RADIO! landarts Ten Doo afwezig v. Zeijlen ten Gate li jonge ki bekerwedstrijden SCHOOLAGENDA'S Vitrage NIEUWS Jan Agter goed boek Garage Manshanden Schoolboekentijd Wij doorkruisten Rotterdam Gewend aan de rust van het eiland, imponeert je het drukke verkeer van een hard werkende stad Is het bedrijfsleven niet gelijk het strandleven Adverteert in dit blad Vulpennen wieg zorgt er voor! GESLOTEN WIND aardappelen Boekhandel Parkstraat onder no. 21 Voor het invullen van Uw belas tingformulieren Verzeker Uw oogst Zichters Rijwielen ZEGEL in null mill linn mm mm inn mood-koek-en banketbakkerij Klaas Boon Golden Spur Aanbesteding Kampeerhuisje Personeel Wie mist Boekhandel Parkstraat Bloembollen kokerij J. Hoogewoning Lunchroom „Selecta" De Koog Gezellig Zitje V.V.V. „TEXEL" Waar gaan wij deze week naar toe? „Alles komt in orde" Bal na De Texelfilm Een stroom van fietsers langs de wegen, het lijkt of heel Nederland met vaeantie is!" aldus meende een stem uit het R'damse radiotoestel. Diezelfde dag heb ik ook een stroom van wielrij ders gezien, maar ik kreeg uit die stroom niet de indruk, dat heel Neder land met vaeantie was, 'het was nl. een stroom van fietsers, die enkele ogen blikken tevoren hun kantoor of fabriek hadden verlaten. Het waren honderden, duizenden fietsers, die voorttrapten over de vaak hobbelige straten van Rotter dam. Het werk zat er weer op en ieder ging weer zijns weegs. Rechtstreeks naar huis om daar zijn fiets op de nek te gooien en hem een, twee of drie hoog te sjouwen, maar de meesten reden na tuurlijk eerst naar de stalling. De e-n Onze redacteur heeft zijn vaean tie doorgebracht In 'n grote stad: in Rotterdam. In bijgaand artikel begint hij zijn memoires. scheen haast te hebben, trachtte nog juist voor een van links of rechts ko mende auto of tram te passeren, de an der peddelde maar rustig voort en scheen het helemaal niet erg Ie vinden, dat die bnig daar openging om een zeeschip door te laten. Als zo'n brug opengaat, concentreert zioh een machtig leger fietsers, auto's en wagens langs de belendende straat. Maar de Rotterdam mers zelf hoor je dan nooit klagen of grommen. Zij 'hebben eerbied voor die brug, die, opengaand, zou kunnen zeg gen: „Eerst de scheepvaart!" Rotterdam toch is de stad, die groot werd door die scheepvaart, door het havenverkeer. Groot en machtig. En Rotterdam hoopt het weer te wor den, groot en machtig. Rotterdam, dat geliefd :s door zijn bewoners, die ner gens anders hun leven willen slijten Rotterdam met zijn voor de vreemdelin gen zo bezienswaardige tunnel om wel eerst het allermooiste en indruk wekkendste te noemen! Waar is m'n prospectus over die tunnel? Die mij er gens in Blijdorp, de Rotterdamse Dier gaarde, in de hand was gedrukt? Daar in stond precies, hoe lang die tunnel was, een tunnel met meerdere gangen, diep onder de Maas door. Geen cijfers! Het beste demonstreert men de enorme lengte door te suggereren, dat als d tunnel onder Den Burg lag, u er op h I Botterdam is trots op zijn tunnel. Schildereind indook en er op 't Koger- eind weer uitkwam! Heel langzaam glooit de autoweg, die honderden me ters voor de baan begint, waar de voet gangers en wielrijders afdalen. Ja, zij dalen af. Vele Texelaars hebben die trappen betreden. Vrij steil gaan ze naar beneden, 18 meter diep, dan volgt de tunnel en aan de andere kant bren gen de trappen u weer omhoog Zie hier de drukte, als de kantoren uitkomen. En de fabrieken. Een half uur staat men er in de rij, maar men wacht geduldig. De politie regelt het verkeer, een oogje in het zei! houden zou misschien ook vokio":: i zijn, wnun ik g°lotjf niet, dat oe Rotterdammers ip dit geb: ',l net de elisbogtn zouden gaan werk--,: iwee aan twee plaatsen zij hun kar-ojes op de trap, hanger er voor of achtenn er naast (naar gelang zij oe hoogte of de diepte in gaan) ei! pedde len weer voort, door de, tunnel met zijn gele lichtjes. De tunnel, die zo'n prach tige geluidsweerkaatsing heeft en hel is vooral de gier-grage jeugd, die dank baar geibruik maakt van deze acoustiek. De Rotierdammers zouden deze tun nel ni»t graag willen missen. Zij willen niet graag terug naar de tijd, toen al het verkeer over de Maasbrug moest wor den geleid. Emotioneel. U kunt nagaan dat de opening van de tunnel eer, grootse dag is geweest. Niet alleen voor de Rotterdammers zelf, ook voor alle chauffeurs, die vaak via Rot terdam naar Noord of Zuid moeten. Het is grappig te zien, hoe bv. 'n gezel schap van het platteland kennismaakt met. de liftende trappen. Aarzelend-van- emotie komen de ouderen voet voor voet naderbij gesdhuiveld, wagen tenslotte de stap en houden elkaar steunend vast. Je staat daar zo maar eens te kijken. En je laoht grootsteeds mee met de hele trappenfamilie als er ineens een dame als eon kind begint te huilen. Een dame. wie de schrik om het lijf slaat als haar met een zware koffer beladen fiets on deraan de trap gaat steigeren en ze ze nuwachtig uitroept: „Nee, nee, ik durf niet, ik durf niet!" En je denkt: „Nou, nou, paps!" als je ziet hoe haar man haar bazerig bij de arm grijpt, 'haar hel losgelaten stuur in de handen drukt en met een „Vooruit stel je niet zo aan!" demonstreert, dat er heus nog mannen zijn, die het woord „Hoofd" van hun stamkaart met ere mogen dragen. „Tram" staat er bij mijn volgende aan tekening. Op de spitsuren kan Rottei- dam tienmaal zoveel trams gebruiken als zij er in de vaart heeft. „Doorlopen, doorlopen", vermaant de conducteur. „Ze willen allemaal weer gauw naar hun vrouw!" Stampvol zijn de trams en als de politie zulks niet streng verbood en onvoorwaardelijk beboette, zouden er ook nog trossen passagiers aan de bui tenkant hangen. Goed benut. Doorlopen! Nóg een gebod, denk je, als je al die andere geboden leest, Ja, die tramwanden zijn goed benut: „Niet roken, niet spuwen, jeugdige personen beneden de leeftijd van 21 jaar zijn ver plicht hun zitplaatsen aan ouderen of invaliden af te staan, vlug in- en uit stappen, plaats voor de conducteur (ook een verbod dus), Drink Pri dan blijft u fit (een bevel), raadpleeg uw geneesheer over Zonnegoud Geneeskrachtige Krui den, met gepast geld betalen, de aan dacht van het personeel niet afleiden vloekt niet," Wanneer je traject niet ai te groot is kun je die geboden allemaal achter elkaar oplezen en in het geheu gen prenten. Rotterdam heeft ook bussen, natuur lijk, maar ik bedoel, die rijden veel vlugger dan trams, sommige buslijnen gaan ook door de tunnel, rails voor de tram liggen er niet. En bij al dat ver keer kan dan nog het verkeer te water worden genoemd. Denken wij in deze vacantietiid aan de plezierboten, d(ie de loeristen de schoonheid van de havens doen aanschouwen. Die havens! Be kijk ze als de hemel diep blauw is en dat blauw zich meedeelt aan het water. Of 's nachts als de maan schijnt. Boven de haven en boven dat mooie park, daar even ten Oosten van de Tunnel. Dan viert de romantiek in dat park hoogtij. Maar niet altijd, want soms lees je in een of andere Rotterdamse krant, dat de politie een behoorlijk aantal minder jarige meisjes in dat park heeft aange houden en naar het bureau heeft ge bracht, waar de resp. ouders die kinde ren weer terug kunnen halen. Vóór de oorlog was dat aantal meisjes minder groot dan tegenwoordig ach het aan tal ontredderden is nog groot! (Wordt vervolgd.) Wij leven in een gevaarlijke tijd. Het bedrijfsleven doet wel eens herinneren aan het strandleven; soms is het volop zon en kalme zee en soms staat er een storm, of is het zelfs springvloed. Wij zien steeds weer oud en jong vol ijver kastelen en lorten op het strand hou wen, die, als de vloed er overheen is ge spoeld, spoorloos verdwenen zijn. Zo gaat het ook in het bedrijfsleven. Wij komen nu uit zo'n tijd, waarin net economisch gesproken goed ging in han del en industrie en er zijn heel wat be drijven ontstaan, die 'helemaal niet ge prepareerd-zijn op de komende vloed en die zullen wegspoelen, net als de zand kastelen op het gtrand. Dit is een bekend verschijnsel, dat zich al zo dikwijls heeft herhaald en toch voor velen altijd weer een verrassing blijkt te zijn. Behalve de nieuwe zaken, die ontstonden in een tijd v an schaarste en hoogconjuctuur, onder vinden ook oude, lang gevestigde onder nemingen iets dergelijks, omdat ook zij in misschien ietwat te groot optimisme hun bedrijf belangrijk hebben uitgebreid en teveel van hun winst, waarop dP fis cus het uiteindelijk toch gemunt bleek te hebben, investeerden. EXTRA BOTEN NAAR VLIELAND! De heer N. W. Duinker, exploitant van Duinkersoord op Vlieland, telefo neert ons, dat de drukte op dat eiland nog enorm is Er kwamen dezer dagen extra boten, want de Viielandse boot kon het werk lang niet af. Een afd. van „De Jonge Kerk" heeft haar tenten in Duinker's Oord opgeslagen. Zaterdag kraam daar de vijfde ploeg van 60 man. GROOT CONCOURS H1PPIQUE. In een vorig nummer schreven we ai, dat het grote concours hippique, dat aanvankelijk was vastgesteld op 17 Au gustus, om praclische redenen was uit gesteld en gehouden zou worden op Za terdag 20 Augustus. Het is jammer, dai hij de opdracht tot plaatsing van de ad vertentie de in dit geval onwetende zet ter slechts was verzocht „DE vorige ad vertentie te herhalen". In die annonce stond echter nog de foutieve datum en waar onz-* concours-hippique redacteur elders zijn vaeantie doorbracht, kon dit verzuim toen niet worden voorkomen. Dus het grote paardensportfeest wordt niet vandaag gehouden, maar Zaterdag middag, aanvang twee uur cn het zeer kostelijke avondprogramma begint om 7,15 uur. Het wordt een groot feest, waarbij de vrolijke noot niet zal ontbreken. Wie die dag de paarden de paarden laat en geen getuige is van dit festijn zal veel missen. Omdat wii daarvan overtuigd zijn (wij denken met vreugde terug aan vroeg v jaren met hun daverende paardensport- dagen) wekken wij gaarne allen op. Za terdag naar De Koog te komen! De zee vraagt haar offers, business eveneens. De zee is een macht die wij eigenlijk niet kunnen doorgronden, net zo min als de economische krachten, die grote voorspoed brengen en kort daarna weer afbreken, wat te gemakkelijk werd be reikt. Wij leren hoogstens met vrij gro te trefkans voorspellen wat er gaat ge beuren op iedere eb volgt immers weer vloed maar de toestand beheer sen, doen wij niet. De zee is verraderlijk. Wie zioh te ver waagt, merkt soms plotseling, dat hij geen grond meer onder zijn voeten voelt en dat de zee hem wegtrekt; zonder reddingsboot gaat hij verloren. Zou het nu zó zijn, dat de zakenman bij het kc-ren van het getij altijd aan dat gevaar bloot staat, of geldt ook voor hem, dat hij maar moet zorgen, niet te ver te gaan? Voor hem geldt, dat hij vóór alles moet zorgen, grond onder de voeten te houden wat betekent, dat hjj voldoende kasmid delen ter beschikking houdt, om zijn ver plichtingen te kunnen honorert n. Het is eigenaardig hoe vaak men de gedachte aantreft-, dat de ondernemer, als zijn winst in verlies dreigt om te slaan, de redding verwacht van pen grotere om zet. De di likker bestelt er enige persen hij. de uitgever zet een aantal nieuwe uitgaven op stapel, de groothandelaar breidt zijn sortering uit. Hoe wijs het moge zijn, die middelen ter bereiking van een grotere omzet te hanteren in goede tijden en aldus 'n gestadige groei van de onderneming te verzekeren, als er slecht weer dreigt, als de prijzen gaan kenteren, als de kooplust afneemt cn er overproductie op komst is, dan zijn zulke maatregelen fataal, want zij ontne men de onderneming haar enige wapen tot lijfsbehoud, de liquide middelen. De ze nemen bij een dalend niveau gelukkig wel toe en compenseren zodoende zelfs enigszins het tekort, dat door een be perkt verlies anders spoedig zichtbaar wordt, maar zij verdragen toch meestal niet, naast hetgeen de onverzadigbare fiscus daarvan afneemt, nog een belang rijke onttrekking door investering in machines, fondsartikelen, voorraden etc. Wie toch naar een hogere onizrt streeft, in de hoop aldus zijn verlies op te vangen, in plaats van de remedie te roeken in een verlaging van de onkos ten. waagt zich figuurlijk gesproken !n- derdaad te ver in zee. met allP fatale ge volgen van dien. Vandaal onze raad: luistert naar de badman, ook al ziet de zee er nog hele maal niet gevaarlijk uit. Het blijft niet hij één slachtoffer, want helaas gaat het bekende spreekwoord: „Als de badgast verdronken is, dempt men de zee" hier niet op. TEXELAARTJES Contant f 0 60 Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in boekb.) of mder nr fO.10 meer. ]onge hanen te koop gevr. A. N Plaatsman, Poelier, Kogerweg 36 Tel. 139 Wie heeft Zondag een ver keerde fiets meegenomen van het voetbalveld (nieuwe achterband en 2 verschillen de pedalen, inlichtingen bij van Dam, Waalderstr. 25, Den Burg Te k. 7 jonge hond jes Cockerspaniel raszuiver. J. Hopman, Westergeest Te k gevr. i.g.st.verk. grote ronde tafel. Saai, De Hoek, De Cocksdorp Gev. een oliejas. Terug te bek. tegen adv. kosten. Jb. de Boer, Dijkmanshuizen B 21 Gev. een portemonnaie met inh„ gevonden op de Schilderweg Tegen advertemiekost terug te bek. Schilderweg B45 Te k. nette kinderwagen. J. v.d. Bij, Westerweg 8 Bestel nu Uw aardbeiplanten W. Rijk, Gravenstr. 28, Den Den Burg Wegens over compleet een prima onder houden haardkachel te koop Gravenstraat 28 Verloren portemonnaie m. inh. te Ou- deschild. Adres Kerkeplaats nabij O'schild. Gaarne terug Te koop een motorrijwiel merk Sachs, Schildereinde 130 Gevonden te Oudeschild portemonnaie met enig geld tegen adv. k. terug te bek bij J. Huisman, Oudeschild 257 Te koop 25 wekflessen R. Huisman. Schoonoordweg Slabonen te koop 30 cent per Kg. W. Brouwer, Schil dereinde 112. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de geboorte van onze Dochter en Zusje Hanneke Bij het H. Doopsel ontving zij de namen Johanna Margaretha V. Zijm-Zoetelief D. Zijm Theo Texel, 12 Aug. 1949 „Mont Rosa" Den Burg Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon en Broertje Egbert Meinardus Johannes H. van Heerwaarden A van Heerwaarden- Witte en Kinderen Texel, 11 Augustus 1949 Hollewalsweg 32 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter Corry die bij het H Doopsel de namen ontving Cornelia Agatha J. Hin-Bakker j. Hill De Nes 0 32, Texel 16 Aug. 1949 GEBOREN Klaas Dirk Zoon van J. KOORN-van Egmond en M.KOORN Westergeest B61, Texel 15 Augustus 1949 Marius J. Roeper en Akke Pasma geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 2b Augustus 1949 des namid dags 1 uur te Witmarsum Kerkelijke bevestiging door de Weleerw. Heer Ds F H. Pasma, om I .0 uur in de Doopsgezinde kerk te Bolsward Tuk. Wijk I no 7 Tjerkwerd 82 Toekomstig adres: Wijk 1 no 7 Tuk bij Steen- wijk. Algemene kennisgeviug Maandag 22 Aug 1949 hopen onze geliefde Ouders P- C. Vlaming en J. Vlaming- v.d. Slikke D.V hun 25-jarige echt vereniging Ie herdenken. Hun dankbare kinderen BIEM, PIETjE-COEN, PIET Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, be tuigen wij mede namens wederzijdse ouders onze hartelijke dank. W. H Bakker M, Bakker-van Heerwaarden Oudeschild 248 Voor de zeer vele blijken van belangstelling onder vonden tijdens de ziekte, het overlijden en de ter aardebestelling van onze lieve Man en Vader HENDRIK BLOM betuigen wij onze harte lijke dank. In het bijzon der aan de heer Termaat, de Kerkeraad en de Tex. Schildersbond. A. Blom-Eelman Gerda Blom Oudeschild, Aug. 1949 is wegens militaire dienst tot nadere aankondiging Grote keus o.a Ever King f 9,43 Boekhandel Parkstr. Te koop een en een paar hoge werk schoenen maat 4U G v.d. STRUMS, Slingerweg bij voetbalveld Den Burg Steeds hebben wij de nieuwste modellen in onze toonkamer Zonder enige verplichting kunt U eens komen luisteren. Gaarne geven wij U alle gewenste inlichtingen. Voor radio-reparatie zorgt een le klas monteur met de modernste apparaten snel en billijk Onze Dameskapsalon is wegens vaeantie van 22 tot 29 Aug Westgracht 82, bij de Keizersbrug - Den Helder Puikbeste Eigenheimer 12,50 per zak afgehaald S. HEERSCHAP, Den Burg. Voor een naar Doorlopend bereikbaar autotransport en Luxe verhuur Wed. H. J. v. Boven Oudeschild Texel Administratiekantoor TE KOOP witte Leghorns KOK, Smederij, Eierland Bezoekt Zondag a.s. de te Oosterend Te koop prima volvette schapenkaas A. COMMANDEUR, Den Hoorn hooi, stro en vlas. (Ook per maand) bij C. P. EELMAN, Schildereinde 126, Den Burg, Telefoon 252 Gevraagd: voor anderhalve bunder rogge C. R. Keijser, De Waal 68 RUIME KEUZE in diverse prijzen en met garantie vindt U bfj DEN BURG. Ook alle onderdelen, zo als kettingen, enz. zijn weer voorradig 84 en 36 cent Boekhandel Parkstraat Afd. Texel Bloembollencultuur Narcissenkwekers Werpt Uw uitschot niet achteloos weg. Evenals verleden jaar wordt het tegen vergoeding bij U afgehaald. Het Bestuur. KieiWEMAN, fnwUttt i li.'/ WEVERSTRAAT 20 DEN BURG TEL.2S» Het adres voor de echte TEXELSE KOEK van prima kwaiueit voor 1.10 per meier bij Den Hoorn Telef. 22 Heeft U bezoek van badgasten? Gekleurde Damasttafelkleedjes 20 ct. Boekhandel Parkstr. Te koop ongeveer 7 mud (rond) HEERSCHAP, Den Burg Namens het Bestuur var het Waterschap „De Prins Hendrikpolder" te Texel zal op Dinsdag, GSeptem ber 1949 des namiddags om 2 uur in Hotel „Belle vue", Spoorstraat 1 te Den Helder openbaar worden aanbesteed Het bouwen van ver schillende kunstwer ken in de Prins Hen drikpolder. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar ten kantore van de Nederlandse He:- demaatschappij, Sickesz plein I te Arnhem tegen betaling van f 12franco per post na ontvangst van f12 50 Restitutie op de dag der aanbesteding f6 bij inlevering van onbescha digde tekeningen en be stekken Aanwijzing 30 Aug. 1949 Binnenkort weer leverbaar de nieuwe Luxe 1949 modellen. Profiteer van deze unieke gelegenheid en plaats een order bij Den Helder Middenweg Tel. 2953 Witte's Roggebrood 't beste TE HUUR GEVRAAGD voor direct tot 28 Aug. door oorl weduwe met 2 kinderen 8-9 jr In! en pr. ond. nr. 70) bur. v,d. blad Gevraagd voor Dorsmachine Grisnigt, De Hal B7 2 houten schuifladders leder resp. 8 en 16 sport Tegen advertentiek. terug te bekomen bij Gebr. Bruin, Waalderstr. Bestelt U vroegtijdig, dan heeft U de meeste kans, dat de boeken voorradig zijn. Den Burg Is a.s Ma rndag opengesteld voor een behandeling van Uw Bloembollen met Aretan en Germisan met of zonder kleurstof Aanbevelend Prima Consumptie Donderdagavond naar de Texel Revue De Landb juwjongeren brengen U deze Revue. Vrijdagavond Acht uur en kwart voor tien ATTENTIE: Concert van hedenavond gaat door omstandigheden niet door Het koor „De Stem des Volks" zal nu zingen op 31 Augustus.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 3