Cjroen rwartsJ~exels in het harL, Laatste zitting oude Gemeenteraad Benoeming dir. Rusthuis „Irene" Afscheidsrede If Wat zijn de dieren ons waard Wild en toch tam, tam en toch wild Sport op Texel WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6347 COURANT Uitgave v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Versch ij nt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenieenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar In de Vrijdagavond gehouden zitting van de Gemeenteraad werd het echtpaar M. van Doorn, W. van Doorn-Eikel, va der en moeder van het Ned. Herv. Dia coniehuis te Gorinchem, met zes wan de negen stemmen benoemd tot Directeur en Directrice van Rusthuis „Irene", te Den Burg. Drie stemmen werden uitge bracht op nr. 2 van de voordracht, het echtpaar Jac. Westdorp, te De Cocks- dorp. Om 8,12 uur werd de vergadering ge opend door dhr Mr. G. D. Rehorst, bur gemeester, die mededeelde, dat drie raadsleden bericht van verhindering hadden gezonden: de heren S. de Waard en Jac. Bruin konden deze verg. niet bij. wonen wegens vacantie, dhr H. Zijm was wegens ziekte afwezig. De voorz. las een schrijven voor van dhr Zijm, waarin dit raadslid 13 en W en de collega's raads leden hartelijk dank zegt voor de pretti ge wijze van samenwerking in het be lang van de gemeente Texel. Na vaststelling der notulen was be noeming van een Directeur' en een Di rectrice van Rusthuis „Irene" aan de or de. Zoals bekend zullen dhr en mevr. Moenis deze functie per 1 Oct. a.s. neer leggen. Voor deze functie hadden zich 50 solli citerende echtparen gemeld. De Sociaie Dienst had over deze gegadigden rap port uitgebracht aan B en W, met als re sultaat, dat over 10 echtparen inlichtin gen werden ingewonnen. Deze waren zo danig, dat tenslotte drie echtparen-can- didaten overbleven. Deze werden door de Soc. Dienst ter kennismaking uitgeno digd, aldus deelde de voorz. mede. Het resultaat van dit bezoek was, dat het echtpaar M. van Doorn en W. v. Doorn- Eikel, te Gorinchem, nr. één werd ge plaatst op de voordracht en het echt paar Jac. Westdorp nr. 2. Dhr A. Backer zei, dat het hem speet, dat deze aangelegenheid zo hals over kop moest worden behandeld en dat er zo weinig gelegenheid bleef om deze zaak rijpelijk te bespreken. Hij had het op prijs gesteld, als deze bespreking in Aug. had plaats gevonden. De voorz. ant woordde, dat de tegenwoordige Directie per 1 Oct. haar eigen huis wil betrek ken. (Het echtpaar Van Doorn is gebon den aan een opzegtermijn van uiterlijk 3 maanden, wat niet wegneemt, dat de kans bestaat, dat zij spoediger in dienst kunnen treden). Dlir S. Keijser zei de ge vorderde leeftijd van het echtpaar West- dorp als een groot bezwaar te voelen met het oog op de Verpleging in het rusthuis „Irene", maar dhr A. Backer meende dit 'bezwaar opgeheven te zien door het feit, dat het echtpaar W. op arbeidscontract in dienst wil treden. Mochten zij niet voldoen dan zou ontslag steeds mogelijk blijken. Dhr Van der Vis zeide met klem, dat hij enkel b.v zwaar had tegen de leeftijd. En daar komt nog bij, dat verschillende andere sollicitanten wegens hun gevorderde leeftijd niet voor benoeming in aanmer king kwamen. Het echtpaar Van Doorn achtte hij buitengewoon goed geschikt. Dhr C. H. Roeper zei, dat dez? aangele genheid uitvoerig in de P. v.d. Arb.- fraétie was besproken en men kwam toen tot de conclusie, dat de leeftijd geen be zwaar kon zijn. Hij zag in de benoeming van dhr en mw. Westdorp dit echtpaar een grote dienst bewezen. Dhr M. Bak ker wees op de grote ervaring van het echtpaar Van Doorn enerzijds en ge waagde anderszijds van het feit, dat het echtpaar Westdorp buitengewoon sociaal voelend is, maar hij zag toch in de leeftijd een bezrwaar. Weth. Hin zei, dat zowel de Soc. Dienst als B en W graag het echtpaar W. hadden benoemd indien zij bv. een tiental jaren jonger waren geweest! Ja, dan zou omtrent hun benoeming geen twijfel hebben bestaan! 1-Iet echtpaar Van Doom heeft een 7-j. ervaring, terwijl mevr. Van Doom 14 jaar verpleegster in een Psychiatrische inrichting is geweest. De voorz. meende dat dhr Hm het standpunt van B en W. uitstekend had weergegeven. IHieron werd tot stemming overge gaan, waarvan wij de uitslag reeds noemden. Op voorstel van de voorz. wordt beslo ten in deze verg. geen rondvraag te ESPERANTO EN HET ONDERWIJS. Volgens het jaarverslag van de Bond van Britse Onderwijzers Esperantisten, telt deze bond thans ruim 200 leden. Reeds 9 achtereenvolgende ja,ven orga niseerde de bond internationale zomer kampen, waaraan steeds door buitenlan ders uit verschillende landen werd deil- genomen. Dit jaar wordt het zomerkamp gehouden van 13 tot 20 Aug. te Bletch- ley. De bond geeft een eigen Esperanto; blad uit onder de titel „Juna Espero". In 1948 werd in Engeland onderwijs in Es peranto gegeven in 31 scholen. houden, maar dhr P. Vlaming wilde nog eyen het woord om B en W. namens een aantal veehouders uil Het Noorden har telijk te bedanken voor de geplaatste pomp, die aan alle eisen voldoet. De voorz. richtte zich vervolgens met de volgende afscheidsrede tot de Raad: Mijne Heren, In verband met de restauratie van de diverse, door de vijandelijke bezetter ge durende de jaren 1940-'45 opgeheven constitioneie instellingen, is de zittings periode van deze Raad drie in plaats van 4 jaren geweest. Zo zal 6 Sept. a.s. de nieuw gekozen Raad uw plaats innemen Waar dit uw laatste vergadering zal zijn, naar alle waarschijnlijkheid, zo past het ons een ogenblik bij het scheiden stil te staan. De weldra afgelopen periode van dr'e jaren heeft zich gekenmerkt door een vruchtbare, aangename wijze van samen, werking tussen drie organen, uit welke het gemeentebestuur volgens net eerste artikel der gemeentewet is saraeng?- steld, n], de Raad, Burgemeester en Yv ethouders en de Burgemeester. Het is ons dan ook een welgemeende behoefte u allen daarvoor hartelijk dank te brengen Geconstateerd mag worden, al ont spruit de samenstelling van de Raad er. van B. en W, dan ook aan de politieke verhoudingen, de besprekingen in deze colleges steeds in de eerste plaats zak;- lijk waren. We juichen dit toe, omdat wij geloven, dat alleen op deze wijze de ge meentelijke zaken het beste worden be hartigd. B. en W., die als regel met de voor stellen in uw midden komen, hebben bij u steeds een ruim begrip gevonden voor datgene wat in het belang der gemeente was, voor hetgeen kon en dat hetwelk nu eenmaal niet kon. Wij hebben geza menlijk in de aflopende zittingsperiode getracht de belangen van de gemeente zo goed mogelijk voor te staan en we heb ben meermalen moeten ondervinden, dat het besturen gebonden is aan het practiseh bereikbare. B.v bij de electriciteitsvoorziening van 't eiland, moesten wij, door de finan ciële grenzen gebonden, een stap terug gaan en blijven beneden hetgeen we na- s.reefden. Tut dankbaarheid stemt hei, dat in de uitbreiding van de centrale en de electrificatie van althans enige ge bieden toch nog belangrijke stappen zijn gedaan en dat wij, zij het voorzichtig, weer spoedig voorwaarts zuilen kunnen gaan. Ten aanzien van de overname van de polderwegen moest, het overnemingsbe- sluit opgeschort worden in afwachting of het Rijk bereid zou zijn de kosten :n de bekende bijzondere bijdrage te ver werken. Nog steeds geldt het hier af wachten. Een grote voldoening was het, dat met de begroting 1949 de financiële toestand van de gemeente gestabiliseerd kon worden. Moge het dan zijn, dat wij in 't belang der gemeente meer financi ële mogelijkheden zouden willen heb- hen immers er is nog zoveel te doen een gezonde financiële positie is nu eenmaal vereist en zodanig mogen wij die der gemeente, bij aanwezigheid van een behoorlijke reserve, noemen. Bij het doorbladeren van de notulen uwer vergadering treft de veelheid van onderwerpen, die daarin ter sprake zijn gekomen en blijkt de grote plaats, di: 't gemeentebestuur, de gemeente, een ge meenschap, waarvan nu eens Alle bur gers lid zijn, inneemt in 't maatschappe lijk leven. Een van de moeilijkste onderwerpen daaronder was en is nog steeds de wo ningvoorziening. Ten aanzien van de woningdistributie hebben we steeds ge meenschappelijk gezocht naar de voor onze plaatselijke gemeenschap de meest aangewezen weg. Van oplegging van in woning op grote schaal werd afgezien, terwijl aan de andere kant niet opgezien werd tegen vordering, waar zij gebieden de noodzaak was. Het is voor ons allen diep teleurstellend geweest, dat bij toe kenning van het woningbouwvclunie '49 door Ged. Staten, volgens de welhaast beruchte bevolkingsprognose de behoef ten van onze gemeente totaal verkeerd beoordeeld ziin. Wij willen daarom ook tot het uiterste vechten om aan deze voor Texel zo onbillijke toestand een einde te krijgen. U kunt er zich verze kerd van houden, dat in dit opzicht. B. en W. in de afgelopen maanden het mo gelijke hebben gedaan. Een raadsbesluit, voor de toekomst van Texel zeer belangrijk, was dat. tot deelname in de N.V. voor het nieuwe vliegveld, waarvan de eerste consequen tie was, dat het Rijk de aanleg ter hand heeft genomen. De tijd is niet zo ver meer, dat het eerste passagiersvlieg tuig er landen zal en we zijn er van overtuigd, dat met het vliegveld in de outillage van het eiland als steeds be langrijker toeristencentrum een zeer be langrijke verbetering zal zijn aange bracht. Voor verbetering van het onderwijs stond n steeds de gevraagde eredieten toe en de aanbesteding van de nieuwe openbare lagere school voor Den Burg is elke dag te wachten. De huishoud school, niet direct uitgaande van de ge meente, doch wel nauw aan haar ver bonden, zal weldra worden ingewijd. Van vergaande betekenis in het bij zonder voor Den Burg, zal zijn het we deropbouw plan. De daaraan verbonden onteigeningen hebben veel stof doen op waaien, doch wij zijn overtuigd, dat het initiatief daartoe in steeds ruimere kring zal worden gewaardeerd. Van ie vele punten, die op uw agenda prijkten doe ik nu verder slechts een keuze en denk daarbij aan de met uw medewerking tot stand gekomen verbete ring van de brandweer, de kookinrich ting voor afgekeurd vlees (de voorbe reiding heeft wel heel lang geduurd, doch straks zijn we dan toch zover); de wegenverbetering, die wij geheel onder de knie kregen; de overname van de wederopbouw, door de gewraakte bevol kingsprognose tot weinig activiteit ge doemd; besprekingen i.z. de waterlei ding, waarvan de volgende Raad wel licht de totstandbrenging tot een goed einde zal kunnen brengen; invoering van liet georganiseerd overleg en be hoorlijke salaris- en arbeidsvoorwaarden voor het personeel; de benoeming van 'u gemeenteschilder, B. en W. nog altijd tot dankbaarheid stemmend; modernise ring van de gemeentereiniging; toetre ding tot liet middenstandsliorgstellings- fonds, dat vermoedelijk en helaas nog een belangrijke rol zal spelen; deelne ming in de stichting voor de geestelijke volksgezondheid in N.-Holland, een prachtig voorbeeld van federatieve sa menwerking; reorganisatie van het al gemeen armbestuur, leidende tot de Su dale Dienst. Het geheel van de gemeentelijke werk. zaamlieid overziend mogen wij in be scheidenheid constateren, dat, ofschoon we gaarne meer hadden willen doen, er toch veel goeds is tot stand gekomen en er voor de volgende raden zeer zeker een grondslag is gelegd, waarop met vrucht kan worden voortgebouwd. Resumerende mag worden gezegd: er waren besluiten, waarvan het moeten le men ons leed heeft gedaan, (ik noem in liet bijzonder de voorlopige stopzetting, van de eleetrificering en ook de kraam inrichting), doch er waren er veel meer, die aanleiding gaven tot grote voldoe ning. Met 6 Sspt. a.s. zal ook liet tegenwoor dige college van B. en W. aftreden en zal de nieuwe raad opnieuw een college kiezen. Ik wil deze gelegenheid niet la en voorbijgaan, de beide lieren wethou ders het is jammer, dat dhr do Waard Joor hel vrij 'otseling opkomen dez r vergadering Giet aanwezig kan zijn hartelijk dank te z.eggen voor ile bijzon der prettige wijze, waarop we in het col lege van B. en W. hebben mogen samen werken. Ik houd er mij van overtuigd, dat we elkander wederzijds bij liet be sturen der gemeente een grote steun zijn geweest. Deze eendrachtige samenwer king is wel een van de oorzaken ge weest, dat, naar ik meen, geen enkel voorste! door uw Raad is verworpen. Zulks wordt bereikt doordat én gemeen teraad èn B. en W. werden geleid door de uitsluitende wens het gemeentebelang op de beste wijze te dienen en daarin elkander aanvoelen. Van dè heren, hier aanwezig, zullen in de nieuwe raad niet terugkeren de lieren Alb. Backer, M. Bakker, P. Vla ming en P. G. van Heerwaarden. Ook hen danken wü voor de wijze, waarop zij het gemeentebelang hebben gediend. We zijn het met alle politieke richtingen niet eens, doch we mogen bij het af scheid van dl deze vier heren uitspre ken, dat het gemeentebelang goed door hen gediend werd. (Zie vervolg op pagina 4). TEXELSE MARKT Den Burg, 8 Aug. 1949. Aangevoerd: 80 lammeren f28-f36. 30 schapen f40- f 65 6 koeien f 425-f 600. 5 paarden f 350 -f650. 27 biggen f50-f 75. Voor de leve ring; 51 schapen, 2 n. kalveren 6 koeien. Met genoegen hebben wij gevolg ge geven aan het verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren om door pu blicatie van haar artikel de aandacht te vestigen op het doel van deze vereni ging. Langzamerhand begrijpt men, dat Diwenbesuherming geen sentimenteel gedoe is van mensen met een hondje en een katje op hun schoot en toen men door kreeg, wat Dierenbescherming wi) zeggen en wat zij zich als taak heeft ge steld, traden velen als lid toe, opdat dit mooie werk zoveel resultaat zul kunnen afwerpen als maar mogelqk is. Velen zeggen; „Er zal wel wat goeds in zitten!" Maar zü bleven hun steun vaak onthouden. Gelukkig hebben vele anderen begrepen, dat Dierenbescher ming aller hulp behoeft, een begrip, dat sterker weid dank zij het bijwonen van de film „Lief en leed der dieren". Aldus schreef ons ongeveer de Pers commissie van Dierenbescherming, die vervolgde. „Dat velen onze vereniging gaarne steunen kan niet anders want: Wie ziet toe op de dieren als ze de boerderij moeten verlaten en als ze in de handen van de veedrijvers vallen? Wie treedt op als er knuppels en stokken aan te pas komen om het vee, dat met zo- leel goede zorgen op liet bedryf werd behandeld, te verplaatsen. Wie roept die ruwe kerels lot de or de en als ze niet luisteren, wie maakt procesverbaal op om ze bun gerechte straf niet te laten ontlopen? Dat doet Dierenbescherming! Wie keurt gratis de veeauto's en alle veetransportmiddelen, opdat de dieren op een verantwoordelijke wyze worden vervoerd? Wie bevordert het bouwen van brand vrije stallen en wie propageert electri- sche weide-afrastering? Dierenbescher ming! Wlie houdt inspectie op veemark ten en overal waar de dieren voor de handel worden verzameld en wie houdt deze Inspectiedienst in stand? Dieren bescherming! Wie werkt daartoe in nauwe samenwer king met de Departementen, de Rijks- en Gemeentepolitie en de Kon. Mare chaussee? Dierenbescherming! Wie con troleren do pluimveemarkten en wie worden daarom soms bedreigd door ke rels, die dat minder-welgevallig is? Du inspecteurs van Dierenbescherming! En waarom doet Dierenbescherming dat? Omdat Dierenbescherming er be lang bij heeft? 't Mocht wat! 't Kost Dierenbescherming handen vol geld, elke dag! Neen, Dierenbe scherming doet dat, omdat de die ren er belang bij hebben, omdat de dieren het waard zijn, omdat zij ook schepselen Gods zyn, nuttige, nodi ge, brood-nodige schepselen, waar wij, mensen, niet buiten kunnen! He! gaat in ons land alleen al om 1,5 milli- oen koeien per jaar, om dan nog maar te zwijgen over de andere dieren Het beschermen van dieren is een econo misch belang van de eerste orde, maar liet is evenzeer een geestelijk belang: „de rechtvaardige kent liet leven zijner beesten" en dat kennen is 'net kennen der liefde.. Dat zeggen ook de Land bouwbonden, dat verstaan ze ook op de Landbouw, en Landbouiwhuishoudseho- len, waar Dierenbescherming gratis cursussen geeft. Hoe sterker Dierenbe scherming wordt, hoe meer de dieren en dus ook belanghebbenden er wel bij va ren! Wilt ge er meer van weten? Vraagt dan brochures aan; Pr. Madestraat 40, Den Haag. U krijgt ze gratis als u zich tegelijk als lid meldt voor f 2,5(Tper jaar (inclusief het Maandblad). U moogi ook meer contribueren, dat spreekt van zelf, "r valt nog wel wat goed te makei'. Eerlijk gezegd, men is het aan zijn eer als hoer verplicht Dierenbescherming in stand te houden. En gaat dan ook eens in de Stand kijken van Dierenbescherming op de a.s. Jaarbeurs van 6-15 Sept a.s. in de agrarische afdeling, gebouw K. De in specteurs van Dierenbescherming zün er ook om alle gewenste inlichtingen ie verschaffen. Wenkeiiik: men moet niet alieen inte resse hebben voor Landbouwwerktuigen maar ook de bron ter bevordering van de welstand uwer dieren kennen en hel pen in stand houden en dat is. Die renbescherming. De volgende 12 wen ken van Dierenbescherming zuilen op de Jaarbeurs, gebouw K. Dierenbescher ming, worden geprojecteerd. 1. Hebt eerbied voor alles wat leeft en groeit (dat zün de woorden van de Be schermvrouwe van Dierenbescherming: Koningin Juliana). 2. Zorgt voor brandvrije en zindelijke stallen. 3. Gebruikt geen hoorntouw, maar halsters, waakt tegen ruwe behandeling en vervoer. 4. Een gecoupeerde staart verjaagt geen vliegen; schaft oogkleppen af, be houdens deskundig advies. 5. Legt electrische weideafrastering aan, prikkeldraad is fout. 6. Draagt pluimvee niet aan hals, po ten of vleugels. 7. Kettinghonden zün een schande voor ons bevrijd land, geeft de waak honden een kennel of looplün, neemt lie ver nog een klein waaks keffertje op het bedrüf S.Geefi konünen een ruim zindelük hok en tilt ze niet op aan de oren. 9. Verzorgt de katten op het bedrijf, iaat ze niet enkel op roef zyn aangewe zen. 10. Behandelt de dieren niet zachtheid en spaart de vogels; ze vertegenwoordi gen een groot economisch belang. 11. Doet niet mee aan mode, spel on sport, waarvan een dier de dupe wordt. 12. Jaagt en vist niet uit vermaak. G. XIEU WENHUI.JSEX, Dir. Ned. Ver. tot Besch. v. Dieren. Op de pluimveemarkt te Bolsward was o.a. een mand met eenden aangevoerd Aan de eenden viel op het eerste ge zicht niets byzonders op te merken. Du politie nam ze echter in beslag. Aan de vederdracht had een dienaar van de H. Hermandad de zwemvogels nl. herkend als wilde eenden en daar het jachtsei zoen nog niet geopend was, mag dood noch levend wild worden verhande'd, nocli mag men het ten verkoop in voor raad hebben. 'Het eigenaardige van het geval was echter, dat de eenden helemaal niet wild waren, ze waren even tam. als tam me eenden. Wat was het geval? De ei genaar had eieren van een wilde eend laten uitbroeden onder een kip. On danks het wilde" bloed in hun aderen, bleven de kuikentjes Mj het opgroeien tam, dank zü hun uiterst tamme kip- sliefmoeder. Het was voor de politie zeer moeilük uit te knobbelen of deze „wilde" een den, die inderdaad tam waren, wilde een den waren, zü het dan tamme-wilde een den of niet. De tamme dieren waren volgens de wetten, wild ondanks hun tam voorko men maar dank zij hun wilde afkomst. Daar de eigenaar echter volkomen te goeder trouw had gehandeld, werden hem de tamme-wilde eenden ter verzorging teruggegeven, totdat het jachtseizoen zou ziin geopend en deze tamme eenden als wild kunnen worden verkocht S. V. Texel. Het gesloten seizoen is bijna ten ein de en al zitten we nog midden in de va- canties, er worden toch al de nodige voorbereidingen getroffen om voor de comp. gereed te zün. Voor Texel 1 wordt de inzet het „Zilveren schoen toumooi" in A'darn, waaraan door 8 elftailen wordt deelgenomen, nl. Olympus, TVV, DIO, Sloterdljk, Texel, Purmersteü'n, Loc, Pm-merend. Allemaal sterke 4e klassers. Hier kunnen de eens toetsen de kracht van ons elftal Reeds meerdere malen was de aandadlit op dergelük? wedstrij den gevestigd en we verwachten dat. on ze spelers zich terdege op deze wedstrij den zullen gaan trainen. Ze hebben er voor te zorgen dat we hier een goed fi guur slaan, dat zün ze verplicht tegen over onze ver., bovendien moet het. een eer zjjn en een genoegen. Een nieuw evenement is de deelname aan het KNViB-kamp te Nunspeet, dat 15 Aug. begint, d.w.z. voor onze elftal len. Het betreft alleen Junioren en adsp. (dit is de 4e week). In deze week wordt aan het kamp deelgenomen door: AS O (Leideni, Olympia (Gouda), Noordwük, Texel, Unicum (R'dam), VOO (R'dam). Wilhelmina Vooruit (A'dam), Xerxes (R'dam), verdeeld in 3 groepen. Junio ren B3 bestaat uit: Unicum 2, Texel A en Xerxes B 2. Voor adsp. A, waarvan de gehele in deling nog niet bekend is, waren Texel adsp. A-Unicum adsp. bekend gemaakt, hetgeen echter nog wel aangevuld zal worden. Hier volgt nog de comp. indeling van Afd. N.H Reserve 2 C. Alkmaria 5, Alkmaar 2, Bergen 2, Berdos 2, HRO 5, Oudesluis 2, ZAP 2, RKAEC 3, Texel 3. 3e kl. I: De Cocksdorp 1, HRC 6, De Koog 1, Helder 4, Rangers 1, Texel 3, Tex. Boys 2. B. en W. van Anna-Paulowna stellen voor flOO subsidie te verlenen aan de volgende voetbalver.: BKC, ZAP, Bree- zandse Boys en DOKBV. •De V.V. „Schagen" laat op haar ve'd een modern clubhuis houwen, dat o.a van een centrale verwarming wordt voorzien.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1