9 rocn /wa in het harL, Van grote Kunst en kleine Kunst, beide met een grote K Interview met Kaart De poppenkast „Lang zullen ze leven MIJNHARDTJES -«■ Oud-Texelaars bouwen een „plaas" in de Oranje Vrijstaat School m.d. Bijbel op reis SATERDAG 2 JULI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6336 COURANT Uitgave v.h Fa LangeveJd De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel li Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rocterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per halljaar De kermis spoedt al weer ten einde, duizenden Texelaars en ontelbare gas ten hebben er reeds uren van pret en jolijt zoek gebracht, Straks behoort dit feest weer tot het verleden, maar de kermis komt weer en weer zal dhr P. Spigt het feest inluiden, zoals Maandag toen wij hem verschalkten bij het Raad huis. Johan Kaart de leider van het toneel gezelschap „De Komedianten", Koning van de fijne Humor, had natuurlijk wel 5 minuten vorjf de pers, die hem Woens dagavond in een der zalen van „De Oranjeboom" trof. „Maar langer niet, want het loopt naar achten en direct beginnen wij dus!" (Met „De Model echtgenoot i. „Meneer Kaart, vertel tl eens, kent u Texel allang?" ,Ik kom hier al jaren, de laatste vier keer met de kermis en daarvoor ook al verscheidene malen, ver voor de oorlog. In de omilog ook. Man, ik zal het nooit vergeten: we kregen bijna een bom op onze plankenpruiken, want er zat een Engelsman in de luoht en die liet zo'n peertje droppen en dat ding kwam (voor Ons) net goed terecht, vlak achter de Dokter Wagemaker „U was welkom...Alle vastelanders zijn hier welkom! Behalve toen in die oorlog natuurlijk." „Hoe komt u zo telkens op dit eiland?" „Ik hou van Texel ik beschouw deze trip als een vacantie ik ben hier graag, jammer genoeg is het altijd zo kort, hoogstens twee dagen, ditmaal wat lan ger". „Is u al lang aan het toneel?" „Al 35 .jaar ik ben nu 5*2. dus van m'n 17de af. Mijn ouders brachten eveneens een groot deel van hun leven op de planken door. Ik ben begonnen bij de Oude Koninklijke Vereniging in ifi Stads Schouwburg op het Leidse Plein. Waar mw. Man-Bouwmeester en Louis Bouwmeester hun grote triomphen vier den". „Treedt u ook wel in het buitenland op?" „Mijn films „De Vier Mullers" werd in Wenen gemaakt en „Het was 1 April" n Berlijn. Mijn laatste film is getiteld .Een Koninkrijk- voor een Huis". „Een Koninkrijk voor een huis, zegt tt?" „Ja, is die film hier nog niet ge weest?!!!!" Wij nemen een stap opzij, want viak naast ons schieten biljartballen over het groene laken en de speler, die hem van wege de kermis eens extra opzet, heeft armslag te kort zien we. Dan gaan we verder: „Dan heb ik gespeeld in „De Jantjes en in... „Malle gevallen!" „Juist". „Dat was een pracht klucht, die malle gevallen, ik zie u nog lopen in dat har nas, je lachte je een bult om dat tsjik- kend geluid, toen u het op een lopen zette, daar over het strand!" „Heeft u nog meer familieleden, die voor het voetlicht komen?" „Ja. Mijn neef Hans Kaart, die thans op weg is naar Indonesië om daar op te treden op uitnodiging van de Niwin. Hij reisde er heen door Afrika, door de Sahara. Die zit bij Laseur in de Haagse Comedie". Dan drukt Kaart ons de hand en ver dwijnt hij ijlings door een deur, die naai de grote toneelzaal voert. En even latei- gaat daar het doek al op „Zijn wij uit? Of zijn zij uit?" dachten wij intuïtief, toen wij nog even later mochten zien hoe Billy, de Model-echt genoot (Johan Kaart) en Blanny (Inge borg Winckler), de vrouw van Billy's vriend daar een heerlijke cocktail gin gen fabriceren in de zoveelste scène van het 2e bedrijf, waarin de duimschroeven van de ontrouwe gade van Blanny kra kend moesten worden aangedraaid om hem weer in liet reine spoor te brengen. In dit bijzonder aardige blijspel, waar van wij de inhoud niet meer behoeven te vertellen, want iedereen, die maar enige belangstelling voor toneelkunst heeft, is deze voorstelling gaan bijwonen. Wat een malle gevallen in „De Model- Echtgenoot" Het valt niet mee om ar tist te zijn: je moet je in een badoel a- ten opsluiten, je moet onder een bed kruipen, waarin een zwaarlijvige tegen speler ligl (Johan Kaart), je moet vrese lijk veel drinken en veel zoenen soms. De critiek kan niet anders dan lof zeggen. In de e-ersie plan's voor Johan Kaart, v.iens gebaren en voorden de zaal onbarmhartig deden schuddon van de lach, n'et even, maar de gehele avond door. Het spel van de anderen Matthieu van Eijsöen en Henk Isarin be'de voor op en Ingeborg Winckler en Josephine van Gasteren voldeed eveneens zeer Zn ook het kleine rolletje, dal Mimi Lint- velt als dienstbode vertolkte. Wol, zeer vlot en tenslotte Jail Blaaser en Frits Berger, die als kruiers ook heel grapp-g konden zijn. Op het programmablad stond nog, dat de avondjapon gedragen door Josephine van Gasteren, gemaakt was door Offermann Oauture, Amster dam, de tailleur van de fa. Briejér, knap werk, geloven we. Griezelig gluurt een met bont bedek te krokodülertkop over de rand van de poppenkast. Grote scherpe tanden staan in de halfgeopende bek. Jan Klaassen kan ieder ogenblik in één hap opgeslokt worden, want hij ziet het beest niet. Een paar honderd Texelse kinderen staan op de Vismarkt om het spel ge- schaard. Zij kijken met open monden naar de dreigende kaken. ,,'k Ben zo bang!" kiaa'gt een jochie van een jaar of vier, dat met z'n petj» scheef op z'n boL en een snotneusje on der zijn brilletje, naast ^ijn oudere zus je staat. Hij vleit ziero angstig tegen haar aan, maar zjj schudt hem ongedul dig van zich af en zegt kattig: „Als je hang bent ga je maar naar huis sta hier niet te grienen". Zij wil niet ge stoord worden en moet met de andere kinderen mee gillen, om Jan Klaassen te waarschuwen. Jan kijkt achter zich, slaat toe met een zware knuppel en de krokodil zijgt reutelend ineen. De Texel se jeugd heeft Jan Klaassen het le ven gered. Een gejuich gaat op De kin deren herademen en offeren lachend 'n dubbeltje voor Jan Klaassen Als er geen duppeltje is, dan brengt soms een kind wat drop of een peper muntje in de vrolijk beschilderde vagen, maar daarvan kan de baas van de'pop penkast, de heer Remmen, niet leven. 'Met zijn woonwagen trekt hij al 29 zo mers door steden en dorpen. Zijp gezin gaai altijd mee. De tijden waren dik wijls moeilijk, maar de he-r Remmer', gaf het niet op. Hij hangt met. hart en ziel aan zijn poppenkast. Als hij er over vertelt, raakt hij in vervoering. Is het een wonder, dat kin deren en ook dikwijls ook ouderen, in tens meeleven met Jan Klaassen's bele venissen, zoals deze man ze hun voor zet. 't Is steeds weer nieuw, en het ver veelt nooit. De dood van Pierlala, tove naar Kloemboe met de boze geesten en nog veel meer. Dit is de helle-ketel, die overmorgen weer ontmanteld zal worden. Zo zagen wij hem Maandag jl„ toen het ijzercon- structiewerk in elkaar werd gezet, De bah'ormige ruimte, waarbinnen de mo torrijders met 40-60 km. per uur rond- suizen beeft, een doorsnede van 5,5 m. VERBINDINGEN MET TEXEL. Van Texel: 5.20W; 6,15; 7,46W; 9,30Z 9.50W; 11,45; 14.40W; 15.40Z; 15.60W; 17.45W; 17.50Z. Van Den Helder: 6,30W; 8.25Z; 8,30Z; 10.20W; 10.30Z; 12.10W; 13,—W; 13.10Z 16.20W; 16.40Z; 17.30W; 19,—Z; 19.30W. ER ROMMELT IETS! Wij vernamen dat ook de schilders niet achter willen blijven om hun aan deel in de houw van een consultatiebu reau en badhuis hij te dragen. Met welk .voorstel of aanbod zij uit de hoek ko men blijft voorlopig nog een verrassing, doch er broeit iets en dan komt er meestal een donderbui achteraan, die de weg vrij maakt voor schone beloften tn de natuur en zo hoopt liet bestuur van Het Witte Kruis in stilte op. G. DE ACTIE DOET 'T UITSTEKEND. Het initiatief van de fa. Mantje is door een aantal Middenstanders OMW-gc- nomen. 't Succes is groot. De fa, Manlj; plaatste onder zijn leveranciers reeds meer dan 900 loten; Bakker's Ijzerhan del 300; de fa. Gebr. Bruin' 100. Ook de actie van Dros' Magazijn, die bij aankoop van f5,— gratis een lot verstrekt, is een groot succes. Reeds meer dan 300 loten werden door hem verstrekt. Midden standers, volgt allen dit goede voor beeld. U haalt aan het adres van onze administratie: Wilhelminalaan 45, Den Burg, zoveel circulaires met bijbehoren de folders als u leveranciers heeft, plaatst daarop uw firmastempel en giro nummer, stopt ze in een enveloppe en post ze. Gezien het resultaat van boven staande middenstanders, bewijst u het Witte Kruis er een grote dienst mede en.... u bent tegelijkertijd van de 100 loten af, die wij u ten verkoop toezon den. Vergroot uw omzet door liet voor- bpeld van Dros' Magazijn en fa. A. P. Koorn na-te volgen. Het Witte Kruis is bereid do porti te vergoeden. ONGEVAL MET ERNSTIGE AFLOOP De CoeksdOrp. Dinsdagmiddag over kwam de jeugdige P. Kikker: Bzn. een ernstig ongeval. Een luchtbanden-wagen bespannen met paard en bestuurd door dill- W de Bloois, ging door het dorp, teneinde hooi te gaan halen van de dijk. Zoals helaas maar al te vaak gebeurt, waren enkele kinderen op de wagen ge klommen. Doordat het voertuig iets moesl uitwijken en med? door de sterke afhelling van de weg, kwam het voer tuig in botsing .met het hek voor de wo ning van dhr Jb. Verberg. De kleine Piet, die juist aan de linkse buitenkant van de wagen zat, kwam ernstig in de knel. Een autoped, die juist tegen het hek stond, di'ong met het stuur door het beentje (kuit) van de ongelukkige. De eerste hulp werd verleend door 'n toevallig passerende verpleegster, die geassisteerd werd door de verste dok- lershulp (toerist), eveneens toevallig in de buurt, waarna dokter Feikema de wond hechtte. Bestuurders van auto's en voertuigen, wees toch wijzer en laat de kinderen lo pen. U doet daar zeker ouders en kinde ren een plezier mee. Even ie voren was door een dergelijk voertuig nog een au to geramd.' Hierop zaten gelukkig geen kinderen. INGEZONDEN. Met belangstelling heb ik de vooruit gang op Texel gevolgd: Landbouw school, Landbouwhuishoudsehool, Ulo, alles voor kinderen die goed kunnen e- ren. Maar ik zou (en vermoedelijk meer met my) wel eens willen weten wat in gedaan wordt voor hen, die op de lagere school niet goed of in 't geheel niet mee kunnen komen. Zover ik hot kan zien, niets! Hebben die kinderen ook niet het reoht dat er aan hen ook eens wat meer aandacht wordt besteed of wordt er door die kinderen misschien minder belasting betaald? Zo ik heb gehoord is dit geen pro bleem van vandaag of gisteren, maar er is 20 jaar geleden ook al eens over ge sproken. Ach, er is zoyeei, waarover ge praat wordt, maar daar blijft het dan ook bij. Ik hoop, dat er nu eens niet over gepraat wordt maar aangepakt, want dat kan ik u wel met zekréheid zeggen; als u de moeite neemt om de scholen eens :ia te gaan, dan zult u er versteld van slaan hoeveel van die kin deren er zijn die een onderwijzer eerder tot last dan tot plezier zijn. Een voor beeld: een jongen van 10 jaar bracht zijn rapport mee. „Lezen 5". Wat zei d jongen? „Hoe kan meester dat nu we len, ik krijg nooit een beurt!" Hopend, dat hier ook eens wat voor wordt gedaan! Met dank voor de plaat sing. Gerritsland. Jb. KOK. Ten behoeve van kinderen, die moei lijk mee kunnen komen zal t.z.t. een in richting worden geopend als dependance van de school voor buitengewoon on derwijs te Den Helder. Red ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 2 Juli op om 4,24; onder om 9,03. Maan: 3 Juli EK., 10 Juli V.M. Hoog water ter rede van Texel: 2 Juii 1,12 en 1,32. 3 Juli 2,00 en 2,22. 4 Juli 2.49 en 3,18. 5 Juli 3,4S cn 4,21. 6 Juli 4.50 en.5,31. 7 Juli 6,04 en 6.45. 8 Juii 7,1? en 7,52. NAAR HET DIAMANT! Het echtpaar A. Kieviet, cn A. Ki.-> wiet-Krol, dal Woensdag 55 jaar ge trouwd was. Midden in de kermisveek. Een der familieleden had een draaiorgel ge- engageerd en dat pierement stond 's middags een half uur in de Schoonoord- weg te kwinkeleren! 's Avonds bracht Texels Fanfarecorps een serenade, dhr Sehrama sprak liet echtpaar hartelijk toe. 't Was een gedenkwaardige dag voor Kieviet en zijn vrouw, die nog lang niet der dagen zat zijn en vol* goede moed verder gaan, naar het diamanten feest! wekken op bij geestelijke en l.chamelijke vertnoeidheia eo verdniven^aneflei^piirie^ AFSCHEID MEESTER AFMAN. Woensdagmiddag om -3 uur waren de leerkrachten, oudercommissie en de 80 leerlingen der o.l. school in De Kóog bijeengekomen om afscheid te nemen van meester Afman, die per 1 Juli ver bonden is aan de Prins Alexanderstich- ting te Zei9t, waar hij onderwijs gaat geven aan half blinde kinderen. De lieer Akkerman, hoofd der school, hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat het hem zeer speet, een zo uitstekende onderwijzer te moeten mis sen en hem dankte voor de prettige sa menwerking. Ook de voorz. van de ouderconuni^sie dhr C. M. Bakker sprak waarderend! woorden. In zijn geestig speechje uitte liij er zijn voldoening over, dat onder lei ding van de scheidende onderwijzer ook de handenarbeid der leerlingen zicht baar was vooruitgegaan. Dt leerlingen zongen nu gezamenlijk cn afscheidslied, waarna geschenken werden aangeboden, waarbij mw. Afman niet werd vergeten. De lieer Afman dankte voor de vrien delijke woorden en lof,, die hem werden toegezwaaid, maar wees er op, dat de resultaten, die konden worden bereikt, mede te danken waren aan de samen werking met het personeel, de ouder commissie en niet in de laatste plaats aan de kinderen zelf. Hem is het nooit overkomen, dat hij om 4 uur met hoofd pijn naar huis ging Tot slot wenden de kinderen getrac- teerd. Ook wij wensen de lieer Afman veel succes in zijn nieuwe werkkring. Vierfontein, Kaallaagte, Juni 1949 lil het hartje van de Oranje Vrijstaat ligt het dorpje „Kaallaagte" Op het be grip „dorpje" kan het plekje eigenlijk geen aanspraak maken het bestaat slechts uit een wachtkamertje der spoor wegen, een postkantoortje en een tien tal huizen. Zeven km. van het plekje Kaallaagte ligt de „plaas" Vierfontein, waarvan Frikkie Bobbert de eigenaar n, een welgestelde 'Mieliboer (maisboer) en zijn plaats heeft 1600 bunder Vrystaats? grond. Ik bedoel met Vrijstaatse grond, dat alles is inbegrepen, ook de bergen, de rotsen en steenachtige grond, waar alleen de kaktussen een bestaan kunnen vinden. Kilometers lang is alles een dor re, bruine heuvelachtige wereld, hier en daar onderbroken door enkele groepjes bomen. Aan de gezichtseinder zijn de uitlopers van het machtige D-rakusge- bergte nog juist zichtbaar. Dit is Boer Bobbert izijn plaas. Qnltetbare schapen en ossen en niet te vergeten de beroem de springbokken lopen over deze prairi verspreid en zijn slechts waar te nemen als kleine nietige wezentjes. Het verwondert mij steeds, dat dezs dieren nog enig voedsel in deze stofbelt kunnen vinden. Op deze plek, 350 km van Pretoria, bouwen we nu een ultra modern plaashuis, wat ongeveer f70,000 zal kpsten Onder plaashuis wordt verstaan alleen een woning voor de boer en zijn gezin, niet zoals op Texel, waar woning en schuur meestal in één geheel verenigd zijn. De schuren en -opslagplaatsen staan zo'n 100 yards van liet. plaashuis ver wijderd en vormen de intrede der farm Wij werken hier voorlopig niet. ons vie len, nl. Jaap Graaf, Nico Langhout, een Hollandse timmerman Kees Graaf en on dergetekende. Binnen enige weken zal Siem de Waal hier ook verschijnen. Hol oude plaashuis van de fam. Bobbert «staat, juist achter het in aanbouw zijnde nieuwe huis en is opgetrokken van gro te stukken uit rotsen gehouwen stenen zoals de meeste Afrikaanse plaashuken. De meeste hoeren in de Vrijstaat zijn geheel op zichzelf aangewezen en zijn dan ook dikwijls meesters in het maken van plannen, die het. eigen gerief ten goede komen. Voor alle voordelen, die het stadsleven biedt, zijn danook ver nuftige vervangingsmiddelen uitge- dacht. Voor ons Hollanders zijn al deze dingen vreemd en haast niet te geloven. Neem bv. het kerkhof der fam Bobben. Het ligt ongeveer 100 m. links van het plaashuis en heeft een oppervlakte van 25 in. in vierkant. Er 9taan 4 grafstenen en alles is tot in de puntjes verzorgd, waar Nanning Maat nog van Zou staan te kijken. Het kerkhof is een noodzake lijk ding, want het diehtetnaibijzynde stadje is Bethlehem en ligt ongeveer 80 km. van Kaallaagte verwijderd. De af standen zijn fantastisch en voor de mees te Texelaars haast ondenkbaar. De we gen zijn practisch onbegaanbaar -n worden hier „rofpad" genoemd. Groten deels zandwegen, die door hevige slag regens zo hobbelig zijn gespoeld, dat ze vergeleken kunnen worden met een gro te golfplaat BIJ deze wegen vergeleken zouden de Wester- cn Oosterenderwegen In hun oorspronkelijke staal nog Ju weeltjes zijn. Een d'-r interessantste dingen is de inlandse bevolking. Het zijn hier allen basoetoe kaffers, die wel zo rauw en dom zijn, zoals ik het nog niet gezien heb. Zeven van hen werken bij ons al3 opperman; hun taal is dikwijls voor ons onbegrijpelijk. (Leer ze- Esperanto, Pieil Red.! Ze zijn gekleed in lange wollen dekens (of wat eens een deken was), dio met spelden om het lichaam zijn ge hecht. Enkelen van hen dragen als broek een vierkante lap, die om het onderlijf zit vastgespeld, zoals mijn vrouw d; luier bii mijn dochtertje placht vast te zetten. Ik vond liet idee niet gek, alleen sta je eerst even vreemd tegen de aan blik. Wij blijven hier 14 dagen en dan gaan we voor liet weekend naar vrouw en kinderen in Pretoria. De Zondag die wij hier oveitblijven, wordt gevuld met paardrijden en schieten en een bergje beklimmen. Dit zijn leuke dingen om de tijd te breken. Het is interessant in de Vrijstaat, dooh als de 14 dagen om zijn, verlangen we allen weer naar Pretoria, naar de stad, en mensen, maar hoofdza kelijk naar je gezin. P. HILLEN. Klaas Eelman, „Noordwyk", schrijft ons: Om 4,40 uur waren we op schooi. Na dat wij gebéden en gezongen" hadden, kwamen de bussen er aan. We stapten gauw in en reden langs de dijk naar Oudeschild. De Dokter Wagemaker lag onder stoom en vertrok al gauw. In I)en Helder stonden de T KSO-auto bussen al klaar en daarmee reden we naar Wieringen. We passeerden enkel1; dorpjes en kwamen toen bij de Afsluit dijk. Langs de drie grote sluizen roden we naar het monument. We klommen er op en daar hadden we een mooi uitzicht op de dijk en zagen we Texel ook. We reden langs de twee volgende sluizen naar Friesland. We zongen, toen we Friesland -binnenreden, het Friese volkslied, dat we geleerd hadden. Na 'n poos kwamen we in Leeuwarden, zoch- eii het Fries Museum op Tegenover t museum staat een prachtig gebouw: „de Kanselarij", gebouwd in 1566-'71. Sommige kinderen kochten een ijsje en toen zyn we het museum ingegaan. Daar zagen we voorwerpen en portret ten uit de Gouden Eeuw, o.a. mooie kap pen met goud, zijde en eledstenen ver sierd, hel zwaard van grote Pier en ook veel eigenaardige sieuteh en ridderspo- ien uit de Middeleeuwen. In een restaurant dronken w> een glaasje limonade en zyn toen naar het „Oranjewoud" gereden. Daar is een grote speeltuin, waar we een hele poos hébben gespeeld. In het hotel dronken we een glaasje ranja. Toen zijn we naar Sneek gereden en hebben daar een tochtje over het Sneker meer gemaakt met een rondvaartboot. We zagen enke le zeilbootjes; hengelaars zaten naar hun dobbers te turen. We zijn weer in de bussen gestapt en ïeden naar de Afsluitdijk. In Den Hel der moesten we een tijdje wachten op boot, omdat er groente geladen werd. Maar eindelijk vertrok de boot. Op Texel Stonden de bussen weer klaar en we reden naaar Oosterend langs de dijk, terwijl we het Friese volkslied nog eens zongen. Sietske" zei, dat we het goed gezongen hadden. Onze ouders wachtten on9 op en na God gedankt, te hebben voor de fijne dag en behouden thuis komst, gingen we gau-w met hen mee.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1