FRIEDRICH'S AVONTUUR Wij doorkruisten Rotterdam Mij staat er als een goudhaantje bij zegt de autoveilingmeester Neutrale experts ondterzoeken de wagen, waarvan alle lek en gebrek in het licht wordt gebracht 500 Schapen leveren wol voor een kleed in een Bioscooptheater in Brammetje Flapoor en z'n vrienden I Een bezoek aan een tapljtfabrlek te Moordrecht. (Van c-nze speciale verslaggever). Voor een karpet van 325 vk. meter is de wol nodig van 500 schapen. Een bi oscooptheater te Amsterdam iieeft een bestelling voor zo'n kleed geplaatst bij de Kon. Ver. Tapijtfabrieken te Moor drecht. Het wordt met de hand geknoopt en zal, als het gereed is, ongetwijfeld 25 jaar lang de vele voeten dragen, die jaar in jaar uit het bioscooptheater be treden, zoals zij in de afgelopen 25 jaar het er nu nog liggende kleed hebben doen verslijten. Deze opdracht toont welk een erkende naam onze Nederland se Tapijtl'abrieken genieten en niet ton onrechte dragen de K.V.T.-fabrieken voor hun buitenlandse afnemers het do- vies „You can't beat the Dutch!" De Ne derlanders zijn niet te verslaan. De heer N. Spaan, directeur van de K. V.T., vertelde ons, dat zijn faoriek, die in 1940 na de verwoesting in Rotterdam naar Moordrecht werd overgebracht en in de oorlogsjaren veel te lijden heeft gehad van de bezetters, thans aan 300 arbeiders werk geeft. Er worden cocos- matten, -lopers en -kleden gemaakt, zo wel als Deventertapijten. De fabriek ie Deventer heeft dit product aan de nieu we fabrieken te Moordrecht moeten af staan. De aanblik van de gebouwen doet ui terst modern aan. Men waant zich in eer. fabrieksgebouw van één der grote we reldsteden, waar betonbouw, en lucht en licht de fundamenten vormen voor een werkgemeenschap, die de grootste soci ale zorg geniet. Gezeten op de terrassen, welke aansluiten op de cantine, die door grote ramen uitzicht geeft op de rivier de IJssel, heeft men er een onvergelij kelijk mooi gezicht op Hollands land schap. In de fabriek, die het cocosgaren uit India verwerkt, dat er in grote gepers te balen van el'k 150 kilo aankomt, is het na de stilte van de ververij waar het blanke garen de kleur wordt gege ven, die de matten, kleden en lopers zo'n fleurig aanzien geven, een oorverdovend lawaai in de spoeleurij, maar nog onge makkelijker is het geluid van de weef getouwen, waarvan er een 50-tal staan in lange rij, met hier en daar de Jac quardmachine, die op vernuftige wijze j de patronen in de kleden verwerkt. Per week wordt ca. 330 meter per machine verwerkt, want de productie mag dan over het gehele land gerekend, zowei wat cocos- als andere kleden betreft, op het vooroorlogse peil staan, wij missen nog een import van 40 pet., die Neder land vóór de oorlog tot zijn beschikking had. Alleen de cocosproducten, die voor export zijn bestemd, zijn van zuiver co cosgaren. Aau het eind van het jaar zal de papierverwerking echter vermoede lijk wel haar einde beleven. Voor Moordrecht, waar naast de vee teelt, 9 kleine touwslagerijcn en een meubelfabriek zijn gevestigd, betekent de aanwezigheid van zo'n belangrijke industrie als de ICVT heel wat. De 3200 inwoners achten zich gelukkig, dat hier een werkgelegenheid is geschapen, die aan de welvaart van het dorp ten goede komt. want er worden goede lonen ver diend (f 55 tot f 00) door de wevers, an de fabriek zorgt zelf voor opleiding van personeel, waarmee 2-3 jaar is gemoeid. Voor de hiervoor vervaardigde Deven- broken, komt de trap op gang- PrecDs voor een hele ronde. En met die prettige ervaring was de laatste dag aangebroken. En wij groet ten de Maasstad. En haar bewoners. En wij dachlen: zolang daar in het zuiden nog zo'n zeer groot verlangrn bestaat naar het buiten leven en Lom merrijk en Plaswijk de ontspanningen aan het water en in het bos in het noor den, zo'n hevige trekpleister blijven Zolang de vrijheidsdrang de mens blijft bezielen. Zolang, weten wij, zal Texel i6en geliefd vacantieoord blijven. Wac.t wij misten Texel. Als wij door de zon bestoven straten gingen. Of buik-inlinu- dend aan de tramlus hingen. Of polo- naisend door de verkeersdrukte ped delden- Of die grauwe, kleine, kalm- -van-berusting zijnde lepeiaartjes ob serveerden. Want wij misten daar zo veel wat Texel ons biedt. J. de W. li ter tapijten maakt men gebruik van jon- ge meisjes, die vlug met de vingers ziji en op snelle en handige wijze de kledei knopen in de prachtigste dossins. Zj ontvangen een basisloon en een presta. tieloon en komen daardoor soms p f3( por week. De tapijten worden zowel ma chinaal als met de hand geknoopt. Vooi bijzondere motieven en vormen van kl den is echter de bewerking met de ham de enig mogelijke fabricagemethode Per vk. meter telt een handgeknoopt ta pijt 16,000-19000 knopen, waardoor hol kleed sterker is dan 'n machinaal ver vaardigd product. Wij zagen een ont werp voor een kleed, dat geplaatst wordi in de lounge van het onlangs te Amster dam te water gelaten schip „Oslofjord" Vol bewondering zijn niet alleen wiioi voor deze fabriek en voor de arbeid, dn hier wordt verricht, maar ook de burge a meester van Moordrecht, de heer K. H P Brandt. Hij is even enthousiast alsof hij vandaag voor het eerst met deze indus trie kennis maakt. Wij zouden haasl li zeggen, dat de burgervader geboren en getogen is in de tapijten, doch daar zijtfie we ver naast, want al mag de heer Brandt al 15 jaar burgemeester van di aan historie zo rijke plaatsje zijn waar eens de Hoeksen en Kabeljauwse el-kaar bevochten vóór Moordrechi zijn standplaats werd, 'heeft- de heei Brandt heel wat van de wereld gezier in andere functies. Op zijn burgemees tersambt en de KVT is hij evenwel trots zoals Moordrecht trots is op de Deven ter tapijten, die waahd zijn Moordrech ters te worden genoemd, ware het niet, dat de mond der jeugd er wellicht „moordldeden" van zou maken. VACANTIE De heer U. Nieuwenliuysen, directeur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, schrijft ons: Door vaoan-tie kunnen wij ook dichter komen bij het dier. Wij voor ons brach ten vroeger liet liefst onze vacanl' door op een boerderij- Het vee en a; paarden waren op -het land, buitelt maar daarom ging het immers ook bij ons! Vaoan-tie betekent: je intens één voelen mei de ganse schepping. Eerflc gewone boterbloem interesseert je, zcpl is altijd trouw aan haar bestemming enL een margriet probeert nooit te doen otL ze eigenlijk een zonnebloem is; bloemen! zijn echt en de dieren zijn echt en ztT1 dragen zoveel bij tot de vreugde vaal" mensen- li En dan praat ik tegen de koe: ,,zo bonjjn je daar! Wat heb je toch heerlijke melken voor me geproduceerd" en vlak voor nuf, wiekt een zwaluw in drieste sdheer-r vlucht, zij wil me bijkans te lijf. „Ho-?1 durf je wel bij me te komen?" vraag ikff en weer wiekt zij in een grote boog omar me heen en dan word ik soms opeens!» overweldigd door de stralende klaar-- 'heid dat ik begrijpen mag, dat mens en- dier bij elkander behoren en de vogels!,] en de planten en alles wat leeft en" groeit. En dan begeer ik de gezindheid van de vogels en de reinheid van de leliënk én dan wil ik blij zijn als de bloemen en] eerlijk als de dieren en alle bekomm-r nissen van het leven laat ik varen; wa hebben ze allemaal voor nut....? Bekend maakt bemind. En anderen kwamen tot de ontdek king, dat ze niet voldoende hadden ge zorg-d vooi' hun huisdieren toen h Meek, dat ze ze niet konden meenemen|( en als ze het wel hadden kunnen doen, vonden ze het een beetje lastig- En weer anderen hebben honden aanjKr een ketting zien liggen (verleden jaar enjd daarvoor lagen ze er ook, maar toeJb hebben ze er niet- op gelet) tn nu op-lw eens denken ze aan dierenbescherming,jh die gevraagd heeft aan vacantiegangersjti o min zulke gevallen eens een goe<l|d woordje te spreken met de eigenareiijk van die gekluisterde dieren en op vrfl-fc heid aan te dringen. Een vacantiegan-j ger moet toch op z'n minst een poging doen voor de vrijheid van één ketting ganger 8 En weer anderen gingen zich opeenat ergeren aan mensen die urenlang hun t hond achter de fiets laten draven Wil het edht het feest van de vacan- tie zijn, dan moet het op een hoog, een mens- en dierenlievend niveau staan Wie Rotterdam bezoekt, krijgt wei- licht de tip: „Heb je al eens een kijkje genomen op de autoveiling? Reuze in teressant!" Daarmee is niets te veel gezegd. Menigeen zou denken, dat de eige naar of diens commissionnair daar zelf zijn wagen of motorfiets staat aan te be velen en een ernstige kijker het vehikel tracht te verkopen. En daarbij verwacht de niet-ingewjjde er lieden aan te tref- fen< die er altijd op uit zijn om een wa gen met voor de buitenstaander moei lijk na te speuren gebreken aan een goedgelovige, kooplustige leek van de hand te doen. Neen, zo gaat dat daar niet toe! Er worden zeer officiële wegen bewandeld en wel via de Eerste Ned. Autoveiling, die zelf veilt en die onafhankelijke experts heeft aangesteld om de wagen te onderzoeken. Dat zulks Inder daad alle, de duisternis minnende prae- tijken uitsluit, is ons zonneklaar geble ken: wij hebben auto's zier •.afmaken". De veiling wordt gehouden in een grote loods, staande aan de veemarkt, niet ver van station D.P. De veiling meester troonde met zijn staf op een po dium, waarvoor een inrit is vrijgehou den. Tegenover iiet podium zit of staat het publiek. Een Plymouth wordt binnengereden. De veilingmeester kondigt hem aan: Plymouth 1935, benzine 1:8, motor zeer matig, stuurslag is -groot, er moet eer. nieuwe kap op!" Dan noemt hij de kwa liteit van de banden, de remmen, de be kleding, enz. „Een oude wagen, waar wei iets van te maken is!" De voiiingmeoj- ter zet in op f 800. de prijs kruipt lang zaam op en tenslotte wordt iemand voor 1100 eigenaar. (De verkoper betaalt 7,5 pet- veilingskosten. de koper 5 pet.) Een Chevrolet van 1937 brengt het tot f530, maar wordt niet verkocht. Wanneer de wagen niet wordt verkol lil kan men hem op de eerstvolgende vei ling gratis laten herveilen. Dat is soe pel, niet waar ?Maar ons bleek, dat er meer auto's niet dan wel van eigenaar wordt verwisseld- Een Fiat, 1939, heroine 1:10, 6 cylin der, algemene toestand door de experts als zeer behoorlijk gekwalificeerd, werd ingezet voor f 1500. De prijs stijgt, maar niet snel genoeg en dan gaat de vei lingmeester de Fiat roemen: „Hoor dat motortje eens! Hij spint als een poes! door G. Th. Rotman 93- Aan het eind der straat, juist aau de rand van de stad, haalde Bram de zakkenroller in. Hij nam een vervaarlij ke sprong en lag 't volgende ogenblik met hem op de grond te rollen. Fok had onderwijl zo goed zijn best gedaan, dat 's mans broekspijpen er aan flarden bij hingen. Waarlijk, de booswicht werd voor zijn euveldaad naar behoren ge straft. FEUILLETON 15.) Jenny leunde met haar rug tegen de muur. Ze had haar ogen half geslo ten. In de loop van zijn verhaal liep Friedrich langs haar heen en streek ge heel in gedachten over beur haar. Za schrok op, liep door de kamer naar d„ andere mum- en richtte de kap van de lamp zodanig, dat het licht vol op Isa bella viel, die er kalm bij zat en zachtjes voor zich heen glimlachte. Ook Jenny ging nu zitteir. Ze vouwde haar handen en luisterden blijkbaar niet naar Friedrich's woorden, hetgeen ook niet Ie verwonderen viel, want ze kende de geschiedenis van de gouden doos precies. De telefoon rinkelde Jenny zei: Dat zal waarschijnlijk New Orleans zijn. Isabelle volgde haar naar het kan toor. Toen zij de telefoon in haar hand hield, vroeg ze: Spreek ik met de juwe lier Petitjean? Het spijt me, dat ik u midden in de nacht moet storen, maar luistert u eens. En toen vroeg ze on omwonden op welke w ijze mijnheer Pe titjean in het bezit was gekomen van de gouden doos. De juwelier scheen te schrikken. Neen, zei Isabelle, er is niets wat niet in de haak is, maar ik zou het toch graag willen weten, mijnheer Petitjean. Jenny en Friedrich stonden achter Experts, rijd de wagen nog eens een keertje heen en weer!" Maar de wagen kan het niet verder brengen dan tol 1' 1875 en voor die prijs wil de eigenaar hem niet kwijt. Weer mis! Dan ten sportwagen, een Swullo. Ben zine 1:9. De auto schijnt z'n baas niet te kunnen vergeten, hij was hier al voor da derde keer (aldus vernemen ,vij van een trouwe bezoeker), maar vandaag wordt hij weer niet verkocht. Er wordt f 1225 geboden, vorige week f2200- Een raad sel! De veiling gaat vérder, zij duurt van 3 tot 6,30 en er worden zo'n vijftig auto's en motoren geshowd. Een anderhalftons vrachtwagen van het Canadese leger brengt het tot f 725. Niet verkocht. „Ver kopers, stelt uw limietprjjs niet fe hoog!" adviseert de veilingmeester. Aller ogen zijn vervolgens gericht op een two-seater, een prachtig blauw wa gentje, merk Aubum- Benzine: 1:6. In zet f 1000. Wordt verkocht voor f 1375. De nieuwe eigenaar woont in.... Val kenburg. Dan komt King of the day, een Hudson 1947. „Hij staat er als een goud haantje bij!" beveelt de veilingmeester de slee aan. Benzine 1:7, 6 cylinders. Heeft 21,000 km- gelopen, 5 personen- Da experts noemen deze wagen perfect, bui tengewoon prima, subliem. De veiling meester wil, gekscherend, maar met tien mille beginnen. Hij'doet er de helft of. Voor f5000 zijn er verscheidene liefhebbers, maar de wagen strandt op f 6100 en wordt niet verkocht. „Ik raad de eigenaar aan deze wagen in Zutphen te later herveilen- Ik heb daar een fabrikant als koper"! beweert een stem van 'het podium. Dan krijgen we een motorfiets. Een Triumph. Benzine 1:28. Hij wordt voor f 270 verkocht- Dan een Chevrolet 1934, die op f 750 strandt. En met die (niet verkochte) Chevrolet verdwijnen wij van dit interessante toneel. Bellenpoetser. Iets nieuws was ook liet „bloeien de bedrijf" van de man, die bellen-poet ser van beroep bleek te zijn. In de oor log kon hij geen baan vinden, om uit de handen der Duitsers te blijven ging hij bellenpoetsen. En thans heeft hij in het Zuiden honderden klanten. Voor 15 ct. komt hij driemaal per week poetsen: de bel, de deurknop en de brievenbus. Die drie stuivers hebben de huisvrou wen er best voor over, zeggen ze. Deze (Nadruk verboden) 91. Weldra waren nu ook de anderen ter plaatse en de dief werd netjes aan de politie overgeleverd. „Bravo!" zei 'n dikke mijnheer, die zich bij de omstan ders gevoegd had. „Met zulke flinke !ui wil ik eens kennismaken!" En toen sprak hij tot aller grote verwondering, enige woorden in.... Toms eigen taai. haar. Ze draaide zidh glimlachend naar hen toe en zei: Hij staat op het punt 'n beroerte te krijgen, maar ik kan er niets aan doen. Langzaam, mijnheer Petitjean want ik wil het noteren. Jenny schoof haar papier en potlood toe. U hebt het doosje drie jaar geleden gekocht? Goed. En van wie? Hoe heet die man? Bill Jenkins? Goed. Waar woont die man? Wat was hij? Tweede- madhinist op de„George Washington? Vraag of dat de Mississippiboo; „George Washington is, zei Friedrich. Isabelle vroeg het. Ja, het was de Mis- sissippiboot. Is die man nog machinist op de zelfde boot, vroeg Jenny haastig. Is hij het nog, mijnheer Petitjean? vroeg Isabelle aan de juwelier. U weet het niet? Dank u, ja, dat zou alles zijn. Jenny nam de telefoon weer van haai- over. drukte op een knop en zei tegen Friedrich: Nu zeker een deteotive-bu- reau, niet waar? Hij knikte alleen maar. Jenny vroeg om verbinding. Een Morse-apparaat begon te tik ken en zelfstandig een smalle strook pa pier te beschrijven. Jenny liet de strook door haar hand glijden, ze las de tekens en scheen verschrikt te zijn. Toen wees ze naar haar kamer. Het zal wel een poosje duren. Friedrich Wilhelm kan in tussen zlin verhaal beëindigen. Toen ze in de woonkamer terug wa ren, opende ze zonder meer het raam. De rivier raasde geweldig in de duister nis. man is niet de enige poetser, in het Westen is zijn collega niet minder ac tief, maar die vraagt 5 ct. meer. Bellenpoetsvak.door de oorlog. Van eigen baas tot knecht. Dit laatste kwam ook al door de -oorlog en trof een kapper, die naar zijn leeftijd te oorde len al heel wat kwasten zal hebben ver sleten. Wij ontmoetten hem in een sa lon aan de Binnenweg. „Zeker al vele jaren in deze zaak?" „Nog maar vier jaar. Ik had destijds zelf een zaak aan de Delftshaven, maar die is in 1943 weggebombardeerd". •Te praal even over die vreselijke de gen. je hoort de kapper opmerken: nee, Rotterdam is Rotterdam niet meer, nou die binnenstad is verdwenen is het een groot dorp geworden. ..Rotterdam zal herrijzen!" „Ach, die brede straten, die ze nu bouwen staan me niet aan- Het intieme van de oude. smalle straten is weg!" Geef mij maar Texelaars! Dat zei de clieï van een slagerij „Speciaal lamsslagerij" stond er op de winkel. Wij wilden weten of hij Icon merken, dat je op je vleesbon ander half maal zoveel lamsvlees kunt kopen als rundvlees. „Ik verkoop viermaal zoveel als voor heen!" beweerde de slager. Toen wij hem vertelden, waarom wij zo nieuws gierig waren, „wij komen van het scha- penland!" zei hij: Ik heb graag Texe laars, daar zit veel vlees aan!" Er hingen pronkstukken van de kos telijkste bout. Ook in de ijskast. „Ik heb eens een schaap gehad van 73 kg. schoon aan de haak!" zei de slager- En wij wa ren trots, dat er zoveel goeds van ons vee werd gezegd. En dat er zoveel van in de fijnere hotels wordt gegeten, waar goed bebeurste gasten aan tafel komen. Én de slager zei, dat er destijds meer familieleden een speciale lamsslagerij hadden, maar dat die mensen naar - de gaskamers waren geraakt; hij was met een Christenvrouw getrouwd en mocht daardoor blijven. En waar zijn we toen heengegaan? Die dag misschien wel naar de film. Ze kregen elkaar en heel de zaal was daar blij om- Zoals hier. Er dansten kluchtige aapjes op het doek, reuze goed gedresseerd, een he!e dierenre- vue en die sloeg enorm in en wij ge loofden lust te hebben dit programma nog eens te gaan zien als Texels Bio scooptheater er de première van breng,. Alleen al om die maille aapjes, die ook weer zo schrander waren. Misschien zat ik 's avonds in mijn pension, in Zuid. Misschien hoorde ik het ratsen van ds grasmachientjes. Of het kwinkeleren van de vogels. En dat zal mooi geklonken hebben, a-1 waren het geen nachtegaals. Misschien noteerde ik toen wel de tip van rr.ijn pensionhoudster, die mij de raad gaf een klein korreltje rijst in het zoutpotje te leggen, waardoor de zout altijd kurkdroog blijft- Missoliien heb ik die generaal of ad miraal buiten dienst (maar in gala) daar aan de kassa van de Bios wel ge negeerd en het dubbeltje, waarop hij vlaste weggefooid aan die kapper, aan die Binnenweg, die nu knecht is gewor den. Want. die opgedirkte cassawacht leek me zo overbodig. Wat hij zei, had ik ook kunnen zeggen. Ik had het trou wens al gezegd: toen hjj mij vroeg wel ke plaatsen ik wenste en voor welke voorstelling. Zijn aanwezigheid was zelfs economisch onverantwoord, nu moest mijn wens tweemaal worden ver klankt- En wat een geduvel met dat klein geld: je geeft een tientje, moet 2 gld. betalen, krijgt geen (vlotte) acht guldens terug, maar eerst wat dubbel tjes en wat kwartjes. Voelt u? Ook is het wel mogelijk, dat ik die avond laat door de tunnel ging. Ah. dat is een pracht uitvinding: na twaalf uur staat die tunneltrap stil. Je stapt er met een lang gezicht op, want welke niet-stedeling ziet het beklimmen van een 18 meter hoge trap niet als een bovenmenselijke taak. Met de fiets op de nek! Maar die bovenmenselijke taak werd hem bespaard: als men een voet op de trap zet, loopt hij al weer, zoals overdag- De ingenieurs hebben het weer knap uitgevonden: vóór de trap werpt een lamp zijn stralen op een of ander lichtgevoelig'instrument, U pas seert de stralen en doordat dan even 't contact met het instrument wordt ver- Zij is kwaad, zei Jenny. Waarom bent u kwaad, juffrouw Hesters? vroeg Isabeile, die de zin óf niet goed had verstaan, óf dit slechts voorwendde. Jenny drukte haar gezicht tegeu het raam en antwoordde: Ik ben niet boos. De rivier is het. Zij is kwaad. Juffrouw d' Argusson, wat hebt u eigen lijk,voordat u hier naar toe kwam, ge daan? Vol doffe verwarring hoorde ze hoe Friedrich haar antwoordde, terwijl Isa belle glimlachend haar sigaret bleel roken. De familie d' Argusson lit eft reeds enige generaties lang in New Orleans en in de staat Louisiana bezittingen, verklaarde Friedridh. Isabélle's ouders leven echter in Parijs. Ze is uit Europa hierheen gekomen om de bezittingen van haar- familie, welke bestaan uit lan derijen, fabrieken en een bank met bij kantoren over het gehele land, eens van dichtbij te bekijken. Ze heeft een buis in New Orleans en haar zomerverblijf- plaats is het kleine slot, niet ver van Fort Coiigny verwijderd. En bevalt het u hier? vroeg Jenny. Ze bloosde even en voegde er aan toe: ik vraag liet. niet alleen uit nieuwsgie righeid. Wij. Amerikanen, en vooral wij zoals wij hier op -het land leven, kunnen ons zo moeilijk een voorstelling maken van de opvoeding van een jong meisje in Europa Isabelle lachte, Gunst, als ik u daar mee ka:i helpen, doe ik het graag. Ea ze ging voort: Ik ben op het gymnasi um en de universiteit geweest, heb wat aan muziek en literatuurgeschiedenis gedaan en verder zo'n beetje gespro- beerd kenhis op te doen, voor zover ik dat kon. Dat is prachtig, zei Jenny haas tig en een beetje luid. Friedrich zweeg en zijn houding was bijna afwijzend. Maar u moet mij nog zeggen of het land en uw oponthoud, hier u bevallen, drong Jenny aan. Ja zeker wel, antwoordde Isabelle lacljend. Ze ging voort, terwijl ze het hoofd iets achteruit wierp: Daarom al leen al, omdat mijn goede ouders recht hebben op een rustige, prettige oude dag en die kunnen ze alleen hebben als ik een tijdje uit bun buurt blijf! Haar lachen werd uitdagender en luider. In ieder geval heb ik besloten, de eerstko mende jaren van mijn jonge leven aan de oevers van de Mississippi door te brengen. Is uw familie even oud als die der Mavennes? vroeg Jenny verder. Isabelle 'bleef opgewekt lachen en antwoordde: Ik geloof van wel, juffrouw Hesters. Tijdens de regering der Bour bons waren wtij er al en wij hebben ons ook in het eerste en tweede keizerrijk weten te handhaven. Eén van de Argus sons viel als generaal bij de Beresina, 'n andere volgde Napoleon II in gevangen schap. Ze onderbrak -haar verhaal, liet haar lach nog eens door de kamer klin ken en besloot: Maar nu zou ik werke- x lijk graag het einde van Friedrich Wil- x helm willen horen. Ja, zei hij en stak een nieuwe siga- ret op. En hij vertelde met zachte, war- J me' stem verder. Fantastisch, merkte Isabelle op. maar ook haar gezicht vertoonde ont- 1 steltenïs, waaruit viel op te maken, dat J de merkwaardige geschiedenis, die zich nu ettelijke malen had herhaald, indruk op haar had gemaakt. Zelfs Jenny, voor - wie dit verhaal niets nieuws meer had. werd er cpnieuw door getroffen. De grote Keurvorst van Pruisen, die de Hugenoten, die Frankrijk moes ten verlaten, zo gastvrij opnam, heett' Friedrich Wilhelm. Sindsdien dragen de oudste zonen in de Hugenoten-famb lie Mayenne deze voornamen. Daardoor komt het dus, zei Isabel le met een bijzondere glimlach, dat jr deze naam draagt, Friedrich Wilhelm. Daardoor komt het, herhaalde hij Toen echter sprong hij op. En hieriner is mijn verhaal ten einde. Isabelle knikte langzaam en nam hem op zoals hij nu, het fijnbesneden gezicht iets naar voren gebogen, door de kamer liep. Plotseling zei ze: Je hebt één ding ergeten te vertellen. Hoe zijn de Mo yennes aan de Mississippi terechtgeko-j men? (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4