FRIEDRICH'S AVONTUUR Brammetje Flapoor en z'n vrienden 1)1 WILT U NAAR AUSTRALIË? „Gezonde, werkwillige ongeschoolde arbeiders kunnen een goede toekomst opbouwen in Australië". Aldus lezen we in een uitvoerig schrijven van bet Mini sterie van Sociale Zaken, dat de Dirte leur van bet Bijkantoor Texel van hi t Gew. Arbeidsbureau ons ier inzage heeft gegeven. Verschillende Texelaars bobben zich al gemeld voor emigratie naar de Nieuwste Wereld, waar een be tere toekomst wacht dan in ons eivolle Hollandje. 16 Dee.' a.s. gaat de „Voleti- dam" met uitsluitend emigranten naar Australië. Aangezien de emigratie-mo gelijkheden voor niet-vakarbieders ir. t algemeen zeer gering zijn, is bet duide lijk. dat van de hier geboden gelegen heid een zo groot mogelijk gebruik moet worden gemaakt. Reizen kost veel geld en men begrijpt wel, dat een arbeider in liet algemeen geen reis naar Australië kan betalen. Daarom heeft de Minister van Finan- ciën een millioen gulden uitgetrokken voor reissubsidies, het wachten is noj, op de definitieve beslissing van de Sta len Generaal. Hopelijk komt die ntiili- oen reissubsidie er door. H"t bedrag, dat de emigrant dan zelf nog zal moe ten betalen is op ten minste f 50 b paald. (Practisoh een te verwaarlozen bedrag,- gerekend de totale reiskosten). lo Australië aangekomen wordt door de regering aldaar voor tijdelijke huis vesting gezorgd, totdat arbeid in loon dienst is gevonden. In geval van werk loosheid wordt ondersteuning en bij ziekte ecu uitkering verleend, terwijl in geval van opneming in een zieken huis een tegemoetkoming wordt vei- strekt. Mén mag er echter op rekenen spoedig aan de slag te kunnen. Het gezin kan overkomen, zodra de man voor huisvesting en onderhoud kan zoi- gen. In de kosten van de overtocht van liet gezin zal eveneens een susidie wor den verleend. In het onderhoud van het achtergebleven biisl achterblijvende gezin zal zo nodig ge durende zes maanden worden voorzien door toepassing van de sociale bij standsregeling. U zult het met ons eens zijn, dat een en ander er aantrekkelijk uitziet. Wie emigreren wil mag er echter wel meteen werk van maken, want er rest nog slechts korte tijd Voelt u er inderdaad voor om in Australië, uw geluk te be proeven, welnu, meldt u dan onverwijld bij genoemde directeur. Er ie werkelijk geen tij I meer te verliezen. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS Wed. D Oosterend f 10.V De Koog f2,50, II. nabij Oosterend f2,50. B. Ds Koog f 1.V Den Burg f 2,50, K Oos terend f 0,50, S Eierland f 2,50, L Oos terend f 2,50, V Oosterend f 5.V Den Burg f 2,50, J Den Hoorn f 2,60, Z Don Burg f 1,50, K. Eierland f 2,50, S Den Burg f0.50, B 't Noorden f5.D Den Hoorn f 10.BL Den Hoorn f 10.R Den Burg 12,50. IN DE GOUDMIJN Onlang3 schreven wij al uitvoerig over de gelegenheid tot het volgen van een cursus om te worden opgeleid tet opzichter in een goudmijn. Men kan zich nog tot 1 November aanmelden. Men dient er echter wel rekening me de te houden, dat men aan een zejr strenge keuring wordt onderworpen. Wie bv. voor de militaire dienst wer den goedgekeurd, kunnen voor dit be roep van opzichter in een goudmijn wor den afgekeurd. Wie van de jongelui een sterk gestel heeft en ook aan de verdere eisen voldoet (men wende zich in eerste instantie tot de Directeur van het Bij kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbu reau) raden wij aan deze mogelijkheid met beide handen aan te grijpen. A"s opzichter in een goudmijn ontvangt men een prima salaris! WELKE AANSLUITINGEN GEEFT ONS DE NIEUWE WINTER- DIENSTREGELING? Van Texel: Boot 5,20W met trein Den Kelder W 6,22 geeft de volgende aansluitingen: Alkmaar 7.05W; A'dam 7,57; Il'lem 8,13 W; Utr. 0.08; Den Haag 9.01W; Rot terdam 9.27W. Boot 7,45 met trein Den Heider 9,lt geeft aar-si. Alkm. 9,65; A'dam 10,67; Il'lem 11,13; Utr. 11,42; Den Haag 12,01 R'dam 12,27. Boot 11,45 met trein Den Helder 13,11 geeft aansl. Alkm. 13,54; A'dam 14,54; H'lem 14,43; Utr. 15,32; Den Haag 15,31; R'dam 15,57. Boot W14.50 met trein Den Helder geeft aansl. Alkm. 16,57; A'dam 17,35; H'lem 17,43; Utr. 18,32; Den Haag 18,31 R'dam 18,57. Boot 17,50 met trein Den Helder 19,21 geeft aansl. Alkm. 20,06; A'dam 20,67; H'lem 21,13; Utr. 22,08; Den Haag 22,08; R'dam 22,27. Naar Texel: Alkm. W6,17 geeft aansl. op boot W 6,30. R'dam W6,45; Haag W7.ll; Uti;. 7,41; H'lem 7,58; A'dam 8,36; Alkm. 9,11 geeft aansl. op boot 10,20. R'dam 8,45; Haag 9,11; Utr. W9.13; i H'lem 0,58; A'dam 10,13; Alkm. 11,04 geeft aansl. op boot W13, R'dam 9,45; Haag 10,11; Utr 10,15 H'lem 10,58; A'dam 11,13; Alkm. Z12.05, geeft aansl. op boot Z13.10, R'dam 12,45; Haag 13,11; Utr. W13.13 H'lem 13,58; A'dam 14,13; Align. 15,05; geeft aansi op boot W16.20. R'dam 15,45; Haag 16,11; Utr. 16,15; H'lem 16,58; A'dam 17,15; Alkm. 17.52 geeft aansl. op boot 219, R'dam W16.30; Haag W16.53; Utr. 16,41; H'lem 17,48; A'dam W17.36; Alkm W18.31 geeft aansl. op boot WI9.30. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) ■i— 119. Vrolijk snorde de machine over de wijde vlakten en Bram en z'n vrien den genoten van het. gezicht dier oude, vertrouwde plekjes. Up hun aanwijzin gen daalde liet vliegtuig nu eerst bij het bos, waar Meneliksouders woonden, en li ij steeg uit. Toen kwam Tom aan de beurt. Neen maar, wat een vreugde v uur zijn ouders, liet. reeds verloren ge waande kind weer terug te zien, 120. En toen Bram thuiskwam o, o, je had die grote, logge olifanten- moeder eens moeten zien huilen van plezier! Zulke dikke tranen! En toon ook de zak met geld te voorschijn kwam kende de vreugde helemaal geen gren zen meer. Na een hartelijk afscheid van Mr Plumstake, steeg de vliegmachine weer op en toen kwam Brammetjes ci der met z'n lange snuit, en blies lie hele vertelsel uit! EINDE. (Het nieuwe verhaal gaat over de avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe. Een fijn steil) TE GEEF! Ja, dat is werkelijk te goefi Vier plaatsen voor f 4,50, dat is een goeie gulden per stoel! Kun je tegenwoordig al stukken voor gaan bijwonen als „D" Vreemdeling" van Antoon Coolen. De ze scherpe concurrentie waagt „Het. Masker", dat Zondag a.s. in „De Oran jeboom" donateurskaarten verkrijgbaar stelt, De veie kleine donaties moeten hier een groot bedrag voormen want to neelspelen met goed verzorgde grime ring, aan de hoge eisen voldoende cou lissen en zo meer piegen de kas gehee'. uit, te putten. BEOORDELING VAN KALVEREN. In de Woensdag gehouden jaarverg. van Rundveefokver. „Texel" werd me degedeeld, dat de kalverendjg op de Groeneplaats wegens verschillende moeilijkheden niet doorgaat.. Nu zal 'n 20-tal bedrijven door verschillende des kundigen worden bezooht o.m. Ir. L. do Vries en de heer IRempt. Op de bedrij ven zelf heeft men bovendien het voor deel gelijktijdig de moeders te kunnen observeren. Een en ander wordt ge daan om. de fokprestaties wat betreft 't exterieur te kunnen beoordelen. Men hoopt volgend jaar wél een kal- verendag te Den Burg te kunnen orga niseren. I OUDEN VAN DAGEN OP STAP. Begunstigd door zeer goed weer heeft Zondag de traditionele autotocht voor ouden van dagen van Oudeschild weer plaats gehad. Met 2 bussen en 2 luxe auto's werd via Oosterend, Oost en bet Noorden koers gezet naar De Cocksdorp en ver volgens naar de Vuurtoren. Terug in De Cocksdorp werd iu Hotel ,,De Hoop thee gedronken. Van De Oooksdorp ging het naar De Koog, waar een rond je werd gereden, waarna „Bosch an Duin" werd aangedaan om koffie te drinken. De Fonteinsnol werd niet be zocht, Jaar de klim te zwaar was. Door de Dennen naar Loodsmansduin. Te rugtocht langs de Westerweg naar Den Burg en na enige rondjes door 't dorp via de Hoge Berg naar Oudeschild. Om half 7 kwam het gezelschap weer thuis. De tocht was dan ook voor het feest comité weer een groot succes! Onderweg werden de oudjes geregeld getractoerd. waardoor de goede stem ming natuurlijk zeer werd verhoogd. MI.MNTEUWS „IK GAF MIJN KIND WEG". Lily Bates schenkt, het leven aan een zoon. Ais het bezoekuur nadert ligt zij vol spanning te wachten om haar eerst geborene vol trots aan haar man ',9 tonen. Maar in plaats van haar mar,, verschijnt een inspecteur van politie, die haar voorzichtig mededeelt, dat haar man een bigamist is. Lily gaat uit werken en haar kind vertrouwt zij toe aan een tehuis. De directrice gaat allengs meer van het kind hcuden er als de moeder na 'n ernstige ziekte var. vele weken haar kind in het tehuis 'e- rugziet, vraagt, ze zich af of zij het land wel een dergelijke opvoeding zal kun nen geven. Zij laat het kind daar. Het groeit er op, maar Lily hertrouwt en wil haar kind terug nemen. De directrice kan echter moeilijk van de nu acht jaar geworden jongen scheiden. Lily, Je moeder, ziet in, dat de directrice de echte moeder (geworden) is en beslu't haar zoontje af te staan. E.t blijft, zij dan alleen? „DE WITTE HEL". Een andere boeiende film draagt de titel ,,De Witle Hel". De buitenopna men zijn in de Alpen opgenomen en men had te kampen met zeer zwaar weer. Het is niet allemaal van een leien dakje gegaan, want menige rib en me nig been zijn tijdens de opnamen ge broken. Necrlands Nieuws. 0,a. Herdenking van de slag om Arnhem. Onthulling spoonvegmonu- ment te Utrecht. Draverijen op Duin- digt. Opening van de Staten-Generaal door II. Mr de Koningin. Wereldnieuws. Luohtvaartentoonstelling in Farnbo- rough. Paardenrennen in Engeland. Wfereldsnelbeidsrecordhouder Bill O- dom verongelukt. Motor cross in Frank rijk. VERGUNNING HUISSLACHTEN. Zij, die op hun aanvrage tot houden van een voor huisslachting bestemd varken van de PBH bericht kregen dat hun verzoek is toegestaan en tot nu toe de bedoelde vergunning niet hebben afgehaald, moeten deze uiterlijk 17 Oct. bij de PBH afhalen. De ontvangen kennisgeving moet daarbij getoond worden. Zij, die wel aangevraagd hebben doch niet wensen te slachten dienen hiervan voor boven genoemde datum kennis te geven. HET WERK VAN DE N.A.K. De N.A.K. iedere landbouwer kent dit orgaanhoudt Vrijdag 14 Oct, in de Landbouwschool een interessante avond, waarop dhr A. de Wolf zal spre ken over het werk van de N.A.K. op Texel. Daarna zal de hoofdcontroleur dhr P. Band, een kleurenfilm vertonen Zie adv. in volgend nr.) KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag 9 Oct, 18e Zondag na Pink steren. De H.H. Missen in Den Burg er. Oosterend om 7,30 en 10 u., in Den Hoorn alleen om 10 u. Oonrmume-un- i-eiken in Den Burg om 7 en 9 u. en verder alleen onder de Missen. Aan vang hiervan achteraan. Bieehtgel een half uur voor de Missen uitgezonderd de Hoogmis in Den Burg. De collecte is vandaag vil .Studiefonds. Lof om 7 uur v.d. voor deze maand aangegeven inten tie beëindiging v.d. kerkvervolging. De ze week Missen om 7 en 8 u. Maandag: Vanwege de marktdag H. Mis om 9 u Dinsdag: om 8 u gez. Mis met Veni Creator vanwege de verjaardag van ka pelaan Auwens. Nog een Mis om 7,30 li. Woensdag: Nog een Mis om 7,30 u. in Den Hoorn. Na 't Oct-lof jongemannen- congr. Donderdag: Om 8 u. H. Mis in Oosterend Na 't. Och-lof eongr. v. jon gedames. Vrijdag: Nog een Mis om 7.30 u. Biechthoren om 3,30 v. schoolkinde ren. Zaterdag: Om 8 u. H. Mis in de ka pel. biechthoren van 4-8 op de hele uren en heel de week om 7,30 Octoberlof. SPEAK YOU ENGLISH? Dat vragen ze straks aan de and< kant van de Oceaan aan de jonge Te: se boer, die in de Nieuwe Wereld z geluk wil beproeven. Daarom gaan vi soheidene jongelui alvast iets van Engelse taal onder de knie nemen, beginnen Woensdag a.s. (zie adv.) 7.0N. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 8 Oct. op om 6,53; om om 6,01. Maan: 16 Oct. L.K., 21 0 N.M. Hoog water ter rede van Texel Oct. 10,16 en 10,31. 9 Oct. 10,44 en 10, 10 Oct, 11,11 en 11,25. 11 Oct. 11,40 11,49. 12 Oct, en 12,08. 13 Oct. 0, en 12,40. 14 Oct. 0,56 en 1,20. Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. BRIDGECLUB „GROOT SLEM Dinsdag 4 October opende Bridged „Groot Slem" haar speelseizoen in I tel „De Graaf". Er wordt gespeeld 2 lijnen van ieder 4 tafels. Hier volgt uitslag (Het. eerste cijfer betekent behaalde punten, de tussen haak staande cijfers het behaalde pet.): In de A-lijn 1. de heren IC. Mantje H. Venen,a 46 (73). 2. de heer en mele Wilkens 42(66,5). 3. dhr en row. Stei huis 35(65,5). 4. dhr en mw. Beemst boer 321/!(51,5). 5. dhr J. Ren-M. I a 31(49) 6. dhr D en W. v.d. Werf 2%,, (35,5). 7. mw de Graaf-mw. Kiljan 2! (34). 8. mej. v. Heerwaarden-H. Ven 19','=(30,5). In de B-ljjn: 1 dhr en mw. Slort 411/t(65,5). 2. d G. v. Zanten en J. v. Lente 40(63,5). dhr en mw. J. N. Bruin 38'/i(63,5). dhr en mw. D M. Vlas 36(57). 5. dhr Wessels-M. Idema 33(52). 6Vn. dhr mej. Rab 3lVn(50). 6'/! dhr v. Twdsl Schermer 31V=(50). In de B-lijn werd door afwezigb van enkele leden met een paar mint gespeeld. Volgende bijeankoiiLst Dinsdagavoi 18 Oct. in Hotel „De Graaf' Op air' opkomst wordt gerekend. It MIJNENGEVAAR. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat zich op de Nederlandse kust voor zoveel betreft de gebieden ten Noorden van Vogelenzang, thans nog een aantal antti-ünvasie-mijnversiperrin- gen, bestaande uit zgn. „Khatie-mlj- nen", welke zijn gelegen tussen de 8 meter dieptelijn (c.q. 6 meter diepte-lijn) en de hoogwaterlijn (H.W. lijn) der kust bevindenn Met de meeste nadruk wordt er op gewezen, dat het voor alle schepen, van welke soort ook, zeer gevaarlijk is zich in de hieronder beschreven gebieden te begeven. De gevaarlijke gebieden zijn: Ameland, Nr. K 1: Van het punt (a) op de hoogwaterlijn (H.W. ljjn) van de N kust van Ameland op 5 gr. 43 min. 6 sec El in de richting 0 gr. tor de 8 meterdieptelijii, vandaar om de 15 langs deze dieptelijn tot in 5 gr. 45 min. 6 sec. El, vandaar in de rich ting 180 gr. tot op de H.W. lijn en ver volgens om de W langs deze H.W. lijn naar het uitgangspunt (a). Terschelling Nr. K 2: Van het punt (a) op de H.W. lijn van de N kust, van Terschelling op 5 gr. 16 min. 0 sec. El in de richting 0 gr. tot de 8 meter-dieptelijn, vandaar om de E langs deze dieptelijn tot in 5 gr. 27 min. 48 sec El, vandaar in de richting 180 gr. tot op de H.W. lijn en vervolgens om de W langs deze H.W. lijn naar het uit gangspunt (a). Vlieland Nr. K 3: Van het punt (a) op de H.W. lijn van de NW kust van Vlieland op 5 gr. 1 min. 30 sec. El in de richting 270 gr. tot de 8 meter-dieptelijn, vandaar om de SW langs deze dieptelijn tot in 4 gr. 51 min. 52 sec. El, vandaar in de richting 90 gr. tot op de H.W. lijn van Vlieland en vervolgens om de NE langs deze H W. lijn naar het uitgangspunt (a). Texel Nr. K 4: Van het punt (a) op de H.W. lijn op de NIW kust van Texel op 53 gr. 10 min. 39 sec. Nb in de richting 300 gr. tot de 8 meter-dieptelijn. vandaar om de SW langs deze dieptelijn tot het punt 53 gr. 2 min. 24 sec, Nb en 4 gr. 40 min. 48 sec. El, vandaar evenwijdig aan de H.W. lijn tot liet punt op 53 gr. 0 rum 41 sec. Nb en 4 gr. 40 min. 59 sec. El (op de 8 meter-dieptelijn aan de NE-zijde van Molengat), vervolgens om de SE lan a deze 8 mc-ter-dieptelijn tot in 52 gr. min. 24 sec. Nb, verder in de richti 90 gr. naar de H.W. lijn van Texel vervolgens om de NNW en NNE laifn deze HWljjn naar het. uitgangspunt Kallaotsoog-Petten Nrs. K 5, K K 6, h' fin (inbegrepen de gebieden K lantsoog-Den Helder, Kallantsoog-P ten, Petten-Bergen aan Zee): Van het punt (a) op de H.W. lijn 62 gr. min. 36 sec. Nb (naoij Falj in de richting 270 gr. tot de 5 niet dieptelijn, vandaar oiu de S langs d( dieptelijn tot in 52 gr. 51 min. 56 Nb (bcW kilometerpaal 10), vandaar de richting 270 gr. tot de 8 meter-dii t-lijn vandaar om de S langs deze di< telijn tot in 52 gr. 40 min. 12 sec. vandaar in de richting 90 gr. naar II.VV. lijn (beN Badhotel Bergen Zee) en vervolgens om de N langs di H.W, lijn naar het uitgangspunt (a) Egmond aan ZeeWijk aan Zee, I IC 7, K 8, IC 8a (inbegrepen de gebied Kastrikum-Egmond, Wijk aan Kastrikum, Wijk aan Zee): Van het punt (a) op de H.W. lijn 52 gr. 36 min. 42 sec. Nb, beS Egmo aan Zee, in de richting 270 gr. tot de meter-dieptelijn, vandaar om Je S lat deze dieptelijn tot. in 52 gr. 2b min. sec. Nb, vandaar in de richting 90 naar de H.W. lijn, beS Wijk aan Z en vervolgens om de N langs deze H. lijn naar het. uitgangspunt (a). IJmuldcn-Vogelenzang, Nrs. K 9 K (inbegrepen de gebieden IJmuldt Bloemcndaal en Bloemendaal-Vogeli zang): Van het punt (a) op de H.W. lijn 52 gr. 26 mill. 24 sec. Nb in de richti '270 gr. tot de 8 meter-dieptelijn, r daar om de S langs deze dieptelijn in 52 gr. 20 min. 0 sec. Nb, vandaar de richting 90 gr. naar de H.W. lijn, kilometerpaal 70, envervolgens om N lang» deze H.W. lijn naar het gangspunt (a). N.B. Het gebied liggende tussen parallellen van de kilometer-palen 56 63 is op Kliatie-mijnen onderzocht (S ,,Banck"). Texel, 4 October 1949. De Burgemeester van Texel Mr. G. D. REHORST. FEUILLETON 28.) La lei', in de eetzaal, overdacht Friedrich nog eens de resultaten van zijn speurtocht. De neger Julius Caesar die in 1924 op Miller's plantage had ge werkt, zou liij nog wel kunnen vinden, als de man nog in leven was. Hij kende de plantage goed, ze lag zelfs in de buurt van de bezittingen van zijn va der. En aangezien negers meestal van kindsbeen af lot hun oude dag bij één en dezelfde meester blijven, was het nogal aannemelijk, dat bij Julius Cae sar bij Miller kon terugvinden. Maar die vrouw de Olainecy! Haar man wa-. beslist familie van de vroegere Olam )- ey's uit de Hugenotentijd. Eén van her. was zeker in de loop der vorige eeuw naar Amerika geëmigreerd. ■Hij stond op en liep naar de schrijf kamer. Hij rookte een sigaret, dacht even na en gaf toen opdracht aan zij bankrelatie in New Orleans, dat zij elke maand een bedrag van tweehonderd dollar aan vrouw de Clamecy nioes'eii sturen, zo lang als zij leefde. Na dit te hebben geschreven, gooide hij de brief in de bus, reserveerde een plaats in het vliegtuig, dat de volgende dag naar New Orleans vloog en telegrafeerde zijn procuratiehouder Hampton, dat hij hem van het vliegveld moest komen af halen. Toen zooht hij zijn kamer op en bega! zich ter ruste, want hij voelde zich afgemat eu niet in staat verder denken. Maar toen hij in bed lag, wilde de slaap niet. komen. Hij dacht aan hst boek, dat eens het bezit was geweest van vrouw de Olamecy- Hij stond op haalde hei te voorschijn en begon te lezen. Het waren verschillende verha len. Het eerste heette: ,,Het eiland met de twee schoorstenen", hetwelk het 'ont staan van een der Mississippi-eilanden schetste. Op een dag was een al tame- liik aftandse vrachtboot gestrand. De rederij was tot de slotsom gekomen, dat liet. lichten van de boot duurder kwam, dan liet bouwen van een nieuw schip, zodat de oude kast in de rivier bleef liggen Hout en riet spoelden om het wrak aan en rivierslijk btgro.f ti d langzaam, zodat ten slotte een eiland ontstond. Uit de scheepsromp schoten bomen omhoog, gras groeide tierig over do planken en alleen de twee schoorstenen staken nog lange tijd, al» symbool van vergane glorie, ten hem Friedrich voelde een vreemde onrust in zich opkomen, toen hij dit verhaal luid gelezen. Hij kon niet langer in bed blijven liggen en ging derhalve aan 't schrijfbureau zitten. Hij herinnerd' zich de gebeurtenissen van 't seheeps- eiland precies Stroomopwaarts, eon paar kilometer van Fort Coligny ver wijderd, had zich deze geschiedenis af gespeeld. Dat was echter niet alleen wat hem verwarde, ook de wijze van verteilen kwam hem bekend voor. Hel kleinst»- detail had hij precies zo beleefd als het was opgeschreven- Het bloed steeg liem naar het hoofd. Hij zag zich zelf met zijn spoorloos ver dwenen zuster Lydia aan de oever van de rivier, zag haar en Jenny Hesters, hoe ze met zijn drieën op het op zo merkwaardige wijze ontstane eiland aan het spelen waren. Hij begon weer te lezen. De tweede geschiedenis ging over een oude ne gerin, Jie iBoem-Roem werd genoemd Ze had een kind, een rakker van vijf jaar, die menige grappige streek uit haalde. Het gebeurde op een dag, dat bij tijdens de kerkdienst weer een of andere dwaasheid uithaalde en zijn moeder ontstak hierover zo in woede dat ze hem in het bijzijn der aandach tige kerk-gangers vastpakte, over de knie legde en hem een geducht pak slaag toediende. Tijdens deze aframme ling schreeuwde het veelbelovend jong mens tot vermaak van de gehele ge meente uit alle macht: Oeh, mijn arme, kleine achterwerk! »Nu sprong Friedrich op. Ook hij was in de kerk aanwezig, toen zich dit dra ma had afgespeeld Vóór in de kerk op de pronkzetels van het kerkbestuur had hij samen met zijn zuster Lydia en een gouvernante gezeten. Hij draaide het boek om. Wie was ei genlijk de schrijver? Lamouret! Die naam zei hem niets. Hij ging weer zi' - ten en las het derde verhaal Ook die vertelling schetste een ge beurtenis, welke zich bij negers langs de rivier had afgespeeld. Een klein ne germeisje, wjier speelkameraadje ge storven was, ging 's nachts naar de be graafplaats om liet speelgoed van haar dode vriendje op zijn graf te leggen en langzamerhand verfraaide ze het grat met verschillende goedkope sierad n, totdat ze tenslotte aan een gebogen ijze ren stang een lantaarn wist te beve .i gen,die ze daarna elke avond trouw aanstak. De heer, die de negerfamilie in dienst had, was ontroerd over de trouw, d e het negermeisje haar vrindje betoonde en toen dr pastoor van het dichtstbij zijnde dorp hem eens bezocht, kon hij niet nalaten hem het verhaal te vertel len. Hij bracht hem zelfs naar het ver sierde graf en liet hem de lantaafii zien, omdat de pastoor liet verhaal niet helemaal scheen te geloven. Bij het graf gekomen, zei de pastoor: Ja, juist, dat is de lantaarn, die bij de kerkin gang van eastern Hill is gestolen.. Teneinde zijn mening over de goedhar tigheid der negerkinderen niet te la'e.» aantasten vergoedde de heer de pastoor de onkosten van de lantaarn. 'Friedrich gooide 't boek weg en liep zenuwachtig de kamer op en neer Ook dit verhaal klopte woord voor woord: precies zo had hij indertijd die gebeur tenis van iemand gehoord. Hij schudde L' I tl 't 1 zijn hoofd, pakte het, boek weer op begon 'i' opnieuw in te bladeren. To vielen hem verschillende eigenaard heden .n de stijl van de auteur op. voorliefde scheen hij uitdrukkingen hebben gebruikt als: ,,op de eigenai digste wijze", ,,,op het gevaarlijkst ,,op liet bes] issendste". En als bij int ving werd hem nu duidelijk, hetgeen de laatste minuten reeds had vermoi dat dit boek duor niemand anders door zijd zuster Lydia was gesehrev Op zijn kamer kon hij het niet nu uithouden. Hij kleedde zich aan en g met de lift naar beneden, naar de Hij keek op zijn horloge, het was m dernacht. Friedrich liet zich in een stoel v len- Met een teder gebaar streek over het hoek en begon toen J" volgt de verhalen te lezen. Twee of drie vi halen uitgezonderd, schetsten alle ot ï'ige gebeurtenissen, welke zich in directe nabijheid van Fort Coligny gespeeld hadden. Wanneer was dit boek gesehreve Drie jaar geleden. Het jaar stond op titelblad De uitgever was Gray, Ui son Co., New York. 5th Avenue. Z< der dralen vroeg Friedrich om 't te foonboe't. Hij vond het telefoonniimii van do uitgever. Hij probeerde of verbinding kon krijgen, maar het nu mer gaf geen antwoord- Geen wond trouwens, het was intussen één uur worden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4