Cjroen ^tmrL- Jéxels in het harL, fcJifoton Ra IV0R0L st°'»ns land telt 39.000 schapen meer dan vorig jaar 'ruJi was» wol wast U veilig in ALKALIVRIJ -m. ar maar waar EEN KRACHTIG Lichtwachter verhuisde van Zuid naar Noord Slecht grasland - bouwland - goed grasland >111, (gave v.h Fa Langeveld De Rooy ickhandel Drukkerij - Bibliotheek n Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 .TERDAG 15 OCTOBER 1949 fEXELSE 63e JAARGANG. No. 6365 COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Blijkens de thans door hst Centraal ir. v.d. Statistiek gepubliceerde uit- msten van de Meitelling (in het kader n de inventarisatie van land- en tuin- iuw 1949) vertoont de sohapenstapel vrij aanzienlijke vooruitgang ten trui etei ot tie LSCl srd "'ifii lammeren in het jaar van de telling) „eboren mlammelen. in het jaar van de tel-) ling geboren tkooien tkrammen amels, in het jaar van de telling ge-) boren amels, oudere V* adere schapen .m ani ite ooi opzichte van het vorige jaar. Vooral de toeneming van het aantal ooilammeren (met 10 pet.) is van belang. Hier volgt een overzicht van de omvang en de sa menstelling van de sohapenstapel in de jaren 1930, 1948 en 1949: P< oh: laa 5 O ah w itaal aantal schapen Mei 1939 Mei 1948 Mei 1949 109867 121109 351280 90088 194416 248589 1971788 208272 6008 7670 7701 2504 2710 83618 6621 6838 10221 12888 689501 424859 463934 MUZIEK DOOR DEN BURG. Vanavond hoopt Texels Fanfare een indgang met muziek te maken door en Burg. Wij wensen de muzikanten "ch led weer en veel belangstelling. INSTALLATIE OPGEDRAGEN. Naar de N.V. Goederenhandel Ph. lessing te Den Burg ons mededeelt, ieft een groot cafébedrijf in Amster- glm de installatie van haar zaak aan coefivengenoemde N.V. opgedragen. Een mooie leverantie in deze tijd! nd SMEEROLIE. Donderdag 20 Oct. wordt door de acuum Olie Maatschappij N.V. uit otterdam in Hotel Texel een causerie Jllustreerd met een kleurenfilm, go uden over de toepassing van de nieu- snieeroliesoorten (Zie adv.) 1 BAAS BART". De Koger toneelvereniging „De Duin- anters" hebben ,,Baas Bart", een dra- ia in drie bedrijven van S. J. Kant in udie genomen. In de tweede helft van hoopt men dit boeiende stuk, dat ch afspeelt in een boerenfamilie, op voeren IEN TEXELAARS OP WEG NAAR HUIS. Er zijn op het ogenblik tien Texelaars Z it Indonesië op weg naar huis. I-Ict ae jn: P. v.d. Vis, W. Westdorp, J. Stark, ;oi or Kuiper (alle vier met de „Empu rand"), L. v.d. Geest, II. du Porto, B. lineman, H. Schoo (met de ,,Water- iun"), Wim Bakker, Westermient en .1. ok, Hogeberg. KAUW KWAM TERUG! Voorjaar 1947 had een kauwenpaar- vo ►P UUIJ It, 1 1 I t UWM .V— - je een nest gebouwd in de schoorsteen hi an de niet meer in bedrijf zijnde kaas- tol aliriek ,te De Waal. Er kwamen jongen, di >hr Visman Jr. uit Waalenburg nam en jonge vogel mee naar huis, wetenJ at kauwtjes zich als echte huisdieren unnen gedragen; hij vond liet wel aa ig de farm uit te breiden met zo'n rappig kakelende kauw. Het was nog nestjong en de familie liet hem B1 eerste tijd in een kooi zoex aa rengen. want katten en andere rovers ouden het vogeltje anders gauw om t eep gebracht hebben. De jonge kauw -c [roeide best van lirood en melk en ai jn poedig mocht hij de kooi verlaten. Hij ras zeer aanhankelijk en ging zo in tern met de familie Visman om, dat hij ai ip de schouder ging zitten en aldus ilf aak met een der familieleden het veld •jjntrok. Maar.... toen de najaarstrek wam, kon de kauw liet niet langer :n Vaalenburg uithouden en op zekere lag was hij spoorloos verdwenen. Hij ileef ook het hele volgende .jaar (1948) veg! U begrijpt, dat de familie Visman :eer verrast was, toen de kauw veer- ien dagen geleden terug kwam! Onver dachts was hij op de loods neergestre- ten. Hij is nog even mak, maar voor ichoudenlje zitten voelt hij zich nu te groot. 61' at di P! of f Uw iijnste wollen jopon, De wollen kleertjes van baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricot. 35 ct. per pak - Netto 100 gr 7.ON. MAAN' K\ HOOG WATER. De zon 'komt 15 Oct. op om 7,06; onder 0111 5,45. Maan: 15 Oct. L.K., 21 Oct. N. M. Hoog water ter rede van Texel: 15 Oct. 1.39 en 2,09. 16 Oct.. 2,42 en 3,23. 17 Oct 4,09 en 5.00. 18 Oct. 5,42 en 6,33. 19 Oct. 7,02 en 7,35. 20 Oct. 7,5& en 8,18. 21 Oct. 8,39 en 9,02. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? iHet aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg op 1 Oct. jl. 1,289,776 tegen 1,278,029 op 1 Sept. Op 1 Sept. waren er 523,678 aange slotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 521.394 op 1 Augustus. HOOFDPIJN I <- Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cc. Mtnhardt Hoofdpijntablecten. Koker 75 ct. DE TIJD VLIEGT! Dat. doet-ie beslist, want de heer Bram Bakelaar, rijwielhandelaar, Gra venstraat 6, noemt in zijn adv. al do naam van de Goed-Heilig Man, van Sin terklaas. Wie bij hem voor f 15,00 besteedt, mag meeraden naar de juiste tijd, waar op een klokje blijft stilstaan. De win naar krijgt een jongens- of meisjesrij wiel cadeau! 3 Dec. sluit de raad-tijd. VERKEERSFOUT GESTRAFT. Door onoplettendheid van de wielrij der G. W. B. uit Eierland ontstond Woensdagavond op de hoek Kogel straat-Witte Kruislaan een botsing. Dat kwam zo: Een TBSO-bus, op neg naar De Koog, minderde vaart bij genoemde hoek om een van rechts komende luxe auto te laiten passeren. De fietser haal de de bus in en wilde deze voorbij rij den. Daardoor werd zijn rijwiel dooi de luxe wagen gegrepen en gedeeltelijk vernield. De berijder kwam er niet een schaafwond af. TEXELS FANFARE DOET EEN BEROEP OP DE INWONERS VAN DEN BURG. Volgens de kalender is de herfst al sinds bijna 4 weken in het land, maar, of de oude herfst geen lucht meer heeft om hard te blazen, of dat de oude heer zich door de zomerse toiletjes heeft la ten verschalken en nog ligt te zonneba den? Hoe het ook zij de tijd gaat zijn gang en daarom ook gaat Texels Fan fare zich voorbereiden voor zijn winter- uitvoering Als ieder jaar komt het corps zijn donateuiskaanten weer aanbieden. De gehele zomer werken bestuur en leden mee aan de vlotte organisatie van de vele concerten. Wekelijks of soms tw-e maal per week kan men de leden blij moedig heen en weer zien sjouwen met stoelen en lessenaars, het fanfare geeft zelf concerten, werkt altijd mee dt stemming of sfeer te scheppen bij fees telijke gelegenheden of plechtige ston den. Daarbij geeft 't fanfare, alles voor diezelfde ene gulden donatie, aan 2 personen toegang tot de wintcrüitvor- ring. Nimmer heeft men het, donatiegeld willen verhogen ook al zijn de noodza kelijke uitgaven het drie- of viervou dige van voor de oorlog. De leden ko men uit Indonesië terug, er zijn voor hen "een instrumenten De prijs van hl instrument ligt tussen de f200 en f300 Wordt nu donateur, en ieder die enigszins kan verhoge vrijwillig zijn bedrage. Aan de inwoners van Den Burg ca omgeving vragen we: lees di met aandacht, desnoods nog eens over. neem het in u op en handel daarna vol gens uw eigen overtuiging. Z. INGEZONDEN DE „TESO" VOOR DE TEXELAARS? De propaganda van de TESO en V. V.V. is er op gericht zoveel mogelijk vreemdelingen naar Texel te trekken. Tn de zomer is de service dan ook ge weldig, maar in de winter? Wanneer men buiten Den Burg woont (en daar wonen toch nog mensen!) dan kan men na kwart voor zes niet meer uit Den Burg weg. De busdiensten op de laat ste boot zijn vervallen. Wij „polderbe woners" zijn dan verplicht een taxi of een fiets te nemen. Ik kan u verzekeren heren van de TESO, 15 km. op de fiets met zo'n lief briesje tegen, liet is een waar genoegen! Oudere mensen zijn he- lemaal verplicht een winterslaap te houden. Ik geloof, dat ik namens vele Texelaars spreek, wanneer ik de heren Bewindvoerders der TESO eerbiedig verzoek deze busdiehsten weder in te voeren. P. KLEVE, Midden-Eierland. Dat in de wereld niets te raar is En 'n deel der mensheid driekwart qaar is, Dat merkt men alle daqen weer. 76 aek kan men niet iets verzinnen, Of and'ren trachten het te winnen. Want ja, men doet wat voor de eer- Stond de?* zomer in het teken Van het Kanaal over te steken, Al zwemmende, dan wel verstaan Thans heeft de mens het doen preste ren, Een zeeleeuw daarvoor te dresseren. En. heeft het een record doen slaan. Maar nauw'lijks van die schrik be komen, h reeds een nieuw bericht qekomen, Want ja, de wereld staat niet stil. Een qroepje noq wat dwazer heren, Wil het warempel qaan proberen Met een rasechte krokodil. Het is toch om je te beqieren, Een krokodil, een zeehond, dieren. Die zwemmende zijn qroot qebracht. Maar ja, men moet ook IETS bedenken Om 't mensdom wat vermaak te schenken Het dwaaste wordt dan uitgedacht. Dit is een qeestelijke lavinq Voor onze huidiqe beschavinq. Ik hef mijn glas er op, prosit! Maar als men in dit korte leven Nu toch niets beters weet te geven, Dan is het droevig, waar of niet? HUIB DE RIJMELAAR. huidgenezend en huidverbeterend middel is Purof. Hoort in huisl KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat gele genheid wordt gegeven tot kosteloze inenting en her-inenting tegen pokken voor kinderen in de navolgende plaat sen: Den Hoorn: Woensdag 19 October a.s. te 12 uur in de o.l. school; De Koog: Woensdag 19 October a. s. te 16 uur in de o.l. school; Zuid-Eierland: Donderdag 20 October a.s. te 14 uur in de o.l. schooi; M.-Eierland: Donderdag 20 October a.s. te 14,3D uur in de o.l. school; De Cocksdorp: Donderdag 20 October a.s. te 15 uur in de o.l. school; Oudcschild: Donderdag 20 October a.s. te 16 uur in de o.l. school: Oosterend: Vrijdag 21 October a.s. te 9,30 uur (n de dokterswoning; De Waal: Vrijdag 21 October a.s. ie 15,30 uur in de o.l. school; Den Burg: Zaterdag 22 October a. e te 15 uur in de o.l. school. Ten einde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen dienen trouwboekjes, waarin tie namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht dat kinderen voor het bereiken van de leef tijd van een jaar ingeënt dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan, om kinderen, hoewei reeds ouder dan één jaar, die tot op lil den niet werden ingeënt, te laten in enten. Aan de ouders van de kinderen, die bij de vorige gelegenheid ingeënt zyn en nog niet voor de controle zijn ver schenen. wordt aangeraden alsnog met deze kinderen te verschijnen, ten einde hiervoor de vaccinebewijzen in ont vangst te nemen. Texel, 12 October 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, M G D. REHORST De Secretaris, P. BEEMSTERBOEct Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw „VEEVOEDING". Dr. Grashuis zal Woensdag 19 Ooi- tier a.s. op uitnodiging van de gezamen lijke Texelse Coöperaties in Hotel Texel een lezing houden over „Veevoeding". (Zie ook adv.) BEST AFGELOPEN. Op de boerderij van dhr M. Koorn, aan de Kogerweg was men druk bezig met het dorsen van het graan, toen oen van de slaglijsten van de cylinder los raakte. De hoofdlagers knapten finaal af. Dat gaf een hels lawaai. Het dors- personeel sloeg de schrik ora het hart en ze dachten: „Slraks springt de he'e machine uit elkaar!" Ze maakten dat ze wegkwamen. Maar een hunner kon van de schrik geen been verzetten en bleef stokstijf op de machine staan. Geluk kig liep de drijfriem van de tractor af, zodat het gevaarte tot stilstand kwam zonder verder onheil aan te richten. Er was niemand getroffen, maar de ma teriële schade was groot. Bij ons bezoek aan de vuurtoren, dip weer speodig gaat branden, ontmoetten w ij op hei terrein van deze reus fdie door de restauratie veel dikker is ge worden) de heer S. Troost. Hij vertelde ons, dat hij al enige tijd in het hog; noorden werkzaam is. Hij heeft hier een keurige woning gekregen. (Er staan 3 pas voltooide woningen aan de voel van de toren). De woning van de fami lie Troost is op een bunker gebouwd. Dit was dan de verrassing van de dag. want wij wisten niet beter of dhr Troost en zijn gezin zaten nog hoog en droog op het Molwerk, dus op het uiterste zuidpuntje van ons eiland. In 1918 werd Troost daar als hulplichtwachler aange steld en in 1927 volgde zijn benoeming in vaste dienst. In de volksmond heehe het licht daar ,.Het licht van Troost". En geen wonder, want vóór Troost er zijn werkzaamheden begon was zijn va der er lichtwachter en toen zijn vad'-r er in dienst trad was diens vader -r lichtwachter! Ook op Stuifdijk staat een licht. Vóór 1912 maakte men er gebruik van petro leumverlichting, van 1912 tot 1940 elec- trisch, maar in 1940 heeft de Hollandse genie de installaties, die gebruikt wer den als geleidelicht voor dt- schepen door het Sehulpgat, vernield, opdat de vijand er niet op zou kunnen koersen. Het licht van de Stuifdijk is Oct. 1946 wel 60 meter naar het zuidwesten ver plaatst omdat de Stuifdijk te hoog werd. Deze stuifdijk was aanvankelijk een steengfooiing, in 1912 aangeiegd. Hij breidde zich meer en meer uit en nu tref je een 60 meter van de kern nog duinvorming aan! De heer T. Troost zorgt nu voor het goed funetionneren van de lichten in 't zuiden, veel werk is daar niet meer aan, want vorig jaar herfst is er een nieuwe installatie gebouwd, die de lam pen automatisch in- en uitschakelt. De naam Molwerk zou ontstaan zijn door het aanleggen van de dijk door middel \an een mol. Van het uiterste zuidelijke punt van Texel naar het noordelijkste is een af stand van zo'n 25 kilometer. ..Het is hier even eenzaam als in lut zuiden, ach, het was daar misschien nóg eenzamer, daar hadden wij helemaal geen buren!" zegt mevr. Troost. Wellicht krijgt zij af en toe eens be zoek van de familie uit Den Hoorn en andere kennissen uit het zuiden. Vorige week heeft een familielid hen bezocht, een man van middelbare leeftijd. Het aardige van het geval is, dat deze ras echte Hor.rnder nog nooit bij de vuur toren was geweest hij had er nooit een boodschap gehad, moet je denken! „BASCOMB". Een Wild-West-film. De hoofdrol wordt gespeeld door Wallace Beer}', die wij hier zien als Bascomb, een vo gelvrij verklaarde bandiet, die de poli tie zoekt wegens zijn brutale overvallen op banken en veehouders Zij ontmo.- ten een karavaan. Daar is goud. Maar tiaar is ook een lief meisje, dat meteen het hart van de rover steelt. Die rover kan zijn zucht naar goud, naar rijkdom echter niet prijsgeven en dat kost hem zijn vrijheid: de politie sluit hem in en in een ontroerende scène moet hij af scheid nemen van zijn vrienden en zijn kleine vriendinnetje. Neerlands Nieuws- O.a. Een kei van 21,000 kilo opgegra ven. Wmdhondenrennen om de natio nale titel. Wim Slijkhuis wint de Utrechtse singelioop. Wereldnieuws. O.a. Herdenking van de slag om En geland. Proeven met de V II in Mexi co. Stunt vliegen en auto acrobatiek. Nieuwe uitvinding voor het laden van schepen. Scheepsramp op Canadees meer. Wij zijn van mening, dat er wel geen boer op Texel is, die zal zeggen, dat de vraag, die boven dit artikel staat» voor ons eiland van geen belang is, om dat we geen slecht, grasland hebben. Het tegendeel is waar. Er is op Texrf heel veel grasland, dat niet in orde is. En dan komt vanzelfsprekend de vraag naar voren of» welke wijzs dit slechte grasland verbeterd kan worden. Wij kunnen dan gaan wijzen op het belang van een goede ontwatering, een goede bemesting, zowel met stalmest ais met kunstmest, een goed gebruik, waar bij eenzelfde perceel niet altijd voor hooiland bestemd wordt, enz. En wij zijn het er mee eens, dat a! deze mid delen kunnen dienen als maatregelen tot verbetering. Zeer zeker zal men op deze wijze op de duur het gewenste re sultaat bereiken. 'Hierbij moet echter de vraag gesteld worden of het toepassen van de ge noemde middelen in veel gevallen een niet te lange weg is. Indien we uitgaan van een werkelijk slecht perceel zal het bereiken van het doei geen kwestie van enige jaren, maar van tientallen jaren blijken te zijn. En o.i. is dit niet verant woord. Want heel deze reeks van jaren blijven we zitten met een perceel, dat een te lage opbrengst geeft. Wat toch is het geval? Op een per ceel, dat in een minder gunstige toe stand verkeert heeft de grasmat zich aangepast, aan deze minder goede groei- omstandigheden. Er zijn grassen naar voren gekomen, die, uit het oogpunt van bemesting of andere groei voor waarden minder hoge eisen stellen dan de zgn. goede grassen. Door de jaren heeft dit. grasland een samenste'ling gekregen, die volkomen aangepast is aan de groeiplaats. In een dergelijke grasmat zijn vooral grassen als witbol, roodzwenkgras en struisgras goed ver tegenwoordigd. Men vindt er slechts sporadiscli Engels Itaygras en ook Veldbeemd en Ruwbeemd zijn bijna niet Ie vinden. Nu willen we gaan verbetaren. De be mesting. die jarenlang achterwege is gebleven of te zuinig is gewest zal nu normaal worden of desnoods extra zwaar. Maar dan komen de teleurstel lingen. We kennen dit van onze proef velden. Weliswaar wordt de opbreng t iets hoger, maar we kunnen toch onmo gelijk zeggen, dat het nu goed is. Wat is r.l. het geval? We zeiden reeds dat de grasmat voor het grootste ge deelte uit slechte grassen bestond. En deze grassen nemen het met de bemes ting zo nauw niet. Ze reageren maar heel weinig op een kalk-, fosfaat- of kalïbemesting. De opbrengstmogelijk heid van deze grassen is veel geringer aan van de goede grassen, maar hun eisen liggen dan ook veel lager. Gaat men nu door met de betere bemesting, dan zullen we op de duur een terug gang van de slechte grassen krijgen ten voordele van de goede grassen. Ieder een zal echter begrijpen, dat uit niet zo eenvoudig is. Het is nu eenmaal moei lijk om een plaatsje te veroveren als an deren die plaatsen reeds ingenomen hebben. Daarvoor moet met de ellebo gen gewerkt worden. Bovendien willen we ook hier nog eens op wijzen. We kunnen dergelijks percelen, die heel vaak 'n slechte kalk of fosfaattoestand hebben nu wel kalk of fosfaatmeststoffen gaan geven, maar we krijgen deze voedingsstoffen zo slecht de grond in. Heel vaak blijven ze hangen in de bovenste paar cm. en op deze wijze wordt het resultaat niet be reikt. Iedereen weet ook hoe moeilijk bv. stalmest door sleoht grasland wordt opgenomen. Op grond van voorgaande zijn wij van mening, dat in veel gevallen een meer ingrijpende methode moet worden ge volgd. Het mes moet er in. En dat bete kent in dit geval: De ploeg moet er in! Ik kan me voorstellen, dat heel veel boeren nu een afwijzend gebaar maken. En wij moeten toegeven, dat het in heel veel gevallen zo eenvoudig niet is. Er kunnen allerlei bezwaren zijn. Maar wij zijn van mening, dat het resultaat waard is om eens na te gaan of deze bezwaren nu werkelijk onoverkomelijk zijn. In deze mening zijn we gesterkt door de resultaten van een proef, die wij dit jaar genomen hebben. Van oen perceel slecht grasland op 't bedrijf van C. Stoepker aan de Koger- iveg werden een paar akkers gescheurd. Vóór hot scheuren werden flinke hoe- leelheden kalk- en fosfaatmeststoffen gegeven. In totaal werden drie akkers gescheurd en van deze werd één akker kort daarna weer ingezaaid met een goed grasmengsel. De aanslag was zeer goed en omstreeks 15 Juni was hier een grasmat te zien, die ieders bewonde ring had. Later is dit beeld als gevolg van de droogte veel minder gunstig ge worden, maar we kunnen .toch wel zeg gen, dat het verschil met het naastlig gende deel. dat niet gescheurd werd heel groot is. En wij zijn er van over tuigd, dat dit in de eerstkomende jaren in nog veel grotere mate het geval zal zijn. Deze proel is o.i. voor 100 pek ge slaagd. Nu zal iemand opmerken, dat we hiar wel een zeer bijzondere wijze van gras- landverbetering toegepast hebben. Grasland scheuren en direct daarna weer inzaaien is een vrij ongebruikelij ke manier van werken. Maar het kan in sommige gevallen nodig zijn en blijkens de resultaten van deze proef is het dan ook mogelijk. Een betere manier is o.i. evenwel de volgende. Na het scheuren wordt het perceel enkele jaren als bouwland g'- bruikt. In deze jaren wordt de kalk en fosfaattoestand goed op peil ge bracht en daarna volgt inzaai met een goed grasmengsel. Met deze wijze van werken bereikt men, dat de verbetering van het grasland, die anders een kwes tie van tientallen jaren zou zijn, nu een tijdsduur van hoogstens 3 jaar vraagt Bovendien kan men tijdens het gebruik als bouwland op goede op brengsten rekenen. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1