart 6 et., terwijl ze 30-50 geweest zijn). TEM en gemeente moeten meer voe- ing houden bij de bouw van huizen. In Oudeschild moest een trottoir worden weggebroken, dat voor nieuwe woningen vas aangelegd, want de TEM moest er net een kabel bij! Dhr Backer wenst Danken in het Doolhof. Voorz.: Wij zul ten het overwegen. Dhr Bruin: van be toil. Voorz.: Dat is te koud voor de ^aartjes. l>hr Dros hoopt, dat de toegangswegen tot Den Burg vernieuwd )f herlegt worden. Voorts vraagt hij of li en W sollicitanten verwachten voor de functie van stratenmaker, gezien het lage loon. Voorz.: Wij mogen niet hoger gaan. Er is één sollicitant, ofschoon wij in Den Helder en Alkmaar ook geadver teerd hebben. Dhr Dros vermoedt, dat sommigen die drie honden hebben voor maar één dier belasting betalen, 'maai de voorz. zegt, dat de beambte in a\* dienst scherp controleert. Ook dhr Anil is het niet eens met de inhouding n 1 Pet. van liet. salaris als premie van donr'fd°en de mensen Wee rt?/v„33J$ort- - Dhr D™s beaamt dit. ooiA\ jj zullen eens zien in hoe verre Ged. Staten op handhaving van deze post staan. Dhr Zym dringt, aan ae arlj 'ioseontractanten in vaste dienst te nemen de „arbeiders" hebben er recht op. Voorz. zegt, dat er op het se- cietarie ook (4) arbeidscontractanten "w erkzaam zijn. 450 woningen tekort. Naar aanleiding van de terug ontvangst van de aan particulieren uitbetaalde rentevergoedingen in ver- biiml met geleden oorlogsschade, merkt dhr /.urn op, dat Texel na de oorlog 300 woningen tekort kwam en dit tekort nu Op 460 wordt geschat. De wonin°-com- in'S nood reft il16' m<?eüijk, kan"zelfs m noojg; vallen met meer helpen, vorig jaar zijn er 70 huwelijken geslo- ,ln l94'82 en d« J'aar zullen het er InVI'ri 70 4in W« kullen moe- n komen tot het vorderen van wonin gen. Hoe staat het met hel fietspad langs het Schildereinde? Voorz Dit wordt doorgetrokken tot de kruising Sc hddersinde-W ilhelminalaan. Dhr M. Bakker: Wat gaat er met de steiger il\--<7t Xcwrden gebeuren? - Antwoord*: v\1.1 laten de steiger de steiger. Voor ziening zou te veel geld kosten, vorig jaar legden er nog slechts drie schippers aan - Dhr Keijser: De kademeesler kost meer dan het kadegeld opbrengt Dlni Bruin: Kan de man nist bij na- tnurnionumenten worden geplaatst9 (Hi lariteit). De kermis Is taai. De staangelden voor de kermis wor den op 122U0 begroot. Over 1947 werd aanmerkelijk meer ontvangen dan de ra ming. liezien de uitkomsten over 1943 wordt voor 1949 geen hogere opbrengst beraamd. Dhr Vlaming: Ik verwachtte dat de kermis van de baan zou raken! Omdat er niet veel animo meer voor be stond. Tot mijn spijt vond ik de post weer op de begroting. Voorz.: De in schrijvingen zijn zelfs hoog nl. totaal -4000. Wij hebben wel eens de verwach ting uitgesproken, dat de kermis zijn eigen dood zou sterven, maar hij blijkt erg taai. Dhr A. Backer: Ik zou het toejuichen als hjj van de baan raakte en er iets beters voor in de plaats kwam. b)hr Vlaming: Wordt hjj enkel nog om de financiën in stand gehouden? Voorz.: Als er liefhebberij voor is, sterft de kermis niet, ik ontraad een voorstel te doen tot opheffing, dat zou bij de be- £j_1 -• V 13. Ze zochten het hele gebouw al, maar Menielik was nergens te t inden. Toen liepen ze naar buiten, de grote vlakte op, en klommen op een heuvel. „Misschien is hij daar in dat bos!" zei Bram, op een groep bomen wijzend. En ze reden de heuvels af, Bram steeds met de geldzak, die hij voorzichtigheidsliai- ve meegenomen had, in z'n hand.... 14. En toen, opeens, slaakte Tom een luide kreet! Hij was zo maar opeens van achteren beetgepakt en voordat Bram tijd had, om om te kijken, w erd ook hij door een paar stevige vuisten in z'n nekvel gepakt. Het waren Bedoeïnen, die gevaarlijke woestijnrovers, die ie dereen [.hinderen of gevangen nemen Blijkbaar wisten ze, wat Brammetje voor 'n som geld bij zich had. volking niet in goede aarde vallen. Dhr Bruin: Wjj moeten de bevolking op voeden. In de goede richting en haar iets beters dan de kermis geven. Dhr Vlaming: De meeste raadsleden hebben een functie in verschillende be langrijke ver. op kunstlievend terrein, sport, enz enz. Zij kunnen dus wel iets goeds bereiken. Dhr de Waard: Ook tot mijn spijt trekt de kermis nog steeds veel bezoek. Ik zal er altijd voor blijven veehten hem weg te krijgen, maar de reactie zal veel groter zijn als wij hem ineens opdoeken. (Op Zondag geen ker mis zou een goed ding zijn om mee te beginnen) Wij moeten het publiek zo danig onvoeden, dat het de kermis ne geert. Ik kan u de verheugende medede ling doen, dat in godsdienstige kringen gepoogd wordt om de jeugd op te van gen in andere, ontspanning. Dhr Bruin: Ik ben voor afschaffing van ker- misvieren op Zondag. Dhr A. Backer: Maar daarmede nemen de exploitanten geen genoegen. Dhr de Waard: La ten w;j dit punt by de volgende begro tingsdebatten bespreken en zo mogelijk de Zondag er af doen. Dhr A. Backer: Ik ben voorstander van ontheffing, om dat er op de kermis te veel geld wordt weggesmeten. De arbeiders kunnen te genwoordig ook met vacantie gaan en dan kunnen zij het geld beter daarvoor gebruiken! Overigens moet het publiek worden vrijgelaten in de keuze wanneer zij feest wil vieren. Of weg, óf normaal handhaven is mijn voorstel Dhr Vlaming wil meer licht in de Kerkstraat te Oosterend. In de toren zit een nieuw lichtpunt (weth. de Waard niet" bekend!) Kan de gemeente de kos ten daarvan niet dragen? H"t is maar twee kwartjes per week. Zal worden bekeken De begroting wordt ten slotte vastge steld. De gewone dienst sluit met een eindcijfer van f 1,214,226,99, de kapitaal- dienst met f 1,485,666,52. Susidie voor Oostercndenveg. 9 Maart 1948 besloot de raad tot het in onderhoud en beheer overnemen van by na 30 km. wegen van enkele polders. De belangrijkste reden daartoe was, dat alzo door de bijzondere uitkerig ingevol ge de fin. verhouding een aanzienlijk deel der herstelkosten van het Texelse wegennet indirect door het rijk zou wor den gedragen. Later bleek, dat de kos ten, welke uit de overname voortvloei den by de berekening van het bedrag der byzondere uitkering niet in aanmer king zijn genomen. Wel zal het rijk maximaal f 6000 per jaar aan de 30 Pol ders verstrekken als subsidie in de kos ten van het verbeteren van de Oosteren- derweg. Bovendien werd het zeer be langrijke resultaat bereikt, dat onthef fing werd verkregen van de feiteiykc verplichting tot het opvoeren van een straatbelasting. Besloten werd het besluit van 9 Maart '48 nog niet in te trekken, maar op te schorten en jaarlijks een bedra ge te verlenen van 50 pet. der berekende exploitatiekosten van de Oos- terenderweg, tot max. f 6,000, Er wordt door enkele leden critiok uitgeoefend op het materiaal (puin), dat als fundering dient van de Oosterender- weg. Er wordt door enkelen gesproken over „toezicht uitoefenen, regelmatig op de hoogte blijven met 't verloop der werk zaantheden, enz." Dhr C, H. Roeper wyst op de groeiende samenwerking; de ze zou niet bevorderd worden als de ge meente toezicht zou gaan uitoefenen. Er moet niet te veel geeritiseerd worden en niet te gauw worden gezegd, dat de pol ders te zuinig waren inzake wegverbet '- ring. Zeker, men had de wegen destyds zwaarder kunnen uitvoeren, maar de polders hebben ook de dertiger jaren meegemaakt. Onlangs hebben zy en wals gekocht voor f 30,000 en voorts een splitstrooier. Dhr Bruin spreekt over verspilling van materiaal door de pol ders en gebrek aan inzicht van dezelve. Voorz.: Voor de Hoornderweg werd hetzelfde materiaal voor de fundering gebruikt en '11 deskundige bleek daar over zeer tevreden! Het eerste deel van de Kogerweg kostte ons f 180,000,de Hoornderweg, die even lang is, 130,000. Wy moeten bescheiden zijn, anders zijn de lasten niet te dragen. Dhr de Waard wil het werk waaraan de gem. subsidie geeft gezamenlyk uitvoeren. Dhr Keyser: Ais een Ir. van d Prov. 't puin goedkeurt is hst toch wel in orde! Dhr A. Backer; De onderhoudskosten zullen by liet leveren van goed werk la ger zijn en dus minder subs, vergen. Dhr Hin: Bestek en tekening kunnen door de gemeente worden bestudeerd, overigens moet er volledig vertrouwen bestaan. De tyd draait. De goedkeuring van de begroting van het Alg. Armbestuur voor 1948 (f46,073,99) en die van de Soc. Dienst voor '49 (f 42,259,54) worden donrgehamerd. Voor het openbaar gewoon lager on- derwijs zal per leerling f23,98 worden uitgetrokken. Voor liet openbaar voortgezet lager onderwijs idem en voor het openbaar uitgebreid l.o. f27,91. Aan de Ver. voor Ohr. Volksonderwijs te Den Burg (122 leerlingen) zal f2925,56 worden uitge keerd als voorschot op de exploitatie vergoeding over 1949,, aan de R K. School ;18" leerlingen) f 4,388.34 en aan de School met de Bijbel te Oosterend (97 leerl.) f2326,06. Een débScle? Wij schreven destyds r.eeds uitvoerig over het feit, dat er ieder jaar voor olm. 50,000 kg afgekeurd vlees e.d. aan de Hallerweg in de grond wordt gestopt en dat men voornemens was dit materiaal te koken om er varkens mee te mesten. Welnu, onlangs is de installatie gereed gekomen. Er is een belangrijk bedrag nodig voor de aanschaffing van krul staarten, alsmede voor het op gang hou den van de bedrijfsvoering, zolang hier nog geen inkomsten tegenover staan De voorz. wilde dit punt ook even doorhameren, maar dat ging niet. Dhr ICeyser: Oppervlakkig beoordeeld, lijkt het wel een mooi plan, maar ik heb de idee, nat het een grote strop wordt Jammer, dat het vlees niet vervoerd mag worden van het terrein. Voorz.: Een destructor is te duur, die moet f 40,000 tot f 45,000 kosten. Er zou ook nog een beendermeelmolen nodig zyn en een dronginriclrting. Het wordt 'n dure geschiedenis, het valt ons tegen. Wij zullen onderzoeken of een drooginrich- ting wel nodig is. Dhr Keyser: Wy zullen er niet buitenom kunnen, omdat het vlees zeer onregelmatig binnenkomt. Dhr de Waard blijkt ook niet gerust inzake het fin. gedeelte. Maar, zegt hy, het is niet bedoeld als winstóbject, doch om te voldoen aan de voorschriften van hogerhand, Dhr Keyser: Kunnen particulieren het niet exploiteren? Dhr Hin: Wy hebben een middenweg gezocht; het personeel werkt op provi siebasis. Als er niets wordt verdiend, verdienen zy ook niets, Wy hebben een basis getroffen voor één jaar. De droog- inriehting zal zich gedeeltelijk zelf ver dienen. De beendermolen zal na installa tie op f 1300 komen. Op voorstel van B en W wordt beslo ten aan de Ver. tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren voor één jaar tegen P/2 pet. rente een kas geldlening te verstrekken van ten hoog ste 1' 5000, Omstreeks 6 uur vyf volgt sluiting, nadat men accoord is gegaan met het voorstel van de voorz. om de rondvraag uit te stellen tot Vrijdag 8 April a.s., op welke datum opnieuw vergaderd wordt. INGEKOMEN' PERSONEN. Wilbelmina Stokdyk, v. Delft, Delft- sestraatvveg 79 n. Hoek9tr. 16. Klaas Heinis v. Eindhoven, Lorentzstr. 46 naar E 78a. Pieter G. Verseput en gez., van Woubrugge Rode Polderkade 3 n. K 89b VERTROKKEN PERSONEN Jannie F. en Annie M. Parievliet, van Bosweg 3 n. Katwijk, Noordvv ijker-weg 15a. Elisabeth de Graaf v. De Waal 24 n, Haarlem, iLinnaeuSlaan 29. Klaas Borgman en gez. v. De Koog 6 n. A'dam 2e JanSteenstr. 58 III. Mecheüna C. A. Leber, v E 50 n. Den Haag, Ledegranck- plein 27. Jeitje J. Zijlstra Emnialaan 96 n. idem. Hendricus N. Hoogerbeets en eebtg. v. Schildereind 46 n. A'dam, Westhavenweg. Simon Swart v E 90 n. Den Helder, Westgracht 12. Engelinn Lucas v. Warmoesstr. 52 n. Den Haag, Spreeuwenlaan 22. Govert J. v. Andel en gez., v. C 119 11. A'dam, Lutkemeer- vveg 346 bs. De leerlingen van de lagere school ts De Koog hebben dezer dagen feest ge tempo Drachten zy programma van schetsjes, voordrachten en liedjes. Ons verslag kan niet volle dig zyn, want alle 80 kinderen hadden een rol. Het programma werd geopend met 'n fris blauw-wit tableau, voorstrilende het goede schip. „De Koog" en bemand met een stelletje matroosjes, die als lijsters zongen, 't Begin was dus goed en als De Koog zo eensgezind en goed geluimd is als deze bemanning, dan zullen ze het wel rooien daar aan de duinkant! Daarna was de beurt aan de jongsten, die op ongedwongen wyze „Dokter Haas van Knabbelstein" opvoerden. Jan Zoe telief was de dokter, Jan Kikkert was de explicate!- en de dieren werden uitge beeld door Adrie Bonne, Leo Schelfhout, Jaap Verhagen en Dikkie Kikkert. „De boer en de gansjes" werd op grappige wyze voorgedragen door Wim Bakker. Anna Spigt en Mar. Pranger speelden f voor ka! en muis. Daarna kwam een van de aardigste momenten van de avond. I het „Lente-spel", opgevoerd door klasse 1 en 2. Zonder dp andere bloempjes te kort te doen, (ze deden 't prachtig)! wil len we toch even Tineke de Visser noe men. Het was allerliefst. Andere bloem pjes waren o.a. Elly Moeton. Henkie Kieviet, Trudie Kikkert, Reinie Ver hoeven, Simon Daalder. Corrie Bonne, enz., terwijl Dickie Peeters en Hans Af man voor Teun en Kees speelden, bijge staan door Jan Spigt en Zusje Barbarst Keurig werk. Klaas Bonne droeg een lang gedicht voor over de belevenissen op liet vori ge schoolreisje, waarna Kees Bonne en Johan Knol een samenspraak hielden over de fin. moeilijkheden van het ko mende schoolreisje naar Arnhem. Om iwat verlichting te brengen, besloten ze 0111 maar met de verloting te beginnen. Deze w erd een groot succes, mede dank zij de keurige werkstukjes van hun kin deren. Na de pauze kwamen de kleintjes met ,-nige volksdansjes, die zeer in de smaak vielen. Daarna kwamen leerlingen van de middel- en hoogste klasse met liet zangspel: „Jan Lustig". De hoofdrollen Jan Lustig cn zijn vrouw waren in han den van Maarten Stoepker en Oorrie Pothmann. Ze deden liet heel best en vooral Maarten zon-g prachtig. Kleinere rollen waren voor Jan Burger (de ren tenier) en Kees Bonne (de bakker). De rest zong en danste met een hoop ple zier. Het was een mooi besluit van een welverzorgde avond. De heer Akkerman, die ook had ge opend, dankte voor de belangstelling er. richtte nog een speciaal woord van dank tot de heer en mevr Rehorst. jongens en meisjes, het was een aller aardigste avond Tot het volgende feest! ZEUGEN. Het verhandelen van fokzeugen en op- fukzeugen is toegestaan op de volgende markten: Alkmaar: de laatste Maandag van de maand; Schagen: de eerste Don derdag van de maand; Hoorn: de twee de Woensdag van de maand; Pui-merend wekelijks. I11 verband met bet vervoerverbod voor varkens met een gewicht van 35 kg en hoger is het noodzakelijk by de T'BIl een geleidebiljet aan te vragen te gen afgifte van de aanhoudvergunning van de betrokken zeug, resp. npfokzeug. Dit geleidebiljet moet uiterlijk 2 dagen vóór de marktdatnm aangevraagd wor den. DE COLO RA DOBEST RIJDIN G IN 1949. De coloradobestryding voor 1949, kan mede op grond van internationale af spraken, worden vereenvoudigd. Behou dens enkele uitzonderingen zullen voor die gebieden w elke niet of slechts spora disch besmet zyn, geen voorbehoedende bespuitingen of bestuivingen van alle met aardappelen beteelde percelen wor den afgekondigd. De uitzonderingen hebben vnl. betrekking op enkele export centra in het Westen van Nederland. 36.) Jean trachtte zich te herinneren wat zy gezegd had over zijn vrouw Ik heb alleen maar gezegd, dat w-y allemaal vreselijk jaloers waren op die bontjas van haar. Maar 't was toch onmogelijk, dat iemand (en vooral iemand als nir. Darnayt door die woorden gekrenkt zou kunnen worden of overstuur zou kunnen raken. Jean rsetd de oprijlaan van 't kasteel 11 zondtot een oplossing van het my sterie te zyn gekomen. Intussen was Darnay naar het huis teruggekeerd en had de deur gesloten gevonden. Hij belde en Klopte op de leur, doch zonder resultaat. Sue was blijkbaar uitgegaan. Hij herinnerde zirii echter, dat Sue, wanneer zij uitging, de voordeursleutel onder een steen placht te leggen. l)us liep hy naar die ste°n, vond de sleutel, maakte de deur open ni ging het huis binnenZodra hii binnen was, merkte hi,j. dat Sue inderdaad weg was, want het was doodstil! Hij ging naar de keuken en vond daar een brief je op iafel. „Om tien uur terug" stond er kort en duidelijk op. Darnay keek vreemd op van de plotselinge aftocht, want zoiets was nog nooit voorgeko men. Juffer Soes ging nooit uit eigen be weging uit ja, hy moest haar nu er. dan overreden om „weer eens naar de Bullochs te gaan". En zo deed het lege huis nem vreemd opkyxen en ny werd er een beetje kregelig van, want hij had nu juist ernstig met haar willen praten. Ze had toch wel kunnen wachten, tot ik terugkwam, dacht hii. Ilij gir.g aan tafel zitten, waar alles was klaargezet! voor zyn avondeten en hy begon te eten met een kwaad gezicht. Maar toen hy een tijdlang had zitten mokken, nu en dan een stukje etend er. dan weer in lang nadenken vervallend, drong het tot hem door, hoe onredelijk Dij eigenlijk was en zijn kwaadheid ging van juffer Soes over op hemzelf. Hii drong bijna iedere dag bij haar aan. dat zij meer zou uitgaan dat ze de Bul lochs meer moest bezoeken en meer naar de Craingers gaan op de kippenfarm. E11 nu zij eenvoudig gedaan had, wat hij zo vaak gezegd had, was hij nijdig als een verwend kind. Dat is precies wat ik ben, dacht hy, een verwend kind. Ik heb maandenlang alleen maar gedaan, waar ik zin in had en met niemand anders rekening ge houden dan met mijzelf Toen hij eindelijk van dia tafel op stond, ging hii naar de woonkamer en schoof de lade van zijn schrijfbureau open. Er lag een stapeltje brieven in. Darnay nam een stoel en begon ze open Ie maken. Fr waren brieven van Elise en brie ven zijn Londense agent Hedley en een paar rekeningen van winkels uit Lon den. Maar rekeningen van Beilforder le veranciers waren er niet bij geen en kele. Darnay herinnerde zich, tegen juf fer Soes gezegd te hebben, dat hy niet gehinderd wilde worden door brieven en hii begreep nu, dat ze zich daar strikt aan gehouden had. Ily las alle brieven en rekeningen door en vond precies wat hij venvacht had. Elise wilde, dat hij terugkwam naar Londen 0111 schilderijen te maken, die geld opbrachten. Hedley wilde precies hetzelfde. Zy snapten er geen van beiden iets van. Hij was een hele tiid met die brieven doende, maar het was toch lang nog geen tien uur, toen hij juffer Sue hoorde terugkomen. Ik kan nu niet maar zo met haar gaan praten, dacht hy. Ik moet eerst goed overleggen, wat mij te doen staat. Hy stond op, rekte zich uit en ging naar de hal om haar goede nacht te zeggen. Heb je het prettig gehad? vroeg hij. O, ja dank u, zei Sue. En hebt gij een prettige wandeling gehad? Hm neen niet erg prettig. Juffer Soes was al een paar treden de trap op, ze bleef staan en keek hem verbaasd aan. Niet erg prettig, herhaalde ze. Ik vond miss Faulds zo aardig enzo mooi, Ja dat is ze ook. Juffer Soes glimlachte stil; ze scheen ergens pret over te hebben. Gaat ge haar schilderen in die mooie japon, mr. Darnay? Neen. Waarschijnlijk ga ik haar helemaal niet schilderen. Zij bleef nog even aarzelend staan, maar toen hij niets meer zeide, keerde ze zich om en liep met een „Goeden- naeht, mr. Darnay" naar hoven. HOOFDSTUK XXI. In de nacht lijken onaangename din gen altijd het onaangenaamst De duis ternis, de stilte en het gevoel, dat alle anderen veilig en onbezorgd liggen te slapen, wekken gevoelens van verlaten heid en wanhoop. Darnay's geval was geen uitzondering op deze regel. De eer ste gewaarwording, die by hem opge komen was, toen de woorden van Jean Faulds zijn ogen plotseling geopend hadden voor zijn financiële toestand was een gevoel van onbehagen en wre veligheid geweest. Maar al spoedig was het tot. hem doorgedrongen dat hij iets doen moest., dat hii maatregelen njoest nemen. E11 hoe meer hij daarover na dacht, hoe bezorgder hij zich maakte. Hij stond in de schuld bij een heleboel mensen, hij had geen geld om hen te betalen; het weinige, dat hy nog hart, was liy lange niet voldoende, en hoe hij aan geld moest komen, wist hij niet. Het was een ellendige toestand. Darnay was een man, die nooit over geld had nagedacht, want hij had altijd alles gekregen, wat hij nodig had. Zijn schilderyen brachten veel op en zijn vrouw had geld van zichzelf. Doch nu was dat. piles anders geworden, want een voltooid schilderij volgens „de nieuwe methode" had hij nog niet en zelfs al maakte hy er een paar af het was de vraag of zo spoedig verkocht zouden worden. E11 daarbij kwam, dat zijn vrouw hem in de steek had gelaten. Hy dacht aan het portret van Jean Faulds. Het zou een van de eerste sohil- derijen ziin die hi.j volgens zijn nieuwe methode voltooid zou afleveren. E11 hij was nog niet klaar met zyn proefnemin gen het zou niet. zijn zoals hy het zelf wilde hebben. En Sir James zou er niet mee tevreden zyn .dat wist hij wel vooruit. Neen daarop kon en mocht hij niet rekenen. Elise was er natuurlijk nog, maar aan Elise wilde hij geen geld vragen. Hij zou nog liever sterven. Elise wilde hem terug hebben op haar eigen voor waarden. Voor nieuwigheden, die ze als mislukkingen beschouwde, voelde zij niets. Maar.... zou hij zelf ooit naar Elise kunnen teruggaan? Hij daeht aan haar geverfde mond, aan haar harde ogen, aan de oneerlijkheid, die haar in merg en been zat. en hij rilde. Hoe had hij het allemaal kunnen verdrager.! Darnay liep in zjjn kamer op en neer, luisterend naar de regen, die tegen de ruiten kletterde en naar het huilen van de wind. Het oude huis steunde en sid derde als een ziel in angst en de rivier bruiste. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4