OPEKIKö PAKCY' pM® Gezellig Bal! De storm had niet het laatste woord tvan S.V. „Texel" Morgen Donderdag, 28 Juli n.m. 8 uur ATTRACTIES Speciale Kindermiddagen. ATTRACTIES Morgen begint de Fancy-Fair van de S.V. Texel De taal die mijn Moeder me leerde A Toen een orkaan over Texel bulderde en het zeewater opjoeg tot boven de dijk, viel de schuur van dhr Th. Bakker te Oosterend ten Drooi aan de woedende elementen, en de storm was uitge raasd vertoond dak grote gaten en leek het gebouw te waohten op de slo per Maar zo ver kwam het niet. Met ener gie toverde de firma Drijver deze ge havende schuur om in een geriefelijke kampeergelegenheid. De lichte kleur van de boordwanden geeft de „eetzaal" een gezellig, modern cachet. Er is een aparte ruimte 0111 een toneelvoorstelling te geven. In de slaapzaal zijn houten kribben mei strozakken, maar op de „bovenverdieping" liggen de strozakken op de vloer. De prijs per persoon is f 0.65 en het zal voor de vacantiegangers een genoegen zijn om in de ruime, wit betegelde keuken hun eigen potje te koken. Wanneer wij het hek doorgaan en de achterweg oversteken, komen wij in de „Toes" waar we al dwalende een ogen- PRAKTIJK-DIPLOMA. De heer R. J. Boom behaalde te Alle rnaar het Praktijk Diploma Boekhoud'n. VAN WAGEN GEVALLEN. Zaterdagmiddag viel Arie Dijker van de vrachtwagen van de heer P. Zjjm. De knarp liep een gekneusde arm op. INGEKOMEN PERSONEN. Gerardus B. Jaspers van Oude Ni> dorp, Zijdewind 163 n. E 73a. Komeiis Zuidema iFrankrijk n. E 42u. Petrus Blom v. H.-iHugowaard H 69 n. E 77 STRANDFEEST. IJs en wedpr dienende, hoopt een daartoe gevormd comité Woensdag 3 Augustus a s. een groots strandfeest I» De Koog te organiseren. In het volgende nummer hopen wij omtrent dit feest uit voeriger te kunnen berichten. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR Afhalen extra rantsoenen: Donderdag 28 Juli: 9-12 voor werkge vers A t.m. J; 2-4 voor werkgevers K t.m. Q. Vrijdag 2» Juli: 9-12 R t.m. Z. TEXELSE MARKT Den Burg, 25 Juli 1949. Aangevoerd: 10 3chapen f45-f60; 190 lammeren f 27-137; 6 koeien f475-f625; 2 veulens f 12ö-f 150; 40 biggen f 50-f 65. Voor de levering: 46 schapen) 4 koeien, 3 n. kal- DOOR VI. BLIJK VUUR GEi BOFFEN. Koos Zegers uit Eierland, die al onge veer twee jaar in Indonesië vertoeft is in het hospitaal te Semarang opgenomen pn op de lijst, geplaatst van ernstige zie ken. Vijandelijk vuur trof hem aan het hoofd en in de linkerschouder. Moge de wonden spoedig genezen en Koos straks weer op Texel terugkeren. R.K DAMESHANDBALOLUB. De R K. Dameshandbalclub, leider de heer Spronk, heeft goed partij gegeven, toen zü Zaterdagavond een wedstrijd speelde tegen het Lyceum uit Hilversum (zie over dit Lyceum ook elders). De Hilversummers staan bekend als goed getrainde handballers, maar aan de Texelaar hadden zij toch de handen vol en ze wisten slechts een magere 2-1 overwinning te behalen. ONTSPANNING NA INSPANNING. Vijftien van de naar de 4e klas bevor derde leerlingen der Ulo-school zijn in geschakeld bij de Oogstliulp. Zij hebben al behoorlijk werk geleverd en eind Au gustus gaan zü opnieuw aan de slag. Het geld dat zij verdienen komt in bel „Zwitserse potje". Het ligt nl. in de be doeling van de leider, dhr Peetoom, 0111 volgend jaar met de klasse naar Zwitser land te gaan en een groot deel van de korten (totaal f85), hoopt het ensemble bijeen te krijgen door de boeren een handje te helptn. Flink zol DAT VTEL IN DE SMAAK! Waar hopenlijk eens de muzieknis van Oosterend zal verrijzen, deden Za terdagavond Texels Fanfarecorps, D.E. K„ VTOS en Excelsior hun muziek door Oosterend weerklinken, hetgpen zeer in de smaak viel bij de inwoners en gas ten. Jong en oud waren gekomen om te luisteren naar de prestaties der corp sen. Dhr Fielmich wekte de aanwezigen op nog enkele bouwstenen te kopen, daar er toch op een muzieknis ook ecu dak behoort te zijn. Met muren alleen kunnen We niet tevreden zijn. Het weer was prachtig ^n het is jam mer, dat er niet meer van dergelijke avonden zijn, die het dorp zo'n gezelli ge vacantiesfeer geven. TEGEN DE WATERWOLF. De Fa. Daalder uit Alkmaar is aan Texel's Noordoostpunt begonnen met de uitbreiding van het bolwerk, dat ter hoogte van het - Mngboothuis is aan gelegd op de zt wakke plek van de natuurlijke kustverdediging, ontstaan door het alsmaar ondermanen van de duinen. Het bolwerk zal aan weerszijden worden uitgebreid met resp. 60 en 90 m. Het bestaande bolwerk is 180 m, lang; er is 12,000 ton materiaal aan verwerkt (in iedere vk. m. ligt 700 kg bazaltzui- len). Vanaf 1921 is aan deze kust over een lengte van 1600 m. gemiddeld 320 111. duin en vlak land weggeslagen; in bet Noorden 510 m. en in het Zuiden 140 m. Het nieuwe werk zal ongeveer f90,000 kosten. blik vergeten, in het „kale land van Oosterend" te zijn. Tussen de bomen staan hoogst idyl lisch nog enkele kampeerhuisjes. Het is werkelijk de moeite waard dit alles te bekijken maar meer nog: 0111 er de va- cantie door te brengen. VAN EN NAAR TEXEL. Hier volgt de zomerdienst van de N.V. TESO (Texels Eigen Stoombootonder neming): Van Texel: 5,20 W; 6,15; 7,45 W; 9.30Z 9.50W; 11,45; 14.40W; 15.40Z; 16.50W 17.45W; 17.50Z. Van Den Helder: 6.30W; 8.25Z; 8.30W; 10.20W; 10.30Z; 12.10W; 13,—W; 13.10Z 16.20W; 16.40Z; 17.30W; 19—Z; 19.30W Komt U even kijken? Het is de moeite waard! Geopend: DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG en ZONDAG van 8 tot 12 uur n.m. VRIJDAG, ZATERDAG en ZONDAG van 4 tot 6 uur n.m. KAMP OP TEXEL. 55 leden van de afd. Amsterdam \an het Alg. Ned. Jeugd Verbond kamperen bij De Slufter. Zij blijven hier twee we ken. Het Verbond heeft totaal 11,000 le den, waarvan 300(T in de Hoofdstad. Het viert de vacantie met 14 kampen, die over het gehele land zijn verspreid. „WIJ LACHEN WEER!" Blijkens een adv. in dit nummer heeft de Directie van „Casina" een il luster gezelschap geëngageerd: Sylvain Poons en zijn staf, die Zaterdag en Zon dag zullen optreden met de revue „Wij lachen weer!" De populaire Poons houdt van populaire prijzen, zoals u ziet, VISAFSLAG OUDESHILD. Aangevoerd van 18 t.m. 23 Juli 1949. 293 kg bot; 2701 kg garnalen; .22 kg geep; 61 kg haai; 17 kg kaan; 1Ó25 kg kabeljauw; 2250 kg horsmakreel; 199 kg makreel; 138 kg nutlets; 50 kg rog; 6 kg liake; 973 kg schaa; 86 kg schelvis; 1409S kg schol; 10 kg koolvis; 293 kg pieterman; 1295 kg poon; 1853 kg tar bot: 5625 kg tong; 3012 kg wijting; 6 kg lever. Vreemd, maar toen wij van de winter dit plaatje ontvingen, dorsten wij het niet te plaatsen OVERLAST VAN HONDEN. Gedurende de laatste maanden sohij- nen de klachten over de schade, aange richt door loslopende honden overal in het land zich te vermeerderen Zeker niet geringe hinder wordt van dit eu vel ondervonden in gebieden, waar tuin bouw, bloementeelt en schapenhouderij wordt beoefend. Houders van verschil lende bedrijven op Texel zullen hierovejt kunnen meespreken. Vanwege de Stiohting voor de Land bouw in Noordhölland o.a., wordt mo menteel aangedrongen op het nemen van doeltreffende maatregelen. Moge echter door de zorg van de houders van honden het landelijk optreden tegen overlast voorkomen kunnen worden! DEN HOORN VIERDE FEEST MET ZIJN GASTEN. Een strandfeest heeft Den Hoorn nog nooit gehouden, in de plaats daarvan heeft men daar de traditionele strijd om de man en de vrouw. Zo werd dit feest dan Donderdagavond 21 Juli gevierd op het zgn. Kamerland, aan de rand van 't dorp. Het Fanfarecorps D.E.K. blies er lustig op los en bracht er de stemming muurvast in. Hoornders en gasten ver stonden elkaar! De le prijs bij de strijd om de vrouw werd gewonnen door C. Bakker, Atlas; 2. P. Zjjm IFzn.; 3. W. Bakker Wzn. S:rijd om de man: le N. Bremer; 2e Joop Bakker; 3e Annie Bakker, Amalia. Er bleek zoveel belangstelling te be staan voor een herhaling, dat nogmaals een strijd 0111 de man werd begonnen. Toen was de uitslag: le Netty Koopman; 2e. Willy Duinker; 3e. A. Bakker. De opbrengst, die lang niet mis was, komt ten goede aan de kas van D.E.K die wel enige stijving 'behoefde. VIJFTIG JAAR STAATSBOSBEHEER ..wegen werden verhard, nieuwe rijwielpaden aangelegd... 1 Augustus a.s. Is het 50 Jaar geleden, dat het Staatsbosbeheer een groots kar wei, de ontginning van de gronden, die bestemd «aren voor beplanting, overnam van de Ned. Heide MIJ. Houtvester Boodt schreef op ons verzoek een hoogst In teressante artikel over het Texelse bos. dat van kleuterhoge boompjes ls uitge groeid tot een Indrukwekkend bos met ware woudreuzen. (Zie volgend nummer). De S.V. Texel houdt lang niet ieder jaar fancy-fair, maar als zy er een orga niseert. klinkt die als een klok! De fancy-fair 1949, die morgenavond wordt geopend in het zeer gezellig inge richt gebouw aan de AVilhelminalaan (met alle Texelse trams te bereiken, zonder overstappen) biedt elck wat wils. De entrée is zo laag mogelijk gesteld: één dubbeltje, dat is zeker het mini mum! Donderdag cn Vrijdag is het feestgebouw geopend van 8-12,Zaterdag en Zondag van 8-1 's avonds. De burge meester heeft zijn goedkeuring gehecht aan het verzoek, de danslustigen iedere avond gelegenheid te geven een walsje te maken of een heel serieuze Samba te wiebelen. Vrijdag. Zaterdag en Zondag kan de prilste jeugd ook even komen kijken en wel van 4-6 uur. Nogmaals: de S.V. Texel geeft niet ie der jaar een fancy-fair, u behoeft niet ieder jaar uw portemonnaie leeg te schudden 0111 deze vereniging' op poten te houden. Welnu, laten wij eens in de zoveel jaar tonen, wat over te hib- ben voor de sport. De hele competitie- periode lang hebben wij langs de lijn van de Groen-Zwarte Leeuwen genoten, laten wij de komende vier dagen de spelers eens doen genieten door hen ge- GESLAAGD. Gisteren verwierven het Mulo-diplo ma A: Oor Smit en Henk le Noble, Den Hoorn, Kees Riteoo, Sehildereind, Dick Rakker. Wei erstraat, Eduard van Beek, Eierland, (Fduard van Beinum heeft dit diploma al), Andries Dekker, Oudeschild en Kees van der Knaap, Oosterend. Simon Hemelrijk, Oudeschild, slaagde aan de Zeevaartschool te Den Helder voor het diploma A.S. stuurmansleerling Marianne Backer, Oudeschild. ver wierf het diploma 2-jarige cursus aan de Rijksiandhouwhuishoudsehool te Win terswijk. tuige te doen zijn van een druk bezoch te faney-fair. Doet mee met de vele at tracties: trek aan de touwtjes, draai mee aan het rad van avontuur, schiet dat. het davert, gooi alles in brokken en builen in de vrolijkste aller keukens en steunt alzo deze sportvereniging! EET SCHAPENVLEES OF LEERT DE SMAAK WAARDEREN. Wij kunnen nu veel meer vlees op de bon krijgen dan vóór 22 Juli want de vleesbon van 100 gram geeft ihans recht op 150 gram vers schapenvlees. In Holland wordt maar weinig scha penvlees gegeten. Wat men er tegen heeft, is niemand bekend, een averechte traditie, zullen we maar denken. Huisvrouwen en kluizenaars, neemt eens schapenvlees op uw bon, bereidt het zo goed u kunt en geeft er bij wat er volgens de klassieke kookkunst bij- hóórt. Tien tegen één, dat. u de volgen de keer weer tegen de slager zegt: „Geef mij maar schapenvlees!" VOOR DE MILITAIREN. Als je de hele dag door snikhete dui nen moet exerceren, gepakt en gezakt, op zgn. vreemde kusten moet landen, ja, dan heb je na zo'n harde training wel eens lust in een avond waarop je kunt gaan en staan waar je zelf wilt en waar je je baret zo scheef mag zetten als je wilt. Wielnu, de Texelaars, met name de Rhythmische Eilanders, hebben aan deze militairen gedacht, de Koppen bij elkaar gestoken en met de directie van „Casino" een balavond georganiseerd. Op Woensdag, dus vandaag. Dit feest past in het kader van de O. en O.-fuifjes en het spreekt vanzelf, dat dg jongens (en de meisjes!) er de stemming wel zul len inbrengen. De entrée is vrij! - Wij wensen de militairen en hun vrienden(innen) veel plezier (en veel koel bier). S. V. De Zwaluw Maandagavond was het gezellig druk op het terrein, ons dameshandbal-elftal speelde zijn eerste wedstrijd tegen Ooa- terend, dat reed3 tweemaal gespeeld had. De wedstrijd eindigde met 2-2. Vermoedelijk Zaterdagavond weer '11 wedstrijd. Voor de liandbatwedstrijd speelde een comb, tegen de Boeren (in blauwe kiel) van Den Hoorn; in het Boerenelftal speelden enkele outsiders mee, die het nog prima deden. De rust kwam met blanco stand. In de 2e helft slaagden de Boeren er in 2 doelpunen te maken en met. 2-0 voor de Boeren werd in de duisternis geëindigd. Dat smaakt naar meer van die wedstrijden. Bij de secr. zijn de volgende gevon den voorwerpen gedeponeerd: een rog, padvindersriem, een blauwe slipover. Er kunnen nog Zwaluw-shirten wor den besteld. Tcx. Boys. Zaterdag speelde Boys 1 in de demi finale van de bekerwedstrijden van S V.C. tegen OVA'' 1. De eindstand was dubbel blank, zodat door penalties een beslissing genomen moest worden. OVA' benutte van de 5 penalties er slechts 1 Zodoende hoefde onze jongens er maar 2 te scoren, wat met de 4e gebeurde wij als overwinnaar het veld verliete Daar De Koog 1 van Texel 2 won (<x door penalties) wordt er Zaterdagavot de finale gespeeld en wel Boys 1--I Koog 1.Aanvang en vertrek wordt nad. bekend gemaakt. Supporters kunnt zich alvast by de secr. opgeven. H. S.V.C De Cocksdorp. Zaterdagavond werd de demifina 0111 de SA'C-beker gespeeld. Allereei speelden Tex. Boys 1OVV 1. In e< matige partij wist geen van beide elfta len het doel te vinden. Nadat Rijk ea strafschop van Burger had gestopt. B slissing strafschoppen: Tex. Boys wei winnaar met 2-1. Texel2-De Koog 1. Al spoedig hee De Koog de leiding als de back van in eigen doel schiet 0-1. Maar na de ru maakt T. met een mooi doelpunt gely Hierin komt geen verandering mee Dus ook hier strafsdlioppen. De Koog wordt winnaar met 2-1. Zo wordt de 1 nale Zaterdagavond gespeeld tussen Tex. Boys 1—J>e Koog 1. Aanvang 7,: uur. Voor deze wedstrijden is norma speeltijd dus 2x45 min. Met gelijke star 2x7Vï min. verlenging. Strafschoppe beslissen de finale van deze SV-beker NAAR DE SCHORREN. De Schorren, dat pracl tige stuk natuurresei vaat, waar duizenden duizenden sterns bro> den, was tot nog toe ui 3luitend toegankely voor leden van de Ve tot Behoud van Natuui monumenten Thans ku nen ook niet-leden d: terrein (onder Joezici van Teun Brouwer c.s betreden. Het is er hi zonder mooi, vooral n de lamsoor bloeit! En d vogels hangen er 110 bij duizenden in de lucl Onder dit opschrift leverde Jan Rose- laar een bijdrage over het West-Friese dialect voor maandblad „De Speelwa gen", dat een feestnummer uitgaf ter golegenheid van het zilveren jubileum van het Historische Genootschap „Oud West-Friesland". Uit dit dialect blijkt, dat ons Texls dialect veel overeenkomst heeft met de oude taal van de West- Friezen. Jan Roselaar schreef: Betje Gast is dood, doch 0111 één ding zal ik haar in dankbare herinnering houden. Ze heeft een gedicht gemaakt, dat eenmaal m'n hart stal. De taal, die me moeder me leerde, Die 'k 11a moest staamlen, zittend op haar schoot, Die taal van haar. die ik zo hoog ver eerde. Die taal, die blijft mij bij tot in de dood En klinkt het soms wat ruw in d'oren En houdt de steedling vaak ons voor de mai, Toch kan die taal mij steeds het meest bekoren 1 Mijn Moeder's taal, die eer ik bovenal! O, taal, die w' eens van onze Moeders leerden, Vergetelheid bedreigt u in 't verschiet Ge zijt ons lief, ons, kind'ren van het Noorden, Ons oud AVestfries, we schamen het ons niet! (1) (l)Mevr. E. Laan-Gast, te Oostwoud, 111 1949 overleden. Daar heb je het nu juist! Ons scha men? Zo lang we zeker zijn, dat we niet beluisterd worden, neen! Maar ook geen seconde langer! Tot zekere hoogte zit er veel jammers in dat mindere gebruik van het dialect. O, niet betreur ik, dat het zich vervormt! De taal is een levend wazen, zij veran dert altijd en daarom treuren zou vrij dwaas zijn. Wat we met lede ogen moe ten aanzien is, dat honderden markante, originele, prachtig beeldende spreek woorden en zegswijzen uit de omgangs taal verdwijnen. Men moet misschien taalliefhebber zijn om dat te bevroeden. Maar daarnaast toch, iedere Westfries, die zijn grond en zyn volk liefheeft, zal tot zijn droefheid er kennis van nemen, dat de omgangstaal verarmt, dat een groot, getal van die echt Westfriese volksuitdrukkingen die zozeer de humor als wezensinhoud van dit fel ievende volk afmaten, uit het verkeer verdwij nen. Hier is geen plaats voor een weten schappelijke verhandeling. De lezer ver wachte die dan ook niet van mij. Uit honderden AVestfriesismen spreekt da geschiednis van ons volk, de gemeen schappelijke afstamming van het Neder lands met.de taal \an onze zustervolken. Zal i'k uit de ruim 2060 spreekwoorden en zegswijzen, die ik optekende, in dit feestnummer eens 'n kleine bloemlezing geven? Eerst drie over Oótje en Bessie: „Je hewwe je leste hemd nag niet an", zai Oótje, en ze beet '11 dubbeltje stik! „De jeugd moet er uit", zai Bessie, »n ze sprong over 'n stróotje. Hoe „jerubel veul" zijn er zó niet! Le; eens op de volgende: „Kalm-an! zai Gorter, en bai riebelde bai daik neer. „AA'at góat- 'et er weer heer!" zai Ma- nus, en hai gooide z'n paip stik! „T Is niet zo miend!" zai Pieter en hai kreeg 'n drieling! ,,'k Kraig al aardig anloup", zai de bakker, en hai skopte 'n hond de deur uit. „Dat moet van d' are kant bekaikel" zai 't waif, en ze gooide d'r kirrel deur 't raam. De luizen hebben in ons hoekje blyi baar een beduidende rol gespeeld. Li 'ers op de volgende: Hai het een leven as 'n luis op 'n zee houfd. Hai het luize (is lui). Hai is uit de lui ze (uit de armoede vandaan). Al binj' al uit de luize, den bin je na! niet uit de netel Hai kir. liege, dat de luize óp z'n ko| barste. '11 Luizige boel! AVat frisser dus! Bi halve de zegswyze (hier al eens meer by sproken) ,.'t Is ienmaal wel, zai Harmej Kramer", kennen we ook andere: „Wat gaat 'et er, wat gaat 'et er! zot Remmet's Jantje zegge! en: „Oótje Tóntel, wat staat je bultje nel, We kennen het algemene ,,'t is al derand en nag gien koek", maar kent ook: ,,'t is 'n alderand zoodje, maar 't kit wel deur m'n gootje"? En: „Zes boere en '11 bonsem, zeuven stin; kers"! „AA'at weet 'n boer van saffraan kau wen"! Ook dat aardige, weinig logische: ,,D' is gien koe zó bónt, of d'r is wel 'n stip pie an"! En dat tragische: „Jonge kinder trappe óp je klejd, de ouwe trappe op j. hart". 'En de zegswijze die duidt op het wei nige kasgeld bij de boeren als 't vee i: liet. land gaat: „Maai! Hónderd boen: hónderd gólden"! Nagenoeg zonder einde is deze ri, Het zou de moeite lonen, van een en an der eens een uitgaafje te maken. Het AA'estfries Genootschap heeft ii baar jaarboeken en in de uitgave ,jDi Speelwagen", komt me voor, wel iet goed te maken. Heel weinig aandacht 1 ooit. besteed aan het dialect. De vereni ging is actief genoeg, voor haar geld niet: „deer zitte we nou, vrieze we dóód den vrieze we dóód", doch in dit opeich zouden er misschien nog wel wensei zijn. AVant behalve bij de spreekwoordei zou ook op zijn weg liggen nog eens t' denken over een verbeterd Westfrie idioticon. Karsten's werk was een goedi gooi in de richting maar het was verri van volledig. Het dialect kenmerkt ziel (en dit in tegenspraak met wat velen be weren) door een ontzaglijke woordrijk dom. Om u daarvan een staaltje te ge ven het is u nooit opgevallen! wi ik u even opmerkzaam maken, hoe AA'estfriesland een niet al te energie! man wordt benoemd! En 'n slecht man En 'n arm man! tin 'n hang man! Vooruit dan maar! Weinig energie! man is 'n stoetel, 'n slapdarm, 'n zuil butter, '11 hallefie, 'n hallef zachte, halleve gare, 'n druul, 'n habedoedas, '1 gauwke 'n halleve zoete, d'r zit niks bai 'n Slecht man is 'n darm, 'n drafzak, '1 gluiperd, (als hij ruzie zoekt) 'n mot maker (of ien die mot kookt), 'n neetoor 'n smiecht, '11 smuiger, 'n lapsivans (be halve dan nog een reeks heel of hal obscene aanduidingen.) 'n Bang man is 'n bangesk. enz. Halt! De stof is te overstelpend! Wa is een armoedzaaier, 'n broodvechter, 'r walhanger, wat zijn nachteters, wat is 'r vroegspouk, 'n nachtuil, 'n skrobber? En. in het vrouwelijke: wat is 'n haai baai, 'n helhaak, 'n ienoorde kol, 'n stap in-de karn, 'n totebel, 'n appertje, 'r Pietje-Reehtuit, 'n Pietje-pas-op? Kenl ge deze uitdrukking: „Nou hoe is 't gaan mit Trien? Och gaat nag al van 'n eerstoonder! Wat betekent: bin je in de kerk ge boren? Wat: doen je kerkedeur dicht. En we kennen het fraaie: „Ja, ja, praatjes as 'n krengeslager, en 'n buul net zo di'kl

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2