Cjroen ^warL-Jexels in het harL. m Jonge Hilversummers assisteren bij het binnenhalen van^de oogst T. E. S. O. bracht op 23 Juli 6000 gasten Zomeruitverkoop De Zeemeeuw" van T.E.S.O. heeft tweemaal zoveel passagiers als vorig jaar ,,Het lijkt hier (op de Vliehorsj wel een woestijn roept een enthousiaste Amsterdammer De zwarte schapen moeten worden opgeruimd De Buitenlanders beschouwen de zwarte wol als fokonzuiverheid Meisje lief WOENSDAG 27 JULI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6343 COURAN Uitgave v.h. Fa Langeveld De Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar We schreven destijds al uitvoerig over de plannen om de hoogste twee klassen van het R.K. Lyceum te Hilver sum ook dit jaar uit te nodigen hun steentje bij te dragen tot het binnenha len van de bloembollen, en aardappel oogst. Zaterdag 16 Juli zijn deze jonge enthousiaste arbeidskrachten aangeko men, zij hebben hun intrek genomen in de grote schuur van dhr B. Bakker te genover „Sarrasani" aan de Kogenveg. In een onderhoud met de Directeur der school, dhr G. Dekker, deelde deze ons mede, dat het corps 110 man sterk is Het ligt in de bedoeling de bloembollen- kwekers en aardappeltelers gedurende 14 dagen te assisteren. Tien bollenkwe- kers hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt. Het contact werd gelegd via de Ver. v. Bloembollencultuur en de Stichting v.d. Landbouw, 's Morgens om 7 uur start men naar het arbeidsterrein om daar 7'/a uur zijn beste prestaties te leveren. Br zal plm. 15 bunder bollen worden gerooid. Zondag 'hebben wij hen even opge zocht, het liep al tegen de avond en zij verenigden zich juist aan de maaltijd: dikke boterhammen, goed belegd. De stemming was tip top, hetgeen de dinc- teur en de 4 leraren(essen) .zichtbaar voldeed. Allen waren vol goede moed als voor een veldslag, die ontegenzeggelijk gewonnen zou worden. Zij lieten zich 't eten goed smaken. Het is te voorzien dal de maaltijden er de komende dagen nog beter in zullen gaan na zo'n dag van aanpakken, van spiePbeproevii.g in de gezonde buitenlucht. Wij wensen hun 'n gelukkige tijd en veel zon. Jammer! Maandag 18 Juli begon het niet best en viel de regen 's morgens hij stromen neer, het water doorweekte de grond, zodat het de eerstvolgende uren niet prettig werken was.... Maar bet „verleden" het ensemble is hier voor het derde jaar heeft bewezen, dat zij voor geen kleintje vervaard zijn: het be kende „Regen, wind kan ons niet de ren. is ook hun devies! ■Na de inspanning heeft men recht op ontspanning. Aan de sportbeoefening zal weer grote aandacht worden besteed en velen hopen zich ook dit jaar wer met Wat het vreemdelingenverkeer be treft kan Texel een zeer optimistisch geluid laten horen. Het aantal toeristen dat zich thans op het eiland bevindt, is minstens even groot, zo niet. groter nog dan vorig jaar, toen de WV eveneens hoogst tevreden was. Zaterdag brachten de Texelse boten, die 12 maal heen en weer varen, 6000 toeristen over hel Marsdiep, wat zeker een record is. Het aantal vervoerde rijwielen is belangrijk groter dan vorig jaar. Zaterdagochtend stonden 1200 fietsen, die vooruit waren gezonden aan de haven te Oudeschild op hun resp. eigenaars te wachten. Ook zijn meer automobilisten naar het eiland overgestoken. De pensions zijn alle volledig bezet en wie op goed geluk onderdak hoopt te vinden, zal zich bij een boerderij moe ten vervoegen, waar eventueel nog een plaatsje vrij is in het hooi. Op het ogenblik heeft het vreemdelin genverkeer zeker zijn hoogtepunt be reikt. De Texelse markt trok Maandag vele honderden, wellicht duizenden naar Den Burg. waar al spoedig de camera's begonnen te klikken. Het is jammer, dat de grote lammerenmarkten half Juni eindigen, want de aanvoer van thans heeft niet zoveel meer om het lijf. Toch moet een beeld van de markt mee naar huis, vinden de toeristen en soms werd een schaap of een lam van vijf, zes kan ten tegelijk vereeuwigd. Prachtig vee was het, stevig gebouwde schapen en flink uit de kluiten geschoten lammeren die de bezoekers een goede indruk geven van wat de Texelse sehapenbedrijven op het gebied van stamboekmateriaal be tekenen! Buitengewoon fraai weer begunstigde de marktdag. Daarvan profiteerden na tuurlijk ook verscheidene middenstan ders, vooral de zaken, waar strooien hoeden of linnen petten te koop waren Allemaal ter bescherimng tegen de zeer warme zon, die 's middags iedereen die daartoe gelegenheid had naar het prach tige strand lokte. Een record aantal ba ders genoot van het verrukkelijke wa ter. VISAF8I.AG OUDESCHILD. Aangevoerd van 11 Lm. 16 Juli 1949: 310 kg bot; 5008 kg garnalen; 149 kg geep; 17 kg kaan; 613 kg kabeljauw; 2556 kg horsmakreel; 843 kg makreel; 491 kg muiets; 20 kg rog; 1018 kg schar; 12897 kg schol; 131 kg pieterman; 1967 kg poon; 1931 kg tarbot; 7503 kg tong; 1964 kg wijting; 1 kg lever; 61/* kg zalm de eilanders te meten, op velerlei gebied. De ligging en de voeding worden ver zorgd door 't Bureau Oogstvoorziening. In de halverwege afgebroken schapen- boet achter „Sarrasani" hebben de koks hun domein, een keurige keuken; drie pijpen steken 't dak uit. boven de gele steentjes an dt voormalige schapenboel diet eten wordt geroemd en de geestdrif tig rooiende jongelui kunnen 's avonds wat aan. Goed, goed, er is volop! RUITERSPORT. Wij berichtten reeds de plannen om op 17 Aug. een pa arden sport feest aan De Koog te houden. De „Waddenruiters" van Texel krij gen assistentie van „Hollands Noorden" uit Julianadorp. Behalve de wedstrijden voor rijtuig- en boerenpaarden, wordt er een vossenjacht gehouden. Zeer amu sant voor het publiek! 's Avonds voor alle ruiters hinderniswedstrijden met 'n baker te paard, stoelendans te paard en nog meer attracties, die deze dag tot een groote festijn zullen maken! Laat ie glimmen, beste dames, Uitverkoop is in het' land. Nu de moeite en de zorgen Maar eens even opgeborgen, 't is nu feest voor koning klant, 'k Heb, als man, de stoute schoenen Maar eens even aan gedaan, Om persoonlijk te ervaren, Wèt torti wel zo'n grote schare Naar de winkels toe doet gaan. Nó kan ik het best begrijpen. Wat een weelde, wat een schat, Wat een wondere schakering Van japonnen en garnering Enje iziet. er nog eens wat. Dikke dames, dunne dames, Lange, korte, vul maar aan. Leuke dames, maar ook haaien. Liepen maar wat rond te graaien In die stoffen-oceaan. En de paskamer, m'n lezer, Leek een toverfee zowaar. 'k Zag er slonsjes in verdwijnen, Om meteen weer te verschijnen Als een dame, wonderbaar! Ja, het ,s wel leuk, te dwalen In zo'n dames modehuis. Maar toch zou ik graag de lieren. Dit. wel willen adviseren: Laat uw portmonnaie maar thuis. HUIB DE RIJMELAAR.. Wij varen van Texel naar Vlieland vervolg I Iu vorig nr. beschreven wij, hoe wij zig-zag over liet Eierl. Gat stoomden op weg naar Vlieland. Mei een 30 man aan boord, allemaal toeristen, die, op Texel gestationneerd, voor één dag naar het tweede van de serie Waddeneiland den overstaken. De meeste van hen had den nog nooit een voet op Vlieland ge zet, zoals velen dit jaar ook voor het eerst naar Texel kwamen. Wij zeiden dan, dat een aardig schuit je, de „Zeemeeuw", ons zou overzetten en dat de drie leden der bemanning drie gebroeders waren zonen van wijlen de lieer Maarten Boon Mizn., die als men senredder veie heldendaden heeft vei- richt. De route naar Vlieland is eenzaam, d. wjz. van tegenliggers heb je geen last. Vroeger, tot 1927, kon je hier op het Eierlandse Gat. de postboot Vlieland— Texel ontmoeten. Toen de laatste pos:- sohipper, dhr Jan Ruis Jbzn., in 1927 overleed, werd deze dienst wegens be zuiniging opgeheven De post ging toen uitsluitend nog over Harlingen. Hans Zuidema, vrachtrijder te De Cocksdorp, heeft verscheidene jaren op deze post schuit gevaren. De post werd door wij len dhr Biom met paard en wagen van het dorp Oost-Vlieland naar het Post huis ven oerd. Vandaar zorgde de heer Cupido voor transport over de Vliehors Bij slecht weer wipte Cupido in het za del, bij gunstig weer, als er passagiers konden worden venvacht, ondernam hij de tocht met paard en wagen. Schipper Buis voer de post over naar De Cocks dorp Dat was dan in de jaren, dat al 'n geregelde dienst was ingevoerd. Deze werd verzorgd door de PTT, Voor ge noemde transportkosten werd slechts 4500 gld. uitgetrokken, zodat men be grijpt, dat de salarissen van de postillon niet aan de hoge kant lagen. Passagiers had je niet veel. Wijlen deurwaarder Gude ging wel eens mee over, een beste kerel was dat, veel te goed voor zijn vak. Als het mooi weel was voeren wij met de postvlet, anders met, een botter", aldus dhr Zuidema. In De Cocksdorp hadden wij ook nog een oudere inwoner gesproken en die wist bij overlevering nog veel van de tijd, toen de postdienst nog een gelegen- heidsdienst was: Aan de rand van ie Noordoostpunt van Texel stond een kist, waarin de post werd gedeponeerd. Als t zo uitkwam werd deze door de bewoner van het Eierlandse Huis gelicht en langs de Stuifdijk naar Den Burg gébracht. Dat was dus vóór 1835, want in dat jaar werd Eierland ingepolderd. De postver binding tussen Vlieland en Texel da teert uit 1668, toen de burgemeesters en regeerders van Amsterdam een zekere Roelof de Huiter opdroegen een zeepost in te richten op Texel en Vlieland. Dil geschiedde ten gerieve en op verzoek van de kooplieden, die er natuurlijk bij gebaat waren, dat zij zo vlug mogelijk bericht ontvingen van binnenvallende schepen! Aan die lang vendogen tijd denk je onwillekeurig terug als je weer vaart over de plek, waar eerlang de golven die oude postvlet droegen.... Een postvlet, die nog niet met een motor was uitge rust, een krachtige motor, zoals die van „onze" sobuit, van de „Zeemeeuw". Die haalt 12 km. per uur. Veel drukker'. „Het is veel drukker dan vorig jaar, wel tweemaal zo druk!" vertelt de schip per. Vandaag reken ik op een 200 man. waarvan een deel naar de robben komt kijken. Wij varen hier nu voor het der de jaar in dienst van Teso. Wij hébben dit jaar ook veel doortrekkers, toeristen, die bv. van de Texelse Jeugdherberg naar die van Terschelling gaan. Niet zo lang geleden had Vlieland ook een jeugdherberg, maar die was te klein, d" Het VUelandse Raadhuis. exploitatie bleek niet verantwoord. „Waar je daar die droogte ziet, dat deel daar van de Vliehors, beeft eens het dorp West-Vlieland gelegen. Als het strand bij Zuidwesten wind afkolkt ko men daar gekleurde tegels en dakpan nen boven, blauwe tegels en bruin-gele" aldus de schipper. Vloedgolven hebben dit dorp in het begin van de 18e eeuv weggeslagen. Eerst werden de landerijen ten Noordwesten van West-Vlieland overspoeld, waardoor vele inwoners zich van hun bestaansmiddelen zagen beroofd. Vele West-Vlielanders verhuis, den naar Amsterdam of naar Texel en ook wel naar Oost-Vlieland. De voor ouders van de familie Rab, op Texel woonachtig, kwamen dus uit West-Vlie land Enkele West-Vlielanders wilden echter niet wijken, zij bleven daar mei een gering aantal bijeen. In 1736 ston den er nog maar twee huizen, die dout één gezin werden bewoond. „Ik heb hier eens een grote sabel ge vonden, het zat in de schede. Het heft leek wel van goud. Ik trok en trok. maar het wilde eerst niet uitschieten, nog eens geprobeerd en daar brak liet precies tij het heft af. Op het heft stond het jaartal 1630. Het was een seheeps- sabel, denk ik", aldus de schipper. „Heeft u dat heft nog"? vragen wij dodeli,jk benieuwd „Nee, ik weet niet, waar dat ding ge bleven is, tja toen ik hem vond, was ik nog een kwajongen „Daar ligt een Amerikaanse bommen werper. Die werd in 1942 door de lucht afweer neergeschoten. Na de oorlog is een broer van een der inzittenden nog bij dat wrak geweest. Wrakken van vliegtuigen, van sche pen, resten van huizen, waarin eens ge lukkige gezinnen leefden. Zie hier wat Amsterdammers de Vliehors biedt. De Vliehors, die het rijk alleen wil hébben, alleen wil zijn met de robben. Een half uur na ons vertrek van Texel Voor ons door de oorlog zeer verarmd land, is exporteren van het allergroot ste belang Onze import is belangrijk groter dan onze export en hier moet meer evenwicht in komen. De veehouderij vormt een van de be langrijkste export-bronnen. De belang rijkheid van het onderdeel fokvee-ex- port hebben we allereerst aan de go*>de kwaliteit van ons vee te danken en de betekenis er van is vooral da:i in de toe komst van 'belang, als oruze dieren in den vreemde goed voldoen. Sedert de bevrijding heeft een zeer groot, aantal ve°fokkers en autoriteiten op hfet gebied der veefokkerij uit vele landen ons land bezocht om zich op de hoogte te stellen van de kwaliteit van ons vee en onder welke omstandighe den de dieren leven en de bedrijven worden geëxploiteerd. Anders staat dit bij de schapenhoude rij. Het al of niet winstgevend zijn van de schapenhouderij is wel grotendeels afhankelijk van de exporl mogelijkheden van slacht- of fokschapen. Ons volk is geen liefhebber van scha penvlees, 'zodat de afzetmogelijkheden op de binnenlandse markt geheel afhan kelijk zijn \an de voorziening in Je vleesbehoefte van rund- en varkensvlees Zolang hiervan onvoldoende is, is er 'n behoorlijke afzetmogelijkheid op de bin nenlandse markt. Wanneer er straks weer voldoende rund-en varkensvlees is (de varkenssta pel breidt zich sterk uit.), is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de inoeilijkhe- stappen wij van boord; de „Zeemeeuw" heeft geen oog voor de steiger, ach zij heeft de steiger niet nodig, want het water is laag en de kant van de Hors is hier zo steil, dat die een prachtige stei ger is geworden! En zo staan we daar Wie? Toeristen. Waar vandaan? Ach. dat hoor je gauw genoeg! Een der clubs komt uit Amsterdam. Amsterdammers ontmoet je overal, Amsterdammers zwerven- over de hele wereld. Ze hebben op een aanplakbiljet gelezen: „Tocht naar Vlieland" en daar moeten zij na tuurlijk bij zijn. Die tocht moet in hun dagboek. Ze zijn enthousiast, maar als wij over de uitgestrekte Vliehors wande, len laat een der dames zich ontvallen; „Ik zou hier toch niet willen wonen, je hebt hier geen ontwikkeling. Je kunt hier niet naar een concert, nee geef mij Amsterdam maar." Dat klinkt zo vreemd, dit continentaal op deze verlaten zandvlakte. Vreemd is ook liet volgende: wij hebben ontzag' voor de zee, wij bewonderen haar, wij gaan op in de verhalen van stoutmoedi ge reddingen en toch.... als een hoot meert willen wij er meteen af. Ook wij zijn er heel onofficieel afgesprongen, de een kreeg een handje van de dek- knecht, de ander kon zelf wel, als-ie maar weer vaste grond onder de voeten had. „Hoera, de Sahara!" roept enthousiast een Amsterdammer in zijn ongeschon den hoofdstedelijke dialect en een vriend die ook terstond onder de indruk is van deze grote ruimte, waarin een Slufter verloren gaat, de vriend roept uit: „Het lijkt wel een woestijn!" „Doe de deur diCht het tocht zo!" grapt een ander als zijn neus de frisse noordelijke wind opsnuift.... Jutters voor! Van de plek, waai wjj op de Vliehors worden gezet, tol de dichtstbijzijnde dui nen is een afstand van 2 km. Een aar dige wandeling. Ver voor ons uil de dui nen met blinkend wit zand en groene vlekken. In de richting van de Noordzee alsmaar krullende golven, die bruisend op de Hors uiteenslaan. Soms gaat het zingen van de zee verloren als een vliegtuig een stunt maakt, als een mi trailleur gaat rikketikken. Ineens komt een vindzaak omlaag. Met vaart. Wij rennen naar het dalende ding. Wie weet haal je een paar waterdichte regenman tels uit het fijne linnenMaar eer wij de neergeplofte zak zijn genaderd heeft een jeep met militairen van de grond dienst het geval bereikt. De zak wordt netjes opgevouwen en meegenomen Deze jongens rijden de ganse dag over de Hors, want telkens weer wordt zo'n windzak door het vliegtuig losgelaten. Het lijkt ons interessant werk dit gebied te doorkruisen met zo'n jeep. (W.v.v.) Witte schapen met zwar te koppen! Dit artikel gaat over zwarte schapen. Die moeten worden opge ruimd, Het wolvee, dat u hierboven afgebeeld ziet is een Engels ras. den met de afzet van slachtschapen en slachtlammeren weer komen, tenzij wij intussen behoorlijke export hebben we ten te verkrijgen. In verschillende landen is belangstel ling voor ons Texelse schaap. Export he9ft zo nu en dan plaats gehad Buiten landse excursies en aankoopcommissies hebben ons land en vooral onze provin cie. alsmede het eiland Texel doorkruist om kennis te maken met het Texelse schaap. En het moet op buitenlandse des kundige bezoekers geen gunstige in druk maken, wanneer te midden van koppels schapen in deze weilanden m-ier- dere zwarte schapen lopen. Zij beschou- ook aan de fokzuiverheid van andera de kleur van de wol en dat is liet ook. Dit doet ons schade, men twijfelt dan uok aan de fokzuiverheid van andere eigenschappen. De bezettingsjaren, waarin door de slechte tcxtielvoorziening, vele boerin nen en ook anderen tot huisvlijt over gingen, is oorzaak, dat het aantal zwar'.o schapen aanmerkelijk is toegenomen. Nu liggen de omstandigheden weer an ders en moeten we proberen het aanted zwarte schapen weer snel terug te bren gen. Bij de leden van het Schapenstamboek behoren de zwarte schapen in de kortst mogelijke tijd te verdwijnen. Het oprui men van alle zwarte schapen en lamme ren is evenwel niet voldoende, om in er- kele jaren uit de zwarte vandaan te ko men. Een zwart lam kan geboren wor den uit de paring van een witte ooi en een witte ram, wanneer ze beiden fok- nnzuiver wit zjjn, wanneer ze beide on zichtbaar toch de mogelijkhid voor do eigenschap, zwarte wol kunnen vererven. M.a.w. alle ouders, dus zowel rammen als ooien uit wier paring dit voorjaar 'n zwart lam is geboren, dienen aan de fok kerij onttrokken te worden. Waar zwarte wol altijd minder waard is dan overeenkomstige witte wol, is er geen enkel economisch motief te noemen waarom het aanhouden van zwarte lam meren kan worden verdedigd. De reden van dit artikeltje is dat wij km", gelpden bij het bezoeken van ver schillende schapenfokkej-s, zwarte lam meren zagen lopen. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES Alkmaar, Juli 949. Dat mooie Texel, gezonde Texel, daar kom je bruingebrand vandaan. Maar dit meisje was nog rood. Kreeft- rood had de zon haar huid gekleurd. Kon ook niet anders, na één dag strand- vermaak. Na vele maanden arbeid tussen de kantoormuren. Maar bruin zou ze zijn als de boot haar weer naar het Vaste land zou brengen! Vanavond is zij op een uitvoering mot tuil na. Ah, daar valt het doek voor de laatste maal, het meisje heeft vreugdige ge dachten over het bal, dat straks gaat be ginnen. Stoelen worden opzij geschoven, een piano naar een podium getorst. Daar klinkt dansmuziek en meteen !s zij op de baan: een slanke jongeman, een donker type, beeft haar geïnviteerd. Heerlijk nee, niet heerlijk, au, wat een pijnlijke rug. „Prettig zaaltje!" zegt hij. „Nou", t^itwoordt ze, maar binnens monds zegt ze „au!" De dans is beëindigd, de band, die als maar had gedrukt (hij leidde nogal streng) is gelukkig weggenomen, het schrijnend gevoel in de rug is verdwe nen. „Ik dans niet meer!" besluit, ze, een alternatief, daar de bus nog lang niet vertrekt. „Nee!" schudt ze, als een jongeman blozend voor baar buigt. „Nee!" schudt ze, als een brutale jon geman haar zonder blikken of blozen op de baan w il hebben. „Nee!" zegt ze tegen allemaal. De slanke jongeman, dat donkere ty pe, staat bij de bar, hij ziet hoe zij, het meisje, dat hem zo gedwee in het rhyth- me had gevolgd, alle andere danslustige partners weigert. „Meisjelief!" peinst hij bewogen, „wacht niet op mij: ik heb vaste ver kering".

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1