9 rocn in het hart-, Texelse koeien vierden hun bevrijdingsfeest Morgens leken het wel uitzinnige bokken avonds waren zij op volle kracht werkende melkfabrieken geworden! Veertig - Vijf en veertig SproetemP1 U T De Kermis komt Ronkende jeeps zullen briesende paarden vervangen Maar jolian Kaart blijft johan Kaart Nieuwe verkeersborden Jutters annexeerden nieuw gebied Morgen gaat de nieuwe dienstregeling in En 26 Juni komen er nog drie boten bij HERD AG 14 MEI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6322 COURANT itgavc v.h. Fa Langeveld De Rooy oekhandel Drukkerij - Bibliotheek •en Burg Texel - Postbus 11 Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Baokrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar ig ,s Morgens renden ze nog ais paarden let kolder in de kop door het weiland, e maakten sprongen als uitzinnige bok- en, de een wilde de ander te lijf en de 11leine cowboy moest er met de knuppel ij om te voorkomen, dat er hoorns wer en afgerukt. 's Avonds, op die zoele zomeravond, en halve dag later, was er geen tref- ander beeld van rust te vinden dan leze zelfde runderen, die langzaam, tap voor stap over het groen schreden, ip volle kracht werkende ruelkfabrie- en waren geworden, een voorbeeld oor de omgeving. Van ernst en plichts- letrachting. Om-mede te werken aan 't [eluk van iedereen, want melk is goed 'oor elk, niet waar! ,Zo wandelen ze op hun dooie gemik -ver het veld, waar volop gras stond. Ja iet is een goed voorjaar, het is ook een roeg voorjaar en dat gaf de boeren aan- eidin-g de stallen soms al eind April -pen te zetten. Als de koeien er vóór 1 lei uit kunnen, is dat voor Texel vroeg. Wij hebben het 'meegevierd, het feest an de bevrijding! Een gedenkwaardige jagen als tvij die koeientaal konden ver- itaan, zou er een interessant relaas ge- ilaatst kunnen worden! „Dora" zou wel fezegd hebben: „Kiend, kiend, wot is Ccn aar, een handvol dagen bij elkaar (of (prak daar onze Rijmelaar voor twee en (en half jaar?). Zo sta je voor de staldeur jm de winter daar te ontlopen, zo komt Ie boer je weer verlossen!" Dat 'het een ware verlossing, een be vrijdingsfeest is, kan 'ieder bemerken, lie zo'n in de weide drijverij heeft rnee- jemaakt. Wij hadden een seintje gekregen van ihr W. Keesom, wiens boerderij aan de Molenstraat te Den Burg ligt. ,.Ik denk, jat ze er morgen uitgaan!" had hij ge il iegd Die „morgen" was het niet bepaald 11 soele lentelucht die de wereld deed oni- aken. Er woei een vrij krachtige Noor- j ienwind, de bomen sohudden bedenkelijk bun kruin en donkere wolkendotten kwamen nu en d?\ de zon verduisteren. De boerin vond het helemaal geen weer, vooral niet voor de kalfkoeien, J maar de 'boer stohd minder afkerig te- genover de plannen. „Kijk, .daar heb je de zon weer, het zijn maar vlagen. Wat voorspelde De Bilt?" „Morgen zachter weer, misschien 1 Wat meer bewolking". „Enfin, als het. maar dróóg blijft!" s meende een knecht, die al aan het mel- ken in de weide daolit... Maar ineens was liet, besluit genomen, want daar verscheen een eollega-vee- houder met zijn beesten, zwartbont vee. Die wartn dus ook deze morgen vrijgela. en, hij dorst het dus aan, welnu, waar 111 wij dan ook niet? Waarom dan nog etalmd? De karavaan passeerde De begeleiders roegen een waterschep en 'n rol draad om de kolk te barricaderen). „Er lopen er al vóór Pasen", zei er zo inaar een. Dat was de bekende druppel, waarop wü hadden gewacht... Dansende koeien De staldeur werd geopend, de koeien stonden rustig te kanwen of te herkau wen (hier spreekt een leek, weet u). De veehouder en zijn assistenten knoopten de touwen van de staarten. Vakkundig waren zij in de pluim gevlochten. U weet waarom de staart is vastgebonden: gaat ;cen koe liggen dan zakt. de staart allicht iin de groep, het touw houdt de staart op doch geeft, nog zoveel speling, dat de koe er de treiterende vliegen mee kan weg slaan. Staarten los en de eerste koe los. Een knecht wierp wat stro in de groep om liet. de verhuizers wat makkelijker te maken. Stap, stap alles moet weer wennen kwam de koe er aan, de stal deur door, het erf open vervolgens via het landhekje naar de weide, die vlak achter de boerderij lag. Die koe wist niet In wat voor wereld zil leefde. Ze drong zich plots ivat die per met de borst tegen de aarde, wierp 't achterlijf hoog op, ging eaprlolerend door het iand. Een land vol lekker, el- Dit artikel hoort in het kader van de zuivelbereiding on Texel. Ei genlijk had de melkerii allereerst moeten worden besproken, en het melkophalen daarna om vervol gens de zuivelbereiding in ogen schouw te nemen, maarhet was niet onze schuld, dat de heer A. Slegh „vroegtijdig" jubileerde, welk heugelijk feit ons aanleiding gaf de melkophaaldienst reeds te beschrijven. Hier starten wij dan met koeien, die wij veel succes toewensen in de prille wei! witrijk gras, doorsprengd met made liefjes. Gras om zo in tc happen, of op z'n koe's er zo je tong om heen te slaan en smakelijk te gaan kauwen, te gaan schrokken tot je maag het niet meer ver werken kon. Maar nee, dat plan kwaoi niet bij haar op. En bij de volgende koe nog veel minder, nee, die wilde meteen gaan stoelen. Daar kwamen nog meer koeien bij, een hele troep, wel twintig en allemaal sprongen ze als dol door de weide. Sommige wilden echt ruw gaan doen, niet om blokken te maken enkel uit gek kigheid. Maar de veehouder on zijn staf kwamen telkens tussenbeide als er twee een schijngevecht begonnen, elkaar in dr 'hoorns zaten, want laat je de dieren 'hu:i gang gaan, dan zou er wel eens een hoorn kunnen sneuvelen. Een half uur renden ze daar heen en weer, stonden plotseling met een ruk stil als ze ie's geks in het vizier kregen. Toen ging het landhek aan de andere kant van de weide open en de grote reis van wel driehonderd meter begon I Kent u dat geluid? „Zing, zing" .Kent u dat geluld? Ja, wij op Texel wel! Maar u stedeling, heeft 11 gehoord het vallen van de eerste stra len melk in de lege emmer? „Zing, zing" met vaardige hand drukte de veehouder de melk uit de spenen en de koe \011d 't best. De koe weet niet beter. In tien minuten melk je een koe leeg. Een koe, die voor het eerst gekalfd heeft, geeft plra. 20 liter per dag, dus 's morgens en 's avonds een flinke em mer vol! Schatten wij de melkgift over het hele jaar op 4500 liter- en het vetge halte op 3,5 pot., dan levert zo'n enkele koe bijna 160 pond boter per jaar! De oudere koe geeft na het kalven wel 30 titer melk per dag, tenminste, de aller beste. Gemiddeld komt de productie op een 25 liter. Dit zijn dan cijfers, dia betrekking hebben op de zomermaanden, want winterdag daalt de productie aan merkelijk: 4-5 maanden voor het kalve ren zakt de melkgift. belangrijk af, tot 2 maanden voor het kalven een minimum is bereikt van 5-8 titer, soms nog min der. De Meimaand is de besta maand, dan is de kwaliteit van het gras het beste, in Juli daalt deze aanmerkelijk, waarop in Aug. als het regenen wil weer een prima wei kan worden verwacht. Het zgn. nagras kan van zulk een goed ge halte zijn, 'dat Augustus wel eens de 2e Meimaand wordt genoemd. De eerste 3, 4, 5 dag-en, dus op z'n hoogst gedurende een kleine week, voert de boer er wat 'hooi bij, opdat de koeien- maag door het zeer eiwitrijke voedsel ('t jortge gras) niet van streek raakt. Dat hooi lusten z.ij wel en thans is er nog volop, want 1948 gaf een beste op brengst. Er zijn op de boerderijen ook nog bieten, maar dat product, „nemen" de runderen niet meer, nu hun tong door het heerlijke gras is verwend. „Heeft iedere koe een naam?" wilden wij nog weten. „Sinds de meükeontrole is ingesteld wel! Daar ziet u Ada I en naast haal baar dochter Ada II, de hele stam wordt Ada genoemd. Dat kan een flinke serie worden. Gebr. Ruijter staan op de Stam- boeiklijst met nrs. tot in de 601" „Zing, zing", de melk straalt in de em mer. T.b.c.-vrjje melk. Een prachtige re clame voor het eiland, ten opzichte van 't toeristenverkeer. De veehouder-pension houder kan nu adverteren „Brengt uw vacantic door op onze boerderij en doet u te goed aan de gezondheid en kracht ge vende melk van mijn tbc-vrjje runder- stapcl!" Lezers, hebt ge deze week ook Aan de tiende Mei gedacht? Aan het leed, dat op die datum Over Holland werd gebracht? Als het ons niet zélf geraakt heelt Dan vergeten wij zo gauw, Denkt men niet meer aan de tranen. Aan het leed en aan de rouw. Och, zo'n vierde Meidag wil men Er wel even stil bij staan. En dan valt er van emotie Mogelijk ook nog wel een traan. Doch als 't daarbij blijft, m'n vrienden. Is die hele stille tocht. Niet veel meer dan een vertoning. Die gerust verdwijnen mocht. Zij, die voor ons zijn gevallen Vragen niet slechts om een traan, Maar wat ol er voor hun vrouiven En hun kinderen wordt gedaan. Daarom, dat ook thans de Stichting „VeertigVijf en veertig" vraagt, Ot ge met de daad de noden Van die nabestaanden draagt. Schenkt haar daarom nu uw gave, Of wordt vast' contribuant, Toont het waard te zijn te leven, In 't door hen bevrijde land. HUIB DE RIJMELAAR. „HET BEGON IN EEN GRACHT". De R.K. Toneelvereniging „St. Jan" hoopt morgenavond in „Casino" voor het voetlicht, te brengen „Het begon in een graaht", een blijspel in drie bedrijven door Wim Dumont. Onder de figuren die ons zullen bezig houden naar wij mogen aannemen, zéér aangenaam treffen wij de naam Frederik Katoen, een vrijgezel-boekhou der. „Het geval speelt op de kamer van Katoen in het pension van Juffrouw Ap pelmans", aldus het programma. Een zeer voorname rol zal wel zijn wegge legd voor Melita, de dóchter van De Bock van Waayenberg, Frederik's pa troon. „Willem Zorgvliet" zal ook wei het een en ander te vertellen hebben, hij is de vriend van Frederik. Dat die twee, geassisteerd door de ove rigen, in staat zullen zijn onze zorgen die avond heel ver weg te laten vlieden, hopen wij van harte! BURGERWEESHUIS TE ALKMAAR ZAL GESTICHTSVERPLEGING OPHEFFEN. Daar het Burgerweeshuis te Alkmaar nog slechts vier wezen telt, is besloten de gestichtsverpleging op te heffen en de vader en moeder op wachtgeld te stellen. Een vrijgekomen perceel zal aan dit echtpaar worden verhuurd en de wezen die er nog zijn, zullen daar in pen don worden genomen. In ons vorig nr. meldden wij wat er zo al op de kermis te koop en te winnen zal zijn. Wij dachten, dat de jeugd zich wel vermaken zou. Met die zweefmolen, die hichtschommel, die jeephaan, die steil- wand, de eerste drie voor actieve deel name, de laatste als attractie voor toe schouwers die eens echt willen huiveren. Toch dachten wij ook terug aan vroe ger jaren, toen de échte draaimolen ev nog was. En wij geloofden niet, dat de kinderen er met de jeepbaan op vooruit zouden gaan, wij waren bang, dat de jeu'gd ontheemd zou worden. Door die jeeps met (in fantasie) ronkende motoren die de prachtige paarden moesten vervan gen. Die fiere paardenkoppen met zwa re manen in dikke krullen op de welge vormde hals. Met het leidsel en de stijg beugels. Zwarte paarden en schimmels. Wij zagen weer die spiegeltjes, fonke lend in het donker rode fluweel. En ble ven er bij. dat. de jeep maar een schj-aie troost is. Toen lazen wij, dat met. ingang van 1 Juli de productie van de sigarettenfa- brieken met 30 pet. wordt verhoogd, zo dat dan het rantsoen kan worden ver hoogd met één rantsoen per week. En verder stond er: zodra de bevoor rading van de winkels een feit zal zijn geworden men rekent hierbij op 1 Sept. kan de distributie worden afge schaft. Op dat ogenblik durfden wij een heel erg optimistisch geluid te laten horen en zeiden in stille eerbied hiep, biep hoera! Maar een uur later girigen we door een helemaal van de kook ziinde Meimaand dag en wéér dreigde de ontevredenheid ons te overvallen en tot klagen geneigde stervelingen te maken. „Miste u niets?" Toch zijn wij dat niet geworden, want wij kregen de heer Breeuwer, an „De Oranjeboom" voor wie dit niet wist op bezoek. Die had, begrijpen wij nu, óók geleeen, wat er zo al op de kermis te beleven zal zijn. En hij van zijn kant zal hebben gepeinsd: misten ze daar op de Nieuwe Zijds, herstel in de Parkstraat niets? Achtten zij de kermis met die „ve le attracties" af? Zou je, ondanks al die molens en schiettenten en hiihtsrihom- mels en hoofden van Jut, tóch niet. op een bepaald ogenblik weer terugrollen in de wereld van het strakke gezicht? „Misten zij geen ensemble van Komedi anten? Die je van de ene lach in de an dere zouden laten storten?" Ja. inderdaad, wij hadden ook aan d? schouwburg gedacht. En aan het circus met de clowns, de kunstzinnige clowns althans, zoals ze in Carré door het zaag sel sloffen. Maar die schouwburg en dat circus zouden tóch niet komen! En han dig barricadeerden wü het gemoed te gen in voorbereiding zynde heimwee-of- fensieven. Ook dat behoorde luer tot het verleden, meenden wij. Ditmaal hadden wij echter buiten Jo han Kaart gerekend (een Johan Kaai:, wiens nazaten misscliien Troef zullen he ten) want Kaart komt in de kermisroeek De journalist Anthony van Kampen, was eens in trieste stemming „De Kleine Komedie" in Amsterdam binnen gegaan om verslag te maken van „De Model-Echtgenoot". Hij dacht er geen cent wyzer te worden. Dat heeft Johan Kaart hem in zeker opzicht ook niet kun nen maken, maar wat de reporter wel is geworden: gezonder, veel gezonder, im mers lachen is gezond! Ja en tóch is hij er blü'kbaar wél wijzer vandaan geko men, want luj schreef: Na afloop staat ge dan weer op de Amstel. Het is koud en het regent. Maar ge lacht r.óg en ge mymert over het ge heim des levens, dat u voor een deel is geopenbaard. Die avond. Door Johan Kaart. En hg voegde er nog aan toe: Lezers, er kan een dag in uw leven komen, dat ge op aanplakzuilen in uw stad, of dorp of vlek iets ziet staan over een Model- Echtgenoot. Met Johan Kaart, Begeef 11 dan schielijk naar de kassa "an het the ater, of nood-theater, of hok, en zorg, dat u kaarten krygt. Voor uzelf, uw naas ten, uw vrienden en vriendinnen. Ge koopt voor die paar gulden een lawine aan lach en ge zult leren, die avond, lat Holland tenminste nog één humorist be zit, die onweerstaanbaar is en de in dit land van mist en koeien en regen, mod der en steile mensen, zeldzame macht be zit zelfs de meest nurtcse netevreter uit de plooi te halen en uit z'n tent te lokken. Dat doet Johan Kaart. Een knappe jon gen op de Nederlandse planken (waar men het moet hebben van de Snippen en de Snappen, de Doodles, de Henriëttes en de Lou-tjes) die hem dat. nadoet. U ziet, die Model-Echtgenoot leeft niet tevergeefs! Dit stuk nu hoopt „De Oranjeboom" in de kermisweek te brengen en wel op slechts één avond en op de volgende avond zal worden opgevoerd „De Mof", eveneens een lachsucces van Kaart .-n zyn staf, die er voor zullen zorgen, dat wü het lachen niet verleren! „Heus, Pop, je krügt er last mee, als Je dat rijwielpad neemt" De gemeente heeft dezer dagen weJ 45 nieuwe verkeersborden aangebracht en wel met het opschrift „Rywielpad" Tot dusver werden de rijwielpaden door sommige motorryders uitgekozen we gens de slechte toestand, waarin ba- paalde parallel lopende wegen verkeer den. Nu er met bekwame spoed aan da verbetering van de wegen wordt ge werkt, hoopt gemeentewerken, dat de fietspaden enkel voor de stalen roaaen worden gebruikt. Ook de ANWB is aotief, want hij t» bezig met het plaatsen van nieuwe ver keersborden, het uitbreiden van 't aan tal paddestoelen en het restaureren van beschadigde exemplaren. Voorts vernemen wü, dat de borden voor de nieuwe straten, de „Dr. Jac. P. Tlüjssestraat", de „Secretaris Jonker- straat", de „Houtvester Boodtlaan" en de „Julianastraat" deze of volgend» week zullen worden geplaatst. Het terrein van de jutter strekt zioh uit van De Cocksdorp tot Den Hoorn. Enige tilandgenoten annexrerden er echter ook het gebied by, dat vroegei door de marine als oefenbasis voor wa tervliegtuigen werd gebruikt, nl. h«t vliegveld De Mok. Daar viel wel wat ta rommelen en 't hoefde niet eens strand weer te zün! Met alle winden kon je ex buit verwachten, die lag nl. tussen d» verwoeste bouwsels. Hü bestond uit hout en lood. Op zekere dag kwam de politie daar speuren. Waar speurde zü niet! Nu Den Hoorn er zo'n gevaarlüke sinjeur had gekregen, een dief, die zijn slag sloeg als de bewoners uit waren, of in een ander gunstig moment zijn activiteit ontplooide. „De" dief werd niet gevonden, maar geheel succesloos bleef de politie toch niet en dezer dagen moesten twee Text- laars, wier familienamen ieder met een „B" begint, voor de poUtierechter ver schijn™, verdacht van diefstal van hout en lood op „De Mok". De eerste jutter (met een kleine „j") was op heterdaad betrapt, maar by zyn verdediging be weerde hij. dat dit hout aan zy'n vader toebehoorde. Bleef toch over het lood. De officier eiste f60 of 30 dagen, maar de politierechter, wellicht gedachtig aan liet feit, dat het Rük ook vee! van an nexatie houdt, Verlaagde de strop tot f 20 of 20 dagen. De andere amateur-sjouwerman wees er bü zgn verdediging op, dat het hout ioor het rapen lag. f30 of 15 dagen lull- de het vonnis. Morgen, Zondag, begint de nieuwe dienstregeling. 26 Juni a. s. ondergaat deze dienst de uitbreiding tengevolge van het „seizoen", d.wjz. er komen dan op werkdagen drie boten v.v. bü. We komen hierop nader terug. Belangryke verbeteringen zün weer tc constateren, geregeld wordt de rysnel- heid opgevoerd alsmede vinden betere aansluitingen plaats. Met de eerste boot is men reeds vóór acht uur in de hoofdstad. Voor Haarlem is overstappen en wachten in Uitgeest afgelopen, recht streekse treinen lopen thans vanuit Alk maar. De busaansluitingen naar Friesland zyn veelal nog niet ideaal, doch dit is niet te vermijden. Off. dienstregelingen NS (60 ot.) eu Naeo (15 ot.) zün in ruime mate in da boekhandel te verkrijgen. We laten hier de bootdienstcn volgen met aansluitende treinverbindingen naar enkele grote steden en de busverbin ding naar Leeuwarden. De tekens boven de kolommen beteke nen alleen op werkdagen, Zondagen of Maandag. Aansluitingen van Texel: We Zo/Ma We Z We Van Texel 5,20 6,15 7,45 9,30 11,45 14,40 17,46 Van Den Helder 6,20 7,42 9,11 11,18 13,11 16,14 19,21 Te Alkmaar 7,04 8,23 9,55 12,03 13,55 17,01 20,05 Te Amsterdam 7,57 9,02 10,57 12,57 14,57 17,39 20,57 Te Haarlem 8,15 9,15 11,15 13,15 15,16 18,16 21,15 Te Utrecht 9,08 10,08 11,43 14,08 16,08 18,42 21,43 Te Den Haag 9,01 10,01 12,01 14,01 1'6,01 19,01 22,01 Te Rotterdam 9,27 10,27 12,27 14,27 16,27 19,27 22,27 Te Leeuwarden 9,55 9,55 11,56 13,55 15,55 19,65 22,00 Aansluiting naar TaxaA: We Ma We Zo We We Van Leeuwarden 7,06 7,05 9,05 13,06 15,05 Van Rotterdam y y 6.45 8,45 12,45 15,45 Van Den Haag y 7,11 9,11 13,11 16,11 Van Utrecht y 7,41 7,41 9,13 13,13 16,16 Van Haarlem 5,59 7,69 7,69 9,59 13,69 16,59 Van Amsterdam y 6,13 8,36 8,36 10,13 14,13 17,10 Van Alkmaar 5,17 7,20 9,11 9,11 11,05 15,11 17,52 Naar Texel 6,30 S.30 10,20 10.30 18,— 16,20 19,30 Laatste boot vertrekt Zondags om 19 uur.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1