FRIEDRICH'S AVONTUUR Controleur van de N.A.K. gaf belangrijke adviezen De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe „Onze kinderen snakken naar speelgelegenheid Hoe moet een speeltuin worden ingericht De lezenaar kon naar het midden van de zaal worden gedirigeerd toen de N.A K. Vrijdagavond in Hotel Texel op uit nodiging van de Bedrijfsver voor de Landbouw en de Ver. van Oud-leerlin gen Lagere Landbouwschool een bijeen komst hield om in woord en beeld iets te vertellen over het keuringswerk. Er was op grotere belangstelling gerekend, maar misschien hebben de landbouwers het overdag nog zo druk, dat zij 's av. liever bij honk blijven en vroeg ond.-r de wol kruipen. Na een kort openingswoord van de heer A. Dros Bzn., voorz. van genoem de Bedrijfsver., was het woord aan de heer A. de Wolf, controleur van de N. A.K.. die eerst een terugblik wierp op het verleden: vóór 1903 bestond er nog geen officiële keuring. Men kocht h. t product op de tast, op de kleur, de reuk In 1903 werd de K.I.Z. (Keurings instituut voor zaaizaad en pootgoed) op gericht. In 1929 ving de heer De Wolf zijn werk op Texel aan en wel in dienst \an de Holl. Mij. van Landbouw, die een onderdeel was van het Centraal Comité, dat reeds in 1919 zijn werk was begonnen. In 1932 werd uit dit Comité en de K.I.Z. de N.A.K geboren. Aan vankelijk bestond er op Texel niet veel animo voor en bepaalde het werk van de controleur zich tot een 160 bunder van de heer M. D. Dijt. In 1930 kwamen er enkele belangstellende landbouwers bij. Er werd toen ook graan gekeurd. Eni ge jaren later waren op Texel al vier keurmeesters werkzaam en in 1947 14 graankeurmeesters en 2 aardappel- keurmeesters (voor 1700 ha. graan en 150 ha. aardappelen). Men controleert op raszuiverheid, ziekten, vermenging enz., enz. Spr vertelde hoe het onderzoek in zijn werk gaat, hoe hij het veld intrekt en het pet. „verkeerde" planten wordt berekend. Na de eerste, volgt een twee de scherpere keuring. Spr. merkte op, dat het niet meevalt om in de rogge andere vermengingen te ontdekken, doordat de rogge zo'n lang gewas is. Met het dorsen dreigt men weer fouten te maken: vorig jaar hebben alle boeren eerst de rogge ge dorst en daarna de andere graansoorten, maar dit jaar heeft men er de hand mee gelicht. Men gaat weer gemengd dor sen omdat er geen vraag naar zaai- rogge bestaat. Verder blijken de zakken niet altijd even schoon te zijn, waardoor eveneens vermenging kan ontstaan. De firma's, die zakken leveren, zijn ook ni"t altijd even precies. Zorgt de controleur voor te zijn. Dat kan u oen klasse schelen! D? controleur moet niet in een veld komen, dat nog niet geselecteerd is. Meteen opruimen. Texel heeft al zes gediplom°erde se- 5. Floep! daar ging de mooie vlieger! Maar in elk geval was er nu geen ge vaar meer, dat Pietje wéér weg zoj waaien. Maar o wee, wat was dat? Daar naderde een tunnel! Vo! afgrijzen zag Pietje het donkere hol nac'erkomen; reeds was de voorsite helft van de trein er in.In dikke, verstikkende wolken bleef de rook van de locomotief er m hangen FEUILLETON 31). Jenny boog zich naar hem toe en zei: Maar hondje dan toch, dat is een vergissing! Dat is niets voor mij, dat heeft, je vrouwtje nodig en flink ook! Bui'ton zichzelf van opwinding en in het geheel niet lettend op het kleine hondje, dat ademloos, het zweepje in zijn bek al weer een tijdje achter haar aan draafde, kwam Isabelle bij haar villa aan. Toen ze in de tuin trad, bleef ze even verbaasd staan, want twee heren liepen daar op en neer. Toen ze nauw keuriger keek, herkende ze een van hen het was Charly Dunham, de bezitter van de zagerjj, aan wien ze bij de Mayennes was voorgesteld. Naast Dunham wandel de tamelijk waardig en met afgemeten pas. een grote corpulente man, in een pak. dat helemaal niet bij hem paste. Hij droeg hoge laarzen, een rijbroek en eon farmershoed, daarover heen een leren jas, die hem wat te nauw, maar daaren tegen te lang was. Dunham liep Isabelle tegemoet en nam zijn hoed af. Schuins keek ze naar de heer, die hij had meegebracht en wiens uiterlijk haar maar half beviel. Het vaalbleke gezicht, de wat kwalier g dikke wangen en de onaangenaam dik ke hander. maakten haar duidelijk, dat ze met iemand uit de stad te doen had en wel met een moeilijk thuis te bren- lecteurs. Zij verstaan hun vak goed. Spr. adviseerde de landbouwers de par tijtjes zieke planten niet te lang aan het einde van de akker te laten staan. De luizen tippelen weer weg zodat een pri maire aantasting kan ontstaan. Wan neer de keurmeesters ondanks huu waarschuwing, toch nog dergelijke par tijtjes zieke planten zien staan, plaatsen zij het betreffende gewas moteen al een klasse achteruit! Een goede afscheiding door sloten of greppels is noodzakelijk. Men tele geen twee soorten op één perceel. Bij de particuliere sortering is de boer verplicht de aardappelen netjes te sorteren in 28-35, 35-45 en 45-opwaarts De kapotte knollen eruit nemen, evenais de hardgroene knollen en zo meer. Er moet ook veel zorg worden besteed aan het dichtnaaien van de zakken. Het graan wordt elders gekrurd door een monsterkeuringscommissie, die uit maakt of het product aan de schoon- beidseisen voldoet, naar vermenging speur!, kiemkracht en vochtigheids graad controleert. Na deze uiteenzetting werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen. De heer J. C. Rab zou het economisch meer verantwoord vinden als de land bouwers vroegtijdig door de N.A.K werden voorgelicht inzake de af te ne men kwantums. Maar de heer Band, Hoofdcontroleur, merkte in zijn ant- antwoord op, dat de N.A.K. zit h ni"t met economische aangelegenheden be zighoudt. Ook weet men niet te voren hoeveel zal worden afgekeurd. Helaas is het met de afzet van zaai zaad voor zaaigraan buitengewoon slecht geweest, hetgeen niemand had kunnen voorspellen. Zo ook met de al- zet van pootaardappelen. Overigens worden van andere zijde de gegevens zo vlug mogelijk verstrekt. Medegedeeld werd, dat een selecteur gemiddeld (enkel Bintje) 10-12 ha. op zich kan nemen. In de toekomst beter op gewicht selecteren? Antwoord: Is practisch niet uit te voeren. Hoog vochtgehalte. Opgemerkt werd, dat zowel het vochL gehalte van tarwe als rogge dit jaar op Texel hoger is geweest dan anders. De heer P. Stoepker betoogde, dat de boeren zelf kosten noch moeiten moe ten sparen om een zo goed mogelijk product te krijgen. De heer P. Kikkert zei, dat er veel percelen waren afgekeurd wegens aan wezigheid van wilde haver. De heer De Wolf zei, dat het niet zal meevallen om in het oude Texel te telen: dit jaar is de regeling verscherpt. Als er ook maar één wilde plant in het gewas wordt aan getroffen moet het worden afgekeurd. In Eierland zit nagenoeg geen wilde ha ver, maar in het oude Texel vindt men 6. Voor de mensen binnenin de trein was dat niet erg, die konden de raam pjes sluiten. Maar Pietje, die daar moe derziel alleen bovenop de trein zat, kreeg alle rook uit de eerste hand. Proestend en kuchend zat hij met z'n ogen stijf dicht en z'n vingers in zijn oren. En toen de trein een paar minu ten lat9r weer uit de tunnel kwam, zag Pietje er uit als een neger. gen type. Toch bevielen haar zijn ogen, want ze keken trouwhartig, een beetje weemoedig, doch ook vol verwachting en bovendien had de man iets vastbera dens in zijn optreden, dat haar 't meeft aantrok. Terwijl ze op het huis aanliepen, stel de Dunham zijn begeleider op een ge heimzinnige manier voor. Hij vertelde namelijk, dat het een zekers meneer Brown was, een vriend aan wie de men sen langs de rivier iets te danken had den. Hij liet ook doorschemeren, dat die meneer, die nu links van Isabelle liep, maar die bescheiden zweeg, aan zekere gevaren bloot stond, die hij, Dunham, tot een minimum wilde proberen te be perken. omdat hij zulks voor zijn plicht hield. Isabelle bleef staan en lachte de vreemde toe. Nu opende hij voor het eerst zijn mond. Hij sprak met een die pe. warme stem, die aan de achting uit drukking gaf, welke hij voor deze jonge vrouw koesterde. Met weinig woorden vroeg hij haar ook uit naam van zijn beschermers of zij hem onopvallend on derdak wilde verlenen. Kijk eens aan! riep Isabelle. Ik vind het land langs de Mississippi wer kelijk verrassend. In de vuurtoren, bij de loodsdienst spookt het al en nu gaat het spookspel bij mij thuis ook blijkbaar beginnen. Hoe dat zo, vroeg Brown, die eens de tarwespeculant, Gilbert was geweest, hoe kan het in de vuurtoren spoken? Isabelle keek hemelwaarts en ant- het in de omgeving van Den Burg, Ho ge Berg, Driehuizen, Spang, Ongeren, de Hemmer. Ook werd nog gesproken over de be handeling met Fusarex. (Een chemisch middel voor spruitremming in de kuil van winteraardappelen). Volgens de heer Band. Hoofdcontroleur, kan dit middel wel bij Bintje worden gebruikt, maar nog niet bij alle andero rassen. Na de pauze werd een aardige kltu- renfilm gedraaid. woordds: Eerlijk gezegd spookt het ook niet in de vuurtoren maar slechts in de hersens van de telefoniste. Oharly Dunham keek haar niet be grijpend aan. Maar Gilbert floot door zijn tanden en vroeg of juffrouw d' Ar- gusson (he „kleine heks", die Jenny Hesters bedoelde. Isabel'.e keek verrast op en liet nog eens een onderzoekende blik over Gil bert gaan. Ze merkte op, dat meneer waarschijnlijk veel mensenkennis bezat. Gilbert gaf geen antwoord, doch bekeek de neuzen van zijn laarzen. Dunham schudde zijn hoofd, maar ook hij zei niets. Hij dacht alleen bp zidhzelf, dat dit heerschap, die zich Brown noemde, een eigenaardige man moest zijn, omdat hij pas zo kort bij hem in de buurt woonde en toch in staat bleek te zijn 'n ordeel te vellen over gebeurtenissen, die zich langs de stroom afspeelden en over iedere persoon, die er woonde. Hij beval Gilbert nog eens bij Isabelle aan en nam vervolgens afscheid van hen. Kort daarop hoorden de achtergebleve nen, hoe Dunham aan de andere kant van het huis zijn auto startte. Zo, zei Isabelle tegen Gilbert, u weet dus blijkbaar iets meer van Jenny Hesters, mijnheer Brown? Komt u maar mee naar binnen: ik zal zien wat ik voor u kan laten doen. XIV. Friedricli stond in de wachtkamer bij de uitgeversmaatschappij Gray, Nutson Co. in New York. Het was een grote NATUURFONDS OPGERICHT. Opgericht is een ..Natuurfonds, Natio naal Fonds ter bestrijding van Natuur- ontluistering", dat zich tot taak stelt 't voorkomen en herstellen van schade aan natuur en landschap, in het bijzon der voorzover dit zijn oorzaak vindt in de publieke ontspanning en net help'n opvoeden van het Ned. volk tot waardi ger natuurgenot, mede teneinde de mo gelijkheid tot ontspanning te verrui men. ronde kamer, in het midden een nogal omvangrijke telefooncentrale, waarach ter een reeds oudere secretaresse zat. Een leren sofa stond tegen de muur. Op de sofa zat een heer, met aan de sla pen reeds grijzend haar, te wachten. Zijn knieën had hij opgetrokken en mistroostig nam hij de omgeving op. Naast hem zat een jongere, slordig ge klede heer, die op de punt van een zij ner glanzend gepoetste schoenen 'n hoed balanceerde. Ben jong meisje Stond in een hoek van de kamer aan een tafel tje voor de derde aanwezige heer, die er zeer verveeld uitzag en tegen wien het jonge meisje steeds dezelfde zin scheen !e herhalen en wel: Maar al mijn kennissen zeggen, dat ik het zo aardig l,eb geschreven. Het woordje „zo" zei ze met een lange uithaal en telkens bij het horen van dat woord, ontstelde de mismoedig kijkende heer. Friedrieh liep op de secretaresse af, die hem vragend aankeek. Zou ik de eigenaar of een der d - recteureu van de firma kunnen spre ken? Waarover gaat het? Ik zou graag het adres willen heb ben van de schrijfster van het bo-k „Ruigs de grOte stroom". De secretaresse antwoordde hem, zonder dat ze opkeek van haar werk: Dergelijke informaties geven wij niet. Friedrieh haalde een visitekaartje te voorschijn, legde heit op het boek waar in ze schreef en zei: Dan sta ik er op, TEXEL—DEN HELDER V.V. 11 BOOTDIENST T E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5i20; 7,45; 11,45; 11,50; 17.50 Van Den Heider: 6,30; 10,20; 13,09; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50 Van Den Helder: 10.20; 13,10; 19.00 KAMPEREN. Burgemeester en Wethouders van Texel q maken bekend, dat tot 1 December a. s ie gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvragen voor een exploita tievergunning voor kampeerterrein en/ of schuren voor het seizoen 1950. Formulieren hiertoe zijn ten raadhui- ze verkrijgbaar. Texel. 15 October 1949 Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P REEMSTERBOER. Secretaris. KOSTELOZE VACCINATIE TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat gele genheid wordt gegeven tot kosteloze- inenting en her-inenting tegen pokken voor kinderen in de navolgende plaat sen: Den Hoorn: Woensdag 19 October a.s. te 12 uur in de o.l. school; De Koog: Woensdag 19 October a. s. te 16 uur in de o.l. school; Zuid-Eierland: Donderdag 20 October a.s. te 14 uur in de o.l. school; M.-Eierland: Donderdag 20 October a.s. te 14,30 uur in de o.l. school; De Cocksdorp: Donderdag 20 October a.s. te 15 uur in de o.l. school; Oudeschild: Donderdag 20 October a.s. te 16 uur in de o.l. school; Oosterend: Vrijdag 21 October a.s. te 9,30 uur in de dokterswoning; De Waal: Vrijdag 21 October a.s. te 15,30 uur in de o.l. school; Den Burg: Zaterdag 22 October a. s. te 15 uur in de o.l. school. Ten einde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende kinderen zijn opge nomen te worden medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht dat kinderen voor het bereiken van de leef tijd van een jaar ingeënt, dienen te zijn. Bij deze inenting zal echter ook gele genheid bestaan, om kinderen, hoewel reeds ouder dan één jaar, die tot op ht- den niet werden ingeënt, te laten in enten. Aan de ouders van de kinderen, die bij de vorige gelegenheid ingeënt zijn en nog niet voor de controle zijn ver schenen, wordt aangeraden alsnog met deze kinderen te verschijnen, ten einde hiervoor de vaccinebewijzen in ont vangst te nemen. Texel, 12 October 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, 51. G- D REHORST De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van Joh. Zoetelief te De Cocksdorp om vergunning tot het oprichten van een werkplaats voor machinale houtbewei- kiug op liet. terrein, kadastraal bekend in sectie A, no. 2784., Op Zaterdag 29 October 1949, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schril turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art, 7 der Hinderwet op de bovenbe- paaldc dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen teneinde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Texel, 15 October 1949. Burgem. en Wethouders van Texel, Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. De Secretaris. P. BEEMSTERBOER. dat ik met een uwer heren kan spre ken. Hier is mijn naam. Nadat ze de naam op het kaartje had gelezen, keek ze verbaasd op, aarzelde een ogenblik, nam Friedrieh nog eens nauwkeurig op en antwoordde: Wij, u een ogenblikje plaats nemen? Ik zal u bij onzt diredteur, de heer Higgings, aandienen. In een ommezien was ze terug met 'n blauw geuniformde loopjongen. Die ging Friedrieh voor door een witte gang. H(j opende 'n deur en Friedrieh werd binnengelaten in een gezellig uit ziende werkkamer, waar achter een ou derwets. hoog met boeken en tijdschrif ten hemden schrijfbureau, een kleine, grijze heer zat, met een rood maar goed moedig gezicht. Welke omstandigheden geven mij het genoegen van uw bezoek? vroeg die heer terwijl hij naar een stoel wees. Hij klemde de monocle met gouden rand in zijn rechteroog en nam Friedrieh, ter wijl deze ging zitten, onderzoekend op, Mijnheer Higgings, begon Frie drieh, om kort en zakelijk met u te spre ken: mijn familie mist mijn zuster Ly- dia Mayenne. Gisteren las ik een boek, dit. hier. Hij legde het exemplaar op tafel. Toen ik het uit had, kwam ik tot de overtuiging, dat alleen mijn zus ter dit boek heeft kunnen schrijven. Nu zou ik haar graag willen spreken. Zou u nu zo vriendelijk willen wezen, mij dit mogelijk te maken? (Wordt vervolgd.) door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. .Hier mag je niet voetballen, jongeheer!' Er zijn in ons land nog zeer vele dor pen, waar een speeltuin ontbreekt. Zo ook in Amstelveen, waar de redactie van het Amstelveensch Weekblad schreef: „Onze kinderen snakken naar speel- gelegenheid. Men ont,boude hun deze niet. Ook in andere wijken bczinne men zich eens op deze zaak. Hier ligt een taak, waarmede buurtverenigingen eer kunnen inleggen". Op Texel zijn we niet veel verder, maar wat niet is kan worden! Hoe stol len we ons zo'n speeltuin voor, hoe wordt zij het best ingericht. En meer van dergelijke vragen komen wellicht bij ons op. Dat heeft waarschijnlijk de Ned. Unie van Speeltuin Organisaties, de N.U.S.O. begrepen, want zij zond ons enig re clamemateriaal naar aanleiding van ons artikel over de noodzakelijkheid tot het openen van speeltuinen op ons ei land. en vooral te Den Burg (een sec torplan bleef nog steeds van de verwe zenlijking verwijdend). Ons vveixl daar bij verzocht een en ander in handen te willen stellen van hen, die zich voor de stichting van een spieltuin interesseren. Gezien diens pogingen om te komen tot een buurtspee'l'tuin hebben wij de heer Gerritsma op de hoogle gesteld van de belangstelling, die de N-USO. voor dit onderwerp aan de dag iegt. V» ij hopen, dat we t.z-t. tastbare resultaten mogen zien. Ons weid o.a. toegezonden liet boekje „Spel en Speéltmn" waarin de heer M. Boon, leraar MO- Lichamelijke Oefe ning. Technisch adviseur der N.U.SO., schrijft over „de betekenis van het spei en de inrichting van de speeltuin". In enkele artikelen zullen wij dlir Boon's betoog volgen. Hjj schrijft: „Het is noodzakelijk, dat, wil men een bepaalde zaak dienen, men geheel op de hoogte van de betekenis behoort te zijn en het lijkt mij daarom gewenst de waarde van het spel in de speeltuin eens nader te bekijken. Men moet d'.t duidelijk weten te plaatsen, zonder on der-, doch ook zonder overschatting. Onverschillig, wat de kinderen in dit verband doen, betzij zweven op de schommel, deelnemen aan spel onder leiding, aan feestjes, muziek maken, zingen, zwemmen, 'handenarbeid, etc., alles moet het karakter van spél dragen; het léren komt geiheel op de achter grond. Dat men spelenderwijze verschil lende belangrijke handigheden verwerft, zijn denken en doen verscherpt, doet aan deze uitspraak niets af- Voor het kind moet het zingen in het koor, liet maaien van een aardig kleedje, spél zijn. evenals het vervaardigen van figuren in de zandbak We moeten bet begrip Spel dus zeer ruim zien en het Hikt niet on dienstig hierbij even stil te staan. „Weinig zin". Laat ik beginnen met te vertellen, dat de tüd nog niet zover van ons is, dat men zich in het geheel niet bekommerde omtrent de aard, het doel en liet wezen van de bezigheden der kinderen in hun vrije tijd. Men wist dat het k;nd speel de. maar men dadht er niet hij hieraan enige betekenis te hechten. Spelpn. on verschillig hoe, was eigenlijk tijd ver beuzelen en indien enig ander werk e doen was, werd het kind eenvoudig uit het spel gehaald. Spel was natmirliik heel aardig, de jeugd liep anders maar in de weg, maar overigens had het toch weinig zin- Door de vele grote verande ringen, welke bet maatschappelijk leven de laatste eeuwen heeft ondergaan, was men wel genoodzaakt het doen en laten van de jeugd te bestuderen en opvoe dend oak in deze zin op te treden. Pro blemen dienaangaande werden opgelost, waarbij men steeds tol de conclusi- kwam, dat het spel der kinderen alles aandacht waard was, ja zelfs als itt,s noodzakelijks voor de jonge mens be schouwd moest worden. Waarom gaat het jonge individu, hn - zij mens of dier, vrij gelaten, immer tot spel over? De bekende Duitse paeda- goog Guts-Muths beschouwt het spel voor een groot gedeelte als ontspan ning; een theorie, waaraan ook o.a. La zarus en Ivothnstamim vasthouden. Ook wij spreken gaarne van recreatie door middel van spetl- Wij het spel echter, zo opgevat, van betekenis zijn, dan zal do sfeer, de omgeving, geheel hierbij moe ten aanpassen. Zo zal het bewegingsspel het beste tot zijn recht komen in een na tuurlijke omgeving, bv. bos,, hei. water; iets, waar we bij de inrichting van de speeltuinen wel aan mogen denken. Een geheel andere theorie wordt door de Amerikaan Stanley Hall voorge staan. Hij vergelijkt de ontwikkelings gang, welke wij van natuur- tot cultuur mens hebben doorgemaakt, r.iet de on derscheidene spelen, waartoe de jeugd op verschillende leeftijden zich aange trokken gevoelt. Inderdaad zjjn hier ook wel vele overeenkomsten te /inden. De perioden van vruchtenzoeker, jager, veehouder, -landbouwer, koopman, ko men 'bij menig kind weer tot uiting door het zwerven, het jagertje spelen, hei verzorgen van dieren, het handelen en verzamelen van postzegels, etc. Stanley Haill acht het nodig, dat ai deze vanzelf ontwakende liefhebberijen in de jeugd periode moeten uitwerken, wil het -kind, eenmaal groot zijnde, niet de schadelijke gevolgen er van ondervinden. Vandaar de naam ..reinigingstheorie". Zo zal, in dien de zin tot zwerven niet geheel uitgewerkt, of langs andere banen is afgeleid door middel bv. van geschikte spelen, dit later tot uiting komen in de een of andere vorm. Oefenschool. Weer een ander geluid laat prof. Karl Groos horen. Zijn theorie, ook wel de ,.voorbere;dingstiheorie" geheten, is on getwijfeld de meest logische. Zijn me ning is, dat liet spel van onze kinderen, evenals dat der dieren, als oefenschool voor het latere leven beschouwd moet worden. Inderdaad maakt een kind, ge heel vrijgelaten, instinctief zeer veel be wegingen in de vorm van spe-1, vvaari i men de basis kan vinden voor de hande lingen. nodig om op oudere leeftijd bet voedsel te verkrijgen. Bedoeld wondt in dit verband het leven in de natuurstaat- Klimmen, springen, hardlopen, ravotten, liet knoeien met en in het water, zijn voor de jeugd de meest geliefde bezig heden. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4