Sue Einde van het getob met de tobbe in zicht! Percentage prima vachten steeg op Texel, maar daalde op het vasteland Brammetje Flapoo r en z'n vrienden Begin de dag met I VO Et O i. vindt het geluk. Adamson plakt ook dapper mee voor de douche-Inrichting, voor het badhuis dus. Dag en nacht treedt bij op als pro pagandist, vergeet de a.s. gemeente raadsverkiezingen zowaar! Het gevolg ls dat h(j er nachtmerries van krijgt en een nare droom had, waarvan wij hier enkele beelden geven. WIJ hopen, dat de plakdrlft van Adamson alle Texelaars te pakken heeft gekregen en dat de droom van onze vriend spoedig werkelijkheid wordt, ten minste. enfin, wat dit misère-man netje weer moest meemaken, zal óns ntet gebeuren! „DE TEERLING IS GEWQRPEN". Nooit hebben we de juiste betekenis begrepen van het woord „teerling", doch jl. Zondag, toen het bijzonder mooie weer ons naar zee lokte en w ij ten Zuiden van De Koog ons aan allerlei straudvemiaak in volle uitbundigheid overgaven, heb ben wij de volle 'betekenis ervan begre pen, daar hebben wij teerlingen ontmoet! Vaders en moeders met hun kroost hadden zich in het warme zand neerge vlijd, terwijl de kinderen pootje gingen baden. Anderen hadden een werpring of bal meegenomen en vierden zo liun gro te vreugde om het schitterende lente weer bot, totdat... Jantje uit zee kwam rennen en op een groot zwart plakkaat onder zijn voetzool wees, dat „er niet af wou". „lJak maar een stokje, dan gaat t er wel af", zei moeder. Doch het baatte niet en vader, die al kriegel werd, omdat Jantje weer kwam zeuren, dat het er niet af ging, constateerde, dat het vuil be stond uit wegteer. Even later kwam ook Marietje aan hollen: „Moe ik heb ook zo'n plak" bu toen alle lamiiieleden hun kleding eens aan een nader onderzoek onderwierpen, bleek, dat vader en moeder er op een ze kere plaats ook niet vrij van waren, ter wijl Kees en Arie, die met de bal had den'gespeeld en daarbij vele malen zich languit op de bal hadden laten vallen, „eronder" bleken te zitten. De oorzaak van dit alles is waarschijnlijk het aan spoelen van enige kapotgeslagen teer- vaten. Bij de pogingen, die ondernomen wer den om het goedje zowel van kleding als lichaamsdelen te verwijderen, liet vader zich de opmerking ontvallen: „Goed, dat liet niet in het seizoen gebeurt- 't Is wat moois". Moeder zei alleen: „Och man, maak niet zo'n drukte. Niemand kan het toch helpen dat er een vat teer aan spoelt. Met een beetje benzine is het uit de kleding vandaan, doch zie je nou, dat we op Texel een Badhuis moeten hebben, want dan gaf je ze een dubbeltje mee, stuurde ze onder de douche en dan kreeg je ze nn*t een half uur weer schoon te rug en had ik al die herrie niet thuis. En moeder had gelijk! (zoals trouwens altijd!) G. Het. Jaarverslag van het „Texelse Schapenslamboek in N.-H." meldde o.a.: Wel zeer vlot zijn de inspecties verlo pen, daar voor het eerst sinds de op richting van ons stamboek het inschrij ven van 'A-jarige ooien niet meer was toegestaan. Vooral op het vaste land van N.-H. liep daarom het aantal inschryviu gen belangrijk terug. Door een strenge re selectie werden ook meer l'/s-j. ram men afgekeurd. Op Texel zijn ingeschreven 723 (1947 852) (.1946 997) ooien, w.v. 41 B (1947 96; (1946 254) ooien cn 69 (1947 51) rammen. Op liet vasteland van N.-H. zijn deze cijfers 634(1723 en 1S54) ooien en 269 (234 en 297) rammen. In °/o uitgedrukt bedraagt het aantal ooien met bekende afstamming: 94,95 (93,S). Het aantal onder controle staande die ren verminderde met 14,86 pet. van S512 op 7147 dieren. Per fokker werden op Texel gemid deld aangehouden: 35,45 dieren, vorig jaar 36,2, op het vaste land: 9,50, vorig jaar 11,8. Het totaal per lokker gemid deld aangehouden aantal dieren was: 13.38, vorig jaar 15,5. De cijfers betreffende het vasteland zijn nadeiig beïnvloed, doordat de lam meren in de herfst van 1948 niet zijn opgenomen. Het aantal fokkers verminderde mei 14 en bedraagt thans 454 (vorig jaar 464) op het vaste land en op Texel 80 (vorig jaar 84). De controle. De voorjaarsinspectie had plaats bij 515 fokkers (496). Totaal gemerkt en ingeschreven wer den 6472 (6652) lammeren en wel i(160 (4450) ooi- en 2312 (2196) ramlammeren. Op het vasteland 4847 (4837) lammeren w.v. 2818 (2905) ooi- en 2029 (1932) ram- lammeren en op Texel zijn deze cijfers 1625 (1815) lammeren 1342 (1551) ooi- en 283 (2641 ramlammeren. Bij 570 1-j. werden 745 lammeren ge boren en 590 grootgebracht., hiervan wer. den 268 lammeren ingeschreven, w. v. 226 ooi- en 42 ramlammeren. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 35. Nu, Bram kon hard lopen, daar mankeerde het niet aan. Maar Tom bleef telkens achter, en daar Bram hem niet in de steek wou laten, moest, deze telkens blijven staan. Dus moest bij iets verzinnen, om de achtervolgers een beet je oponthoud te bezorgen. Hij wipte het deksel van een rioolput en stak er zo diep mogelijk z'n slurf in 36. Juist had hij 'n slurf vol van het vette, modderige rioolwater opgezogen, toen de achtervolgers hem bereikten. Snel sprong hij op on spoot hun met kracht de modder in het. gezicht, zodat ze verschrikt achterover tuimelden. In die tussentijd had Tom behoorlijk gele genheid, zich uit de voeten te maken. Het geboortecijfer in büna alle groe pen is belangrijk teruggelopen, vooral op Texel. De droge zomer in 1947 met weinig gras, vooral in het dokseizoen van 1947, heeft de vruchtbaarheid van de schapen wel zeer nadelig beïnvloed. Hier uit. blijkt wel overduidelijk welk een na delige invloed de uitwendige omstandig heden hierop uitoefenen. Voor onze fok kers is het wel van groot belang hun aandacht tc vestigen op het bovenstaan de. Het toedienen van een wemig kracht voer plm. 10 dagen voordat de ram bij de ooien wordt toegelaten (en plm. 3 weken volgehouden) schijnt een gunstige uit werking te hebben. Wolkeuringen. De rammenvaChten zijn, behoudens enkele uitzonderingen, allen op ruim 20 plaatsen, centraal feelegen in de provin cie, gekeurd en wel door een vertegen woordiger van de N.W.F., nl. de heer E. Dz. Govers, door de beren van bet R, V. C„ nl. Ir. W. v. Oyen en J. Boeder, be nevens door onze ambtenaren. Bovenstaande heren en de leden die hun medewerking verleenden om deze werkzaamheden op de bedrijven ten uit- voer te brengen, zijn wij zeer erkente lijk. Men heeft wel speciaal de nadruk gelegd by het wolkeuren op de stape ling van de vacht. Een te los gestapelde vacht met een goede kwaliteit werd meermalen afgekeurd. Gekeurd zyn 3542 vachten (ooien en rammen) tegen 3736 in 1947. Gemiddeld gewicht 5,13 kg (1947 4,91 kg). Behalve by de 1-j. rammen op het vas teland, ging het gewicht, der wolvacht omboog. In procenten uitgedrukt steeg het pet. prima vachten op Texel en daalde dit op het vaste land. De uitwendige omstandigheden ge noemd by de lammerenproductie heett dus op het wolgewioht geen nadelige in vloed uitgeoefend. Van belang is het meerdere aandacht te besteden aan de wolkwaliteit. Bij de 1-j. ooien was het pet. vadhten met on voldoende kwaliteit 5,33 pet. en in 1947 3,24 pet. Bij de 1-j. rammen wa3 dit pet. 7,3 en in 1947 6,3 pet. „T.E.S.O." OP REIS. Het personeel van N.V. Teso beeft 3 jaren geleden een reisvereniging opge richt, Je zou zo zeggen, dat zy tóch al da_ gelijks op reis zyn, zowel de mannen van de boten als die van de bussen. Dat klopt en zy verrichten daarby goed werk terwille van het vreemdelingenverkeer. Maar wij kunnen ons best voorstellen, dat zy zelf ook eens de alures van een toerist willen aannemen, incognito willen liezen en dan natuurlyk nieuwe, streken, want die eigen routes zullen zij wel kun nen dromen waarbij verondersteld mag worden, dat het heus geen onaange name dromen zullen zyn! Die reislust nu deed hen besluiten des tijds een reisver. in het leven te roe pen. Dinsdag en Woensdag heeft een gezelschap van 58 man een fyne trip naar Arnhem en Nymegen gemaakt en volgende week Donderdag en Vrijdag hoopt de andere helft dit gonoegn te smaken. Wy wensen hen een prettige tocht en goed weer! Tanden blaak en rein; adem fris als morgendauw. 47.) Tante Bella gaf haar achternichtje een kleine slaapkamer op de bovenste verdieping een vreemd, klein kom- bofje van een kamertje, net een scheeps roer. Er was een vaste wastafel aan de ene kant van de kamer en een muurkast aan de andere. Tegen de derde wand stond een breed divunbed, waarover op de dag een mooi gebloemd kleed lag. Sue vond het een prettig en gezellig kamertje. Het was klein, dook helder en fris en er was alles in, wat voor haar gemak nodig was. Het had ook een 'deur, die op een klein balkon uitkwam. Daar had ze een ruim uitzicht over de daken en ze kon byna de gehele hemei zien. Ze pakte haar koffer uit en legde al les netjes en ordelyk in de kast, hing haar „Dame in het Wit" aan de wand tegenover het divanbed enbegon haar nieuwe leven. Darnay had niet meer geschreven en Sue wist niet of hy nog in Londen was. Zy wist inderdaad niets meer van hem en dit deed haar verdriet. Als hy nu en dan geschreven had om haar te vertel len hoe het met hem ging, zou dat haar arme hart zoveel goed hebben gedaan dat meende zy nu tenminste. Zy vond het moeilijk zich voor te stellen, hoe en waar en met welke mensen hy nu wei zou leven Ze kon alleen maar denken aan zyn slanke figuur, zyn donker ge zicht, zyn heldere ogen en soms kreeg ze het gevoel, dat ze naar Bedford moest teruggaan om hem beter te kunnen zizn. Ze wist, dat ze hem het best zou zien op de Tag-molen, want daar sprak alles van hem, riep alles zyn beeld vanzelf op. Sue bad tegen haar grootouders nooit een woord kunnen zeggen over haar ge voel voor Darnay, maar hoe vreemd het lijken moge ze bemerkte, dat zij by tante Bella haar hart kon uitstorten. Op een warme avond in hst eind van Mei zaten ze samen by het open raam in tante Bella's eigen zitkamer. Miss Bul loch was de hele dag druk bezig geweest want er waren veel gasten in het hotel, maar nu had ze eindelijk een ogenblik van welverdiende rust. Ze was in de oil derwetse, rieten leunstoel gaan zitten, die ze geheel vulde, en had haar voeten op een lager stoeltje gelegd. Hè da's heerlijk, zei ze. Ik heb een dagje achter de rug, Sue! Eu gij hebt lieerlyk geholpen. Lieve minse, ik zou niet geweten hebben wa 'k an moest zonder oe. Ik vind het prettig te helpen, zei Sue. Ik wou dagge by me bleef wa' zou met dat. een plezier doen! Het is niet alleen om de hulp liet is zo prettig ie mand van oe eigen bloed by oe te heb ben iemand, die ge héél vertrouwen kunt. Ik zal oe een goed maandgeld ge ven, Sue, agge 't wilt doen. Dat is lief van oe, tante Bella, zei Sue. Ik weet heus niet wa 'k riioet zeg gen. Grootvader heeft me graag terug in de winkel, maar. Tante Bella wadhtte. Maar wat? vroeg ze eindelijk. Wat houdt oe terug om weer naar Bedford te gaan en Thomas te helpen? En Sue vertelde het haar. Ze verleide tante Bella van Bob en toen ze dat ver baal had uitverteld, ging ze vanzelf over op mr. Darnay en beschreef haar leven op Tag-molen, Ze sprak niet van de echt scheiding, want ze had haar grootvader beloofd daarover aan niemand een woord te zeggen, maar ze vertelde al het andere aan tante Bella en die luisterde ontroerd naar elk woord dat zo zei. Ze knikte nu en dan en deed een vraag vol begrip want ze was een romantische vrouw, ondanks haar drukke praetisehe leven. Och, zei ze tenslotte. Ooh, het dient tot niks, oe te zeggen: neem Bob Hickie. Dat zou het enige verstandige zyn om te doen. Missohien komde er nog toe in de loop van tyd. Nden, zei Sue zacht. Neen? Neon, tante Bella. Ik heb mr. Dar nay leren kennen, ziede en nou is er voor mij niemand anders. Ik heb hein lief, zei Sue opeens volkomen openha'- tig in reactie op het liefhebbende begrij pen der oude vrouiw. Ik zal hem altijd liefhebben. Ik weet wel, dat hij niet meer aan mij denkt, maar ik zal aan hem den ken, zo lang ik leef. VERGUNNING. J. W. Ryk, Westermient, werd vergun ning verleend voor kleinhandel in tabak, koffie en thee. BEGIN JUNI RIJST. De nieuwe aanvoer van rijst en het restant van de vorige distributie maken het mogelijk in de bonnenlyst van 2 Ju ni een bon voor alle leeftijdsgroepen voor 250 gram ryst op te nemen. OOK DORDRECHT DACHT AAN DE DUIVEN. Dordrecht besloot dezer dagen in d<* Politieverordening een bepaling op te nemen, krachtens welke men antenne draden van kurken moet voorzien, op dat de duiven er niet meer tegenop zu1- len vliegen. De Texelse Vroedschap nam reeds ge ruime tyd geleden een dergelijk beslui! ZUSTER AFDELING WIL ONS WITTE KRUIS STEUNEN. Aan de originele en vernuftig uitge dachte actie van de zusterafd. Texel, waar een dringende behoefte bestaat aan een goed geoutilleerd consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters zal zoveel moge lyk steun worden verleend door de afde ling Sybekarspel van „Het Witte Kruis" aldus bericht Het Vrije Volk. Moge dit voorbeeld algemene navol ging vinden! HOU JE BIJ JE EIGEN TAPKAST! Een brutaal mens heeft de halve we reld! Dat moge dan wat overdreven zyn, waar is, dat. dergelijke lieden altijd veel meer kunnen profiteren dan sen ander, 'die de bescheidenheid eert. Het had geen pas, dat een gezelschap uit Den Burg Zaterdagavond na de „Al les komt terechV-fuif, nog eens de bloe metjes bulten wilde zetten in het dorp Oudeschild, waar die avond eveneens feest gevierd werd: bet was in de eer ste plaats een feest voor de Oudesdhil- ders zelf en tenslotte is het toch buiten- kijf, dat je ver na het middernachtelijk uur niet meer op visite gaat. De Oudeschilders bleken dan ook geenszins bereid als gastheren op te treden en lieten dit geducht voelen, zo dat de vreemde eenden na enige tijd maar weer wegfladderden. Goed gedaan, Oudesohild, laat door niemand de stemming bederven! GR)AANTELERS, ATTENTIE! Telers van tarwe, rogge, gerst, haver, gemengd gewas, groene erwten schok kers en-of bruine bonen moeten de ge hele opbrengst, vóór 15 Mei hebben afg. - dorst en afgeleverd aan dc erkende han del. Indien vóór genoemde datum de af levering niet heeft plaatsgevonden, dient bet restant vóór 29 Mei aan de A.V.A.- Vertegenwoordiger voor N.-Holland, Kerkplein 13 te Alkmaar, te worden aangeboden. Telers, aan wie ten aanzien van haver sohriftelyk ontheffing is verieend van de verplichting tot het invullen van een dorsbriefje, in verband met vervoederen van haver in de schoof en aan wie voor diit product een aanslag werd opgelegd, zyn verplicht vóór 29 Mei aan de aan slag te voldoen. Aan telers, die aan ge noemde verplichtingen kunnen voldoen en bli de PBH een verzoek tot uitstel van dorsing hebben ingediend, zal een beslissing sohriftelyk worden medege deeld. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 14 Mei op om 4,46; ond- r om 8,27. Maan: 19 Mei L.K., 27 Mei N.M Hoog water ter rede van Texel: 14 Mei 10,22 en 10,48. 15 Mei 11,05 en 11,34. 16 Mei 11,46 en 17 Mei 0,17 en 12,31. 18 Mei 1,00 en 1,20. 19 Mei 1,48 en 2,11. 20 Mei 2,41 en 3,11. KINDERPOSTZEGELACTIE UITSTEKEND GESLAAGD. pe kinderpostzegels hebben dit keer ruim twee ton meer opgebracht dan het jaar tevoren. In 1947 waren de baten „Voor bet Kind" f 362.360,48, terwijl '48 een bedrag van f 565,729,84 opleverde Een opbrengst die alle verwachtingen overtrof. Verkocht werden: 5,045,054 zegels van 2 ot. (- byslag 2 ct.) - overwaarde f 100,901,08; 1,369,704 zegels van 5 ct. (- byslag 3 ct.) - ovenvaarde f41,091,12; 1,959,618 zegels van 6 ct. (- byslag 4 et.J - overwaarde f 78,384.72; 4,879,276 zegels van 10 et. (- byslag 5 ct.) - overwaards f 243,963,80; 1,267,364 zegels van 20 ct. (-byslag 8 ct.) - overwaarde f 101,389,12. Totaal „Voor het Kind" f 565,729,84. Of de Kinderzegelactie nu op zyn lau weren kan gaan rusten? Dat. zeker niet! Het jaarlijks tekort der kindertehuiz 11 bedraagt nog altijd enige millioenen. En dan: ongeveer 15 millioen zegels werden ditmaal verkocht. Dit betekent dat v-tn de door PTT in één maand verwerkte poststukken nog pas een klein percenta ge met Kinderzegels werd gefrankeerd. Zou het ideaal: op alle post. gedurende één maand Kinderzegels onbereikbaar zyn? Als straks in Nov. de schooljeugd in het hele land meewerkt Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Groningen be wezen dat het kan! dan is het. moge lyk dat dit ideaal nog dit jaar wordt be reikt. FILMNIEUWS. „WONDER MAN". Dit noemt men de mooi3te showfilm van -het jaar. Het is Ook de film van de dolste dwaasheid wellicht want de hoofd rol wordt gespeeld door Amerika's groot ste komiek, Danny Kaye, een geluksvo gel, een handige jongen, een komiek in een nachtclub voor een enorm salaris, bewierookt door publiek en collega's en verloofd met zyn mooie partner Midge, met. wie hy iedere avond een varswingde Balinese dans uitvoert. „Wonder Man" kreeg van de pers een goede recensie. Haagsche Crt. bv schreef Danny Kaye is de sensatie van Ameri ka. De parodie op de Raissische zan ger is een variéténr. op zichzelf, de ope- ravertoning aan het slot is niet alleen dolzinnig dwaas, maar geeft Kaye ge legenheid een paar sdherp geobserveer de parodiet.jes en imitaties te laten zien, die hem onmiddellijk tot een komiek van groot formaat stempelen. Er is geen ogenblik in de gehele, film, dat hy niet boeit door onverwachte trekjes In zyn samenspel met de altijd amusante Hon gaar Sakall is hij voortreffelijk. .een ideale film. Het. publiek lachte, zoals wy zelden in een bioscoop hier hoorden. Neeriands Nieuws. Zanghulde van de Politie aan Konin gin Juliana In het gebied der grens correcties (opnamen uit Dinxperlo, by Elten en Tuddem De verrassende voetbaloverwinning in Rotterdam (Ne derlandFrankrijk 4-1. Dc wereld van week tot week: Prinses Josephine Charlotte zet haar glorieuze todht voort Training van Londense Bus-chauffeurs Proefne ming met supersonische racket Grootste Franse vrachtvliegtuig ter we reld Aardbeving in N.-Amerika Floeden creaties uit Parijs Nieuwe officieren voor de R.A.F. Zwemoefe- ninigen voor babies Wielerwegwed- stryd Parys-Roubaix Herdenking van President Roosevelt. De man van een andere vrouw, zei tante Bella met. een zucht. Er was geen afkeuring in haar stem, alleen droef heid. Ze geeft niets om hem! riep Sue, rechtop zittend in haar stoel. Ze heeft hem slecht behandeld. Ze is van hem weggelopen. Ik ik doe haar toch geen kwaad, doordat ik alleen maar aan hem denk? Neeje ge doet oezelf kwaad, zei tante Bella zacht. Want wat goeds kan er van komen? Niets. Maar ik vraag ook niets. Al leen. a'k hem nu en dan eens zien mocht. Dat zou me gelukkig maken. Dat is een arme troost. Wilde oe leven wyden aan het denken aan een man? Een man aan oe zijde, Sue, moet ge hebben, een man van vlees en bloed, die de last van het leven met oe draagt en zorg en vreugde met oe deelt, Dromen.... zei tante Bella zacht. Dro men heb geen nut, Sue. Leven moet ge, het eohte leven van alle dag. Dat h'k ook gedacht. vroeger. Ik heb altijd in dromen geleefd, ver volgde Bella Bulloch. Mijn man is ge- sneuveld in de grote oorlog en ik heb nooit naar een andere verlangd en zo zy 'k alleen gebleven en heb m' er al leen doorgeslagen. Ik ik kan het nie mand aanbevelen, Sue. Dat. wist ik niet, tante Bella. Het is al zo lang geleden. Ik was toen jong enik zag er aardig uit, zeien ze, vervolgde tante Bella opgewekter. Ik had ze voor 't kiezen, Sue al denkie misschien van niet. Maar mi is liet oe leven waarom het gaat en a'k over alles denk, moet ik zeggen, dat het jammer is hartelijk jammer, dagge niet besluiten kunt, Bob Hielde te nemen. Er viel een zwijgen, waarna ze ver volgde: Maar och, het geeft niks. Neeje, het geeft niks. Ik zal oe niet raden met de ene man te trouwen, terwijl ge de an dere in oe heud hebt. Dat zou maar ver driet geven. Wat raadt ge my dan, tante Bella? vroeg Sue min of meer angstig. Ik raad oe, de man uit oj heud te zetten, zei tante Bella met nadruk er. dat kunde alleen doen door dat heud te vullen met andere dingen. Morgen gaan ave samen naar de schouwburg HOOFDSTUK XXVI Londen beviel Sue boven verwachting. Ze kreeg het trouwens op zyn best te zien, want de zon scheen en het jonge ■groen van bomen en struiken was nog niet door roet en mist besmeurd. De kastanjes, met liun stille bloemen- kaarsen, waren een wonder schoner dan de bloemen, die op dè grond groei den, want ze hadden tot achtergrond de blauwe lucht. (Wordt vervolgd.) Copyr.ghl P I. 6. fco, J Copcobogcn

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4