Cjroen TwartsJexeU in het harL, Breng de jeugd buiten de gevaarlijke zone geef haar een speelterrein! en Jeugdproblemen hebben de aandacht van de overheid Maar de landauer kwam weerI Oude bekenden op de planken van "Casino" Zwemt naar hartelust, maar weest voorzichtig! tl WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6345 COURANT Uitgavr v h Fa Langevcld De Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel. 11 Vf richijnc-WotBidigj en Zaterdag» Bankxek Rotrerdamsche Bank en CoÖp. Boerenleeab. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar .men beginne zeer eenvoudig „Hoe zalig als de jongensktel nog om de schouders glijdt!" Maar als kind kun Je ,jc ook tvel eens stierlijk vervelen als er geen bezigheid Is voor de kinderhanden en dat niet al leen: kinderen die langs de weg slente ren lopen gevaar door een voertuig te w orden gegrepen en ook op Texel is dat gevaar lang niet denkbeeldig meer: Vooral niet waar de ehauïïeur hier zo ver op het gaspedaal mag drukken tot zijn wagen met een vaart van 40 km. door de dorpen gaat Natuurlijk is het gekkenwerk om bv. het hoekje by de Steuenplaats met 40 km. per uur te kruisen, maar. enlin, wij hupen nooil over de eventuele gevolgen te hoeven schryven Het hierboven geschetste gevaar kan zeer worden beperkt wanneer Den Burg er in zou slagen een speeltuinvereniging te stichten. Een en ander kwam in ons op, toen wij lazen, hoe Ilarlingen's jeugd zich in de speeltuin aldaar vermaakt! De contributie daar kan geen bezwaar zijn, want zij toedraagt slechts 65 ct. per maand per gezin, ongeacht het aantal kinderen uit dat gezin. De vereniging aldaar heeft dezer dagen in een propa ganda artikel geschreven: „Heeft u geen kinderen, dan is ook dit nog geen uit vlucht ara niet lid van de speeltuinver te worden want u steunt met uw contri butie niet alleen het speeltuinwerk, maar u helpt ook de gemeenschap. Immers, 'n goed geoutilleerde speeltuin houdt de kinderen van de straat en daardoor zal minder worden vernield1 door de 'balda digheid". (Ja, ook die factor komt er nog by. Red. Texelse Crt.) We hebben de beer Gerritsma even opgebeld en hem gevraagd, hoe het is afgelopen met hun pogingen voor de Wilhelminalaan en omgeving speelter rein te huren, zo mogelijk gratis. Wy vernamen, dat aan de oproep tot het be schikbaar stellen van een terreinlje door geen enkele eigenaar gevolg is gegeven En dus moet men de kinderen voorlopig het bos in sturen, resp. de gevaarlijke weg op. Angst en gevaar! „Pas op de auto's!" wordt er tientallen malen per dag gewaarschuwd als moe der haar spruiten vrij geeft... De kin- VOOR DE MISDEELDE JEUGD. Zalerdag 6 Augustus a.s. wordt op Texel een Speldjesdag gehouden voor de Protestantse Kinderverzorging (Val- kenheide, Heldering Stichting, Neerbos, enz.). Gaarne wekken wij op, een bijdrage te verlenen ten bate van genoemde stich tingen, die zeer veel goed werk ver richten. TEXELSE MARKT Den Burg, 1 Aug. 1949. Aangevoerd: 190 lammeren f'28-f3T. 30 schapen f 40-1' 60. 2 koeien f 500-1 650. 5 pinken f 275-f 400 3 veulens f 140-f 200. 22 big gen 150-170. Voor de levering: 6 n kal veren. AUTOBUSDIENSTEN TESO. f»'c Koog Den Burg: 8 30; 9.10W:; 9.30Z; 10,20; 11.10; 12 iö- 13-.45; 14.30; 15,—; 15.30; 16,10; 17,10; 18,—; 18.30; 19.30; 21,—; 23,15. Den BurgDe Koog; 6,40; 8,—; 8,50; 10,—; 10,45; 12.—; 18.15; 14.—; 15.—; 15,45; 16,45; 17,25; 18.19.—; 20,30; 23,—. deren zjjn zich al uiet meer bewust van de ernst die achter de waarschuwing ligt, laat staan van het gevaar dat boven hun hoofd hang't, laat staan van de angst die in bel moederhart leeft zolang de kinderen uit baar gezichtsveld zyn. Wanneer de kinderen willen gaan zwemmen (hoe staat het met de zwem lessen ou Texel? Wie neemt het initia tief om de jeugd te oefenen ter verkrij ging van het zo hard nodige diploma?! Wanneer de jeugd wil gaan zwemmen, dan hoor je de moeders opmerken: „Goed, maar niet naar het Westerslag, ga maar naar de Schans". Want gaan ze naar het Westerslag of naar De Koog (waar ze tóoli ver van het veilige, be waakte zwemgedeelte 'blijven), dan denkt moeder met angst aan de berichten in de krant: „Bij heit baden verdronken, dour de zee meegezogen". Aan de Schans, aan de Waddenzeedijk heb je geen last, ,nic neemt het initiatief? peinst ze en terecht, maar. dezer da gen hoorden wij nog een jongen klagen: „Aan de Schans stikt het van de krab ben!" Kortom, DE oplossing is eep speeltuin, een speeltuin, waar de kinder.n zomer dag in de luchtigste kleding kunnen ra votten en by winterdag eveneens pret kunnen maken, vreugde kunnen vinden in het spot Wij hopen, dat er spoedig druk zal worden gekaatst me'! het balletje, dat de lieer Gerritsma destijds heeft opgewor pen en dat de speeltuinplannen eindelijk verwezenlijkt kunnen worden. Men be ginne met een zeer eenvoudige outillage en de ervaringen in de practjjk worden dan tevens het richtsnoer bij het over wegen van plannen tot grootser opzet! „VERGEET HEN NIET". Wat -is een simpeler karweitje dan het plakken van een postzegel op een brief? En zelfs met deze eenvoudige bezigheid kunt u thans een goed werk doen! U kunt daarmee, voor slechts enkele centen extra, helpen het lijden te ver zachten van zo ontelbaar velen, hier in Nederland en vooral ook in het verre Indonesië, die op enigerlei wijze in moei lijkheden, zurgen of leed verkeren. Zeg niet, dat die paar centen by zo veel leed nog niet eens als de bekende „druppel op een gloeiende plaat" zyn, want de geschiedenis kent talloze, even blijde als beschamende voorbeelden van die sterke „macht van het kleine"! Voor u is het inderdaad een kleinigheid er. daarom behoeft vrijwel niemand zich hieraan te onttrekken; maar in het gro te geheel worden al die kleinigheden te zamen een onoverwinlijke macht van medeleven. Als een kleine 10 millioen Nederlanuers in de maanden Aug en Sept gemiddeld per hoofd slechts in to taal 10 onnozele centen méér betalen voor al de postzegels, die zij in die maanden gebruiken, dan betekent dit 'n bedrag van niet minder dan bijna één millioen gulden voor liet Comité Post zegelactie „Vergeet-hen-niet". De op brengst daarvan komt gelijkelijk ton goede aan het werk van bet Rode Kruis, de NI'WIN en de Stichting „Nederland helpt Indië". En rekent u nu eens uit, welk bedrag er voor deze organisaties, die op het gebied van leniging van al- lerjei leed in Nederland en Indonesië hun sporen verdiend hebben, -beschik baar zou komen, indien al die bijna 10 millioen Nederlanders in de maanden Aug. "li Sept. eens iedere week per hoofd gemiddeld 10 onnozele centen op hun postzegels zouden méér betalen!? Dat zou in ieder geval heel wat meer zyn dan een simpele druppel op de gloeiende plaat \an het leed. En omdat een goed begin nog altijd 't halve werk is, spreken we af. dat de eerste brief of kaart, die u na het lezen van dit stukje verzendt-, gesierd zal zijn met een „Vergeet hen niet'Vzegel, aan alle postkantoren en vele belangeloze verkoopadressen in waarden van 5 ct. (2+3); 10 ct, (6+4); 15 ct. (104 5); 40 ct (30+10) verkrijgbaar! Gedurende verschillende zittingen in alle scholen op Texel'heeft bet bijkan toor Texel van het Gewestelijk Arbeids bureau Alkmaar een enquête gehouden onder jonge mensen van 14-21 jaar (cur sisten van de ambachtsschool, studeren den en militairen uitgezonderd). Voor die enquête was beantwoording nodig van vele vragen en uit die vragen blijkt, dat men ..het naadje van de kous" wilde weten. Een en ander moeten wij zien in liet kad?r van de beroepskeuze-kwestie, een zeer belangrijk onderwerp, want wie een hem niet liggend vak moet uitoefe nen zal niet alleen de vreugde van de ar. beid missen, hij zal ook nooit in staat zijn goed'e prestaties te leveren. Be langstelling in het betreffende vak moet aanwezig zijn. Op Texel werd aan plm. 330 jonge lieden verzocht mede te werken aan het onderzoek, dat zeker geslaagd is, want naar de Directeur van liet Bijkantoor Texel, de heer K. Stoepker, ons mede deelt, zijn thans de volledig ingevulde stamkaarten verzameld van 300 personen Dit onderzoek 'heeft zicli nog tot drie streken beperkt: Limburg (mijn bouw, Eindhoven (industrie) en Alkmaar (landbouwstreek). Behalve de vragen, die hieronder vol gen werd geïnformeerd betreffende het beroep dat eventueel wordt uitgeoefend, godsdienst, opleiding, loon, reden even tueel ontslag. Negen vragen. De andere vragen waren: A. Op welke wijze ben je aan je be trekking gekomen? (bv. adv., aanbeve ling, onderwijzer of schoolhoofd, ouders, arbeidsbureau, enz.) B. Waarom ben je geworden wat je nu bent? (bv. ik wenste dit zelf, vader drong er op aan, geen gelegenheid om bepaald Texels Museum is zeer Woensdag hsbben niet minder dan 330 toeristen er een kijkje geno men. Een record Geen wonder, dat dit museum zoveel belangstelling geniet, want een ieder, die de fraaie diorama's, de vitrines, enz. heeft gezien en bestudeerd, zal zijn vrienden en kennissen aansporen, het museum met een bezoek te ver- erenJHier toch krijgt men een uil- nemende indruk van Texels rijk dom aan vogels, aan vissen en rob ben, zwemmend rondom het eiland, aan de gewone en bijzondere voor werpen, die het Texelse strand herbergt. Iedereen is vol lof over de in richting en ook dat is geen wonder, want dit werk is door des kundigen tot stand gebracht. En TEXELS MUSEUM. in trek: met liefde! gewenst, met name genoemd' beroep uit te oefenen, geen geld voor bepaalde of andere opleiding). Waarom héb je geen (vak)opleiding genoten? (studiekosten te hoog, moest direct meeverdienen voor het gezin, niet geschikt-afgewezen, plaatsgebrek- afgewezen, geen interesse). D. Waarom is de opleiding ontijdig afgebroken? (niet in staat, opleiding te volgen, kon geen examen halen, moest plotseling gaan 'byverdienen). E. Waarom toen je niet gaan werken in liet beroep, waarvoor je een vakopleiding gekregen hebt? ('bv. kon in andere werkkring hoger loon verdienen, kou geen werk in dat beroep krijgen door overbezetting of anderszins, geen werk gelegenheid in dat beroep ter plaatse). F. a. Heb je thans een bepaalde bc- roepswens? b. Waarom ben je dat beroep niet gaan uitoefenen? G.Wat deed je vader (op 35-j. leef tijd?) (Opgeven toeroep en bedrijf, bv arbeider in Alkmaarse Ijzergieterij). 1-1. Geniet je een opleiding in liet be- dryl'? Leerovereenkomst of niet. I. Hoe groot is het bedrijf van de va der? Hoeveel broers en zusters werken er mee op het bedrijf? SCHRIJF NAAR INDIE, OOK NU HET ZOMER IS! Ergens op een buitenpost zit een Ne derlandse jongen en hij krijgt geen ant woord op zijn verzoek om net als veie tan zyn kameraden te mogen correspon deren me' een meisje uit liet vaderland. Drie jaar lang heeft de Olub Nederland Overzee" aari alle aanvragen op dit ge bied van de soldaten in Indonesië kun nen voldoen. Dit jaar sehynt het maken van vacantieplannen en het inpakken van koffer of rugzak de meisjes derma te te hebben vermoeid, dat er geen ge dachte meer overgebleven is voor de jongens die in de tropen hun zware taak vervullen. Maar wij mogen deze knapen niet ver geten, daarvoor putten zy te veel steun uit hel briefcontact met het eigen volk. 'Steeds gaan er nieuwe troepen naar de Oost, steeds moeten de rijen van de C.N. O. aangevuld worden met meisjes die hun steentje by willen dragen om de jongens in Indonesië het leven wat ge makkelijker te maken. De hoogste auto riteiten, de veldpredikers en aalmoeze niers, zy zeiden het op persconferen ties, op bijeenkomsten, voor d« radio en in kranten-artikelen: „Post uil Neder land is alles voor onze soldaten"'. Toon uw medeleven, ga corresponde ren, meisjes! Het adres is: Club „Ne derland-Overzee", postbus 11, Bussum Ja, Texel is weer een landauer rijk en ons afwendend van de resten, die er- qens in een slootje bij Den Hoorn onze herinnering trachten wakker te roepen aan die goeie ouwe tijd, hebben wij vo! bewondering de nieuwe „Texelse" lan dauer aanschouwd. Hij poseerde voor Hotel „Texel" het kan niet Texelser! Fier zit de koetsier, de heer Dirk Witte, op de bok, rustig staan de paarden in het gareel, wachtend tot het de gasten van het Hotel betaamt naar buiten te schrijden en plaats te nemen op de zachte kussens. Straks zal het rijtuig wegglijden, geruisloos op de lichte, met rubber beklede wielen en alleen 't fikse getrappel van de paardenhoeven zal waarneembaar zijn. Goede reis en veel plezier door Texels drevenl In deze vacantietyd is het heel goed mogelijk ergens op ons eiland plotse ling oude bekenden uit ons land te ont moeten. Op de diverse podia die onze „hoofdstad" telt, ontmoet men ze even wel in het zomerseizoen niet, Texel is op dit punt immers „selfsupporting" (of wij menen dit te zyn) en aan het be staan van beroepsartisten worden we slechts herinnerd door een voorbarig aanplakbiljet, zoals een biljet op de mu ren van „Casino" het optreden van de Kilima Hawaiians op een verre datum na het seizoen annonceert. Doch Zaterdag (en Zondag jl.) klopte deze theorie niet, een combinatie van verschillende bekende artisten treedt nl. momenteel in diverse seizoenpiaatsen op en de impressario had Texel ditmaal niet overgeslagen en velen zyn hem er dankbaar voor. Zy hebben de kennis making met talrijke artisten kunnen vernieuwen, want het waren meestal ou de bekenden. Want Albert de Booy is zeker niet al leen voor R'datn, maar voor heel Neder land een oude bekende. Ook de volumi neuze Appie is „klein begonnen", eerst muziek verkopen by I-Iakkert, toen zin gen bij de stomme fiim in het Rotter damse „Luxor", toen naar Den Haag, A'dam, Arnhem en Warschau. Toen legde de Avro beslag op hem, terwijl hy later het blamv-wit gestreepte jasje ver wisselde voor het rode: Appie nam dienst by de Vara. Wie kent nog niei zijn „Onbekende vrouw". Deze melodie veroorzaakte zo'n tan-mail dat hij ter bezwering hiervan „Laat my toch met rust" ging zingen. Maar Appie is en blijft een charmeur, is in zijn liedjes nie; altijd een vrouw in het spel? Appie heeft enige jaren geleden reeds zyn 25- jarig artisten jubileum gevierd, met zijn brede gulle lach, het volle ron de gelaat, het volle ronde geluid, altijd le porren voor een clownerietje De wa re zangiielhebber kon genieten van zijn „Jeruzalem" ot van Moya's „Song of Song". Maar ook enkele van zyn nieuw ste producten, een levenslied en een pot pourri van oude successen werden ons niet onthouden. Zullen zyn drie doch ters hem later nog eens opvolgen? Laten we vooral het optreden van de (alweer Rotterdamse) Gerto's „de zin gende accordeonnisten" niet vergeten. Voor iexel zyn ze nieuw maar hun ar- tistenloopbaan dateert reeds vanaf 1939 en hun naam is reeds een begrip ge worden, waar het gaat om het brengen van een prima Hollands repertoire. Het zijn Gerard Lamtoerman en Arie Look horst (laatstgenoemde maakte op zijn l'6e jaar reeds deel uit van de Buzian- revue). In 1947 vierden zij hun triomfen in het mondaine Casino van Noordwijk, waar liet internationale publiek over hun prestaties opgetogen was. Sylvain Poons is zeker voor de ras- HET WITTE KRUIS ONTVANGT PRIJZEN. Als gevolg van de circulaire, die ver schillende Texelse zakenlieden aan hun leveranciers zonden, mocht het bestuur van het Witte Kruis verschillende prij zen ontvangen. Zo ontvingen wy door bemiddeling van Bakker's Ijzerhandel een cassette zilveren lepeltjes van de Gero-labrieken le Zeist; door bemiddeling van de Fa. J H Brügeinann een vulpen van de N. V. Crown, Vulpen Import Oie en 5 do zen luxe postpapier van de Fa. M. Broers Co. Van Houthandel J. Eecen Gzn. te Oudkarpel ontvingen wij bericht dat zij bereid waren om het hout voor 't te stichten gebouw te leveren met een korting van 6 pet. Zakenlieden, volgt dit goede voorbeeld en vraagt by het bestuur van het Witte Kruis circulaires en folders aan, tenein de deze te verzenden aan al uw leveran ciers. Wij geven u de verzekering, dat u door dit ie doen een behoorlijk aantal lo ten verkoopt en bovendien loopt u de kans, dat men ook u prijzen beschik baar stelt. Texelaar geen onbekende. Vanaf 1912 debuteerde hij reeds, enkele jaren gele den vierde hij zijn 35-jarige artisten- loopbaan. VV'e kennen hem van de film: De Jantjes, Bleke Bet, Big v.h. Regi ment, De familie v. m. vrouw. We her inneren het ons als een van de weinige dingen, die ons een klein, beetje met de Ned. film konden verzoenenkortom een ras-artist. Frans Vroolijk had de moeilijke taak het geheel aan elkaar te smoezen, om in Poon'sstyl te blijven. Hij deed dit op verdienstelijke wijze. Chita Pierre completeerden met hun exotische sam ba's en rumba's dit programma. Laten we afspreken, dat bij de vol gende artistenshow (die met. o.a. de Ki lima Hawaiians) de zaal (zonder de hulp van de badgasten dus) geheel vol is Deze programma's zyn het waard. DE NIEUWE COMPETITIE- INDELING AFD. NOODRHOLLAND. Enkele nieuwe oompetitieindelingon in de Noordhollandse afdeling zijn thans bekend geworden. Uit de „Niw Schager Crt. nemen wij het volgende over: Oosterend en Tex. Boys in de zelfde afdeling. De afd 2C vermeldt nu als Texelse clubs do Tex. Boys en Oosterend. Vor der treffen wy aan liet gepromoveerde WiGW uit Den Helder en het gedegra deerde SVW. Ook JVC uit Juiianadorp is thans in deze afdeling. Verder oude bekenden: üallautsoog, Con Zelo, Dirks- horn, Hollandia Tr., Petten en Wiron. In de res. 2C zijn behalve Texel 2 de volgende clubs ondergebracht: Alcma- i ia 5, Alkmaar 2, Bergen 2, Berdos 2, HRC 5. Oudc-sluis 2, ZAP 2, RKAFC 8. In een brochure van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, lazen wij de volgende raadgevingen aan zwem mers en baders: Wij publiceren ze mede naar aan leiding van het gevaar waarin twee da mes zich vorige week hadden begeven. 1. Gaat nimmer op een onbewaakt strandgedeelte baden of zwemmen, wan neer er een sterke landwind waait en 't water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op 'n bank, ook al staat ge maar tot knie hoogte in het water, let dan op de op komende vloed. Het water stijgt in be trekkelijk korte tijd. De mogelijkheid be staat, dat ge niet terug kunt keren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee, gaat dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toe zicht door ervaren badpersoneel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwij zingen en raadgevingen van het badper soneel. Zij weten de gevaren, die drei gen kunnen, beter dan gij. 5. Brengt de badman, die van 's mor gens tot 's avonds onvermoeid en onaf gebroken op zijn klanten heeft te letten, niet nodeloos in gevaar. 6. Leert, wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwemmen kunt, leert dan zwemmen; maar onthoudt ook, dat iemand die goed kan zwemmen, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraagt, wanneer ge een goed zwem mer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust begeven, aan de badman, hoe de stroom loopt. Tegen de stroom optornen is in het dagelijks leven reeds moeilijk, in zee is liet geheel onbegonnen werk ou ge gaat zéker ten onder. 9. Weest niet- eigenwijs; laat u raden en ge voorkomt daardoor veel gevaar. Let op dc waarschuwingsborden; gaat daar vooral niet in zee. 10. Laat u echter door al deze voor schriften ook niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de nodige voorzichtigheid in acht en gaat, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1