Sue Niemeijér* m siH Nieuwe bonnen Alle hens aan dek l Om reclamecampagne te doen^slagen V.V.V. rekent op U m Brammetje Flapoor en z'n vrienden Begin en eindig de dag met iVOf?9L KOFFIE vindt het geluk. In een onderhoud, dat wij dezer dagen gehad hebben met de administrateur van de WV, vernamen vv IJ, dat op 1 April jl. voor de maand Augustus 87 pet. van de gemeubileerde hui zen te De Koog was ver huurd, voor Juli «9 pet,, voor Juni 41 pet. en voor Mei 14 pet. Voor het overi ge deel van 't eiland lagen deze percentages als volgt: Aug. 48, Juli 32, Juni 4 en Mel 1. Voor de weken van 15 Juli tot 15 Aug. raken de pen sions al aardig bezet en het kost moeite voor deze periode gasten logies te verschaffen. In het. begin van dit jaar bestond er grotere belang stelling voor gemeubileerd dan thans, nu de ogen vooral gericht zijn op pensi ons van goedkope klasse, w.o. wij verstaan, die waar men voor 4 tot 5 gld. per dag zijn vacantie kan door brengen. Voor de eerste 3 weken van Aug. is de aan vrage voor deze pensions zelfs overstelpend! Ook de vraag naar kampeerhuizen er. kampeevschuren is groot en er worden ook heel wat kampeerders verwacht, Voorts mag worden gerekend op een behoorlijk bezoek uit België. Nu er weel wat deviezen beschikbaar zijn gesteld, willen velschillende Nederlandse vacan- tiegangers ook eens naar het buiten land, daarom moeten wij trachten zoveel mogelijk Belgen en andere buitenlanders naar Holland te trekken en daarom is het een goede gedachte van onze WV en particuliere belanghebbenden om ook reclame te maken ver over de grens Toch is Texel in zekere mate al „buiten land" voor vele duizenden bewoners van het vasteland, die de romantiek van het wonen op een eiland willen aanschouwen en beleven, al zullen zij er geen wuiven de palmen vinden of meisjes in op en top inheemse rokjes doeh daar staat tegenover «at je op Hawaii niet hebt en bij ons wel, waarbij het noemen van voorbeelden al haast overbodig is ge worden daar iedereen al weet, dat je hier de mooiste lepelaarskolonie hebt, de mooiste duinmeertjes, de mooiste duinen, de mooiste weiden, 't mooiste wolvee, de mooiste stranden, en de adjectieven ter beschrijving van de hoedanigheid (I 'S Slufters zo één, twee drie op een schrijf- °Ooöo^a"cvx- °0 O r>P 123 l<Ml Oouv HOTEL -■ - m O TAXl machine neer te letteren is niet. doen lijk, ook dat weet u! Alle hens aan dek! Maar, al is het hier schoon en goed, overal elders gaal men al dan niet met reden ook prat op de rijkdom van zijn dorado! Daarom ook hier alle hens aan dek en aller oog gericht op de kurk, waar Texel op drijft. U weet hoe liet met zo'n kurk gaat: hij kan begroeien (geven wij dit beeld voor de traagheid des men sen, voor de gemakzucht, voor de lust er aan de oren te worden bijgesleept, de lust ook te dromen van een luilekker land en niet willen geven de krachten, welke onontbeerlijk zijn). Als dat aan groeien met allerlei kwaadaardigs voort gaat (denk eens aan het geval met een mijn), dan kan zo'n kurk zelf een heie dobber krijgen het hoofd boven water te houden. Welnu, die aangroeiing kan worden voorkomen, door tijdig en voort durend maatregelen te treffen, door aan te pakken en iedereen weet: voor ener gie is warmte nodig (en die warmte ge ven wij weer met het idee „geld", de ■ziel van de negotie, de ziel van él-les, ja er is zelfs door een heel stout mens be- weerd: „geen geld geen liefde" Hier niet! Maar goed, kort gezegd, hoe gast vrij de Texelaar ook is, van de wind kan niemand leven. En dat wordt ook niet van hem verwacht: als de door do door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 23 ,,'t Is jouw schuld" jammerde Bram, terwijl hij Tom kwaad aankeek „Jij hebt gezegd, dat je vliegen kon"! „Leugens!" riep Tom terug, „ik wou daarstraks de andere kant uil, maar jij wou zélf hierheen! O, o, als we hier maar met verdrinken!" Menelik zei niets die zat maar bevend in zijn hoekje, met angstige ogen omlaag op de wilde zee starend. 24. Dalen kon natuurlijk niet, en aan alle kanten was niets dan water en lucht te zien. Nergens een stukje land. Op goed geluk vlogen ze zo enige uren voort; op 't laatst keken ze niet eens meer, waar ze waren. Totdat opeens de motor langzamer begon te draaien en tenslotte geheel stilstond. O wee, daar had je 't al! De Schrik sloeg hun om 't hart. De machine ging schuin naar be neden. zon gebruinde toerist met hernieuwde moed straks achter zijn bureaustoel kruipt om met frisse ideeën zijn dag-, week-, maandtaak te vervolgen, hoopt hij als huldiger van het goede dat de Texelaars, daar in het Hoge Noorden, ook eindelijk eens een week vacantie kunnen genieten na al hun moeite en zorgen, die ieder seizoen weer met zich brengt en hij hoopt, dat de pensionhou ders en de vele andere belanghebbenden kunnen aflossen van de sohuid op hun inventaris, dat zij de middenstanders >n welke branche ook, het hunne kunnen geven. En toch Ah, die middenstanders! Wij hebben vele zorgvolle gezichten gezien tijdens besprekingen van problemen, die hen bezighielden. „Lieftinck" (goed ge speld?!!!) hoorde je kermen, „Onderne mingsbelastig" werd gepreveld, lasten ei: nog eens lasten stapelden zich op. Er moest een meneer Bibo aan te pas ko men om in bezielende toespraken de rug- gegraat. te restaureren van velen, die al aardig gebogen voortsjokten. En toch.... ja en toch ondanks het fe;t, dat wij weten, hoe moeilijk de middenstand het heeft ('t is geen geween voor de sla gen vallen, wéét dit, lezer!) ondanks dat alles vestigen wij, mede namens de WV, de aandacht van de middenstanders op 't feit, dat zij de VW moeten steunen zo veel zij kunnen, nog meer dan in het verleden, steun, welke straks dubbel en dn'ars hl eigen portemonnaie terugrolt Want er is nog wat geld nodig voor de reclame. De reclame wordt die wel progressief betaald? aldus vraagt de V V V zich af. De hotels en pensions betalen naar gelang het aantal bedden 50-260 gld. per jaar. Hoeveel middenstanders profiteren niet even zeer van liet toeris tenbezoek! Bekijkt u eens de tekeningen hiernaast! Wat heeft die kapper het druk! En die slager! En die bioscoop! (Moge hei kissproof-lippenstift zijn!). En de wasserij, en eierboer en die in groente en de bloemist! Enfin, u kunt even goed dit plaatje bekijken als wij Kortom: héél Texel drijft lekkertjes mee op die gigantische kurk. Ais zij daarin slaagt! Kom, laten wij nog even wat cijferma teriaal er bij slepen. Niet, dat wij zo gek zijn met cijferen, maar dit keer is 't, nodig en u hoeft heus geen rekenwonder le zijn om de cijfers niet als sprekend, als schreeuwend te kunnen kenschetsen Zie hier - van wat hotels en pensions ont vingen in pet. weer werd uitgegeven en wel aan de volgende artikelen: spijs en drank 31,5 pet., onkosten en belasting 17 pet., (zij vangen vele Lieftinek-linksen voor u op. onderhoud en vernieu wing 23 pet., soc. lasten en lonen 19,4 ZEG HET MET IJS! In Den Hoorn zijn twee ijssalons ge opend. De ene wordt geëxploiteerd door dhr Pool, de andere door mej. Hoep- Heerschap. „Arme moeders", voegt onze correspondent aan dit beriaht toe. Kom, kom, niet zo somber, wij zijn ook jong geweest! Hoe zalig als de ijscoman vroe- gertijd luid bellend het dorp doortrok! Wat een feest, als je twee cent van dat verrukkelijke spui mocht kopen, zeker, voor twee cent krijg je ze niet meer, maar voor vijf cent kun je tegenwoordig ook smullen. Wat de „arme moeders" be treft: die zullen de kinderen wei gauw leren, dat het niet alle dagen kermis is en zo was het vroeger ook! WIE VOELT VOOR KORFBALSPORT Zojuist bereikt ons het verzoek van lo N'oordhollandse Korfbaübond om vijf ar tikelen te publiceren ter propagering van de korfbalsport. „Eén van de sporten, welke een felle strijd heeft moeten leveren tegen wan begrip en vooroordeel en deze strijd zo glansrijk heeft doorstaan, een sport wel ke zich sinds jaar en dag een welgefun- deerd bestaansrecht heeft verworven, die sport is: KORFBAL Korfbal, dat. na voetbal in Nederland als veldsport het grootste aantal beoefenaren telt. beoefe naren, die zonder uitzondering met hart en ziel aan deze sport verknocht zijn! Aldus lezen wij in het eerste artikel. Op Texel hebben wij vroeger wel ver schillende clubs geteld, maar thans schijnt deze tak door de handbalsport te zijn verdrongen. Korfbal is echter even gezond sis handbal of gymnastiek. Ieder, die belangstelt in de korfbal sport en graag zou willen medewerken aan de oprichting van Texelse clubs adviseren wij zich te wenden tot het Bestuur van de Noordhollandse korfbal bond, Secretariaat, Koningsweg 14 te Alkmaar. Men zal u gaarne alle gewens te inlichtingen verschaffen en u met raad en daad terzijde staan FILMNIEUWS. „DE ZWARTE ADELAAR" EN „BETOVERING OM LA BOHèME". „De Zwarte Adelaar" is de zoon va: een Russisch kasteelheer omstreeks 180 Door falsificaties van een vriend va: zijn overleden vader ontgaan hem all bezittingen, die liij zou hebben geërfc Hij wil zich «meken, maar. er kom sen vrou«- in 't spel en om haar spaar hij de schurk. Die «rordt op andere wijz onschadelijk gemaakt en dan staat niet het geluk van de jonge mensen meer i: de neg. Verrukkelijke muziek vormt de om iijstin'g van een verhaal van lief en leei uit de kunstenaarswereld, waarin Mar tha Eggerl en .Tan Kiepura optreden Paul Kemp en Theo Lingen spelen hie ook in mee-. Twee mensen- hadden elkar der zeer lief en toch volgt een drama tisoh slot, doordat. doch dit antwoor geve de film u zelf. De wereld van week tot week. Bootrace Oxford-Cambridge. Vrij toegang tot de atoomstad Oak Ridge, Na tionale feestdag in Griekenland, Ohut chili begint tournee door de V.S., Oh nese recruten op Formosa, Trumai opent persfoto-tentoonstelling. Gram National. Neerlands Nieuws. Uitbreiding van de hoofdstad (het pla Slotermeer), Eerstè show van mode schoeisel in Nederland, Amsterdams schooljeugd bij de brandweer, Marshall dag op de Jaarbeurs (bezoek van Avere" Harriman, Int, HondententoonsteUIm 1949,, Tewaterlating van de „Oslofjord". VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 11 t.m. 16 April 1949 588 kg bot; 5913 kg garnalen; 48 ki geep; 33183 kg haring; 11 kg kaan; 16 kg kabeljauw; 12028 kg schar; 14082 k| schol; 90 kg poon; 402 kg tarbot; 297 kg tong; 5469 kg wijting; 81 kg kruikels 3 kg ha-ii; 1200 kg puf; 17 kg zalm; 4 k, fint; 197 kg ongesorteerde vis. onbetwist de beste tandpasta - Verkrijgbaar in alle welvoorziene zaken. NOGMAALS DE RUNDERHORZEL BESTRIJDING. Tijdens de eerste rondgang ondervon den wij vrijwel algehele medewerking der veehouders. Het feit, dat het vee nog op stal stond, maakte een vlotte gang van zaken mogelijk. Bij de tweede rond gang zal het meeste jongvee buiten lo pen. Het. zijn juist deze dieren, welke 'n behandeling vergen. Een en ander zal de bestrijding niet eenvoudiger maken; toch vril!en wij er met klem op wijzen, dat het van het allergrootste belang is, om deze tweede behandeling te doen sla gen. Daartoe is aller medewerking no dig. T.z.t. zal de Veeartsenykundig- Dienst controle houden. Wanneer dan blijkt, dat de bestrijding niet heeft plaats gevonden of dat zij onvoldoende is ge «eest, moet proces-verbaal volgen Laten wij hopen, dat een dergelijke gang van zaken niet plaats hoeft te hebben, daar het toch een algemeen belang is, dat de ze zo schadelijke horzelvlieg bestreden wordt. Het bestuur der TBC-Ver. TEXELSE MARKT. Den Burg 19 April 1949. Aangevoerd; 8 koeien f475f650; 52 biggen f60 f 75. Voor de levering: 75 n. kalveren; 33 koeien, 3 rammen. pet., afschrijvingen, rente en winst 9,1 pet. Uit dit alles blijkt, dat het niet meer ,dan billijk is, dat ook op dit terrein van de propaganda de lasten naar evenre digheid worden verdeeld. Als de WV erin slaagt, door doeltreffende reclame duizenden toeristen méér naar het eiland te krijgen, dan betekent dit een grotere ontvangst van 42,000 gld. Daarvan wordt voor 14,000 gld. besteed aan spijs en drank (zoals hierboven is uitgere kend). Waar »1| weten, dat het streven van onze VVV er op gericht is Texel te be zetten van 1 Mei tot 1 October hopen «U zeer, dat dit artikel zal bijdragen tot het doel: open oog te krijgen voor en lust te voelen tot het geven ener flinke bij drage ten behoeve van de reclame, waar van (mits ze op de juiste wijze wordt ge voerd; en dit kunneu «li aan de VVV overlaten), liet al dan niet slagen van 't seizoen grotendeels afhankelijk is. van 24 April t.m. 7 Mei J949 Voedlngsmiddelenkaarten 995: 101 viess (A, B, D, is 100 gram vlees 102 vlees (A, B) is 300 gram vlees 103 vlees (D) is 100 gram vlees 105 algem. (A, B, D) is 250 gram bote: margarine of vet 106 algem. (A,B) is 500 gram boter, mat| garine of vet 107 algem (A, B) is 200 gr. kaas of 25 gram korstloze kaas 308 algem (A, B) is 125 gram koffie 109 algem. (A, B) is 500 gr. sinaasapp» len (inleveren uiterlijk 30 April) 112 algem (B) is 200 gr. kaas of 250 gi korstloze kaas 114 algem. (D) is 250 gr. boter, marga rine of vet 115 algem. (D) is 100 gr. kaas of 125 g: kortloze kaas 116 algem. (D) is 1 kg sinaasappele (inleveren uiterlijk 30 April) Tahakskaarten 903 76 tabak (QAl is 2 rantsoenen sigarette of kerftabak 78 tabak (QC) is 2 rantsoenen sigarette of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MI MF, MH 905 (bij/., arbeid, a.s. moeder en zieken): Geldig zijn de bonnen, gemerkt im de letter L. (De letters achter de bonnuimners gf ven de kaarten aan, waarop da betreffei de bonnen voorkomen). De bonnen 084. 0S9, 090, 091, 093, 09' 098 en 099 algem. der bonkaarten voo voedingsmiddelen kunnen vernietig worden. PAARSMERK 41.) Het werd een allerpijnlijkste toe stand voor Sue want als ze ronduit te gen hem zei, dat. ze niet met hem wilde trouwen, zou hij waarschijnlijk uit Bed fort! w eggaan en dat zou een slag voor haar grootvader zijn. Voor mr. Bulloch was H'iekie een ware steunpilaar en nu Bulloch ouder werd meer dan ooit. Ik zou niet weten wat ik beginnen moest zonder Hickie, was een uitdrukking, die men bijna elke dag van mr. Bullocli kon horen. HOOFDSTUK XXITI Toen Sue een paar weken bij de Bul- loohs geweest was, kreeg de oude heer weer een brief van Darnay. Die kwam juist tegen theetijd en hij nam hem mee naar boven om hem op zijn gemak le lezen. Waar is Sue? vroeg hij, terwijl hij aan tafel ging zitten en zijn vrouw glim lachend aankeek. Sue is naar Tag-moien om het huis te luchten, antwoordde mrs. Bullooh. Ik heb 'r de deern mee willen geven, maar ze zei, dasse 't liever alleen dee. Hedde 'r nodig, Thomas? Er lis een brief van mr. Darnay, zei Bulloch en hij soheurde de enveloppe open. Zijn vrouw schonk thee in. Toen ze even later naar Bulloch keek, zag ze, dat zijn gezicht strak en ernstig was gewor den. Wat isser, Thomas? vroeg ze ang stig Hij schudde het hoofd. 't Ts erg, zei hij, 't is erg... Ach hemel ik wol da'k de man nooit ge zien had! Dat he'k al duk tegen mezelf ge need, zei zijn vrouw en daar liet ze 't hij, terwijl ze met bezorgde blik zijn gezicht, bleef gadeslaan en toekeek hoe hy de brief las en herlas. Ten slotte echter kor. zij zich niet meer inhouden. Thomas zeg het me! zei ze drin gend. Lees 't eiges maar, zei Bulloch, haar de brief gevend. Ze nam haar bril op en zette die op, maar ze vvas nu zó zenuwachtig, dat Dar- nay's schrift haar voor de ogen op en neer danste. Ik ik kan het niet lezer, Thomas, zei ze met trillende stem. 't Is duidelijk schrift. Wat hedde, dat ge het niet lezen kunt? I kweet het niet; 't is vreemd schrift Thomas. Verteld ge 't mij maar liever. Ik zij zo dom Hij nam de brief en streelde haar hand. Deze aandoenlijke erkenning van onmacht ontroerde hem. Ik zij dom, zei hij. Luister ik zal het kort zeggen. De vrouw van mr. Darnay wil van hem scheiden. Dat is vreselijk, zei mrs. Bulloch, maai wat. hebben wij daarmee te doen? Ze geeft de schuld aan Sue. De schuld!? riep mrs. Bulloch ont zet. Thomas wil dat zeggen....? O, Thomas, het kan niet. Het wil niets zeggen, niets andeis dan wat ik gezegd heb, zei Bullooh. Zij wil van hem scheiden en geeft de schuld aau onze kleine Sue. Luister maar wat hy schrijft, Susan: Ik behoef u niet te zeggen, dat het gemene laster is; maar ik vrees, dat wij met zullen kunnen bewijzen, dat het dat is. De man, die op Tag-moien geweest is en die wij voor een inbreker hebben ge houden, was een particulier detective in dienst van myn vrouw. Ik heb myn ad vocaat geraadpleegd en hij zegt, dat de man de wet overtreden heeft door in mijn huis door te dringen, doch ook daar van hebben wij geen ander bewijs dan 'n stukje sigaret, dat bovendien nog is weg gegooid. Het beste zal zijn, dat u uw ei gen advocaat om raad vraagt. Ais u en hij en miss Pringle menen, dat wij ons moeten verdedigen, sta ik natuurlijk aan uw zijde (geld speelt geen rol, want ik heb opdracht gekregen voor verscheiden portretten). Ik wil doen, wat het beste is of het minst slechte van het standpunt van miss Pringle. Als wij ons niet verdedigen, zal het proces zonder veel publiciteit worden afgehandeld. Als wij ons verdedigen, zal er veel meer ruchtbaarheid aan komen. Maar mis schien acht u het noodzakelijk ons te verdedigen tegen de laster vindt u, dat wij dat aedelyk verplicht zijn. Ik leg mbij voorbaat neer bij nw beslissing. Dat is de kwestie zoals ze ligt, zei Bul loch. De man maakt, zichzelf nog niet uil voor alles, wat lelijk is, maar dat veran dert natuurlijk niets aan de zaak. Zich niet verdedigen! riep mrs. Bul loch. Dal zou vreselijk zijn, Thomas. Zij moeten aan de rechter vertellen, dat z? niets kwaads gedaan hebben hij zou zien, dat ze onschuldig ben. Hoe zou hij dat zien? vroeg Bul- loeh droog. Hij zou 't zien astie ze ankeek! Nie mand kan slecht denken van onze Sue. Bulloch lachte bitter. - Thomas! riep ze. Wat durfde den ken. De rechter is daar om rechtveerdlg- heid te doen. De rechter kan niet anders doen dan over de feiten oordelen, Susan. En de feiten tonen aan, dat die twee meer dan vier maanden saam hebben gewoond op Tag-moien. Ik zal natuurlijk naar mr. Henderson gaan, maar ik vrees, dat die hetzelfde zal zeggen. O, wat zul de mensen wel zeggen! riep mrs. Bullooh handenwringend. Niemand hoeft er iets van te weten Ik zal eerst horen wat mr. Henderson te zeggen heeft, maar dat is mijn stand punt, We zullen het doodzwijgen. We Zul 't niet eens aan Will zeggen. Will! riep zijn vrouw. Adde 't Wil! zegt, weet Grace het ook en als Grace 't weet, weet de hele wereld het. Ik zei, dat wij 't niet aan Will zou den zeggen, zei mr. Bulloch geduldig. We zul het tegen niemand zeggen, ai- leen tegen mr. Henderson en rechtsgi leerden worden betaald om te ziwijgei Maak oe niet overstuur, vrouw, zei h zacht, zijn hand op haar schouder 'ej gend. Wij kennen onze Sue, dat is d hoofdzaak Ze greep zijn hand. Wacht es effe, Thomas, zei zi Kunnen we niets doen? Kunnen we nil naar mrs. Darnay zelf gaan? Missohie gelooft, 't- arme mins het en is ze er er ongelukkig door. Misschien zal ze bi zijn, asse weet, dat het een vergissing i: Het kan todh wezen, dasse nog veul va: 'm houdt, Gij zoudt. nog geen slechts gelove van de duivel zelf, Susan. Waarom zouden we slecht van haa denken? Om de feiten vrouw, om de feitei Mrs. Darnay is de schuld van alles. Z is weggegaan en heeft 'r man in de stee gelaten. Ziet dat 'r uit, of ze nog vet van 'm houdt? Ik kan me niet voorstel len, dat gij naar Londen zoudt gaan e mij hier alleen laten zitten. Is zo iet wel er bij oe opgekomen? Gij zijt zot, Thomas Wat mos ik i Londen? Plezier maken. Films en schouw burgen nachtclubs. - Ge zijt helegaar zot, Thomas, z< mrs. Bulloch, glimlachend ondanks zie! zelf. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4