Cjroen Twavtsjexels in het harL. Eclifaiiott Gesprekken in verband met het voorbije seizoen De heren Th. Hin en S. de Waard (wederom) wethouder; 'i ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6356 COURANT Uitgave v h Fa Langeveld Sc De Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boexenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De Nieuwe raad voor het eerst bijeen jeugd werd op t.b.c. onderzocht; waarom „nieuwe" vader en moeder van Rusthuis „Irene" bedankten; te veel ordebewaarders buiten het seizoen Om 3,40 opent de voorz- de vergade ring. „Le roi est mort, vive le roi!" liet leven gaat voort, continu, de oud raad is a'fgetreden en het nieuw gekoztn li chaam gaat zijn werk beginnen, aldus de voorz-, die de vroedschap zijn gelukwen sen aanbiedt voor het vertrouwen, dat de kiezers in hun candidaten hebben ge steld. Negen leden zitten hier met ver worven ervaring en bij hen zijn thans 4 nieuwe leden gevoegd. De vooiz. heet u de eerste plaats bijzonder welkom Mevr. Vrijdag-Keijser, het enige en eerste Texelse vrouwelijke raadslid, wier oor deel bij verschillende onderwerpen ze ker van belang kan zijn voor de ge meenschap. Dan richt spr. zich tot de heren Daalder, Timmer en Wassenaar, mannen niet ervaring en kunde- In de oude raad heeft een prettig? verstandhouding bestaan. Spr dpet een beroep op allen om de werkzaamheden in diezelfde geest voort te zetten. Hierop worden de eed en de belofte door allen afgelegd, waarna de benoe ming van twee wethouders zal plaats hebben. Maar alvorens tot stemming wordt overgegaan, vraagt dhr S. Keijser het woord; „Het heeft ons getroffen, dat de voorz. bij liet afscheid van de oude raad en de intrede van de nieuwe raaf vooral de klemtoon liet vallen op de noodzaak ener goede samenwerking Een van de factoren, die daartoe een gunstige invloed kunnen uitoefenen is een prettig overleg bij de benoeming van de wethoudres. Dokter Van Domme len heeft zich daartoe destijds zeer in gespannen, maar op het ogenblik staat de zaak anders- Dat betreuren wij zeer- Want doordat er met onze fractie geen overleg is gepleegd zal er een scherpere verhouding kunnen ontstaan, hetgeen toch niet bevorderlijk is voor de goede samenwerking, die de voorz. bedoelt. Wij worden nu voor een voldongen feit geplaatst, waaruit wij (de VVD) de con clusie hebben getrokken, dat net maar beter is, dat wij blanco stemmen. 'Dhr Wassenaar merkt op, dat de ive,- houdersbenoeming in de fractie van de P.v.d.A. is besproken De Pv.d.A. stelde zich op liet standpunt, dat de functie van wethouder geen partijfunctie mag zijn. Ren wethouder moet in het algemeen be lang werkzaam kunnen zijn en niet in 'i belang van een groep. De R.K- fracti - deelde ons standpunt en waar deze so ciaal en economisch met. ons samen werkt, hebben wij besloten deze samen werking voort te zetten en de heren D? Waard en Hin opnieuw te benoemen- Zij zullen liet al'g. belang boven iiet groeps belang stellen. Eerst wordt nu gestemd in de vacatu re S. de Waard. Elf stemmen worden op dhr de Waard uitgebracht, 2 blanco- Dio de Waard verheugt zich er over, dat de stemming zo is verlopen en hij hoopt 't vertrouwen niet te zullen bescnanien. Ii de vacature Hin worden 10 stemmen uitgebracht op dhr Hin en 3 st- zijn blanco. Dhr Hin dankt voor de benoe ming en zegt in het belang van de ge meente te zuilen werken. De voorz- zegt. de wethouders met groot genoegen en van harte te willen gelukwensen. ,,U heeft wederom het ver trouwen van het college mogen ontvan gen nadat u beiden al enige jaren als wethouders werkzaam zijt geweest. De functies van raadslid en wethoudr stei- len zwaardere eisen dan vroeger, in het bijzonder geldt zulks voor de wethou ders. Ik heb uw mening en adviezen ah tijd op hoge prijs gesteld. Gij gaf uw oordeel op grond van uw ervaring er ook was gij rijker in plaatselijke ken nis. waarmede ik mijn voordelen heb kunnen doen. Ik hoop, dat de komende 4 jaren, waarin uiteraard heel veel kan gebeuren, vete goede dingen voor de ge meenschap tot stand gebracht zulten worden. Na goedkeuring der notulen deed de voorz- mededeling, dat ingekomen was de goedkeuring betreffende de uitbrei dingsplannen aan de Schilderweg (C.Z. .Eendracht). Alle bezwaren zijn onder vangen en inmiddels is de uitbreiding ter hand genomen. Afgewezen- Van Ir. Kuiper uit Amsterdam was binnengekomen het verzoek om in De Koog aan de Min. Ruysweg een schuur te mogen laten bouwen, tevens zou d'° schuur els garage dienst kunnen doen B en W begrepen, dat het tevens de be doeling was om het bouwsel te bestem men 'tot kampeerschuur. De raad gaat accoord met het voorstel van B en W om voor dit bouwplan geen materiaal beschikbaar te stellen. Kluderen onderzocht. Vervolgens wordt een en ander mede gedeeld uit het verslag vd. diieeteur v. d- schoolurtsendienst. Het betrof hier onderzoek op tbc. Er waren 1164 kinde ren onderzocht, 103 reageerden posi tief, dat is 8,85 pet. De reagerende kinde ren werden inmiddels naar een consul tatiebureau gezonden voor verder on derzoek Er werden 292 leerlingen van de kleuterscholen onderzocht 11 van hen reageerden positief. Zo zat het. Voorts een schrijven van het echtpaar Van Doorn, uil Gorinohem, dat in een vorige verg. tot vader en moeder van Rusthuis „Irene" was benoemd- Zoals wij reeds berichtten, heeft dit echtpaar voor de benoeming bedankt. De voorz- zegt, dat het bestuur van de inrichting, waar dit echtpaar te Gorinohem werk zaam was, het veel- lager zijnde salaris dan hier werd geboden, heeft verhoog 1 tot dat van vader en moeder van „Ire ne", waarop het echtpaar Van Doorn liever in de oude functie werkzaam bleef. Stratenmaker benoemd. Met alg. stemmen wordt dhr Martens, van Oosterland op Wieringen, benoemd tot. stratenmaker. Hij is sinds 16 Mei jl. onafgebroken in losse dienst bij de ge meente werkzaam. Een le klas vakman. Hjj wordt met tot 16 Mei terugwerkende kracht gedurende een jaar op arbeids- contraet aangesteld, waarna tot aanstel ling in vaste dienst zal worden overge gaan- Er hadden zich slechts 4 sollici tanten ryugemeld Het komt dhr Wassenaar als onjuist voor, dat dhr Martens reeds een woning krijgt toegewezen voordat deze in vaste dienst is benoemd, waar vele eilandge noten in een slechte woning moeten le ven. Voorz. antwoordt dat er niets an ders op zit. dhr Martens kan niet iedere dag heen en weer reizen. Het is een lu klas vakman en de gemeente mag blij zijn, dat dpze goede kracht Ver is ge komen. Mw. Vrijdag vraagt of in vaste dienstneming van een stratenmaker fin voordelen biedt boven liet laten aanbe steden van de bestratingen. De voorz zegt, dat liet werk zich veelal niet leem voor aanbesteding- In antwoord op ecn vraag van mw Vrijdag of de stratenma ker wel een jaartaak heeft, verklaart weth. de Waard dat dhr Mariens hst werk lang niet af kan. Salaris Gemeente-Ontvanger. B en W kunnen het niet eens zijn mei de plannen van de overheidsinstanties om voor de wedde van de gem.-ontvan- gers van kleinere gemeenten 'n ongun stiger pereentele verhouding tot het sa laris van de secretaris in te voeren. B en W willen, dat alle gemeenten, afgezien van hun aantal zielen, eenzelfde per eentele verhouding laten gelden. •De raad gaal er mee accoord. de dooi B en W tegen de ontworpen regeling kenbaar gemaakte bezwaren 1 r kennis te brengen van Ged- Staten. Tevens zal lot dit College het verzoek worden ge richt om de gemeente voor de bezoldi ging van de ontvanger in de eerstvol gende hogere Mass te rangschikken dan die, waarin zij overeenkomstig haar zielental (huis behoort- Besloten wordt om aan het daarvoor in aanmerking komend gemeenteperso- Was Uw wol veilig in ALK ALIVRIJ j 35 cl por pat Netto 100 gr. neel boven de bezoldiging of het loon '11 lijdelijke bijslag en boven de kindertoe lage een tijdelijke kindertoeslag te ver lenen, overeenkomstig de regeling voor liet rijkspersoneel, en voorts aan da! personeel in 1949 een gratificatie te ver lenen, overeenkomstig de regeling voor liet rijkspersoneel. Overname noodwoningen. De Min. v. Wederopbouw berichtte, dal liet tijdstip gekomen is voor de fin af wikkeling van de 12 Zweedse noodwo ningen (Duinweg, Slufterweg en 's Her togenbosweg) en 2 Mayerete-woningen (Singerweg) waarbij deze woningen de finitief aan de gemeente kunnen worden overgedragen. De 12 Zweedse woningen moeten f 9418,90 kosten, de gemeente kan een voorschot krijgen dat in 10 jaar moet worden afgelost, de 2 Mayerete- woningen moeten f 3330,63 kosten, af lossing event, voorschot 15 jaar. B en W stellen voor tot de definitieve overname van beide groepen woningen over te gaan. Zij schrijven hierover vorder: Na het gereedkomen der woningen hebben wij de Woningbouwver. Texel verzocht het beheer der woningen op zich te nemen, met de bedoeling t.z-t- aan deze ver. de woningen ook in eigendom over te dragen. Dé Woningbouwver Texel ging hiermede accoord Nad. i hebbeh wij de ver. het voorstel gedaan alle als met-permanente woningen te beschouwen huizen over te nemen, dus niet alleen de Zweedse en de Mayerete woningen, doch ook de zgn. Bruinzeel- woningen, opdat in zijn geheel een ver antwoorde exploitatie zou kunnen wor den verkregen. Bij liet opstellen van een exploitatieoverzicht aan de hand van de van Rijkswege gegeven normen komen «ij tot een nadelig saldo, v-d- Zweedse woningen, van f177, Mayerete-woningen f81. Hierbij is dan rekening gehouden met een onderhoud van f 30 per woning, nu hiervoor gedurende de eerste 3 jaren vrijwel niets is uitgegeven, levert de eerste groep een batig saldo op van ca. flSO en is het nadelig saldo \un laatst genoemde woningen beperkt tot rond f20. Deze opzet betreft dan exploitatie door de woningbouwver.; wanneer deze gemeente in eigen beheer de. woningen zou exploiteren, zouden verschillend? kosten bespaard kunnen worden, waar door het batig saldo v.d. Zweedse wonin gen met ongeveer ft 00 vermeerderd zou worden, terwijl voor de Mayerete-wonin gen een sluitende exploitatie mogelijk zou zijn. Nu de Woningbouwver. gerat end heef 1 om fin redenen de Bruinzeehvoning-n niet te kunnen overnemen, achten wij 't gewenst alle niet permanente woningen in hun geheel le exploiteren om zodoen de de eventuele baten van de noodwo ningen le kunnen aanwenden voor de nadelige uitkomst van andere groepen om alzo de meest verantwoorde exploita tie te kunnen verkrijgen. Wij stellen u daarom voor, de Zweed se woningen en de Mayerete-woningen na overname van het Rijk, niet aan de Woningoomvver. Texel over te dragen, doch deze in eigen beheer Ie doen ex ploiteren Dhr Wassenaar zegt (als voorz. v.d Woningbouwver.) De woningbouwver. heeft destijds de woningen in beheer ge kregen met de bedoeling dat deze latei door haar zouden worden overgenomen De ver wist toen echter niet. wat de prijs zou worden. Wij accepteerden ze. (De Zweedse en Maycretewoningen). T-a- ter werd ons gevraagd of wij de Bruin zeel-woningen ook in beheer wilden ne men, maar in die Bruijnzeolwoning- n zouden ambtenaren komen te wonen, zo dat deze woningen niet direct aan onze leden ten goede zouden komen. De huur is bovendien zo hoog, dat de Bruijnzee' woningen bezwaarlijk aan arbeiders ver huurd kunnen worden. Deze woningen passen dus niet, in bet raam van de Wo ningbouwver. Nu valt de prijs hard mee v. d. noodwoningen en nu stellen B en W voor de Bruijnzeelwoningen er ook bij over te nemen, een soort koppelver koop dus. Echter, in de Bruijnzeelwonin gen nonen ambtenaren en die woning zou de gemeente dus zelf in beheer me •- ten houden.- Voorz.: Dhr Wassenaar zegt. dat 'ie', steeds in de bedoeling van de ver. heeft gelegen om de woningen (de Zweedse en de Maverete) over te nemen, maar dal moet ik betwijfelen, omdat voor Jan. nog niet bekend was hoeveel de woningen zouden kosten en of de gemeente ze zou overnemen. De prijs is zodanig, dat als die na 10 jaar niet meer bruikbaar zou den zijn, ze toch nog een nadelig saido zouden geven. Dhr Wassenaar: Maar in bet pre-ad- vies staat, dat het in de bedoeling lag om de woningen t.z.t. aan onze ver- over le dragen! Wij hebben ze destijds aan vaard zonder dat wij wisten line duur ze zouden worden. Voorz-; Dat moeten we dan maar ge loven Dhr De Waard: Het criterium.'s enkel of de gemeente zich destijds heeft verbonden. Dat is m.i. aan twijfel onder hevig Zo lang er nog geen zaken ?iji\ gedaan kunnen we zeggen: nu beginnen de zaken. Voorz.: Goedkope woningen uit handen geven en de dure behoud,t. zou niet in liet belang van de gein zijn. Dhr Wassenaar hoopt, dat de nood woningen bij de ver- in beheer blijven en door de ver overgenomen kunnen worden. Voorz. stelt stemming voor, maar dhr Bruin ziet hier iets overrompt-lends in. hij heeft liever, dat B en W nog eens overleg plegen. Dhr De Waard gelooft niet, dat de gemeente een immorele daad doet door zelf alle woningen in beheer te gaan nemen- Dhr. Keijser vindt, dat deze kwestie zuiver zakelijk moet wor den gezien. Men moet zich afvragen wat voor de gemeente het belangrijkste is Zoals de zaak in het pre-advies wordt beschreven, is het z.i- in orde. Voorz.: Als de raad accoord gaat met het voorstel van B en W is het niet de bedoeling om de Woningbouwver. te (Zie vervolg pagina 4.) DE HEER A. J. ZWAAI. TE DEN HELDER BENOEMD. Deze week kwam het bericht dat dhr A. J. Zwaai, onderwijzer te De Cocks- dorp, tot onderwijzer was benoemd aan School 5 te Den Helder. DE BRANDWEERSIRENE LOEIDE. Woensdagavond jl- om ongeveer 8 u loeide de brandweersirene van De Cooksdorp. Spoedig was de spuit op weg naar hoeve ..Dorpszicht" van dhr W. Reuvers. Midden in het land was een grote strooklamp in brand geraakt, waarschijnlijk door overslaande vonken van een kafhoop, die in brand was ge stoken. Met liet oog op belendende p-i- celen werd liet niet verantwoord geacht liet vuur zijn vrije loop te laten. H t stro is echter geheel verbrand- Na onge veer twee uur was de spuit weer op zijn basis terug. Alle manschappen waren present. BRIDGECLUB „GROOT SLEM". Blijk ?ns de in dit nr. voorkomende adv. begint de Bridgeclub a.s. Dinsdag haar winterseizoen Zij rekent op nog meer leden. Deze kunnen zich opgeven op de speelavond van a.s. Dinsdag; na die datum is ook nog mogelijk, maar dan kan men niet meer meespelen in deze wintercompetitie. Dus bridgeliefhebbais wilt ge prettig bridgen, komt dan Dins dagavond in Hotel De Graaf. ZON. MAAN EN HOOG WATER. 'De zon komt 10 Sept. op om 6,07; on der om 7.06- Maan: 15 Sept. L.K., 22 8,ept. N.M. Hoog water ter rede van lexel: 10 Sept. 11,12 en 11,29. 11 Sent. I.1'4? ™J1,56- 32 SeP'- - en 12,06. 13 ?rPj' rl 12,34- 14 SePl- °-ö0 en 1,07. lo Sept. 1,22 en 1,42. 16 Sept. 2,03 en 2,34 Aan bet strand ongeveer een uur eerder hoog water. Eind Avq. aan het Westerslaq. Op de achterqrond een omheinde bunkei, waarbij bordjes levensqevaarlijkzijn qeplaatst. Welke storm zal hem straks doen kapseizen? Iiier volgt het slot van onze beschou wing over het toeristenverkeer 1949. Wij beschreven het contrast tussen r rustige Texelse strand en dat van de grote badplaatsen aan het vasteland* Wij schreven over het verlan».n, dat o° stedeling hier bevredigd vindt in de schone natuur. Men denkt terug aan hei eiland, m ons land en ver over de grens* Een soldaat, een Amsterdammer - met-herinneringen aan Texel, schreef ainiit Indonesië: „Zo gauw .k weer in Holland ben. zal ik zo gauw mogelijk weei naar het Gouden Bolt.ie komen, omdat ik dat nog steeds een van de fijn ste plaatsen vind, waar je je vacanlir kunt doorbrengen." Zo scli rij ven zij en we weten dat het waar is. Texel is fantastisch schoon, haast onwerkelijk mooi. Daarom weten wij ook, dat. Texel ieder jaar opnieuw tienduizenden toeristen zal trekken, ou de bekenden maar nog veel meer nieu welingen. Ja. vergeten wij dat niet. het percentage gasten, dat hier zo jaarlijks komt is grotendeels nog nooit op het ei land geweest. Maar de meesten weten, dank zij de propaganda en de artikelen over ons eiland veel van Texel af Hoe wel sommigen nog heel weinig Toch ko men ze, want in ieder geval weten zij naai* een eiland te zullen \aren! Wij mo gen dan een land bevolken, da' ligt aa*i de bruisende Noordzee, dat doorsneden is van talloze rivieren en kanalen, heel veel Hollanders betreden in Den Helder voor het eerst van hun leven een ecbV boot en die boot zal hun in de gelegen heid stellen tot een echte zeereis. Wij hebben op de eerste reit. uit Deo Helder een echtpaar niit Gelderland op de boot ontmoet. Zij logeerden in Den Helder, het hele jaar door woonden zij in de bosrijke contreien van Gelderland en nu waren zy op de Texelse: boot go- gaan om heen en weer te varen, om de zee te zien vanaf de boot „Zo'n bootreis is heerlijk, meneer! Wij blijven een uurtje op het eiland en dan gaan we weer vare n." Van he' eiland wisten zij weinig at: „Het is 65 km. lang. er rijdt een autootje van Den Burg naar Oudeschild. mebr niet. de rest bestaat uit onbegaanbare binnenwegen, allemaal rulle zandweg- ies". En zo zijn er nog honderdduizenden, die heel weinig meer van Texel weter.. Men moet du.s onverslapt blijven propa geren- De vreemdelingenstroom heeft Texel verlaten. Anders zouden de haringkar retjes niet 's avonds aan Den Burg staan! ,,Man. Dinsdagmiddag 30 Aug heb ik in De Koog voor het laatst ge staan en 's avonds was ik er al geen 14 dagen meer", vertelde de vishandelaar. Texels Bioscoop Theater heeft haar winterprogramma weer ingevoerd: De Dinsdagavondvoorstelling is vervallen Het theater heeft duizenden toeristen getrokken. De directie wist vooruit of het theater vol zou lopen of niet: dat hing nl. precies van het weer af en eer. slechte dag voor de strandstoelenman en de ijscoman was altijd een goeie dag voor de directie van het theater (zake lijk gezien.) De Texelfilm stond in het teken der belangstelling. Iedere Vrijdag draaiden ei in de Zwaanstraat twee voorstellin gen en dan waren de meeste stoelen bezet, ook by mooi weer en by regen reden stampvolle bussen naar de Grop- neplaats en kon het theater de filmlief hebbers nauwelijks bevatten. Dhr Os kamp die het zeer druk heeft gehad en zijn assistenten wisten eveneens wat werken is dhr Oskamp was altijd by die Texelfilm present en dan verlei de hij het verhaal van de strooppot. I resent was hij altijd als er onder au spiciën van de WV een toneeluitvoe ring werd gegeven of als de muzikan ten en de zangers en zangeressen op traden,^ of als de ruiters gingen sprin gen ant wat de toeristen op het ge bied van amusement werd gegeven (na tuur en amusement worden hier dan als verschillende dingen beschouwd hetgeen niet helemaal juist is) was hij h_t die dp gasten op de hem eigen genoeglijke, vaak humoristische wijze toespeeehte -Het seizoen loopt ten einde. De Koog, Den Hoorn, Oosterend, De Cooksdorp .herkrijgen hun oorspronkelijk aspect. AlJ schikken' zich voor de winterslaap- Als toeristenoord tenminste, want over al op het eiland blijft werk en beweging. De oogst is op de schelven en de dors machine scheiden het graan van de halm. Ach, als de dorsmachines zijn ver schenen, weten wij ook wel hoe iaat he. is! De oogst.... het broodkoren, ook voor de badgasten van 1950. Wij spraken over 1950 met dhr Vau l'wisk. Die kon ons mededel-n dat de Minister van Wederopbouw eindelijk toestemming heeft, gegeven voor de ge deeltelijke herbouw van het Badhotel. Het seizoen voor de pensionhouders is ongeveer gelijk geweest aan vorig jaar zei ons dhr Van Twisk- Nog bijzonder nieuws? Nee. niets bijzonders, Jlir. Texeira de Mattos, onze gezant in Zweden heeft zijn vacantie weer op Tex«, doorge bracht, Met zijn familie komt hij hier al verscheidene jaren achtereen en hij heeft al weer kamers besproken voor 1950. Aan De Koog was Zondag naar soliat- ting nog voor een vijfde deel van de pen sions bezet- Augustus was een zeer drukke maand. Drukker dan Juli. Veie pensions moesten verscheidene toeristen die om logies kwamen vragen, teleur stellen. „Als ons pension tweemaal zo groot was geweest, zouden v/y in Aug. ook g-ehee! bezet zijn geweest, zei ons oen Kogenaar. Vanaf half Juni waren wij geheel b°zet. In de voortijd waren er in de pensions wat minder gasten dan vorig jaar- „Alles Texelaars", zei ons dp baas van dc rijwielstalling, waarvan alle rekken Zondag ji. waren bezet. „Het .s drukker voor mij geweest dan vorig jaar. Het seizoen is nu voorbij, in de week word, er niet veel meer gestald." De kamphuizen Bos en Zee en de Pe likaan hebben lipt ook weer druk gehad. .Vanaf 16 Juli tot 20 Aug. was de Peli kaan voortdurend volgeboekt. In Juni waren ook al verscheidene dagen met volledige bezetting. (Voor jong en oud: zo werd een echtpaar ingeschreven van om en bü de 150 jaar). Het aantal over nachtingen bedroeg 1000 meer dan vo rig jaar en wel bijna 8000". De B03 en Zee exploitant was even eens zeer tevreden- „Even goed seizoen gehad ais vorig jaar. Vol vanaf de twe? de week Juli tot 27 Aug." Ook de Jeugdherberg ontving weer zeer veel trekkers en treksters- Wat de gemeubileerde huisjes betreft.: vorig jaar was ai veel ver voor het sei zoen besproken en- toen meermalen voor een volle maand, maar nu was dit an ders, ze werden meestal voor twee w - ken besproken of voor slechts dén week. AanvaiiKClijk voelden de eigenaars niet veel voor aanvragen van een we°k, maar tenslotte hapte men toch maar toe. Dp handelaars in souvenirs hebben ons ook tevreden gezichten getoond. Al met al is seizoen 1949 dus weer goed geweest en dit rechtvaardigt ook weer goede verwachtingen voor 1950.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1