(jroen TwarL-Jexels in het harL, Een gloednieuwe gids i Texel beidt met ongeduld de opening van een eigen consultatiebureau en een badhuis De landelijke loterij-actie ter verwezenlijking wensen is door „Hef Witte Kruis gestart 1 van die Op kraamvisite bij de schapen van jaap van Gerrit De lammertied was in volle gang In de Lente Texel kondigt zijn lammerenmarkten aan! ZATERDAG 23 APRIL 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6316 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 63 2 Abonnementsprijs f 2,43 per halfjaar VELE ATTRACTIES. We hebben de indruk, dal de bazar, die Woensdag 27 en Donderdag 28 April a.s. in de garage van dhr F. Kikkert te De Oocksdorp wordt gehouden ten bate van de Wederopbouw in de N.H. Ge meente Eierland, een groot succes zai orden, want hij biedt vele attracties, zo als uit de adiv. elders blijkt. Er wordt ook een grote partij textiel verkocht, nu, ook daarvoor zal wel belangstelling bestaan! „DE PAREL DER WADDENEILANDEN". „Ter recensie", sprak dhr Oskamp, administrateur van de VW en voor ons lag een gloednieuwe gids. Op de omslag de afbeelding van een parel-met-schelp en-al. Midden in de parel een groen ge kleurde miniatuur-maquette van het ei land. Voorts de vuurtoren met rode romp, een brok blauwe luoht, zwevende meeuwen, het gele strand. Achterop de omslag een kluut boven op het eiland, zo parmantig alsof die vogel wil zeggen: „Hier broed ik nou!" En de irïhoud? Als steeds een voor treffelijke gids o.a. over de dorpen, de broedplaatsen, folklore, een blik in het verleden door dhr .1. F. IJaarnhouwer, Bussum. Een handig boekje, dat door duizenden moge worden gelezen. Burgemeestér Rehorst hoopt in zijn voorwoord, dat de toeristen zich als gas ten zullen beschouwen, de VVV hoopt, dat de gasten volop zullen genieten en de samensteller, de heer G. W O., schreef ir, de inleiding: ,,Als u bij een zonsondergang aan de Slufter staat, ais late vogels fluitend wegschieten, als de verre horizon rood gekleurd is en u tus sen twee hoge duinen door de eeuwige rolling ziet van de Noordzee, dan kan 't niet anders, of ook u gaat Texel liefheb ben." De foto's werden gemaakt door de he ren J. Nauta en H. v.d. Horst, terwijl de heer J. H. Brüggemann het drukken werd opgedragen ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 23 April op om 5,26; on der om 7,52. Maan: 28 April N.M., 5 Me, E.K. Hoog water ter rede van Texel: 23 April 6,02 en 6,34. 24 April 7,08 en 7.30.' 25 April 8en 8,16. 26 April S,3S en 8,53. 27 April 9,08 en 9,21, 28 April 9,38 en 9,62. 29 April 10,06 en 10,28. Wie meenden, dat de' reeds maanden geleden aangekondigde actie tot 't hou den van een loterij ten bate van de op richting van een goed geoutilleerd con sultatiebureau en badinrichting was af gelast, omdat daaromtrent niets naders werd medegedeeld, hebben het aan het verkeerde eind gehad. In de daar tussenliggende weken is door „Het Witte Kruis" enorm veel werk verzet. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat het Departe ment toestemming tot deze actie gaf. Verder moest de gehele actie worden voorbereid, moesten tienduizenden stuks drukwerk, loten en postzegelplakkaarten worden vervaardigd en nog enorm veel meer administratief werk worden verzet, eer de actie icon beginnen. Doch thans is het zo ver. In grote trekken zal de actie aldus verlopen: 1. met medewerking van de VW, dia over uitgebreid adressenmateriaal be schikt, zal door het gehele land een postzegelplakaetie «orden ontketend. In samenwerking met de VVV werd een keurige folder van Texel ontworpen, waarin de aandacht op ons eiland wordt gevestigd en waarin wordt gewezen op de kans, die men heeft door het volplak ken van een kaart op het gratis door brengen van zijn vacantie alhier. 2. Daarnaast zal een loterij-actie wor den gehouden. „Iedere Texelaar van jong tot oud minstens één lot van het Witte Kruis", dat is de leuze. Deze gehele actie, die een landelijk karakter draagt, moet vanzelfsprekend gedragen worden door de gehele Texel se bevolking. Al was het. alleen maar uit. eigen belang! Immers de gehele Texel se gemeenschap zal straks de vruchten van de actie plukken, mits ook de gehele Texelse bevolking hieraan haar volle en toegewijde medewerking geeft Het be stuur alleen staat hier machteloos, docli met aller medewerking zal deze actie ongetwijfeld slagen. In dit vertrouwen In het Texelse den nenbos, dat golvend over de duinen gaat, was een nachtegaal zijn avondlied begon nen. Zwak kwam de maansikkel zilveren, de sterren kregen meer glans, late trek vogels vlogen over, dorstige lammeren zochten hun moeder op. Er was al spoedig nog meer te zien: overal, in alle scha- penschuurtjes werden lichtjes ontstoken en nog vele dagen lang zouden daar 's nachts dc lantaarns branden, want de „lamniertled" was ln volle gang. Honderden Texelse boeren hielden de wacht b|j hun kudde, zoals eens de herders van Bethlehem. Daar, in het Oosten, lag ui de herders in 't veld, onder de blote hemel, maar bier op dit ei land hebben de wol- veehouders het beter voor elkaar: Jaap- van-Gerrit heeft hv. zijn oude babwagen, die allang geen dienst meer deed, omge bouwd tot. slaap. koetsl Zijn vrouw had het bed in de sohuur opgemaakt: met matrassen, dekens en een peluw was*ze naar de „boet" gesjokt en Jaap moest meteen proefstomenLekker nes- sie!" had hij geprezen. Een hazenslaapje. Wij op Texel weten, hoe het in de lam mertied toegaat: Over dag grazen de woldragers in de weide, maar tegen het vallen van de schemering drijft de boer zijn lamschapen de schuur binnen. Deze a.s. moeders kunnen een eenling, een tweeling of een drieling ter wereld brengen. Dank zij het gunstige weer in het najaar en gedurende de winter wor den veel tweelingen verwacht en weinig eenlingen. Verscheidene keren per nacht moet de boer ingrijpen Zeker, in de meeste gevallen hebben de schapen zijn hulp niet nodig, maar over de gehele stapel gerekend zouden er toch nog ver scheidene bevallingen verkeerd aflopen Het minste gerucht van een in moei lijkheden verkerend schaap wekt Jaap- van-Gerrit uit zijn hazenslaap en hij is meteen paraat ook, maar Piet-van-Gerrlt heeft een schelle wekker nodig! Die laat hij om het uur aflopen en dan gaat hij eens kijken of er assistentie wordt ver langd De flinkste lammeren komen na een kwartier al op de poten, nadat ze van 'teerste ogenblik na de geboorte af reeds alles hebben geprobeerd om hun in ver houding tot hun kleine romp vreemd- grote onderdanen te gebruiken. Onder wijl is mcedersohaap druk bezig met het drooglikken en oppoetsen van haar durft het bestuur de actie aan. In elk dorp zal een comité worden op gericht om de actie onder de dorpsge noten te stuwen. Het zal een beroep doen op dc medewerking van jonge man nen.en jonge vrouwen om dc loten te plaatsen onder de dorpsgenoten en on der de straks op ieder dorp verblijvende badgasten. Het bestuur wil zelfs nog verder gaan en de medewerking van alle eilandgeno ten inroepen voor het plaatsen van de loten onder de familieleden en kennis sen elders woonachtig. De loten kos ten slechts een kwartje en alhoewel wij ons niet ontveinzen, dat de kwartjes hed wat vaster zitten dan enige jaren gele den, menen wij toch, dat deze prijs geen onoverkomelijke bezwaren zal opleveren. Indien iedere Texelse familie slechts tien loten aan de overkant «-eet te plaat sen, dan hebben wij reeds 20,000 loten verkocht. Indien iedere Texelaar van jong tot oud één lot koopt, dan zijn ei «eer 10,000 loten minder, indien iedere Texelaar, die straks badgasten herbergt, ;n zijn hotel, pension, gemeubileerd huis, kampeerschuur, kampeerterrein, kamp huis ééii lot weet te plaatsen aan ieder, die hij ui zijn bedrijf herbergt, dan ja dan zijn er weer 50,000 loten weg indien «ij voldoende jongedames er jongemannen bereid weten te vinden om tijdens de uitv oeringen van de VW in het badseizoen loten te plaatsen, dan zijn er «'eer 10,000 loten omgezet in geid en als dan alles eens meevalt en wij we ten er boven deze getallen nog eens 10,000 te plaatsen, ja dan hebben wij ons doel met deze loterij-actie bereikt., n! 100,000 loten te verkopen. Het lijkt een verschrikkelijk groot aantal, doch als iedere Texelaar, zegt: het kan en het moet dan komt er een consultatiebureau spruit. De volgende dag gaat liet lam ai met zijn moeder de weide in, het weer moet al heel ongunstig zijn, als de boei hen binnen houdt, want. buiten is altijd nog zo'n harte gevende aarden wal, die om de weiden loopt. Wordt er een drieling geboren, dan moet. nummer drie zo vlug mogelijk door een ander schaap worden geadopteerd. Dat gaat zo: werpt een schaap één lam, dan wrijft men het lam van een drieling flink langs de huid van de eenling en... de moeder gaat beiden meteen vertroe telen Want ze houdt van haah kinderen, die... ze na zes weken voor goed zal kwijt, raken als ze luid mekkerend op de wagen «'orden geladen, marktwaarts. Sommige veehouders stropen de huid lan een pasgestorven lam, trekken dit „jasje" een lam aan, dat zijn moeder verloren heeft of tol een drieling be hoort. en.... zetten het «'eer bij het schaap, dat zijn kind door de dood om rukt zag Ze snuift even aan bet „jasje' en wanneer de zaak haar goed dunkt, mag het lam meteen gaan drinken ook; Maar n>t alle schapen laten zich be driegen en dan is Lelden in last! Dan wordt het arme weesje of overschotje keer op keer op een kopstoot getrac- leerd en ten slotte treedt de boer dan lussen beiden en ontneemt hij het kwaadwillige schaap de rechten van de pleegmoeder. Geregistreerde fokkerij heeft toe komst. Al hebben duizenden woldragers plaats gemaakt voor de ploeg en al kunt u menige schapenschuur zomerdag aan treffen temidden van liet wiegende graan, toch zal er op Texel een belang rijke schapenstapel blijven bestaan, «ant. de fokkers lan dit eiland zijn zeer kun dig en naar het laatste verslag van het „Texelse Scbapenstamboek in Noordhoi- land" meldt, heeft de geregistreerde schapenfokkerij weer toekomst, „De geregistreerde fokkerij heeft toe komst, laten «ij daarom trachten deze uit te breiden, nog te veel scha|>en wor den er aangehouden, die zeer ontypisch zijn en verbetering behoeven. „Het is daarom te betreuren, dat ei veel goede schapen zijn opgeruimd, ook bij de kleinere fokkers, temeer daar een schaap juist op die bedrijven weinig kost. Er is een opleving te constateren in de export, door het C.B.S. is en wordt veel reclame gemaakt voor het Texelse schaap, in diverse landen'', aidus het rapport van genoemd Stamboek. Moge dit optimistisohe geluid straks bevestigd worden door het financiële resultaat van de schapenbedrijven, op dat Texel zijn vermaardheid als baker mat van het Texelse schaap kan blijven behouden! W. P.S. De namen der veehouders zijn fictief! en als de postzegelplakaetie slaagt ook nog een badinrichting. Dan behoeven de Texelse moedei*s met hun babies niet meer naar een bioscoopzaal, dan verloopt alles veel vlotter op de zittingsdagen, dan kunnen wij die moeders, waarvoor directe opneming noodzakelijk is, in ons eigen consultatiebureau verzorgen cn behoeven deze niet bij nacht en ontij naar Den Helder vervoerd te worden, dan kan de volksgezondheid gediend worden, doordat wij beschikken over 'n badinrichting. Met deze inzet voor ogen doen wij dan ook een dringend beroep op de medewer king van alle ingezetenen. Verenigingen die menen iets voor deze actie te kunnen doen (wij denken hierbij aan onze talrij ke amateursverenigingen), zullen «li zeer dankbaar zijn. De VVV heeft reeds haar volledige medewerking toegezegd en wij hopen, dat vele ver. dit voor beeld zullen volgen. Kunt gij ons adressenmateriaal ver schaffen van personen, die interesse hebben voor onze postzegelplakaetie, wilt gij ons de adressen opgeven van uw leveranciers en reizigers, waarmede gij regelmatig als zakenman zaken doet, wij zullen ze gaarne in dank aanvaar den. Dat. met eendrachtige samenwerking eel te bereiken is, heeft ons de geschie denis van de totstandkoming van de TESO geleerd, de stichting van een mu- zieknis aan Den Burg en de bouw van een modern geoutilleerd verkeersbureau voor de VVV te De Koog. Het Witte Kruis heeft altijd uw sym pathie en steun genoten. PractisCh ieder gezin op Texel is lid van het Witts Kruis en de kleine en grote gaven, die het. in de loop der tijden steeds ontvan gen heeft, zijn daarvan even zovele be wijzen. Er wordt voor f 10,000 aan prijzen be schikbaar gesteld. Deze prijztn bestaan o.a. uit gratis logies op TexeL Eerste prijzen hebben een waarde van f 400, tweede prijzen (let wel, prijzen) ter waarde van f300,en derde prijzen ter «■aarde van f 200, Texelaars, die een grote prijs winnen, kunnen vanzelfsprekend gratis logies krijgen op iedere plek in Nederland, «■aar zij dit maar wensen. Zij behoeven de prijs dus niet op Texel te besteden. Bovendien zijn er enkele attracties aan verbonden: wie de meeste loten ver koopt dingt mede naar een extra prijs van f 300,en wie minstens 12 loten ver koopt heeft kans op weer een extra- prijs ter waarde van f 150,- Wfj doen een vriendelijk beroep op alle verenigingen om eigen verlotingen niet tegelijkertijd met deze actie te doen samenvallen en deze na het seizoen te houden. Aangezien do dagelijkse bestuursleden onmogelijk dit omvangrijke werk kun nen leiden, hebben zij de heer F. F. Ger- ritsnia, tot voor kort adnfinistrateur der VVV, dus geen onbekende op organisa- torisch-administratief terrein, bereid ge vonden de algemene leiding van de lo terij-actie ter hand te nemen, terwijl de heer Melissen, Vader van 't Aio. Wees huis, de administratie van de postplak- aclie zal verzorgen. Alle correspondentie op de loterij actie van het Witte Kruis betrekking hebbende, gelieve u te zendn aan de lieer F. F. Gerritsma, Wilhelminalaan 45, Den Burg. Tel, 286. 25 EN 3» JAAR TROUWE DIENST. Twee jubilea! Mw. de wed. J. Dekker, te De Cocksdorp, hoopt Zondag 1 Mei do dag te herdenken, waarop zij vóór vijf cn twintig jaar in dienst trad van de N.V. Goederenhandel Pil. Vlessing en «'el als speciaal gordijnen- naaister. De heer D. Hemelrijk hoopt Dinsdag 17 Mei zijn 30-jarig jubileum als stoffeerder te vieren. Als leerling trad hij bij genoemde N.V. in dienst en thans heeft, hij de leiding van de afd. stoffeerderij. Beide jubilarissen wensen «"ij nog ve le jaren in goede gezondheid. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR Openstelling kantoor Den Burg. Het kantoor is geopend voor het pu bliek en detaillisten (de laatste op da voor hen vastgestelde dagen en tijden): alle werkdagen met uitzondering van de Zaterdag, van 8,30-12 en 11-16,30 uur. Uitreiking bonkaarten 900. Dinsdag 26 April: 8,30-12 uur Roeper t.m. Smith 2-3,30 uur Sneep t.m. de Vpy (9-10 urn Kikkert t.m. Koorn) zie on deraan publicatie. Woensdag 27 April: 8,30-12 uur Vinke t.m. Witte F. 2-3,30 uur Witte G. t.m. Zijp. Donderdag 28 April: Na-uitreiking voor hen die verzuim den hun bonkaarten op tijd af te halen. Daar dit voorlopig de laatste gelegen heid zal zijn voor het afhalen van de bonkaarten 909 wordt er met de meeste nadruk verzocht hiermede rekening te houden en de nog niet afgehaalde bon kaarten daarom op deze dag af te halen De abusievelijk overgeslagen namen Kikkert t.m. Koorn kunnen bonkaarten afhalen op Dinsdag 26 April tussen 9-10 uur. „Van de wieg tot het graf. héél on» leven...." heeft, naar ik meen eens Willy Derby gezongen, toen hij de bete kenis der bloemen naar voren bracht. Op deze stralende dag ja April straalt nog steeds ontvingen wij ter recensie het tweede deel van de catalo gus, uitgegeven door „Dujardin" groot ste Ned. Fijnzaadhandel, maatschappij lot voortzetting van Gooilandia Elite Zaden, te Texel. Hierin je te verdiepen is voor leken te machtig er komt welhaast geen einde aan de namen van zaden van vaste- cn 2-jarige planten, zaden en bomen, van tropische en subtropische gewassen, van orchideeën en gazonzaden en tot slot eni ge specialiteiten in bloembollen van Texels bodem. Deze onderneming importeert uit alle delen der wereld en verricht reelal pion iersarbeid, opdat haar clientele iets aparts kan kweken en.... het .meeste succes kan oogsten! Bloemen, planten.... Voor het raam lokt de lente met haar lieflijkst geluid, daar pronkt een pereboom. Fijne sneeuw ligt gestrooid op het groen, waarin een vogel is weggedoken, ter verdere uli- werking zijner broedplannen. en on der die bomen spelen meisjes met hun pop, één meisje in een jurkje van don kerrood fluweel, haar vriendinnetje ge kleed in het zachtste blauw- van de zee. Zii spelen ongestoord en in de tere bloemblaadjes fluistert zacht de wind. De lentetijd is de mooiste tijd. ONDERHANDS GEKOCHT. De lieei W. Ie Noble heeft liet woon- en winkelhuis in Den Hoorn, waarin hij al vele jaren een groentezaak drijft, on derhands gekocht, van de eigenaresse, nnde wed. Boon-Pals. De winkel is thans utgebreid met kruidenierswaren. Gisteren vond de heropening plaats van deze zaak, die enige restauratie heeft on. dergaan. Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende bekend. De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op Maandagen 16, 23 en 30 Mei, Dinsdag 7 Juni en Maan dagen 13 en 20 Juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgezon derd, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen, uitgezonderd marktdagen, van 9- 12,30 uur; b. op de marktdagen van 9-13 uur aai. de kiosk op of nabij het. marktterrein: c. ten raaöhuize des Zaterdagsavonds van 19-20 uur. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerhokken met gepast geld te beta len. Aangiften na Zaterdagavond 20 uur ontvangen voor de markt van Maandag d.a.v., «'orden niet meer ten uitvoer ge bracht. Het vee kan ter markt enkel worden aangevoerd tussen 8 en 10 uur; dit dient te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt kan worden dan door de ingang bij de Weverstraat. De aandacht wordt nadrukkelijk erop gevestigd, dat het niet toegestaan is de lammeren te merken met teer Texel, 20 April 1949 Burgem. en Wethouders van Texel Mr. G. D. REHORST, Burgemeestt r. P. BEEMSTERBOER, Secretaris

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1