WÊLuT--. i«. i i^w/mi Het Texelse schaap is vroegrijp en vruchtbaar Scheiden van Texel doet lijden! FRIEDRICH'S AVONTUUR Brammetje Flapoor en z'n vrienden .Vliegende Vleugels" 2 Potje met vet werd 117 maal op de schoorsteen gezet (Slot.) Nederlandse Wollederatie. Deze vereniging is in 1947 op coop, grondslag in gesteld. Het doel hiervan is contante betaling der wol bij inname te handhaven, deze naar kwaliten en rendement uit te betalen, wolafeet en vaststelling van de juiste prijs te rege len en een deel van de wol te verwer ken om de leden zuiver wollen goederen tegen een redelijke prijs ter beschikking te stellen. Daarom is het voor iedere schapenhouder van belang iid van deze instelling te zijn. Hij behoeft hiervoor geen inleggeld of contributie te betalen en kan ieder jaar zijn lidmaatschap op zeggen. De aansprakelijkheid is zeer klein en beperkt zich slechts tot 25 ct, per kg ge leverde wol met een minimum van f2,50 Om dus de vooroorlogse misstanden in de wolhandel te voorkomen en er voor te zorgen, dat een ieder uitbetaald V wordt naar kwaliteit, ook in de toekomst zal het voor iedere schapenhouder van belang zijn om lid r an deze org. te wor den. Ook in deze tijden van toewijzingen en distributies levert het lidmaatschap voor de leden grot? voordelen op Wolproducenten in Nederland, wordt dus allen lid van de Ned. Wolfederatie, indien gij het nog niet zift! U kunt zich opgeven als lid van uw Prov. Afd. v.d. Wolfederatie of bij het hoofdkantoor v. d. Ned. Wolfed, in Bergen (N.-H.). De grootste stamboeken in Nederland zijn achtereenvolgens N.-Holland, dat ver boven de andere uitsteekt. Hier treft men de leden aan met gemiddeld het grootst aantal ooien. Dan volgen Zuid- Holland, Friesland en Gelderland, Gro ningen en N.-Brabant. De andere stam boeken hebben een aanmerkelijk kleiner aantal lenen met minder ingeschreven schapen per stamboeklid. Eigenschappen. Een goed typisch Texels schaap is snelgroeiend. Op een leeftijd van zeven 'weken kan het een gewicht bereiken van plm. 30 kg.; in 5 maanden van plm 45 kg.; in 6 maanden van pim. 50 kg.; in 8 maanden van plm 60 kg.; in 16 maan den van plm. 90 kg.; in 18 maanden van plm. 100 kg. Het is vroegrijp en vruchtbaar. Het kan op oudere leeftijd gemiddeld 1,9 lam werpen, en 1,7 groot brengen, waaruit de grote levensvatbaarheid blijkt. Dit ;s een selectiekwestie. Het is een dier mei een groot weerstandsvermogen, waar door het voordeliger te houden is dan de ter plaatse aanwezige rassen. Hier aan heeft bet vooral zijn uitvoer naar verschillende landen t? danken. He: le vert veel en goede wol Gemiddeld 5 kg. per vacht van goede en eerste kwaliteit. Het is sober en zelfs op slechts grond te houden, terwijl het bovendien gunstig reageert op een ruime voeding. T,vpe-omschrtjvlng. Het is een ruim, vierkant, breed en diep gebouwd schaap met goede voor- en achterstand. De kop is fraai met een breed voorhoofd en kruin lussen ogen en oren, vlak en vierkant met een bre de en rechte neusrug en een zwarte of bonte neusspiegel. Een eerder korte dan lange hals met goed gedragen hoofd. Een beste, over t hele lichaam verbreide vacht, met uit zondering an de kop tot direct achter de oren en de benen tot hoogstens liet midden van de onderarm en schenkel De wol is matig lang en grijs van kleur met een flinke hoeveelheid vet- zweet, blijkend uit de licht gele kleur by de inplanting. De henen zijn correct van stand en krachtig en matig lang. Zij zijn schijnbaar kort door de grote romp- diepte. De klauweji zijn krachtig ,-n de staart is matig lang, breed en bewold, in geen geval langer dan tot de top van de hak. Minder gewenste eigenschappen; Weinig gesloten vacht. Grove wol met de Lincoln slag of de Wensleydale kuv- ketrekkeraohtige krulletjes. Harige be- wolling van broek en schenkel zijn on gewenst, terwijl neiging tot wolkraag en bewolde wangen als ontypisch moeten worden beschouwd. Een harige staart en een pijlstaart behoren tot de grote afwijkingen en slaan op het oude ras te rug. Een lichte bewolde buik is niet ge wenst, terwijl een harige buik bepaald af te keuren is. Zwarte vlekken in de wol, aan de be nen en aan het hoofd veroorzaken in de fokkerij zeer vaak ongewenste verras singen en hier dient men terdege op le letten. Zwarte vlekken aan de oren zyn geoorloofd. Vos- en griinmelbenen zijn zeer on gewenst en wijzen evenals blauwe en grinrmeikoppen op terugslag van vroe ger gebruikt? rassen. Een vaak typisch voorkomende fout is een wat lage rug bij de schoft en een wat te lange dunne hals. Wat de «taart betreft, mag deze niet krom of opgebo gen aan het eind zijn en zien wij niet graag een behaarde kale pl?k om de door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 67. Bram kwam namelijk precies in 't slaapkamertje van meneer Zandbergen terecht, die daar juist, heerlijk lag te sla pen. Met een plof viel Bram op het bed, dat met luid gekraak ineenstortte, zodat meneer Zandbergen', die olpeens nüet wist wat hem overicwam, huizenhoog gilde. 68 Bram, die maar liefst zo gauw mo gelijk wegkwam, stootte de ruit stuk en probeerde achteruit door het raam te vluchten. Dat viel echter nut mee, want het raam was precies te smal en Bram metje bleef met zijn heupen steken, zo dat hij noch voor-, noch achteruit kon. ZAKENNIEUWS. „Het eerste deel van ons Luchtvaart- Album „Vliegende Vleugels" mocht tot heden 4 herdrukken beleven en op de v ele verzoeken van onze spaarders zijn wij reeds na anderhalf jaar er toe over gegaan een tweede deel h?t licht te doen Zien", aldus berichtte ons Theodorus Niemejjer N.V. Iedereen kent Theodorus Niemejjer's tabak, koffie en thee. De tabak is van de bon. de afdeling koffie en thee zit voor wat de koffie betreft, nog vast aan de bon Om tegen de tabak, die we weer in dikke wolken van genot naar plafond en vrije hemel laten opdwarrelen, ts kunnen concurreren, heeft afd. Koffie en Thee een bijzondere attractie ge bracht, eerst Vliegende Vleugels" nr 1 en nu ligt nr 2 al voor ons Het is dus een vervolg, geschreven door de bekende luchtvaart-journalist C. van Steenderen en door R. van Loo.v met meer dan 70 tekeningen geïllustreerd. Het album behandelt naast de moder ne vliegtypen zoals; Lockheed. Glenn L. Martin, Bristol, Boeing, Convair, Si korsky, enz., eveneens de motoren en de luchthavens Een all-round luchtvaart album dus, in de ware zin des woords. De platen en plaatjes zijn verkrijgbaar op waardepunten. geknipt uit d« verpak, king van Niemeijer's Koffie en Thee. Het album zelf is a f 1,95 verkrijgbaar bij iedere kruidenier of rechtstreeks bij Th. Niemejjer N.V. Afd. Albums te staart. Bij rammen, die niet gecoupeerd mogen worden, zien wij de hier voorko mende fouten. Bij ooien, die men bii voorkeur coupeert, ziet. men dit niet. meer, daar wordt hoofdzakelijk op gelet door de resp inspecteurs bij de lamme ren-inspecties. De voornaamste oorzaken van ziekten onder de schapen en zwakgeboren lam meren zjjn factoren, die een sahapen- houder in de band heeft, en gemakke lijk kan 'bestrijden, wanneer hij hierop let. Deze zijn; le. Onvoldoende en ondoelmatige voe ding in de winter, vooral in de periode voor bet lammeren. 2e. Onvoldoende verzorging. 3e. Ontijdige bestrijding van ziekte, als leverbot, sehapenschurft en rotikreupel. 4e. Doordat er honden achter de scha pen zitten, wat wel 't moeilijkst te be strijden is. Schapen zijn voordelig als landverbe- teraars. Zij trappen de zode vaster, dank zij hun gouden voetjes. Zij verdin gen het onkruid, dank zij hun fijne bek jes, waarmede zij gedurende de winter en het vroege voorjaar all? jonge spruit jes geregeld afeten en zij kunnen wei den, waar de melk uit is, mooi kaal- schrobben. Tot. slot houden zij een arbeider uit 't land door al dit werk en leveren boven dien nog lammeren, vlees en wol. Voor dijken zijn het ideale dieren en in boomgaarden zijn het vaak de enige dieren, die er met voordeel gehouden kunnen worden, ondanks het feit, dat hun wol vaak veel te lijden heeft van 't schuren. Dit laatste schijnt men met suc ces tegen te kunnen gaan door in h«-t voorjaar, als de dieren geschoren zijn, zowel bij de oude, als de jonge dieren, wat DDT over de rug te strooien, waar ook de schapenteken niet tegen schijnen te kunnen. Dit ongedierte is hoofdzake lijk de aanleiding tot het jeuken Voordeliger Is het echter nog stam boekschapen te houden en te fokken, in plaats van gewone schapen. De voorde len zijn groot. Een regelmatige inspectie van de inspecteurs waarborgt verbete ring van de kwaliteit. Een jaarlijkse wolcontrole heeft tot gevolg een hogere wolopbrengst, en-of verbetering van de kwaliteit. Een goede registratie garandeert bij goede toepassing een verhoogde lamme- renproduetie, dank zij een doelmatige selectie bij goede toepassing van de stamboekgegevens. En tot slot vreet een slecht schaap evenveel als een goed en zal het laatste daarom met meer voordeel te houden zijn. Dit ideale schaap is slechts t? krij gen door aan de stamboekfokkerij te gaan doen, waarvan de baten aanmer kelijk groter zijn dan de lasten. P.V. Groningen, bij laatstgenoemde eveneens tegen inlevering van 100 waardepunten. G. van Stesnderen schrijft over dit fraaie album: „Ik hoop, dat ook dit al bum zich in de belangstelling van een zeer groot aantal jongelieden van 10 tut 70 zal mogen verheugen. Aan het uiter lijk zal het niet liggen: de Chef van de Afd. Publiciteit der N.V. Theodorus Nie- meiier heeft dit verzorgd en hij heeft m.i. een nog mooier boekwerk gemaakt dan het eerste album, dat. er reeds in alle opzichten zijn mocht. De plaatjes zijn mooier, er zijn weer de nodige grote foto's en een volle bladzijde beslaande tekeningen. Moeite noch kosten zijn ge spaard om van dit album een boek te maken, dat een sieraad is voor uw bcA kenplank, terwijl door de tekst de b" langstelling voor de luchtvaart nog mei zal worden gestimuleerd". KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag 10 Juli: 5e Zondag na Pint steren. Viering v.h. Feest v. kerkwl ding. Missen in Den Burg om 7,30, 8,", en 30 u. de Hoogmis. In Den Hoorn o 7,30 en 10 u. In Oosterend alleen om uur. Bieehtgel. in Den Burg van 7-7,q en in de bijkerken een half uur voor q Missen. Lof om 3 uur (niet om 7 u. vai daag). Deze week zijn de Missen om en 8 uur. Maandag: nog een H. Mis o' 9 uur. Dinsdag: nog 'n H. Mis om 7,3' Woensdag: om 7,30 u. H. Mis in Dej Hoorn, 's Av. om 7,30 Lof t.e. van de Joseph. Donderdag: nog een H. Mis o 8 u. in Oosterend. Vrijdag: om 7,30 n' 'n II. Mis. Zaterdag: bieehtgel van 5-9 i „Ik kan van je schoonheid niet schei den, maar 't gaat voorbij, voorbij...." zong een club op de boot, op de Dokter Wagemaker van onze N.V. TESO, die met rasse schreden het hoogseizoen te gemoet gaat. Die dag in, dag uit, nieu we adspirant vrienden van ons eiland over d6 plas zet, Jonge en oudoTe men sen, allemaal er op uit om hier, maar enfin, het doel hebben wij al duizend maal omschreven! Over de plas, soms de verkeerde kant uit als de boot uit Oude- schild vertrekt, de neus naar het zuiden gooit, naar die Watertoren van Den Hei der. Ach, aan alles moet weer een einde komen. Je moet weer aan de slag, 't leven eist je weer op, zoals je straks daarnet nog de ganse natuur hebt opge ëist De boot zal dadelijk naar hot zuiden varen, naar het vasteland, waar de ro mantiek minder geluid heelt,.waar de nuchtere werkelijkheid de zwaarste toon aanslaat. Je telt eens greepsgcw ijze zo'n boot af. Honderden, al tamelijk bruin gebraden mensen, jonge en ouderen. Ja! bruin. Wat hebben zij gewoekerd met die (schaars?) zon! Kijk dat achterdek, vol is het er. D? Dokter Wagemaker bevrijdt zich van do touwen, draait, schuift de haven uit en onderwijl zijn do guitaars te voorschijn gOkomen, de eerste snaren worden ge streeld, een aecoord vloeit weg, zangers sluiten zich aan en daar klinkt het lied. Het lied, dat- vertelt van de vreugde, die dit eiland bracht. Van het akelige, dat in het scheiden ligt, maar bovenal toch van het geloof in de zegeningen van het lo ven, dat straks weer nieuwe vreugde zal brengen. Je wandelt over het dek, de boo! vaart verder, de passagiersboot, die do fietsenboot, de Voorwaarts, steeds twe? lengten vóór weet te blijven. De water stand is dusdanig gunstig, dat men vlak onder de kust kan varen. Hoe schoon ligt daar het eiland on der de zomerwind en de zomerzon. Hoe goed komt vanaf liet water de heuvelvorming uit. Zie. boe hoog de Jeugdherberg ligt. Staan daar gasten te wuiven? Zie de groene tuil van 't Dool hof. De huizen van Oudeschild en de molen. De torens van de kerken in Den Burg en tot slot de slanke spits van Den Hoornder kerk, die plots wegduikt ach ter de hoge duinen aan de Mofcbaai. Dan de neutrale zone van bet Mars diep en wij zijn er. De boot mindert, maar de ouitaars krijgen pas nu hot crescendo te pakken en de zangers al voller borst. ■De boot meert, haastige passagier, die een goed plekje in de bustrein wij len veroveren, verdringen zich in gangen. Uit de kajuit stapt een dam met hoge rode kleur, van de zon, dg kleurenblind was geweest j „Buh, eindelijk, zegt ze, ,,'t werd nc® toch wel tijd, dat ik van die bank kwam „tjonge, tjonge, ze gingen maar doo) van dat potje met vet, ze zijn op hj ogenblik aan het 117de couplet, oh w{ een pret. 1" i Nee, dacht de verslaggever, nee. d5t boven op het dek! U heeft wat gemis) bet lied, dat gemaakt werd naai- aanlel] ding van de voetbalwedstrijd Den Hooii Bosch en Zee op 23 Juni 1949. 1 Hier is het: ji Reportage voetbalwedstrijd Del HoornBosch en Zee, 23-6-'49. 1 Wijze: Hup Holland, hup! Nic organiseerde in Den Hoorn 'n part, We gingen in de bus met onze vrouwe) er bij. W? kweelden en we zongen dan '4 aller hoogste lied, 1 Want wat er ons te wachten stond, dt| wisten we nog niet. Het was 'n aardig ritje in die TESO- autobus, Er was geen plaats genoeg, maar daad door toch wel lekker knu Refrein: Hup, Bosch en Zee, laat de leeuw nb t i' z'n hempie staan, 1 Hup, Bosch en Zee, trek de leeuw nu geen pantoffels aan. Hup, Bosc-h en Zee, laat je uit 't veld niet slaan, Want de leeuw op voetbalschoenen, 1 durft de hele wereld aan. I Eind'lij'k in Den Hoorn op 't Boeren- i voetbalveld, Werden er voor elf maar 8 kicksen ui', geteld. Toen eerst nog op de foto en daarna begon de strijd, En die ontbrandde spoedig in de fels: hevigheid. De meisjes langs de lijn, die schreeuw lang niet hard genoeg, Rn daardoor kwam het, dat die bal h, eerst door ons doel joeg. Refrein. Maar spoedig w?rd die lange Appie u een kleine phases, 'n Stuk of vier, vijl Korenaren, gladwe toch de baas. Hij rende ais 'n razende alieen af op doel, En gaf daardoor bij Bosch en Zee, 'n vergenoegd gevoe Hij schoot de bal haast mat de keeper samen in het net, En had daarmee de eer toen van ons Bosch en Zee gered. Refrein. Na de rust ging het voor Bosch en Zee niet meer zo goed Al hadden onze jongens nog wel spiril in hun bloed. Tot viermaal ging de bal nog tussen onze talten door. En daarna floot de scheidsrechter toch voor het einde hoor. Al werd 't dan 'n nederlaag, we hadde ïeuze pret, F.n werden met. de bus voor Bosch en Zee weer afgezet Refrein. FEUILLETON 2.) Plotseling hoorde Friedrich Wil helm Mayenne sen stem achter zich. D-> grote, zware mijnheer Gilbert stond ach ter hem en zei: Mayenne, u hebt zeker een chequeboek hü u. Ik zal ergens op nieuw moeten beginnen U bent hst mij schuldig. Friedrich draaide zich om en liep langzaam, alsof hij de man niet had ge hoord, naar de har terug. De Saint-Louis Expres zette zich weer in beweging. Bui. ten werd het mistig. De sirene loeide lang en klagend. Steeds dichter wei-den de hun tegemoet komende nevelbuien. Met de officier kwam ook de hoofdeon- ductsur de wagen in. De neger zette een dampend kopje kolfie voor hem neer. Hebt u wel eens iets over die gro te tarwespeculatie gehoord, die zoveel mensen ten gronde richtte? vroeg Gil bert, die eveneens weer was binnengeko men en zich met een woedend gebaar in een stoel had laten vallen, aan de oude lieer, die naast hem zat. - Wilt u die geschiedenis eens van iemand horen, die er bij betrokken is? Verrast liet de oude heer zich nu ont vallen: Was u een van de speculanten? Natuurlijk, antwoordde Gilbert, ik kom al 'n twintig jaar aan de beurs van New Orleans. Wat hebben we daar ge lachen, toen mijnheer Friedrich Mayen ne daar plotseling kwam opduiken. We dachten, daar komt zo'n keurig kereltje en die zal eens proberen of hij zich mis schien in onze zaken kan mengen. Ver draaid, wij hebben hem niet door gehad! De trein reed nu weer sneller, de mist hing als een natte doek tegen de ramen. Een ieder luisterde, zij het ook met te genzin, naar Gilbert. Wij wisten, dat hjj een elegante wo ning had, een piekfijn kantoor met ta fels uit glas en geruislooze schrijfma chines en al die onzin en bovendien eeti rijke vader, de eigenaar van „Fort Co- ligny", zoals die bezitting heet, die daar stroomopwaarts ligt. De officier keek naar Friedrich Mayen ne, terwijl Gilbert voortghig: Wij kochten indertijd de t-irwe op van het Midden-Westen en warm tot 'ii overeenkomst gekomen met de concur rentie van Chicago. We waren er zeker van, dat we geheel Amerika de tarwe- prijzen konden voorschrijven. Voor bijna een ieder van ons was het de grote kans van ons leven. We gooiden al ons geld in die speculatie, namen zelfs hypothe ken op onze huizen. Hij stak een nieuwe sigaret op. De of ficier maakte ongeïnteresseerd een aan tekening in zijn notitieboekje. De hoofd controleur bekeek wantrouwend Gilbert, die half fluisterend, maar toch zo, dut. een ied?r hem kon verstaan, zijn ver haal deed Toen nu de groothandelaren, de molens, de verbruikers, kopen moesten, toen wij ze zo ver hadden gekregen. dat ze onze prijzen moesten betalen, toen liep er een vloot van vrachtschepen de haven van New Orleans binnen. Ze brachten goedkope tarwe voor rekening van mijnheer Mayenne mee. Die tarwe had hij in Rusland gekocht. In een handomdraai ruïneerde hij ons, want In vier en twintig uur voldeed hij aan alle aanvragen op de markt. Iedereen kon plotseling door hem goedkope tarwe krijgen en niemand wilde ons dure graan meer hebben. Met één slag waren wij ten gronde gericht. Nu draaide Friedrich zich aan de bar om en keek de spreker in het gezicht, die een slok van zijn inmiddels koud ge worden koffie nam en zijn tegenstander wit van woede toeschreeuwde: En op de beurs stond u, Mayenne, keurig, voor naam en welverzorgd als altijd en u fluisterde ons toe, dat wij drie dingen niet bezaten: een glob?, fantasie en mo raal! Dat met die globe hadden wij kun nen veranderen, maar da! met, die fan tasie en moraal niet! Toen hij zover was gekomen, sprong de oude heer, die hem tot daar aan toe niet 'n nietszeggende glimlach had aan gehoord, van zijn sto?l op, sloeg met zijn vuist op de tafel en zei: Uit de trein moest men u gooien! Zoveel fantasie zult u toch nog wel hebber, om u te kunnen voorstellen, dat u 't brood voor de arme mensen duurder zoudt hebben gemaakt, niet waar? Alleen opdat een paar speculanten, vet en onaangenaam zoals u nog dikker en onaangenamer konden worden, daarvoor moesten milli- oenen mensen minder te eten krijgen! Gilbert, buiten zichzelf over de uit werking van zijn verhaal, keek naar dr officier. Maar die staarde slechts naai de voor het raam hangende mist. Frie drich betaalde aan de bar en verliet de restauratiewagen. Hij dacht: Zo zie ik er dus in de gedachten van een brutal.! kerel als Gilbert uitEen gelukkige speculant, dat. is alles! Hij liep door de gang naar zijn cou pé en keek op zijn horloge. In een uur zou hij op de plaats van zijn bestem ming zijn. De SainteLouis Expres stopte aan een station tegenover „Fort Oolig- ny", het landgoed van zijn vader. Van daar moest men zich met een motorboot laten over zetten. Met zulk een mistig weer was het geen prettig ooruitoieht. Terwijl hij daaraan dacht, moest hij zijn ingeslapen. Want plotseling stond de conducteur voor hem en zei: Uw sta tion, mijnheer Mayenne! Friedrich trok zijn jas aan, zette zijn hoed op en reeds stopte de trein. HOOFDSTUK II. De lampen van het nietige stationne tje, dat tegenover Fort Coligny lag en zijn bestaan alleen te danken had aan een in de buurt gelegen oefenkamp voor troepen, waren al weer uitgedraaid. Een steegje, dat ook bij het plaatsje hoorde, leidde, schuinaflopend, naar de rivier. Het bestond uit een paar kleine huizen, half uit hout, half uit steen gebouwd, uit winkels, een paar kleermakerijen, drie haastig uit beton opgetrokken bioscope en dergelijke gebouwen, overeenkomen' met de behoeften van een garnizoenf plaatsje Van dichtbij hoorde hij liet bruise van de rivier. Een dikke mist hing o: de weinig talrijke lampen. Een zwart kat gleed door het steegje, dat Gilbei de afgedane tarwespeculant, afliep. H spuwde geërgerd naar haar, nam d huizen op en vloekte kwaadaardig. Hj enige wat hem troostte, was. dat Fri drich Mayenne hem niet bad kunne' zien, toen hij eveneens aan het kleir station uitsfepe. Besluiteloos bleef hij stqan, in zij donkere, met bont gevoerd? jas, ee laatste overblijfsel uit betere dagen, d zijn hoofd een zwarte bolhoed. Door steegje trok de mist, doffe lampen gi ven een geelachtig licht, ergens hoorc men zingen. Uit de dichte, gele nev kwamen twee soldaten te voorschijn, d een dronken matroos tussen zich i sleepten en een ook Gilbert wel beken' doch niet bepaald fatsoenlijk, lied gala den. Hij bleef staan en vroeg: Zeg jongeD waar kan ik een klein slokje krijgen? Neem liever een grote! antwoord! een der soldaten. Waar? De man wees met zijn duim over zi schouder. Hü had moeite de matron die erg heen en weer slingerde, overeir te houden. „In Mary's thee-salon zei h Dank je, zei Gilbert en liep door (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4