bischoff i H. van der Veen Pracht Mandenwerk Coöp. Aankoop Vereniging „Texel" Cl „Zoin Offer" Lezing Dr. Grashuis over veevoeding afwezig tot 1 November Permanent Voor een gouden pen Boekhandel Parkstraat Ontvangen Alex Koning wollen bruine damesmantel UNITAS Buitengewone alg vergadering Adverteert in dit blad Popeline en Egyptische Katoenen Regenjassen De ideale Regenkleding Wij hebben een beperkte voorraad 139,90 157,50 f65,00 DEN HELDER H. H Veehouders gedroogde Pulp leveren. Emigratie Australië. „Volendam" d.d 16 Dec. a.s. Passage-bureau VELTHUYS J BAL NA STUDEER OOK BIJ MERCURIUS Handelsschool Mercurius, Postbus I, Arnhem Op uitnodiging van de gezamenlijke Texelse Coöperaties hield de heer Dr- Grashuis Wloensdagavond in Hotel „Texel" een causerie over de veevoede- ring. De avond werd geopend door de heer G. H. Roeper, die zich verheugde, over de grote belangstelling. „Het instellen van een distri'butierege- ling van het veevoeder voor het komen de jaar beschouwen wij als ten teken aan de muur. Let op uw zaak! Ook voor Dr. Grashuis, die al jarenlang strijdt voor de Ci.O-controte op de mengvoeders, is het feit, dat de distri butieregeling tot. stand gekomen is, een bittere teleurstelling en daarom heeft hij zich genoodzaakt gezien zich uit ie betreffende commissie terug te trekken", Aldus de heer Roeper, die daarop het woord aan Dr. Grashuis gaf. Dr. Grashuis ving aan met de vraag hoe te beginnen als men vee met een hoge productie wil fokken. Moet men dan eerst koeien met een hoge produc tie aankopen of eerst het bedrijf ge schikt maken voor die hoge productie? De meeste boeren beginnen met de aan koop van hoogst productieve dieren- De uitkomsten vallen dan echter legen en men indent dan, dat men ongelukkig is geweest. Van ongelukkig zijn is echter geen sprake, maar van gebrek aan ken nis. Dieren met een hogere produotie stellen ook hogere eisen dan dieren met een lagere productie. Vijftig jaar geleden produceerden da kippen door elkaar zo'n 50 eieren per jaar. Thans komt men tot 160-170, zelfs tot ver over de 200 en er zijn ook wel stammen van 250, 270-280. Dat bereikt men niet door meer voeder te geven, maar door juistere voeding. Zo is het eender met de koeien. Als wij in een of andere richting selecteren dan verand j- ren de eigenschappen van de dieren en dan veranderen ook de eisen, die aan ie groeistoffen worden gesteld. Bij koeien moet op drie dingen griet worden- Erfelijkheidseig mschapp. n, voeding en ziektebestrijding. Als men enkel doet aan selecteren en ziektebe strijding en voedingsproblemen over 't hoofd ziet komt, de zaak scheef te staan. Dit is bij alle diersoorten het geval, ovenais hij de planten: als wij bij de landbouwgewassen nieuwe rassen krij gen, wordt de vraag naar het voedings milieu weer anders. Wij moeten de voeding niet beschouwen als 'n dode wetensohap, geen sommetje van eiwit- en zetmeelwaarden; een deel van de voeding is ons bekend, een an der deel (nog) niet. Daarom moeten wij afgaan op de practijk. Goede- voeding wordt opgebouwd uit wetenschap en practijk oftewel ervaring. De voeding wisselt- Nooit zal er een.tijd komen, dat ze op een bepaald niveau zal blijven staan. Bij de koeien bv. is de hoogs, e productie nog lang niet bereikt- Wij hebben wel geiten gehad, die 2000 liter per jaar produceerden met -I pot. vet. Een geit heeft 50 kg levend gewicht, 'r, koe is 10-J2 maal zo zwaar en moet dus ook evenredig maal zoveel produceren kunnen, ja zelfs meer, want naarmate de omvang van de producent toeneemt wordt de opbrengst gunstiger. De moeilijkheid zit hierin, dat wij de voeding niet helemaal in de hand hebben. Een groot deel van de ruws voeding komt van het eigen bedrijf. Daardoor kan men de productie niet zo snel omhoog brengen. Met kippen heb ben we enkel te maken met mengvoe ders- Die verbeter en ieder jaar nog, doordat w'ij die voeding beter in de hand hebben- Maar de bodem verandert telkens, de samenstelling wordt steeds anders en daardoor ook de samenstel ling van de voeding. Daarom moeten wij telkens nieu we combinaties maken, wij moeten ons blijven aanpassen. T>aanii|t b.ijkt. dan. dat de voeding een levende wetenschap is. Wat ruw voeder betreft: voor het rund komt dit voor meer dan 75 pet van de weide. De toestand van da weide is dus van de grootste, betekenis. Men In gaat helaas vaak de grole fout al h jt gras van een bepaald eiwitgehalte oo een en dezelfde lijn te stelln. Wij ken nen echter nog lang niet alio, bijbeho rende stoffen. Wij kennen al de eiwit ten, de vetten, de Vitaminen, dc minera len, de hormonen en nu hebben wij weer de groei- en remstoffeu ontdekt. Straks komen er nog wel weer andere stoffen, waar wij op het ogenblik niets van weten. De praetische ervaring leert, dat hoe gevarieerder de rantsoenen zijn, hoe beter de resultaten worden. Hoe ge varieerder rantsoen hoe meer zeker heid ook, dat alle genoemde stoffen in derdaad in het rantsoen voorkomen, dc bekenden zowel als de onbekenden. Dat is heel eenvoudig te constateren bij kip pen- Als we ze enkel mais geven, wor den ze te vet en sterven ze vroegtijdig. Geven we ze enkel tarwe dan krijgen wij ontzettend veel gevallen van blau we kammen ziekte. Toen ir. 1946 bv- veel tarwe werd ingevoerd en er overal veel tarwe in het gemengde graan werd opgenomen, ontstond veel blauwe kam men ziekte. Ook in Amerika heeft men in bepaalde distrieten gemerkt, dat tar we giftig kan zijn, vooral als ze pas geoogst, is. Men brengt dit ook in ver hand met de omgeving van de bodem. Geeft, men enkel haver, dan krijgt men aanvankelijk weliswaar hogere eierop- brengst, maar de kippen houden h-*! niet vol. Geeft men ze enkel gerst, dan houden ze het wel vol, maar dan komen er weer te weinig eieren. Aan iedere soort zit een voordeel, maar evenzo eer bezwaar. Door combinatie kan men de verschillende voordelen uitbuiten. Het gemengde graan besta dus op zijn minst uit adelen maarlbeter nogui! 5-6del -i: Variatie is dus nodig. Zo ook in de weide: met 1 gras- of 1 klaversoort ver krijgt men geen goede voeding voor de koeien- Daarom mag de kunstweide ntet eenzijdig worden gemaakt. Grassen en klavers hehben nu eenmaal giftige ei genschappen en ziekten zijn hij eenzij dige voeding dan het gevolg. Een dui delijk voorbeeld gaf in Australië do teelt van een zgn. onderaardse soort klaver: de bloemsteeltjes buigen zich naar de grond en vormen in de grond knolletjes, die graag door de schapen worden gegeten. Toen de teelt van dit gewas 80 pet, van liet. klaverbestand uit maakte. waren de dieren moeilijk drachtig te krijgen en ook bij de ge boorte ontstonden moeilij-khedtn. Dat kwam, doordat, door eenzijdige voeding het hormonenevenwioht 1 ersohoven werd- Dit gaf op zijn beurt weer een af wijking in de voortplanting Men moest toen weer terug tot 20 pet. Men meende dat een en ander veroorzaakt werd door kruiden in. de weide, maar d'e kruiden hehben wel degelijk een gunstige in vloed! Toen bv- in Engeland de kruiden opraakten kon men de schapen niet meer vet krijgen en toen ie kruiden weer werden ingezaaid begonnen de schapen weer beter te groeien. Ook liter te lande zijn voorbeelden voorhanden: als men in de N.O. polder veel klaver in de kunstweide brengt, ontstaan daar ziekten en als men de dieren weer voldoende karwij geef;, worden ze weer aanmerkelijk beter. In Indië groeit een mimosa soort Die be schouwde men als een lastig tets, maar onderzoek wees uit, dat dat kruid rijk aan mineralen en eiwit en allerlei on bekende stoffen was. De dierpri hebben die kruiden nodig, want als de kunst- weide „goed gelukt" is, dan gaan ze de. graskanten met graagte afeten. Verschillende boeren gaan ar al uit zichzelf toe over de koeien meer geva rieerd te voederen. Een halve dag in de kunstweide en een halve 'lag in een goede, oude weide. Gevolg: netere re sultaten. Men heeft nog nooit kunnen aanto nen, dat men met de aanwending van 1 gras- of 1 klaversooit tevreden is, ik kan daarentegen wel tientallen geval len noemen, waarbij men niet tevreden is. Door onevenwichtige voeding gaat re bevruchting ook sterk achteruit, Als de bodem onevenwichtig is van samenstel ling, worden de planten, resp. de voe ding het ook, en het gevolg Is, daf de dieren zelf eveneens dat kenmerk gaan vertonen. Voor het verband tussen voe ding en bevruchting is moeilijk een ver klaring te vinden, doordat de tussenlig gende schakels nog niet voldoende zijn onderzocht- Wij moeiten voor een groot deel nog afgaan op de practijk en de ervaring en die practijk wijst dan uit, dat waar de weide eenzijdig van samen- Stelling is, te kort geproduceerd wordt en veel ziekte voorkomt. Hoe moet een goede weide er uitzien? (Wordt vervolgd.) EEN HALVE EEUW TALENS. Deze maand was het precies een hal ve eeuw geleden, dat Talens Zn. N.V- Apeldoorn inkten, gluten, inktlinten, carbonpapier, stencils, enz. werd op gericht. Sindsdien is Talens tot een enorm bedrijf uitgegroeid en wij kunnen ons niet voorstellen, dat er ook maar één lezer is, die geen pot Talens inkt in zijn huiskamer of op zijn bureau heeft staan- En dat geldt ook voor de andere producten, want Talens levert prima waar en wie aldus zijn cliëntèle bedient boekt nu eenmaal ontegenzeggelijk suc ces. Gaarne voegen wij ook nog van deze plaats onze beste wensen hij de vele, die de jubilerende onderneming ter ge legenheid van het gouden feest hebben beréikt. CHAUFFEURSDIPLOMA BEHAALD. De heer S- de Waal. werkzaam bij dc Ooop. Zuivelfabriek ,,De Eendracht", behaalde Dinsdag jl. te Alkmaar het Ohauffeursdiploma B (zilver). Dit exa men ging uit van de Algemene Verla ders en Eigen Vervoerders Organisatie (EVO). De examens worden afgenomen onder toezicht van de „Contaclcommij- sie Chauffeurs-vakbekwaamheid" (CCVi die nauw samenwerkt o.a. met de K.N. A.C- VERKOOP VAN INBOEDELS. Donderdagmiddag had in een schuur van dhr Jb. Geus aan het Schildereinde ten overstaan van Notanis Mulder een publieke verkoop plaats van een grote partij inboedelgoederen. De prijzen wa ren dikwijls scherp concurrerend en dit maakte de animo natuurlijk groot. De veilingmeester, de heer Nanning Kik kert, zorgde zoals steeds voor de vrolij ke noot- ,Er ging van alles door zijn handen, van opgezette vogels, w.o. een (kippig?) haantje tot waterdichte bedde- kruiken toe. Ook waren er h-U aardige kleimneubelen bij en lekker-zittende stoeltjes, waarop met enthousiasme ge boden word- Er bestond veel belang stelling zowel van de zijde van het ster ke als van het zwakke geslacht en zeer zeker heeft de man. die mot een arm vol leuke, kleurige kleedjes huiswaar s trok, zijn vrouw eens bjjzondor willen verrassen. MOTORONGELUK. Motorrijden is toch ook nog een kunst vooral in donker. Dat ondervond dhr B. Vlaming Pzn., uit Oosterend, die op een avond zo'n lelijke va! maakte op de weg nabij Oudesehild, dat hü zijn sleutelbeen brak en zijn arm uit de kom schoot- Hij zal dus enige tijd gedwon gen zijn, vacantie te houden En daarna maar weer met frisse moed op de mo tor gestapt. DOOR SLECHT WEER OVERVALLEN. Een met hout geladen kustvaarder van minstens 400 ton is eergisteren via Terschelling binnendoor gevaren naar Den Helder, waar lijj bleef liggen in af wachting van gunstiger weer. Het schip komt vermoedelijk van een der Scandi navische havens en zal op weg zijn naar de Zaanstreek- VIER STROPERS IN DE VAL. Dinsdagavond zijn vier jeugdige stropers in de Westermiént in de val gelopen. De jongelieden pasten een zeer eenvoudige tactiek toe: zij fietsten door de lanen en als er een konijn in het vizier kwam. sprongen zji van de kar retjes en richtten felle lantaarns m de verblinde dieren- Op die manit-r hadden zfl op deze strooptocht vier langoren te grazen genomen, maar toen zij met de buit wilden wegrijden lienen zij d" jachtopziener in de armen, die proces verbaal opmaakte. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 October 1949. N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 u. Ds. v. Rejjendam, in Eben Haëzer Gezinsdienst. Coll. Ned. Herv. Gezinszorg Texel- Oosterend 10 uur Ds. Küjnsma Den Hoorn 10 u. Ds. J- W. Scpmeijer, Vloot-predïkant Den Helder. De Koog 10 u. Ds- Janse, Bed. H. Doop De Waal 19,30 uur Ds. Janse De Cocksdorp 10 u. Ds- Soesan GEREF. KERK. Parkstraat 36: Den Burg 10 en 3 uur Ds. Swen, van Den Helder. Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf GEREF. KERK H.V. Oosterend 10 uur Leesdienst GEREF KERK (onderh. art. 31 K.O.) Oosterend 2,30 en 7,30 Ds. G Boersema uit Katwijk in de D. G. kerk DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend 10 uur Ds- van Veen (in ver hand met de Zondagsschool) Den Burg 19,30 uur Ds. van Veen ZONDAGSDIENST DEN BURG Dr. Schalkwijk BURGERLIJKE STAND VAN TEXF.l van 14 tot en met 20 October 1949 Geboren: Willem J. M- J. zv Willem J. Spronk en Geert-ruida J. Hoek. Wil- hehnina G. A. dv C-ornelis Leijen en Catharina M. van der Kolk. Jacob z v Dirk Trap en Wiilemina M. Druif- Hen- drika M. dv Hendricus F. II. Boeijen en Trijntje van Leeuwen. Jack zv Oep K. Schilling en Aikina J. IJzer. Ondertrouwd: Aris Trap en Pietje Bremer. Getrouwd: Cornelis Westdorp en ITenderiea M- J. Steehweij. Overleden: Jan Barhorst, 81 j-, wedn. van Barbara Halsema. Gevonden: 1 ceintuur, 2 bruine por- temonnaies. S. V. Texel. Zondag beginnen de voorronden der K N'VB-beker wedstrijd en. Texel 1 ont vangt Bergen. Deze ploeg verloor hier met 4-0, maar sindsdien moet dit elftal wel behoorlijk gewijzigd zijn, daar er geen enkele wedstrijd meer verloren werd. Texel 1 moet nu niet meer in de fout onderschatten" vervallen. Er moet goed gespeeld worden om de volgende ronde ;e bereiken, gelijk spel on eigen terrein :s niet genoeg. Het is eigenlijk te mal dal onze spe lers er zo nu en dan aan herinnerd moe ten worden om het beste te geven wat mogelijk is- Franjes en capriolen leiden tot. niets, maar nuttig is, snel open en zonder tijdverlies. Maak er tevens een voorbereiding van voor de eerstvolgen de comp. wedstrijd Waterv.-Texel 1. Texel 2 gaat naar Bergen 2 en is aan haar eer verplicht de punten mee naar huis te nemen. Texel 3 gaat in de morgenuren op be zoek bij HRC 6 en zal hier haar reputa tie dienen op te houden, maar HRC 6 zal dit wel niet zo gemakkelijk slikken. Adsp. A gaat naar Kaagvogels A. Ook al vroeg op pad, maar er moet ge wonnen worden. Vanmiddag spelen Texel A-Tex- Boys A Dat wordt oppassen, jongens; en S- V.C. A—Texel O. In het Bali-Biliton tournooi in Bata via, waaraan door 120 elflallen werd deelgenomen, werd 3-12 RL, het elftal waarin Harry du Porto meespeelde, kampioen. Een praohtslot voor zijn ver blijf in de tropen. Hij is nu op de thuis reis met de Waterman"- Tcx. Boys. Ons le elftal heeft een zware opgaaf in zijn uitwedstrijd tegen Hol!- T. Laten wij nu vooral met hot. hoofd gaan voet ballen, jongens en van het. begin af aan er op zitten. Vertrek 11,15 uur van de Groeneplaats. Het 2e en 3e is vrij. Adsp. A spelen Zaterdagmiddag om 4 uur tegen Texel B op het Texclveld. Dit is een lastige opgaaf, dus aanpakken is noodzakelijk. Adsp. B gaat bij ZAP U op beeoelc- Traoht op de ingeslagen weg voort -te gaan jongens. Ook jullie ver trekken met de boot- van 11,45, dus om 11.16 uur op de Groeneplaats- „Koning Voethal". Zoals jullie reeds hehben kunnen lezen wordt do film „Ko ning Voetbal" Donderdag 3 Nov. a.s. 'n „Casino" gedraaid. Een sportman mag deze film zeker niet verzuimen. Houdt daarom deze avond 1 rij. H-S, S.V.C De Cocksdorp Het le en de adsp- spelen resp. tegen Rangers 1 en Texel C- Vanmiddag om 4 uur spelen de adsp. thuis tegen Texel C. Op tijd aanwezig. Het le gaat uit om op het Ankerpark Rangers 1 te bekampen, aanvang 2,30 uur- Na de sof van Zon dag jl. moet nu gewonnen worden. Vei- trek van De Oooksdorp 11 uur. Tot van avond 8 uur. O.V.V.-nleuws. Hedenmiddag om 4 uur OVV A-ZDH A- Morgen gaat het le naar De Koog; we gaan per bus. Vertrek van Ooster end 1.30 li., aanvang 2,30 u. Het Hand balelftal speelt een wedstrijd tegen G. D.S. op het Boysveld, aanvang 4 uur- Donderdag 3 Nov- draait in liet „Ca sino" de film „Koning Voetbal". Ivaai- ten zijn verkrijgbaar bij C. Daalder. VLEES VAN DE BON? Zeer waarschijnlijk gaat liet vlees over een, twee weken van de bon. ANDERHALF UUR GEEN STROOM. Het „vijf minuten voor de jongelui" moeten wij thans veranderen in „ander half uur voor de dagdieven", want- de TE-M moet wegens uitvoering van werk zaamheden in haar Centrale de stroom- levering anderhalf uur onderbreken en wel Maandagmiddag 24 Oct. a.s- van 2 tot 3,30 uur. Het lijkt ons een gunstig' gekozen lijd, want de huisvrouwen zui len dan wel zo zoetjes aan k har geko men zijn met het slofzuigerswnrk en het afwaswatar kan tegen die tijd ook wei aan de kook zijn. COOP. WERKTUIGEN VERENIGING. Dinsdag 25 Oei- houdt de Coop. Werk- tuigenver. „Texel" haar alg. ledenver gadering in Hotel Texel. Blijkens adv. komen er belangrijke punten aan de or de, zodat de aanwezigheid van alle le den op hoge prijs wordt gestc'.d. INGEKOMEN PERSONEN. Jacob Martens en gez. v. Wieringen, Akkerweg K 1 n. Weverstraat 65. Dirk Lemstra v. Haarlem, Schouwtjeslaan 41 rd- n. Parkstraat 38- Alber; Bent-hem, v. IToogeveen, v. Echtstr. S 11 Hogers® 16. Mathilde C. Bakkers v- R'dam, Van Speijkstr. 98b n- K 40. Aaitje Jonkt-r- man v. Den Helder, Gasstr. 56 n. Dc Cocksdorp 55. TEXELAARTJES C'ontam t O.bO Onder -dres te bevr iniel eerdei dan 11 uur in hoekh.) o! aider nr fU.10 meer Deurwaarder Prins houdt Maandags van 11- 2 zitting in Hotel Texel, (verkopingen, rechtza ken. incasso). Petroleum wordt be zorgd over geheel Texel door C. Ellen, Den Burg, Nieuwsti. 7, Tei 226. Te k. gevr. kippen en hanen A. Plaatsman, Kogerweg 63 Tel. 139 - Te k. brandhout. C. M. Bakker, Spijk Te k. gevr. 10 kn. dun gesponnen schapen wol. J. Zwan, De Koog, Tel. 47 Te k. 1 meisjesmantel lft. 16 j. en een paar z g.a.n. bruine jongensschoenen m. 38 Singel 286, Oudesehild Te k. een z.ga.n. dubb. electt. kookplaat. Warmoesstr. 42 Verl een ceintuur van een regenmantel, gaande van de Westen naar de Dennen Gaarne terug. C. J. Veeger, Westermient, Tel. 187 Te k. gevr. een paar voetbat schoenen voor jongen van 13 jaar. C. Schuijl, Westergeest B.z.a. meisje'voor 4 och tenden per week. N. Kok, Kogerstr. 11, Den Burg Opgevangen blauwe postduif Ring no Holland 48 664214. Zijm, Hollewalsweg 16 Ter overname z.g a n wollen grijze meisjesmantel. Wilhel- minalaan 45 Ie k 3 paar kinderschoenen, 1 p. laarsjes m. 27 en 30 i.g.st. Schilder- einde 48 Dinsdag, 25 October a s hopen C. Dros Bzn e.n M. Dros-Roeper hun 35-jarige echtvereni ging te vieren. Dat zij nog vele jaren in geluk met elkander verenigd mogen zijn, is de wens van Het Personeel Mede namens wederzijdse Familie zeggen wij U har telijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. HESSEL VAN DIJK EMMY C. VAN DIJK- Boekel Oudesehild 139, Texel, October 1949. Voor de hulp en de vele bewijzen van medeleven ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden en de teraardebestelling van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM BRAAK betuigen wij onze welge meende dank. Uit aller naam P BRAAK-Dalenberg De Koog, Texel, 20 October 1949. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden,zeggen wij, mede namens weder zijdse Ouders, hartelijk dank C. Westdorp H. Westdorp-Stechwey Den Burg, Oct. 1949 CHIRURG Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER. Telef. 37 in Uw vulpen naar Alle v ulpenreparaties wor den ib onze zaak aange nomen. Wasmanden v. 1 en 2 pers Fietsmanden. Bakkersman- den. Kruideniersmanden, Slagersmanden, Hengsel- mandjes, Etermanden, Hondenmanden, Hooi- manden, Aardappelmanden in 3 maten. Tegen verlaagde prijzen. ZADELMAKERil Weverstraat 93, Den Burg TE KOOP: maat 46 Adres te bevr. bur. v.d. blad Onderlinge Vereniging tot Uitkering bij overlijden DEN HOORN op 26 October 's avonds 8 uur in het Loodsmans welvaren Voorstel: Overdracht aan een Levensverzekerings maatschappij. Aller opkomst gewenst Het Bestuur. Bij voldoende belangstelling kunnen wij U Orders worden ingewacht door: Zij die belang hebben bij vertrek per s s gelieve zich te wenden tot de agentschap pen van de Holland Australië Lijn. Koningstraat 2, Den Helder, Tel. 2468 [□i i1 f i Vereniging van Oud-leerlingen Lagere Landbouwschool Texel brengt op Vrijd»g, 4 November 1949 voor leden en donateurs in Hotel „De Oranjeboom" het toneelstuk door jan Koster Kaarten f I,— verkrijgbaar aan de zaal op vertoon van Leden- of Donateurskaart (2 plaatsen per kaart) Plaatsbespreken aan de zaal. Maandag kaartverkoop in Hotel „Texel". O] voor Middenstandsdiploma, Praktijkdiploma Boekh., Ned.-, Duitse-, Eng. Handelscorresp., Steno, Typen of ALGEMENE ONTWIKKELING Eng. v. beginners, Enkel-Boekhouden, Ned. Taal, Handelsrekenen, Rekenen enz. Meer dan 1500 geslaagden Neem dus het zekere voor het onzekere, neein les bij Vraag nog heden gratis prosp (cursus vermelden)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2