Texelse Boys wonnen de S.V.C.-beker De Koog heeft zich kranig geweerd Jonge landbouwers maakten zesdaagse toer Laat de regen maar stromen, want er is geen gezelliger spel dan een familiecompetitie Vrij di ag is prinses Iren e jarig Begunstigd door goed weer hield de eerste klas van de Landbouwschool van 25 t.m. 30 Juli een excursie naar Assen delft en omgeving. De heenreis ging langs de duinkant via het niemvopgebouwde Petten en de Hondsbosse Zeewering. Tussen 2 pieren hebben 3 jongens gezwommen in het kristalheldere water. Toen door naar Schoorl, waar het meegenomen brood genuttigd werd en langs Egmond, Bak- kum, Castricum, Limmen, Uitgeest en Krommenie naar het einddoel. In Eg- mond waar even gedronken werd, klaag de een boerin over de ontzettende droog te die mede veroorzaakt werd doordat de waterleiding hier zoveel duinwater weg zuigt. In Assendelft werden de jongens twee aan twee hij boeren ondergebracht, die voor een week hun gastheren waren. De tweede dag ging het naar de Wü- kermeer waar een akkerbouwbedrijf be zichtigd werd. Opmerkelijk was, dat hot gehele bedrijf van hout opgetrokken was. Dit kwam omdat het gelegen was in de stelling Amsterdam tussen twee fortengordels en in tijd van oorlog zo 'snel mogelijk afgebroken en als dit niet meer ging verbrand kan worden. Paar den waren niet meer aanwezig, de paardenstallen stonden vol eggen en an dere landbouwmachines en gereed schappen. De gewassen stonden zeer goed. Bieten hadden nogal geleden van de luis. Als machtige reuzen stonden in het land de masten van de hoogspan ning die de centrales van N.-Holland met die van Z.-Holland, Friesland, etiz. ver binden. Nederland zal binnenkort nis één grote electrische centrale werk'1 1 waarbij de diverse gewesten elkander helpen in tijden van overbelasting au storing. Heel eventjes voel je dan dat je op Texel op een eiland woont Het zal nog wel even. duren, voor de TEM hier wok bij aangesloten is. 's Middags was de tocht naar de Car- tonnagefabriek van Bakker en Stoffels te Wiornterveer. Vol bewondering werd gekeken naar het snijden, vouwen, plak ken en bedrukken van papier en carton. Er stonden machines die per dag een half millioen doosjes plakten en ze te vens onfeilbaar nog telden ook. Naar IJmuiden. De derde dag was voor IJmuiden, waar de havens en sluizen bekeken wer den. Drie sluizen lieten de schepen biu- nen, de kleine, de midden- en de gro te sluis. Het meest werd gebruikt de middensluis. We waren er getuigen van dat een Zweedse houtboot de douane aan boord kreeg. Om 12 uur werd met een kleine boot een tocht gemaakt langs de pieren, de loodsboot en enige vissersbo ten naar de brulboei IJmuiden die drie mijl in de Noordzee ligt juist in het ver lengde van de beide vuurtorens van on ze grootste vissershaven. Eén van de jongens kon niet tegen de woelige ba ren en werd zeeziek. Toen we aan wal stapten was echter de ziekte gelukkig ook weer over en ging het met frisse moed naar de Ruïne van Brederode, waar enige tijd vertoefd werd. Even werd nog gekeken in de drui- venkassen hier vlakbij. Duidelijk was 't verschil waar te nemen tussen Franken- thalers die gestookt en niet gestookt werden. De vierde dag reisden we naar Schip hol via Buitenhuizen en Halfweg. Hier werd de drukke snelverkeersweg Am sterdam-Haarlem overgestokon en één minuut later stonden we met zijn twaal ven op een pontje dat ons juist bevatten kon en moeizaam over de ringvaart van de Haarlemmermeer pufte. Dit was we! een scherp contrast zo vlak naast el kaar. Er werd om Schiphol heengereden waarbij opviel de geweldige uitbreiding die deze luchthaven nog krijgt. Onder wijl daalden en stegen de machines van allerlei nationaliteiten. Bij de rondleiding deed het je goed te horen, dat een vliegtuig uit Pakistan naar A'dam gekomen was om daar ge- revisioneerd te worden. De KLM heeft een goede naam in de gehele wereld. Naar de apen. Na de vliegtuigen waren de apen aan de beurt. En waar kun je die beter zien dan in Artis te Amsterdam. Natuurlijk werd ook naar de andere dieren ge keken en vooral het Aquarium niet ver geten en tot slot hiervan Hsimans Dio rama, dat de Muy van Texel voorstelt. De uitleg is hier zeer goed en het doet je als Texelaar goed, dat men ook in A'dam oog heeft voor het natuurschoon van ons eiland. Op de terugreis vielen twee jongens, waarbij één de vooras brak. Twee op één fiets en één met twee fietsen en de reis ging weer voort. De vijfde dag was een kalme. Twee veehoud'Csbdrijven werden bezichtigd. Hierbij viel op het schrale vee. Men houdt in Assendelft een zeer nielkrijk type en dit type is bovendien hoogheilig. Daardoor komen de geraamtedelen sterk naar voren. Interessant was verder het bezoek aan de smid, die de Denico-meststrooier ver vaardigde. Hier zagen we hoe de ver schillende onderdelen vervaardigd en aan elkaar gezet werden 's Middags naar het Molenmuseum in de Koog. En nu bleek hoe de Zaankan- ter zijn streek kent. Tweemaal werden we verkeerd gestuurd en pas de derde wees ons de juiste plaats. Verschillende typen van molens en onderdelen waren hier aanwezig en vooral de molenkaart waarop slechts 800 van de 1300 Zaanse molens stonden was indrukwekkend. Maar toen we daarbij hoorden dat slechis f 4 per w eek verdiend werd door een man met een gezin van 10 kinderen was het te begrijpen, dat stoom en eleetrici- teit de molens hebben verdrongen. 30 Juli ging het weer huiswaart langs de grote provinciale weg. Nog eenmaal zou de pechduivel zijn hand in het spel hebben. Eén van de jongens stak in een onoplettend ogenblik op het fietspad van rechts naar links. Zijn voorwiel werd door een tegenligger tot een harmonica gemaakt. Gelukkig was spoedig een nieuw voorwiel gehaald en ging de reis weer opgewekt naar Den Helder waar juist de Marsdiep binnenkwam. Met deze boot werd Texel om 4 uur bereikt en ging ieder hoogst voldaan huiswaarts. IN PYAMA. Zaterdagavond (op vergevorderd uur) fietste een jongeman in pyama door Den Burg. Een weddenschap? OP 20 AUGUSTUS. Het Paardenspórtfeest aan De Koog was aanvankelijk vastgesteld op 17 Au gustus, maar bij nadere beschouwing bleek de 2flste Augustus, dat valt op Za terdag, beter uit te komen: boer en knecht hebben dan vrij en kunnen bei den van de partij zijn! üe regen ging (Maandagavond al) van tik, tak, tik en roffelend trok nu en dan een wilde wind door de bomen van de Groenepiaats. Echt weer om gezellig bij de haard te zitten of zo. Augustus, de maand, waarin wij op het meeste hemel water worden onthaald, had zijn intrede gedaan. Wij Texelaars kennen Augus tus, en onze gasten weten ook over hem mee te praten. Omdat je met slecht weer geen kant heen kunt, bepeinsden verschillende gasten van de hotels Texel en De Linde boom de organisatie van eer. feestje, waaraan jong en oud kon meedoen en waarbij het weer niet als spelbreker kon optreden, „Eureka!" moet dhr L. Hesse hebben uitgeroepen toen de gedachte, een fami liecompetitie op touw te zetten hem door bet (gebruinde) hoofd flitste. Een fami liecompetitie in de gezellig verlichte zaal van Texel en laat dan de regen maar stromen en de wind maar om de Texel se kust waaien! Zo vonden wij Maandagavond een tal rijk gezelschap dames en heren en jon gedames en jongeheren in de feeëriek verlichte zaal van „Texel" bijeen, als deelnemers aan een familiecompetitie, u kent dat spel van de radio! Er werden zes ploegen met ieder vijf deelnemers gevormd. De leiding berustte bij dhr L. Hesse en de jury bestond uit de heren K. Holzenspies, J. de Jong en C. Rab, ter wijl mw. Hesse als Mieke optrad. Spanning! Even r.a half 9 werd begonnen. Da letter H. werd getrokken en alle woor den van steden, bloemen, auto's, rivie ren, filmsterren, meubelstukken, etens waren, dranken moesten dus beginnen met de letter IL Men kreeg 10, later 15 sec. bedenktijd. Had een lid van de ploeg bv, „Haarlem" op zijn papier gekrabbeld en zijn buurman hetzelfde stadje, dan oogstte de buurman minder punten. Het ging er dus om steeds een andere naam te bepeinzen dan die welke voor de hand lag. Dat gaf spanning! Spanning van het begin tot het einde en die spanning groeide fantastisch, toen ploeg C (met scherpzinnige dames!) de kop niet meer kon houden en A en B de vaart ver grootten! Ook waren er locaal gekleurde vragen hij, bv. hoe ligt de verhouding van het aantal Texelaars tot de schapen van Texel? Dhr Vuursteen raadde het zeer goed: 10,000 Texelaars en 12,000 scha pen. Wel liepen de meningen sterk uit een: iemand durfde aan de v u-houding I schaap op 100 Texelaars denken, een ander schatte het aantal schapen op 20,000. Hoeveel gasten waren er 1 Augustus? Antwoorden van 30.000 tot 800! Het juiste aar.tal was 9,000 tot 10,000. Dan: Wat is er voor een vaeantieganger on misbaar? Er zeiden er: een heetwatei'- kruik (nu weer wel!), een (goed) humeur, een hart, een haarborstel (krachtig pro test \nn kaalhoofdig heer). Omstreeks 10,15 werd de uitslag be kend gemaakt: ploeg A. de familie A. O. Vuursteen en mej. Gré Meeuwsen, had de 1» prijs veroverd met 280 punten ('n heerlijke taart), ploeg C. 2e prijs met 270 punten (een fles Franse likeur, ge schonken door Hotel Texel). Het waren dhr en mw. Dr. Takens-Okken, mw. A. R Rab-Roelfsma, mej. J. S. Rosingh en mw. B. A. Smith-Eckhardt. Nr. 3 werd ploeg B, vertegenwoordigd door directie en staf hotels Texel en De Lindeboom, met 250 pt., ploeg F 239 pt., E 199 pt., D. 175 punten. Dhr Dr. Takens sprak de leider, dhr L. Hesse, hartelijk toe en bracht hem dank voor de organisatie. Na afloop werd nog gezellig gedanst, HET STRANDFEEST. Vandaag hoopt men het strandfeest (e vieren! „IJs en weder dienende" schre ven wij vorige week. Wij hopen zeer, dat het weer vandaag opknapt gisteren, toen wij dit bericht schreven stond de lucht nog dreigend, maari n een etmaal kan er heel wat (goeds) gebeuren! In een uiterst fraaie en sportieve wed. strijd heeft Tex. Boys 1 de SVC-beker gewonnen. Na de gewone speeltijd van de Texelse Boys en De Koog was de stand 2-2. Reglementair volgde een verlenging van 2 x 7V2 min, maar daar geen van beide partijen wist te doelpun ten, brachten strafschoppen de beslis sing: Eerst was De Koog aan de slag 0111 Rijk te passeren. In de duisternis was het moeilijk om op behoorlijke wijze het doel te verdedigen. Van de voorhoede van De Koog 1 wisten drie het net te vinden. Hierna passeerde de voorhoede van de Boys keeper Veenstra eveneens driemaal. Opnieuw werd van keeper ver. wisseld Weer drie keer trilde het net achter deelman Rijk. Toen hadden de Boys de kans. Drie spelers passeerden Veenstra. En Sohrama als laatste van de voorhoede maakte nu geen fout- On houdbaar vloog de bal hoog in de tou wen. Zo wonnen Tex. Boys 1 de beker! De Koog 1 komt de eer toe beide zus- terver., Texel 2 en Boys 1, die alle twee een klasse hoger spelen, te hebben weer staan. Hulde voor dit elftal, ondanks technische tekortkomingen heeft ze zich laten zien als een uiterst gevaarlijk te genstander die het in de a.s. competitie wel zal redden. Over de wedstrijd het volgende: Om 7 uur 20 laat dhr Boekei de beide aan voerders tossen. De Boys spelen met de wind in de rug. Direct volgen enkele snelle aanvallen op de Kooger vesting. Maar de verdediging van K geeft niet thuis. Even later is het Jo Klaasen Bos in samenwerking met Kiewiet die Rijk op de proef stellen. Maar deze is pa raat en zet zijn voorhoede aan het werk. De combinatie en de voorhoede der B's is wel goed. Maar de afwerking is nog te peuterig en steeds weten Brouwer e.s. doelpunten te voorkomen. Zo gaat het spel van doel tot doel tot na ongeveer 30 min. spelen de Bys de leiding nemen. Bij een aanval over rechts belandt de ba! bij de l.-binnen Sehrama, die uil een klu wen van spelers en door een misver stand in de K-verdediging keeper Veen stra laat vissen: 1-0. De Koog geeft de moed niet op, maar ziet toch geen kans voor de rust de stand gelijk te maken. Na de rust gaat dit beter en voor de wedstrijd 5 min. oud is, is het gelijk 1-1 De strijd gaat hierna lange tijd gelijk op. We noteren enkele corners op het Boysdoel, echter zonder resultaat. Na 20 min. spelen nemen de Boys opnieuw de leiding 2-1. Nu speelt het K.-elftal voor wat het waard is en hun moeite wordt beloond, 5 min. voor het einde. Het is Klaasen Bos die handig door de B-ver dediging glipt en de stand gelijk maakt Tot grote vreugde van het publiek, dat als altifd erg belust is op strafschoppen. En zoals geschreven, heeft het publiek daarvan geprofiteerd. Hierna werd de beker door de voorz. van SVC, dhr Westdorp Sr., in Hotel „De Nieuwe Aanleg" uitgereikt. Beide elftallen hadden zich hier naar toe be geven met de vele supporters. Nadat men de dorst had gelest, heette de voor zitter de aanwezigen allen hartelijk wel kom. Spr. bracht eerst dank aan alle clubs, die deelgenomen hadden aan dit Bekertournooi van SVC en aan de scheidsrechters, de heren Rijk en Van Zejjlen, die de wedstrijden geleid had den in de voorronde en de demifinale. Tenslotte aan dhr P. Boekei uit Den Helder, die zich de moeite had getroost om deze avond naar De Cocksdorp ie komen om de finale te leiden. Spr. sprak wel namens alle aanwezigen toen hij op merkte, dat dhr Boekei op de juiste wij ze geleid had. Dit werd door een dave rend applaus bekrachtigd. Hierna werd de beker overhandigd aan de aanvoerder der Tex. Boys, dhr N. van Heerwaarden. Na een driewerf hoe ra voor Tex. Boys, SVO en De Koog, sloot de voorz. "deze plechtige bijeen komst. Zo zijn de bekerwedstrijden weer ten einde en kunnen we met voldoening op dit tournooi terugzien, want het is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Alls wedstrijden werden in een uiterst spor tieve geest gespeeld, mede dank zij de goede leiding. Ik wil dit verslag beëin digen met de beste wensen voor alle elf tallen en tot volgend jaar! W.V. Tex. Boys. Zaterdag kwam Boys 1 met enkele in vallers in het veld om de finale te spe len voor de bekerwedstrijden van SVO. Deze wedstrijd moest gespeeld worden tegen De Koog 1. De strijd ging in het begin gelijk op en het duurde een half uur voor er gedoelpunt werd. Dit 1ste doelpunt werd door de Boys linksbin nen gemaakt en zodoende hadden onze jongens de leiding met 1-0. Na de rust zag De Koog kans om van de aftrap at de stand gelijk te maken. Een kwartier na rust maakte de Boysmidvoor met een prachtige kopbal uit een corner 2-1. De Koog kwam nu met man en macht naar voren. En door hard werken werd hun moeite beloond met een schot in de hoek 2-2. In deze stand kwam geen ver andering meer. Er werd toen 2x7Vï min. verlengd doch de stand bleef dezelfde. Na 2 maal 5 strafschoppen kamen de Boys met 4-3 als overwinnaar uit het veld en legde daardoor voor een jaar beslag op de beker die door de voorz. van SVO, dhr Westdorp, werd overhan digd. H.S. (Elders brengt W. V. reeds verslag uit over deze wedstrijd, maar gezien de b •- langrijke match, bieden wij H.S.' penne- vrucht ook nog ter verorbering aan. Red.) S.V.C De Cocksdorp. Hedenavond speelt het 2e een wed strijd tegen Deetos om half acht. Zijn we aller, op tijd aanwezig, jongens? Mor genavond speelt het le een soortgelijke wedstrijd. Vrijdagavond wordt waar schijnlijk een handbalwedstrijd gespeeld tegen de Robbenjager. Bij het doorgaan van deze wedstrijden krijgen spelers en speelsters allen bericht. Men wachte daar dus even op. Recente foto van Prinses Irene in de tuin van Palels Soestdijk temidden van de bloemen. 1 '9 Er is weer feest op Soestdijk er ;s weer leest in Nederland. Prinses Irene viert 5 Aug. haar 10de verjaardag. Prinses Irene, de prinses, met de zinrijke naam de prinses, die in haar naam kreeg omsloten wat wij allen zo vurig wensen en waar wij indertijd zo lievig naar verlangden: Vrv de. Ja, dat weten wij allen dat weet de eenvoudigste onder ons, dat Prinses Ire ne, die door het voile meestentijds „Ireentje" wordt genoemd, een prachtige symboliek in haar naam draagt. Irene.... vrede. Kwam het daardoor, dat in de bezettingstijd haar naam werd verbonden aan het wrange grapje, dat wij elkaar toen wel eens vertelden? Ei was een vliegtuig geland de autori teiten venvelkomden een oude, statige dame en brachten haar hulde. Wie het was?.Prinses Irene. Goddank is het zo ver niet gekomen. Als een blij, jong koningskind, waarvan wij hier een foto mogen brengen tussen de bloemen van Soestdijk, viert de prin ses temidden van ons reeds jaren be vrijde volk haar 10de verjaardag. Het moge waar zijn, dat „Ireentje" le vend naast onze kroonprinses Beatrix, voor velen een weinig op hot tweede plan siaat, er zijn ook dingen, waarbij de jarige haar ondere zusje de baas is Prinses Irene is wat stiller dan Bea trix zij treedt uit zich zelf niet zo op de voorgrond, doch als er in haar jonge meisjesleven dingen voorkomen waar bij behendigheid voorop staat, dan is Irene vaak Trix de baas. Zo is de jarige nu reeds een uitstekend paardrijdster. In dit verband herinneren wij ons het hachelijke avontuur, dat zij nu al weer enige jaren geleden beleefde. Een paar vrachtauto-chauffeurs, die toevallig met hun wagen in de omge ving van het paleis Soestdijk stonden, werden opgeschrikt door een hollend paard, dat uit het paleis de grote weg kwam oprennen. Op de rug van 't paard zat een klein meisje Prinses Irene en er achter liep zo hard hij lopen kon een man. De chauffeurs aarzelden geen ogenblik. Ze brachten het paard tot stilstand en tilden het meisje tr af. „Ik had geen schone handen de afdruk er van stond op het meisje d'r rug", ver telde een hunner ons later. Do man, die achter het paard had aan gedraafd, nam hoogst ontdaan het nog trillende dier over en bracht prinses Irene, die huilend om haar moeder riep, terug. Misschien zal de kleine tienjarige nu lachen om „het grote avontuur", dat zeker minder goed zou zijn afgelopen, als die .eenvoudige jongens het paard niet tot stilstand hadden gebracht. Even latei' kwam de Koningin toen nog Prinses Juliana persoonlijk naar de grote weg 0111 de redders van haar kind te bedanken. Die waren toen al weg, maar ten paleize Soestdijk rustte men niet, voor men die chauffeurs had opgespoord en hun met een bedank brief een geurig rookoffer had gezon den. Hetgeen in die vrijwel „rookloze." tijd op buitengewone hoge prijs werd gesteld. Er is feest op Soestdijk. In een geluk kig gezin wordt een verjaardag gevierd, zoals die in elk Nederlands gezin wordt herdacht. Irene is nu het middelpunt van alle wensen en van het huiselijk feest. Zij is deze dag ook het. middel punt in de gedachten van.alien, die met ons Vorstenhuis medeleven. Irene Emma Elisabeth, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Bies- terfeld... Moge het ons gegeven zijn, nog menigmaal de verjaardag van haar, wier naam de vrede draagt, met blijde opgewektheid te herdenken. (Foto Meii'boom). HET WITTE KRUIS VOOR DE VVV EN DE VVV VOOR HET WITTE KRUIS. Dooi' de landelijk gevoerde propaganda voor de loterij-actie, o.a. door de ver spreiding van tienduizenden folders over Texel, waarin naast de aandacht op de loterij, tevens de aandacht wordt ge vestigd op Texel als touristenoord, krijgt het Witte Kruis talloze verzoeken om inlichtingen naar de mogelijkheid om op Texel vacantia door te brengen. Van zelfsprekend worden deze verzoeken uiterst serieus behandeld en er mag worden aangenomen, dat vele kopers van loten, het volgend jaar hun vacan- tie op Texel komen doorbrengen. Het Witte Kruis is momenteel bezig alle doktoren van Nederland, het zijn Jr ongeveer 6000, te bewerken en de mede werking, die wij van deze zijde bij het afnemen van loten ondervinden, is bui tengewoon. Een greep uit de talloze adhaesie-be- tuigingen meenden wij u niet te mogen onthouden. Dr. D. C. Smelik, Arts te Almelo, schreef ons: „Uw idee 0111 de mensen ongevraagd 10 loten te sturen is werkelijk origineel. Het zal 11 in de verkoop heel wat sche len. Ik wil de 10 loten voor mij zelf be houden, omdat ik uw doel lofwaardig vind en ook omdat ik een zwak heb voor de Waddeneilanden. En toch ben ik nog nooit op Texel geweest. Gaarne zou ik van u een gids van Texel met hotels en beschrijving, 'alsmede een kaart ont vangen. Zoudt u hiervoor' willen zorg dragen? Bij voorbaat mijn hartelijke dank". Hotel- en pensionhouders, Het Witte Kruis steunt u! Helpt u liet Witte Kruis door het plaatsen van loten ondc de in uw bedrijf verblijvende gasten! G. LUVA-LOTERIJ. De spanning rond de LUVA-loterij is weer geweken, want eind vorige week vond de trekking plaats. Voor ons bu reau in de Parkstraat hangt de volledige uitslag (lotnummer en prijs). SCHEEPVAART NOORDHOLLANDS KANAAL. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat in verband met de montage van de bovenbouw van een nieuwe op haalbrug over het Noordhollands Ka naal bij De Kooy de scheepvaart door 't kanaal ter plaatse zal zijn gestremd op Dinsdag 23 Augustus 1919, gedurende 3 maal 1 uur tussen 7 en 17 uur en van Woensdag 24 Augustus 1949 te 7 uur tot Donderdag 25 Augustus 1949 te 17 uur, of zoveel langer of korter als noodzake lijk of mogelijk zal Wijken. Texel, 1 Augustus 1949. De burgemeester voornoemd. Mr. G. D. REHORST. REGELING REINIGINGSDIENST TEN BEHOEVE VAN DE BUITEN DORPEN. Daar vanaf 5 Augustus a.s. tot nader order te De Koog 2 maal per week huis vuil zal worden opgehaald, dienen de bewoners van De Koog voortaan Dins dag. en Vrijdagmiddag te 14 uur hun huisvuil gereed te zetten. De bewoners van de overige dorpen dienen voortaan op Woensdag het huisvuil gereed te zet ten op de volgende uren. De Cocksdorp 7 uur; De Waal 8 uur; Den Hoorn 10 uur; Oudesohild 12 uur en Oosterend 2 uur. Texel, 1-8-1949 BUREAU GEMEENTEWERKEN.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2