Cjroen "ZwartsJex eh in het harL, 4 TJ2Z Met een groep jogers achter de hazen, konijnen fazanten en patrijzen Er zit heel wat wild op Texel Als hel regent komen de hazen het hos uit! Louter uit liefde De Texelse Boys willen het hun gasten nog gerieflijker maken Wiener Sangerknaben komen op Texel zingen Kindje verkouden? Nieuwe bonnen ;eko. I. P. pe.\ op in*> 3 J7 icei vsr cu □ok nen ool sren me- de:i Jitgavc v h. Fa Langeveld St De Rooy loekhandel Drukkerij - Bibliotheek )en Burg Texel Postbus 11 - Tel 11 ATERDAG :8 OCTOBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6364 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,4 5 per halfjaar Zo is dan 1 October de jacht begon nen en je kunt bij wijze van spreken teen landweggetje inslaan ot je komt nen jager tegenVan de week liep een as-echler schutter met een zware haas /oor het centrum van Den Burg, korte ijd daarna zagen wij twee jagers met vlezig gevogelte. ]a er wordt druk ge- aagd op het eiland. En dat kost vele ïazen en konijnen, fazanten en patrij- :en het leven, want de Texelse jagers lebben een goed schot over zich. Er zit heel wat wild op liet eiland en iveral kun je het zien rennen en vlie ren. Ofschoon wijzelf geen geweer rijk ïtjn, ieek het ons toch wel interessant us zo'n trip met een afdeling jagers en.tnee te maken en zo stonden wij dan ?ht lezer dagen op een prille ochtend in St. liet dorp De Koog, om samen met afde- Iid. ling De Koog van de Texelse Jagers- an vereniging op pad te gaan. Ze hadden al in de krant gelezen, dat op het land van de heer Langeveld niet mocht wor den geschoten en het moet gezegd, dat de heren zich keurig aan dit verbod hebben gehouden. Maar goed, wij trokken dan met z>-s geweren het Kogerveld in. Er buitelden juist acht slagen uit hel kerktorentje van het dorp, toen wij de eerste met puntdraad gewapende om heining namen. Wij meenden in de stevige palen gejut hout te ontdekken, maar dat was natuurlijk maar verbeel ding en veel tijd voor diepgaand onder zoek kregen wij trouwens niet. want een der prommente jagers zei bij de start: „Nou jongens, we nemen de hele strook mee. Niet te dicht op mekaar, er moet er eens een kunnen ontsnappen ook" Wat een tuinwallen heb je nog bij Ue Koog! Je moet. goed uitkijken als jé er zonder kleerscheuren overheen wMt, want wij hebben nog nooit een tuinwal gezien, waarop 't prikkeldraad ontbrak en bovendien staat de weideafrastering tegenwoordig ook nog in het teken van ;jde electriciteit, schrikdraad geheten. 'b| Voorts heb je op de meest ongelegen ogenblikken een sloot voor je. Soms groeit er metershoog riet in, een war, jungle en je tast maar heel voorzichtig want wat. koop je tenslotte voor natie benen. En vooral als je nas begint wil je graag nog wat. droog blijven! Na een strook van een honderd meter maar Tommy is nog veel te speels. Hij moet het klappen van de zweep nog le ren. Het dolnieuwsgierige dier rent dar tel vooruit, menend, dat hij zich zodoen de geweldig verdienstelijk maakt. Ten slotte krijgt de baas hem te pakken en vertelt hij hem eens ronduit, waar de zaak op staat. Hij moet niet te ver voor uit lopen! De patrijzen worden omsingeld, zc vliegen op en weten in de richting van de duinen te ontglippen, nog voordat er één schot is gevallen. Verder. Nog geen haas te zien. De jagers schijnen helemaal niet teleurge steld te zijn, want volgens ben is hot weer veel te mooi! De hazen liggen lek ker te.soezen in het bos. Nee, beter is liet jagen in het veld als het flink ge- icgend heeft en de bomen van het bos druipend wiegen. Dan smeren de hazen hem de polders in! ,,16 Jaar geleden schoot ;k rond De Koog 4 hazen, dank zij het fei., dat die bomen zo lekker dro pen!" aldus een jager van dit gezel schap. „Met dit weer zitten ze trouwens ook in het. veld zo vast als een huis, je moet er bovenop staan.!" Tommy hier!" Hè, die hond moet je nog vee] leren, wat spijt het me dat m'n ouwe hond net een week voor de jacht dood gegaan is!" De jager, die dit ver lies heeft geleden, heeft deze ochtend 't gemis wed drie maal ter sprake ge bracht, En geen wonder, wan! met een goeie, knappe hond doe je wonderen. Om 9.05 valt het eerste schot. Op een paar honderd meter bij ons vandaan. In de buurt van de dennenbossen aan het Mienterglop. Even later zien wij een zware haas over de nek van een drijver bungelen, een pracht beest Tommy had hem uit een tuinwal op gejaagd. Als de drijver het vraohtje even van zijn nek gooit is Tommy er als de kippen by en grommend staat hij dan boven de buit, „Dit is een volle haas, hjj weegt mins tens zes pond". Er komt nog wel meer wild bij van daag, te rekenen naar de buit van vo rig jaar: de eerste dag 1 haas, 12 fazan ten en 2 duiven, de tweede dag 9 hazen 18 fazanten en drie duiven. „Een haas!" wordt, er verderop plot seling geroepen. Inderdaad, daar holt een niet al te Het wolvee kruipt bij storm en regen graag in de luwte van zo'n wal, maar ook richt een haas er met plezier zijn leger in. le hebben afgetippeld belander, wij aan een bietenveld. Op school maakte men je al wijs, dat in zo'n groen knollenland de hazen parmant kunnen zitten. Het scheen vandaag echter of de haasjes he lemaal geen trek in deze bieten hadden, of ze lagen zo zwaar onder zeil, d'at ze zelfs immuun waren voor Tommy en Tiras, twee leergierige honden. Die he vig kwispelden met. de staart en als rasechte speurders trokken ze snuivend het veld over. Maar hazen ho maar. Toch bleven de jagers hier hoop koes teren en ze keren nog eens door hetzelf de perceel bieten terug. Weer niks. Geen hazen, maar wel hazensporen. Een druk spoor zelfs, vlak onder jen tuinwal. Uitkijken dus en het geweer paraat. Zwaar staat de ruigte tegen de tuinwal en wij worden opeens als drij ver ingeschakeld, samen met nog twee belangstellenden. Goed, laten wij ons ook inzetten, wie weet bomt vtraks, met de Kerstmis niet een zware haas al? verrassing de redactie binnen. Ook ons doet de hoop leven. Aan de rand van het kooirecht (De Korver's eendenkooi) wordt een gro>p patrijzen gesignaleerd. Nu moet dus Me omsingelingspolitiek worden toege past. „Tommy, hier!" wordt er bevolen, grote haas het land over. Hij is om singeld. De twee honden rennen hem blaffend achterna. Juist als het snelle dier een tuinwal zal nemen vliegt de ha gel in z"n body en het is met hem ge daan. i „Geen zware!" zegt iemand. ,.Nee, I maar ik dacht, ik kan hem nou wel laten i gaan. maar ehdan school er toch iemand anders op..,.!" was het. ant woord van de treffer. Deze haas was vlak voor de voeten van een drijver opgesprongen. De drij ver stond er bijna bovenop! Een iroep wilsters komt over, maai de geweren worden niet gericht, immers wordt de jacht op goudplevieren pas half October geopend. Verder. Bij het Waalenburgerhuis wordt weer een troep patrijzen omsingeld. Weer weten ze er zonder verliezen vandbor te gaan, rich ting Pypersdijk. Wij de Pijpersdijk op. Langeveld vertelt ter loops, dat er be slist hazen op het land zitten. ..Maar hou die honden bij je, ik moet geen honden ac-hter de schapen." Ja, de troep patrijzen is aan de andvie kant van Pijpersdijk neergestreken, voor een hunner is de vlucht uitstel van executie geweest, want hier wordt hij neergepaft. Door twee geweren. „Straks onderzoeken, wat voor hagel er in zit." Woensdagavond hield Rund vee Fokvereniging „Texel" haai 17de alg. jaarvergadering in Ho tel „De Zwaan". De secr.-pen- ningm., dhr Jac. Roeper Johzn., moest nu maar eens een gratifi catie ontvangen, vond het be stuur en de hele vergadering was het er volkomen mee eens. Veel werk en geen cent verdie nen, nee, dat zat niet goed. „Een paar honderd gulden", hadden we gedacht, zei de voorz., dhr C. de Wit, maar de secr.-pennm. wilde niet over honorarium ho ren. „Ik doe het uit liefde voor de vereniging. Laat het maar zo! trouwens, we hebben nou einde lijk een voordelig saldo en als jullie met gratificaties beginnen, raken we weer in de put." Stuur me bij gelegenheid maar ers een taart!!' stelde hij vooi- Toen medegedeeld werd, dat dergelijke functionnarissen van andere rundveefokver. ook ge salarieerd worden, werd met al gemene stemmen besloten dat voorbeeld te volgen. P.S. De taart wordt evengoed besteld! Dit is het eerste elftal van voet balclub „De Texelse Boys". Achterste rij van links naar rechts: Jan Nooij; Niek van Heer- waarden; Jan SchramaDirk Wit te; Kees Witte; Theo Rijk. Voorste rij van links naar rechts: Jan Riteco; Tinus Reij; Jan Rijk; Henk Hooischuur; Piet Reij en Toon Witte. Vandaag zullen we de Boys. het le elftal, dan eens gaan vereeuwigen. Een stralende zon op het liohtblav'w van T blauwwitte shirt. Vrolijk plaatje kan dat worden. Maar hoewel de tijd dringt, is het elftal nog niet compleet. Mis schien is Kees Wltte's soep te heet. mis schien us Nfek van Heerwaarden's aan staande vrouw nog niet klaar met de pin-up. Wij gissen slechts. Vijf voor half drie. Zo dadelijk za! Jan Schrama of Kees Witte de bal de «erste "''huiver laten maken. Tegen Wit eel Wit. een beste ploeg, die een ern stige candidaat voor het kampioenschap schijnit te zijn. Een schuiver naar links of naai rechts. Zoals de techniek lat Dinsdag 1 Nov. komen do Weense Zangerknapen (De Wiener Sangerkna ben) naar Texel. Zij zullen concerteren in ,,De Oranjeboom". 23 jongens in hun marineblauwe jekkertjes en hun matro zenmuts op hun blonde kuif en do naam van hun koor op de lint. Wat is er al niet van dit koor gezegd. Hoe Z9i de pers 't ook weer? „Kristalheldere stem men, gulden stemmen, zilverreine stem men, parelmoeren stemmen, transpa rante stemmen". Waar komen de Weense Zangerkna pen vandaan? Die jongens lazen een ad vertentie in de krant en kwamen toege sneld. Tweemaal per jaar doet 't Weens Instituut een oproep -in de dagbladen. Resultaat: 2-3000 candidaten. Maar er gijn slechts 20 begenadigden. Men kan zich dus voorstellen, hoe streng do selectie is Vijf of zes Weense orkest meesters vormen de selectieraad. Voo:- naamste vereisten: een zuivere stem, verstandig zijn, gevoel bezitten voer maat en rhyttome, minstens acht jaar oud zijn, en.... zich zonder hulp kun nen wassen en kleden! De zangerknapen komen uit alle maatschappelijke standen. Verleden jaar te Brussel, zong zowel Karl, zoon vau een groot industrieel, als de arbeiders- jongen Wolfgang en de dokterszoon Alfred. En ook zijn er oorlogswezen bü deze leeuweriken De Weense Zangerknapen zijn geen 23 wonderkinderen, maar een groepje brave jongens, met een goede stem, en prachtig tot samenzang opgeleid. La ter, met hun mannestem, zingen ze mis schien nooit anders meer dan met hun gedachten in het verleden dat nu het heden is. Nu zingen zij zoals hen ge leerd wordt, zo goed mogelijkomdat zulks van hen verlangd wordt, omdat zingen plezierig is. Het muzikaal in stinct huist in hen Later komt ook be wuste liefde voor de muziek, of mis schien nimmer. Dit alles kan samengevat worden m de trotse woorden van de administrator: De koorleider doet alles. De kinderen zijn de instrumenten. Volgens beproefde, klassieke metho den worden zij onderwezen en ais de di rigent hen heeft, waar hij hen hebben wil, welnu, dan begint hun reis van stad naar stad, van land naar land. Vóór de oorlog gingen ze zelfs naar Japan, Australië en Canada. Voor hen betekent zulks een of twee jaren, soms drie jaren buitengewoon bestaan. Eu De Ivogerweg over. Daar wordt een fazant geveld. De vogel zat muurvast lussen de bieten. Vervolgens „het bosje van Schuma- lier" in. Daar kan van alles zitten: ha zen, konijnen, fazanten, patrijzen, ek sters. Er vliegt een haas uit, hel veld in. Maar hij wordt, aangeschoten. Op drie poten tippelt hij nog even door. Honden ven-aden hem. En binnen enkele ogen blikken bungelt ook deze haas aan d:s drijvers stok. 's Middags trok men naar het vliegveld in Eierland. Daar werden nog twee ha zen geschoten. Twee jaar geleden zijn 40 koppels pa trijzen op het eiland geplant Voordien kwam de patrijs hier niet voor. Deze vogels hebben zich over het hele eiland verspreid Over de stand is men zeer te-' vreden. "Afgesproken is om ze alleen in de maand October -te schieten. En daar houdt een jager met beroepseer zioh natuurlijk aan. dan plotseling, zonder dat men er erg in had: de baard in de keel! De stem loze zanger gaat naar vader en moeder terug: hij voelt zich als een vogel, die zich nachtegaal waande en bij het ont waken slechts een mus blijkt, te zijn. Maar toch heeft het zangerknaap zijn iets blijvends meegebracht voor geheel hun leven: een sterke ziel, goede smaak en een open geest. Weinig zan gertjes worden later wéér zanger. Meestal worden ze weer door 't huise lijk leven opgeslorpt, zij studeren, wor den advocaat, ingenieur of handelaar. Maar door geheel de wereld hebben zij vrienden bewaard, die zij gedurende hun jeugdreizen opdeden. En sedert het einde van de oorlog hebben, dank zij deze vriendschap, de Weense Zangerknapen en hun Instituut niet al tè veel te lijden gehad van de honger de Weense hongersnood want uit alle hoeken van de wereld kre gen zij pakjes toegestuurd. En Neder land zond hen op een goede dag de broeken die zij zo deerlijk nodig had den Van hen die nu in België en Nedei land rondreizen zijn de meesten gedu rende de oorlog geboren, want te We nen begon ze reeds in 1939 en zelfs eer der. 1 Nov. a.s treden zij op in „D? Oranjeboom". 1 Nov. is een veelbelo vende datum. Wij weten, dat de zaal. die amper 500 personen plaats kan bie den. te klein zal zijn. Wie dit, koor wil horen, zal zich dus van een plaatsbe wijs moeten verzekeren, zodra de kaart verkoop begint. Wanneer die kaartver koop begint zal binnenkort per adv. worden aangekondigd. VERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGING. De algemene Texelse Middenstands vereniging belegt Donderdagavond 'n „De Oranjeboom" haar algem. ledenver gadering. De agenda vermeldt o.a be spreking winkelweek, tentoonstelling, regeling winkelsluiting seizoen ftDan rug. keel en borstje^ inwrijven met voor het tijdvak van 9 t.m. 22 October Vnedlngsmlddelenkaarten 909 341 Vlees, A B D is 100 gram vlees 342 Vlees A B is 300 gram vlees 343 Vlees D is 100 gram vlees 347 Algm. A B is 125 gram koffie 346 Algm. A B is 200 gram kaas of 260 korstloze kaas 354 Algm. D is 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 352 Algm. B is 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas De letters achter de bonnununers geven d6 kaarten aan. waarop de betreffende Ironnen voorkomen. i Bonkaarten ZA, ZB, t,C, ZD, ZE, MD, MH, 911 (bij-/., arbeid, a.s. moeders, en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden gebruikt.. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen worden vernietigd. vereist. En als de Boys geluk hebben, zullen hun supporters die daar al vol ongeduld wachten op de baukjes voor de nog kleine, maar over 10 jaar (a's ivees Graaf uit 't Donkere Werelddeel ■ei ugkomt) grote sparren. ■Onderwij] steken we de neus in de kleedkamer, waar het druk beweeg 's van armen en benen. Er wordt gegrapt cn ernstig gesproken. En daar zien we dan, dal de badinrichting zo langzamer hand aan de eisen des tijds is gaan vol doen: de schalen, waarin water uit een knerpend pompje weid gegoten, zijn verdwenen en in plaats daarvan kunnen de Boys hun gasten nu een heerlijk bad geven 'n een grote kuip, waarboven 3 kranen kunnen sproeien. En straks ook zulten sproeien, als de strijd is getre den, de tong thee en het bezwete li chaam een opfrissertje verlangt. „Ja", zegt Henk Schrama, de secreta- lis, vol .trots. ..Wij gaan vooruit! En eh, heb je al een lootje? Voor twee kwartjes kun je een radiotoestel win nen en als verdere prijzen een complete keukenuilzet Of een kamerlamp, of n nest pannen. Of een elecirisch strijk ijzer ol oen vulpen. En nog veel meer van die prachtige prijzen. Wij trekken op nader te bepalen datum ten over slaan van Notaris Mulder. Deze verlo ting is op .touw gezet voor verbetering van het terrein en voor de ac-commoda- lie van de kleedkamers. Welnu, de kleedkamers kunnen blijk baar nog fraaier of... was die fraaiig heid nog niet eens betaald? Wel drom mels, dan moet die verloting toch sla gen, dunkt ons! En waar we toch toe zijn aan ren nest pannen en een (com plete) keukenuitzet en 'n strijkijzer ("n radiotoestel hebben wij al) cn die vul pen Ook een goeie reserve tegen verii zen zal zijn, nemen we zo'n lot! DE KOOG GAAT WEER ZINGEN. In een adv. wordt medegedeeld, dat 't N. H. kerkkoor van De Koog Dinsdag a.s. zijn repetities hervat, Hoe meor zangers, hoe voller klank. Wie lust tot mee-zingen heeft wordt dan ook harte lijk uitgenodigd. AFSCHEID VAN VADER EN MOEDER MOENIS. Ter gelegenheid van het vertrek van Vader en Moeder Moenis uit Huize Irene" op 1 October j. 1. werd Donderdag in „Irene" een af scheidsavond gehouden, waar behalve het echtpaar Moenis en de verpleegden ook de bestuursleden van de Sociale Diensi aanwezig waren. Ondanks de tractatie bij de koffie en de chocolademelk kon dit afscheid geeri uitgesproken feestelijk karakter dragen. Vader en Moeder Moenis zouden, wan neer zij om gezondsheidsredenen nil t gedwongen geweest waren omslag aan te vragm, graag hun 25 dienstjaren vo'. gemaakt hebben, waarvan zij er nu al 24 achter de rug hebben. De verpleeg den zien hen ongaarne vertrekken, ter wijl het bestuur zioh voor de moeilijke en verantwoordelijke taak geplaatst ziet voor goede opvolgers te zorgen. In zijn afscheidswoord bracht de voor zitter van de Soc. Dienst, dhr Mr. G. D. Rehorst, het echtpaar Moenis hulde voor hetgeen zij in hun lange diensttijd gepresteerd hebben. Zij zijn er in ge slaagd voor de hen toevertrouwden een ware Vader en Moeder te zijn, hoe moeilijk deze taak vaak ook was. Hot feit, dat het 't echtpaar Moenis zwaar valt afscheid te nemen is een bewijs te meer, dat zij hun taak als levenstaak i beschouwd hebben en er zich met hart i en ziel aan gegeven hébben. 1 Als bewijs van erkentelijkheid bood de voorz. namens het bestuur een schil derij van de kunstschilder J. v. Ham aan. waarop de Gasthuisstraat wordt uitgebeeld, de straat,, waaraan hat echt- paar Moenis zoveel herinneringen heeft, en de verpleegden werd een foto aan geboden lan Vader en Moeder temid- i den van de verpleegden. De verpleeg den zelf brachten him dank door het schenken van een kruidenkast. Dat .ook buitenstaanders het werk van het echtpaar Moenis waarderen bleek wel uit een bloemenhulde van het Rode Kruis en een taart van de plattelands vrouwen. Moge het Vader en Moeder Moenis gegeven zijn. in hun nieuwe huis nog lang van de welverdiende rust te kun nen genieten.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1