Cjroen r£wartsy Jex els in het harL* Gravin Ada van Holland was pas zeventien toen zij in de kelder gevangen werd gezet Landbouwers met kennis van zaken zullen overal slagen 1 Eindles Landbouwschool WOENSDAG 20 APRIL 1949 Texelse 62e JAARGANG No. 6315 COURANT .Uitgave v.h. Fa. Langeveld Dc Rooy 't Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel. 1 1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotcerdamsche Bank en Coop. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Hotel «Texel» zal t.z.t. nog meer worden uitgebreid In deze kelder hebben zc eens een ge raamte ln de ketenen gevonden", ver telt ons architect Boogaard, de restau rateur van hotel „Texel". Wtl staan daar ln een soort spelonk, waarvan dc entree Is versierd met prachtige blauwe tegels, die iedere antiqultalr doen watertanden. W(j watertanden ook, want dit vertrek, opgebouwd uit zestig cm. dikke maren, is thans gepromoveerd tot wijnkelder en wij zouden het helemaal geen stral vin den om eens een uurtje tussen die mu ren te worden gestopt, mits die flessen ons gezelschap mochten zijn Wij waren echter niet gekomen om 'n lofrede te houden op Bacchus, de god van de goede drank, wij namen 'n kijk je in het hotel ter gelegenheid van de restauratie. Toch moesten wij even die kelder in, want in een der onderaardse gewelven heeft Gravin Ada van Hol land gevangen gezeten. Dat mag dan al weer zo'n zevenhonderd jaar geleden zijn, je voelt, dat je hier in een andere wereld staat, in de sfeer van die oude kelder met zijn klein raampje, waardoor het daglicht zo spaarzaam naar binnen glipt. Maar als de architect gaat spre ken over een geraamte aan ketenen vinden wij het mooi genoeg en zoeken wij lang3 het stenen trapje de kelder deur weer op. Entrée 15 cent Wij mogen liet gehele gebouw door kruisen en dat kost ons niemendal. Neen, wij hebben werkelijk geen wijn geproefd, maar, weet U, eens mocht je dit gebouw tegen een entree prijs van 15 cent bekijken. Wij hebben de adver tentie, waarin hiervan sprake is. voor ons liggen. Hij is opgenomen in de 11Texelse Courant van 14 Mei 1896 Daar staat: „De beziohtiging van het huis, sedert 1de laatste jaren bewoond door Nota ris Coninck Westenberg, zal kunnen geschieden op Zondag 10 Mei, n. in. van 3 tot 6 uur, tegen betaling van 15 cent per persoon. De opbrengst komt ten voordele ener liefdadige instelling op dit eiland. De eigenaar J. Flens". J Hotel „Texel" zal t.z.t. nog meer mir- IJden uitgebreid. Wij hebben de tekening bekeken: aan de zijde v.d. Vismarkt komt |rn pracht baleon met ijveren smeedwerk [de entrée heeft al 'n ruime foyer, een brede trap leidt naar de vestiaire. Boven de grote zaal ligt een enorme ruimte, waarop afgedankt materiaal is .vergaard. Daar komen acht slaapkamers en een badkamer. Als al het werk ge- reed is zal het hotel logies kunnen ver- schaffen aan 55 gasten! Groeneplaats als droogterreln Er is in de loop der jaren al heel wat aan dit gebouw gehamerd en gemetseld! Het daleert uit de vroege middeleeuwen Tn 1611 werd op deze grond 't Sehouts- ■huis gebouwd, gelijk met het Raadhuis, j. Van het Schoutshuis vinden wij nog tterug de oude poort, met de zware deur, iomtooid met de zware zuilen, waarboven 'de (beschilderde!!) festoenen prijken, voorts staan er nog brokken muur, zo dik, dat men ze bij alle verdere ver bouwingen eerbiedig heeft laten staan. In een cud notulenboek van de Gem. Texel wordt vermeld, dat men het Raadhuis (16111 helemaal zelf heeft be taald Het was mooier dan het tegen woordige Raadhuis (zo wij enige schoon heid in het moderne bouwsel kunnen ontdekken), maar het werd door de ge- bruikers jammergenoeg totaal verwaar- Moosd In 1841 werd het Raadhuis, aan- vankelijk Rechthuis, buiten gebruik gesteld. Toen wijlen de heer Flens de ge bouwen kocht, bestonden deze uit het kantoor van notaris Coninck Westen berg, een salon, een paardenstal en een wagenhuis. In de stal en het wagenhuis werden ten tijde van genoemde notaris t om. strandgoederen opgeslagen. Oude Texelaars weten er nog wel van. dat er zeildoeken en andere tuigage tussen de zware bomen van de Groeneplaats wa ren gespannen om te drogen. ■V Dc ingang van de kelder, waarin het arme gravinnetje werd opgesloten. De gevel van het raadhuis lag aan de Vismarkt. Onder het gebouw was een grote kelder, de z g. Koning Davidkel- oer. Een andere kelder, die thans nog bestaat en waarin wjj mochten afdalen, zou eerst de dievenkelder hebben gehe ten cn later duivenkelder zijn genaamd. Men vertelt ons, dat er vroeger op de dikke muren namen voorkwamen van hen, die door de schout tot kerkerstraf waren veroordeeld. Het zullen wel niet de braafsten zijn geweest, die, daar te recht gelee inou. hun namen inkerfden, waar men in normale gevallen de her innering aan zijn zonden maar liefst zo gauw mogelijk aan de vergetelheid zou willen prijs geven. Waar thans het terras van het hotel „Texel" door een laag muurtje is om sloten stond i roeger een flinke horst wering Voor het terrein, dat naar de salon leidde thans links van de serre dll3 stond een ijzeren hek Waar de wturnu van dé familie Beers is verrezen, stond voorheen een thee huis. Het hotel heeft een prachtige lin deboom, vroeger behoorde er nog een uitgestrekte tuin bij, zij grensde aan de Gravenstraat, docih is in de loop der jaren aan belendende eigenaars in ge deelten verkocht. De zandstenen figuren in de zuiltn van de poort die toegang geeft tot hel Park te Den Burg, zijn afkomstig van 't voormalige raadhuis. De ene steen waarop twee leeuwen staan afgebeeld, draagt het jaartal 1611, de andere ver toont een burcht. Over d» opening van hotel „Texel" in 1S96 lezen wij: De heer E. Vlessing, door de Jieer Hens uitgenodigd, hield een openings speech, waarna deze „Het Concertge bouw" voor geopend verklaarde. Het scherm van liet toneel werd opgehaald, de muziek speelde achter het toneel het Nederlandse volkslied en allen waren in de gelegenheid de naam van het hotel in het transparant te lezen: hotel „Texel". Een zeer grappige opmerking (toen was zij nog serieus!) vinden wij verder in het verslag: „Of de naam „Texel" voor het hotel wel door alien even goed gepast werd gevonden, mogen wij wel in twijfel trekken. Velen echter vinden R.K. Thuisfront Beste vrienden Texelaars en leden van de Tex. Boys in Indonesië. Het is mij een laatste, maal vergund nog eens iets te mogen schrijven in de rubriek voor het R. Ivath. Thuisfront Niet meer als voorz. van de Boys, maar als ere-vooi-z., die 14 April is afgereisd in jullie richting, nl. Z.-Afrika. Moesten velen van jullie naar Indonesië om je plicht te doen nl. opbouwen en recht en orde herstellen, ik ga na goed beraad naar Z.-Afrika om daar voor mijn gezin cu toekomst te werken. Nu moet jullie niet denken, vat fout voor de Boys. Nee hoor jongens, de club staat momenteel boter op poten dan ooit. Er is een wnd.- voorz, die op dezelfde weg of nog beter voort zal gaan. We hebben1 een trainer als nog nooit tevoren en als de leden zo geweldig blijven opkomen als op de eerste training in „Casino", dan garan deer ik de Boys een geweldige opgang iu spelpeil met al wat daarop volgt. Als jullie de Texelaar leest en ziet, hoef ik it weinig meer aan loe te voegen wat nip allemaal is overkomen. En vanmor gen zei m'n vrouw ineens, „kiek nou wers, je hele kop in de krant", ik zeg meieen, urn moet 't toch niet gekker worre. Maar toch verdraaid leuk, zo'n tigen Texels blad. Het. houd de hele Texelse familie, waar ook ter wereld van eik huishoudelijk gebeuren op zo'n knusse manier op de hoogte van wat er leeft op ons mooie eiland. Ook jullie vooral in Indonesië Boys ir. Indonesië,ik ga naar een an der land, maar met de overtuiging, dat de Boys zich zullen handhaven cn als ze willen en dat geloof ik nu ook bin nen enkele jaren beslist op 'n hoger peil zijn gekomen. En ik wens daarbij, dnt dit ook met medewerking van jullie zal zijn, na een gezonde en behouden te rugkeer op Texel. Evenals alle Texelaars onze beste groeten1 en 't allerbeste. Namens Kath. Thuisfront, de ere-voorz. C. N. GRAAF INGEKOMEN PERSONEN. Thomasia J. Kluun v. Purmerend, W I.'ggerstr. 44 n. Oudeschild 371a. Jan Dorp en echtg. i. Vlaardingen, Pr. H- drikst: 1 a. C 30. Johanna A. Smit van Delft, Oude Delft 203, n. H 104. Anna Eelman v. Haarlem, Hazepa- lerslaan 26 n. K 68. Suzanna van der Ree, v. Dordt, 2e Noordergang 5 n. Ti 38 VERTROKKEN PERSONEN Johannes A. Luberti v. De Koog 109 n Den Haag, Demieveg 54. Geertruidti Bakker, Zwaanstr. 1 n. Haarlem, Mor- nixstraat 133. Frederik Bugel v. De Koog 105 n. Oosterbeek, Annastraat 1. Leentje Vos. v. Weverstraat 51 n. Rotterdam, Klaverstraat llC.Cornelis K. Graaf, van Kogerstr. 21c n. Zuid-Afrika. Pretoria Paulus Bollen v. O 102 n. Ópsterland, Jonkersland 328 de naam zeer goed. anderen misschien weder minder, terwijl er ook zijn, die hadden-verwacht, een naam er aan te zullen zien geven, welke van dien aard zou zijn, dat het meerendeel der burger stand de betekenis ervan niet btgreen. De naam doet o.i. echter niets ter zake. Er werd voor 5 cent een liedje verkocht dat als titel had: „Toekomst- Hip-Hip- IToera!" Het batig saldo werd bestemd voor het. „Admiraal de Ruijterfonds" te Oudeschild. (De opbrengst was f 10.25) De heer Flens bond de heren ten slotte een fijne sigaar aan Wanneer de volledige restauratie, waarover wij in dit artikel reeds schreven, haar beslag zal krijgen hangt van verschillende factoren af. Wij ho pen dat 't restauratiewerk spoedig kan worden opgeleverd, opdat wij het hotel na al die verbouwingen eens in zijn new look 1949 willen zien pronken. Ook ons laat de naam koud, als de keuken maar zijn oude roem handhaaft, als de gasten maar een goed bed vinden on een gezellige salon. "Voor de rest zorgt het eiland. W, Ada", aldus een oud ma nuscript, „was de enige dochter van Dirk. volgens de grote Kro niek do VTIde van die naam; de 14'de Graaf van Holland: zij dan in rang de 15de Gravinne van Holland. Zij trouwde tegen de zin van sommige Staten en var. van haar oom Willem, die na haar Graaf weid. Zij werd door hem gevangen genomen en on tranenort gesteld naar Texel, waar zij na een iaar en nog neen 18 laar oud. in 1204 ovev- lc?d. Haa» stoffelijk overschot werd naar Middelburg overge bracht." Een ander geschrift meldt: ..'doch deze gevangenis haar ondragelijk vallende, probeerde zij te ontkomen, waarom hij (haar oom Willem) het besluit nam, haar naar Engeland te zenden. Dit werd Graaf Willem 1 an ele Edelen en Landzaten Landgvrnuwe in handen van kwalijk genomen, dat hij de vreemden stelde". Ik heb geconstateerd, dat u een be- langrijke dosis wijsheid hebt opgestoken iu vergelijking met hetgeen ik aan ken- nis ontdekte in de le klas. In de jaren j dat u de school bezocht, heelt u ultste- I kende vorderingen gemaakt, aldus dhr 1 Rinsema, rijksambtenaar, bciust met liet i toezicht op het latidhouwoiidei wijs voor j Nrtordiiolland-Noord, in zijn toespraak j aan de geslaagden van de landbouw school, wie Donderdagmiddag zoals wij reeds meldden het diploma wc: d uitgereikt, nadat hun in een openbare j eindles (landbouw en veeteelt omvatten- de) gelegenheid was gegeven te tonen, welke vrucht liet onderwijs heeft afge worpen. Toch moogt u niet denken, dat u >r nu zijt! Er. dat- u nu de w ijsheid in pacht I hebt! Deze opleiding moeten wij he schouwen als een begin, als de basis, I waarop v. ij moeten voortbouwen. Ik j dring daar up aan, want vooral in de loop J der laatste vier jaren is gebleken, dat er 1 aan de landbouw lieei wat vast zit. Het verwonderde mij dan ook niet, dat een leerling' eens tegen het eindexamen de verzuchting slaakte: „Er komt al meer hij!" inderdaad, ais je bv. het beroep van hakker of slager neemt, heb je het in menig opzicht gemakkelijker, maar wie het land wil bewerken, moet door de zure appel heenbijten. Wie zijn kennis vergroot, verrijkt zijn leven, vermeer dert Zijn inzicht in 't bedrijf, zodat het vak met des te meer bevrediging wordt uitgeoefend. ln de landbouw moet strijd worden ge roeid. Hij wint, die zo economisch nio- geliik en zo rendabel mogelijk arbeidt, dat wil zoggen produceert tegen zo laag mogelijk? prijs. En dat leer je op ile landbouwschool Het diploma is de kroon op het' werk van vier jaren studie. Spj Selieiteerde de lieer Laan met het be haalde resultaat. Van de hier opgedane kennis zullen uw leerlingen ongetwijfeld veel plezier hebben, ik hoop, dat u hier nog vele jaren uw werk zult voortzetten Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat liet de jongelui zou goed gaan. De heer Jiu v. Beumkes, voorz. van de Sticiiting tot bevordering van het land cn tuinuouwonderwijs op Texel, wenste de jonge mensr-, ook geluk met het di ploma. „Ik heb mei jullie in dezelfde spanning meegeleefd vanmiddag! Vele vragen waren allesbehalve rtiakkelijk liet. goed- antwoord gaf mij niet minder voldoening. Ook waren jullie muurvast bij het noemen van dc scheikundige for mules! Ik dank de heer Rinsema voor diens aanwezigheid, ik dank de heer 'burge meester en onze wethouders voor hun belangstelling. Het gomeentebestuu; draagt het landbouwonderwijs een groot hart toe. Spr. besloot met ziin voldoening le kennen te geven over het feit, dat bin nenkort de landbouvhuishoudschool haar domen zal openen, waarbij hij d? afgestudeerde meisjes in de hciangsle1- iing aanbeval van de geslaagde leerlin gen dezer school. Niet achterlijk. Onze Burgemeester sprak namens het gein bestuur. „De landbouw op Texel heeft een organisatie gevormd, waarop de landbouwers trots kunnen zijn Wij beginnen hier met heel bescheiden mate in groepvorming op de school, later ont moeten wij elkander weer in het ver band van 'de ver, v. oud-leerlingen en ten slotte, als de grijze lianen gaan ko men, vinden wij elkander weer in de Bedrijfsver. en nl deze vormen hebben opu prettig, aspect. De landbouw hier ;s niet achterlijk, dat heb ik wel gemerk: als ik door Z.-Holland of Gelderland reisde er de daar gebezigde werktuigen vergeleek met. die, welke hier worden gebruikt. Spr. wees vervolgens op de prettige wijze, waarop hier het onderwijs wordt gegeven. Zonder degelijk onderwijs te hebben genoten bereikt, men niet veel. Dat beseft 'n ieder, die een landbouw blad onder ogen krijgt. Zonder gedegen kennis is zo'n blad niet te verwerken Leest trouw uw vakbladen, daardoor leert u de dingen in groter verband zipn cn breidt u inv algemene ontwikkeling uit. De wereld gaat- in een bepaalde richting, welke dat is, neet niemand. Jullie zult deze ontwikkeling moeten bij houden. Bedenk altijd, dat jp als zonen van het platteland een gezonde levens stijl moet bevorderen, de stijl, die spe ciaal door de boerenstand in ere gehou den wordt en van groot belang is voor de gemeenschap. Het gaat jullie goed' Het doet mij een genoegen, dat deze school niet alleen 'n instituut, is voor de boerenzoons, maar dat ook de arbeiders inzien, dat zi.j met hun zoons deel heb ben aan de gemeenschap van de land bouw, dat ze geen genoegen nemen met de idee, dat de boer wel zal denken, maar dat ook de arbeidersstand naar ontwikkeling moet streven voor het al gemeen belang van de boerenstand Het verheugt mij, dat liet met de school weer in de betere richting gaat- en dat de school in zulke goede handen is". De lieer Fer Roeper, sprak als wnd.- voorz. van de ver. van oud-leerlingen. Hij wekte op tot aansluiting bij die ver. en tot het bijwonen van de alg. voor jaarsvergadering in Mei. Hij schetste 'l welvoorziene programma van deze ver. en verklaarde, dat de Texelse ver. van oud-leerlingen een van de actiefste van ons land is! Namens de leerlingen bood Theo Witte (St. Marcus) zijn onderwijzer oen ge schenk. aan, nadat hij in enkele woorden dank had gebracht voor het genoten on derwijs. De heer Laan zeide, dat het zijn str«- ven is en blijft de boerenstand te ver heffen en dat hij zich tevens blijft be ijveren om de jeugd een goede levensstijl hij te brengen. Dok hij wekte op tot aan sluiting hij de ver. van oud-leerlingen. Wiens activiteit hij prees en o.a. wees op iiet feit. dat er het afgelopen seizoen wel 20 lezingen zijn gehouden. Wil je ai3 iid toetreden, praohtig, maar.... wees ook actief! Een oudere boer zei me eens, dat hij het erg jammer vond, dat er in zijn jeugd geen landbouwschool was. In derdaad is dat jammer, maar de school vraagt ernst en vlijt: jullie hebt gezien, hoe noodzakelijk bet was, dat alle lessen worden bijgewoond. Wie het meest ver ruimden, zakten en wie eigenwiis was en liet woord wilde voeren terwijl de onder wijzer sprak kwam maar net met de hak ken over de sloot. De holle vaten klinken nog altijd liet meest! Spr. zwaaide P. Druif veel lof toe met diens 87 punten voor 10 vakken! Een stil water, noemde dhr Laan deze ge slaagde. Hiermede was de officiële agenda af gehandeld en.... stapte de heer Laan met zijn jongens naar de fotograaf. Ge wis zullen alien met genoegen aan deze periode van tamelijk onbezorgde jaren terugdenken als ze later nog eons hat portret in handen krijgen! JB. VISMAN WERD KAMPIOEN VAN DE OOSTERENDER DAMCLUB. P. Bakker had groot succes in el- land-coiupetiiie. De onderlinge comp. is in tegenstel ling tot vorig jaar niet spannend go- weest. J. Visman werd met groot ver schil clubkampioen. De voorz,, H. Mul der wenste hem hartelijk geluk en over handigde hem de wisselbeker, die nu de finitief zijn eigendom is, want hii heeft hein viermaal achtereen gewonnen. De tweede wisselibeker die uitgeloofd wordt voor de beste resultaten in do eiland- comp. behaald, werd gewonnen door ds lieer P. Bakker Jzn. (vorig jaar door J. F. Vlaming), die het stoute stukje uit haalde au zijn 4 partijen ze ook alle 4 tp winnen. Tot. sint. de eindstand der onderlinge e mpetitie: .14). Visman 26 23 3 0 49 J. Trap 26 17 6 3 40 P. Bakker 26 14 6 6 84 H. Mulder 26 14 4 8 32 J. Meehielsen 26 11 8 7 80 A, Bakker 26 11 8 7 80 J. G Vlaming 26 10 8 8 28 P. S. IvuiDer 26 11 6 9 28 J. Bremer 26 11 5 10 27 C. de Kort 26 7 6 18 20 W de Rooi 26 8 3 15 10 Jb. Eelman 26 5 3 18 13 Jb. Breman 26 3 7 16 13 G Eelmar. 26 0 1 25 1 VEZELTOUW VOOR GRAAN- MAAIERS-ZELFBINDERS. Bij de PB'H's zijn aanvraagformulie ren voor vezeltouw voor graanmaaiers- zelfbinders verkrijgbaar. Deze formu lieren dienen1 vóór 1 Mei te worden in geleverd. Ook aanvragen voor touw ten behoeve van pick-up-balers, kunnen wor- dpii ingediend, onder vermelding van merk van de balers en het aantal h.a waarvan de stro-opbrengst geperst za: worden.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1