FRIEDRICH'S AVONTUUR Wij toeristen spotten met de mode, maar Brammetje Flapoor en z'n vrienden - De Texelse kermis bleef trekken Maar zeven dagen is een hele ruk DIE HOREN ER OOK BIJ! De redactie van de „Gids voor School reizen" (in welks Aprjl-uitgave wij ook adv. van Texelse pensionhouders aan treffen) is blij met de tienduizenden kin deren, dat er zulke fijne schoolreizen gemaakt kunnen worden, maar, schrijft ze, er zijn in Nederland 40-60,000 suiker zieken, voor zover bekend. Daaronder zijn enkele honderden kinderen. Moei lijkheden met de voeding maken, dat ze met het schoolreisje niet mee kunnen. Bestaande vacantiekolonies nemen ze ook niet op. Naar een oom of tante, naar de grootouders durft moeder ze niet te sturen; die zouden ze kunnen „doodvoe- ren". Geen snoepje, als zo jarig zijn; geen jjsco als het warm is; geen kersen en geen aardbeien; ze grijpen overal naast. Bén of tweemaal daags een insu- line-injectie, een of twee cm in d'r arm body; daar grijpen ze niet naast, daar mogen ze op rekenen tot in '.engte van Jaren. Nu is, na de oorlog, gesticht de Ned. Ver. van Suikerzieken. Secretaris is Jan Boks, Pippelingstraat 94, een, ook in d-i onderwijswereld, zeer bekend en gewaar deerd Hagenaar. Hij is de stichter; zeif suikerpatiënt evenals alle andere be stuursleden. 10,000 Suikerzieken sloten zich reeds aan. Deze jonge ver. nu wil o.m. trachten een eigen vacantiehuis te stichten. Zie hier het enige middel om deze achterblijvertjes een zomeruitstapje te bezorgen; een eigen home, waar ver pleegsters en dieëtisten de voeding rege len. De ver., echter bezit niet de middelen om tot dit doel te geraken. Maar, een volk, dat spijzigt het kind van de vij and, zal zeker de nood lenigen van die kinderen uit eigen land, waarvan de armpjes nimmer reikten tot daar, waar de dadels hangen. En hierbij moesten nu de gebruikers van de Gids voor Schoolreizen eens voor gaan met de redactie voorop. Als wij al len, werkzaam bij het onderwijs eens 5 cent. of een dubbeltje of een kwartje als we rijk zijn schonken en als op ie dere school één dat verzamelde? En als Schoolbesturen en Ouderenmmissies ook een kleine bijdrage schonken, bv. 1 cent per leerling? En als we dan die verza melde kleine gaven eens storten op of gireren naar girorekening 401246 van de Ned. Vereniging van Suikerzieken te 's-Gravenhage? Dan, ja, is de eerste stoot raak en an deren zullen bereid zijn het vacantie- huis af te bouwen. De kinderen behoren tot alle gezind ten. Op hoop van zegen JAARVERSLAG OVER 1948. DER N.Z.H.R.M. Voor het Reddingwezen aan onze kust is voortdurende paraatheid een gebie dende eis: niet alleen de levens van de onfortuinlijke zeelieden, die op onze kusten in gevaar komen, staan op het spel, doch ook de reputatie van ons land, dat de plicht heeft om te zorgen voor een voortreffelijk geoutilleerd en paraat reddingwezen. Met grote dankbaarheid kunnen we constateren, dat ook in het jaar 194S bemanningen, plaatselijke commissies en materiaal'der NZHRM de proef glans rijk doorstonden 77 ma.il werd een beroep gdaan op een reddingstation en onze boten voerm uit om assistentie te verlenen aan koop vaardijschepen, vissersvaartuigen, jach ten en vliegtuigen van Amerikaanse, Belgische, Deense, Duitse, Engelse, Fin se, Nederlandse, Noorse, Poolse en Zweedse nationaliteit. 74 schipbreukelingen werden gered; 43 Nederlanders, 23 Denen en S Duit sers. Verschillende gestrande of in ge waar verkerende vissersvaartuigen en jachten werden door de reddingboten behouden in de haven gebracht. Voorts zijn enige schepen, die in het doolhof der gronden voor ónze Waddeneilanden terecht kwamen, dank zjj de hulp der N. Z.H.R.M. veilig naar huiten geloodst Een model redding verrichtte de mrb. „Neeltje Jacoba" op 9 Februari toen tij dens zware N.W. storm het Deense s. s. .Lotte Skou" ten onder ging voor Cas- tricum 19 Denen hebben hun leven te danken aan de tijdige komst van de „Neeltje Jacoba" en de bekwame wijze waarop met de reddingboot werd gema noeuvreerd. pantalon voor een sportieve khakibroek heeft veiwisseld, de mouwen van het overhemd en branie-aehtig heeft opge stroopt. Want zo gedraagt zich een ras echte toerist-badgast. En veel anders kleedt de toeriste zich doorgaans ook niet, waar korte, sportieve fiets- en wan- delbroekjes algemene populariteit heb ben verworven. Maar in het avonduur willen wij vaak weer een duik in de garderobe doen om ten gunste van de ethiek een metamor phose te ondergaan. Van die garderobe vormt het mantelpak nog altijd een on misbaar onderdeel. Misschien hadden de lezeressen een plaatje verwacht, waarop de 'aatste strandkleding werd uitgebeeld, maar in dat opzicht lopen de smaken zo uiteen, dat wij maar geen exorbitante gevallen zullen bespreken, nodh voor „haar", noch voor „hem", die de knellende boord heel ver weg heeft gegooid, de lange door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 65. Brammetje en Menelik keken le lijk op hun neus, nu ze dat heerlijke maaltje misgelopen waren. Ze besloten maar wat over de daken rond te wan delen. tot liet donker was. Intussen ontdekten ze een mooi afdakje, en toen de maan opkwam,- klom Menelik langs 'n gootpijp naar beneden, terwijl Bram na enig aarzelen moedig de sprong omlaag waagde. 66. De afstand was eohter veel gro ter dan Bram gedacht had, en bovendien vergat hij, dat hij niet de vaste bodem van Afrika, doch slechts een schamel houten afdakje onder zich had. Hij ging er dan ook onder luid gekraak dwars doorheen, terwijl tegelijkertijd een ang stig gegil van onder het dakje opsteeg. Het mantelpak blijft altijd modern. Hoe grillig def mode soms ook kan zijn en welke wijzigingen zich ook kun nen voordoen, het mantelpak, soms ieis aangepast aan het laatste modebeeld, is en blijft elegant, chique en gekleed. De bekende filmster Lucille Ball, die op het ogenblik in de RKO Radio Film Iri- terferenc? een hoofdrol vervult, heeft in haar privé-garderobe dan ook ver schillende mantelpakjes, waarvan zij u er hierbij een tweetal laat zien. De pakjes werden ontworpen door Edward Stevenson. Eenvoudig en smaakvol. Dat is de eerste indruk die men krijgt van dit klassieke model. Op het rechtervoor- pand werd 'n kleine versiering aange- braoht, wat het jasje een apart- cachet geeft. Het rokje is vierbaans en glad. Lucille Ball draagt hierbij een witte crepe blouse, die hoog tegen de hals ligt. Verder als sieraden een korte gou den ketting en gouden oorbellen. Op de tweede foto ziet u een meer gekleed model, vervaardigd van zwarte stof. Het pakje bestaat uit een gladde rok en wijd jasje, met klokkende rug. Het geklede effect wordt nog verhoogd door de buitengewoj#i chique kanten blouse, een paarlen collier en paarlen oorbellen. De Texelse kermis heeft over belang stelling niet te klagen gehad en wie voor speld heeft, dat dit feest dit jaar zijn ei gen dood zou sterven, heeft het mis. Do kermis blijft nog wat. Wel moeten wij toegeven, dat zeven dagen kermis te lang Is. Dat Is ook nu weer overduide lijk bewezen want van Dinsdag tot eu met Vrijdag was het bezoek zeer gering. Zaterdag en Zondag daarentegen was '1 een drukte van belang, een mensenzee stroomde Zondagavond langs Vismarkt en over Groeneplaats. De lichtnamenloterij deed beste za ken. (Tussen haakjes: hoe bestaat het, dat die Texelse schone niet „een klein kusje" wilde geven, toen zij als winnares van de hoofdprijs voor een klein kusje nog een pop cadeau zou krijgen en een doos bonbons merk „Toujours 1' amou- re" en nog veel meer. De man aan de mi crofoon hield vol, zoals het een flinke man betaamt, maar niks hoor ,„zij" ver tikte het, het werd niks tussen die twee. Vreemd. Ook de lootjesman die zich tussen de rijen toeschouwers bewoog, haalde zijn schouders op en vroeg ons of wij dat snapten! Nee, dat ging boven on ze (feest)pet. Maar kostelijk was de mo raal, zo „zij" „hem" had beloofd nooit 'n andere man te kussen, hoe verleidelijk de omstandigheden ook zouden zijn. Maandagmorgen om half acht was de lichtnamentent weer spoorloos verdwe nen en de (eventueel zich bedacht heb bende) maagd zou dus het nakijken heb ben gehad). Ach er was Maandagmorgen vroeg al weer zoveel verdwenen, de meeste ten ten waren al op transport en waar zc- hadden gestaan, graaiden kleuters, tuk op kwartjes, in de rommel papieren.... De schommeltjes hingen nog, maar de zweef was weg, de jeep werd gesloopt, de motor-helleketel was nog onaange tast en zo voort. Maar die Zaterdag en Zondag! Wat 'n feest! De zweef had het druk, de Jdndei- jeep zat telkens vol, de schiettent- maak te foto na foto, lang niet gekke foto's, heel veel foto's, honderden, want keer op keer trof men de roos en dan gloei den de lampen aan, ging ergens een ca mera actief worden en stond je er op, met een scheve toet, Jan Klaasseri trok natuurlijk heel v??l publiek, jong en oud. Zo goed als Pim pelmans destijds ook door jong en oud werd verslonden. Doffe dreunen. En wat had je dan nog meer? De bumpersport deelde alsmaar apies uit en nougatdozen (met iets er in). Vrijdag was er ook nog een hoofd van Jut bij gekomen en Zondag een „Spijkerplank". Onze collega, Simson II, natuurlijk mot een doffe dreunen verkopen op Jut's kop, om te laten ziein, dat-ie nog wel anders kon dan precies op tijd uit te wij ken (in zijn Dodge) voor kleine witte paaltjes, die hier en daar in de bochten van de Hoornderweg door liet gras zijn gecamoufleerd. Vorige week vroeg nvn al: „Zet eens in de krant, dat die paal- jes, gevaar opleveren, wij zeggen: het is een kwestie van rijden, van kunnen rijden. En wat is gevaar? Zoeken wij niet het gevaar? Waarom gaan wij in de helleketel? Waarom kijken wij een meisje diep in de ogen? Is het niet om eens die gevaarlijke stap te mogen doen? En trouwens en tenslotte, vorige week was het kennis en die grasjes rondom die paaltjes, moeten die nu juist in de kermisweek gemaaid worden? Er ko- meg nog meer weken, naar wij aanne men. In de brijpot. Kprmis is het feest van de lichtzinni ge vrolijkheid. Van liet „Zo lang als do lepel in de brijpot staat dan treuren wij nog niet!" Dan neemt niemand je iets kwalijk. Op Texel tenminste. Dan mag je zond-er pardon te zeggen midden in de danszaal op ander mans tenen gaan staan en dan roept die ander wel „Hé, ben jee er ok?" Op Texel! Of je nu vreemdeling bent, geboren in een hoog huis aan een lange straat, of doodge woon tussen de schapen tuin walletjes. Want kermis verbroedert. Als er ten minste niet te veel gedronken wordt on de eilanders kunnen best maat houden, zegt men. Wat een bijzonder mooi weer heeft de kermisweek ook gebrachtl Geen won der, dat het Zondag zo ouwerwets druk was! Lindeboom, Oranjeboom, Texel, ze hadden overal de terrassen vol stoelsn en die stoelen en stoeltjes waren alsmaar bezet. Wij kwamen (aat van het strand, maar toen wij om half 10 liet kermis plein opstapten, hadden we al dadelijk door, dat er aan zitten niet behoefde ie worden' gedacht. In Hotel Texel speelde Ger Visser en de zijnen hun voortreffe lijk spel. In De Oranjeboom danste men op de goede muziek van Kwak c.s. en in „Casino" waren het Jan van Oort eu zijn staf, die de bezoekers best amuseer den. Overal vol! Toen zijn we maar eens buitenom gaan wandelen. Langs de Em- malaan en zo. De man stond hoog aan de hemel, daaronder roerloos de silhou etten van bomen en vanuit een lichte plek, uit het hartje van Den Burg, maak te zich voortdurend muziek los. Door dringend was de roep van de lichtna- menman, die hard moest schreeuwen om de motorreclame de baas te blijven. Een strategisch belangrijk punt, daar aan de Barkstraat-Groeneplaats. Volgende keer zullen die twee wel wat verder van elkaar worden gezet, die druktemakers ach, vleiender woord hebben zij ver diend, want juist die microfoon en wat er allemaal door werd getoeterd, past zo goed bij de kermis, die er sfeer en charme aan ontleent. En hier groeten wij dan de (niet ge wonnen) aapjes, de (niet gegoten) olie bollen, de (niet afgekluifde) vissen, ie (niet verzogen) nougat en de (niet ver dronken) dubbeltjes. Mét sympathie tot volgend jaar. KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat gele genheid wordt gegeven -tot kosteloze in enting en her-inenting tegen pokken voor kinotren in de navolgende plaatsen Den Hoorn: Woensdag 6 Juli a.s. te 12 uur in de openbare lagere school; De Koog: Woensdag 6 Juli a.s. te 16 uur in de o.l. sohool; Zuid-Eierland: Donderdag 7 Juli a.s. te 14 uur in de o.l. sohool; Midden-Eierland: Donderdag 7 Juli a.s. te 14,30 uur in de o.l. school; De Cocksdorp: Donderdag 7 Juli a. s, te 15 uur in de o.l, school; Oudeschild: Donderdag 7 Juli a.s. te 16 uur in de o.l. school; Oosterend: Vrijdag 8 Juli a.s. te 9,30 uur in de dokterswoning; Dc Waal: Vrijdag 8 Juli a.s. te 16,30 uur in de o.l. school: Den Burg: Zaterdag 9 Juli a.s. te 15 uur in de o.l. school. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen, te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen voor het bereiken van de leef tijd van één jaar, ingeënt dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook ge legenheid bestaan, om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op lieden nog niet werden ingeënt, te la ten inenten. De kinderen, die bij de vorige gele genheid ingeënt zijn en nog niet voor de controle zijn verschenen, worden aangeraden alsnog te verschijnen, ten einde hiervoor de vaceinebcwijzen in ontvangst te nemen. Texel. 28 Juni 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd. Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. FEUILLETON .1.) Langs de oevers van de Missisippl en, als men helemaal eerlijk wil zijn, met alleen overal angs de rivier, maar in de gehele staat Louisiana, woont een bijge lovig volk. Een jaar verschijnt daar niet eenvoudig uit de eeuwigheid, grauw en onverschillig, neen het is als een wezen, als het komt cn het kondigt aan, v at het zal brengen, iets goeds of iets kwaads. Al sinds enige tijd tenminste dat zei den de mensen langs de rivier, hadden de wolken, die over de grote vlakt.:, over de oneindige uitgestrektheid van 't brede dal voortjoegen, steeds weer .de vorm van krokodillen, die met ver open gesperde muil door de nacht kropen. Heel merkwaardig was ook, dat een zwerm wilde ganzen, tegen alle natuur wetten ill, in liet voorjaar al angstig uit de moerassen van het meer naar hoger? streken langs de rivier wegtrok. Twee oude negers vingen zo'n dier en brachten het naar de eigenaar van Fort Coligny, opdat ook hij zou inzien, dat liet jaar onheil zou brengen. De eigenaar, wien het landgoed toebe hoorde, lachte er echter om en raadde de negers aan, de wilde gans te slachten en op te eten. Maar ook hij vergat te la chen toen de rivier begon te wassen en als een wild dier raasde. Het was een droefgeestige middag in April toen Friedrieh Wilhelm Mayenne haastig door de hall liep van het station van New Orleans, want de sirene van de Saint-Louis-expres waarmede hij wil de reizen, had al tweemaal geloeid. De stationshal was vol mensen en geroep, de lampen weerspiegelden in het blanke staal van de trein. Friedrieh Mayeune liep langs de trein hij ging rakelings langs een- dronken man, moest een boog maken om een ne gerkoor, hetwelk een rasgenoot, die op reis ging, een afscheidslied toezong en zag zich plotseling genoodzaakt hele maal opzij te gaan. Want er kwam een troep pioniers aan, misschien een hon derd man, een officier aan de kop, zon der wapens, maar met- gereedschappen beladen. Jonge, weldoorvoede en gezond uitzijiHde kerels waren het, die naar het eind van de trein marcheerden, waar 'n speciale wagon voor hen gereed stond. De stationchef wilde de trein niet zon der hen laten vertrekken, omdat de bruggen over de kanalen door overstro mingen werden bedreigd e:i snelle hulp wel heel nodig kon zijn. Toen Friedrioh zijn coupé in de eer ste wagen had gevonden, trok hij zijn jas uit, wierp zijn hoed in het net, zijn handschoenen er achteraan en liet zich uitgeput in d? kussens vallen. In zijn zak kraakte het telegram, waarin zijn vader hem had verzocht, zo vlug moge lijk naar huis te komen, omdat het land goed „Fort Coligney" door het hoge wa ter werd bedreigd. Friedrieh ging in ge dachten nog eens na, welk een opwin dende, bijna avontuurlijke dag hij ach ter de rug had. Op de beurs in New Or leans had een- paniekstemming geheerst. Niemand kan overzien, hoeveel katoen-, rijst- en graanplantages door het water -zouden worden verwoest. Heel zwartgal lig gestemde mensen hadden zelfs de ondergang van de stad New Orleans voorspeld. Bijna zonder geluid zette de trein .zieli in beweging. Lantarenpalen flitsten voorbij. Een breed kanaal, waarop doffe lichtplekken weerspiegelden, gleed on der de trein door. De voorgevel van een wolkenkrabber vertoonde schelle effec ten van lichtreclames. Daar FViedrioh, als hij uit het raam keek, ten slotte niets anders meer zag dan inktzwart water, liep hij maar naar de tweede wagen. Daar was langs één van de zijwanden een bar. Een dampende koffieketel, ge schitter van glazen en drie negers, die de kopjes glimmend wreven. Friedrieh ging in een stoel -zitten en bestelde koffie. Achter elkaar kwamen nu binnen een deftig uitziende heer, twee gezette da mes, een piepjong meisje, een geestelijks en de officier, die het commando had over de pioniers. De negers bedienden de passagiers bedrijvig en steeds glim lachend met koffie, thee, icecream-soda en limonade, want het was in de zware tijden van Amerika's drooglegging. Ten slotte verscheen nog een grote, dikke man. Hij was gekleed in een veel te licht pak dat eens elegant was geweest. Nu hing het slordig om zijn zware li chaam. Zijn schoenen waren niet-ge poetst, de bovenste knoop fan zijn over hemd er af gescheurd, zijn boord gera feld. De man streek met zijn kleine, dlklce hand door het weinige haar, dat hij nog over had, liep naar de bar en fluisterde met een van de negers. Neen, mijnheer, antwoordde d!e ne ger streng. Geef me dan maar koffie, duivels- gebroed! De man, kennelijk uit zijn humeur, liet zich in een stoel vallen. Rechts van hem zat nu de oude heer, aan zijn lin kerhand had hij de officier en tegenover hem zat Friedrieh Wilhelm Mayenne. Toen hli opkeek, herkende hij hem. Mayenne! zei hij, nog steeds kwaad. Men bracht zijn koffie. Hij legde een vijfdollarbankbiljet op tafel, nam het wisselgeld op, dat hli een ogenblik in zijn hand hield en Friedrieh liet zien: Dat is alles wat ik ibeeit, Doet je dat geen plezier? Bit-ter voor zich heen la chend, stak hij een sigaret op en blies de rook met een enkele zware ademha ling in de lucht. Plotseling wendde hij zich tot de oude heer, die naast hem zat. Kijkt u die jongeman eens aan! Hij is nauwelijks derbg jaar, knap, welverzorgd, bijna als een Europeaan Klikt u eens hoe zorg vuldig hij zijn sterke, zwarte haar heeft geborsteld en kijkt u vooral eens naar zijn ogen! Ze zijn zo zacht, zo dromerig, dat- elk meisje direct onder hun beko ring komt. Dat- is de in New Orleans zo beroemde mijnheer Friedrieh Wilhelm Mayenne. Mij en vele anderen heeft hij geruïneerd! De oude heer keek naar Friedrioh. De officier tikte ongeduldig met zjin stokje tegen het gladde leer van zijn hoge laar zen. Toen draaide hij zijn stoel om, zo, dat hij met zijn rug naar de dikke man kwam te zitten. Friedrieh stond op en zei: Ten einde geen misverstand tussen u en mij te laten ontstaan, mr. Gilbert, zeg ik u maar vast, dat ik treinpersoneel kan roepen, als u mij' lastig valt. Ik kan u echter ook bij uw kraag pakken en u daar ergens in een hoek gooien en ik beloof u, dat u er blijft- liggen ook! Hij ging op een kruk bij de bar zitten. De met Gilbert aangesproken man zweeg. De trein stopte plotseling. De si rene loeide, huiten schreeuwden een paar mensen. Toen de officier de wagen verliet, volgde FYiedrich hem, nadat hij eerst tevergeefs de gordijnen opzij had geschoven om iets te kunnen zien. Buiten liepen mensen met fakkels. De trein bleef voor een brug staan, men hoorde het zuchten van de locomotief. Twee mannen, in zwartglimmende re genjassen, wisselden enige woorden met de officier. Rechts lag de grote rivier, men hoorde haar razen Een vlakke brug overspande het kanaal. Het water liep slechts twee meter onder de brug door, snel, met onheilspellend, dof gedreun (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4