9 roen wa in het karL, De Aalsmeerders trokken 1500 luisteraars Nieuwe kraan speelt met karrevracht zand Zal de schietwedstrijd stof geven voor krasse verhalen Hervormd Oosterend kreeg nieuwe predikant De Texelse Raad besprak vele onderwerpen WOENSDAG 29 JUNI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6335 COURANT Uitgave v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Evenals vorig jaar oogstte de Accor deon- en Orkestvereniging „Aalsmeer" veol succes met liaar optreden in de muzieknis te Den Burg. De accordeon is de laatste jaren zeer populair gewor den en het Park telde dan ook wel 1500 luisteraars. Evenals de saxofoon had de accorde on vroeger de naam van eert nogal „or dinair instrument" ..Schippersklavier" of „trekpiano" waren de nogal sohim- pige benamingen. Maar wie de tegen woordige instrumenten ziet en hoort bespelen, zoals de Aaksmeerders dat Zaterdagavond jl. deden, kreeg toch wel een goede indruk van de mogelijk heden di? zij ook in orkestverband bezitten. Aangevuld met contra-bas en pauken vormden ze een prachtig en semble. Namens de Stichting 1040-1045 open de dhr J. Vlaming op de hem eigen wij ze de avor.d. Hij heette in het bijzonder welkom directeur en leden van „Aals meer", mej. Koens en de heer Huisman uit Haarlem, B, en W,r commissarissen van TESO en liet bestuur van Texels Fanfarecorps. Het eerste gedeelte van het program ma bestond uit concertnrs. We noemen De Kalief van Bagdad, een Walssuite, Cavaleria Rusticana, lm Reich? des In- dra's, Ballet Egyptien en Gipsy Wo man. Het was een genot naar deze_nni- ziek te luisteren. Na de pauze kwamen verscheiden or kestleden in Volendams costuum terug. Het ensemble zal nl. van 1-10 Juli a.s. een tournee door Zwitserland maken -n we kregen nu al een proefje van wat de Zwitsers dan te genieten zullen krijgen. Begonnen werd met de mars „Officer of the Day", gevolgd door een leuke klompendans. Een wals musette en dan de „Drikus-Man". Dat dhr de Boer bewees niet alleen 'n prima dirigent te zijn maar ook een uit stekend solist, die zijn instrument van „achter naar voor" en zelfs „horizon taal en verticaal" beheerst. Zo wist hij op zijn miniatuur-accordeon zelfs met één hand een Franse chanson te ontlok ken. Een verrassing was ook het optreden van dhr Van Leeuwen met zijn zingen de zaag. Het hoogtpunt en het slot van de avond was de potpourri van Nederland se liederen. Ruim een half uur werden de aanwezigen er door geboeid. Een inleiding, een proloog met muzikale om lijsting en daarna wisselden zang, dans en accordeonspel elkaar af. Vooral de zang van mvv. Fook was prachtig. Zo heeft een vol, warm geluid, een be schaafde uitspraak en een goede voor dracht. Burgemeester Ruhorst sprak het slot woord. Hij aanvaardde sportief de taak, die de voorz. hem onverwacht op de schouders had gelegd, maar uitte te vens een duistere bedreiging aan het adres van dhr Vlaming, dat hij hem hij een voorkomende gelegenheid met ge lijke munt zou betalen. Hij wees er op, dat zelfs in de moeilijkste oorlogs jaren de humor nog vaak om de hoek kwam kijken. Ook op deze avond heeft ze niet ontbroken, hoewel het werk van de Stichting toch van zeer ernstig? aard is. Op Texel zijn 1400 donateur-s, die een vast bedrag van f2500 bijeen brengen. Aan andere giften was nog I' 1000 binnengekomen, zodat Texel geen slecht figuur slaat. Hij bracht hulde aan dhr de Boer en zijn wakkere groep en was zo vrij hun toe te roepen: „Tot volgend jaar!" WELKOM THUIS! Piet Hoogenbösch ging precies 3 jaar geieden naar Indonesië, 13 Juli komt hij met de „Ivota Inten" weer in Holland aan. Dat zal feest worden op de „Catha- rinahoeve", gelegen aan de rand van de Westermient! Met dezelfde boot komt D. J. Bakker Gzn., uit Oosterend, Weststraat 53, ook weer terug. Hij vertrok 2 jaar geleden en was dienstplichtig korporaal bij de Mariniers. TU RN FEEST. Zaterdgamiddag wordt op het sport terrein van S.V. Texel een turnfeest ge organiseerd, waaraan niet alleen Texel se gymnasten zullen- deelnemen, maar ook turners uit Alkmaar en wel 30 leden van „De Halter". Hier duiken onmiddel lijk grot? figuren op, want wij zullen r.iet minder dan de kampioen van Ne derland, dln- Klaas Boot, kunnen be wonderen! Even-eens zullen wij 't knap pe werk van dill- Volkers kunnen gade slaan, ook een eminente turner die even eens deel uitmaakt van het Nederlandse keurcorps. (Zie verder adv.). 10 Juli gaan onze turners naar het festijn in Schagen. Ditmaal ging onze belangstelling nu "ens niet uit naar de botters en blazers of naar de fraaie boten van 'PB90, daar aan de haven van Oudeschild: wij waren door dhr .J. C. Rab uitgenodigd een kijk je te nemen in de Noordoosthoek van de binnenhaven om een nieuwe kraan in werking te zien. Voor de prestaties van zo'n gevaarte neem je je hoed eerbiedig af: „Plof!" schiet zijn vervaarlijke bek in het grauwe rivierzand, dat de „Catha- rina" uit Groningen met- 400 ton tege lijk uit Nijmegen heeft aangevoerd, een proper schip, dat daar nu geduldig in het water ligl, roerloos op deze schone dag, die getuigt van de goede wil, waar mede de blijde zomer zijn intocht houdt. „Plof!" daar schoot dan die 650 kg. zware bek naar beneden op conunando van Kees du Porto, die in het kleine sl-uurhutjs was gekropen en daar nu met handles en zo manoeuvreert. Weer een ruk aan een of andere draad, de bek spert zich open en vraatzuchtig, als een waterwolf, verslindt hij zo'n 1000 kg. materiaal trekt zijn kop terug, wordt plots onwel en braakt wet hem zo even begeerlijk toescheen, weer uit, precies boven een trechter. Die trechter van 9 m3. staat bij alle chauffeurs iu een goed jachtsport. Veelal heerst onder de niet- .iagers de mening, dat je riet zo'n jacht geweer met hagel feitelijk niet mis kunt schieten. Zo'n prop hagel bestrijkt een groot vlak en dal kan niet missen zegg-n ze dan. Op het wedstrijdterrein is er natuur lijk gelegenheid zich aan ie melden als lid. Men kan dan meteen me»srhieten. Zaterdagmiddag zullen aan de Hoom- derweg op een terrein van „Mont Rosa" de geweren knallen, want dan zullen de Texelse jagers eens even demonstreren, dat zij voor Willem Teil niet hoeven on der te doen. ■Men moet deze middag in de eerste plaats beschouwen als de jaarlijkse mid dag van de Texelse jagrs. Er bestaat nl. het plan, om ieder jaar een bepaald-1 Jagersdag te houden om de band en het onderling begrip te verbeteren. Dit jaar is het dan een schietwedstrijd op klei duiven. Er was eerst gesproken over enige jachtfilms, maar de kosten namen zulk een hoge vlucht, dat er niet meer naar verhouding van genoten kon wor den..Nu heeft het bestuur gemeend, de ze wedstrijden, welke alleen voor leden van de ver. zijn georganiseerd, zo aan trekkelijk mogelijk te moeten maken. Alle deelnemers mogen een serie gra tis schieten. Een serie bestaat uit 6 scho ten. De fa. Gebr. Wever, die met de daar voor -benodigde machines het technisch gedeelte verzorgt, heeft kransen, me dailles en lauwertakken beschikbaar ge steld. H?t bestuur voegt hieraan toe n aantal jaehtbenodigdheden, zoals pa troongordels. poetsdozen, geweerriemen. iDaar het verschieten van de series nogal wat tijd in beslag neemt, beginnen de wedstrijden prompt om 2 uur, met 'n gezamenlijk vertrek vanaf „De Oranje boom" om half 2. Er wordt gerekent op grote deelname, daar deze wedstrijd als inleiding geldt voor die welke vlak voor liet openen van het jachtseizoen zal -wor den gehouden. Men heeft dus gelegen heid om routine op te doen. De deelnemers behoeven slechts hun geweer mede te nemen, daar de rest op het wedstrijdterrein verkrijgbaar is. Behalve de gratis serie, zal de prijs van een serie komen op f 2,50. Het zal van de tijd afhangen hoeveel series er verschoten zullen worden Al met al belooft dit een zeer sportie ve middag te worden. Wellicht zullen kijkers een andere kijk krijgen op de OUD-TEXELAAR KONINKLIJK ONDERRCHEroEN. Ouze vroegere eilandgenoot, dhr K. Sieben, die in 1918 te De Coeksdorp tot lichtwaehter werd benoemd, en thans liohtw achter le klasse te IJmuiden is, ontving vorige week de ere-medaill? in brons verbonden aan de Orde van Oran je Nassau wegens langdurige trouwe dienst. Dhr K. Sieben werd op Vlieland gebo ren. Hij trad in 1917 in militaire diens- op fort Erfprins te Den Helder en werd telegrafist en seiner. In 1918 bij de de mobilisatie ging bij naar vuurschip Haaks tot opleiding kustwacht. Nadat hij geslaagd was, werd zijn eer ste stand-plaats op de Eierlandse vuurto ren te De Cocksdorp. Jaren lang heeft Sieben daar uitmuntend zijn plicht ver vuld. Hij was 'n gezien persoon, zowel bij zijn superieuren als bij de inwoners van Texel en vooral het toerisme vond in dhr Sieben een welwillende vraag baak. Door zijn zeer accurate plichtsbe trachting werd Sieben bevorderd, en overgeplaatst naar de drukste kustwacht van Nederland, nl. het „Semaphore" te IJmuiden, waar zijn algemene kennis op hoge prijs werd gesteld. Overste Tiohelman, die de medaille op de borst spelde, zei, ervan overtuigd te zijn, dat zolang dhr Sieben de leiding over de IJmuidense Semaphore had, de ze steeds een pronkstuk van het loods wezen zou iblijven. Spr betrok ook mvv. Sieben in de huldiging en betoogde, dat zij steeds een grote steun «oor haar echtgenoot is geweest. De heer R. Ruttern uitte namens de N.H.Z.R.M.. de grote waardering voor het veie werk, dat. dhr Sieben heeft ver zet en prees vooral dlons opmerkzaam heid en toewijding Terecht is de Coeksdorper, die dit be richt toezond, met zijn dorpsgenoten trots op hetgeen hun oud-plaatsgenoot ten deel is gevallen! blaadje, dunkt ons! Je rijdt je wagen er maar onder, geeft een wenk en daar gaat een schuif open en onmiddrtlük stort het zand in de laadbak. In enkele seconden rijst een hoop, dan een meter of twee vooruit en je wagen is vol. Wat een verschil met vroeger, toen de werk lieden zich kromden onder de schoppe- vracht. Nu zie je de wagenveren zien derogen zakken onder de zware vracht van vier en ?en half ton. Weg er mee, naar een in aanbouw zijnd huis, naar 'n boerderij of ander object. Nieuwe wa gens rijden aan, de lange, lieve dag gaat dit zo door. „Een prachtig ding, meneer Rab!" „Hij kan vier ton heffen. Kees zit er nou voor het eerst op, 't moet nog even wennen, straks .gaat het nog beter, als-i» de slag te pakken heeft". Onvermoeid hevelt de kraan liet zware rivierzand in de. trechter, die op de wal staat, over. Een kraan van ruim 10 m. hoogte -O 11 ton gewicht. Je denkt aan vroeger jaren, toen zo'n schip kruiwagentje voor kruiwagensjo door de „Gouden Ploeg' moest word -n gelost. En laler noemde men de lier een uitkomst. Maar die werkte nog met ba lies. De grijper gaat alsmaar door, wagens met zand rijden1, af en aan, de „Gathari- na" komt lioger en hoger. De chauffeurs kijken vriendelijk en hebben schik in dit de mens dienende apparaat, dat nooit klaagt of kankert, onversaagd zijn plicht doet. Misschien uit louter pret een stuurdraad breekt en een der mannen in het ruim op zijn fiets laat springen om nieuw materiaal. Vlug, het is voor de aannemerswereld van bet grootste belang, dat de wagens in enkele seconden weer geladen en wel op weg zijn, want de wederopbouw moet snel en economisch verantwoord geschie den. OPGEGRAVEN UIT EEN OUD FORT. De heer H Nieboer vond bij afgravin gen van fort De Schans, gelegen achter de Waddenzeedijk t?n zuiden van Oude schild, een oude munt. Het Kon. Kabi net van munten, penningen en gesneden stenen te Den Haag meldde, dat het een duit of 1/8 stuiver van de prov. Holland was. De voorzijde vertoont de Hollandse maagd zittend hinnen een omheining, de keerzijde draagt de naam der provincie en het onleesbare jaartal Het Ka binet heeft in zijn administratie aante kening gehouden van de vondst LU VA VERLOTING 1949. Drie hoofdprijzen ter waarde van f 19,990,—. Trekking 29 Juli. Ten bate van de vakafdeling Model vliegtuigsport van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, van de Motor Luchtvaart d. Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart en van de Stichting -Nationaal Luchtvaartfonds, heeft de Min. v. Justitie de goedkeuring gehecht aan het houden van de jaarlijk se (ditmaal de 15e) Luva (Luchtvaart) verloting. Voor elk dezer verlotingen A, B en C is als hoofdprijs uitgeloofd een prijs ter waarde van fl 0,000, Naar keuze f 10,000,op de aankoop van een huis overal in iNederland, f10,000,— op de aankoop van een auto (prijs-klasse f6500) met gratis benzine, olie, 'banden, verzekering, belasting, e.d veestapel, stam'boekvse, ni. 4 paarden ter waarde van f5000 en 4 koeien ter waar de van f 500, De prijs per lot is 60 ct Evenals vori ge verlotingen geschiedt de trekking le 's-Gravenhage ten overstaan van het Notaris-kantoor Waldorp. De datum is vastgesteld op 39 Juli. Advertenties in dit blad vermelden nadere bijzonderhe den ten aanzien van de verdere prijzen, enz. V5 Zondag 20 Juni heeft Ds. Kleinsma zijn intrede gedaan bij de Ned. Here Gemeente te Oosterend, nadat deze ge meente geruime tijd vacant was geweest. Een jong, enthousiast predikant, di-? met beide handen het werk wil aanpak ken. Maar hij niet alléén. Samen met de gemeente hoopt hij het werk te deen „De dominee is niet 'belangrijker dan de gemeente. De kerk houdt niet op met d dominee. Belangrijk is, dat de gemeente er is. Samen moeten we een werkge meenschap zijn in dienst van Christus". Maar zo de Here het huis niet bouwt tevergeefs arbeiden zelfs bouwlieden daaraan, aldus Ds. Kleinsma. Deze woorden uit Ps. 27 vers lb waren tevens de tekst, die de predikant voor zijn preek had gekozen. Maar voir het werk gezamenlijk aan gepakt kan worden, moet de gemeente als nederige, bescheiden en kleine men sen beginnen. Christen zijn betekent: dienen, onderdanig zijn. De Kerk kent geen dictators. Na de preek zong liet kerkkoor o.i.v. dhr Flokstra de predikant toe. Ds. Dekker sprak een welkomstwoord namens de kerkeraad, de gemeente, de Ring van Texelse predikanten en het Texels Theologen Convent. Spr. weesop de goede verstandhouding onder de pre dikanten en gemen-teleden en verwacht te dan ook dat Ds. Kleinsma hier op prettige wijze zou mogen werken. Vervolgens nam de Heer Termaat het woord. Spr. hoopte, dat het de nieuwe predikant gegeven mag worden, in belde gemeenten. Oosterend en Oudeschild voor te gaan. Ds. Kleinsam dankte Ds. Dekker voor de wijze waarop deze hem tegemoet was gekomen Deze was treffend. Helaas zul len we niet lang kunnen samenwerken, aldus spr. daar Ds. Dekker naar Hemt- lum vertrekt. Spr. bedankte tevens het koor en betreurde het, dat hij zelf geen lid van liet koor zal kunnen worden, „want ik zing graag". Maar mvv. Kleins ma mischien wel? Bovenal werd de gemeente bedankt, ook namens mw. Kleinsma voor de har telijkheid en gastvrijheid waarmee zij hen tegemoet gekomen was. „Zo'n spon taniteit had ik niet verwacht! Het huwe lijkscadeau vind ik overweldigend. Hier op had ik niet durven hopen". Maar voor al sprak Ds. de wens uit, dat, wanneer iemand in moeilijkheden verkeerde, hij de pastorie niet voorbij zou gaan, waar hij of zij daar altijd twee mensen zullen vinden, die hem of haar zullen helpen, zoveel in hun vermogen ligt. Tot slot werd gezongen Gezang 121, vers 1 en 2. UITSLAG AANBESTEDING. De aanbesteding van de -boerderij „Plassendaal", in de Russenoorlog door de Duitsers verwoest, eigenares fam. Witte, had naar architectenbureau Joh. G. Brandsteder ons berichtte da volgende uitslag: J. Drijver f9,250,—; B. Giese f8,960,-: C. H. F. Duin f 9,415,Trap, Oosterend f 9,440,Gebr. Bruin f 9,960, Gunning aangehouden. PAS OP! Hct- personeel van m.s. „Voorwaarts" heeft ons gevraagd of wij eens in de krant wilden zetten, dat het uitdrukke lijk verboden is van een boot, die r.og niet gemeerd ligt, op de wal te sprin gen. Verscheidene 'heetgebakerde kna pen-met-lef 'hebben de gevaarlijke ge woonte om te Den Helder of op Texol over de railing te springen v6ór het schip goed en wel aan ligt. Weer ande ren trekken zelf de schuif open en stap pen met een air alsof die boot van hen is, op de kade. Jongens, een beetje meer eerbied voor de maatschappij, die jullie gratis ver voert! (Slot.) Haastige spoed Dhr Vlaming stelt voor om in de Juii- anastraut te Den -Burg, waar nogal eens ongelukken gebeuren, een éénrieh- tingverkeer in te voeren. De voorz. ziet zovéél gevaarlijke hoeken, tenminste die wórden gevaarlijk als een chauffeur de voorzichtigheid uit het oog verliest. Voorzichtige bestuurders maken geen brokken. Voorz. voelt weinig voor liet plaatsen van borden. (Zou de toegestane maximumsnelheid van 40 km. per uur niet tot 20 km. kunnen worden ver laagd in de dorpskom? Red.) Dhr Keijser kan -liet maar niet eens zijn met de wijze waarop de grond werd onteigend, die bestemd is voor liet uit breidingsplan van Den Burg. Hij spreekt o.m over „rentederving" van de grond, die 28 April 1948 door de gemeente werd gekocht, maar d? voorz. betoogt, dat hiervan geen sprake is en vergo den hiervan geen sprake is en vergoe ding vanaf die datum zal ingaan. Die grondovername heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Een erge opposant weigerde zelfs een bod te doen. Dhr de Waard laat dhr Keijser toegeven, dat de gemeente aan de ver traagde afwikkeling geen schuld heeft... Dhr A. Backer: die hier dwarsboom den waren mensen, die de mond vol heb ben over de gemeenschap, maar in de practijk niets voor die gemeenschap over hebben. VoorzZonder onteigening van de gronden hadden wij die nooit in handen gekregen. Wat er soms voor gevraagd w°rd. had men er zelf nooit voor be taald. Vroeger, vóór de Onteigenings wet van 1851 bestond, hebben landeige naren zich ten koste van de gemeen schap verrijkt. Komen ze op tijd klaar? Dhr A. Backer is bang, dat de iand- louwhuishoudsehool niet op tijd, 1 Sept zal klaar komen. In 3 weken had hij we:- nig vordering gezien. Voorz.: De ar chitect zit er zoveel mogelijk achter. Er hebben zich wel 80 cursisten voor dc verschillende opleidingen aangemeld, de personeelsvoorziening zal wel minder vlot toestromen: Er zijn weinig krach ten. Dhr Backer stelt plots de vraag of er geen draaimolen komt, waarom zelfs aan de redactietafel, waar eerb'u- digc stilt? moet warden betracht, ge grinnikt wordt. Voorz. stelt hem gerust: er komt een kleuterdraaimole-n. Dhr Dros informeert naar de beweiding van schapen op het vliegveld. Voorz.: er lo pen thans 100 lammeren, de liefhebberij was zeer gering. (Er werd in dit blad opnieuw geadverteerd zoals u weet). Dhr O. Keijsei kreeg van de Heideniij. op dracht 31 bunder f 15 per bunder) te maaien met een paardentractie, omdat een tractor schade zou kunnen brengen aan de bodem. Dhr N. Kikkert kocht het grasgewas van 17 bunder voor f200. Hopenlijk wordt het vliegveld volgend jaar geopend, in Aug. wordt het laatste ingezaaid. Dhr Dros vertelt dut in Z.-lüerland en De Cocksdorp lege schoollokalen voor handen varen, maar dat de jeugd, res sorterend onder resp. Hoofden der der scholen, vrijaf kreeg, omdat die Hoofden als lid van een stembureau moesten fungeren. Spr. vond het beter, dat Hoofden van scholen in dergelijke gevallen niet meer in zulke bureaux w orden benoemd. Dhr Westdorp dringt aan op verbre ding van de Achterweg te De Cocksdorp langs Hotel De Hoop, en betoogt, dat streng moet worden toegezien, op nale ving van de verordening krachtens wel ke het aan motorrijders verboden is het fietspad onder de duinen te berijden. Hij kon het nummerbord niet zo gauw ontcijferen, maar anders had hij als on bezoldigd ambtenaar in dienst van de politie een bon geschreven dezer dagen. Dhr Bruin vraagt zich af of het in sloten wegvloeien van afvalproducten door de „Eendracht" nog langer moet duren. Men komt dan in gesprek over da riolering in het algemeen, waarbij da voorz. opmerkt, dat De Koog het drin gendste om riolering verlegen is. Bij da a.s. begroting willen B en W onderzoe ken of de zo lang gekoesterde wensen van de Kogenaars in vervulling kunnen gaan. Dhr Roepe,- verdedigt de „Eendracht": het wei-vraagstuk is op de bestuursver gadering 'behandeld. Door de enorme melkaanvoer is onze positie moeilijk. Vorig jaar hebben wij zoveel mogelijke afname door de veehouders gepropa geerd, velen nemen de wei graag af, uit stekend voor de koeien, maar thans móé ten wij wel wei laten wegvloeien, er ls nu geen andere uitweg, er is wal eens over het maken van weipoeder gespro ken, maar inrichting tot verwerking zou een ton kosten, -boven de toch al hoge uitbreidingskosten. Dhr A Backer vreest, dat de vissen en de vogels in en aan de sloten weg zul len trekken door die weitoevoer, die het water verknoeit. Voorz.: Er moet Inder daad zo spoedig mogelijk een einde aan worden gemaakt, anders moet dat spul maar over de dijk.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1