9 rocn wa in het hart. 4, Een Texelse predikant gaat naar Indonesië twee jaar hoopt Ds. van Boven weer gezond en wel terug te zien allen De Koog heeft weer een bakkerij „Alles komt in orde" was dik in orde Vandaag komen ze! Hr. L i. (IENSDAG ll'MEI 1949 lig irEXELSE op het ieg ergre salpi ïen f keld Ian Mei-1 62e JAARGANG No. 6321 COURANT gave v.h. Fa. Langeveld Sc De Rooy ekhandel - Drukkerij - Bibliotheek n Burg Texel - Postbus 11 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.. Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 63 2 Abonnementsprijs f 2,4 5 per halfjaar ïen i isto; e jui 'jups. J. van Boven, die. 29 Sept 1946 zijn w dree hield bij de Ned. Herv. gemeente aaj Den Hoorn, gaat omstreeks 22 Juni s '(«t. „De Grote Beer" naar Indonesië om cen lar als veldpredikant werkzaam te zijn Vjn (lder de protestantse soldaten, nt v?Ds. van Boven blijft officieel predi- vooilnt van Den Hoorn. Ds. van Reijen- nn wordt consulent. asgiP'c mfl daartoe niet vrijwillig aan- joneld, ik werd opgeroepen door de Sy- r vifde van de Ned. Herv. Kerk, aldus Ds g-r,én Boven,met wie wij dezer dagen een hdehhoud hadden in verband met zijn 1 stf. vertrek. it jJOver de prachtige weg van Den Burg gebaar Den Hoorn, fietsten wij zuidwaarts, 's zfaar het fijn gepenseelde kerktorentje ig ijider de azuren hemel stond, waar de a „.«ge duinengordel golvend wegvloeide kt par het Westen. Vogels zongen, lamms- orlifn sprongen rond: het eiland was zo en looil Dit alles gaat Ds. van Boven ver aten en nog veel meer: vrouw en kinde en blijven hier wonen. De predikant gaat het mooiste kerkje ondan Texel, miisdhien wel van heel Noord- i Llolland en nog wijder wereld, verlaten. 1 Mok 'het prachtige orgel, waarop hij 9 Mijkbaar graag speelt, want toen wij 1 Mven door de kerk wandelden vroeg hij 3 Mots: „Trap jij es even, dan zal ik je aten horen, wat voor klank erin zit!" Wij wisten het, wij herinnerden ons ïog goed, dat juist dit orgel werd uit- 'erkoren door de Omroep voor een ra- liouitaending, dat dhr J. Visser het be- tpeelde, dat de organist, dhr J. A. Dros edere Zondag weer met groot, genoegen lijn functie uitoefent. Er valt zoveel van die kerk te vei tel en. Zij werd in 1425 gebouwd, nadat Den Hoorn tot 1409 een kapel slechts had, s ant de grote kerk stond in de Westen. Daterend uit 1425, het is dus 524 jaar v >ud, ruim 5 eeuwen. Het heeft de tand 1 les tijcis niet kunnen ontkomen en het moet dan ook hoognodig gerestaureerd tvorden. Daarvan zijn de gemeentenaren ,s tioh wel bewust en in de oorlog is men begonnen met het inzamelen van gelden voor dit doel. Ieder jaar komt er zo'n ^(.Jdeine duizend gulden bijeen. De muren van de kerk vertonen lelijke nascheuren, in sommige kun je je vinger wegduwen. Wij krijgen de indruk, dat 2>er destijds wat gevoegd is, want toen wij "Viog buiten stonden en de met zwaar ,aklimop begroeide muren bekeken, merk te Ds. van Boven op: „Het is zó erg ge weest met de scheuren, dat het klimop ■rdoor groeide, de kerk in. Den Hooru heeft een alleraardigst jkerkje. Klein. Er kunnen hoogstens 300 mensen in (de gemeente telt 400 zielen). Het orgel domineert. „Gekocht, heel "'goedkoop gekocht van een man uit de Achterhoek, begin vorige eeuw. De. vpr- koper verbond aan deze transactie do voorwaarde, dat hij het instrument mocht ^bespelen tegen een bepaalde jaarwedde. Laag was zijn salariseis niet, maar, de man was al op jaren. Men kon het dus wagen. Maar laat de. man nou stokoud worden en.... verschrikkelijk 'slecht spelen. 1(j (De wanden waartussen de trap naar het ongel voert, liggen 51 cm. van ei- J kaar. „Alleen slanke organisten komen ld voor de vacature in aanmerking", zou IC men moeten adverteren, als de Jietr i- Dros t.z t. met pensioen gaat!) Bepaald lelijk is de nog vrij nieuwe - kansel. Deze zal er dan ook de langste a tijd hebben gestaan en worden vervangen door een fraaiere, die op de oorsprdnke- lijke plaats zal worden aangebracht, nl. aan de oostkant, waar waarschijnlijk een achthoekig koor is geweest en omstreeks ij liet begin van de 17e eeuw moet zijn i verlofen gegaan, door brand of storm - i wie zal het zeggen? ■i In de achtermuur staat, in de bekende, 3 zware ijzeren cijfers het jaartal 1646. i vermoedelijk het jaar waarin deze muur i is gebouwd. „De kraak" zal bij de restauratie ver moedelijk ook verdwijnen. Dan kunnen de Gotliische ramen daar weer op hun oorspronkelijke grootte worden ge bracht en gehoopt wordt dat zij dan van iaF( er m-ruon co glas-in-lood worden voorzien, terwijl men hoopt ook nog eens gelukkig Ie worden gemaakt met het geschenk van een ge brandschilderd raam. De kraak rust op Toscaanse zuilen, zuiltjes, want alles is miniatuurachtig. Het oog wordt getrokken door rand schriften. Wie deze goed bestudeert om- dekt, dat de sdhllder Leen hier en daar zijn eigen naam tussen de oud Holland se krulletters heeft gesmokkeld, een vrij. postigheid, die nochtans niemand tot wreveligheid heeft kunnen brengen! Neen, erger zou zijn 't gekerf in het domein van de orgeltrapper! De stok. waaraan de orgeltrapper zich kan vast houden is het slachtoffer geworden van een enthousiaste 'houtsnijwocde, ver- eeuwigingsdrift van de kortstondige mens. Groot is die stok niet, maar er is meer hout in de buurt te vinden ge weest, ook prachtig materiaal voor het potlood Op de toren Die middag doen wij, wat jaarlijks door 1300 toeristen wordt gedaan, d.w.z. door de 1300 toeristen die de koster heeft geleid, wij gaan nL trappen beklim men om te genieten van het panorama vanaf de torentrans. Een moeilijke klimpartij en niet pret tig voor wie hoogtevrees heeft, want het zijn steile trapjes, met dunne sporten, maar wie de hoogste sport wil bereiken moet nu eenmaal geen gevaren vrezen. „De trap deed een zendeling denken aan zijn bezoek aan bewoners van paai- hutten 1" Wij gaan verder. „Ziet u boven u die klokkegewichten? Een half jaartje geleden is er een neer geploft, vlak voor de voeten van de kos ter". Vol diepe eerbied voor dat dreigende ding, dat veel van een vliegtuigbom weg heeft, doen wij een stap zijwaarts, je kunt nooit weten en éérst willen wij van uit die toren Texel overzien, de Parel bewonderen en dan sterven als het moet, eerder niet Als palen, die door 't zoute water zijn uitgevreten, staan daar de houten con structies, die de toren misschien nog enige steun geven. Wij passeren bij een ander trapje een galmgat, ontdekken 'n nest met een ei. „Het kan echt zijn, het kan ook een reclamestunt zijn van de koster I" De klok hangt weer op haar oude plaats, zjj heeft daar al bijna 5 eeuwen gehangen, want zjj dateert uit phn. 1475. Het bewijs, dat zij reeds voor de Her vorming werd aangebracht wordt geto verd door het randschrift „Ave Maria gratia plena Dominus tecum". De klok heeft in de oorlog een gefor ceerd uitstapje gemaakt-, want de bezet ters hadden haar materiaal nodig. Ve len zullen zich misschien nog herinneren dat de schipper, die een vracht klokken van het eiland moest vervoeren, zijn schuit op de Zuiderzee liet zinken. Dan komen wij op de toren. Glashel der verrijst het monument op de Afslui t- dijk. De „Lange Jaap" begroet ons van over het Marsdiep, dat nu niet breder dan een Hollandse rivier lijkt. In het hoge noorden de vuurtoren van De Oocksdorp. Elders de dennenbossen, de dorpen en óveral schapen en nog eens schapen. De „Voorwaarts" doorklieft de Texelstroom, de zon zakt. Het loopt te gen etenstijd. „Laten we weer gaan, mijn vrouw wil deze dagen nog graag samen eten!" Die opmeilking brengt ons weer terug tot de aanleiding van onze komt: het ver_ trek van de predikant naar Indonesië. Hoe rustig is het hier, in dit avonduur: de boeren zitten onder de koeien, de boe rinnen maken de broodtafel goreed, de kinderen spelen. Wie denkt hier aan ge vaar? Niemand. Maar ver weg, aan de andere kant van de wereld is het nog steeds geen pais en vree. Toch gaat Ds. van Boven er met'goede moed op af. En hij praat al weer over zijn thuiskomst, over 2 jaar. „Langer niet, de regering 'heeft mij dit toegezegd, of er moet iets heel bijzonders gebeuren"Wat zou liet mooi zijn, als de kerk dan was ge restaureerd!" laat hij zich ontvallen. In de nood. Het pannendak zal worden vervangen door een leiendak. Iedere storm rukt een paar pannen af, het dak ziet er sterk verwaarloosd uit. Wij dalen, nemen afscheid. Denken op de Hoorr.derweg aan deze predikant, die Vrijdagmiddag om 3 uur is Ie De Koog een nieuwe zaak van Bakkerij De Hoop geopend. Ben prachtig bedrijf, waarbij het voormalige Warenhuis, schuin te genover „De Toekomst" een totaal an der aanzien heeft gekregen; het interi eur zelf heeft ook niets meer met het vroegere pand gemeen: daar is een mo derne bakkerij gebouwd. Naast de win kel ligt. de in uitvoering zijnde en half Mei: te openen luchroom. Het wtrik werd uitgevoerd door dhr W. J. Boon, metselaar, P. Eelman ais vertegenwoordiger van de fa. Van Nie- rop, te A'dam (winkel- en cafébetimmc- ring, enz.), S. van der Vis, loodgieter, Cor Dros, electricien. 20 jaar lang heeft De Koog geen eigen bakkerij -gehad, want in 1929 heeft dhr A. Maas daar de laatste (krentenbollen gebakken. Maas was tevens de eerste bakker, hij begon in 1898 in het perceel, waarin thans de rij wielzaak van Joop Jellema is gevestigd. „Wij kochten dat huis en erf voor honderd gulden! 31 jaar lang heb ik er gebakken. Toen ik de oven voor het eersi. stookte hadden wij nog geen takkenbos sen bij de hand, want in 1899 ging de Staat pas bomen planten. Wij gebruik ten toen veel heide en. duindoorn". (Zal nu wel niet meer mogen). Hier en daar kunt u grote plekken in de duin»» achter De Koog vinden, waarin geen doorn meer te zien is. De WV heeft gezorgd, dat daar een stokje voor gesto ken werd. „Ik stookte graag met duin doorns, want het was prima hout", aldus de heer Maas, die sedert een reeks van jaren een keurig huis bewoont aan de Kogerweg we geven er zonder dra len méér dan 'honderd gulden voor. zichzelf wil wegcijferen om in het verre land te gaan werken voor het geestelijk welzijn van onze jongens, van alle pro testantse jongens, Hervormden, Gerefor meerden, Doopsgezinden. En anderen. Daar vallen de scheidsmuren weer weg. In de nood. De verdnikking soms. Goede reis, gezegend werk, behouden thuiskomst! Gij zult Gods woord bren gen aan jongens, die het moeilijk heb ben èn aan jongens, die denken, dat zij het niet moeilijk hebben. Gij gaat ais veldprediker, gij krijgt 'n uniform, maar die kleding heeft, niets te maken met het militarisme. Wij weten niet of gij anti-militarist zijt, of gij het eens zijt met de Indonesische politiek. Dat doet er hier niet toe: gij gaat Gods woord brengen, meer niet, maar ook niet minder! Voor onze jongens. Wij spraken over het isolement, de eenzaamheid soms, die de jongens daar kan overvallen. Zij hebben afleiding, ontspanning nodig. Om fris te blijven, om de moed er in te houden, om de tijd te doen bekorten om ook daar. hoe on gunstig de omstandigheden ook zouden -zijn, wat geluk te vinden. Gedachtig aan de verlangens onzer jongens, wil Ds. van Boven goed besla gen ten ijs komen. Hij wil bijbeis me: nemen, liederenbundels, boeken, abonne menten op tijdschriften nemen, een ra dio mee, een grammofoon met platen, 'n voetbal, een tafeltennisspel. (Een volle neef van ons schrijft in iedere brief over „die fijne tenniswedstrijden"). Wij geloven, dat Ds. van Boven be pakt en bezakt naar Indonesië zal af- stomen, want het begin van de collecten is zeer goed geweest en doet de hoogs: e verwachtingen spannen voor de inzame lingen, die nog komen: in Oost-erend, in de N.H. keik, werd in een godsdienst oefening, die door 150 personen werd bijgewoond, 250 gulden geofferd voor de uitrusting van Ds. van Boven! Hij had al een rekensommetje gemaakt. Dacht: als die 5200 Texelse protestanten (Doops_ gezinden, Geref. en Herv.) nu eens 20 ct. per hoofd afstaan, dan heb ik duizend gld. voor mijn doel hijeen! En ziet: Oos terend gaf zelfs 250 gldl Toen de ge combineerde vergadering van de Zuster- kring vernam, dat er geld nodig was, werd spontaan gecollecteerd: 50 gld. was de opbrengst! 22 Mei zal in Den Burg worden ge collecteerd en voorts zullen de dorpen Den Hoorn, De Koog en De Waal wor den bezocht. De Herv., Doopsgez. en Geref. Kerk van Den Burg hebben reeds collecten toegezegd, zo cok de Ge ref. kerk van Oosterend, voorganger Ds. de Wolf. Wij twijfelen dus niet of die duizend gulden komen zonder moeite bijeen. (Tussen haakjes, hoe meer gc-ld, hoe beter, want die duizend gld. waren het minimum). Ds. van Boven besloot het gesprek met de opmerking, dat hij met blijdschap straks zal terugkeren naar het eiland, dat hem een buitenge/woon prettige ge meente heeft gegeven. „Ik wist niet, dat Texel zo mooi was, ik zie iedere dag weer méér schoonheid, ik was voor mijn intrede nog nooit op dit eiland geweest". Ds. van Boven, wij hopen, dat u ons eens schrijft. Vanuit de dessa, de rimboe, de klamboe. Ja, houdt u ons wat op de hoogte! De leden van de revue „Alles komt in orde", vonden hem niet zo gek die wijs geer, volgens wieu de beste manier om 't leven te verlengen was, enige uren van de nacht te lenen Lang na 12 waren zij met hun dankbaar auditorium nog m opperbeste stemming in „De Oranje boom" bijeen, nadat, de revue voor hei voetlicht was gebracht. Iedereen herinnert zich nog best de beide vorige avonden van pret en jolijt. Deze revue nu werd gevormd door een combinatie van de toen het meest ge slaagde nummers. Die avonden smaak ten naar meer: 'n goed boek lees je ook twee- of driemaal, een lief meisje kus je ook twee- of driemaal en 'n goeie borrel bracht de kellner ook twee- of driemaal op deze avond, waarop weer alles op rol letjes liep. Hoewel je vist, wat er zou ko men bleek het tóch weer een feest vol verrassingen! Er waren weer nieuwe vondsten, gezonde humor van eigen bo dem. „Ze konden ze weer in d'r zak ste ken". Do heer Oskamp werd in het bijzon der verwelkomd. Hij mag zeggen, wat er goed en wat er minder goed was, want met deze revue hoopt men komend sei zoen de badgasten een avond van zorge loosheid te brengen.. Na afloop vroegen wij dhr Oskamp naar zijn mening. Hij was zeer tevreden, wèl had hij de oren gespitst, toen er een aanval werd gedaan op zijn tuunwaoltjes maar alles kwam ook hier terecht, zoals beeld uit een der scènes. alles terecht zou komen volgens het en semble, dat weer die echte sfeer van hou er de moed maar in en van je hela, hola wist te brengen. Wij gaan niet alle namen noemer., wel zij opgemerkt, dat de muzikale om lijsting door het gezelschap Visser, Craanen, Vlas en Kees Hoekie uitste kend was verzorgd. Niet in details, maar wel de conferen cier herdacht. „Ik wilde naar de markt, maar mijn vrouw (die vrouwen toch ai- tijd!) zei: „Joop je gaat stiekelhakken op liet rammenweidjel". En hij ging. Maar daar ontmoette hij zijn collega-wolvee houders en van praten kwam praten Enfin, geen details, iedereen heeft het gehoord. Gehoord, dat een tuinwal 'n aardig ding is, waarachter niet alleen 'n lammetje de krachtige noordenwind tracht te ontglippenDat zo'n tuin wal iedere toerist in verrukking brengt! dat de WV er mee staat en struik jit, maar dat het bestuur van de WV bet 'm zelf we] niet lap(t), zo'n wal voor de GRASPIEPER BOUWDE ZIJN NEST OP STAPEL GRASZODEN. In een stapeltje graszoden, die waren gestoken aan de verbrede en verbeterde Westerweg, heeft een graspiepeT een nest gebouwd. Eind vorige wiek lagen er al jongen in. UIT DANKBAARHEID. Een moeder van een der ooriogsslacht, offers was zo getroffen door de plechti ge herdenking op 4 Mei, vooral door het aan'deed dat Texels Fanfarecorps daarin liatl, dat zij uit dankbaarheid 120 schonk aan de kas van het corps. WAT IS PRECIES EEN LEGER- PREDIKANT? De minister van oorlog vtrklaarde: „Het ambt van de legerpredikant heelt met de eigenlijke militaire dienst niets uit te staan. Hij gaat ook geen verbintenis aan bij- liet beroeps, of reserve personeel der Kon. landmacht, doch wordt op bur gerlijke overeenkomst aangenomen. Dat hij de militaire uniform draagt en zelfs de voor de officieren bestemde on derscheidingstekenen, heeft o.a. ten doei, hem de bescherming te verlenen van de Conventie van Genève en het hem ge makkelijk te maken bij het zich bewe gen in de troep, doch geenszins om hem een militaire status te verlenen". Hieruit volgt, dat de legerpredikant, mede door het dragen van een uniform in staat is het leger te volgen, waar heen dat ook gaat. Dat was ook de reden, waarom wol toestemming werd gegeven aan de legerpredikanten de krijgsgevan genen te gaan verzorgen toen er geen bungerdominé in Duitsland kon door dringen tijdens de bezetting. Toen nie mand naar Engeland kon en honderden van onze mannen daar zaten, zonder alle geestelijke steun, konden legerpredi kanten oversteken om ze te helpen. Het zelfde geldt voor Indonesië: waar in be paalde gevallen niemand kan komen, vanwege de militaire situatie, daar kan de legerpredikant terecht. tand des tijds te besparen en indien hel verplicht werd ze eigenhandig te onder houden zou het óók wel naar een snip pertje puntdreed gaan zoeken Joop wilde alsmaar recht an, recht uui met de wegén, maar zijn collega uit de Westen .vond, dat je met een kronkel- weggetje tenminste ook nog ers vóór de wind had! Mogen wij besluiten met de medewer kers en medewerksters te feliciteren met het succes. Van de zang, van de schetsen, van de dansen (een der hoogie- punten van deze avond) en vooral ook van het denderende kermisinluiden, waaihij twee gillende biggen het geheel opluisterden toen een bekende Texelaar - de naam zijn we vergeten - d- bel van het raadhuis in beweging bracht. Toen ging het feest beginnen: de burgemees ter leende als lid van de jury het oor aan de juichende stem van het piere ment, dat na een aarzelend begin, met alle pijpen de muziek naar buiten dreef, het zonnige marktplein op. Texel 3 won, zoals verwacht werd van De Koog 2, nu met 5-0. Ook nu kon ons 3e niet zo in zijn spel komen als we dat wel eerder zagen. Vooral aan de afwer king valt nogal wat te verbeteren. Het duurde geruime tijd e9r T. de lei ding nam door de hardwerkende verde diging en vooral ook de goed spelende keeper Verhoeven. Als een bal door Ds Koog linkshalf van richting verandert, ontstaat de eerste goal, spoedig gevolgd door een 2e van goed gehalte. En jonge combinatie speelde in Ootter- end tegen OW 1 en won met 2-1. Hedenavond rondgang voor onze fan cy-fair. Wc rekenen op uw aller mede werking. Wilt u uw bijdrage gereed leg gen? Bij voorbaat dank. Onderlinge adsp. comp. B-D: 4-2. Het was weer spannend, maar ook de ze keer liet D enige kansen onbenut. DAT GAAT GOED! Telkens weer blijkt wel een uitnemen de keus het bestuur van de VW Texel vorig jaar heeft gnomen door dhr G. W. Oskamp te benoemen tot administrateur en. „propagandaleider: •De AVRO wilde een causerie geven over „Mogelijkheden en moeilijkheden voor pensionhouders in het komer.ds vreemdelingenseizoen", een landelijk be lang dus. Het is opvallend, dat zij voor deze uitzending dhr Oskamp hebben uit genodigd. Deze nu hoopt Donderdag 19 Mei van 14,00 tot 14,15 uur vanuit de Hilversumse Studio te spreken 14 Juni hoopt de Kath. Radio Omroep in samenwerking met de WV eveneen» ons eiland in de aether te brengen waartoe hier begin Juni opnamen wor den gemaakt Zaterdag heeft de békende radiorepor ter van de NORV, Gerard Hoek, hier besprekingen gevoerd, ook voor een Texel-uitzending. Maandag 23 Mei wordt het Verkeers bureau te Den Burg geopend. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. In overleg met de secr. van de Com missie inzake Kinderhygiëne, Dr. A. ten Bruggencate, heeft Dr. E. van Wijk, da leidster van het consultatiebureau te Den Burg, besloten, de leettljdsgrens voor zuigelingen te bepalen op één Jaar in plaats van l'/i jaar, aangezien ander» het bureau voor één arts te uitgebreid wordt. Dus voortaan, met .ngang van Woensdag 11 Mei alleen babies tot één jaar. Moeders van Den Burg: u gelieve zich uitdrukkelijk te houden aan het spreekuur van 2,30 tot 3,30. Probeer du» niet in de tijd bestemd voor de buiten dorpen uw baby te doen behandelen. DE VW-FOLDER. Als die het niet „doet" zal geen en kel ander reclamemiddel succes hebben! Wjj noemen allereerst de veelkleurige kaart van Texel, getekend door M. Meerens, waarop alle geneugten voor do badgast aanschouwelijk staan uitgebeeld. In bet begeleidende artikel wordt de toerist in enkele pennestreken van de schoonheid verteld, luchtig en gastheet- achitig. „Duizenden lammetjes huppelen rond de wollige moeder". dan leeft Texel in uw herinnering voort als het Gelukkige eiland". Zo zal het weer rijn! Voorts vermeldt het vouwblad nog 'n lijstje van bijzonderheden onder de titel „Wist u dat...." en goed was ook het artikeltje over de communicatie, waaruit blijkt, dat het isolement geen gezwaar oplevert, waar snelle treinen, snelle bo ten- en snelle auto's over prima routes naar het noorden rollen en varen. Er zijn er 30.000 in het Hollands ge drukt, 5000 in het Frans, 10,000 in het Engels, 5000 in het Duits. „Het Wit!» Kruis" zal er 60.000 verspreiden ten be hoeve van de loterij-actie. Voorts zullen er 6000 als souven'rs worden gedrukt, waarbij onder de kaart staat: „Ter herinnering aan mijn verblijf op Texel".

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1