Cjroen ^wartsjexels in het harL, KIEZERS, V. V. D. Onze fotograaf vereeuwigde een kluit boter van 200 k.g. in zuivelfabriek „De Eendracht" LIJST 4 LIJST 4 LIJST 4 LIJST 4 Actie, actie, actie kenmerkt dit drukke bedrijf De Vogel-Wandeltocht zal bij gunstig weer duizend deelnemers tellen R.K. schooljeugd had geen clementie nodig ZATERDAG j28 MEI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6326 COURANT Uicgave v h. Fa. Langeveld Dc Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De heren Van Kasperen en Slikker nemen de melk van de heer P. Smit in ontvangst. De heren v. Kasperen en Slikker keren de bussen melk in dc bascule. De heer Van Lcxmond bekijkt de boter in de karn. Hij heeft het kluitje holer op het droge. Terug van een reportage pleegt de verslaggever nog eens de revue te laten passeren, van hetjgeen hij bij de bestu dering van een bepaald onderwerp heeft gehoord en gezien. Dan neemt hjj de pen op, nadat hij nog even een blik heeft geslagen in zijn aantekeningen. Hij gaat schrijven en maakt doorgaans het laatst de inleiding, waarin de ciou van het artikel wordt gelegd. Wij konden ditmaal heel gemakkelijk dat „moeilijke begin" te pakken krijgen, want terug van ons bezoek aan C.Z. Zui velfabriek „De Eendracht", onze grote Texelse zuivelfabriek, naar nu dagelijks zo'n 3(1,000 liter melk wordt aangevoerd enverwerkt!, terug van deze zeer belangrijke Industrie, ligt ons als eersie woord op de lippen en wegvloeiend uit de pen „Haast, haast, haast!" De melk rijders hebben er haast, de melkontvan- gers hebben er haast, de hotermakers de kaasmakers, de controleurs, de direc teur. Snel draaier er de machines, snel stroomt de melk van de ene bak in tic andere: hier heet ze nog' doodgewoun melk, daar heet ze room, doordat een wild ronkende centrifuge geraffineerd gebruikmakend van de middelpuntvlie dende kraüht de znvaarste delen 't verst wegslingert en in een ander reservoir eer belanden de lichtste delen, de room, die dra goudgeel wegvloeit en later op nieuw bewerkt wordt in een alsmaar draaiende karn, die er roomboter van maakt. Roomboter. Aan de wand van de kelder, waar de boter wordt ingepakt, hangt de prijsnotering: f4,35 per kg. Eens zagen wij een plaat, waarop stond: „Taleri's inkt is niet voor de ganzen ge brouwen!" je krijgt bijna het idee, dav deze boter niet voor ons, mensen, is ge kneed f4,35 per kgDat kan lang stemt bij de a.s. Gemeente raadsverkiezing op 15 Juni, op een der candidaten van lijst 4 van de 1. S. J. Keyser Hogeberg 2. Mevr. Vrijdag-Keyser Den Burg 3. J. Bakker D.Pzn. Den Burg 4. C. v. d. Kooi Den Burg 5. I. Bruyn Den Hoorn De partij die de Gemeente lijke zelfstandigheid voorstaat niet iedereen betalen en de boiermaker heeft dan ook de indruk, dat er heet wat meer pondjes margarine worden gecon sumeerd, hier op Texel, dan roomboter. Wjj gaan nu niet (en later ook niet) over de prijzenpolitiek mijmeren, maar liet doet toch vreemd aan te bedenken, dat er van de 550 kg. boter, die er dage lijks op „De Eendracht" wordt geprodu ceerd, slechts 150 '/i ktg's en 150 kg's deze fabriek verlaten in de resp. pakjes, zoais wij ze in de winkels teugvinden, 'liet. grootste deel wondt in vaten van 50 leg, geperst en naar het vaste land ver zonden. BOO pond per uur. En dun kijk je naar de nieuwe machi ne, waarmede ieder uur zo'n 600 pond boter in blokjes worden verdeeid, waarop deze, na te zijn voorzien van stevig pak papier, gedecoreerd met het fabrieks merk „De Kluut" aan de detaillist wor den afgeleverd. Wij gaan ook hier niet veider op in, waar je misschien sociaal- economisclie factoren gaat belichten, je kunt niet weten, met die raadsverkiezin gen in hei verschiet Wel willen wij nog eens door de fa briek dwalen, want die fabriek heeft ons lick oord. Ja, die ochtend, waarop «ij de Sohildcrweg insloegen, is vruchtbaar geweest, reeds goed door het aanschou wen van een 200 kg zware kluit roombo ter, die kersvers uit de karnton was ge spaand. Ook dat euvel wnrdt verholpen. De klok wees half 10 toen wij voor de fabriek arriveerden, wjj telden daar vier melkwagens, terwijl een andere auto mei een grote tank juist consumptiemelk laadde. De ene bus na de andere werd door de ontvangers in de bak onder hel weeginstrument geleegd, het gewicht werd genoteerd. Alles ging rap, zo vlug als liet kon, maar een melkrijder merkte np, dat. de toestand lang niet ideaal is want „gisteravond bv. was ik hier al om vijf voor adht met mijn wagen en om twintig over tien was ik pas weer thuis", terwijl het lossen en laden nau welijks drie kwartier duurt" Gelukkig zal de uitbreiding van de fabriek niet zo lang meer op zich laten wachten en zal ook dit euvel uit de wereld geholpen worden, dunkt ons. Actie, actie, actie, dat kenmerkt dit bedrijf. En dan sta je daar copy te ver zamelen. Je wilt vragen stellen, ie mand wil je ie woord staan, maar plots wordt hij door een collega weggeroepen of door een machine waaraan moet wor den gedraaid, die moet worden in- of uitgeschakeld. Dan loop je weer verder, noterend dat je over een half uur bij de controleur terug kunt komen om in lichtingen en als je later weer elders schipbreuk lijdt, geef je de hoop en het plan een prachtige, chronologische lijst aantekeningen samen te stellen maar op en zul je thuis wel weer zien. Maar er is meer troost.... versgekantde karne melk Groot verschil. Ziellier dan het resultaat van alle be moeienissen: de melkontvanigt-rs plom pen iedere dag zo'n 36,000 liter melk weg. 's Morgens is de aanvoer iets groter dan de helft, 's avonds iets kleiner, want VERKIEZING GEMEENTERAAD. Tervislelegging geldige lijsten van candfdaten. De voorzitter van het als centraal stembureau optredend hoofdstembureau loor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente brengt ter openba re kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage voor een ieder zyn nedergc- legd de gridige lysten van candidaten, ingeleverd voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Texel, 21 Mei 1940. De Vuorzitter voornoemd, Mr. G. D REHORST. INLEVERING SCHEERWOL. Het Rijksbureau voor Textiel maakt bekend, dat s-chapentiouders verplicht zijn de scheerwol, afkomstig van de pro ductie 1949, alsmede alle nog in hun be zit zijnd? scheerwol uit vroegere jar m. te verkopen en af te leveren aan de Ne derlandse Wolfederatie. Deze instantie zal t.z.t. 'i tijdstip en de plaats van leve ring beleend maken. Vericoop en aftevering van inlandse scheerwol door soliapenhouders aan an dere instellingen of firma's, alsmede hel vervoer van inlandse scheerwol door of namens schapenhouders anders dan naar de innameplaatsen van de NeJ. Wolfe deratie, is verboden. Söhaperihouders, die aan hun leve ringsplicht hebben voldaan, zullen als premie volgens een nader bekend te ma ken regeling een bepaald gedeelte der opbrengst in de vorm van breigarens krijgen teruggeleverd. Aldus bericht, het Min. v. L. V. en V. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 28 Mei op om 4,28; onder om 8,47. Maan: 4 Juni E.K., 10 Juni V.M Hoog water ter rede van Texel: 28 Mor 9,35 en 9,56. 29 Mei 10,10 en 10,35. 30 Mei 10,47 en 11,12. 31 Mei 11,26 en 11,49. 1 Juni en 12,07. 2 Juni 0,34 en 12,51. 3 Juni 1,21 en 1,42. de koeien hebben de hele nacht, de uiers «■eer kunnen vullen. Een der ontvangers vult, de monsterflesjes, die nodig zijn om een overzicht, te krijgen van het vet gehalte der melk. Elke 14 dagen wordt de melk onderzocht. Er wordt imnie-s uitbetaald naar het vetgehalte! Het ver schil kan 3-4 et, per kg bedragen en on langs hebben we al berekend, hoeveel meer de ene koe opbrengt dan de ande re! De monsterneming is dus ook van belang met het oog op de selectie van de runderatapel. Eenmaal per week worden er monsters genomen om een onderzoek in te stei- len naar de aanwezigheid van bacteriën. De monsters gaan in reageerbuisjes, die tevoren met een blauwe kleurstof zijn gevuld. Hoe vlugger deze kleurstof ver dwijnt, hoe groter het aantal bacteriën is. Is de kleurstof binnen het uur ver dwenen dan betekent dit „slecht", van 1-4 uur betekent „matig" en van 4 uur en langer „goed". De melik, die de Texel se boeren aanvoeren is lang niet sleoht, want de controleur vertelt ons, dat er weinig „slecht", zelfs weinig „matig" er r eel „goed" genoteerd kan worden. U wist., dat de melk Van tbc-vrye koeien dus Texelse koeien van ge zond? koeien wel te verstaan, bacterie- vry uit de uier komt. Blijkt melk bij con trole dus bacteriën te bevatten, dan ligt de oorzaak niet bij de koe maar bij de omgeving. Het gebruik van bacterie- vrij gereedschap is misschien practisch uitgesloten, maar de zindelijkheid kan toch door iedereen worden belracht en raar wij vernemen; valt ooik op dit punt veel lof te zeggen Hels lawaai. De volgende stap was naar de boter- miakerij. Daar trok de centrifuge de meeste aandacht eerst, rvant dat ding maakte een hels lawaai. Nu is het hier niet zo: veel geschreeuw en weinig wol, want dat apparaat heeft een capaciteit van 5000 liter per uur. De ochtendTnelk gaat meteen naar deze centrifuge, maar de avondmeik blijft de hele nacht in de egn. oproombakken staan, nadat zij door de nieuwe koeler- is gestroomd. De kaas makers laten deize melk in de kaasbakken lopen, maar niet alles, want een 400 tot 500 liter blijft ais zgn. sdhepronm achter. Die wordt dan gepasteuriseerd en naar de roomtank gedirigeerd voor d? boterbereiding. Van de ochtendrneik wordt een deel gecentrifugeerd en de room daaruit naar genoemde tank ver voerd. Daar is dan 1400 tot 1500 liter room verzameld, die thans een vetgehal te heeft van 25 tot 30 pet. Ten slotte wordt de room door het toedienen van reincultuur zuur gemaakt Vervolgens wordt ze naar de karnton gebracht, een grote installatie, die 3200 liter inhoud heeft, met 40 pet. karnvennogen. De eerste karn begint al om kwart voor vier ie draaien. Na een kwartier tot een half uur (de temperatuur en de kwaliteit van de room spelen een rol), is de boter gereefd. Interessant was de opmrking, die de botermaker deed: „Er wordt door var- schillende hotels en pensions al weer bo ter ingeslagen!" (Slot volgt) Moge de Vogelwandeltocht door goed weer worden begunstigd! Ja, van de kiwaidteit van het weer hangt heel veel af. De regen, diie Donderdag viel pij penstelen waren het. kan de wande laars morgen geen kwaad doen, maar nftg weten wij op dit ogenblik niet, wat de Weergoden met ons voor hebben. Veel igeduimeld en het zal wel goc-d zit ten! 'Grote voldoening geeft de wetenschap dat unze burgemeester ons niet in de steek laat, d.w.z. dat ook hy aan de start verschijnt, want na die start moeten de schoenzolen zo'n 40,000 meter versleten worden. Gp zo'n onderneming kan er heel «at gebeuren! Er kan na 15 km een verleidelijke tuin.wal opdoemen of een knalgroen duinweïdje of een rieten stoeltje, buiten de Wettige Pleister plaats. Er kan een blaar gaan meedoen. Hieronder volgt het programma, dat getuigt van goede smaak. Ons brandt de vraag wie de prijzen zullen verwerven. Wie van de Texelaars zulten meedoen, of er ook kamen bij zulten zijn opge bouwd uit Sunderklaasgroepcringen of zo. Of hier ook niet een strüd zal ont vlammen zoals op die traditionele 12de Dec. Intussen blijft het een machtige prestatie, dunkt ons. al die 40 km. te tip pelen. De Texelaars zyn edhtqr ecu sportief en volhardend ras en ongetwijfeld zulten Dc Snackbar verzorgt de lunchpakket ten en zo meer zij het bolwerken tegen de vastelands? gasten, die van hun kant die eilanders eens zulten laten zien, wie de best ont wikkeld? kuitspieren heeft. Vanavond zal feest worden gevierd rondom een kampvuur dat bij liet kamp huis „De Pelikaan" aan de Kogerweg zal worden ontstoken. Wij wensen de wan delaars veel plezier, veel zon en weinig blaren. Het parcours, 15, 25, '0 km., Is aangegeven door Oranje pijlen. Voor hen, die Zaterdags op Texel ko- „Wij marcheren heel de wijde wereld door"! men, is de start hij de Ulo-school te Den Burg, Zij wandelen in de richting Oude- cihil'd en slaan voor de ijsfabriek rechts af. Zij, die Zondagmorgen op Texel ko men, starten vanaf de Openbare School ie Oudesdhild en wandelen in de ridh- Iing Den Burg, slaan bij de ijsfabriek linksaf. 15 k.m. Langs Doolhof en Hogeberg via Zuid- haffel langs Russenkerk'hof. Bij de Hoornder,weg linksaf tot Den Hoorn, Rust alleen voor de deelnemers aan de 15 km. Vervolgens door liet dorp Den Hoorn langs het schelpkleifiietspad naar de Dennen tot hotel Bosch en Duin. Rust atleten voor de deelnemers aan de 25 km. De deelnemers aan de 15 km. gaan nu v ia Rozendijk. Duinweg, Kogerweg naar de Ulo-school te Den Buig waar de fi nish is. 25 k.m. Als voren; na de rust straatweg vol gen naar Westerslag, deze volgen tot het strand. Strandwandeling tot De Koog. Rust alleen voor deelnemers aan de 40 km. De deelnemers aan de 25 km. gaan van De Koog langs de hoofdweg naar de finish. 40 k.m. Na de rust de Kampweg volgen tot paddestoel 1440, hier gaan we een hek door links en volgen het goed te bewan delen landpad. Zodra we aan onze rech terhand een hek krijgen, waarachter een straatweg begint, slaan we dit pad in, steeds door de duinen. Via de Sluftervveg slaan we by paddestoel 1784 rechtsaf en by paddestoel 1442 weer liriksaf, we zien hier het vliegveld en slaan by padde stoel 1783 weer rechtsaf. Asphaltweg volgen toe Gemaal van de polder Waui- en-Burg. Hier eer rechtsaf slaan en de asphaltweg volgen tot de finish. Mocht by slecht, weer het strand niet begaanbaar zyn dan wordt ter plaatse het parcours door het Dennenbos aan gegeven. Terwyl leden van de R.K. Landarbei- dersbond ,,St. Deus Dedit", afd. Den Burg, n Hotel „De Zwaau" in diepe ernst byeen waren gekomen 0111 de pro blemen des levens te bespreken, weer klonk enkele honderden nieters verder op in de Zwaanstraat het gejuich van uitgelaten kinderen, toeschouwers van ecu in „Casino" door de jeugd van dc R.K. St. Josephschool voor het voetlicht gebrachte non-stop-aivond. Ja. die jeugd daar beeft zich best ver maakt en met hen de oudei's, de vele ou ders, die de zaal nagenoeg vulden. Dhr P. B. Riteeo, het li.d.s., sprak een har telijk welkomstwoord, waarin hïi hoopte, dat het publiek niet. al te hoge eisen zou stellen. Na de eerste geslaagde nrs. gingen on ze verwachtingen echter automatisch op groter spanning over! En alvorens de revue hier nog eens te laten passeren, willen wy gaarne onze hulde brengen aan het hoofd der school, dhr Riteeo, on der wiens voortreffelijke leiding het to neelstukje „De Wondersteeri' op voor beeldige wijze werd vertolkt. En daarbij willen vvy tevens met ere noemen het werk van het personeel der school, dat eveneens heeft getoond op een dergelijk festijn „hun" kinderen te kunnen laten meedoen! Under leiding van dhr Spronk, zong een kinderkoor een welkomstlied, dat door dhr Spronk zelf was geschreven en gecomponeerd. Het klonk heel mooi en toen een andere zelfderyse toeschouwer ons terloops toefluisterde, dat de dirigent al verscheidene malen met eigen werk in het openbaar was opgetreden, zagen wy in hem wel een zeer trouwe dienaar van Apollo. De jeugd voerde hierop alleraardigste reidansen uit (de reidans is 'n vorm van dansen tussen het gewone dansen en de volksdans). Zy huppelden zo spontaan en vrij rond, dat de coulissen beschermd moesten worden, maar dat heb je op zo'n avond-zonder-zorgen! „Het snoepwinkeltje" wekte grote vreugde by dp kinderen-kijkers, die za gen hoe een snoeper (Annie Bakker, als jongen, verkleed) door zyn baas (Ans Ide- ma) op heterdaad werd betrapt. Guri? v. Swlnderen was de speaker oftewel het geweten. „De weei-wolf" werd voorgedragen door Ielse Beers, Willy Hin en Sjaantje Witte, liet „Appeltjesschellen" door Jo- sie Smit en Martha Smit, Toen kregen wy het eerste deel van „De Wondeisteen", toneelstuk in 3 be drijven, waarin wij eerst kennis maakten met de gebroeders Witte uit het Bur- ger-Nieuwland, Martien en Jaap. Daar komt een tovenaar, Irene Nalewozy, die een grote steen laat spreken. Ach, ach, die «ondersteen brengt wat angst en beef te weeg! Het eerste slachtoffer is een vrolijke Frans, Gerie van de Berg, die dwor de steen, Jan Buisman, tot de orde geroepen wordt. I11 liet 2e bedryf komt een vervaarlijke veldwachter, Maarten Dyt er aan te pas, die zou de stoen wel mores leren, maar hy knypt 'm als een dief. Grote schrik bevangt ook een groep scholieren, die onder leiding van hun juf, Addie Riteeo, door het bos wandelen en door de steen worden toe geroepen. Ten slotte komt de burge meester. Kees Ettiema, er ook nog by, maar niémand kan raad schaffen tot de tovenaar voor een happy end zorgt. Jan Buisman sprak de epiloog. Jan Buisman! Hoe knap declameerde hy Boerke Naas! Dat was af. Zeldzaam goed, waaraan Pastoor Persoon In zyn dankwoord dan ook nog even herinnerde Wy noemen voorts „Arbeid Adelt", door Henny Ryk en Sjaantje Witte. „Bereisde Roel" door Reina Halsema. Al met al een avond, die er evenals de orige en eerste zyn mocht. (Vorig jaar weixl opgevoerd de operette „Jantje in Modderstad". Ook o.l.v. dihr Riteeo.) Pastoor Persoon betrad het podium 0111 namens alle aan/wezigen dc jeugd en hun leiders dank te brengen. „Wij zijn tevreden, ja, wy zyn vol bewondering voor wat 11 met dit levendige materiaal hebt bereikt! De kinderen hebben deze avond uw werk beloond! Beroemde to neelspelers, aldus de pastoor, kunnen 'geen groter aandacht, hebben dan deze artisten higr. De ouders mochten consta teren, dat de onderwijzers een belangrijk dee.1 van hun taak vilten overnemen en dit ook kunnen. Daarom moeten de ou ders geheel achter de onderwijzers staan, opdat verkregen worde de heerlijke vnvcht van de godsdienstige en maat schappelijke uitgroei der kinderen. (Ap plaus). Hiermede was het einde gekomen van dit festijn, dat de jeugd ziicfh nog lang met vreugde zal herinneren.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1