Gasbron op kampeerterrein aan de Kogerweg G. Gielis ving een jonge reuzenhaai I Jm Arbeidersgezin door brand van have en beroofd Hier moet worden geholpen goec 't Was geen 1 April en toen een onzer verslaggevers Maandagavond vernam, dat op het „Kampeerterrein van der Werf' aan de Kogerweg een fluitketel te keer ging boven gas, dat „zo maar" uit de grond vloeide, tja, toen was-ie er als de kippen bij! En een kwartier later zat hij daar aan de koffie, waarvan het water was gekookt op het brongas, dat onafgebroken uit de grond spoot Klink klaar gas, vrijwel reukloos. Prima bran dend en 'n reuze kracht zat daar achter! „Wat zal ik nu weer opzetten?" sprak mej. Vermeulen vol enthousiasme terwijl ze de keuken naast haar caniine eens rondkeek: ik heb de koffie klaar, 't afwaswater is heet, het boenwater is heet, de wasketel stoomt liet is een klucht!" Dhr Jn. Kiljan lacht, want hij vindt het ook wel grappig. Eerst niet: vorige week moest hij hier een nortonpomp slaan. De puls zakte dieper en dieper, maar op 5.5 m. vertikte hij het. Opnieuw geprobeerd en ten slotte plofte hij door een plm. 20 om. dikke laag. die die weerstand had geboden. Maar wat was dat? Plots begon die zware puls (plm. 8 kg. weegr hij) te dansen als een harle kijn Gas!!!! Van de nortonbuis een slangetje naar de keuken en even later werd de eerste vlam ontstoken en nu. deze avond praten ze daar al in de ran- tine over „Onze gasfabriek". Maar wa ter moesten ze hebben. Dus een meier of zes verderop wéér geboord: wéér gas! „In die vijver in het bos van „Cali- fornië" (in 1942 door een vliegtuigbom gegraven) borrelt het ook!" zegt dhr v. d. Werf Jr. En dhr Bugel van de Koger weg komt binnen met de bewering, dat ze vorig jaar bij de Pelikaan op 15 m. ook gas hadden en dhr Jb. Bakker zegt, dat ze bij de „Kogerhoop" dat spul ook ontdekt hebben. Maar deze cantiue kan straks in de Pensiongids adverteren: „eigen gasbron, gratis vuur voor kampeerders" en mis schien ook: „gratis licht", want Kiljan Jr. is nog lang niet aan het eind van zijn experimenten! ABONNEMENTSGELD TWEEDE HALFJAAR 1949. Betalen per giro Is veel gemakkelijker dan de kwitantie afwachten en U ver mijdt incassokosten. U kunt thans het abonnementsgeld ad f2,45 als volgt aan ons overmaken: le. per postgiro nr. 652 2e. door gebruik te maken van inge sloten stortingsformulier (Indien U reeds betaald heeft kunt U dit biljet ver nietigen) 3c. door contante betaling in de Boek handel Parkstraat. Na 30 Juni a.s. worden de kwitanties ten bedrage van f 2,60 aangeboden. DE ADMINISTRATIE. GESLAAGD. Piet Eelman Azn.. Den Burg en Harm iaii Dijk, Oosterend, verwierven het di ploma R.H.B.S. UITSLAG AANBESTEDING. Dhr S. de Waard gaat een woning met kantoor aan de Parkstraat bouwen. Eer gisteren werd deze bouii aanbesteed. Laagste inschrijvers: Voigt en Bakker f 19.289,—; J. Agter f2125, -; Fa. Z Graaf f1147,M. Bakker (electra) f 456.— VIJFTIG SOLLICITANTEN. Vijftig echtparen hebben gesollici teerd naar de betrekking van vader en moeder van het Tehuis „Irene" allnei, de meeste sollicitanten zijn Vastewallers. Vader en Moeder Moenis, die 15 Mei 1925 deze functie aanvaardden gaan in de herfst hun in aanbouw zijnde woning aan de Kogerstraat betrekken. „Er is wel belangstelling voor deze functie!" „Acli, antwoordde moeder Moenis: in 1925 waren er 107 solliciterende echtpa ren!" VOOR DE KERKRESTAURATIE Vrijdagavond om half 8 wordt in het Eigen Gebruw te Oudesdhild een bazar geopend ten bate van het restauratie fonds van de Ned. Herv. kerk aldaar. Zaterdagmiddag om 2 uur gaan de poor ten opnieuw open. Dank zij de medewer king van vele firma's en particulieren, zal er veflerlei te koop zijn. Ook zijn er tal van andere attracties, zo kan men zijn behendigheid in 't spel beoefenen. Ook zal er ijs gegeten kun nen worden, bloemen te koop 'Zijn. Al met al een bazar, die zeer in de smaak eat vallen. Zondagmorgen hoopt men twee korte kerkdiensten te Houden, eerst een voor de jeugd en daarna voor volwassenen Zondagavond zullen de heer J. Visser, mw. Beumkes^Breen, mej. E. Dijt en dhr C. Spruit musikale medewerking verb- nen Ook muziekcorps VIOS zal optre den. TEXELSE MARKT WAS VLOT. Op de laatste grote markt werden 850 lammeren aangevoerd. De mark! was bijzonder vlot dank zij de uitvoer van ooien naar Tsjeoho-Sloivakije. De ram men deden weer minder dan de ooien „Je moest een heel goede ram bobben, wilde je f29 ontvangen". Véél- 12 uur was alles verkocht. Twee hokken ooien gingen voor f 43 weg (meer srihaap dan lam trouwens). Tsjecho-Slowakije kocht ruim 300 ooien, in doorsnee betaalde het 33-34 gld enkele hokken kocht (het voor f 40. Volgende week koopt het buitenland voor het laatst Er waren nog meer kooplieden dan vorige week PASTOOR VAN DIJK GEHULDIGD. Op hartelijke wijze hebben De Cocks- dorp en velen daarbuiten pastoor G. J. van Dijk gehuldigd ter gelegenheid van diens zilveren priesterfeest, waaraan ook het grote dagblad „De Tijd" met 'n artikel van J. de Waal veel aandacht wijdde. De pastoor werd Zaterdag in een lan dauer door de polder gereden: voorop Texels Fanfare, dan 12 ruiters met geel witte vlaggen en achter de landauer, waarin de pastoor met zijn ouders had plaats genomen, vier versierde Jan l'le- ziers met familieleden en leden van het feestcomité. Zaterdag werd er een kort lof gehou den, Zondag een plechtige Hoogmis, met alg. 'H. Communie, waarna de oudste kerkmeester de jubilaris namens de pa rochie een geschenk aanbood. Er waren meer cadeaux, o.a. van de congregatie en de zieken. Zeer veel bloemstukken en gelukwensen. De Zondag gehouden receptie was druk. Wij merkten o m. op burgemees ter Rehorst en echtgenote, wethouder Th. R. Hin, oud-predikant Ds. Salin en Ds. Dekker. Bij het plechtig lof werd de jubilaris geassisteerd door de h.h. geestelijken van Texel. Maandagmiddag vierden de kinderen feest en Maandagavond de volwas senen. Feestvreugde alom voor hem, die zo'n ruime plaats in aller harten ver overd heeft. (Zie ook volgend nr.) Vrijdagochtend ontucjaie ue visser G Gielis. Horntje, een vreemde vis in een der kommen. Het bleek een jong van een reuzenhaai Het dier was tamelijk i er- suft en was makkelijk te vangen. Het werd naar de Afslag te Oudesohild ver voerd, waar het door de handelaar Jim Schagen voor f 20 werd gekocht en wel voor consumptiedoeleiniden, want het vlees was in prima staat. De ids had het respectabele gewidit van 138 kg. en was 3,5 meter lang. VOETBAL OP DE SPORTDAG. Ter gelegenheid van de Sportdag van SVC speelde Zaterdagavond Texel 1 te gen een Tex. NHVB elftal. Jammer, dat het speelveld in een slechte staat ver keerde, wat voor beide elftallen vee! moeilijkhtden opleverde. Als T. aftrapt neemt, de comb, direct de bal over en zet een zeer snelle aan val op. In de achterhoede was men nog niet op toeren maar het duurde kort en T. nam het initiatief over en ook keeper Rijk moest meermalen handelend optre den. Snel waren de aanvallen aan weers zijden. Cor Timmer lost plotseling ;en zeer boog schot, Bertus raakt de bal wel maar de terugspringende bal wordt door de vrijstaande Dootjes ingeschoten, zo dat de comb, de leiding neemt. In de T- voorhoede komt meer leven, Dick met Piet snijden ondanks de hardhandige te genstand van Niek Witte, meermalen door de verdediging heen en Rijk weet meermalen nog juist op tijd te redden Henk Witte gaat door de verdediging, passeert Rijk .maar een back haalt dan met de hand de bal achter de doellijn vandaan. De strafschop wordt onberis pelijk ingeschoten, maar volgens de scheidsrechter moest worden overgeno men en ook nu werd het een voltreffer. Onze achterhoede en halfli-iie stuiten nu goed af en Herman geeft keer op keer prachtig door, terwijl Henk, Wim en Bert zich best opstellen, zodat het ui terst moeiiijk wordt, om door deze linie heen te komen. Een ver schol had bijna succes, maar Bert druikte de bal onder de lat vandaan, aan de andere kant zien we goed opbrengen van 'Henk naar 1'iet deze een prachtige pass naar Dick en met een enorme kogel ligt de bal in liet net, in welke stand tot de rust geen ver andering komt al kreeg Henk een pracht kans maar hij schoot hoog over. Na de rust werd het een eenzijdige vertoning. T. was veel sterker en de aan vallen talrijker, maar het voorhoedespe.l minder verzorgd. Een omzetting maakte het niet beter. De comb, verdedigde met man en macht en slechts eenmaal kreeg Timmer een prachtkans, die nieters werd naastgesohoten. Overigens deed Bertus het weer goed en voorkwam me nig aanval door tijdig uitlopen. In de stand kwam geen verandering. We hebben kunnen zien, dat op Texei nog een aantal heel behoorlijke spelers te vinden zijn. We noemen Timmer, De Kind, Dootjes, ook Niek Eelman deed 't best. De spil bleef stukken onder de maat. Ook de achterhoede met Rijk aan het hoofd, speelde behoorlijke partij. De verstandhouding was heel goed, zodat de inzet voor dit. sportfestijn geslaagd kan heten. VIOS zorgde voor de goede stem ming. Hoe zo'n beest in een kom, bestemd voor makrelen raakt, leek ons een raad sel, maar bij nader onderzoek aangaan de het leven van de haaien (waarvan er heel wat soorten zijn, de reuzenhaai kan bv. 7-9 meter lang worden), kwamen wij er achter: deze haai was zijn loods mannetjes gevolgd, de hors-makrelen, die de schepen begeleiden om aan de kost te komen. Ditmaal waren de lood sen echter danig uit de koers... Onze coinp., jl. Zaterdag voortgezet, gaf weer velen te genieten. A. werd ge stuit in zijn opmars door C, die de lei ding overnam. Uitslagen: adsp. A—B 1-2; adsp. DC 2-4. Onze deelname aan de athletiekwedstrijden was succesvol! De wedstrijd N'HVB-elftal ^Watervo gels eindigde in een 3-2 overwinning voor Watervogels. S.V.C De Coeksdorp. Nu de sportdag achter de rug is, wordt ds training hervat. Hedenavond half acht voor het le en 2e. Komt allen zoveel mogelijk daar de bekerwedstrij den voor de deur staan. Zaterdagmiddag gaan de adsp. hoogstwaarschijnlijk naar De Koog A. En Zondag het 2e naar De Koog. Uitslag SVC-verlotiug. Hoofdprijs, herenpolshorloge, no. 817 (groene cijfers); 2e prijs no. 455 (blauwe cijfers); 3e no. 128 (groene cijfers); 4e. no. 279 (blauwe cijfers); 5e. no. 773 (blau we cijfers) De prijzen kunt u afhalen bij J. Westdorp C 27 „Rio Grande, De Codkadorp VIJFTIG JAAR KLOKKENIST. Maandag jl. was het 50 jaar geleden, dat dhr R. Dalmeijer, te De Koog, dooi de gemeente Texel henoemd werd tot klokkenist te De Koog. Dhr H. W. de Jonoheere was in die dagen onze burge meester. 29 Aug. wordt Dalmeijer 77 jaar, hij maakt dus al deel uit van de oudste Texelaars, maar het baantje van klokke nist wil hij er nog niet aan geven. Ach, Dalmeijer heeft, nooit anders ge weten: „Mijn grootvader is 85 jaar ge worden en ik hielp hem altijd, toen ik groter werd", zegt de juibi'laris, die ei genlijk al 55 jaar geleden de Koger klok liet beieren en ons de indruk gaf, dat liij nog eens zijn diamanten feest hoopt te vieren. Dalmeijer luidde de klok reeds ter ge legenheid van de kronirig van H. M. de Koningin in 18981 Hij aerd aangesteld op een salaris van.... fló per.... jaar, maar heeft thans een bezoldiging van f 60, Nog minstens vijf jaartjes dan, jubila ris! En dan in actie voor veel feest en weinig rouw! POLDERBESTUUR. De heer Ir. J. S. Keijser, oud-plaats genoot, eigenaar van „Blandenberg", broer van wijlen de heer A. J. Keijser, dijkgraaf wan polder Eierland, werd bij K. B. benoemd tot heemraad van polder Eierland. De heer Jurr. Beumkes. te Den Hoorn, werd benoemd tot heemraad van de P.H. Polder. Klein is dit eiland en nu wij dit schrij ven, weten velen al van de felle brand, di9 Zaterdagmiddag in Eierland lieeft gewoed en een woning van „Madura", eigenaar Jhr. M. Verduyn, in as heeft gelegd. Een brand, die zo razend snel 0111 zich 'heen greep, dat de brandweer van De .C'ocksdorp o.l.v. commandant Van Hoorn voor een hopeloze taak stond want toen zij arriveerde bij ile woning van de familie P. C. Zeegers, gelegen aan de Postweg, tegenover het vlieg veld, stond dit perceel al in lichterlaaie „Wij hoorden om 5,18 uur de sirene gaan, en na 12 minuten (om half 6) ga ven wij ai water met 3 slangen, maar er viel niet meer te redden", aldus vertelde ons de commandant, die toezag bij het nablussen Brokken muur stonden als een ruïne onder de grauwe lucht, s'ier- ten rook werden door de koude wind naar het zuidoosten gedreven, vele me delevende polderbewoners keken ern stig toe. Toen passeerde op een 'honderd meter afstand een feeststoet: pastoor Van Dijk, de jubilerende pastoor van De Oooksdonp, werd in een landauer door de polder gereden, een feestelijk versierde Jan Plezier met muzikanten en ruiters op versierde paarden voorop, versierde Jan Pleziers er achter. De pastoor keek en' ernst tekende plots zijn gelaat: een Kierlander in ellende.... V De brand ontstond toen dhr Zejgers een nieuwe fles Primagas zou aanslui ten. De heer Zeegers werd door de vlammen in het gelaat getroffen. „Ik vloog er heen, toen ik rook naar buiten zag komen", aldus dhr Barliorst, die op de 'hoek Wageningse wegPost weg woont, „maar ik kon niets meer redden". Nee, de goede wil was er, maar hij. kon niets meer redden. De brand is voorbij, het gezin van dhr Zee gers, een arbeidersgezin met 5 kinde ren, is in enkele minuten van have en goed beroofd. „Hier moet geholpen nor- den", zei een lid van de Rijkspolitie (die de weg vrij maakte voor de feest stoet van pastoor Van Dijk). „hier moet geholpen worden", zei dhr J. Westdorp, gisteren door de telefoon, „hier moet ge holpen worden", is het standpunt van velen, een prachtige gedachte en nu de daad. Nu ontpoppe héél Texel zich als één vriendenkring, die in tijd van nood zich van zijn beste zijde laat zien. Hoe? Tn natura? Altijd goed en nog beter is een goed georganiseerde actie, een lijstencireulatie. En die komt! En heel even denken wij niet aan 'het bad huis en niet aan 'het consultatiebureau, TEXELAART.JES Contant f0 60 Under idres te bevr (niet eerdei dan 11 uur in boekh.) of mder nr f 0.10 meer Antieke meubelen zoals ronde tafels en stoelen, bureau cn ander antiek gevraagd mag beschadigd zijn. Br. onderno 677 aan bureau van dit blad Te k. geluidsversterker en50 grammofoonplaten. P. Haker, Sihilderwtg S 22 In prima staat accordeon te k. Adres redactie Tex. Crt. Te k. 1 p. blauwsuède schoenen m. 39'/2, 1 p. bruin leren wandel schoenen m.39'/2beidez.g.a.n. en bruine zijden japon met handwerk m. 42. Schildereinde 90 Te k. g .-vr-agd klaver- of Luzernehooi. P. Boersen, VViPemshoeve, 't Noorden Vermist een lam. Int. verzocht door J. Hin, De Nes Te k. prima vulkachel z.g.a n. West- str. 15, Oosterend Goed tehuis gezocht voor jonge hondjes, prima rattenvanger. S Keijser, 't Hoge Te k. een witte regenmantel en een witte linnen rok, Ift. 15 - 16 jaar. Kiljan, Nieuweweg 309, Oudeschild Voor direct gevraagd flink meisje voor de huishouding. Rump, Vis markt 4, Den Burg Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze Zoon en Broertje Sjef die bij het H. Doopsel de namen ontving van JOSEPHUS ANTONIUS ZACHARIAS MARIA A. M. D. Brügemann- Graaf J. H. Brügemann Julia en Yvonne Den Burg, Texel, Warmoesstraat 9, 19 Juni 1949 Met grote blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van een Zoon Maarten Cornelis P. C. VLAMING T. VLAMING-Wijbenga Wilhelminalaan 51, Den Burg, Texel 20 juni'49 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Zoon en Broertje Adriaan Jacob M. HUISMAN-Witte Jn. HUISMAN Cz en Kinderen Oudeschild 257, 18 Juni'49 maar aan dit gezin. Brand in de tegenwoordige tijd is ei zware slag, brand bij te lage verzekf ring bovendien is nog veel erger. De rode haan heeft victorie gekraaii snoer zijn 'keel, geef gul. In deze c weer geheel andere omstandigiiede, kan ook ons de ellende plotseling pvei vallen en dan. maar nee, geven w spontaan zonder meer! BALLONNEN LIEF EN LEED. De N.V. Goederenhandel Ph. Vlessin, heeft voor haar clientèle deze week tl van verrassingen, zoals uit de adv. va Zaterdag jl. blijkt. Aanleiding is het 3a jarig bestaan van de Inkoopcombina:; „Nederland", waarbij zij met 300 andei zaken is aangesloten en daardoor tege redelijke prijzen haar artikelen ka aanbieden Nu, de kinderen hebben oo feest, want bij aankoop van vijf guide aan goederen ontvangt men een ballot prachtige ballonnen, die.... heel hooi kunnen vliegen. veel vreugde gevel maar ook wel eens een traan: diep oi) der de indruk van liet verlies stond etjj peuter van een jaar of drie zijn ballon p te staren, toen de verbindingsdraa (door moeder niet vast genoeg om zij pols geknoopt) los raakte en het steed hoger willet.de wonderding het Inch ruim koos.... „Vandaag beleefd om oef nieuwe", adviseerden wij, ,,'t is immer feest!" DEMONSTRATIE MET DE „LELY" HARKKEERDER. De harkkeerder, waarmede Donderda. a.s. een demonstratie wordt gegtvef, werkt volgens 'n geheel nieuw systeen, dat buitengewoon eenvoudig is en ei| minimum van slijtage waarborgt. I) Soliager Courant spreekt van een sensl tionele uitvinding. Qolk hier weer biyk- aklus de Soh. OrL, dat eenvoud het keij! merk van het ware is. Een goot voordeel is, dat het wer geen enkele belemmering ondervim van de sterkte of de ridhting van J wind, iets wat van het het oude systeet niet gezegd kan worden. Ter vergelq king zal 'ook gewerkt worden met bekende Nicolson harkkeerder. Tenslotte kan nog worden med'gr deeld, dat de demonstratie zal worde gegeven op een perceel nabij "De Wlti Tingel", Hoorndenweg bij Den Burg B gunstig weer verwachten wij vele bi langstellenden C.v.G Voor de vele blijken va belangstelling voor en b ons huwelijk ondervondel zeggen wij, ook namer wederzijdse Ouders en F< milie, onze hartelijke dan L A. NOOllEN E C. NOOIjEN- du Porti v. Renswoudestr. 38 Del Heden overleed tot onze diepe droefhtid, na een korte onge steldheid, onze lieve Man en Zwager JAN CARST, in de leeftijd van bij na 80 jaar. Uit aller naam M. OARST-Boor., Baarn, 19 Juni 1949 Molenweg 15. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter Cornelia Marie Wij noemen haar CARLA M ROEPER-Nauta D ROEPER, Schilder Warmoesstr., Den Burg 18 luni 1949 Wim de Boer en Janny van Boven hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vin den op Vrijdag 8 Juli 1949 te 3 uur te Den Burg Texel Harlingen,Noorderhaven 53 Oudeschild 53, Receptie op de trouwdag van 4-6uurin Hotel „Texel" te Den Burg 29 Juni hopen onze ge liefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders Albert Kiewiet en Aaltje Kiewiet-Krol de dag te herdenken dat zij voor 55 jaar in de echt werden verbonden. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, is Je wens van hun Kinderen Behuwd-, Klein-en achter kleinkinderen Receptie van 3-5 uur. Schoonoordweg 1, Texel, Den Burg, Juni 1949 Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank, ook namens mijn Ouders, aan alle Bekenden en Familie, en vooral ook Fanfarecorps D.E.K. en de heer Goënga die mijn terugkomst uit Indië tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt Marn M. BAKKER, „Atlas", Den Hoorn Voor de vele blijken va belangstelling bij ons hl welijk ondervonden zegge wij, ook namens de Ouder onze hartelijke dank L. J. WEIJDT S. WEI|DT-Witl Oudeschild 143, Texel, Voor Uwe deelnemin betoond bij het overlijde van onze lieve Moede Behuwd- en Grootmoedt Zuster en Schoonzuster PIETERNELLA IEANETT KEYSER zeggen wij hartelijk danl- Familie KEYSEI Texel, Juni 1949 Voor de vele bewijze van deelneming ons be loond, tijdens de ziekte e het overlijden van mij geliefde echigenoot, be tuig ik, mede namens d Familie allen mijn hartelijk dank. C. EELMAN-Witl Weverstraat 41, Den Bur; Voor de vele bewijze van deelneming ondervon den bij het overlijden va onze lieve Moeder Behuwd en Grootmoeder ANTJE RAB betuigen wij onze oprecht dank Uit aller naam Familie SMIT Den Hoorn, Juni 1949 Getroffen door de zet vele blijken van belang stelling en deelneming b het heengaan van onz lieve, zorgzame onvergete lijke Moeder, Zuster e- Oma FREDERIKA PLAATSMAi -Boon onze hartelijke dank. Verder onze oprechte dan- aan Ds. Dekker voor d troostwoorden tot ons ge sproken en aan onze bure voor de laatste eer aa onze lieve Moeder beweze Uit aller naam P. CORNELISSE Kogerstraat 6, Den Bun

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2