Cjrom Twartsjexeh in het hart-, Tand des tijds bracht de Ned. Herv. Kerk te Den Burg groter schade toe dan het bombardement De restauratie van het in de steigers staande gebouw vordert gestaag Het Nut hield geanimeerde vergadering ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6358 COURANT Uitgave v h. Fa Langeveld Si De Roojr Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De oude Ned. Herv. kerk te Den Burq zal binnen afzienbare tijd weer in gebruik kunnen wor den genomen. De restauratie gaat naai wens. Wij brengen in bij gaand artikel een actuele repor tage alsmede enige punten uit een beschouwing, die Drs. C. S. Ponger eertijds aan dit gebouw wijdde. door sterke spieren voortbewogen zaag. En om de oude toren komt speels d wind. Met regen. De Ned. Herv. kerk te Den Burg heeft door granaatvuur op de 6e April van het .jaar 1945 een behoorlijke op stopper gehad. Vele niet-lngewijden. Texelaars en toeristen die zoveel van de Russenoorlog hebben gehoord menen dat het reuze karwei, waaraan sedert Nov. van het vorige jaar wordt gewerkt, uit sluitend betrekking heeft op de ver woestingen. die nu vier en een half jaar geleden werden aangerieht. Dat is niet juist: dit gebouw sfönd al lang op de lijst van monumenten, die hoognodig gerestaureerd moesten worden, maar door de ramp van de 6e April 1945 is de algehele restauratie feitelijk bespoedigd. Zo staat thans het gehele gebouw bij na rondom in de steigers en ook binnenin de kerk domineert hel steigerwerk langs de muren. En rond de pilaren, die zijn afgebikt en hun kleine rode steentjes aan het mat door komende daglicht toevertrouw en. Daar bikken vaklieden het stenen ma teriaal, daar beweegt de timmerman zich tussen zware balken, Jaar loopt vlak onder het hoge gewelf van bti middenschip een man met een stuk ge reedschap Een karwei, dat nog zeer veie maan den zal duren, want de tand des tijds heeft zijn vernielzuchtig werk grondig gedaan: de zware balken en het lichtere materiaal v. d- zijbeuken zijn in 't ver gevorderd verrottingsproces ij-trokken geraakt en ook in liet middenschip zal heel wat nieuw materiaal moeten wor den verbruikt. De beide zijbeuken worden geheel vernieuwd en wie de blik omhoog wend! ziet vanuit het gebouw een groot stuk van de hemel. resp. de grauwe wolken lucht, zoals vandaag, nu eindelijk de regen is gekomen. De regen, die /o hoog nodig was. De steigerpalen glim men van het vocht- De planten, die zich langs sommige steunberen tot aan de dakgoot hebben gehuisvest, leven weei op. Regen plenst ook neer op de naast elkaar liggende, of opgestapelde graf zerken, die schuin achter de kerk op lie' pad van het kerkhof zijn gedeponeerd, om straks weer binnenshuis te worden gebracht. Prachtige wapens vertellen Hierboven is men bezig met het aan brengen van nieuwe spanten in de wes telijke zijbeuk, die zwaar door de tand des tijds is aangetast. De metselaar vol tooit hier de top van een hernieuwde steunbeer. van de invloedrijke figuren wier stof in liet graf binnen de kerk verzameld is. De steigers dragen bakken specie. (De oostelijke muur heeft de steigers tot dc 18 meter hoge nok!) Er is veel specie nodig, want de muren en steunbtreil zijn sterk aangetast: op sommige plek ken is zand tot een steen dien (pint. 20 cm.) tussen het materiaal gedrongen e:i heeft daar een bestaansmogelijkheid ge boden» aan verschillende welig groeiende planten. Dat losgeraakt materiaal moet worden uitgehouwen en zo zien wij aan de zuidzijde een steunbeïr, waarvan on kel liet hart is overgebleven, het ga».» hart! De steigers staan stevig veran kerd in de muren, die 66-77 cm- dik ziji ,,Er is meer verouderd dan verwoest', merkt iemand op. Zo is het, maar voor al springt toch in het oog het grote (le gen de trekking dichtgemetselde) gat, links boven de deur in de zuidelijke muur. Een ander, groot granaatgat, rechts van de consistoriekamer, is al go- heel hersteld Prachtig zijn de waterlijsten en de plintlijsten, die goed staan mot hun licht materiaal. Men ziet het als 'n band. die het gebouw als het ware bescherming verlenen moet tegen al wat aan duistere banden belagen wil.... Deze waterlijs ten en plintljjsten bestaan uit verschil lende soorten steen: ledesteen en zand steen uit Frankrijk, tufsteen uit Lim burg. De restauratie vordert. Oogenschljn- Ujk langzaam. Er klinkt geluid van ste nenbikkers, het geraas van een specie molen, men volgt het rhythme van een Aan de zuidelijke muur van de Ned. Herv. kerk, die grotendeels door stei gerwerk is omgeven. Duidelijk zien wij boven de deur een gat, veroorzaakt door een granaat, die 6 April 1945 doel trol. In liet archief van de gemeente Texel zullen wij vergeefs zoeken naar uitvoe rige gegevens omtrent de bouw van de N'ed. Herv. kerk te Den Burg. Wat wij in dat archief nog over deze kerk kun nen vinden, beslaat niet meer dan d-» volgende drie regels: „lil liet jaer ons Heren 1481 doe wor de de Hogeborch geslacht tot een kerk hof ende worde daerop de capel - ge- maeckt. 1482 doe worde die eerste misse daerinne gedaen, die dage voor Aider Heyligen avont. Int jaer ons Heren 1470 doe worde on- se Burchkerok het koer gemaecktt ende in 't. jaer 1481 doe was 't volent". Drs. iS. Ponger schreef over de N. H. kerk: Dit is de enige berichtgeving, die er bestaat oier de bouw \an deze kerk- Wij moeten ons hjj de waardering hiervan voor ogen houden, dat dit geschreven werd ruim honderd jaar, nadat volgons diegenen, die de toevoegsels schreven, de kerk getrouwd werd. Over liet algemeen kan gezegd wor den, dat in vroeger eeuwen men lie' vaak niet zo precies nam met daterin gen ais er geen zekere jaren bekend waren. Toch lijkt er mij geen enkele le den toe, dit ook voor dit geval aan te nemen. Deze korte opmerkingen lijkm geheel on-officieel uit liefhebberij neer geschreven. Bovendien zullen er zeker in die lijd nog kerkboeken beslaan heb ben, waaruit veel over de bouwgeschie denis van de Kerk geput kon worden. Op grond van het handschrift dus kan samenvattend gezegd worden, dat men in 1470 begon met de bomv van hel koor van de kerk. Dat is dus het ach terste, meest oostelijke deel- Van 14701481 werkte men steeds meer naar het Westen toe. zodat in 1481 de burcht. die dus ongeveer op d.' plaats van de toren stond, gesloopt moest worden. Uit liet feit alleen al, dal de burcht gesloopt werd, blijkt, dat deze vervallen was, althans niet meer jn gebruik. In 1482 kon de eerste mis in "de geheel voltooide kerk gelezen wor den. Voordien zal alleen het koor voor de dienst gebruikt zijn. Ik rangschikte de gegevens met opzet zo. omdat dit vaak van de normale gang van zaken was bij de bouw van een kerk in de middeleeuwen: men begon hij het koor in het Oosten en bouwde langzaam naar liet Westen toe. Tot zover het handschrift. Gelukkig is liet mogelijk de jaartallen die het handschrift opgeeft-, 'e controle ren door het gebouw zelf wat nader te hezien. Allereerst volgt hier een korte beschrijving van het gebouw: ■De kerk is geheel gebouwd van bak steen. Slechts enkele roodzandsteenllis- ten zijn aan de zuidzijde aangebracht- Er is een zeer stemmige versiering ont slaan uit de tegenstelling van rode en gele baksteen. De bouwtrant is de go- thische stijl. De eigenschappen, waar door een gebouw als gothisch bestem peld kan worden, zijn niet alleen var. formele, maar vooral ook van structu rele aard. (Slot volgt). VERWEERT Ut Laat ,i niet in de luren leggen, slaat de aanvaller af. Leert Jiu-Jitsu! Het ligt in de bedoeling binnenkort een cursus te geven in deze aantrekkelijke, nuttig0 sport. Vanavond wordt in Casino" een grote demonstratie gegeven met een denderend sporthal na ,.DE VREEMDELING Toneelgroep „Het Masker" heeft ze ker een goede keus gedaan: komend sei zoen zal worden opgevoerd ,,Dt Vreem deling", het dramatisch toneelspel van Anton Coolen. Vele jaren geleden heeft 'n beroepsgezelschap dit boeiende ver haal in De Oranjeboom" met groot suc ces vertolkt. Een juiste weergave maakte de opvoering aangrijpend. Wji vertrou wen, dat ernstige studie ook ,Het Mas ker" in staat zal stellen de figuren in dit zware stuk glashelder naai voren te brengen „TARZAN" VIEL UIT DE BOOM. Een clubje schoolkinderen spee'de Dinsdagavond omstreeks 7 uur 'n span nend spel: een van lien, Lody van dei- Wulp, was „Tarzan". Van de film wisten ze, dat die Tarzan een geweldige klim mer was en Lody zou hem dus moeten nadoen. Hij klom op de Kogerweg in 'n boom rnaar greep op eenmaal mis en smakte op een stapel takkenbossen. D° val kwam ernstig aan. want hij bleek een pols le hebben gebroken. Ongelukkiger wijze w as er op dat moment peen enkele dokter in Den Burg aanwezig, waarop de knaap naar De Oocksdorp werd ge bracht en daar door Dr. Feikema werd verbonden- ..CASINO" START GOED. Wij geloven, dat de directie van Ca sino" niets te veel heeft gezegd door haar programma van Woensdag a.s- als briljant" en „daverend" aan te kond.- gen, want de befaamde ..Kilima Hawai- ians" zijn m het gehele land gevierd. Een met zorg samengesteld program ma Vol afwisseling, want de accordeon- virtuoos Ted Valerio, de beste confe rencier van ons land. Ooos Speenhof, de Zeeuwse Boertjes met hun Doden sprong-sensatie, Bill Kilima en zijn Ju bilerende Cowboys, de zangers Wim en Bram Scholte en de beroemde drie W'l- ly's in het adembenemende nr. Hoge school der Acrobatiek, zij alten zullen medewerken en er voor zorgen, dat dé aiond onvergetelijk wordt. Wie iiet dichtst bij hot vuur /.it, warmt zich liet meest, zegt het spreekwoord. Us er iets bijzonders aan de hand is. zijn de bewoners van Den Burg meestal de begenadigden. Zii domineren al ras als de upper ten op de beste plaatsen van de zaal. De directie van „Casino" heeft gezegd: „Casino" voor de Texe laars. van noord tot zuid." en daarom lieefl zli cp alle dorpen de gelegenh 'd ■geopend lot liet verwerven van een plaatsbewijs, zoals uit de adv? van Woensdag jl. al is gebleken. HOEVEEL PASSEERDEN DAAR? Tt»u behoeve van de statistiek werd 25 Aug vanwege liet Bureau voor Wegen en Verkeer van Rijks Watersiaat een verkeerstelling gehouden aan de Sohil- derweg- De controlepost bevond zich voor liet Aardappelselectiebedrjjf, van waar nauwkeurig iedere auto, iedere fiets, iedere voetganger werd genoteerd. Vice versa. 's Morgens om zes uur werd de con trole begonnen en deze duurde zonder onderbreking voort tot 's nachts 12 uur. Er passeerden 228 personen auto's, 45 bussen, 269 vrachtauto's. 6 vrachtauto's met aanhangwagen, 4 tractoren of (rek kers, 94 motorrijwielen, 1 motorrijw 1,-1 met zijspan, 8 motorbakfietsen. 1297 rij wielen. 18 tandems, 5 bakfietsen. 38 be spannen voertuigen (paard en wagen», 45 stuks vee en 72 voetgangers. Van 's morgens 6-7 uur: 5 personenauto's,'2 bussen. 12 vracht auto's, 1 motorfiets, 25 fietsen. Van 1112 uur v.in.: 29 personenauto's. 8 bussen, 30 vracht auto's. 2 vrachtauto's met aanhangwagen 1 tractor, 9 motorfietsen, 142 fatsen. 3 tandems, 5 bespannen voertuigen, 2 stuks vee en 7 voetgangers. Van 56 uur 's middags: 23 personenauto's, 7 bussen. 1-1 vracht auto's, 2 vrachtauto's met aanhangwa gen, 7 motorfietsen, 1 motorbakfiets, 172 fietsen, 1 tandem, 3 bespannen voertui gen, 3 voetgangers. Van 1112 uur 's nachts: 2 personenauto's, 1 motorfiets, 1 mo tor met zijspan, 7 fietsen, 1 tandem. Totaal 3696-55 ton. Zonder fietsen 3576,87 Ion. Het gemiddeld gewicht voor een per sonenauto was vastgesteld op 1 5 ton, 'n bus 5,8 ton, vrachtauto 4,5, vrachtauto met aanhangwagen 9,7, tractor 1,5. mo torfiets 0,17, motorfiets met zijspan 0,27. motorbakfiets 0,3, fiets 0,09, tandem 0,17, bakfiets 0,25, bespannen voertuig 2, vee 0,5. In de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van het Dep. Texel -van de Mij- tot Nut van het Algemeen z(jn de heren J. C. Visser en M. Kikkert, ai- hier, benoemd tot erelid. Dhr J. C. Vis ser is meer dan 65 jaar lid geweest en in die tijd heeft hij als bestuurslid door het vervullen van verschillende be stuursfuncties, zeer leel gedaan in het belang van het Nut, dat 2 Sept. 1822 werd opgericht. Dhr Visser is dus lan ger dan de helft van het bestaan van 'i Nut lid geweest! Hij weet er nog van. dal Multaluli, die van 1820-1887 leefde, te Den Burg optrad voor het Nut iDlir M. Kikkert, eveneens tot erelid benoemd, heeft ook de sporen verdiend: op andere plaatselijke Nutsvercnigingen en hier, waar hjj 15 jaar lang zich als bibliothecaris zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De opkomst ter vergadering, die 0.1.v. dhr Ohr. v.d. Kolk, voorz-, stond, wat niet onbevredigend. Al waren niet allo 150 leden aanwezig. 150 Led-n is een respectabel aantal: het laatste jaar zijn meer en meer Texelaars gaan inzien, dai liet Nut goed werk ka» doen, dat het Nut zéér nuttig is, dat het een taak heeft met het oog op het. organiseren van culturele avonden gn zo meer. Zo kon liet aantal leden het laatste jaar groeien van 120 tot 150. Zoveel leden heeft het Nut hier nog nooit geteld, zelfs niet in de tijd van Dr. Jac. P.Thjjs-- se; 120 was het hoogst. Nu is het zo, da je tegenwoordig bij nacht en ontij de avonden kunt bezoeken (vroeger werden de bijeenkomsten gehouden als de vo,l° maan aan de hemel stond). Nu rijden »r over het hele eiland autobussen en ais men om elf uur de Groeneplaats w-»er betreedt na een of ander programma ie hebben genoten, stapt men maar in de gereedstaande bus en men rijdt konink lijk huiswaarts! O.i. zal liet. aantal leden eerlang dicht bij de 200 komen te liggen. Zeer zeker zal de groei, waarover de voorz. met vol doening sprak, worden bestendigd. Nu lezing der notulen door de secr., dhr M. Wiieringa, werd in plaats va i mw. Veldstra, aftredend bestuurslid, gi- kozen mej. Fr. Rab. Dlir E. Lap bracht financieel verslag uit. Daaruit bleek, dat het Nut juist kan rondkomen ais er zuinig blijft geboerd (En het betrachten van zuinigheid 's men wel gewend geworden De Nutsbcw aarschool wordt door 100 kleuters bezocht en die kunnen daar hun hart ophalen in een keurig, wij mo gen wel zeggen gerestaureerd gebouw Uitvoerig werd de bibliotheik bespro ken. Die is gereorganiseerd. Honderd oude boeken hebben plaats gemaakt voor een idem aantal nieuwe. Van de British Oouncil kunnen Engelse boeken worden geleend. Het hoofdbestuu? li -eft een bel ingrljke overeenkomst gesloten met alle mogelijke bibliotheken in ons land, universteitabibl. enz. Wie een of ander werk tvil lezen geeft maar esn wenk en men heeft liet omgaand in zii:i bezit (verzendkosten voor de aanvrager (ste.r). Practisoh ieder boek, over we'ik onderwerp ook, kan men daardoor onder ogen krijgen. Van plannen tot opheffing van de N'iitsbouv'stiehtmg bleek geen sprake 'e zijn. De stichting blijft in haar oud? vorm en dhr J- C. Visser werd ais voor zitter herkozen. Win terprogramma. I-Iet winterprogranuna ziet er goed. uit. 29 Sept. komt Dr. Ten llaeff, pri vaat docent aan de para-ps.vehologie in Utrecht, hier spreken. Mevr. Wegener-Sleeswijk uit Den Haag is aangezocht 0111 een voordracht kunstavond te verzorgen, de heer Van der Mandoren, de bekende politieke ra diocommentator, zal hier eveneens een causerie houden- Dan zag liet Nut nog kans om de heer Frienia, commissaris v. Politie !e Hilversum gevolg te laten ge- KUN JE NOG ZINGEN? Wij hadden vroeger op school een paar knapen, die werkelijk nut in staa* bleken een kik te geven als de onder wijzer voor de zangklasse stond te diri- rigeren. Misschien zijn diejwte knapen accordeon-virtuozen geworden of mees ters ou di vleugel, want wie vocaal te kort schiet, zal zijn schade instrumen taal wel inhalen, dunkt ons. Immer was muziek en zang er niet. het leven had geen waaide - zongen wij, de baard toen nog in de keel- Muziek geeft ons vleugels om om te verheffen en dichter te komen tot de sfeér van de blije zon boven dit droeve tranendal. Muziek geeft vreugde en bij- se Mensen haben keine Lieder". Het doet ons daarom goed tp hebben gelezen, dat mevr. J. Room-Wilkeshuis Schildereinde 47, Den Burg, al wat zin gen kan, opwekt tot aanmelding als Hd van haar kinderkoor. Je kunt je aar, 't Schildereind opgeven of vanmiddag in de Nutsbewaarschool (van 2-5 uur). Ouders, laat uw kinderen meedoen, laat ze meezingen in blijde galmen! ven aan de uitnodiging hier te komen spreken over ,.Uit de keuken van de re cherche" ('t opsporen van misdadigers, vingerafdrukken enz.) Ook de heer Kohnert uit Alkmaar zal weer een cur sus geven, van 6 lessen over ,,De ont wikkelingsgeschiedenis van (ie aarde". De voorz hoopte, dat de aanwezigen zouden opwekken tot lidmaatschap, dat slechts f2,per persoon; f4,per echtpaar, bedraagt. Dat komt neer op slechts 2 kwartjes per avond, per wel verzorgde avond. De avonden worden altijd gehouden op Dinsdag oi Donder dag met het oog op de busdiensten. D° voorz. besloot met de wens, dat ook ve ie Texelaars, in de zgn- ..buitendorpen" woonachtig, lid zouden worden van h«i Nut. TEXEL—VLIELAND. Zoals bekend, heeft het afge'opm sei zoen een TESO-bootje gevaren tussen Texel en Vlieland. De passagiers waren zonder uitzondering verrukt over die. tocht, waarbij zjj meermalen de robben in hun element konden waarnemen. Ve len raadden hun kennissen dan ook aan ook eens van deze dienst gebruik t' maken en zo was de boot meerdere ma len zeer goed bezet. Er werden in to taal bijna 5000 passagiers vervoerd (4993) en 654 van hen namen hun rijwiel mee. omdat het strand doorgaans zodanig was, dat men zijn fiets zonder bezwaar aan de iiand kon meevoeren. En op VI,o- land aangekomen vond men daar bij de Zuiderduinen een keurige weg. Wie geen rijwielen meebrachten, maakten dan gebruik van de autobus -an de on derneming Hofstra, die een regelmatige dienst op het dorp Oost-Vlieland onder hield. Iïet aantal Texelaars, dat met bet bontje overstak, is maar gering gew°esl in verhouding tot liet aantal toeristen, dat vaak via Den Helder, Texe! en Vlie land doorreisde naar Terschelling. Zo bad men een hoogst interessante trip. SCHERPER AANVOERVERBOD VAN PUF. Het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten ziet zich genoodzaakt liet aan- voerverbod van puf scherper te stellen, omdat toenemende aanvoeren van vis van de kleinste sorteringen zodanig prijsbeoi rvend op'de markt werken, dat dikwijls voor vis van normale afme tingen geen behoorlijke prijs meer kan worden gemaakt- De minimumniaat van schol is van 21 op 23 cm. gebracht, die van tong van 15 op 23 cm. en die van zeebot van 15 op 20 cm Voor de overige zeevissoorten, sprot en zeebliek uitgezonderd, blijft de bestaan de minimummaaf van 15 cm. gehand haafd. Voor bol, afkomstig uit de Wad denzee, Zuidhollandse en Zeeuwse "stro men geldt de niininnmunaat van 18 cm., welke in de visserijreglementen voor de ze wateren is vastgesteld. WOLINNAME SCHEER 1949. Naar wij vernemen zal vanaf Maan dag 19 Sept. de wol van scheer 1949 we derom worden ontvangen door de Ned. Wolfederatie in de boerderij van Bak ker aan de Kogerweg. De wol van Texe! zal gedurende 3 weken aldaar worden ontvangen, uitgezonderd op de Zaterda gen. Wulleveranciers, die in 1948 geen wol li ebben geleverd, 'worden verzocht, hiervan mededeling te doen met opgave van liet aantal te leveren vliezen aan onderstaand adres- Deze leveranciers ontvangen dan ook een oproopingskaart om op een bepaalde tijd hun wol te kun nen afleveren- Secretariaat: Afd. N,-IIolland van de Ned. Wolfederatie Laarmanstraat 22, Ileiloo. Secretaris 1'. J. Zuurbier. ESPERANT< 1MONUMENT WOR DT VOORJAAR 1956 HERBOUWD. Thans is toestemming verleend voor de we- deropbouw van het Es- perantomonuinent, dat in de oorlog op la-t van de Duitse bezet ters en onder toezicht van de S.S. werd ge sloopt. De stenen wer den verbrijzeld, maar liet borstbeeld va.il Dr. Zamenhof, del groene ster en al heil natuursteen kon hei-I m olijk in veiligheid I worden gebracht. Ook| liet. fundament is g" spaard. Het ligt in de bedoeling om liet mom - ment in liet voorjaar in te wijden. O.) Hemelvaartsdag, zoals het oolc 15 jaar geleden (1935) op Hemelvaartsdag word 'ingewijd door Ir. Isbriicker als vertegen woordiger van de Minister van O. K. en W„ nadat de eerste steen was gelegd door burgemeester W. B. Oort, in tegen woordigheid van wethouder Joh. Pan°- vJ iet.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1