I 1 Zij schoten bijna 100 kleiduiven en 80 hazen '>rddp De Texelse jagers waren goed op dreef f' \.r Daan Pool kwam met een botter naar Texel Hij fotografeerde voor het Zuiderzeemuseum Zaterdagmiddag was de voorz. van de Texelse Jagersvereniging, dhr R. Stoep- ker, zo goed op dreef (al was 't nog niet dat van Zondagnacht), dat hij alle ande re schutters de lof af stak en met dt- wisselbeker, de „Weverbeker" en eer. gouden medaille als eerste hoofdprijs huistoe gingl Hij had in totaal 55 pun ten behaald. Eigenlijk moesten wij dhr C. Dogger, P.H. Polder en K. Beumkes, de vissende jagers of jagende vissers, ge hebt Reus, in één adem noemen, want zij behaalden ieder totaal 54 punten en ver wierven daardoor belden een 2e prijs, geconcretiseerd in een zilveren medaille, die hun jagersbloed niet minder heeft doen bruisen! En dhr J. Reuvers, voor wie een haas of een vogel evenmin vei lig is, werd met 51 punten nr, 3 (bron zen medaille). Komen wij aan specificeren toe, dan duiken nog weer veel meer namen van kranige schutters op: E. Breeuwer raakte viermaal achter elkaar de klei duif, vijfmaal achter elkaar trof hij do haas; N. v. Egntond, W. v.d. Vis, 1'. Swama, Cor v.d. Werf, J. Kiewiet, KI. Troost en Jb. Eelman wisten viermaal achter elkaar een haas te raken! Vier van de vijf sohoten. Zij moesten daarna met 3 patronen over schieten op 5 m. groter afstand, dat werd dan 35 m. W. v.d. Vis schoot drie maal raak, werd daardoor nr. 2; Nic. v. Egmond werd no. 3. Bij de kleiduiven kwamen behalve ge- noemden naar voren: Lo Vermeulen, Joop Kikkert, R. Stoepker en KI. Troost ieder met 29 punten. Bij weer een andere serie (2 hoogvlie gers en een doublette) schoot R. Stoep ker alles raak, nr. 2 weid Joop Kikkert. L. Vermeulen en KI. Troost streden lang om de 3e prijs, die tenslotte door L. Vermeulen werd bemachtigd. De jacht op het lopend haas had de volgende uitslag: 1. E. Breeuwer 25 pt.; 2. W. v.d. Vis 20 pt., en 3. N. van Eg- mond 20 punten. De wedstrijd op dwarsvliegers had 't volgende resultaat: 1. Jac. Reuvers met 24 pt., 2. R. Stoepker 22 pt. en 3. H. Ver meulen 22 punten. „Er is best geschoten!" aldus de heer Wever, vertegenwoordiger van de fa, Gebr. Wever, Leeuwarden, die de wed strijden organiseerde in samenwerking met de Texelse Jagersver. „De presta ties van de jacht op kleiduiven lagen wel 20 pet. hoger dan in Friesland". Wij hebben een optelsommetje ge maakt en kwamen tot déze conclusie: in 214 schoten werden er 86 kleiduiven neergehaald (daaronder zaten dan ook doublettes, die natuurlijk zeer moeilijk te raken zijn) en van de 104 patronen, die op de lopende haas werden afge vuurd troffen er 69 doel. De volgende jagers namén deel aan de wedstrijden, die op een terrein van de boerderij „Monte Rosa" aan de Hoorn- derweg nabij Den Burg werden gehou den: L. Vermeulen; J. Reuvers; D. Drij ver; Dijker; J. Kiewiet; L. Sok; G. Dek ker; E. Breeuwer; M. A. Langeveld; F Vermeulen; W. v.d. Vis; R. Stoepker; N. van Egmond; B. Fetter; Van 't Moordende; Brejner; H. Koger; F. Drijver; C. v.d. Werf; J. Kikkert; C. Dogger; K. Beumkes; Br. Stolk; J. Eol- man; P. Meindertsma; KI. Troost; F. Swama. Wij kunnen zeggen, dat de organisatie bij de fa. Wever in goede handen was, al les verliep vlot. Het weer was zeer gun stig, ofschoon het zonnetje aardig lastig was, wanneer een kleiduif naar de zon afdreef! Toch kregen wij de indruk, dat een goeie jager min of meer immuun is voor de stekende zon, want het eerste of ficiële schot dat Zaterdagmiddag werd gegeven, kwam uit de loop van dhr Lo Vermeulen's geweer en dat Schot ging regelrecht op de zon af. Raak was ie! Do getroffen kleiduif viel zieltogend ter aarde. Zo'n goed begin bracht de stem ming er natuurlijk meteen in, L. Sok schoot de eerste raak en goed ook, maai de tweede kreeg geen korrel, waarop Vermeulen opmehkte „Die eerste hebben ze expres langzaam afgeschoten!" Zo zat de lucht deze middag niet alleen vol wild, zij zat ook vol moppen on steekjes en vol Jagerslatijn natuurlijk.... „Joop Kikkert schoot in Groningen twee ha zen tegelijk, de ene haas liep vlak ach ter de andere, R. en P. Stoepker waren er bij, vraag hun maar als je het niet ge looft. Waarom zouden wij dit in twijfel trekken?" Toen E. Breeuwer viermaal achter el kaar een kleiduif in de veren mikte (applaush werd er van verschillende kanten geroepen: „Dat kost hem een rondje" (Volgens afspraak). De duiven vlogen op een 30 m. afstand, soms nog verder In vlug tempo slingerde dhr Wever de vogels de lucht in. soms kwam de wind ér onder, dan dreven ze terug en kwamen wel eens in het publiek terecht. Een der toeschouwers kreeg zo'n duif pardoes op de wang, die later nogal schrijnde. Grappig was de assistentie, die een der schutters werd verleend, toen deze geen enkele duif van het doublette had geraakt: ogenblikkelijk na het afvuren van diens tweede patroon, knalde van enkele kanten het vuur los, eenmaal zo vlug achter de tweede patroon van de officiële schutter, dat hij verrast op- ke-k en nég niet wilde geloven, dat zün - -V En dergelijke verhalen hoorden wij Zaterdagmiddag. schot mis was geweestAch, als onze jagers een vogel zien of een haas, zijn ze al wild. Het hoeft niet eens een echte haas te zijn. Denk maar aan Zaterdag middag, toen een ijzeren haas voor de loop verscheen. Eerst werden er kleidui- venwedstrijden gehouden en daarop mocht de haas het op een lopen zetten, al die tijd zat hij rustig aan de kant van een hooischelf te wachten op het dode lijke schot. Op de plek, waar zijn hart zal zitten, werd een kleiduif aangebracht De haas werd aan een lange draad voortbewogen, door middel van een fiet sen wiel, dat achter de schelf was opge steld en waar dhr Wever dus heel vei lig kon optreden. Het dier was verbor gen achter een pak stro, rende daar ach ter vandaan langs een ruimte van een meter of zes naar een ander pak stro en bleef daar rustig zitten. Op hat. korte traject van 6 m„ dat 35 m. van de ge weren verwijderd was, moest de haas worden geraakt. Er werden krasse staaltjes van schot vaardigheid gedemonstreerd, coor jong en oud: de jongste deelnemer was de 18-jarige W. v.d. Vis, de oudste de bijna 73-jarige Langeveld. De ouderen met de routine van 20, 30 jaar, de jongeren met het vuur van de jeugd. Na de hazenjacht werd nog .eens op kleiduiven geschoten. „Je kunt hem (de duif) het best nemen als hij „stilstaat" (dus precies in de richting van de loop vliegt). „Dat is een lastige" werd er soms opgemerkt en als die dan toch ge raakt werd, kreeg de jager een open doekje. „Hoe redden jullie het met zo'n dou blette?" zeiden we tegen Langeveld, die beide duiven de volle laag had gegeven. Maar Langeveld, de succesvolle schutter, lachte ons vierkant uit: „Man, eenden schiet je altijd in doublettes!" Lo Vermeulen was de eerste, die op een doublet mocht schieten, beide raak. Hij werd met een welverdiend applaus beloond. Hij behoort eveneens tot de ou de garde van jagers, die ons heel wat uren kunnen boeien met hun krasse verhalen, allemaal van Texelse grond, want hier is wat afgeschoten, de laatste halve eeuw! Texel heeft veel wild, zowel lopend als vliegend en de Texelse jagers zijn enthousiaste schutters, die nu al weer de handen voelen jeuken. Die Za terdagmiddag smachtend naar de hemel keken toen daar allerlei vogels voorbij vlogen, vogels, die je zo maar stilletjes ongehinderd moest laten passeren, want 1 Aug. wordt de jacht op eenden pas heropend, en wie hazen willen schie ten, moeten tot 1 Oct. geduld oefenen. Toen dhr Dick Drijver een doublette voor de loop had, kwam er pardoes een meeuw tussen. Dat Drijver toen mis schoot, ligt voor de hand! Toen weer een der andere jagers trots om zich heen keek, nadat hij beide dui ven van het doublette het zwijgen had opgelegd, werd lijj nog in het ootje ge nomen ook door de opmerking: „Man, die had je best in één schot kunnen hebben Ja, ja, als lid van zo'n club moet je wat kunnen verdragen. Je moet tegen een mop kunnen en je moet in staat zijn om te pareren en onderwijl probeer je 'n mannetjesputter te worden, een eilands kampioen, een landskampioen, maar voor dat laatste komt heel wat kijken: de bekende jager Van Leijen, kampioen van Nederland, zag kans 96 van de 100 kleiduiven om zeep te brengen, en de verhalen uit diens mond hebben zek-r historische waarde! WONINGSPLITSING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat de uit voering van de premieregeling voor wo ningsplitsing in verband met uitputting van het daarvoor van Rijkswege be schikbaar gestelde crediet, wordt opge schort tot na 1 Januari 1950. Eventuele aanvragen kunnen eerst na deze datum in behandeling worden ge nomen. Texel, 6 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders van Texël De Burgemeester Mr. G. D. REHORSI De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. ZE HEBBEN GRAS GENOEG. De gemeente heeft getracht het gras gewas langs de wegen aan te besteden, maar er is niet één gegadigde komen opdagen: de boeren hebben zelf volop gras! Nu zal de gemeente het gras zeif laten maaien, want het moet er af. OPBRENGST ANJERCOLLECTE. Den Burg f 102,76; Den Hoorn f23,03; De Cocksdorp f 15,43; De Waal f 12,65; De Koog f29,41; M.-Eierland 1'17,99; Z- Eierland f 14,66; Oudeschild f 24,26; Oos terend f 28,54. Totaal bracht de collecte op Texel op f268,73, GESLAAGD. Zr A. Iveijser A. J.d. slaagde in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar voor Kraamverpleegster. Janny Bakelaar en Gerrit Kuipers, leer lingen van de school voor C.V.O., slaag den voor het toelatingsexamen voor het Lyceum te Den Helder. PROEFVAART. Gistermiddag heeft de kotter TX 24 „Nellie", het nieuwe schip van de heer W. van der Vis Wzn., van Oosterend, een proeftocht op de waddenzee ge maakt Het andere schip werd in de oor log door de Duitsers gevorderd en is nooit meer boven water gekomen.... e-V-v! HP VJ) vtj - -- - - r r n p OOSTERND UITGESTELD. Zoals Zaterdag in een adv. werd be richt, zou morgenavond door de Doops gezinde Jongerenkring het lekenspel „Michael" worden opgevoerd. Deze op voering is uitgesteld en de latere da tum wordt nog bekend gemaakt. De uit voering te De Waal op 12 Juli en die te Den Hoorn op 14 Juli gaat gewoon door. GLAS IN HET OOG. De heer A. Backer, Singel, Oudeschild, was zo ongelukkig Zondagochtend op 'n staaf ij-zer te trappen met het gevolg, dat deze tegen zijn bril sloeg. De bril brak en het glas drong in het oog. Dokter Eli- as verleende medische hulp, waarna dhr Backer de volgende dag in het zieken huis te Den Helder door Dr van Wa- veren werd behandeld. Wp' wensen hem van harte beterschap. BONTE AVOND. Het was te voorzien, dat het ensemble, dat zo'n succes heeft gehad met. de „Bon te Witte Kruis Trein" nog sens voor 't voetlicht zou komen. De reprise staat al wper voor de deur en wel op 24 Juli a s in „Casino", waar 7 Aug. eveneens wordt opgetreden. Naar we vern9men zal het program ma verscheidene nieuwe nrs. vermel den, zodat ook vele Texelaars word-n verwacht! S.V.C De Cocksdorp. .Voor de adsp. is een uitwedstrijd vatsgesteld tegen OVV A. Wie verhin derd is geve tijdig afbericht. T.E.S.O.-SERVICE! Door de in uitvoering zijnde wegen kan men plots voor een stopbord komen te staan. Dit ondervond ook de chauf feur H. C. Ran, die met een TESO-bus de (laatste tijd gebruikelijke) route Oos terend-Den Burg over de Genteweg zou rijden, maar plotseling bericht kreeg, dat. het traject van Oosterend naar de Genteweg was gestremd, zodat de halte bij „Het Wapen van Amsterdam" aan 't Kerkplein verviel. De abonné's zouden hier dus misgrijpen. Daarom nam dhr Ran een fiets en maakte hjj aan de ver schillende adressen de wijziging bekend Van service gesproken! V.O.M.O. De landelijke organisatie „Voor onze Militairen Overzee", die op haar grote vergadering op 7 Mei jl. te Arnhem ge houden in de eerste plaats protesteerde tegen de van regeringswege niet nage komen belofte, dat de bij de wet vastge stelde diensttijd niet langer dan op 2 jaar zou worden gesteld, doch tevens aan drong op het vaststellen van een bin dend demobilisatieschema, blijkt een grote activiteit te blijven ontwikkelen, aldus schrijft men ons. Ijverig worden pogingen aangewend om in elke stad, plaats of dorp een zelfstandig of gecom bineerd comité .van actie gesticht te krijgen. Zoals bekend mag worden geacht, be treft het request dat de organisatie in middels aan de regering zond: 1. een snellere repatriëring van mili tairen in de tropen; 2. het vaststellen van een bindend demobilisatissohema; 3. een afwijking van herscholing der gede- mobiliseerden; 4. de te hoge porti van postpakketten; 5. de verzorging dei- troepen; 6. de tegenstelling tussen Ma rine en Landmacht, zowel wat betreft de diensttijd als de salariëring; 7 de frau de bij het verlenen van vrijstellingen, uitstel van indiensttreding, enz. Ook in onze gemeente heeft de Lande lijke Organisatie contact verkregen met ouders en verloofden van in Indonesië dienende militairen en reeds kunnen ouders, vrouwen en verloofden van deze militairen hun instemming betuigen met de actie, door op een bij A. v.d. Slikko, Weverstraat, ter ondertekening liggen de lijst hun handtekening te plaatsen. Ook hier zal gepoogd worden een plaatselijk comité van actie samen te stellen. Het Koninklijk echtpaar, dat morgen zijn 12'ós-jarig huwelijksfeest viert. HONDEN ACHTER DE SCHAPEN. Het populaire dagblad Daily Express had de goede inval gehad kampioen schappen voor schaapherders te organi seren in Hyde Park, zodat tienduizen den Londenaars konden genieten van demonstraties v. hondendressuur die op de Britse schapenweiden doodgewone routine zijn. Engeland, Schotland en Wales hadden elk vier herders gezon den met één of twee honden, die „sing les" of „doublés" ten beste gaven. Eerst moest elke hond vijf loslopende schapen over een afstand van 500 meter naar de herder tocdrijven, dan weer van hem vandaan door een hek-opening op 120 m. afstand, door een tweede hek opening op een ander deel van het veld en naar een kring van 20 meter middel lijn. Daar moesten twee van de vijf worden geseheiden van de rest en ten slotte moesten alle naar de „kooi" wor den gedreven. De honden werden om zo te zegggen op lange afstand „bestuurd" door de her der, die stil bleef staan on uitsluitend seinen gaf op een fluit seinen voor links, rechts, liggen en wat niet al. Hel leek wel op draadloos besturen van een vliegtuig. Urenlang hebben tienduizen den, opeengepakt langs het veld en hals reikend, met bewondering de honden gevolgd, die nu eens sluipend, dan weer rennend d*e schichtige, onberekenbare schapen in de gewenste richting dreven, steeds als een marionet-met-initiatief reagerend op het gefluit van de herder. De „doublés" waren ook interessant, om dat de honden zich tot hun eigen taak moesten bepalen; de „linkse" hond bv. mag niet anders dan werk op de'Iinker- vleugel verrichten, de „reöhtse" moet zich op de ï-eohtervleugel houden; en de herder moet aparte seinen voor elk der honden fluiten. De wedstrijden zijn vlot verlopen en geen enkele hond heeft gefaald wel een prestatie in deze voor de dieren ge heel vreemde omgeving. Voor de her ders trouwens ook, want zij zijn eenza me, verlaten velden gewend, zonder tienduizenden paren ogen op zich ge richt, Ofschoon zij allen een herdersstaf hadden waren zij allerminst romantisch uitgedost met flanellen broeken en pet ten op. Het leek allemaal heel eenvoudig en gemakkelijk en de talloze honden eigenaren langs de kant keken na af loop een beetje zuchtend naar hun die ren, die maar al te vaak Oost-Indisch doof bleven voor smeekbeden in de trant van „kom dan tooli hier, engelobeesi van de vrouw". Geen wonder, dat in de krant, stond, dat in Engeland te weinig adspirant-herders zijn, zodat de schaaps bevolking niet voldoende kan worden uitgebreid om het geringe vleesrantsoen althans iets te verhogen. Volgens de deskundigen is de reden dat de mccqen van tegenwoordig geen herder willen worden, dat zij dan niet meer om de an dere dag naar de bioscoop kunnen om dat zij in eenzame, verlaten streken moe ten leven. Maar nadat ik het werk van deze schaapsherders gedemonstreerd heb gezien, geloof ik dat de reden is dat slechts weinig mensen zo met honden leren goochelen als deze kampioenen. Aldus de Londense oorr. van het „Handelsblad". Oudeschilder botters varen huistoe. de botter, die hem over de plas had ge zet, de botter van dhr en mw. G. Vlnjc, die eveneens medewerken aan de groei en bloei van het genoemde museum. „Wel, ik heb destijds een film ge maakt over het leven van de Westfrie- se boeren, het hele jaar rond en die rol prent is bij de autoriteiten in zulke vruchtbare aarde gevallen, dat zij mij opdroegen ook eens iets te gaan maken voor het museum. Ik heb hier al heel wat gefilmd: boetende vissers, een me vrouw met een Texelse kap (mw. de wed A. Koorn-Visser), de kerk van Oude schild met alles wat daar bij behoort veel steun en voorlichting van de koste res, liet Russenkerldiof, fort. De Schans, dat Napoleon liet aanleggen, oude ge bouwen zoals in de Binnenburg, waar ik o.a. het wapen van Schagen (Magnus met de roos) ontdekte. Enfin alles met betrekking tot de historie, alles wat. er nu nog is en straks tot het verleden be hoort. Wjj willen het bewaren voor dit. en de volgende geslaohten. Oorspronkelijk zouden wij alleen ach ter de oude klederdrachten gaan, vooral ac-hter de mutsen, maar u ziet.... Wij zijn nog lang niet klaar: wij gaan dp Waddeneilanden langs en dan de hele kust rondom de Zuiderzee aan met 67 plaatsen! Over het museum zelf komt u nog meer te weten bij de heer Vink". De heer Vink zit in de deur van het vooronder, hü zegt; „Het wordt gedeel telijk een openluchtmuseum Het bin nenmuseum komt volgend jaar klaar. 16 Juli wordt er een tentoonstelling ge opend, die tot 20 Aug. duurt. Daar zal men ontdekken wat het museum beoog*.: het groeiproces van de Zuiderzeecultuur uitbeelden. Alles zal overzichtelijk worden uitgestald naar tijd en tijdper ken, geen opeenhoping van spuilen. (In dustrie, godsdienst, gebruiksvoorwer pen). Zou hier op Texel nog veel te vin den zijn? In privé-verzamelingen? Wij willen het graag overnemen en waar het kostbaar is, willen wij betalen, als wjj 't maar bij onze collectie kunnen voegen. Wilt u daartoe een oproeping in de krant zetten? Wilt u alles registreren? Dan komen we t.z.t. eens kijken, het verplicht tot niets". „Wat kunt u gebruiken?" „Opgegraven voorwerpen, scheepsmo dellen, prenten, zeekaarten, landkaar ten, sieraden, klederdrachten, onderde len van 'klederdrachten oude meubels, fragmenten van scheepsuitrustingen, enz., enz. „Meneer Vink", beloofden wij, „alles zullen wij noteren!" Texelaars, kijkt eens rond, thuis of in uw omgeving, vertelt ons eens schrifte lijk of mondeling wat u weet of zélf be zit en een goede plaats zou krijgen in het Zuiderzeemuseum, heel vee) mensen zult u er gelukkig mee maken door iets af te staan voor dit mooie doel. Misschien is de haven van Oudeschild het mooiste als de zon in het Westen on dergaat en de maan glans krijgt. In ie der geval was het Maandagavond aan de haven verrukkelijk, toen daar alles tot rust was gekomen, toen de TESO-boteu de nacht ingingen, de botters zo stil aan hun touwen lagen en de vaantjes, hoog In de mast slap neerhingen. Heel lang zaam dreven er wolken uit het Oosten, vanwaar 'n lauwe wind kwam, nee, lilj kwam niet, hij woei niet, hfj was ér rondom, hij benauwde een klein beetje. Het scheen drukkend. In het stoomboot koffiehuis werden koele glazen bier ge dronken en er werd gemoedelijk ge boomd, liet was geen temperatuur om je erg druk te maken. Wij zochten Daan Pool. Iedereen kent Daan Pool gelukkig of niet, want de een had hem hier gezien „een kwartier tje geleden", de ander had hem in ue Dorpsstraat ontmoet en „daar nog met hem staan, praten" en zo tippelden wij eerst van het kastje naar de muur, maar een ogenblik later keken wij in zijn la chende snuit, waaromheen wat grijzend haar lichtte, een snuit, die opdook uit een luik van het vooronder, dat knusse kamertje, waarmede iedere botter is uit gerust. „Jc bent laat!" zei Daan Pool, „de maan schijnt al!" Hij bedoelde zijn eigen bol, die wel licht, veel kaler is dan toen hij geboren werd, al weer zo'n 53 jaar geleden. Veel kaler, dan toen hij 30 jaar geleden voor het eerst naar Texel kwam er, er later steed3 terugkeerde. Als leider van, een cabaret. Ja, ja, hij heeft wat gijn ver kocht op het toneel en hij kan het nog niet laten alles met geestige dingen ie doorkruiden. Tocli is hij nu niet naar dit eiland gekomen om de mensen aan het lachen te maken, om de humor hoog tij te laten vieren, neen, nu zijn de za ken doorspekt van ernst, hij is hier ge komen om te filmen en te fotograferen en wel voor het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen. „Hoe komt u zo achter de camera?" vroegen wij, toen wij naast hem zaten op een harde houten bank, in het een meter vijftien hoge (lage) vooronder van

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2