Cjroen <2wartsjexels in het harL, Veehouders van Texel r Voor de Wiener Sangerknaben geen vermakelijkheidsbelasting O. scholieren organiseerden interessante paddenstoelententoonstelling Binnenkort een tentoonstelling van bladeren Snuif en wrijf Nieuw Postkantoor uitsluitend T. B. C. vrij vee, met wit certificaat aan te kopen. r -f6* Vandaag begint de kaartverkoop Er zit muziek in de schapenhouderij I De inlandse wol is een onmisbare grondstof De Ned. industrie heeft jaarlijks 15.000.000 kg. wol nodig TERDAG 22 OCTOBER 1949 17,601 13,03; Feosl- 00- EXELSE 63e JAARGANG. No. 6367 COURANT Texel ItgavT v h. Fa Langevcld De Roojr a. s. E^handel - Drukkerij - Bibliotheek 'loite- F" Burg TcxclPostbu5 11 Tel i1 n en/ idhui-1 V e r c h i) n Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Co6p. Boerenleenb, Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar tester a ris. r go- gele- ■elozi- klcen ilaat- r a.s. ober ober ober ober i. s. nen nen nen 'ge- lln fruitmanden, schalen, aardappel tjes, kistjes, boodschappenmandjes nog veel meer transportmiddelen [bben de leerlingen van de Ulo deze >ek hun paddenstoelen naar de schooi In het Schildereinde gebracht om [el te nemen aan de grote iddenstoelentlentoonste'lling, waarvoor jenals vorig jaar het initiatief geno- werd door de heer F. W. R. E. •inkerhöf. „Maar noem mij niet ei- mijn collega's hebben eveneens |regehoipen en eigenlijk gezegd moet jeugd voorop staan, want. wij hebben [eer het toezicht uitgeoefend, de rietli jnen aangegeven". Ja, de jeugd moet een extra pluim bben, want met enthousiasme heeft |j zich van haar taak gekweten. Wel '1. leerlingen, dus practiseli de hele Shool, heeft zich ingespannen 0111 »en groot mogelijke collectie bijeen te rengen. Van eetbare en oneetbare pad- kustoelen. Van fraai gekleurde en min- |er fraai gekleurde. Van grote (zo'n 30 in doorsnee: de zadolzvvam en leldeknop kleine: de menie zwamme- Ja, nu is het weer de paddenstoelen- jd. Nu komen ze als paddenstoelen uil le grond en overal in de bossen kun je |e vinden. Als je niets van deze plan- in afweet, ben je gauw geneigd er een [chop tegen te geven, maar de leerlin- ten van deze school (overigens niet de Jnige school op ons eiland, die de be langstelling van de jeugd voor de pad denstoelen vraagt) kent nu al verschei- lene soorten. Zeker waren op de ten- [oonstelling een honderd soorten aan- vezig. De hele gang en entree van de jchool stonden vol. De heer burgemeester Rehorst en ïchtgenotö gaven eveneens van hun be langstelling. Ook vele ouder3 kwamen sens een kijkje nemen. Zij zagen 0. a. diegenzwammen, met hun donkerrode jtiantel, gegarneerd met witte stipjes, elfenbankjes. denuenmoorders, inki- iwammen, zw avelkopjes, d» echte iooierzwam (de zgn. Canthere', ook wei lanekam geheten, die heel goed eetbaar is) en de valse dooierzwam, eekhoorn tjesbrood, groene koperzwammen, parel ituifzwammen, panterammonieten, ju- lasoren, die groeien uitsluitend op 'lierstruiken, gele knolammonieten, ho- Iningzwammen, parasolzwammen, ame- Ithystzwim, de rose russula's. U ziet het, een grote lijst. Uw verkoudheid van neus, keel of borst Naar wij vernemen zal Jan. 1060 wor pen begonnen met de bouw van een I nieuw postkantoor aan de Parkstraat te I Den Burg Het zal worden gebouwd op Ide plaats, waar het Weeshuis stond. I Zoals bekend zijn beide gebouwen tij- Idens de Russenoorlog verwoest. Het ou- Ide postkantoor was slechts door een I smalle steeg van het gebouw van de I Texelse Courant gescheiden, thans blijft I tussen beide gehouwen een plantsoen I bestaan van ongeveer 17 meter breedte als een uitloper van het Park. De hoofd ingang van het nieuwe postkantoor komt aan de Nieuwstraat te liggen en dus niet meer aan de Parkstraat. Dezer dagen is men begonnen met het I afbreken van het huisje aan de Nieuw - straat, dat bewoond werd door de fami lie Steehweij en tevens is begonnen met liet afgraven van het gazon rond het rosarium in het plantsoen, dat aan de I Parkstraa* grenst. zorgt er voor Dit voorkomt teleurstelling en moelijkheden. /DN. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 22 Oct. op 0111 7,18; on der om 5,30. Maan: 28 Oct. E K., 5 Nor. V.M. Hoog water ter rede an Texel: 22 Oct. 9,25 en 9,46. 23 Oct. 10,07 en 10,27 24 Oct. 10,49 en 11,08. 25 Oct. 11,32 en 11,49. 26 Oct. en 12,18. 27 Oct. 0,35 en 1,04. 28 Oct. 1,24 en 1,56. Aan het strand is het ongeveer één uur eerder hoog water. Volgend jaar houden we weer zo'n tentoonstelling. Dat. is dan de derde, want vorig jaar zjjn we op bescheiden schaal begonnen. Het ligt in de bedoe ling om over enkele weken een bladt- rententoonsteiling te houden", aldus deelde men ons mede. Wij zouden niet graag vanaf deze rose - J «ik bki/iflC jjlcxoAje^ Uleide Champignon eetbaar plaats vertellen, welke paddenstoelen van de genoemde u kunt eten. Eerst zoudt u ze moeten leren onderscheiden, maar de weide champignon kent mpn gauw genoeg. Toch raden wij gastrono men aan het met een ander gerecht .3 proberen dan een paddenstoelenschotel, want wil men paddenstoelen als groen te nuttigen, dan heeft men een groot aantal van die planten nodig, daar ze sterk slinken. Men gebruike ze dus lie ver in een pasteitje. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester houdt a.s. Dinsdag morgen in plaats van Maandagmorgen spreekuur. „HET GELD VAN DE BOER". Woensdag 23 Nov. zal in .,De Oranje boom" een filmavond met causerie wor den gehouden, georganiseerd door de gezamenlijke Texelse Cooperalies, on der de titel „Het geld van de boer". KRIJGT DEN BURG DIT SEIZOEN NOG GEEN IJSBAAN? Niemand hoopt op een lange, strenge winter, maar als het toch gaat vriezen, welnu, dan moet er ook een ijsbaan zijn. Aldus redeneren vele liefhebbers van de ijssport. Een hunner gelooft er niet veel van, dat er werkelijk dit seizoen „al" een ijsbaan zal zijn en hij loopt daarom met plannen rond 0111 op zijn terrein aan de rand van Den Burg een privé-sohaatsenbaantje aan te leggen. Ken beperkt aantal genodigden zal dan eveneens van deze gelegenheid kunnen profiteren. Hoe slaat het toch met de echte ijs baan van Den Burg? Zo vroeg ons een schaatssportenthousiast in hart en nie ren, komt er helemaal geen baan meer? Moeten W'ii werkelijk wachten tot het uitbreidingsplan ten Zuiden van Den Burg is verwezenlijkt? I11 dat plan ligt toch ook een ijsbaan geprojecteerd! Waarom niet reeds nu die baan aange legd? Kan het niet gelijktijdig met de bouw van de nieuwe o.l. schooi aldaar? Steken jullie de koppen eens hij el kaar, praat eens met de betrokken in stanties. Wellicht kan er iets worden bereikt. De Wiener Sanger Knaben concerte ren 1 Nov a.s. op Texel. De telefoon in De Oranjeboom" heeft al vele malen gerateld en het waren maar steeds weer mensen die om kaarten vroegen voor de Wiener Sanger Knaben. En steeds weer werd er medegedeeld kaarten zijn er nog niet, maar houdt de Texelse krant maar in de gaten". Na informatie bleek ons, dat de aan vraag voor kaarten werkelijk overweldi gend bleek te zijn en dat er op het ogen blik nog niemand kan zeggen: ,,Ik hel) een kaart of plaats", want er is niet één toegangsbewijs verkocht of toegezegd Een en ander is voor de heer Breeuwer aanleiding geweest een regeling te treffen, opdat een ieder dezelfde kansen heeft op een goede kaart en plaats. Daar dit optreden niet als vermake lijkheid maar als cultuur moet. worden beschouwd, hebben B en W besloten geen vermakelijkheidsbelasting te hef fen, zodat geen hogere prijs dan f 3,— behoeft te worden berekend. ('TDMNIEUWS. „A'ER WOESTE LEVENS". De beroemde filmster Joan Craw ford ontmoeten wij hier als Louise Ho- wel, die een idylle heeft met David Sut ton (Vail Heifin). Maar David geeft haai de bons. Dpn trouwt zij met een weduw naar, Dean Graham (Raymond Massey), wiens vrouw zij verpleegde. Als zij ver neemt, dat David, van wie zij nog altijd houdt, op het punt staat te huwen met de dochter van haar man, verwond zij Item levensgevaarlijk met een revolver Zij verdwijnt. Zal men haar opsporen? Heeft zij nog toekomst? De film geve 't antwoord. „DE GEWELDENAAR". Het verhaal van een man uit de on derwereld, die al verscheidene veroorde lingen achter de rug heeft en, niet meer door de maatschappij geaccepteerd, we derom op het verkeerde pad raakt Daarbij wordt het leven nog gecompli ceerder doordat zijn vroegere geliefde inmiddels mot een ander getrouwd weer contact met hem zoekt. Om finan ciële redenen was zij gedwongen ge weest met een ander te trouwen. Zij verlaat kaar wettelijke man, maar de tragiek van het leven gunt hun hel grote geluk niet. Neerlands Nieuws. Mechanisatiedag voor de land- en tuinbouw. Koningin Juliana onthult het monument te Putten. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" weer thuis. Wedstrijd vati vliegtuigmodellen op Ypenbnrg. Het Nederlands kampioenschap snelwande len. Leidens ontzet herdacht. Den Oever heeft een nieuwe visafslag. Wereldnieuws. De Russische atoombom. Rolschaat- senw edstrijden in Amerika. Deense gym demonstraties in Engeland. Bokswed strijden 0111 het „Brittannia Shield." Filmbal 111 Londen. Kampioenschap to nijnenvangst in de Stille Zuidzee. Rede voering van maarschalk Tito in Joego slavië. Bovendien wordt de aandacht er na drukkelijk op gevestigd, dat b(j de aan vang va 1 het programma, de deur ge sloten wordt en dicht blijft. De bezoe kers gelieven dus op lijd aanwezig le zijn. BRIDGECLUB ..GROOT SLEM". Dinsdag 18 Oct. werd de 2e competi tiewedstrijd gehouden. De uitslag was: In de A-lijn: 1. K. Mantje-H. Venemu 42 punten; 2. de heer en nnv. Steenhuis 41 pt.; 3. dames De Graaf-Kiljan 39',2 pt.; 4. J. Ran-J Bruin 36Va pt5. de heer en niw. Wilkens 34 pt.; 6 D. e-i W. v.d. Werf 31 pt.; 7. de heer en nnv. Beemsterboer 28 pt. B-lijn: 1. A. Wessels-M. A. Idema 37V2 pt.; 2V2 dt heer en mw. Vlas 36'/2 punt; 2'/'. de heren Schermer-v. Ingen Sche- nau 361/! pt.; 4. de heer en mw J. Bruin 85V« pt.; 5. de heer en mej. Rab 31*/i pt; 6. de heer en mw. Slort 27'/2 pt..; 7. G. ten Cate-Koningsve'ld 24IA pt.; 8. van Zanten-Hopman 22V2 pt, De eerstvolgende kaartavond is op 1 Nov., een zgn. vrije avond, en op 15 Nov. weei een competitie-avond. Nieu we leden zijn nog steeds welkom. BEGRAFENISFONDS P. J BOUMA. Evenals „Unites" te Den Hiorn heeft Begrafenisfonds P. .T- Bouina, te Oos- sterend een zeer belangrijk punt op zijn agenda voor de algem. ledenvergadering geplaatst en we] een voorstel van tiet bestuur tot overdracht aan een Levens verzekeringsver Deze vergadering vindt plaats op Vrijdag 28 October a. s in Hotel ,,Iiet Wapen van Amsterdam". TEXELDEN HELDER V.V. BOOTÜIENST TE.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 11,50: 17.60 Van Den Helder: 6,30: 10,20; 13,03; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. eikende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50 Van Den Helder; 10,20; 13,10; 19,00 UIT DE TEXELAAR ALAN VOOR VIJFTIG JAAR. October 1899. .,Naar wij vernemen heeft de inventaris der vissloep „An dree", Maandag jl- te Oudeschild ver kocht, 1285,26 opgebracht, terwijl hri wrak, zittende op het strand achter Den Hoorn, voör f 40 werd verkocht". 13 October werd uit Den Hoorn be richt: „Niettegenstaande het gunstige weer heefl men het werk op de An dree" moeten staken. Nadat men de mast en nog wat ijzerwerk er at had ge haald is men maar geëindigd, omdat bet schip gaandeweg dieper in het zand ge raakt". (De „Andree" was een vissloep ui* België, die op 22 Sept. 1899 tijdens he vige regenbuien achter Den Hoorn was gestrand De opvarenden bereikten met eigen sleep de wal. Red-) Hij heell zijn v/agen volgeladen! Des kundigen zouden zeggen met grove cross-bred-wol met goede kameigen- schappen"Dit plaatje werd vorige week genomen voor de schuur van de heer B. Bakk& aan de Kogerweg, te genover Sarrasani, waar de Texelse wolveehouders hun product hebben geleverd. In totaal ruim 15,000 vliezen. Het was op de landbouwtentoonstel ling te Eindhoven dat we door een land bouwkundige uit Brabant twijfel hoor den uitspreken over de toskomst vat. onze schapenhouderij. Of dezo ook on der na-oorlogse omstandigliden renda bel zou blijven? Dit gaf ons aanleiding op informatie uit te gaan. Daartoe be stond te meer aanleiding, toen kort daarna bekend werd dat de regering '11 contract had afgesloten met Engeland over de levering van geslachte schapen en lammeren, dat volgde op gedurende 1949 herhaaldelijk exporteren van fok- 011 slachtschapen naar diverse landen Waardoor een buitenstaander wel de in druk moest krijgen, dat er in de scha penfokkerij thans juist wél muziek zit. Dit laatste nu werd ons van welinge lichte zijde bevestigd. Wanneer de be langstelling thans vooral gaat naar on ze uitvoei van grotere landbouwhuis dieren (paarden en runderen) en ook kippen en varkens door de toenemende export van eieren en bacon steeds meer in liet middelpunt der landbouwbelang stelling komen te staan, is er absoluut geen reden het schaap een Assche- poetstersrol toe te schrijven. De scha penfokkerij is momenteel ongetwijfeld lonend. Er bestaat bovendien alle reden aan het schaap als leverancier van mejt en als weideverbeteraar een waarde toe te kennen iboven de thans zeer reële verdiensten uit wol en vlees. De wol. We hebben zeer onlangs uiteengezet, dat de positie van de wol me. meer zo vast is als in de laatste jaren, maar dal er, naar het oordeel van deskundigen, ook geen reden is om aan de toekomst van dit onmisbare en nog altijd veel ge vraagde artikel te gaan twijfelen. De Ned. productie bedraagt omstreeks 1,160,666 kg. Het Texelse schaap levert vrij grove cross-hrcd-wol met goede kamelgonschappen. Export wordt niet toegestaan, daar de inlandse wol se dert de oorlog beschouwd wordt als een onmisbare grondstof. Waar de Ned. in dustrie thans jaarlijks pint. 15 miilioen kg. wol nodig heeft, is een grote invoer nodig en speelt, de eigen productie, die maar goed 7 pet. van de behoefte dekt, thans e ui ondergeschikte rol. Daarbij komt, dat Ned. wol enkel bruikbaar is in kammerjjen en ook minder in Til burg in de strijkgarenindustrie, uitge zonderd voor dekens. Het levert echter geen moeilijkheden de eigen wolpro ductie kwijt, te taken, waarbij de scha- penhouder-leverancier natuurlijk be lang heeft 'hij een lonende prijs. De af zet is geheel in handen van de Ned Wolfederatie, die het alleenhandels-: reeht bezit van inlandse wol. Aanvanke lijk door leveringsplicht, thans omdat de regering overtuigd is, dat de wolpro ducent het best „beschermd'' wordt te gen een machtige industrie door als één geheel op de markt te komen. Deze be scherming is overigens ook noodzake lijk, daar uitwijkmogelijkheid in export practisch onmogelijk is, doch ook o\j vrije export verdient dit systeem wei- licht aanbeveling, doordat de opname capaciteit voor do Ned industrie be trekkelijk klein is, ondanks de belang rijke hoeveelheid wol, die verwerkt wordt, door de vérgaande differentiatie in vervaardigde artikelen en daarmee gepaard gaande verscheidenheid in ge vraagde wolsoorten. P>ü gecentraliseer de verkoop nu wordt het geweldige prijsbederf, dat de boven de markt han gende wol teweegbrengt, voorkomen De handel heeft in 1946 bij de rege- ringsinname moeten tonen, wie in staat, was de kwaliteit van de wol te beoordelen. Dit bleken slechts „25" in voldoende mate te kunnen. Deze zij'i tijdens de oorlog ingeschakeld en wer ken nu op vrijwillige basis mat de Wo - fed. samen. Voorts is de zekerheid, dat reëel betaald wordt op basis kwalite't een voortdurende prikkel tot verbete ring in de fokkerij. Het vlees. Intussen is niet de wol de belang rijkste factor in de schapenfokkerij. Schapenhouderij is in het algemeen g - baseerd op wereldverhoudingen en daarbij komt de opbrengst v.>or 86 pet. uit het vlees (gerekend op de waarde van 1.5 lam en voor 26 pet uit de woi; waarbij dan verwaarloosd wordt de waarde van de mest en van het schaap als weideverbeteraar. De waarde van 't schapenvlees ligt. voor een belangrijk deel in dt- export, althans wil men in normale lijden goede prijzen maken. De Nederlander de Zuidelijke provincies die zich voor hun keuken naar België richten, buiten beschouwing gelaten is geen liefhebher' van schapenvlees, al leerde men het in de steden ou reis tij dens de ooriog wel meer waarderen. In Frankrijk, België en Engeland is lams vlees van zuiglammeren een luxe-arti kel. maar ook vlees van eenjarige scha-* pen wordt ginds zeer gewaardeerd. Een nieuwe klant. De vroegere export naar bepaalde lan den werd weer hervat, doch er kwam een nieuwe klant: Zwitserland. In de grote hotels bleek men het Nederlandse schapenvlees zeer te waarderen, zodat het vooruitzicht bestaat, dat Zwitser land een vaste afnemer zal worden. Ook België nam al wat. Over Engeland ge ven we nog nadere bijzonderheden, om dat deze export wel zeer belangrijk be looft te worden. Het ramsvlees en het vlees van oude dieren is in hoofdzaak het vlees voor de binnenlandse markt. Dit nu drukt de gemiddelds kwaliteit van het hier te lande geconsumeerde schapenvlees. Br wordt overigens in ons land te weinig schapenvlees gegeten, ondanks de kwaliteitsverbetering der laatste 25 jaren. De vraag is of de lust zal toenemen, wanneer men het beste bestemt i oor export. Maar veel is daar aan niet te doen, tenzij men in het een of ander land behoorlijke prijien wil be telen voor de 2e kwaliteit, terwijl men ze in eigen land, zolang de vteesdistri- butie bestaat, altijd kwjjt kan (Slot volgt.) Als de wol is gewogen wordt ze in grote balen geperst en vervolgens naar het vaste land vervoerd, naar de la- brieken, die er dekens van maken. En nog veel meer. Hierboven een zwaar beladen vrachtauto met de wol van een tlinke kudde schapen. U GAAT TOCH OOK? Vrijdag 28 October a.s- naar de opvoering van „De Vreemdeling" ten tonele gebracht door ,,Het Masker"? De plaatsverkoop en -bespre king vinden plaats In De Oran jeboom" op Zondag 23 October a.s. Donateurs van 11 tol 12 uur. Uonateurskaarten mede, nemer- Nict-donateurs van 12 tot 13 uur, entréc fl,50, bel. inbegrepen. Plaatsbespreken a f 0,10. (In'geiz. Mededeling). STEEDS WEER HET TAAL PROBLEEM. In „Philips Koerier", wekelijkse uit gave van de Philips Fabrieken te Eind hoven, verscheen een artikel over de 32ste internationale arbeidseonferentie. die onlangs te Genève werd gehouden. De heer G. F. Evelein van de Philips fabrieken, behorende tot de Ned. dele gatie, memoreerde in dit artikel de goede samenwerking der verschillende groepen in dit congres en merkt dan verder cp: „Moeilijkheden leverden al leen het taalverschil op. We! beschikt de grote conferentie over een pracht van een „vertaalinstallatie" en kon men, desgewenst, via een koptelefoon de ge houden redevoeringen eveneens in het Engels. Frans en Spaans beluisteren, maar niettemin kwam er dikwijls ver warring door het foutief vertalen en be paalde begrippen, zoals „stukwerkstel sel", werken in tijdwerk", woorden di» de Fransen anders interpreteerden dan bv. de Engelsen en Chinezen". Zou ook hier het Esperanto niet DE uitkomst geven?

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1