Oude stolp door brand geteisterd Texelse brandweer ruk te uit voor een brand in Den Helder Textielverkoop onder Rijkscontrole Weg met de sanering Maandagmiddag omstreeks kwait over vijf riepen een paar kinderen in de Mo lenstraat „Wat rookt het daar!" Zij we zen op de met riet bedekte 3tolp van ue familie A, Witte. Mevr. Snik, die in bei belendende perceel woont, waarin een bakkerij is gevestigd, ving deze woorden op en ging eens poolshoogte nemen- Ze had meteen door, dat het daar op het dak van de boerderij niet in orde was en ogenblikkelijk werd alarm gemaakt. Het gerucht van de brand verspreidde zich als oen lopend vuurtje en meteen ging men de vlammen met emmers water te lijf. De pompen van de bakkerij et. van de familie Keijzer gaven volop wa ter en de emmers gingen van hand tot hand naar het dak van een laag ge houwtje auhter de bakkerij, vanwaar men het vuur bestreed- Het moest be gonnen zyn onder aan het dak, aan de Westzijde (de wind blies uit het Oosten), maar in minder dan geen tijd kroop het verder naar boven en toen lekten de vlammen fel rondom de top van de stolp Men hoopte, dat de brandspuit maar spoedig zou komen, want het was te voorzien, dat men het vuur met de (of schoon vele) emmers water niet de baas zou kunnen worden. De sirene had in middels geloeid en vliegensvlug trok de brandweer met materiaal naar de plaats van de brand. De slangen werden uitge rold, de nortonpomp werd ingeschakeld en juist toen de handpompjes hun laat ste emmertje water gaven kon comman dant- Veldstra het hevel „Water!" geven. Goed werk werd inmiddels ook gedaan door iemand, die met 'n brandblusappa- raat op het dak was gekropen. Maar het vuur had reeds gretig voed sel gevonden en de rode haan, die al zo lang niet op ons eiland tot activiteit had kunnen komen, scheen volstrekt niet van plan zijn prooi prijs te geven De vlam men bleven om zich heen grijpen en overal rond de top en aan de Westzijde lot aan de goot, stond het kurkdroge riet in brand. Inmiddels was een groot deel van de inboedel naar buiten ge bracht. Mevr- Witte bevond zich thuis, toen de brand uitbrak, maar haar man vertoefde in de P.H. Polder en op weg naar huis vernam hy bij de Witte En gel" hetgeen er geschiedde. De brandweer pakte het vuur goed aan, maar het bleef fel brander, hoewel de kans op uitbreiding voorbij was. De motorspuit stond onderwijl gereed op een terrein naast de tennisbaan. De ze was daar uit voorzorg heengereden om eventueel assistentie te verlenen- Tenslotte scheen het met het vuur ge daan. De rook verdween- Een leek zou gedacht hebben: „Oké, pak de boel maar in!" maar de brandweer vertrouwde de zaak helemaal niet en daar had je het al weer: „Spuiten aan deze kan!!" riepen enige toeschouwers, die aan de west kant stonden te kijken, waar het vuur opmeuw een poging tot algehele ver woesting van het dak ondernam. De spuit er weer bij en weer werd het go- vaar bezworen. Maar nog bleef de brand weer argwaan koesteren en gewapend met een zware bijl en een gigantische hamer klommen enige der brandweer mannen naar de top, sloegen daar de vorst, in pulver en zie, op hetzelfde ogenblik, dat daar lucht werd gemaakt, sloegen de vlammen weer uit. Het was de laatste stuiptrekking. De brand was geblust, na hardnekkig verweer, dat ruim drie kwartier duurde. (Om 6 uur I lekte nog weer een vlam uit de nok). De brandweer vertrok, bet. talrijke pu bliek ging naar huis, maar de oude stolp, die verzekerd was, bleef zwaar ge teisterd achter. HET MASKER. Vanavond zal ,,Het. Masker" besluiten welk stuic zij komend seizoen voor het voetlicht zal brengen. „ZOIN OFFER". De Ver. van Oud-leerlingen hoopt Vrijdag 4 en 11 Nov- op te voeren hel toneelspel in 4 bedrijven „Zoin Offer'', van Jan Koster. Het verhaal speelt zich af in West-Friesland en zal in de W. Friese taal gespeeld worden. U.D.I. „Het Hoedje van Marius" is de titel van het blijspel in 3 bedrijven, geschre ven door R. Veenstra, dat de Rederij kerskamer UDI Vrijdag 11 Nov- voor 't voetlicht, hoopt te brengen. Binnenkort (adv. daarover volgt.) zullen de dona teur,skaarten worden aangeboden. ITEM VOOR LASSERS! Morganavond wordt in „D.- Oranje boom" een leerzame causerie gehouden over de toepassing van het electrische lassen. Spreker is dhr H. van Kamp, electr. lascursusleider van WjllemSmVs Transformatorenfabriek te Nijmeger Een interessante film zal een en ander illustreren. De avond gaat uit van de Texelse Smedenbond. FIETS GESTOLEN. Nu krijgen ze blijkbaar de smaak te pakken: er is weer een fiets gestolen, ditmaal het karretje van dhr A, van der Slikke, die het Zaterdagavond in de steeg naast zijn winkel had gezet. De volgende morgen was het. verdwenen. -Ook het rijwiel van mej. de R:dder, dat van de Stenenplaats verdween, is nog niet boven water, TE WEINIG GEREPETEERD. Het kleine Ned. Herv. kerkkoor van Oosterend beeft het er heel wat beter af gebracht dan VIOS, het fanfarecorps van Oost. Zo was ieders mening over 't concert van Zaterdagavond ji. VIOS had de v scan tie nog in de benen, er was gedurende lange -tijd niel gerepe teerd en zulks is voor een biaasorkest veel gevaarlijker dan voor een vocaal ensemble. Dit is gebleken en daaruit kan oen leerzame conclusie worden getrok ken. Zo hebben we dan prettige herin neringen aan het koor en voor VIOS de overtuiging, dat het. een volgende keer beter beslagen ten ijs zal gaan. De mar sen Hup Holland en Apples kwamen op deze avond lang niet tot hun recht recht, Er was behoorlijke belangstelling en wij hopen, dat VIOS een volgende keer meer gelegenheid heeft- gehad tot studeren- Een aan het vasteland verschijnend blad heeft een groot artikel gewijd aan de verkoop van elders in beslag geno men tcxtielgoedcren, hetgeen plaats had onder controle van liet Rijksbureau Distex. Het was een sensationeel arti kel over 'n sensationele dag, 'n emotio nele dag voor alle vrouwen en meisjes van de slad. Die er als de kippen bij waren. Geen wonder: er werden prachti ge stoffen voor de helft van de prijs verkocht eneen groot deel van de goederen mocht zonder punten worden verkocht! „Op Texel grijp je daar altijd naast, dat heb je als je op een eiland zit!" mopperde een heel goeie relatie van on'-. En wij zwegen in mannelijke wijsheid. Maar vandaag zijn wij „haar" met blij nieuws tegemoet gesneld: „Kindlief, moet je horen: ze komen nu óók op Texel, die prachtige spullen, Maandag morgen om negen uur begint de ver koop!" „Heus? En... elizjjn er ook ny lons bij?" „En of! Een prachtige collectie, een zeer grote partij Franse nylons van het bekende merk „Dupont". „Sinds dat ogenblik' (zo schrijft ons een speciale medewerker-red Texelse Crt.) is de rust uit. liuis verdwenen, want ik heb haar verteld, dat de goede ren Vrijdag in de étalage van de N.-V. Pli- Vlessing te bezichtigen zijn. Alles eerste kwaliteit. En dan vraagt ze maar „Hoe laat is het nou?" En ze heeft al wol opgezocht en breipennen klaar ge legd om weet ik wat op te zetten, straks op een kruk voor de deur van de N V Voor dag en dauw. Om de tijd te korten Ze wil persé de eerste zijn. De eerste van de file. En naar verluidt heeft de politie al instructies om de uitbundige dames ,n toom te houden, opdat de rij weg vrij blijft. Dat wordt inderdaad een hoogtijdag, zo ging hij enthousiast voort (want zijn vrouw is (nog) alles). Ik tieb de bod zien uitpakken (onder Rijkscontrole.) Nylons, breiwol, vitrages, een grote par tij badhanddoeken, van de beste kwali teit. Coupons zuiver kamgaren heren- stoffen, die meteen door de N.V. kun nen worden aangemeten, zodat men een goedkoop kaïiigareneostuum kan bezit ten! Wollen en zijden damesstoffen, kar petten, zakdoeken En vele andere cou rante goederen. En alles tegen door het Rijksbureau getaxeerde prijzen. Voor de helft van de prijzen, die je anders be taalt en... een groot deel zonder pun ten. De N.V. Vlessing verheugt er zich dan ook over er in geslaagd te zijn dit evennement ook op Texel te doen plaats vinden. Zoiets komt maar éénmaal voor! De verkoop zal enige dagen duren Dinsdagmiddag is de zaak ook geopend en verdere bijzonderheden vinden wij in de thans geplaatste en Zaterdag nog volgende grote adv. Scharensliep en Fakir. Mag Ik misschien uw spijkers eens slijpen, meneer? RUIM BAAN VOOR DE BRANDWEER! „Als er gealarmeerd wordt voor brana moest er in plaats van een openbare si- rine. zoals thans, een privé-sirene in werking komen, een privé-sirene in het, huis van ieder lid van het brandweer corps, want nu staat heel Texel meteen op z'n kop en alleman verdringt zich hij het terrein van de brand, verspert er de iveg en maakt het je lastig als je snel. met je auto wilt passeren", aldus een lid van de Texelse brandweer, een ijve rig lid- Velen zullen voor zijn redenering voelen, maar daar staat de mogelijk'heci tegenover, dat een deel van de man schappen op het ogenblik van de alar mering niet thuis is. Inmiddels is het goed, dat dit even ter sprake komt, opdat 'het publiek ook van deze plaats nog eens verzocht kan worden tot algemene medewerking: ruim baan voor de brandweer, zeggen wij (met onze correspondent van De Cocksdorp!) JIU-JITSU EN JUDO-DEMONSTRA TIE IN „CASINO". De alom bekende Jiu-Jitsu en Judo leraar dhr J. Kuilman, Rijksgedipi. Sportleraar uit Schagen en Den Held -r, heeft het. plan opgevat om de komen winter oen cursus in deze eminente ver- dedigingssport op Texel (Den Burg) te geven. Om enig idee te krijgen van de ze sport, geeft dhr Kuilman een grote Jiu-Jitsu en Judo-show op Zaterdag avond a.s- in „Casino" (zie raambiljetten en adv.). Aan deze demonstratie werken mede de bekendste dames cracks op Jiu jitsu gebied, die hun spören reeds larg verdiend hebben in de praktijk en die ook deze avond hun kunnen zullen lo nen. Verder treden op zes heien, die al verschillende diploma's en banden op internationaal gebied hebben veroverd Zij zullen het befaamde Valbruken de monstreren, het vallen van verschillen de hoogten, waarna zij weer doorlopen en werken of er niets gebeurd is. En tussen dit werken krijgen we dan het optreden lan dhr Kuilman zelf. die u verschillende praktijkvoorvallen zal la ten zien, wjo- de beroemde vliegende schaar en de vermetele <piigek-*erde kop sprong. Tenslotte zullen enige Jiu-Jitsu ge vechten worden geleverd. Na deze de monstratie volgt een groot sporthal. Ge zien het programma zijn we van oordeel dat deze avond zeer zeker ten gang naar het Casino" waard zal zijn. We wensen dhr Kuilman en zijn medewer kers dan ook een succesavond toe en veel cursisten voor de eerste cursus in Jiu-Jitsu de sport voor lichaam en geest, SPORT OP TEXEL- S. V. Texel. De uitslagen 4e kl. A zijn: Bergen Oudesluig 2-0; RKC-Texel 0-0; Grashop- pers-W Waard 4-0; Watervogels-Schoor] 3-0; N.-Niedorp-Vrone 2-5. Afd- N.H. Res. 2 C: Oudesluis 2-Ab Victr. 5 6-1; Berdos 2-Bergen 2 90; Texel 2-HRC 6 2-4; Texel 3-Tex. Boys 2 4-0; Oosterend A-Texel B 4-1. •De inzet is niet. onbevredigend ge weest- Do vuurproef van Texel 1 stemt tot tevredenheid. Er is hard gewerkt eii de stemming was goed. Tot dc rust v.o- gen de partijen tegen elkaar op en gin gen aan beide kanten enige kansen ver loren. Na de rust was B iets meer in de aanval en het pleit voor de achterhoed en halflinie, dat ze de aanval van de pas uit de 3e klas gedegradeerde gastheren, volkomen in bedwang hebben gehouden. Dit kan betekenen, dat ook onze voor hoede, die wel uit jonge maar snelle spelers bestaat, binnenkort de juiste speelwijze zal hebben gevonden, die ons de nodige doelpunten kan opleveren- We hebben gezien dat met een vaste wil en energiek, maar ook technisch en tac tisch spel we een behoorlijke plaats zu'- len kunnen innemen. Texel 2-HRC 5 was vooral voor de rust een aardige wedstrijd Het spel viel ons mee en het was maar jammer, dat Dries in de voorhoede te bang en te langzaam was. maar ook de achterhoede zal meer aandacht aan het opstellen en afdekken moeten besteden. Ben Rab deed het goed. Hans moet rustiger gaan spelen en dikwijls meer on dc doelman terugspelen Zich instellen op de buiten- spelval kan meermalen nuttig zijn. Texel gaf direct goed partij. Jn Dek ker bracht er gang in en na enkele po gingen van H. zien we T- goed ten aan val trekken. Als Jan de Beurs de bal krijgt toegespeeld passeert hij de back en lost een keurig schot dat. doel treft Uit een ooi-zet van links kogelt Jan v.d Sterre nc 2 in het net, terwijl Jan de Beurs weer een goede kans krijgt, wordt hij van de bal gelopen, de strafschop wordt tegen de keeper aangeschoten en weggewerkt. Nu komt T. meer los en de achterhoede maakt een paar fouten, die H. prompt 2 doelpunten opleveren- Zo was de stand met de rust. Spoedig in de 2e helft, weet II. te pro fileren van het niet goed dekken d-r achterhoede en neemt de leiding. T. raakt, uitgeput, en H. blijft sterker. Vlak voor het einde scoren ze het 4e doel punt. De leiding was goed. Texel 3 deed het tegen met 9 man spelende Tex- Boys 2 kalm aan. We za gen keurige staaltjes combinatiespel en keeper Hoogenboseh kreeg alle gele genheid z'n kunnen te tonen, hetgeen hem goed afging. Regelmatig werd de stand tot 3-0 opgevoerd en na de rust met nog 1 doelpunt verhoogd Adsp. B nam in Oosterend tegen OVV A de leiding met 2 doelpunten, daarna echter kreeg de middenvoor van O het te pakken en maakte er 4-2 van, maar aan het einde stond het toch weer gelijk 4-4. A-s. Zondag: Texel 1Bergen; Ran gersTexel 3; Texel AWatervogels Adsp. Zaterdagmiddag: De Koog: De Koog A—Texel B; op ons terrein Texel O—OVVA. We brengen de studerende spelers nog de bespreking na de trail ing he denavond in herinnering Maak je zo enigszins mogelijk vrij om te trainen, maar zorg er in ieder geval voor om 9 uur aanwezig te zijn. Tex. Boys. De eerste competitie behoort weer tot het verleden. Als wij zo de uitslag m van de wedstrijden bekijken kunnen «ij over een goed begin spreken. Van de 3 wedstrijden zijn er twee gewonnen en is er een verloren, al met al lang geen g ik resultaat- Zo begon Boys 1 Zondag jl- in een thuiswedstrijd tegen Wiron 1 zijn com petitie. Als de scheidsrechter het begin- signaal geeft, ontwikkelen zich aan de zijde van Wiron vlugge en snelle aanvallen en onze achterhoede krijgt di rect handen vol werk. De eerste 5 min. hadden onze jongens niet veel in ie brengen, maar langzamerhand werd hol spel toch verplaatst, in de voorste gelede ren van ens elftal en moest Wiron zich iets meer op de verdediging- gaan toe leggen. Na ca. 10 min. spelen was onze linksbuiten in het bezit van de bal ea gal' een afgemeten voorzet, naar onze midvoor die de bal in dank op zijn hoofd ontving en met een pracht kopbal da Boys de leiding gaf: 1-0. Maar ook Wi ron zat niet stil en zag kans het onze achterhoede lastig te maken- Bij een van hun aanvallen had een van onze spelers pech en de hal stootte via zijn hand langs de uitgelopen keeper in liet Boysdoel: 1-1- Doch weer zijn het de Boys die met verrassend snelle aanval len door weten te breken en a! spoed ;g kogelt Je linksbuiten met een diagonaal schot de bal in de bovenhoek: 2-1. Met deze stand ging de rust in. In de 2e helft beeft het ook aan span ning niet ontbroken, want na 'n kwar tier spelen kwam de midvoor even vrij te staan, en wist met een hard0 schuiver de stand weer op gelijke voet te brengen 2-2. De daarop volgende 10 min. zag het er voor de Boys niet best uit, want. Wi ron kwam zeer gevaarlijk in de aanval en wij kropen een paar maal door hel oog van een naald. Het laatste kwartier kivain het op uithoudingsvermogen aan en hierin waren onze jongens de Wiron- spelers de baas, want in die periode zijn wij niet voor het Wirondoel vandaan ge weest. 10 min. voor het einde maakte de rechtsbuiten na goed doorlopen het 3e doelpunt voor de club maar dit werd wegens hands afgekeurd. Er volgde nu een ware belegering op de Wironveste, en onze moeite werd ca- 5 min voor hei sinde beloond met een doelpunt door de midvoor: 3-2. In deze stand kwam geen verandering meer. Bovs 2 moest bij een zeer sterk Texel 3 elftal op bezoek. Tot onze spijt kwa men de Boys maar met 9 man in liet veld Ondanks dal hebben al deze spe lers een pluim verdiend, want er werd maar slechts met 4-0 verloren. Jongens, dit i.s o;.i zichzelf een prestatie. Jullie hebben deze wedstrijd eervol verloren, want. de hele match door is er door al d» 9 man met een groot élan en animo ge speeld. ofschoon jullie wisten dat het een hopeloze taak was. Daarom is een compliment voor deze spelers zeker niet misplaatst. 4 Adsp A speelden Zaterdagmiddag te gen ZDH A en ook hier gaven onze spe lers de loon aan- Menige goede aanval aanval werd er opgebouwd, de eindstand in deze match nas 3-1 voor de Boys. Ga zo door, jongens! Vergadering. Donderdagavond 8 uur is er vergadering in Hotel De Zwaan. Vanzelfsprekend zijn alle leden daar aanwezig Vóór de ergaderiyg is er trainen op het veld. Er wordt om 7,15 u. begonnen. Dit, is voor alle leden. H-S. S.V. De Koog. Onze adsp. overwonnen SVC A met 4,1. Best gedaan, jongens. Het 2e speel de legen SVC 2 maar ze hadden pech (1-3). Het 1e speelde thuis tegen Den Helder 4 gelijk. Na de aftrap kwam Den Helder al opzelten en de keeper kreeg het zwaar te verantwoorden maar hij stond zo l ast als een rots, evenals Brou wer die ook voortdurend moest ingrij pen, maar na 20 min. wist Joop liet gat te vinden. Met 1-0 voor De Koog ging de rust in- Ook na de rust was het Den Helder dat de toon aangaf, maar de ver dediging hield stand. Henk weerde zirh dapper en zat overal Wijnand en Wim hielden zich goed. 15 min- na de rust wilde onze keeper de bal grijpen, doch greep mis en handig bracht Den Helder de stand op 1-1. Hierin kwam geen ver andering. Joop kwam nog tweemaal vrij voor doel maar met glans schoot hij net jes naast. Ook Gerrit. en Bill lieten hun kans op niets uitgaan. Jongens, wy laten de moed niet zak ken en wij verschijnen Zaterdag alle maal op het oude veld, want het nieuws veld moet in orde gebracht worden- Dus allemaal 'n handje helpen voor de wed strijd SVCDe Koog. En denk er om, Donderdagavond 8 uur vergadering over het nieuwe veld. Opkomst dringend. VERGADERING VAN BLOEMBOL LENCULTUUR AFD. TEXEL gehouden op Donderdag 8 Sept. 1949. Na een hartelijk welkom aan allen, zei de voorz., dhr H. Bruyn: Wij zijn dan weer eens bij elkander, om ons te bera den over de saneringsmaatregelen. Het gaat er vanavond om een uit spraak te doen, of alle maatregelen over boord gooien óf ze voorlopig nog behou den. Of Den Haag zich aan de uitspraak van het vak zal storen moet nog worden afgewacht. Tot nu toe heeft het B-V.S. met de wensen van het vak weinig reke ning gehouden,ook al, omdat de menin gen over de maatregelen zeer verdeeld waren, doch het feit, dat er op hot ogen blik dat wij hier bij elkaar zijn nog niets is bekend gemaakt, hoewel het web al een week in Sept- is, wijst er op, dat Den Haag de uitspraak van a.s. Maan dag wit afwachten. Wat de handel in het afgelopen sei zoen aangaat, mogen we niet ontevreden zijn. Jammer is het, dat de overeen komst met Duitsland niet een maand of twee eerder tot stand is gekomen, daai dit zeer zeker van invloed zou zijn ge- weestop de Sionprijzen. Konden we dit voorjaar een prijs belangrijk hoger dan de m.p. bedingen, door het goede ge was enerzijds en door het uitblijven van Duitsland anderszijds, kan de prijs be gin Aug. r.iet gehandhaafd blijven, daar er op dat ogenblik te veel aanbod was. Op dit moment is echter alles geruimd en is er practisch geen Sion meer over, hetgeen goede hoop geeft op de afzet voor het volgend jaar. Ook dt andere narcissen gaan, op enkele uitzonderin gen na, vlot van de hand, zodat, voor zo v.er het thans te overzien is, het surplus heel wat minder zal zijn dan bet vorige jaar, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat het heffingspercentage belangrijk zou kunnen worden verlaagd- Dank zy aller medewerking inzake de bestrijding van de narcisvlieg en mede dank zij het voor de vlieg ongunstige voorjaar, is de schade door de vlieg ver oorzaakt dit jaar zeer gering. Dit moge voor ons een aansporing zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en ik doe daarom een beroep op u allen om uw narcissen zoveel mogelijk 'n warmwaterbehandeling te doen onder gaan. Mocht u een partijtje bellen heb ben, dat i'. om de een of andere redui niet wilt laten behandelen, dan geef ik u in overweging, alvorens ze te planten, ze over tafel te doen cn op vlieg na te zien- Als dit te bezwaarlijk is, plant ze dan zo veel mogedijk op bedden, opdat ze h°i volgend voorjaar behoorlijk kunnen worden nagelopen. Geeft u aan regelcui- tuur de voorkeur, plant, ze dan niet t<- dik, en de spanen vooral recht op, an ders is zuivering op het veld uitgeslo ten en u diene te bedenken, dat een dergelijke partij groot gevaar loopt te worden afgekeurd terwijl bovendien ook uw buren schade ondervinden van nw roekeloze plantwijze. Het is ons gelukt om voor het uitschot weer een afnemer te vinden, zodat, even als verleden jaar, alles zal worden afge haald. Zorgt er voor dat er niet ééi: vliegbol achterblijft. Bovendien is dit 'n mooie gelegenheid om ondereinden van minder sterke partijen op te ruimen. Hiermede werd de vergadering ge opend. Na een korte bespreking werd het voorstel Grootebroek, om alle sanerings maatregelen af te schaffen, in stemming gebracht en aangenomen met 22 stem men voor en 3 tegen- Als afgevaardigden naar Haarlem gaan M. Breman en A. Schoo- Bij de rondvraag werd nog besloten om op de „Nationale Bloemententoon stelling Keukenhof" te Lisse Texelse von Sion en gele crocus op te planten Hierna sloot de voorz. deze korte maar goed bezochte vergadering. Onze Texelse brandweer is paraat- Dal is Maandagmiddag weer bewezen, dat is al ia vaak bewezen. Aan De Cocksdorp, aan Den Hoorn, overal Is men strijd vaardig. Toen Maandagavond de sirene te Den Burg opnieuw loeide ('s middags was nog gealarmeerd voor een brand in de Molenstraat), waren commandant Veld stra en zijn staf meteen present op de startplaats, waar hun werd medege deeld Brand bij Kuip in de Westen!" „Nee, niet in de Westen, „Zeewijk" staat in brand"! wisten anderen tui die schenen het wel bij het rechte eind te hebben, want als je de P.H. Polder in keek zag je daar een enorme brand. Een fel vuur, lioht-geel van heftigheid- Brand in de P.H- Polder! Al wat fiet sen had sprong op het zadel en mo°s- kopste in felle spurt 't dorp uit. Eerst wisten velen nog niet waar de brand woedde, die renden de Weslerweg op. Nee, daar was het niet. In dt Prins" moest je wezen. Alleman de Hoornder- weg op. Honderden fietsers. Enkele au to's raasden de peddelaars niet luid ruchtig getoeter voorbij. De rode brand weerwagen suisde door de bochten. Op zij! op zij! Halverwege Den Hoorn had den goed georiënteerde Texelaars el door, dat liet hoeve „Zeewijk" niet. koYi zijn. „Het Horntje". ,,De Mok". Verder dus! Maar ook dat was mis: de brand v/oedde op de werf te Den Helder, waar een houten loods liet kind van de reke ning was geworden. De brandweer parkeerde haar wagen onder aan de dijk en stond even later vanaf die dijk het schouwspel van hoog oplaaiende vlammen verweg aan de overzijde van het Marsdiep, gade t slaan.... De bewoners van het Horntje stonden er druk pratend bij. De politie nas er ook al en de krant was natuur lijk eveneens rap ter plaatse om een ver slag te maken voor de thuisgebleven ei landgenoten, die minder vlug op een 1 ta len ros springen en ,,wel kunnen wach ten tot het officiële nieuws van het plaatselijk blad". Het lag voor de band, dat comman dant Veldstra cn zijn mannen er hele maal niet rouwig om waren, dat Texei deze. dans ontsprong; dat. de slangen op de rol konden blijven zitten. „Toch was het een goeie oMening!" sprak de heer P. Spigt filosofies- BOSBRAND. Nu wij liet toch over brand hebben in dit nummer.... Betreedt liet bos niet met een brandende sigaret, klopt uw pijp niet uit tegep een boon. Vorige week Donderdag werd bij „Bos en Zee" een begin van brand ontdekt, dat in dc kiem kon worden gesmoord. Hoogst waarschijnlijk was dit ontstaan door een brandende sigaret. Boswachter Schei deelde ons mede, dat het een geluk mag worden genoemd, dat het vuur uitbrak- op een plek, waar de bodem schaars was begroeid en onder oude, in 1919 gv plante bomen, die geen takken tot aan de grond dragen, zodat het tot een loop- vuurtje bleef beperkt. Een zgn. kroon- vuur zou rampzalige gevolgen hebber, gehad. TEXELS WOLVEE NAAR HET BUITENLAND. Eind volgende week zal worden be gonnen met de aankoop van ram- en ooi- lamm-, l'/s-j. schapen en rammen, die geschikt zijn voor de slacht. Hel betreft hier export naar Engeland. De prijzen liggen boven die, welke de regering be taalt, VISAFSLAG OUDESHILD. Aangevoerd van 5 t.m. 10 Sept. 1949: 740 kg bot; 442 kg garnalen; 4 kg geep; 15 kg kaan; 157 kg kabeljauw; 200 kg horsmakreel; 59 kg makreel; 10 kg rog; 1214 kg schar; 11388 kg schol; 77 kg paling; 60 kg pieterman; 604 ke poon; 825 kg tarbot; 7861 kg tong; 1757 kg wijting; 14 kg zalm.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2