IVORÖL FRIEDRICH'S AVONTUUR De Nieuwe raad vc Brammetje Flapoor or het eerst bijeen en z'n vrienden ontrieven. Voor het voorstel stemmen de heren Iveijser, v.d- Vis, Daalder, Tim mer, Zym, De Waard en Hin, tegen de heren Bruin, Westdorp, Roeper, Wasse naar. Mevr. Vrijdag stemt blanco. Zij meent, dat als een partij zich 'p een con cept-contract bedrogen voelt (en hier van zou in dit geval dus sprake kunnen zijn), het moeilijk is een standpunt te bepalen. Voorstel van B en W. wordt dus aangenomen met 7 st. voor, 5 tegen en 1 blanco. Schooltandverzorging. Met alg- stemmen wordt besloten tot deelneming in de op te richten stichting v.d. schooltandverzorging in het district Den Helder. Hier ligt een prachtige taak, waar door de ziekenfondsen in '43 een bedrag van 4,5 millioen voor tand- verzorging werd uitgegeven terwijl uie in 1949 12,5 millioen beliep. De stichting zal als volgt worden samengesteld: vir- tegenw. van: gem- besturen in net rayon: 5 (waarvan Den Helder 2); ziekenfondsc 6; tandartsen 2; Kruisverenigingen 2; Prot. Chr. schoolbesturen 1;. R.K. school besturen 1; Bijz- Neutr. schoolbesturen 1. In de kosten van verzorging zal door de ziekenfondsen een bedrag van f 2,25 per aangesloten leerling worden bijge dragen; in totaal zal dit ongeveer 80 pot van de totale kosten uitmaken; het ove rige deel zal moeten worden gedragen door de ouders, die niet bij een zieken fonds zijn aangesloten en door de ge meente. Van het Rijk kan ge -r, bijdrage worden verwacht- De bijdrage van niet bij een ziekenfonds aangesloten oudeis zal per kind op ongev. f2.50 komen. Ge zien de achterstand in de mondverzor- ging is het zeker zaak zo spoedig moge lijk de dienst te doen aanvangen. Voorz. noemt het een prachtig vooi- beeld van rayonale samenwerking- Dhr Wassenaar verheugt zich (ieder lid trou wens'over deze plannen tot tandv-erzor- ging op de scholen- Hij hoopt, dat deze aangelegenheid zoveel mogelijk gesti muleerd zal worden. Een en ander zai de gemeente slechts hoogstens f200,- per jaar kosten. Weer eigendom van de gemeente- Mevr. M. G. Marechal, te De Koog, had 5 Nov. 1948 aan de Min. Ruysweg 000 m2 bouwterrein gekocht, maar wegens omstandigheden ziet zij van de bouw plannen af. Op haar verzoek besluit de gemeente Texel bet perceel ung te Ko pen, waarbij alle kosten van overdracht ten laste van de verkoopster zullen ko men- Grond verkocht. Besloten wordt in beginsel grond te verkopen aan dhr S. P- Hin, te Den Hoorn. Dhr Hin heeft veel moeite om aan liet bouwen te komen, hij heeft do benodigde bouwvolume, maar het betref fende peiceel kon nog steeds niet wor den gekocht, doordat de prijs nog niet bekend is. De stenen staan al maanden lang op het terrein! De kwestie wordt thans opgelost door de grond in beginsel aan dhr Hin te verkopen, zodat deze kan gaan bouwen Nadat inzake de begroting 1948 nog door G. Th. Rotman 103- Op hetzelfde ogenblik kwam de kapitein de trap afhollen. De passagiers hadden hem geroepen en hem van het ongeluk verteld. „Wat hebben we nou weer!" mopperde hij en hij stormde trap af om te zien, waar de kunstema kers terecht gekomen waren. FEUILLETON 20.) Ja, en dan? vroeg Friedrich. Jij hebt niet de overtuiging dat de gouverneur ongelijk heeft? Afgezien daarvan denk ik er over, wat ergere gevolgen zal hebben... Wel, allemachtig, schreeuwde Dun ham en hij liep onrustig de kamer op en neer, ik kan het niet hebben, dat jullie zo rustig over die dingen plaat. Doet nu toch iels mijnheer Mayenne! Trommelt u uw mensen bij elkaar. Er wonen hier in de buurt van de rivier toch veel klei nere boeren, die alleen maar een huisje, een stukje land en nog geen twintig dol lar baar geld hebben. Ik wil aanvoerder zijn van de meest geschikten, de meest vastberadener, de wildsten onder de knapen! Geweldig, onderbrak Friedrich hem spottend, dat had ik graag van je willen horen, Dunham. Op dat moment ging de deur open en verscheen de oude mevrouw Mayenne. Een toonbeeld van vriendelijke waardig heid, bleef ze in haar blauwe, in wijd-, plooien vallende ochtendjapon, bij de deur staan. In eigenaardige tegenstel ling waren de haastige woorden, welke ze uitsprak: De telefoon is net gegaan, ik luis terde, Friedrich, men roept je uit New enige wijzigingen onder de hamer zijn doorgegaan volgt de rondvraag. Rondvraag. Dhr Bruin: Het is druk geweest in het afgeiopen seizoen. Bij de verkeersdruk te is mij de onhoudbare toestand opge vallen van het fietspad Oudesohild-Den Burg- Het is daar soms levensgevaarlijk, verscheidene personen zijn daar in de sloot geraakt. Vooral voor wandelaars is het nodig, dat hier verbetering tot stani komt- Er moet aan de andere kant van de weg ock een fietspad worden aange legd. Voorz.: Inderdaad, maar er is nog zo véél dringend werk te doen. Wij zijn er nog niet aan toe, vrees ik. Aan dn vaste wal is het bier en daar veel erger, denk bv. aan bet verkeer op de Hemweg bij Amsterdam. Eerst moeten nog urgen ter dingen opgeknapt worden Boven dien is het aanleggen van een niepw fietspad een kostbare geschiedenis- Het zal gauw f 20-25000 kosten, maar wij zullen de zaak bekijken. Dhr Bruin: Al zou er voorlopig enkel maar een pad voor wandelaars komen- Voorz. zegt, dat op de Sellilderweg on langs oen verkeerstelling heeft plaats gehad en wel van 6 tot 12 uur Er waren meer dan 1200 fietsers gepasseerd, 209 vrachtauto's en iets minder luxe auto's Voorz.. Vele badgasten denken, dat hier het verkeer ophoudt... Ik ben ei genlijk geschrokken van het grote aan tal processenverbaal. In Aug. zijn ruim 250 processenverbaal door de politie op gemaakt Het werkt helaas riet opvoe dend (propagerend Red.) Rusthuis gewenst Dhr Bruin wil graag welen hoe net staat met de bouw van een tehuis van ouden van dagen. Het tot stand komen van een rusthuis zou voor de woniog- eommissie een hele geruststelling zyn Voorz.: Zoals u weet, waren de kerken hiermee bezig, maar wij hebben er mets meer van geboord. De bouwvolume is een gro;e moeilijkheid. Dhr De Waard: De grootste moeilijkheid zou de finan ciering zijn. Dhr Bruin: Een rusthuis is nég nodiger dan 'n badhuis. Dhr de Waard: Vorig jaar hebben wjj gepoogd tot samenwerking te komen tussen ge meente en kerken inzake de bouw van een tehuis, maar dit werd van kerkelijke zijde niet geaccepteerd. Voorz Gisteren is in Alkmaar door de Sociale Dienst vergaderd. Daar wetd liet onderwerp Rusthuis besproken- Men was tamelijk optimistisch. De woningnood zou ook iels mind-u groot worden als het Rusthuis er kwam, zegt dhr Bruin, die te doen heeft met jongelui, die al zo lang met trouwplan nen rondlopen. Voorz.: De bouwvolumetoewijzing is zeer onrechtvaardig voor Texel. Donder dag a s. zal de Adviescommissie verga deren over het toe te stane bouwvolu me voor 1950- Wij hebben alles in het werk gesteld, alle mogelijke motieven ter kennis van Ged. Staten gebracht. Als er nog geen verbetering zal komen zullen wij ons tot de min-istei wenden, maar die is in de lijn van de decen-tra- (Nadruk verboden) 104. Klets! Hij deed de deur open en tegelijk kreeg bij de inhoud van de pan, die de kok voor Tom en z'n vrienden bestemd had, in zijn gezicht. Het lekke re mengelmoes, kleverig van de mayon- naisesaus, .kleefde aan des kapiteins ge zicht. Orleans op. Het detective-bureau wil je spreken. Het gaat over je zuster Lydia nietwaar? Ik-ik weet het, we zullen haar vinden! In de algemene opwinding, die d- Mayennes bü deze mededeling opnieuw overviel, lette niemand meer op Cliariy Dunham. die met open mond midden in zijn agressieve mars door de kamer was blijven slaan. IX. Van New Orleans naar New York en terug neem ik een vliegtuig, zei Frie drich, toen hij in de auto sproong. In drie dagen ben ik weer terug. De ergste vloed is immers pas in vier of vijf dagen te verwachten. Ga maar, zei Richard Mayenne, op het beslissende ogenblik kun je terug zijn- Toen ik je telegrafeerde kon ik niet vermoeden, dat wij een teken van Lydia zouden krijgen. Hortense Mayenne stond er met ver wonderde ogen bij- Al hel andere is toch van geen belang, zei ze. Hit enige be langrijke is, dat we Lydia terugvinden. Ik weet niet, grootmoeder. Na tuurlijk moeten we liet spoor blijven voi- genFriedrich keek zijn vader met een twijfelende blik aan, die scheen ie willen zeggen: als het kan worden ver meden, doe het niet, geen opstand, geen openlijk verzet tegen noodzakelijke re geringsmaatregelen. Richard Mayenne keek vastberaden lisatie geneigd deze kwestie over te la ten aan de Provincie- Thans heeft Texel bijna 9800 inwoners, volgens de bevol kingsprognose zou dit in i960 9615 zijl'. Dhr Hin zou het toejuichen als de bouwplannen voor 'een rusthuis zouden slagen maar hij is optimistischer ta-v. Je particuliere bouw. De fin. bezwaren van een rusthuis zijn z i. zeer groot. Het af gelopen jaar zyn 40 woningen gebouwd. Fietspaden te smal. Dhr Zijm heeft verscheidene fielspad: n bekeken. Alle paden zijn te smal. Hij begrijpt, dat verbreding hoge kosten brengt, maar toch hoopt hij, dat ze ver beterd worden. De Kogerweg is levens gevaarlijk, vooral- 't gedeelte, dat (vanaf Tubantia tot De Koog) door de Dertig Polders wordt onderhouden- Voorz. meent., dat- er wel verlichting zal komen als de weg Pijpersdijk gereed is. De fietspaden hebben f60,000 gekost. Ner gens zijn ze breder, hetgeen hem op een tocht door Gelderland is opgevallen. Overigens had ook hij ze graag breder gehad- Dhr Zijm stelt voor aan het Schildereinde bij Dros' Autocentrah borden te plaatsen met doorgaand ver keer voor Den Hoorn en De Koog- Te veel ordebewaarders. Dhr Wassenaar vraagt hoeveel poli- tie-agenten Texel heeft. Voorz.: 11, dat wordt binnenkort 10. Dhr Wassenaar: In bet seizoen hebben we ze wel nodig, maar ik heb de indruk, dat a:s de bad gasten \ertrokken zijn, het aantal poii- tie-agenter. wel wat groot is. Ieder van hen wil graag een bekeuring maken en dan wordt vaak maar iets gezocht om 'i, bon te kunnen schrijven. Als allerlei kleinigheden hen aanleiding geven tot het opmaken van een proces-verbaal, zal dit niet tot een goede verstandhouding leiden. Het zou goed zijn als net aantal politie-agenten gedurende 9 maanden van het jaar (dus buiten de sdzoentijd) verkleind zou kunnen worden. Ik weet niet of de gemeente hierin bij de Hogere Instanties iets kan bereiken. Je leest wel eens in badplaatsen: „Past op voor zakkenrollers"- Hier zou het moeten zijp „Past op voor de politie!" Voorz.: Voor de politie moet men a'- tijd oppassen. Het politiewezen is an ders dan vroeger, de mannen hebben volgens dienstrooster hun bepaald aan tal uren dienst te doen. Vroeger warm gemeentepolitie en rijksveldwachter ai- tijd vrij „en nooit vrij. Thans wordt in ploegen gewerkt. Dat de politie van Texel kinderachtig zou zijn moet ik te genspreken, Ik schrok echter wel van 't aantal processenverbaal over Aug., want anders ligt het- aantal1 altijd om de 100. Maar men rijdt maar raak, het grootste percentage processenverbaal wordt op gemaakt wegens verkeersovertreding ni- Dhr Wassenaar: Voorheen bestond tus sen de Texelaars en de politie een pret tige verstandhouding. TexelDen Helder. Dhr Dros vraagt hoe het staat met de verbinding van Texel met de vastewai. Enige jaren geleden hebben wij over deze kwestie veel1 kunnen lezen- Ik be doel niet de vraag of wij in de toekomst over liet Homtje zullen reizen of op Otidesehild blijven varen, maar of ei binnenkort verbetering te verwachten is. Voorz Rijkswaterstaat heeft destijds over deze aangelegenheid een uitvoei'g rapport opgemaakt, daaruit kregen wij de indruk, dat de zaak serieus bekeken wordt. Men schijnt een noodoplossing van plan te zijn en wel verbr-ding van het havenhoofd opdat een grotere boot kan binnenkomen. Dhr Dros: Is het niet noodzakelijk, dat B en W er flink achter zitten, dat, de zaak wordt bespoedigd? Voorz. belooft, dat B en W hun uiterste best zullen doen. Dhr Ilin merkt op. dat de N-V- Teso al lang geleden op haar vergadering 'en tekening van de nieuwe boot liet circu leren. Teso moet een boot bouwen naar de haven, welke door Waterstaat zal worden gemaakt. De uiteindelijke be slissing ligt dus bij Waterstaat. Ieder een is het er over eens, dat verbetering van de verbinding dringend nodig is. Dhr Keijser acht verbetenrg van de haven ook noodzakelijk voor de Visaf- slag. De mensen staan daar tlians in weer en wind te werken. Dhr Westdorp hoopt, dat het eenrich tingsverkeer in de Weverstraat ook zal worden ingevoerd voor paarden en wa gens. Voorts informeert dhr Westdorp in hoeverre de waterleidingspjannen zijn terug: Dus tot over drie dagen, zei hij. Het ga je goed. Friedrich probeerde wat orde in zijn gedachten te brengen. Het detectieve- bureau had vlug en grondig gewerki. De gezochte Bill Jenkins, die de gouden doos aan de juwelier Petitjean in New Orleans had verkocht en in 1924 als 2de machinist op de Mississippiboot „Geor ge Washington™ had gevaren, werkte nu als 1ste machinist op een Hudsonveer- boot tussen New York en Brooklyn- Hij woonde in de First Avenue, hoek 42ni street, nummer 116, 8ste verdieping- Dienst bad hij van 's morgens vijf tot 's middags vijf uur. Precies om zes uur kwam hij thuis. Daar bleef hij tot negen uur, dan ging hij naar de bioscoop 511 wel iedere avond Wat moest hij anders ook doen? Getrouwd was hij niet. een solide, eenzaam levende man, van vier en vijftig jaar, die steeds op tijd zijn huur betaalde. Wij weten alles, had de man van 't detectievebureau gezegd en dat scheen eerder nog te weinig dan te veel be weerd te zijn. Friedrich liet zijn blikken over het landschap dwalen. De Aprilzon scheen, alles zag er vriendelijk en vrolijk u't. Vóór de toren van het loodsgebouw stond de oude Matthew, langs de ge hele rivier beroemd en bekend als de meest zwijgzame man van Louisiana. Toen hij Friedrich zag aankomen, greop hij in zijn witte dichte baard en haalde er een kleine pijp uit; hij zwaaido met KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag: 14e Zondag na Pinksteren De Missen in Den Burg om 7,30 en de Hoogmis om 10 u.; in Den Hoorn 7,30 en 10 u- en in Oosterend alleen om 10 u Biechtgel. een half uur voor de Missen, ultgez- v.d. Hoogmis in Den Burg. Col lecte v.d. Bisschoppelijke Kweekschool Kruisweg om 7 uur- Deze week; de Mis-I sen met eommunieuitreiken "ivoor en er onder om 7 en 8 uur. Maandag: nog Mis om 7,30 en 9 u. Dinsdag: nog een Mis om 7,30 u. Woensdag: om 7,30 H Mis in Den Hoorn- Om 9.30 gez. huwe lijksmis. 's Av. om 7,30 Kruisweg- Don derdag: om 8 u. H. Mis in Oosterend. Van 7-9 u. biechtgel. in Oosterend. Vrij dag: ook een Mis om 7,30- Om 8 u. g-'-e II. Mis door de kinderen voor het be houd van de II. Plaatsen in Palestina. Om 3,30 biechtgel- v.d. sohooikinder.-n. Van 7-9 u. biechtgel- in Den Hoorn. Za terdag: Om 8 u. Mis in de Kapel. Biecht gel-. deze keer van 4-6.30 en van 7,30-9 uur achtereenvolgens. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. FILMNIEUWS „DITTE, EEN MENSENKIND". Elke seconde wordt er een mensenziel in de wereld geboren. Een nieuw licht wordt ontstoken, een ster, die misschien een buitengewoon mooie glans zal af stralen. die in ieder geval haar eigen, nooit gezien spectrum heeft- Een nieuw wezen, dat misschien genialiteit, nrs- schien schoonheid om zich heen za' verspreiden, kust de aarde; het nooit aanschouwde vlees en bloed is er daarom vreugde onder de men sen over elke nieuwgeborene? Staan zij met vragende blikken om zijn wieg, vol bewondering wat dit kind zal brengen? Och, oen mens is geen ster, waarmede men roem en eer kan oogsten door haar te ontdekekn. Meestal is het een onge node gast, die zich een weg naar de we reld moet hanen door een vagevuur van negen lange maanden. En God sta beu bij, als op de koop toe de papieren niet in orde zijn. Zo begint het. onvergetelijk mooie boek van Martin Andersen Nexü. Zo be gint ook de film en men ziet zich ver plaatst m de armoedige vissershut van de oude Sören en Maren. ,,Al-s 'n ongenode gast betrad Ditt ts kind de aarde- Als een ongenode gast werd Ditt-e zelf op de wereld gebracht Maar dapper heeft zij haar taak op zich genomen. De aarde werd door haar ver rijkt en toch was zij slechts een van de vele naamlozen, dit mensenkind met een groot hart Ditte, mensenkind". Deze film draait dit weekend inTexe's Bioscoop Theater. Neerlands Nieuws- Demonstraties van een nieuwe Héli- coptère. Tentoonstelling „Jeugd v- Ne derland" in A'dam. Merkwaardige brand te Haarlem. Het Intern- gooebelcongr-'s 1949. De Engelsman Holden wint de Twentse Marathon. Dr. Drees opent de Ronde Tafel Conferentie in de Ridder zaal te Den Haag. Wereldnieuws. De ramp in Equador. Europa verga dert in Straatsburg Grote bosbrand in Montana. Verkiezingen in W.-Duitsland Vulkanische uitbarsting in Spanje- gevorderd. Texel zit er om te springer, hetgeen vooral bij do grote' droogte als thans blijkt- Voorz- zegt, dat Ged. Sta ten medewerking zullen verlenen hij de stichting van een waterleidingbedrijf voor Texel. Thans is er nog geen ma' •- riaal- voor. Dhr Zijm merkt op, dat de besprekingen inzake de waterleidings plannen van 1912 dateren. Dhr Wassc- naaf zou het aardig vinden, ais de in gebruikneming van het waterleidingbe drijf en het 40-jarig jubileum van d" plannen daartoe op één dag zen kunnen worden gevierd-. Dhr Dros maakt zich zorgen over de vraag hoe men de zaak moet blussen als er thans brand uitbreekt. Hiermede komt tegen half vijf het ein de van Je eerste zitting van de nieuwe raad. Zijn arm door de lucht. Friedrich liet de auto vlak voor hem stoppen. Wees niet zo spraakzaam, Matthew, zei liij lachend- Matthew beschreef met zijn pijp een cirkel om de toren- O ja, zei Friedrich, bedankt hoor. mijnheer Matthew. Hij liep om de toren heen en zag aan de andere kant Jenny Hesters. Ze zat op een bank, in een grijze mantel gedt- ken, een rood aipino'tje op haar hoofd, en liet zich koesteren door de zon, die op de droefgeestige hoge golven een zwakke glans wierp- Wat prettig, Jenny, dat je hier bui ten met je gedacliten zit en niet in de torenkoepel! riep Friedrich haar toe. De frisse wind zal je wat vrolijker maken. Deze toren heeft niet eens een koe pel. antwoordde Jenny met een glimlach Dat is het minste, zei hij opge wekt en ging naast liaar zitten, die kan nog worden bijgebouwd. Hij schoof diohter naar haar toe. Ik moet je eens bekijken, Jenny. Crit-isch? Neen, helemaal niet. Want vandaag beval je mij weer- Een gevoel van war me toegenegenheid doorstroomde liem- Jenny liet haar ogen, waarin een stils glans lag, over de gehele rivier dwalen. Langs de dijk strekte zich een rij van populieren en elzenbosjes uit en af en toe hoorde men het fluiten van 'n wulp. O, er komt slecht weer opzetten, zuchtte Jenny- Arm land. Waarheen gaat de veis Friedrich? TEXEL LAND EN VOLK IN DE LOOP DER TIJDEN. Zoals we reeds eerder hebben aange kondigd is de geschiedenis van Texel van de liter Van der Vlis in druk. Dezer dagen hadden wij het genoegen inzage te krijgen van enkele gedrukte velien en in de Boekhandel Parkstraat zijn mo dellen van het boek voor belangstellen den ter inzage Met een omvang van 320 bladzijden op uitstekend houtvrij pa pier gedrukt, in een zeer fraaie geheel linnen hand met- goudstempel en 16 blz. illustraties op kunstdrukpapier, maakt dit eerste moderne boek over de geschie denis van ons eiland een uitstekende in druk- De artistieke uitvoering van dit werk werd in handen gelegd '-an de let- terkunslenaar N. Platvoet, die juist de zer dagen een bekroning ontving voor een door hem .verzorgd boek. Zoals mei: weet is de beer Platvoet, van geboorte Texelaar. Het omslag van de Texelse geschiedenis wordt gevormd door dj oudste kaart van het eiland, op d-e schut bladenden staan vignetten, die aan dezj kaart zijn ontleend. Klaarblijkelijk heeft de uitgever kosten noch moeite ge spaard om dit enige hoek over de ge schiedenis van Texel een aantrekkelijk, welverzorgd uiterlijk te geven. Aan het voorwoord ontlenen wij: „Dit is een boek voor de- Texelaars en hun vele vrienden, maar wellicht ook voor hen, die nooit eerder kennis met het wondermooie eiland hebben gemaakt- Het tracht iets weer te geven uit hei verleden met zijn vele wisselvalligheden met zijn tijd-eri van voor- en tegenspoed Onderwerpsgew ijze is dit verleden be.- handeld en daarbij is meer aandacht ge schonken aan het wel en wee van de gehele bevolking dan aan dat van enke lingenMoge dit werk een nog gro tere belangstelling voor Texel, één van Nederland's mooiste en be'angrijksle natuurmonumenten wekken. Mogen de Texelaars uit het verleden van hun ei land de kennis putten, die het heden verklaart en mogen zij beseffen, - da', niet voor hen alleen, maar voor ons ge hele volk het bewaren van dit natuur monument een plicht en een noodzake lijkheid is." In de komende maanden zullen wij met toestemming van de schrijver enkele fragmenten uit het boek in ons blad pu bliceren- Men zal dan ervaren, dat de Texelse geschiedenis van hel oudste verleden tot omstreeks liet begin van deze eeuw, gedétailleerd, levendig en met grote kennis van zaken, beschreven is. Het loodswezen in Oudesehild en Don Hoorn, het ontstaan van Oude- en Nieu- vveschild, de vele dijkbreuken en daar mede gepaard gaande overstromingen, de inpolderingen en het leven van de be volking, de tijd van het Kaas- en Brood volk, do periode van de Watergeuzen, de verbinding met de vaste wal, dit alles en nog veel meer zal de revue passeren. Menig Texelaar zal bij het lezen van dit boek voor het eerst ervaren hoe rijk en vol afwisseling het verleden van ons ei land is geweest en hoe zijn voorvaderen hebben geleefd. Een uitvoerig register met honderden namen van bekende Texelse families, a's Zuydevvind's, de Dijten, de Wilte's, de Ki-kkert's, de Langeveld's, enz., enz., maar ook de namen van allerlei gehuch ten en stukken land is aan het boek toe gevoegd, waardoor het naslaan van bij zonderheden vergemakkelijkt wordt- Bü vergelijking met een soortgelijk boek, dat enkeie jaren geleden over Terschel ling verschenen is, kunnen wij slechts constateren, dat de geschiedenis van de heer Van der Vlis omvangrijker en mevr gedocumenteerd is, dat de uitvoering ton gunste van het Texelse boek uitva't en dat de verkoopsprijs ad f 8.90, zes gulden goedkoper is. Door de eensg - zinde medewerking van de F;rma Lan geveld en De Ron.v, TESO en de VVV, is dit alles mogelijk geworden. Dit standaardwerk over Texel's verle den, dat in geen gezin op ons eiland mug Ontbreken, dat een prachtig geschenk zal zijn voor de vele Texelaars, die el ders wonen, zal over enkele maanden in de handel komen. Reeds nu is bij de Boekhandel Parkstraat en de Firma Reij de gelegenheid tot intekening openge steld- Dadelijk na verschijnen zal 't- boek dan geleverd worden. Daar de oplage ui teraard beperkt is, kunnen wij slechts de raad geven tijdig door intekening op 'i. exemplaar beslag te leggen. Ver weg, Jenny. Naar New York. In verband met Lydia? Ja. Lang? In geen geval, Jenny. Denk toch eens aan de situatie hier. Daarom ben ik eigenlyk van New Orleans gekomen. Eerlijk gezegd, ik vind hel allemaal ver schrikkelijk- Wat vind je verschrikkelijk? Het wassende water, die mensen en jouw geheimzinnigheid van gisteren, Jenny- Ze zweeg: toen zei ze: Als je te rugkomt, hen ik misschien al weg. Hij sprong op, trok zenuwachtig aan de rand van zyn hoed en deed twee stap pen achteruit. Kun je niet inzien, dat je my pijn doet? riep hij- Ze scheen hem niet eens te horen n ging voort, alsof ze in een droom sprak: Binnenkort zal ik meer gehaat zyn dan wie ook in de staat Louisiana- Jenny! Stil! Je mag mij zo niet beahndelen: ik heb recht te weten wat er gaande is, wij zyn immers van kindsbeen af bij elkaar geweest en hebben nooit geheimen voor elkaar gehad. Ja, én nu komt ten slotte de tijd van de geheimen. Eens moet het toch komen, nietwaar? Ze nam hem weemoedig lachend va:i ter zijde op. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4